SS.'Tg.y fiddenschooleis van sociale rechtvaardigheid t [BREDA !AL [ET [ERKEN Rode Jeugd vraagt centrum ZWARE STRAFFEN IN „ZEDENPROCES Geen best nieuws voor Zuidwest- Nederland V SHELL CHEMIE GAAI FABRIEK BOUWEN IN PERNIS binnenland buitenland Telefoon 01652-2451 g- PAAL EN PERK Jeugd Advies Commissie Breda buigt zich over verzoek ron bi innenhof Gras zaaien 'EN rende Ge ur nnen kad. groot inen- kad. groot men- kad. 1707 vland straat r 1485 riland Heide 2173 autorjj, VOor iedere Zonder aanbetalm. ke wagen 3 mr.H, km schriftelijk!' (Bij ons veüige garantie) Elkï^ overtuig uzelf8au' s met wei" Ook ruilen riland kad. 2296 )OUW' rnelse num- H.A. louw- •nelse num- HA ouw- nelse num- Aren. liland Heide r 360 ïnen- Hei- nmer ouw- Hei nmer iland Tom- tie G 00.65 1 Wij i| vense num- H A. Buiek Riviera 'f» c iiland Ford Mustang Heide - 2185 Cadilias Eldorado vland icoot- Ford Mustang ie A s .13.80 >cui4U]X aan Ford Zephyr kad. Ford Corsair 2189 Ford Corsair BMW 1600 siland vw 1200 kad. Taunus 17M 2181 Taunus 12M VW 1300 iw- Da* <4 aan Citroen Dyane 1 kad. Fiat 850 2517 Citroen Pallas Fiat 1600 riland Spider '65 Heide Fiat 850 2187 Opel Kadett '67 sa Opel Kapitan '65 18 :iland Cortina '65 ig Heide J»00 '65 1« 2134 VW 1300 '66 Taunus Caravan NSU Prinz Fiat 124 DKW F 102 '66 li Sunbeam Alpine '64 18 riland *2294 GIas C*1*- M4 Fiat 850 Fiat 600 >ouw- Renault 4 L VW Variant -2718 S1*1 Gekord Taunus 17M Car. '67 1» '65 11 '65 18 '67 2? '66 19 Opel Rekord '65 a BMW 1800 '66 ill Fiat 1300 '65 i| Taunus 20M Ami '65 i« Fiat 1100 '68 i Fiat 850 Coupé '68 3» VW 1300 '65 lfi Scaldia '67 11 Opel Kadett Car. '68 3» Ami Break '66 m Daffodil 33 '67 lil Fiat 124 '68 3» BMW 1800 '65 11* NSU 1000 TT '65 in Triumph Herald '65 11* Cortina '64 1* Opel '63 A suw- de Sec-1 Keuze uit 20 inruilil groot v.a. 50,—. ouw- aanl 272Ó Onze verkoop 0 showroom zijn gevestigd op het nieuwe industrieterrein van Oudenb met Al C .40 ie 3. au g op 1971 van en te ma- even dat gelegen is tu»el J denbosch en Hoeven, "I foon 01652 -2451. ver van I rij te traat U kunt vanaf de «T neer Wjtte gevel van or-' Wl ,:rce' zien. wor- nder hun JB rbin- wy zijn zondags S60^ ge- der Wy zijn aanwezig voor maandag-vrijdag^ eer- toe" zaterdag me- 10.00 •W* >rzo- hun| ZOnda812.00-l7.^ Ie hikt I oom ch Telefoon 01652 Bei en u wordt do» afgehaald. Al onze wag*1' zijn gekeurd gediplorneer(^ vakmens^ 8Mf„„derwUsredacteur) De Mammoetwet het H'BG."T voortgezet onder- I'»' ^uwV'mogelljkheden r ViÏÏnd zal dat willen Maar in het raam van ft van een feitelijke nieu- *1 van dat onderwijs geen I TL eest- Nog »'et' ln ,eder I iif de negentiende eeuw is I feil onderwijssysteem on - systeem dat beant- a. tn de toenmalige opvat- „ver klassen en stand. Uni- onderwijs voor de „hoge- j.n" de hbs voor de mid- niet voor niets noem- „hecke dat schooltype hoge- er"-school - en lager on- voor de arbeiderskinderen. FL,kel van onderwijsvoorzie- van gescheiden schoolty- jnc dat zijn grond vond in de schappelijke theoneen van ijd. j.u die sociale scheiding in schoolwezen bestaat nog L AUe gepraat en geschrijf democratisering" ten spijt, wnt sterk, maar niet uilslui- naar voren in de kloof die al tussen het lager beroepson- ik en de verschillende vor- ru algemeen vormend onder meren van 12-13 jaar worden ineen een schoolkeuze te ma- voortgezet onderwijs die veelal bepalend is voor hun hele leven. Bij die selectie speelt onder andere, de sociale positie van de ouders een niet te onderschatten rol. Waar woont zo'n kind (flatje, oude wijk, eigen huisje), wat dóet vader (arbeider geschoold of ongeschoold ambtenaar, onder wijzer, zelfstandig werker, vrij be roep), welke schoolopleiding heb ben vader en moeder? Gaat u zo maar door. Kinderen die, bijvoor beeld, een achterstand hebben in taalontwikkeling door het milieu waarin ze zijn opgegroeid, hebben gewoon een achterstand als zij gaan „doorleren". Om aan die wezenlijke ongelijk heid van kansen paal en perk te stellen ontwikkelde de Groningse onderwijskundige, professor dr. L. van Gelder, in oktober 1969 de idee van „de middenschool". Hij deed dat op een congres van de NVV. Hij en ir. W. van Lieshout uit Eindhoven zijn de grote propa gandisten geworden van die mid denschool. Dat moet een geheel nieuw schooltype worden, geen op telsom van bestaande typen, aldus professor Van Gelder, Eén algeme ne school voor jongens en meisjes in de leeftijdsgroepen van 11 tot 16 jaar. Een school die aansluit op het basisonderwijs en die voorbe reidt op het voortgezet algemeen beroeps- of bedrijfsonderwijs. De middenschool brengt kinderen uit alle milieus samen. Ze is gericht op het ontwikkelen van maat- In zes artikelen verdiept onze onderwij sredactie zich in „de crisis op de middelbare school", het vernieuwingsstreven, en de de houding van de leraren in oorzaken van de crisis, alsmede haar mogelijke gevolgen. De se rie begint met een korte be schouwing over de midden school. schappelijke vaardigheden. Ze gaat een ruim pakket van vakken bie den op intellectueel, cultureel en praktisch gebied. Dat garandeert ontwikkeling van elk kind naar eigen haard. Het onderwijs, dat de middenschool moet geven, past zich aan bij het niveau van het individuele kind. De jaarklassen verdwijnen. Men werkt in niveau groepen. De leerlingen kunnen daardoor hun eigen tempo ontwik kelen. Zittenblijven is er niet bij. Duidelijk staat de gedachte voorop dat kinderen van 12-13 jaar nog geen keus kunnen maken voor een of andere vorm van voortgezette opleiding. De middenschool stelt die keuze vier jaren uit. In die vier jaren worden de kinderen rij per, krijgen meer inzicht in hun eigen mogelijkheden en kunnen achterstanden door de individu ele benadering worden wegge werkt. Natuurlijk kwam die gedachte van een middenschool niet uit de lucht vallen. Ir de Verenigde Sta ten wordt op zeker 1000 scholen met dit systeem geëxperimenteerd. Als overgang van het basisonder wijs naar de High School. In Zwe den is een 9-jarige eenheidsschool ingesteld en bieden de scholenge meenschappen een middenschool- patroon. In Groot-Brittannië wordt via de comprehensive schools het zelfde gedaan. In Frankrijk ziet men een soortgelijke ontwikkeling, in West-Duitsiand is na heel gede gen studie de Gesamtschule ont staan. Men kan stellen dat de gedachte van de middenschool voortkomt uit een eis van sociale rechtvaardig heid. Een eis, die tot op heden niet wordt ingewilligd voor praktisch de helft van onze schoolbevolking. De oorzaak hiervan ligt in de trage aanpassing van ons onderwijs aan nieuwe maatschappelijke verhou dingen. Hoewel de emancipatie van de arbeiders reeds meer dan een halve eeuw oud is, heeft zij zich vooral doorgezet op het poli tieke vlak. Met de stijging van de algemene welvaart is die emanci patie echter ook op het consump tieve vlak mogelijk geworden. Maar zo lang de inrichting van ons onderwijs in twee stromingen algemeen vormend en beroepsge richt niet verandert, kan men niet spreken van „gelijke moge lijkheden" om aan de emancipatie als geheel deel te nemen. Anders gezegd: zolang het on derwijssysteem gericht blijft op de opleiding van geschoolde vaklieden en niet op de opvoeding van jonge mensen, is er van een wezenlijke vernieuwing van ons schoolwezen geen sprake. De Franse socioloog Aron heeft over ons economisch denken en de school gezegd dat de mens niet leeft om te produceren, maar dat hij produceert om te leven. De school moet daarom niet worden gebruikt om die mens uit sluitend voor een beroep op te lei den. Ze moet de leerling helpen om zijn gehele persoonlijkheid te ontwikkelen. Het lijkt dat de middenschool gedachte in het slop is geraakt. Aanvankelijk zag het er voor dat schooltype niet ongunstig uit. De werkende jongeren kregen van staatssecretaris Grosheide de be lofte dat ermee geëxperimenteerd zou worden. In de opvattingen van de leerplichtverlenging kreeg de middenschool een belangrijke plaats. Met een jaar of tien zou die school er wel zijn. Maar de tegenstroom kwam op zetten. De lerarenorganisaties kwa men tegen „weer een vernieu wing" in het geweer. Vooral de lerarenorganisaties voorbereidend wetenschappelijk ónderwijs en ho ger algemeen vormend onderwijs waarschuwden tegen utopische vernieuwingen. Het is een bekend feit dat heel wat leraren al niet erg enthousiast zijn over de Mam moetwet-mogelijkheden. Dat is een mentaliteitskwestie. Maar ook een gevolg van de zuinigheid van het ministerie, waardoor veel Mam moetwet-mogelijkheden niet van de grond kunnen komen. Kort en goed, toen dr. A. de Jong, inspec teur-generaal van het ministerie van Onderwijs, vorig jaar mee deelde dat een studie van vele jaren nodig zou zijn om de mid denschool te verwezenlijken, werd het duidelijk dat de minister het kalm aan wilde doen. Dat wordt nog eens onderstreept door het feit dat van de 30 aanvra gen om bij wijze van experiment met een middenschool te mogen beginnen er één u leest het goed, één werd ingewilligd. In de Bijlmermeer. Maar die scholen gemeenschap kreeg te weinig leer lingen. Dus er kan geen experi ment zijn. De opvatting dat er nog heel veel gestudeerd moet worden, doet koddig aan. Er is een vracht studie over de middenschool ge daan in vele ons omringende lan den. Prachtig materiaal dat wij voor Nederland zonder enig be zwaar zo kunnen gebruiken. Of zou de problematiek in Duitsland, Zweden, Engeland, Frankrijk nu zo hemelsbreed verschillen van die in ons landje? Kom nou! Veeleer ontbreekt het aan de echte wil om ons schoolwezen te vernieuwen. Zeker, straks zullen veie onderzoek instituten zich over de vraagstuk ken van de middenschool gaan buigen. Ze doen dan meestal over bodig werk, duur werk, omdat ai dat studiemateriaal er al lang is. De middenschool is voor Neder land in de eerste plaats een poli tiek probleem. Het is het antwoord dat wij politiek willen geven op de vraag, of we bereid zijn een geheel nieuwe onderwijsstructuur op te zetten. „Zolang de zaken er nu voorstaan", zegt professor Van Gelder, „dreigt die middenschool in die politiek reeds onder te gaan. voordat ze tot realiteit is gewor den". I (Van een onzer verslagge- II). iEEDA Hij woont op een |eine zolderkamer in de Bredase Khstraat. Boven zijn schrijftafel 1 zijn bed hangen gekleurde por- lten van Lenin en Stalin. Ook ifta er grote affiches met CJii- ten erop, de vuisten gebald. De [sten zeggen me niets: zij zijn in |et Chinees, lij wil zijn naam liever niet in I krant. Niet omdat hij onderge ven zit. Bij de politie en bij- (orbeeld bij de Dienst Sport en igd van de gemeente weten ze s hij heet. [Hij is een aantal maanden gele- 1 naar Breda gekomen met de Iracht er de Rode Jeugd te ves- Cijfers noemt de Kode nooit. Dat doet ook onze lordvoerder niet. „Ik heb rede- kn tot tevredenheid. We proheren fcüen op te bouwen in bedrijven T ook binnen de kazernes. Hier in reda zijn al enkele cellen op do lernes werkzaam", j Be situatie in Breda noemt hit lecht. Dat betekent dus dat er »r zijn denkbeelden een goede 'tdingsbodem is. Wat is er slecht. sciaal in Breda? „De huisves- i en de leefomstandigheden van :el mensen. We gaan ons daarop idermeer richten met actievoe- ng" [Hoort geweld bij de tactiek van Ie Rode Jeugd? „Als het nodig is |*tl ja". 1 Wanneer is het nodig? „Als er ^en andere middelen zijn om het iel te bereiken. We werken bo- Mgronds als dat kan. Hier in eda zijn daartoe mogelijkheden. 1 ons doel beter gediend is met 'dergrondse arbeid, dan gaan we idergronds. De Rode Jeugd is touwens als een ijsberg: je ziet pen het topje. De rest is onzicht- ,J\aaó 8aan de act>viteiten begin- 2 ""der de krotbewoners" Op P kazernes? „Ondermeer ja. Bre- zal het gauw genoeg mer- (Van een onzer verslaggevers) BREDA De Jeugd Advies Commissie van de stad Breda buigt zich momenteel over het verzoek van Rode-Jeugdcellen- bouwer Evert v. d. Berg om be schikbaarstelling van een actie centrum. Dat klinkt heel wat idvllischer dan het sabelgeklet- ter in Eindhoven waar de kou de oorlog tussen Rode Jeugd en politie elke dag kan omslaan in 'n hete stadsguerrilla. Evenwel: de Bredase idylle is pril en waarschijnlijk al te teer. Want kun je van vertegenwoordigers van „ons huidige democratische systeem" verwachten, dat zij een dat systeem vijandige groep („het doel heiligt de middelen" of „iemand om zeep helpen is in onze ideologie volkomen van zelfsprekend" ^zoals een anonie me Eindhovertaar dezer dagen zei tégen een redacteur van Vrij Nederland) aan een hoofdkwar tier helpen? Het kan dus best eens zijn, aldus insiders, dat op het verzoek van de Rode Jeugd afwijzend wordt beschikt I sdaarmee ook in Breda de lont in het kruitvat gestoken? Staffunctionaris van Jeugdzaken van de gemeente Breda Knapen („geen ambtenaar van huisuit, maar afgestudeerd aan een sociale academie") zegt te menen dat er in Breda weinig kans is op „Eind- hovense toestanden". „Wij hebben al veel langer een op jeugdproblemen afgestemd be leid. Dat zal heus wel niet altijd feilloos hebben gewerkt, maar het is een feit dat er hier een open sfeer van overleg bestaat. Ook met de Rode Jeugd". Veel hangt natuurlijk ook van de politie af. De heer Knapen laat zich wat dit betreft niet op een concrete uitspraak vangen maar hij wekt op zijn minst de indruk van mening te zijn, dat in Eindhoven de politie even schuldig is aan de verhitte situatie als de Rode Jeugd zelf. Wat de heer Knapen wel graag op de eerste plaats kwijt wil is „dat de mensen niet moeten gaan panieken omdat er in Eindhoven ernstige wrijving bestaat tussen de politie en de Rode Jeugd". „Zij werken zo mogelijk langs legale weg en hun idealen zijn eerlijk en geloofwaardig. Het zijn hun methoden die hen in botsing kunnen brengen met de anderen. Als die dan bang worden en meteen uithalen, dan heb je de poppen aan het dansen". De Rode Jeugd is de jongerenor- ganisatie van de Marxistisch-Leni- nistische Partij Nederland. Marxis tisch en Leninistisch, zoals de Chinese leider Mao Tse Toeng die begrippen interpreteert wel te ver staan. De Rode Jeugd demonstreert een opmerkelijke affectie met de Chinese partijvoorzitter. Zoats in het Rijke Roomse verleden missie- en parochiebladen zich sierden met Christuskoppen of kruisen. 70 siert het gelaat van Mao Tse Toeng de drukwerken van de Nederlandse Rode Jeugd. Zij bedienen zich ook van het jargon dat de Nederlandse krantelezer zich herinnert uit de dagen van de Culturele Revolutie in China. Maar ontdaan van dat jargon zijn vele eisen en doelstel lingen begrijpelijk. Om er enkele te noemen: betere huisvesting voor krotbewoners, meer aandacht vour en minder uitbuiting van de wer kende jeugd consequente demo cratisering van de bedriiven, een definitief einde aan de discrimina tie van alle mogelijke minder heids groepen (Ambonezen b v 1 enz. enz. Het uiteindelijke doel is echter de vernietiging van het kapitalisti sche systeem. Zij geven blijk van realisme ais zij stellen, dat in deze samenleving toch niemand te win nen is voor een revolutionaire om wenteling. Beter is het - stellen zij - op kleine schaal te werken, maar dan ook nimmer versagend, elke groep, buurt, straat of bedrijfsge- meenschap in de verdrukking, kan rekenen op de steun van de Rode Jeugd. „Op de duur", zo heet het dan, „zullen steeds meer mensen zien over hoeveel macht zij kun nen beschikken totdat er voldoen de zijn om de omwenteling tot stand te brengen. Het is de theorie van Lin Piao, van de omsingeling der steden (het geïndustrialiseerde -capitalisti- sche westen en eventueel het revi sionistische Rusland) door het platteland (de Derde Wereld). De Rode Jeugd organiseert zich in cellen. De leiders worden dege lijk opgeleid en geïndoctrineerd. Althans die indruk wekken zij in elke discussie. Zij zijn moeilijk onder de tafel te redeneren. Ver moed wordt dat zij financiële steun genieten via de Chinese le gatie in Den Haag, die hen ook voorziet van Chinees propaganda materiaal. De Rode Jeugd zoekt zijn aan hang uiteraard vooral in „het pro letariaat", dat zijn dus op de eer ste plaats de werkende jongeren. De organisatie zoekt zijn „voe dingsbodems" zeer bewust uit. De woordvoerder van de Rode Jeugd in Breda ontkent overigens dat zij geld van de Chinese verte genwoordigingen in Europa krij gen. Het geld, zegt hij, komt uit de opbrengsten van drukwerken en uit contributies. „China zendt ons wel propagandamateriaal", zegt hij. Inmiddels is men in Eindhoven zeer beducht geworden voor de Rode Jeugd, ook al beweert men dat het slechts om een kwantitatief zeer kleine groep gaat. Bronnen bij binnenlandse zaken en justitie, die ongenoemd wensen te blijven, bevestigen dat .«r - bezorgdheid heerst, met name over de metho den die de Rode Jeugd toepast. „Het zal échter nïet gemakkelijk' zijn hen juridisch aan te pakken. Net als de Palestijnse commando's claimen zij groepsgewijs verant woordelijkheid voor bepaalde ge- weldaden en de Nederlandse wet eist nu eenmaal, dat je een verdachte kunt aanwijzen en ver volgens bewijzen aanvoert. Er moet natuurlijk niettemin iets aan gedaan worden", aldus deze bron nen die overigens ook bevestigen dat het slechts om kleine groepjes gaat. Inmiddels hebben „oud-Rode Jeugdleden" (die ook al anoniem willen blijven) een brief gepubli ceerd waarin zij zeggen, dat de opzienbarende Rode Jeugd van Eindhoven „uit slechts zeven men sen bestaat die allemaal op kosten van hun ouders leven op één na, die van zijn meisje leeft en die geen van allen ooit een arbeider spreken". Zij verwerpen de methoden van de Rode Jeugd omdat die meer „tegen het volk" zijn gericht dan tegen de werkelijke vijand: het kapitalisme. Twee van de zeven, aldus deze brief, bewerken de pu bliciteitsmedia terwijl de andere vijf zich onledig houden met het schilderen van leuzen en nodeloos opbellen van de brandweer. De Bredase Rode Jeugd-woord- voerder, die wij deze brief toon den, zei direct al het machine schrift te herkennen. Op die ma chine heb ik zelf vaak getikt. Ik weet waar die staat. Deze brief is afkomstig van de MLS, de marxis- tisch-leninistische studentenbewe ging. Dat zijn onze vijanden". 7>e drie 'ordeelden, v.l.n.r.: James Anderson, Felix Dennis en Richard Neville. LONDEN (RTR-DPA) Een van de meest controversiële „zedenpro- cessen" van de laatste jaren in En geland is geëindigd met wilde sce nes na de veroordeling van drie „underground" journalisten tot ge vangenisstraf. De redacteuren Richard Neville (29), James Anderson (33) en Fe lix Dennis (24) kregen respectieve lijk vijftien, twaalf en negen maan den wegens publikatie van obsceen materiaal in hun tijdschrift „OZ". Voordat hij werd weggeleid zei Neville tot rechter Michael Argyle: „Uw generatie lijkt met alle wel willendheid te luisteren, maar is in feite doof'. Een jonge vrouw werd de rechtbank uitgezet toen ze schreeuwde: „Ik protesteer tegen deze vonnissen. Het is schandalig". Buiten de „Old Bailey" drongen honderden jongeren op, die ironisch de nazi-groet brachten, en spreek koren aanhieven als „Vrijheid, vrij heid", en „God save OZ". Een woordvoerder van de nationa le raad voor burgerlijke vrijheden betitelde de vonnissen ais „bar baars en wraakzuchtig" met de na druk op wraakzuchtig. Met deze uitspraak is voorlopig een blad tot zwijgen gebracht dat door de een als 'n briljante spreek huis van de jonge subcultuur werd beschouwd, door de ander als symp toom van de „verwildering" van 'n generatie. Het rumoer speelde zich af om een speciale aflevering van „OZ", het zgn. scholierennummer, dat vo rig jaar werd gepubliceerd en in beslag genomen. De redactie had scholieren uitge nodigd in hun vakantie zelf een nummer van het blad met een mi nimum aan redactioneel toezicht sa men te stellen. Het resultaat was een bonte pop-, seks- en drugmengeiing, die hier en daar schokkend werkte. Wekenlang botsten in de „Old Bailey" twee werelden met een to taal verschillende opvatting over de vraag: wat is obsceen? W. WILBERS (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG Uit Den Haag deze week geen best nieuws voor Zuid west-Nederland. Dat mag ik toch wel even vaststellen na het in de Tweede Kamer gehouden debat over de dinsdag door minister-presi dent mr. B. W. Biesheuvel voorgelezen regeringsverklaring, waarmee het nieuwe vijf-partyenkabinet zich presenteerde. Immers, die regering wil alles op haren en snaren zetten om Groningen en Zuid-Limburg er weer bovenop te helpen en dat moet dan maar ten koste van andere regio's, die zich tot voor kort nog stimuleringsgebieden mochten noemen, met alle voordelen van dien, en dat nu af zün. In de praktijk betekent dit voor deze gebieden, dat ondernemers die er zich wilden vestigen geen investe ringspremie meer krijgen en er zich dus nu wel niet meer zullen willen vestigen. Voor Zeeland brengt dat geen verandering in de bestaande situatie, want daar was de investe ringspremie-regeling al sinds januari geschorst. Voor West-Brabant heeft de aangekondigde maatregel echter wel gevolgen. Oppositieleider drs. J. den Uyl - daartoe aangespoord door zijn regionale fractiegenoot J. W. Spinks uit Rijen - zei in zijn kritiek dan ook terecht, dat de maatregel voor Brabant meer weg had van besnoeiing dan van doordacht be leid. Dat is kritiek, die echt niet valt weg te praten met Biesheuvels opmerking, dat het „alleen maar" gaat om het wegvallen van de in vesteringspremies, maar dat maatre gelen van infrastructurele aard nor maal worden voltooid. Dat maar de zaak alleen maar ridiculer. Om dicht bij huis een voorbeeld te noemen: Bergen op Zoom creëert een dik tweehonderd bunder groot industrieterrein, maar hoe komt dat straks vol nu er geen investerings premies klaar liggen? Het zit er dik in, dat Bergen op Zoom straks met lede ogen mag toekijken hoe menig ondernemer zich in het toch al sterk concurrerende België vestigt, terwijl het Bergse industrieterrein een le venloze zandvlakte blijft. „Ze moe ten er maar gras in zaaien, dan heeft RBC er nog wat aan", merkte Spinks sarcastisch op. Tegen deze achtergrond moet men het ook plaatsen, dat drs. W. A. F. Withers (D'66) donderdagavond laat de in terruptie-microfoon pakte om Bies heuvel c.s. op deze zaak attent te maken. Biesheuvel ging er niet op in („Geen details alstublieft") en Langman, de minister die het aan gaat, zweeg. Zo blijft er tenministe voor de begrotingsbehandeling wat te discussiëren over, want het laat ste woord is er nog niet over ge sproken. Nou was niet iedereen zo pessi mistisch als de oppositie. Het ka merlid mr. J. N. Scholten (ARP) uit Andel zag de zaak niet zo erg som ber, al noemde hij het „geen fijne maatregel". „Ik put hoop", zei hij, „uit de mededeling van Biesheuvel dat de regering de ontwikkelingen in Brabant en speciaal in Tilburg en Helmond nauwlettend zal volgen. Ik heb de indruk dat de regering een belangrijk Brabants initiatief serieus zal bekijken". Hij meende ook, dat Brabant een goed alternatief zal blijken te zijn voor de bedrijven die straks wel licht uit de Randstand geweerd wor den, zo vertelde hij me in de wan- J. SPINKS delgangen. Drs. W. R. V. Dusarduijn (KVP) kon zich in de regerings maatregel wel vinden, maar hij komt dan ook uit Zeeland en daar verandert er, als gezegd, niets. Intussen zijn, zo vernam ik, bin nen de KVP-fractie harde noten over deze kwestie gekraakt. De re gionale kamerleden van deze fractie zouden Veringa's houding te mild hebben gevonden. Merkwaardig is het dan dat geen van de Brabantse kamerleden van de KVP er in het openbare debat iets over gezegd heeft. Naar verluidt zouden ze er bij de behandeling van de begroting van Economische Zaken op terug komen. EGBERT ZIJLEMA ROTTERDAM Shell Nederland Chemie n.v gaat op haar terrein in Pernis een fabriek bouwen voor de produktie van diphenyloipropaan (DPP). De fabriek krijgt een capa citeit van 55.000 ton per jaar en moet eind 1973 klaar zijn. De inves teringskosten van deze nieuwbouw wenst Shell niet prqs te geven. De fabriek gaat werken volgens een door Shell Chemical Company in de Ver. Staten ontwikkeld procédé, dat ai wordt toegepast bij de fabrieken van Shell in Houston (VS) en Tau- low (Engeland).

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 11