rer )US op ,sluip- aart" ioor de kroondomeinen jRANSEIN KUNNEN HUN HART OPHALEN AAN fWEE SCHANDAALTJES Tsjechische vluchteling in Den Haag gevonden Suede jasjes in Den Haag aangetroffen Drie doden bij burenruzie Spoorverbindin g Europa-Perzië teïJT is in liet water T*ekat^err; duf-met KATJE ALS BLINDE PASSAGIER CONCENTRATIE VOOR DE MEP OP DAK VAN DANCING Leeuwen stonden bekend als agressief binnenland buitenland SPEURTOCHT SCHADUW AFSCHEID DIEFSTAL OPGELOST ONENIGHEID OVER DORRE BLADEREN Arbeidscoiiflicten in Spanje dag 5 augustus 1971 koninklijke houtvesterijen i0i, beter bekend als de domeinen, vormen Neder- rootste aaneengesloten na- i, De totale oppervlakte hectare. Het grofwild is boeiende natuur goed ver- «oordigd. Er huizen herten, gebied. s nvijnen, reeën en moeflons. ■.«ft een aantal rustgebieden di( wild gecreëerd, waar geen wordt toegelaten. Hier kan grote wild zich terugtrekken |de dag te verslapen. Hoewel wandelaars hier taboe zijn, verschijnen er toch, op initia- tef van de Apeldoornse VVV, ie dere avond, behalve zondags, al naar gelang de belangstelling, een tot drie bussen. Meer worden er per avond niet toegelaten. Zo'n rit kost zes gulden per persoon. Om zeker te zijn van een plaatsje, verdient het aanbeveling een paar dagen tevoren te bespreken. Vanaf een uur van de start, kunnen de kaarten worden afgehaald bij het VVV-kantoor, naast het station, waar ook bussen vertrekken. De tocht duurt ongeveer 2,5 uur. Ook groepen kunnen met een eigen bus een speurtocht maken. Dan echter alleen overdag. Tot en met 18 september bestaat deze mo gelijkheid nog. Vertrektijden steeds om tien uur en vier uur. Ook dan worden maximaal drie bussen toegelaten. Door de konink lijke houtvesterijen wordt voor een begeleider gezorgd. De mid- dagtocht biedt meer kansen op het waarnemen van grof wild, dan de ochtendrit. De VW in Apeldoorn zorgt voor de reserveringen. Hoewel na 1 september niet meer dagelijks een avond-wild- speurtocht kan worden gemaakt, is dat, tot en met 18 september, nog wei iedere dinsdag en donderdag mogelijk. Tot 15 augustus zijn de vertrek tijden zes uur, van 15 tot 31 au gustus kwart voor zes en van 1 tot en met 18 september half zes. Een van onze redacteuren heeft zo'n avondwildspeurtocht meege maakt. Zijn ervaringen vindt u hieronder. Hl Reewild ziet men vaak tijdens de wildspeurtocht door de kroondomeinen. v t an een onzer verslaggevers) [APELDOORN. De staart recht omhoog, kwam net in volle paf een everzwijn uit de varens. Pal voor de eerste bus, stak hij weg over. Nu rijdt onze bus, de laatste van een rij van drie, ■gzaam achteruit. Want tussen de goudglanzende smelen is een Lei rot wilde varkens gesignaleerd. Ze houden een koers aan, die jen achter ons langs over de laan zal brengen. De chauffeur is ze jslim af. Opeens zien de zwartjassen het reusachtige sardineblik Eat voor hun neus opduiken. Op nauwelijks tien pas afstand, Itdckken ze zo'n veertig bleke gezichten achter glas. En het dub- |e!c aantal wijzende handen. ken, die haast in het bos hangen, blijken echter geen ongunstige in vloed te hebben op de activiteit van het grote wild. De tocht —een wildspeurtocht per bus door de koninklijke do meinen, georganiseerd door de Apeldoornse WV begon bij het NS-station naast het VW-kantoor. Sinds dit voorjaar kan men iedere avond, behalve 's zondags, zo'n rit 'maken. Nog tot 1 september. [Daar staan ze nu. Tien wilde lijnen. Bewoners van de rustge- plen van de kroondomeinen. In territoir is een gebied van bos i heide, van sprengen en bunt- ikten, zeventien kilometer lang veertien kilometer breed. Sesluiteloos, de oren wijd uitge- ken van angst of woede, taxe- n ze het metalen monster. Hun lerpe gehoor vangt het in kreten n extase verwoorde enthousias- f van de buspassagiers op. „Dan een eind door de smelen 'en en elders de weg overste- zie je ze denken. Daar gaan Het golft zwart tussen de va- en het buntgras. Ook een biggetjes krioelt tussen de enheden van het terrein, 'elend in hun haast, om de U te volgen. inzittenden van de bus zijn isiast. Zonder een inspamnen- voettocht, lekker achterover in fauteuils, maken ze kennis met wild, dat leeft in een unieke 7a&e van zwaar geboomte en ienbare heuvelachtige heide- en. en praat nog even na over de toting met de ruige bewoners nos en veld. Niet lang. Nog n vijf minuten later komt er uw wild in zicht. De chauf- van de drie bussen, die dicht elkaar vaak in „sluipvaart" r de kroondomeinen van Het rijden, hadden bij de aanvang de rit nogal pessimistisch ge- De regen en de grijze wol- Een romantische wildspeurtocht door een gebied, waar verder geen wandelaar wordt toegelaten en waar zelfs de jachtopzieners, om het wild niet te verontrusten, zich zelden laten zien. Het grofwild is aan de geregelde doorkomst van de bussen gewend. Per avond wor den er hoogstens drie tot de kroon domeinen toegelaten. De chauffeur spiedt voortdurend tussen de beu- kestammen en over de heide. Toch zijn het vooral de passagiers, die actief aan de wildspeurtocht deel nemen. „Links vooruit een groot hert" of „een ree tussen de bosbessen", zijn kreten ,die vaak door de bus klin ken. De chauffeur reageert daarop onmiddellijk door te stoppen of in „sluipvaart" oven- te gaan. Het blijft verrassend. De natuur is wispelturig. „Gisteren was het prachtig weer", zegt de chauffeur, „veel mooier dan nu, maar we zagen maar één reetje en twee wilde zwijnen". Tussen de bomen liggen de rogge-akkers als gele vlekken. We rijden door een laan van dikke douglasbomen. De na tuur wordt ruiger. Het drukke pra ten in de bus gaat geleidelijk over in gespannen zwijgen. De passa giers voelen kennelijk aan, dat hier de eerste ontmoetingen met wild kunnen plaatsvinden. Ieder tuurt over de bosbessen, probeert beweging te ontdekken in de sche mer onder de grove dennen. De eerste bus seint. Links van de weg wordt wild gesignaleerd. Zwarte schimmen dansen over om gevallen bomen en tussen de brui ne stammen van het naaldhout door. Drie, vier wilde zwijnen. Ver weg. maar iedereen wijst en roept. „Niet te hard praten", waar schuwt de chauffeur. „Het wild is niet bang voor de bus, maar wel voor hetgeen erin zit". Hij wijst op een grasstrook, die is omgewroet door de wilde zwijnen. Attendeert de passagiers op een tiental ko nijntjes en wat hazen, die daar grazen. We komen in de buurt van het dorpje Nierse, een van de vier gehuchtjes in de krondoomelnen. De bus stopt vaak bij de laantjes, die op de weg uitmonden. De bus chauffeur spiedt dan over het ge le zand, of zich daar niet de zwar te schaduw van een hert tegen aftekent. De natuur blijft boeien, maar is voorlopig nog leeg. Opeens een roodbruine schim. Met grote sprongen haast een ree zich weg. We passeren het kromme beu kenbos, rijden door een eikenlaan, waar de wilde zwijnen in de herfst de harde vruchten komen vreten. Dat vertelt de chauffeur, die hier wat van die zwartjassen had ver wacht. Ze verschijnen niet. Even later, als we onder een slagboom door het rustgebied van het grof wild binnenrijden zijn ze er wel. Voor een grote haas, die zijn lange oren boven het buntgras uitsteekt, bestaat nauwelijks belangstelling, want op hetzelfde moment komen zwijnen in zicht. Een rot van vijf tien. Vijf minuten lang, wordt van dit schouwspel genoten. Even verder komen drie grote herten in zicht, die langzaam tussen de bomen door trekken. Het kan niet op, want nog geen honderd meter heeft de bus afgelegd of de spie- ders signaleren opnieuw vijf her ten, vlakbij elkaar, op een zand weggetje. Ze kijken naar ons. Zo dra er ie'mand uit- zou stappen, nemen ze de benen. Op tachtig meter afstond is het in de somber te van de regenachtige avond slechts een bruine, verstarde „hoop herten", maar kreten van „prach tig" en „wat mooi" begeleiden de waarneming. De bus vervolgt de „sluipvaart". Een hinde met kalf glipte tussen de stammen van het naaldhout door. Op een heuveltje staan twee her ten. waarvan er een een groot gewei draagt. De natuur wordt steeds ruiger. Een eoh-te wildernis. Velden varens liggen als lichtgroene vlekken tus sen het sombere bos. Tussen de bosbessen wandelt opeens een reebok. Het fraaie dier gaat op veertig pas afstand langzaam langs de bussen, zodat ieder alle tijd krijgt om het kapitale gewei te bewonderen en de elegance, het reewild eigen. Terwijl de kleuren van het woud vervagen, het bos een zwarte muur wordt en de heuvels donkere wolken, die op de aarde liggen, is daar het grote roedel. Twintig her ten met grote geweien, staan dicht bij elkaar op de top van een heide- heuveltje. De zwarte silhouetten van het roodwild, steken duidelijk af tegen de grijze lucht. Een waar dig afscheid van de kroondomei nen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Suède jasjes met een gezamenlijke waarde van 100.000 gulden werden gisteren door twee leden van het Haagse politie korps aangetroffen in een bestelau to, die vast was komen te zitten in een verkeersopstopping in Den Haag. In het smalle straatje waar de opstopping zich voordeed, was een bus bezig met een draaimanoeu- vre. Twee passerende agenten probeer den enige orde te scheppen in de chaos, waarbij zij constateerden dat een bestelauto in de file een kapotte uitlaat had. Toen ze de bestuurder, een 30-jarige koopman uit Deurne, om zijn papieren vroegen, liep de man weg. De agenten hielden hem staande en vonden toen in de wagen de grote partij jassen. De man werd voor onderzoek meegenomen naar het bureau. Daar bleek hij een gela den FM-pistool op zak te hebben, die in beslag genomen werd. De jassen bleken afkomstig van een inbraak in een kledingfabriek in Westerhoven, die in de nacht van 30 op 31 juli gepleegd zou zijn. De koopman ontkent enig aandeel gehad te hebben in deze zaak. Hij zou de kleding voor een relatie tran sporteren. De man bleek gesigna leerd te staan op verdenking van inbraken in Waalwijk en Wamel. WOLDINGHAM (AP) Drie per sonen zijn in het rustieke dorpje Woldingham gedood tengevolge van een burenruzie over dorre bladeren. De gepensioneerde bankier Stanley Kennedy en zijn vrouw Daphne, bei den 55 jaar oud, werden door hun buurman, de 64-jarige William Hall, doodgeschoten met een jachtgeweer terwijl zij op het grasveld voor hun villa stonden. Hall richtte na zijn daad het ge weer op zichzelf. In het ziekenhuis is hij aan de verwondingen overleden. Mevrouw Gwendoline Dodman, die in dezelfde laan woont als de Kenne dy's en Hall, heeft verklaard dat Hall overhoop lag met zijn buren omdat bladeren van de bomen in hun tuin overwaaiden naar zijn tuin. Hall placht de bladeren bijeen te harken en ze in de tuin van de Kennedy's terug te gooien. Ook was er verschil van mening over de heg, die de beide tuinen scheidde. TEHERAN (RTR) Perzië en Europa zullen in oktober, wanneer dan de laatste werkzaamheden ver richt zijn, voor het eerst door een rechtstreekse spoorwegverbinding met elkaar zijn verbonden. Dit is mogelijk gemaakt door de spoorweg netten van Perzië en Turkije op el kaar aan te sluiten. Passagiers en goederen zullen dan vanuit praktisch elk land in Europa rechtstreeks naar Teheran, de Kaspische Zee en de Per. zische Golf en terug vervoerd kun nen worden. Het project wordt uitgevoerd onder auspiciën van de Centrale-Verdrags organisatie (Cenvo) en door middel van leningen op lange termijn, ge deeltelijk gefinancierd door de Ver enigde Staten. In de Cenvo zitten Perzië, Turkije, Pakistan en Enge land. De Verenigde Staten zijn geas socieerd lid. Het heeft ruim tien jaar geduurd om het slechts 375 km lange stuk spoorweg aan te leggen. De eerste trein van de Perzische spoorwegen heeft onlangs een proefrit naar Tur kije gemaakt. W an onze correspondent) n.« 7 ®fschoou het vakantie de Fransen toch hun hart -J 3311 schandalen. Niet wereldschokkend maar toch °ver door te praten.6 b0rreWafel raai n„ r Z°°n van wijlen Phin„ van z'jn voor- hJ „f™e' D,e man behoort tot «n wo?cl! i1?n>s van de mari" Benin ii-Sep ber v'ce-ailmi- I*», wc«l in Melun een fc naSl VO°rbose officieren Nlzalrt gendarmerie. En de EoeGdaeuUeaam krijgen Se" ei/ nlto Pkohtigheid waren hoge ie Straal Philippe de jpnwoordigets v^Thm eveneens Va« landsv^-a j- mimste- nne DdwS?18®8 en de he« i*ant hi) is sJfT" kk"16 i°n' ■enaat Met 0.nder-TOorzitter var leen de tamilie De Gaulle op voet van oorlog. Toen De Gaulle zijn laatste referendum aan kondigde over de nieuwe 'maat schappij en de vervanging van de senaat door een corporatief orgaan zonder verdere stem in het kapittel, kreeg hij als grootste tegenstander Aiain Poher, voorzitter van de se naat. die de kat de bel aanbond en tegen 'generaal De Gaulle de hand schoen opnam. Eind van het lied was dat De Gaulle zijn referendum verloor en Alain Poher, tijdelijk president van de republiek werd met zetel in het Elysée. Poher was later kandidaat voor het president schap maar verloor het van Pompi dou. Toen de heer Etienne Daily onder voorzitter van de senaat, tijdens de inwijding van de gendarmerieschool op de eretribune plaatsnam, werd hij voorgesteld aan Philippe de Gaulle, maar Philippe, in uniform, deed zijn handen op de rug, draaide rTTrrr7Ti1.T zich om en deed of zijn neus bloed- £1U LZi-iiiIN de. Hij wilde Daily niet zien en nog minder he<m de hand schudden. Dai ly als onder-voorzitter van de se naat, hield beter zijn fatsoen dan Philippe en praatte er tijdens de plechtigheid niet verder over. Maar na afloop bracht hij het pijnlijke incident ter rprake bij Poher zelf, voorzitter van de senaat, die hem in overweging gaf de zaak aanhangig te maken bij Debré zelf, minister van landsverdediging. Die audiëntie had inderdaad plaats. Wat moet er gebeuren, vroeg Debré. Dat is niet mijn zaak, maar de uwe, antwoord de heel vanzelfsprekend Etienne Daily en daarbij is het gebleven. Journalisten hebben 'minister Debré en Philippe de Gaulle naar de ver dere afloop gevraagd maar beiden antwoordden eensgezind: „Geen commentaar". De „Aurore" van woensdagmorgen merkt in een hoofdartikel over deze zaak op dat niet iedereen zioh moet verbeelden in de schoenen van zijn vader te kunnen staan. En dat juist dit in Frankrijk een van de argumenten is tegen de erfelijke monarchie. lieten om zich heen had. De satellie ten kochten huizen met het geld van kleine spaarders en verkochten die rret grote winst aan de Garantie Foncière. Wat daarmee verdiend werd is opgestreken door dieven en diefj esmaats. De president-directeur van de Garantie Foncière, de heer Frenkel werd gearresteerd en met zijn vrouw opgesloten in de gevan genis, beschuldigd van oplichting en misbruik van vertrouwen. Onder diezelfde beschuldiging staat baron Rives, gaullistisch parlementslid, maar nog op vrije voeten wijl hij volksvergenwoordiger is. Dezelfde beschuldiging is thans uitgevaardigd door de rechter van instructie tegen Rochenoir, die in Parijs een groot advocatenkantoor heeft met ver scheidene medewerkers. Hij kwam bij de rechter van instructie in zijn zwarte toga, maar ging in gewoon colbertje de gevangenis in. Het tweede schandaal is de arres tatie van de advocaat Victor Roche noir, rechtskundig adviseur van de Garantie Foncière, een naamloze vennootschap die verscheidene sate! ZURICH (AP) In Zurich is een katje uit Chicago aangekomen, dat een reis heeft gemaakt van 18.400 kilometer in de air conditioningsinstallatie van een DC-8 van Swissair. Op een warme zomerdag werkte het diertje zich via een buis met een doorsnee van 25 centimeter het vliegtuig in, zo heeft men gereconstrueerd. Toen de passagiers gingen instappen werd er koele lucht de cabine bin nengezogen en het katje ging mee en kwam in de a.c.-installatie terecht. Het bleef daar zitten toen men in Zürich aankwam, vandaar naar Monrovia (Liberia) vloog en vervolgens weer terug naar Zwitserland. Daar stelde men een onderzoek in want de vliegers hadden al onderweg een paar tegen el kaar gezegd: „Horen jullie ook een kat miauwen?" Toen men het katje vond was het dier er uitstekend aan toe, waarschijn lijk omdat de koeling tijdens de vlucht niet was gebruikt. Het zes maanden oude dier is nu het eigendom geworden van iefnand van het grondpersoneel van Swissair. i'7^7 M'w' 'lfB Prins Claus heeft gisteren deelgenomen aan een golftoemooi van Ameri can Express op het terrein van de Kennemer Golfclub te Zandvoort. De prins hier in volle concentratie. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Dc vreemdelin gendienst van de Haagse politie stelt momenteel een onderzoek in naar de herkomst en identiteit van een circa 25-jarige jongeman, die in de nacht van maandag op dinsdag door twee agenten van het dak van het Palais de Dance aan het Gevers Deynoot- plein in Scheveningcn werd ge haald. De agenten hadden tijdens een routinecontrole op het dak een schim gezien en stelden een nader onderzoek in. De jongeman die zij van het dak haalden, vertelde een 25-jarige student te zijn en 14 dagen geleden hangende onder een trein vanuit Tsjechoslowakije naar Ne derland gereisd te zijn. Hij zou in Scheveningen op zoek zijn geweest naar een slaapplaats maar had zich in de weg vergist. Hij wilde ook politiek asiel in ons land vragen. Het is nog niet bekend of de man inderdaad onder een trein hangende ons land is binnengeko men en waar hij die 14 dagen is geweest. Hij maakte, zo stelde een politie woordvoerder, beslist geen onder voede en vermoeide indruk. Het on derzoek van de politie wees uit, dat de man eerder die maandagochtend getracht zou hebben in te breken in het Kurhaus-hotel te Scheveningen. Hij belandde daar in de kamer van een Canadese advocaat, die voor za- MADRID (EFE) Met 689 ar beidsconflicten was 1970 een jaar van aanzienlijke spanningen in de ar beidsverhoudingen in liet bedrijfs leven in Spanje, zo schrijft de Natio nale Metaalbond in een jaaroverzicht. De meeste conflicten (343) speelden zich af in de metaalsector, voorts 92 in de brandstofproduktie, 75 in de bouw, 56 in dc textiel, 32 in de che mische industrie en 32 in dc ver voerssector. De provincie Barcelona staat met 191 gevallen van arbeidsonrust bo venaan, gevolgd door Oviedo, Biscaye en Madrid. Als interne oorzaken van arbeidsconflicten noemt de bond: eisen van loonsverhoging, onenigheid over de werkwijze of over het ge bruikte materiaal, geschillen over een gebrekkig personeelsbeleid of over de arbeidsverhoudingen. (ADVERTENTIE) ken in ons land is. De man lag al in bed toen hij in zijn kamer iets zag bewegen. Hij klom z'n bed uit en greep een man, die in z'n kamer zat. Zonder het licht aan te doen fouilleerde hij de indringer maar deze bleek niets ont vreemd te hebben. Daarop zette de advocaat de man de kamer uit zon der verder van de zaak bij de poli tie melding te maken. Een nader onderzoek na de aan houding van de Tsjech bracht de zaak via een confrontatie tussen ad vocaat en student alsnog aan het licht. De Tsjechische student is in gesloten en zal later deze week worden voorgeleid aan de officier van justitie. (VERVOLG VAN PAGINA 1) „Ik heb zeil verschrikkelijk geluk gehad. Ben driemaal via het dagver blijf door liet nachtverblijf gegaan, terwijl de leeuw daar aanwezig was", aldus de heer Ouwehand. Hij vertelt geen goed schutter te zijn. Toch heeft hij beide keren met een raak geschoten. „Ik moest wel". De heer Ouwehand werd niet ge wond. Alleen zijn rechterhand ver toont een oranjerode vlek, afkom stig van jodium. Bij het inslaan van een ruit om zijn karabijn te kunnen bemachtigen, verwondde hij zijn hand. De heer Pleines kon in verband met zijn ernstige verwondingen nog niet worden gehoord. Het onderzoek is in handen van de districtscomman dant van de rijkspolitie in Utrecht, kolonel jhr. B. W. F. de Beaufort. Het ongeluk in Ouwehands dieren park behoort tot de ernstigste in de geschiedenis van de Nederlandse dierenparken. In 1950 werden twee Apeldoomers, die een dierenpark wilden beginnen, door twee beren gevaarlijker dan leeuwen omdat ze bijzonder onbetrouwbaar zijn doodgebeten. Wel hebben roofdieren verscheidene malen dierenverzorgers ernstige verwondingen toegebracht, zoals in 1963 gebeurde in Burgers dierenpark te Arnhem. Hier heeft men sinds enkele jaren extra vei- ligheidssluizen tussen het binnen- en buitenverblijf van de leeuwen aan gebracht. De verslagenheid onder het perso neel van de dierentuin is groot. Van den Berg stond bekend als een ge weldig dierenkenner en niemand heeft er ooit bij stilgestaan dat hem iets dergelijks zou overkomen. Ouwehand: „Deze twee leeuwen Cora en Johnny, beide tien jaar in Ouwehand, stonden bekend als agressief. Agressiever dan de nog twee overblijvende leeuwen. Zij za ten dan ook afgezonderd van de twee anderen". De bezoekers van Ouwehand heb ben gisteren nauwelijks iets van het drama gemerkt. Slechts een tijdelijke politic-afzetting rond het leeuwen- verblijf wees erop, dat er iets ge beurd was. Tegen de middag werd deze afzetting opgeheven en was er geen spoor meer van het drama w die morgen.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 11