HEMMING BIJ KNVB [IET OPTIMISTISCH Clubs lijken kort geding te kunnen gaan winnen Brox: grote spelers waren niet te koop Problemen begeleiden Zeeuws KINYB-elftal isen-pakket van de verenigingen KIEM 4e Kant en klare kunsthars vulpasta Pupillen- en junioren- toernooi in Clinge Anneke fen EMZEKE PORION EREDIVISIE Feijenoord Tevreden W KLOPT Twee Zeeuwen in NAC-team van zaterdag sport en mij. G. Verweliuj ERLIEDEN en fAREN :URS Steen oefent steltenis is geheel om» an, mijn lieve man M. BURCK M.i. 54 jaar. lerikzee: W. S. Burck-Gra„pr otterdam: Th. W. Burck elit: E. J. Burck ;us 1971, 6k, geen bloemen, gett| aatsvinden, zaterda» i r V1 het Crematorium teT erlmckweg 101. 1 ix)uwwerk ngen in Kapelle-Biezeli 2-1995. 80-3001. G der wtf iige de ibe- H>1 huisarts afwezig van 9-31 august» Waarnemende artaen: v. d. Boezem, Hermans, v. d. Htj Ter Meulen en a aug. Pijnenburg. (Van onze sportredactie) ojjdMr. Fievez (Deventer) heeft tijdens liet kort geding respannen was tegen de KNVB, namens de 7 clubs (de 8e, Iler- titek zich teruggetrokken te hebben omdat het te weinig spelers .J voor de toekomst) een eisen-pakket naar voren gebracht, ste dat de KNVB geen uitvoering zal geven aan het sanerings- t dat voor de zeven clubs een competitieregeling betaald voetbal opgesteld, dat de clubs niet zullen worden uitgesloten van van de gelden voor het betaald voetbal, dat er alsnog na ^rechtelijke uitspraak een transferperiode van 21 dagen komt, i «lotte dat de regels voor promotie en degradatie bij het betaald "bal ongewijzigd ten opzichte van het vorig seizoen worden toegc- On ni°et nakomen van de aan de KNVB op te leggen bevelen wil Fievez een dwangsom van f 2 miljoen gesteld zien. Vdiens mr. Fievez zijn de saneringsbesluiten in strijd met de KNVB- 'ten, speciaal met artikel 18 punt d, waarin staat dat clubs In uit het betaalde voetbal mogen worden verwijderd op grond hun slechte financiële positie. Zoals bekend hanteerde de KNVB [toeschouwersaantal als norm. ■nu:E ymtwm f 1 Volgens KNVB's Jos Coler zal wanneer de clubs het kort geding win nen de klap makkelijk op te vangen zijn. „We hebben een alternatief plan in de la". Of de zaak zo simpel ligt, mag men sterk betwijfelen. Tehuis gezocht voor) wit poesje. Donze Vh straat 91. Terneuzen. ■hderoTüje tijdens de schorsing van het kort geding. Rechts de raadsman van de 7 clubs mr. Fievez. In het Itócn RBC-bestuurslid broeder Liguorio. De Roosendaalse club was verder vertegenwoordigd door voorzitter pinja en de heren Verstraten en Van Bergen van de s upportersvereniging. IVui onze sportcorrespondent) «ÜP? '24 heeft een «schappelijke wedstrijd ge- ejJ tegen het Belgische Kemze- ha tien minuten spelen opende r svore uit een strafschop die krr oenut door R. Neefs. Nauwe- Sen minuut later maakte Kem- gdijk. Na de hervatting was maar een matte vertoning. E. de P?n maakte na een half uur in de IJjjyy het winnende doelpunt (ADVERTENTIE) aizerslautern (anp) I «tduitser Knab heeft de acht- I «tappe van de ronde van Rhein- aits van Landau n-aar Kaizers- P1 over ^0,5 km gewonnen. Ti 'andgenoot Dieter Koslar eider 'n h®t algemeen klasse- itih 3 u'u?W Knab (Wdl> 150-5 Kit) oD lo lmitl2,? soc2 Wehrli lsec 4 Pri[^«" tt (Wdl) op DOE-HET-ZELVERS ATTENTIE! Wat slecht te repareren lijkt lukt met PORION, de in Zwitserland ontwikkelde universele kunsthars VUL/STOP/PLAMUUR-MASS A. Gebruiksgereed, geen verlies van resten, onbeperkt houdbaar. On misbaar bij elk karwei. Hecht op al les; op hout, steen, beton, metaal, tegels, glas, noem maar op, en zowel op droge als vochtige ondergrond. Onschadelijk voor de handen. Krimpt niet, zet niet uit, scheurt niet. In emmertjes van 1 kg f 8.55, 2 kg f 15.30,5 kg f29.95, bij dhz-, verf-, ijzer waren- en bouwmaterialenhandel. (Van onze sportredactie) MIDDELBURG Zoals het er nu bijstaat, zal NAC zaterdag tegen het Zeeuwse KNVB-elftal in dezelfde opstelling aantreden als afgelopen zondag egen Sheffield United. Dat wil zeggen: doel J. de Jong, achter J. van Gorp, G. v-d. Dries, D Schrijvers en A. Graauwmans, mid den A. Dataiotte en B. Quaars, voor Th. Dierickx, P. van Dijk, N. Pogre- zeba en A. Brouwers. In dit elftal zitten twee ..ex-Zeeu wen": Delmotte die voor Middelburg speelde en Van de Dries wiens oude vereniging RCS, Souburg was. (Van onze sportmedewerker) CLINGE De jeugdcommissie van de voetbalvereniging „Clinge" zal op zaterdag 7 augustus en zon dag 8 augustus op het gemeentelijk sportterrein te Clinge het bekende Clitextoernooi organiseren. Op zater dag zal er een toernooi gehouden worden voor de pupillen. Dit begint om half één. De wisselbeker is op het ogenblik in het bezit van de pupillen van St.-Jansteen. Aan dit evenement wordt deelgenomen door Hulsterloo, Graauw, Koewacht, Phi lippine, SDO (Lamswaarde), Honte- nisse, St.-Jansteen (2 elftallen) en Clinge (2 elftallen). Het B-junioren- toernooi is op zondag. Begint om twaalf uur. De wisselbeker bevindt zich bij Philippine. Er zal worden deelgenomen door elftallen uit St.- Jansteen. Koewacht Philippine, Hontenisse (2 elftallen), Graauw, Hulsterloo en Clinge. (Van onze sportredactie) ST.-JANSTEEN Als voorberei ding op de voetbalcompetitie spelen zaterdagavond het eerste en tweede elftal van de voetbalvereniging STEEN een vriendschappelijke wed strijd tegen resp. Hontenisse 1 en 2. De wedstrijden worden gespeeld op het gemeentelijk sportterrein in Kloosterzande en beginnen om 16.00 uur. (Van onze sportredactie). DEN HAAG Vier dagen voor de start van de betaalde voetbal competitie (woensdag 11 augustus) zal dc president van de Haagse ar rondissementsrechtbank zich uit spreken over de eis van de „gevon niste" 2e DIVISIECLUBS (inmid dels verminderd tot nog maar zeven, omdat Hermes zich terugtrok) om door te gaan met betaald voetbal. Aan de stemming na afloop van het gistermiddag tot een marathonzitting uitgegroeide kort geding dat om 10 uur begon en om 5 uur was afgelo pen was te merken dat het kamp van de KNVB aanmerkelijk somber der tegen de uitspraak opziet dan de tegenpartij. Als de Haagse president gunstig mocht oordelen voor de zeven „ver doemden", danstaat de KNVB voor een complete chaos. Hoe moet op zo'n korte termijn alsnog een com petitie voor de tweede divisie in elkaar gesleuteld worden? Dan kan de KNVB wel stellen, dat het maar een la hoeft open te trekken voor een alternatief schema, maar zo een voudig ligt de kwestie niet. Diverse clubs zijn totaal leeggekocht en over al deze transacties met spelers zal dan een nietigheidsverklaring moe ten worden uitgesproken. In het kort geding werd ook vaak door de KNVB-verdediger Kaulingfreks aan gehaald: „Maar wat moet het dan worden met zo'n competitie? Met ze ven clubs kan je toch geen attractief schema opstellen?". De zeven clubs van de dodenrol lachen om dit argu ment. Ze zien we] degelijk mogelijk heden in 'n competitie met zo'n klein aantal. Er wordt dan gedacht aan vier wedstrijden tegen elke tegen stander. Een intrigerend moment in het kort geding deed zich voor, toen Mr. Kaulingfreks, de raadsman van de KNVB, probeerde uit te leggen dat saneren in deze opzet het belang van de passieve recreatie alleem maar diende, „daarom is deze in greep op grond van de toeschou wersnorm te techtvaardigen", stelde hij. Dat betwiste echter president Philips, die in zijn inleiding al had gezegd het bezoekersaangal als cri terium het kardinale punt te achten. „Als ik het goed begrijp is het doel van de sanering het streven naar het financieel gezond maken van het betaalde voetbal in ons land", inte- rumpeerde hij. „Is het dan niet verstandiger een natuurlijke selectie toe te passen op basis van de ecnon- mische situatie. Het risico van de nu gevolgde methode is dat er schul denvrije clubs naar de amateurs moeten terugkeren en het betaalde voetbal in principe nog niet gezond wordt". Iedereen schoot in de lach, toen M.R. Kaulingfreks door deze opmerking in een zo moeilijk parket terecht kwam, dat hij zei: „Maar dan kunnen er eventueel maatrege len worden genomen om het beheer van deze clubs te verbeteren". „Tja", grinnikte mr. Fievez, zijn te- genpleiter, „zo krijg je helemaal de omgekeerde wereld". De raadsman van de 7 clubs, mr. Fievez, die na afloop van het zese- eenhalf uur durende kort geding een vermoeide indruk maakte, meende dat de KNVB zich bij een eventuele voor haar ongunstige uit spraak zonder meer neer zal leggen en opnieuw in overleg treedt met de zeven betrokken clubs. „Ik geloof' aldus de raadsman, „dat er dan door beide partijen een oplossing kan worden gevonden voor de zeven verenigingen. Het heeft geen zin om na dit kort geding alsnog via een gewone rechtsprocedure een beslis sing te krijgen. Zo'n rechtszaak kan hebben de betrokken clubs er hele- wel een paar jaren duren. En dan hebben de betrokken clubs er hele maal niets meer aan. Als ze dan een of twee seizoenen in het amateur voetbal hebben gespeeld en ze wor den dan alsnog in het gelijk gesteld zouden ze opeens weer in het be taalde voetbal mogen uitkomen. Daar heeft natuurlijk niemand veel zin in". Of de wijze waarop president Phi lips de zaak benaderde in zijn vraagstelling een indicatie gaf voor de uiteindelijke uitslag, die op 11 augustus wordt gegeven, wenste mr. Fievez niet te beoordelen. Evenmin liet de Deventer raadsman zich uit over de door zijn tegenstander mr. Kaulingfreks gevoerde tactiek. „Ik weet niet of het zijn bedoeling was een decor te scheppen waarbinnen hij de eigenlijke feiten minder wil de accentueren", zei hij. „Vooral met het oog op het feit dat de president niet volkomen deskundige kan zijn heb ik mij in ieder geval bepaald tot de hoofdzaken". (Van onze sportredactie) ROTTERDAM In de weinig schokkende transferperiode zat het legioen dat zich met Feijenoord verbonden acht, te wachten op de grote aankoop. Ove Kindvall was naar Zweden vertrokken. En al had de aanhang hem geenszins gespaard met haar kritiek, toen Ove Kindvall met gepakte koffers aan de kade stond, voelde men toch dat er een verlies was gele den. De wildste verhalen hadden de ronde gedaan. Feijenoord zou Cruyff kopen, Koppel, Grabowski en nog een handvol gerenommeer de cracks. Feijenoord nam Lex Schoenmaker over van Ado en Willem Rijsbergen van PEC. Het legioen morde. „Is dat alles?". Guus Brox, als manager ten nauwste verbonden met het aan koopbeleid, kan zich er over op winden. Hij zal dat blijven doen zo lang de geruchten hardnekkig worden rondgestrooid. „Want door de publiciteit wordt een onvoor stelbare onrust gezaaid. De ver wachtingen worden niet door ons gewekt, zeker niet, de waarheid is dat er momenteel geen grote spe lers te koop zijn". Guus Brox moet dam toch even adem halen. „Dachten ze soms dat we niet naar een spits hebben gezocht? Laat ik dan even memo reren dat we met Gerd Muller bezig zijn geweest. Hij had een contract tot 1973 en de vereniging wilde hem niet laten gaan. Dan is er niets aan te doen. Jawel, dan is Feijenoord inderdaad in contact met Gerd Mülier. Dat wordt opge blazen en hij is «r al". „We hebben ons internationaal terdege georiënteerd. Het is ona niet gelukt een spits van klasse hierheen te krijgen. Het gros dat we benaderden, was voor meer jaren verbonden aan een club. In Nederland? Hoeveel spelers spelen specifiek spits? Cruyff maakt ook niet alle doelpunten. Die komen net zo goed van Neeskens en Mühren. Weet je wat het is? Aller ogen waren gericht op de vervan ging van Ove Kindvall". Feijenoord trok Schoenmaker en Rijsbergen aan. „Van Schoenmaker heb ik gsrote verwachtingen. Hij kan doelpunten maken, dat heeft hij bij ADO bewezen. Hij zal er misschien niet zo veel maken als Kindvall maar wellicht anderen meer scoringskansen bieden. Even tueel lean hij bij de spitsen woerden ingedeeld, hoewel hij geen puur echte is. We hebben ze wel: Mai- wald, Posthumus, Van Daele, Breuer die bij ons in de jeugd- ploeg speelde, Feteris uit de eigen jeugd, Van Leeuwen uit het b- elftal en vroeger van de UEFA- jeugd. Dan kun je vragen: waarom zetten ze die dan niet erin. Zo'n spits moet de kans krijgen om te slagen temidden van de spelers die hem omringen: Moulijn, Wery, Van Hanegem, en daarachter Hasil en Jansen. Voor Maiwald moet dat mogelijk zijn. Aan de andere kant gunt het puhl'iek ons de tijd niet om ineens te vervangen. Die jon geren moeten kunnen groeien tus sen de ouderen die ze moeten op vangen tot ze rijp zijn om hun positie te vervangen. Ons is wel verweten dat we onze eigen jeugd niet inzetten maar dan moeten ze ons de ruimte geven. Feijenoord echter moet elk jaar aan de weg timroeren. Je zit tussen twee vu ren en het loopt ook wel eens minder goed. Mag het?" Guus Brox: „We hebben het echt wel geprobeerd' Guus Brox heeft uiteengezet waarom Feijenoord minder heeft aangetrokken dan „men" dacht. Hij kan met een gerust hart zeg gen dat Feijenoord tevreden is met wat er is en dat de formatie niet alleen wat kwaliteit en capacitei ten betreft maar ook wat moraal betreft zo op elkaar is ingesteld dat er resultaten kunnen worden behaald. „Grote spelers waren niet te koop. Ook niet tegen een exorbi tant bedrag. En dan nog zou heit de vraag zijn geweest of we dat had den betaald. We zijn in een tijd geraakt dat de tnansferbedragen en allerlei verplichtingen zo zijn op geschroefd, dat ik me ernstig af vraag of de boel niet uit de hand gaat lopen. Of we niet te veel van de juiste weg zijn afgedwaald. Als je om je heen kijkt worden er verplichtingen aangegaan waarvan je zegt: kunnen jullie dat over x- aantal jaren nog wel nakomen". (Van onze voetbalmedewerker) TERNEUZEN Het is al heel wat jaartjes geleden, dat het verte genwoordigend Zeeuws KNVB-elftal in een officiële wedstrijd binnen de lijnen is kunnen komen. Organisato rische moeilijkheden, vooral ver band houdende met de steeds weer kerende afdelingskampioenschappen van Zeelands (nog) enige eerste klasser „Middelburg", dat daardoor steeds tot ver in het seizoen aan de kampioenscompetitie moest deelne men, was daarvan de hoofdoor zaak. Ook de vakantie&preiding speelde een rol en niet het minst de inten sieve oefencampagnes van de club- elftallen, die slechts node hun spe lers beschikbaar stellen als het ei gen elftal aan de voorbereidings- wedstrijden voor het nieuwe seizoen gaat beginnen. Neemt men daarbij nog het gebrek aan een geschikt verlicht terrein, waarop gedurende weekavonden zou kunnen worden gespeeld (en waarbij men weer re kening moet houden met de lastige reisverbindingen in Zeeland) dan moet het duidelijk zijn dat het geen gemakkelijke taak is voor een Zeeuws KNVB-elftal een wedstrijd te plannen. Daar komt dan nog bij dat steeds meer velden gedurende een fikse periode gesloten zijn en dat het 'bijzonder moeilijk is een geschikte (en betaalbare) tegenpar tij te krijgen. Voor deze moeilijkhe den werd de jubileumcommissie van de KNVB afdeling Zeeland, inge steld ter voorbereiding van de vie ring van het 50-jarig bestaan, ge plaatst. Zaterdag komt het vertegenwoor digend Zeeuws KNVB-elftal in VI ra gingen uit tegen de ere-divisieclub NAC. De vraag rijst, of men in Zeeland hiermee niet wat te hoog heeft gegrepen. Het Zeeuwse voet bal immers kent geen semi-prof voetbal en telt zelfs maar één ama teur eerste klasser. Spelers, die dus normaal in competitievoetbal louter amateurs tegenover zich krijgen (slechts die van Middelburg spelen daarvan in de hoogste klas) moeten het nu gaan opnemen tegen een elftal uit de hoogste divisie betaald voetbal. Het feit, dat NAC reeds de volgende week een vuurproef krijgt te doorstaan in een thuiswedstrijd tegen Feijenoord staat er borg voor dat de Bredanaara er zaterdag in Vlissingen niet met de pet naar zullen gooien. Normaal gesproken moet het Zeeuws elftal dan ook kansloos ten onder gaan. Het gaat er maar om, hoe zo'n nederlaag tot stand kotnt en tot welke dragelijke score men de afstraffing zal weten te beperken. In dit verband mag wel worden opgemerkt dat (semi)- profclubs er de laatste jaren een gewoonte van maken amateurploe- gen als sparring partner te kiezen, kennelijk om zich wat los te maken en de doelpuntenimachine wat te oliën. Gevolg is, dat de tegenstander meestal tot een defensieve taktiek wordt gedwongen en in dit verband moet men waarschijnlijk ook de sa menstelling beoordelen van het op papier zwakkere Zeeuwse KNVB- elftal, dat zaterdagavond om zeven uur in Vlissingen oog in oog komt te staan met NAC. De voorbereiding om tot de sa menstelling van een Zeeuwse selec- tiegroep te komen is overigens met de nodige problemen gepaard ge gaan. Door een samenloop van om standigheden ontbrak er in de eerste oefenwedstrijd (op verzoek van Bruse Boys te Bruinisse zou een Zeeuwse formatie daar als tegen stander van Sparta fungeren) nogal wat aan de begeleiding. Zowel het bestuur als de techni sche commissie van de KNVB afde ling Zeeland hebben hierover in een brief aan de spelers hun fout erkend en hun spijt betuigd. Doordat nadien weer een coach was aangetrokken kreeg een geplande oefenwedstrijd in Breskens. afgelopen zaterdag, veel waarde. Helaas lieten daar en kele spelers verstek gaan omdat zij er de voorkeur aan gaven om in een reeds eender geplande oefenwed strijd van hun ergon vereniging uit te komen. Dat waren T. Sheilds (Axel) en D. Francke en D. Faasse van De Meeuwen. Nu hun elftal dat zaterdag zal spelen „uit de bus" is gekomen, blijkt eerstgenoemde wèl en de beide laatstgenoemden niet tot. de uitverkorenen te behoren, waar uit de conclusie mag worden getrok ken dat de T. C. en de coach - ouder de gegeven omstandigheden en duidelijk afgaande op hetgeen in Breskens wend geëtaleerd - voor de beide Meeuwen-spelers in dit Zeeuwse elftal geen plaats vinden. Zonder enige twijfel een moeilijke beslissing voor de keuzecommissie en ook wel aanvechtbaar als men bedenkt dat Daaf Francke als vaste keuze gold voor het Nederlandse zaterdagelftal en Daaf Faasse een geduchte verdediger kan zijn. Het ligt in de bedoeling met de volgende beginopstelling de strijd aan te bin den: Doel: Wim Bos (Vlissingen): achter: Max Wijs en Anton Schoen makers (beiden Middelburg) Wim de Waal en Jo Marijs (beiden Vlis singen); midden: Ko Huser (Vlissin gen), Eugène Lauret (Terneuzen) en Ko Willemse (Zierikzee); voor: To ny Sheilds (Axel), Johnny Siwabes- sy (Vlissingen) en Simon Harinck (Goes). Als reserves zijn aangewe zen doelman Johan Fritz (Nieuw- land), Jan de Roo (Goes), Jopie van de Velde (ROS), Joost de Ridder (Arnemudden) en Riinus Polderman (Terneuzen). Doelman Wim Bos van Vlissingen is, vooral door zijn grote routine, een betrouwbaar sluitstuk van de verdediging. Vóór zich krijgt hij de jonge Middelburger Max Wijs (wiens broer Benny destijds naar Sparta vertrok, maar nu voor DFC heeft getekend) en de „oude rot" Anton Schoenmakers. Deze laatste heeft in de vele wedstrijden die hij met Mideelburg op hoog niveau speelde steeds zijn waarde bewezen en ondanks de wat ingeboete snel heid kan hij door zijn uitstekende kopwerk een grote steunpilaar bete kenen. Het verdedigingsblok wordt gecompleteerd door de opstelling van de beide Vlissingers Wim de Waal en Jo Marijs. Deze laatste, die overigens niet aan de laatste oefen wedstrijd deelnam (wegens vakan tie) verdrong daarmee de Goesenaar Jan de Roo. De mogelijkheid is na tuurlijk wel groot - en dat geit voor alle reserves - dat coach Bram de Smit (tevens trainer van Vlissingen) in de loop van de wedstrijd al dan niet gedwongen tot spelerswisseling zal moeten overgaan. Problemen wa ren er ook voor de middenveldspe lers. In de basisopstelling heeft men dus het trio Ko Huser (Vlissingen), Eugène Lauret (Terneuzen) en Kox Willemse (Zierikzee) verkozen bo ven de andere kandidaten van wie Wisse de Kok (Nieuwdorp) en Sjaak Verduiijn (Breskens) en voor al ook Daaf Faasse (De Meeuwen) ernstige concurrenten zijn geweest. Het feit dat Eugène Lauret nog in NAC heeft gespeeld zal aan zijn keuze zeker niet vreemd zijn. Aanvallend zal (normaal gespro ken) de Zeeuwse ploeg er weinig aan te pas (kunnen) komen. Naast de Vlissinger Johnny Siwabessy en de gevaarlijke Goes-aanvaller Simon Harinck, heeft men de voorkeur ge geven aan de technische bekwame Tonny Sheilds (Axel) boven de wel iswaar veel hardere, maar qua con ditie mindere Arnemuiden-spits Joost de Ridder. Hij en de Terneu- zenaar Rinus Polderman staan op de reservelijst, maar het zou ons geens zins verwonderen als hij in d« twee de helft zou worden ingezet. 1

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 5