GEMEENSCHAPSVERENIGING RAMP VOOR DE BEVOLKING Sluiskil verzet zich tegen overslag Oplossing gebruik oester putten KANTONRECHTER VERWIJT AXELER AMBACHT AUTORITAIR OPTREDEN REEKS EVENL MENTE) eiJie( IN ZEELAPi inanc ver Speelhutten vernield MIDDELBURG WERKT AAN PLAN VOOR DRIE GEZOND HEIDS CENTRA Polen naar Axel voor herdenking Vissers wij met royale vangsten 'GERINGS fij warm stad (treek NOTARIS BEëDIGD D. LODDER BURGEMEESTER 'S-GRAVENDEEL Vakantieweek Goes KNOKPLOEG VERGADERINGEN ALGEMENE DIENST AXEL OPENBAAR Jeugd vakantie werk Groot-Tenieuzei i Dit jaar meer woningen clan vorig jaar Koewacht terstanden Woensdag 4 augustus 1971 l dag 4 augustus 1971 (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het ligt in de I(jn der verwachtingen dat de in Middelburg werkzame kruis verenigingen, samen met andere instanties en de huisartsen, tot de stichting van drie grote gezond heidscentra voor uitgebreider - groepspraktijkeu in Middelburg zullen komen. Dit hebben b. en w. van Middelburg meegedeeld in een schrijven aan de raad. De overwegingen die met name bij de kruisverenigingen tot dit principebesluit hebben geleid, zijn van groot belang voor alles wat er verder op het gebied van de volks gezondheidszorg in Middelburg gaat gebeuren. Inmiddels is dan ook een kleine werkgroep gevormd, onder voorzitterschap van de wethouder van sociale zaken en volksgezond heid, die ziah toelegt op de vervaar diging van een nota omtrent de toekomst van volksgezondheidszorg in de Zeeuwse hoofdstad. In de begrotingszitting van dit jaar van de Middelburgse raad was reeds om een dergelijke nota gevraagd, die dan ook prompt door b. en w. werd toegezegd. De problematiek is nu echter plot seling in een stroomversnelling te recht gekomen. Er lagen in Middel burg al lange tijd plannen voor de stichting van een medisch centrum, ter vervanging van een gebouw dat niet meer aan de eisen van de tijd voldoet, en waarin een kruisvereni ging gehuisvest is. Nieuwbouwplan- nen voor een medisch centrum, waarin de kruisverenigingen zouden deelnemen, konden niet - doorgaan omdat er buiten de kruisverenigin gen, onvoldoende deelnemers aan de exploitatie bleken te zijn. Het Mid delburgse college van b. en w. meende een oplossing te hebben ge vonden in het beschikbaar stellen van een tweetal restauratiepanden in de binnenstad. De tekeningen voor de verbouwig e.d. waren hier voor al geruime tijd gereed, toen de Middelburgse huisartsen lieten we ten dat zij de gekozen plaats in het centrum van de stad niet gelukkig vonden omdat deze niet zo gemak kelijk bereikbaar was. B. en w. van Middelburg steken hun teleurstelling over het misluk ken van hun plannen voor een me disch centrum niet onder stoelen of banken. „Er is echter een lichtpunt je", aldus het college. „Voor de pan den waarin wij de kruisverenigin gen hadden willen onderbrengen, hebben verschillende overheidsin stanties belangstelling getoond". Een tweede lichtpunt is, dat men door in te haken op nieuwe en nogal ingrijpende ontwikkelingen met be trekking tot de gezondheidszorg, nu geen investeringen hoeft te doen die wellicht over enkele jaren verkeerd besteed zullen blijken. De nota- VoLksgezond'heid moet over de nieu we inzichten inzake de gezondheids zorg openheid brengen. „Het gaat om een uitgebreid werkterrein. Wij wagen ons dan ook niet aan voor spellingen over de datum waarop de nota klaar zal zijn", zeggen b. en w. van Middelburg. Het gaat niet alleen om het ziekenhuiswezen groeps- praktij-ken van huisartsen en derge lijke, maar ook om vraagstukken inzake het ambulancevervoer, de schoolartsendienst, de bevordering van de milieuhygiëne enz. enz. Het geen er straks in de nota wordt neergelegd kan, zo meent b.v. de provinciale raad voor de volksge zondheid, die het idee van een spe ciale werkgroep van harte toejuicht, van belang zijn voor andere ge meenten, speciaal in het kader van de gewestvorming. (Van een onzer verslaggevers) AXEL Op IS september zullen in Axel de slachtoffers van de Twee de Wereldoorlog worden herdacht, 's Morgens om 10.15 worden Poolse gasten op het gemeentehuis ontvan gen, waarna respectievelijk bloemen gelegd zullen worden op de R.-K. en de algemene begraafplaats. Daarna is er een stille tocht naar het oor logsmonument aan de Zeestraat waar eveneens bloemen worden gelegd. 's Middags volgt nog een bloem- 1 egging bij het Poolse kruis, gevolgd door een broodmaaltijd voor de Poolse gasten, 's Avonds om 19.30 uur is er een muziekuitvoering op de markt. (Van een onzer verslaggevers) .SLUISKIL Wij hebben bier een beetje leren leven niet liet stof en de slank van tie bier gevestigde industrieën. Maar een midden in tie kont van onze kent te realiseren overslag plaats van massagoed, zelfs al is die tijdelijk, is voor ons be slist tie druppel die de emmer doet overlopen. Wij (dat is de vereniging en gemeenschap Sluiskil) zullen ons dan ook met alle legale middelen tlie ons ten dienste staan, hiertegen ver zetten. Aldus t'.e heren .1. A. Strijdonk en P. L. de Wit, respectievelijk de voor zitter en nenningnieester van de vereniging en Gemeenschap Sluiskil waar van de leden uil alle lagen van de Sluiskilse bevolking lid zijn. Tijdens de dag van de eerste hoorzitting maakten wij vo rige week woensdag dit plaatje van de overslag van een schip, dat af gemeerd lag in de „Put" by Ter- neuzen. Deze plaats is volgens ge meenschap Sluiskil een mooi alterna tief om een losplaats op boeien in te richten. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Gisteren is voor de rechtbank in Middelburg notaris mr. A. van Stee beëdigd. Notaris Van Stee is de opvolger van notaris Hoving in Terneuzen. Vanaf vandaag is de heer Van Stee in functie. Hij houdt kantoor in de Westkolkstraat 48. Terneuzen. (Van onze correspondent) DRIEWEGEN Met ingang van 1 augustus is lot burgemeester van 's Gravendeel (Z-H) benoemd de heer D. Lodder. De beer Lodder werd op 24 augustus 1921 te Goes geboren en na zijn opleiding werd hij achtereenvolgens tewerk gesteld op de gemeentesecretarie te 's Heer Abtskerke, Kloetinge, Kortgene, Goes en Meppel. Op 16 juni 1956 werd hij tol burgemeester van Driewegen en El- lewoutsdijk benoemd. Op 1 augustus 1966 werd hij tevens krachtens een Koninklijk Besluit tot aan de ge meentelijke herindeling benoemd tot burgemeester van Borssele. Het gezin Lodder heeft drie kin deren. een zoon van 20 jaar. die momenteel in militaire dienst is en nog twee van respectievelijk 17 en 13 jaar. De heer Lodder is Nederlands Hervormd en lid van de CHU. (Van onze correspondent) GOES De jeugdvakanlieweek in Goes trekt veel belangstelling. Liefst 280 kinderen hebben tot en met gisteren hieraan deelgenomen. Door de verschillende groepen is er met groot enthousiasme gekleid, ge tekend, een modeshow gehouden en getimmerd. De hutten, die gebouwd waren, werden 's nachts door onbekenden vernield. Gisteren trokken de deel nemers tot en met 9 jaar naar de sporthal, waar ze o.l.v. sportambte naar Hans de Ridder spelen hebben gedaan. De oudere groepen hielden zich bezig met handenarbeid en spe len, o.a. voetbal. De groep in het padvindersgebouw moest zich bij gebrek an licht behelpen met kaar sen, wat voor een van de deelne mers aanleiding was om in de va kantiekrant te schrijven dat het net kerstfeest was met kaarsen en een open vuur. Zoals bekend hebben vorige week zowel Gemeenschap Sluiskil als het Sint-Elisabethziekenhuis te Sluiskil tijdens hoorzittingen op het Terneu- zense gemeentehuis mondeling hun bezwaren toegelicht tegen het verle nen van een hinderwetvergunning aan de n.v. Aug. de Meijer en de n.v. O.V.E.T.. Beide bedrijven wil len een tijdelijke overslagplaats op boeien inrichten in het kanaal ter hoogte van Sluiskil Gemeenschap Sluiskil heeft ono verkomelijke bezwaren tegen deze vestiging. „Als dat hier midden in Sluiskil komt is dat een ramp, de mogelijkheid tot slapen zal b. v. ontnomen worden door het lawaai van de kranen en de grijpers, want bij lossing zal continu gewerkt wor den. En bij al het stof dat wij al te slikken krijgen komt dan nog het gevolg van het overslaan van massa goederen als kolen, fosfaat, zand en cokesmeel", aldus „Gemeenschap Sluiskil". Hoe betrokken de Sluiskilse be volking zich bij deze zaak voelt blijkt wel uit het feit dat een inwo ner de heer Strijdonk heeft aange boden een „knokploeg" te vormen om desnoods illegaal vestiging van de overslagplaats tegen te houden „Uiteraard zouden wij niet toestaan dat zoiets gebeurt, aldus de be stuursleden. „maar het typeert toch wel de stemming onder de Sluiskil se bevolking". Als wij de heren erop wijzen dat de inrichting slechts een tijdelijk karakter heeft en, zoals zowel Aug. de Meijer als n. v. O. V. E. T. hebben verklaard, slechts spszadiscli gebruikt zal worden, antwoordde de heer Strijdonk dat principieel zo'n overslaggelegenheid niet in de kom van een dorp hoort. „Ik moet nog zien of men zoiets in de kern van Terneuzen zou tolereren", zei hij. „En twintig schepen per jaar b. v. geeft bij een lassingstijd van 5 da gen per schip, 100 dagen overlast", rekende de heer De Wit ons voor. De-hoop van de heren is gevestigd op een negatief advies van het ge meentebestuur van Terneuzen als de aanvraag naar de provincie gaat om over de hinderwetvergunning te be slissen. (Van onze visserijmedewerker) BRESKENS Met het vertrou wen in hun voorzitter, de heer A. L. A. Lockefeer, die de Zeeuwse visse- rijbelangen reeds meer dan 20 jaar verdedigt, visten de vissers de afge lopen week rustig door, ondanks alle negatieve berichten over de vervui ling, die men vanuit België voortzet op de gezamenlijke visgronden nabij de Nederlands-Belgische kust. Op de nog voldoende schone vis gronden werd stevig gevist en de resultaten waren algemeen goed te noemen. Opleving in de vissector door zeer rendabele tongvangsten, die qua prijzen zowel voor de con sument als de visser aantrekkelijk waren. Garnalen werden te Breskens in zo'n grote hoeveelheid aangevoerd, dat men van een normale toestand kan spreken en gezien de prijs, die tot beneden de twee gulden terug liep, was het voor de vissers geluk kig dat de kwantums zodanig waren dat toch een goede weekbesomming kon bereikt worden. Een variatie van alle andere soor ten platvis, waaronder schar en schol, was in kwantum en soort voldoende aanwezig op de Zeeuwse vismijnen om ieder in de gelegen heid te stellen tegen betaalbare prij zen een maaltje vis te bekomen. Alleen Colijnsplaat bleef nog wat achter met de garnalenaanvoer, maar men hoopt ook hier op spoedi ge verbetering. De bestuursleden van ge meenschap Sluiskil, de heren P. L. de Wit (links) en J. A. Strijdonk (rechts) bij de plaats in het kanaal waar men een overslagplaats (tij delijk) uril inrichten. (Van een onzer verslaggevers). AXEL Na de commissieverga deringen van de gemeente Axel zul len met ingang van deze maand ook de vergaderingen van de algemene dienst openbaar worden. Dit heeft dc voorzitter, de heer M.K. van Dijke, gisteren meegedeeld. (Van een onzer verslaggevers) SLUISKIL Naar de mening van Gemeenschap Sluiskil zijn de oes terputten bij Terneuzen (zie toto) een prachtig alternatief om een tij delijke overslagplaats op boeien in te richten. „De moeilijkheid is dat de Franse schippers op „spitsen" (binnenvaartschepen tot 300 ton die de Leie kunnen bevaren en waarin veel massagoed wordt overgeslagen) krijgen, maar wij weten zeker dat er Nederlandse spitsen zijn die dit wel durven. Ze kosten misschien wat meer Maar moet het welzijn van 4000 Sluiskillenaars plus dc ziekenhuis gemeenschap opgeofferd worden aan liet geldelijke voordeel dat de tijde- lijke overslagplaats bij Sluiskil zou opleveren", zo vraagt Gemeenschap Sluiskil zich af. In ons artikel-van gisteren is abu sievelijk weggevallen dat de bezwa ren van de loodstechnische commis sie niet van vandaag of gisteren date ren, maar reeds tijdens een inter view op 18 februari van dit jaar werden gepubliceerd. „Dit", aldus de L. T. C. „omdat ons dikwijls verweten wordt dat wij met onze bezwaren altijd achteraf komen". (Van een onzer verslaggevers) Vandaag: Voor alle kernen. Gent tour. voor 12 jaar en ouder. Morgen: Voor alle kernen. Bezoek aan de Efteling, voor leeftijd van 5 tot en met 11 jaar. Vertrek bussen. Biervliet 7.30 u-urr, bushalte Hoek 7.40 uur, Abri. Sluiskil 7.40, Gilden huis. Terneuzen, Markt 7.50 uur, Sporthal 7.55 uur. Za-amslag 8.05 uur, Plein. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Tijdens de be handeling van de rechtzaak tegen de 58-jarige opzichter van het water schap „Axeler Ambacht" verweet waarnemend kantonrechter mr. II. C. M. van Son dit waterschap een zeer autoritair optreden. De opzichter stond terécht omdat hij op 3, 4 en 5 april bij een dijkoprit aan de zeedijk in de Mar- garethapolder een soort wegversper ring van prikkeldraad had gemaakt, waardoor het verkeer geen onbelem merde doorgang kreeg. Een brom fietser die in dichte mist van de dij., af wilde via de bewuste oprit was tegen de draad gereden en ge vallen. De opzichter zei ter zitting de versperring te hebben gemaakt om dat de oprit niet gereed was. „Er zat over de gehele breedte een gat en bovenaan de dijk lagen betonblok ken. Hij had als het ware de afras tering langs de dijk over de oprit doorgetrokken en er een bord bijge plaatst. „Bovendien ia die oprit naar mijn mening geen openbare weg", zo zei hij. Mr. Van Son vond dit een vreem de gedachten-gang. ,.U iad net zo goed mijnen kunnen leggen", zei hij. Tijdens doorlezing van het proces verbaal stuitte mr. Van Son op een zinsnede die hij het waterschap kennelijk kwalijk nam. „Er is ge vraagd", zo citeerde hij, „geen pro ces-verbaal op te maken omdat zo iets de verstandhouding tussen Axe ler Ambacht en gemeentepolitie Terneuzen niet zou verbeteren". „Dat moat men aan de verbalisant overlaten", aldus een verbolgen kan tonrechter. Als getuige-deskundige was met de opzichter meegekomen de tech nisch hoofdambtenaar J. Zuijdweg. Hij kwam de mening van verdachte bevestigen dat gee- mens van de dijk gebruik mag maken. „Dat staat in de verordeningen", zei h(j. „Maar die persoon die over hel prikkel draad is gevallen gebruikte die weg regelmatig om naar zijn wenk in Terneuzen te gaan. Het is dus ken nelijk nooit verboden geworden «1 staat dat in de verordening. En nu het u niet convenieert wijst u op dat verbod", zei mr. Van Son In zijn requisitoir zei mr. C. Key- zer te geloven dat de opzichter te goedei trouw is geweest. „Toch had hij kunnen beseffen dat er gevaar en risico was voor weggebruikers die van bovenaf de dijk de oprit wilden gebruiken. Uitgaande van de feitelijke toestand", aldus mr. Key- zer die hiermee doelde op een uit spraak van de Hoge Raad, „is die oprit openbare weg. De versperring was niet verlicht en dus vooral 's nachts gevaarlijk. Ik vind dat niet de nodige zorgvuldigheid in acht is genomen en eis derhalve een boete van f 50, het maximum voor dit strafbare feit". Nadat de verdachte tijdens zijn laatste woord verklaard had zich niet schuldig te achten hoewel hij het voorgevallene betreurde, merkte mr. Van Son op dat zijns inziens he; waterschap zeer autoritair is opge treden „zoals uit het proces-verbaal blijkt. Het maakt op mij een machtswellustige indruk". Mr. Van Son veroordeelde de opzichter con form de ei*. (Van een onzer versla;» MIDDELBURG Van jaar wordt de lijst van en- die in de Zeeuwse steden ei met het oog op de toeristen georganiseerd langer. bt de attracties wordt 4 gevarieerder. Het de geeft daarvan slechts een indruk. De plaatselijke W provinciale Zeeuwse VVV fen belangstellenden desi detailleerde gegevens. Op 14 en 15 augustus kat Breskens het hospik Hoop, dat daar aan t liggen, bezoeken. Dat gelegenheid van een jaar tijn, de visserijdag, die t, tus wordt gehouden. In er op 5 aii^ustus 's toeristenbezaar, en op kunnen belangstellenden te paard aanschouwen, de derde week van septe braderie met diverse f« den. Op 14, 16 en 17 august, kermis in Goes. Vanuit 'i. wordt op 8 augustus een nu' naar Yerseke gemaakt, j' geschiedt met motorboten. Elke woensdag- en donj vond wordt op het Abdij Middelburg een klank- en opgevoerd, en op de mij (donderdag) is er een it] kunst- en antiekmarkt. Op 7 augustus kan men burg een tentoonstelling van en antieke auto's bezoeken, mem daar op 19 augustus nemen aan een krulbol- waarin ambtenaren en mit ders uit Oostburg het wil) men tegen de toeristen. In de loop van september, streren Oostburgse winkeliem len in een tent op het Ouwerkerk wordt op 22 een technische oriëntatie] dei-watersport" gehouden, nemers, uit. verschillende komstig, duiken in het zo? Grote Gat bij Ouwerkerk in. Op 14 augustus is er in internationale lange baan strijd. Op 7 augustus Veere scheepjes af voor wedstrijd voor alle soorten terwijl op 28 augustus op hel De Haringvreter in het Vee: 'n openbare saté-avond wor den. Vlissingen heeft een ma dat praktische de hel augustus door de badgast houdt. Enkele punten: 19 hondendressuur op het bad: Augustus strandwerken: Eveneens 21 augustus mij show en 28 augustus muziki vam de Brassband Vlijt 1 ding. Zierikzee tenslotte ongewoon evenement een langs de Zierikzeese orgel programma staan. En tal vorder de zeilwedstrijden, ronden, voetbalwedstrijden alom in Zeeland. Hengelwi zijn al evenmin van de geldt ook voor boottochten S Deltagebied. (Van onze Haag N HAAG In grote lijnen Imcndc jaren moeten ontwi taan aangegeven in het ra pest-Nederland", dat onlan issic werd gepubliceerd valt te lezen in dc regerin -.Biesheuvel zich gisteren ld. zei minister-president lat arliik zuj niJHt. w Biesheuvel over deze zaak. ei-ins aanvaardt de hoofdlij- het rapport van de rykspla- •he commissie over de ont ij» van Zuidwest-Nederland angspunt van haar beleid. _et de in het rapport voorge- Inevenschikkiiig van overwe- met betrekking tot de eco- fche groei, het sociaal-cultureel en het milieubeheer als 4 voor een moderne ruim- ordening". J regering", aldus de heer Bies- El „wil haai- beleid op het ge- 1 de ruimtelijke ordening af- op de hoofdlijnen van de ""nota voor de ruimtelijke or- Tot die hoofdlijnen rekent «ring vooral de bevordering n evenwichtige spreiding van Rrolking over het hele land en cherming van de centrale open tussen de twee vleugels van fndstad en de Brabantse ste- pj". [r dat nodig is zal de tweede vorden aangepast aan de om- heden van vandaag. Naar de van het kabinet is dat in- •Js al gebeurd voor wat be- f Zuidwest-Nederland, namelijk j rapport van de riiksplanologi- ommissie. de opvatting van de rege- poet er een nationaal zeeha- tot stand komen. Resulta- 1 internationaal overleg zullen een belangrijk gegeven vor- aldus de regeringsverklaring, hit verder blijkt dat intematio- pverleg zal worden gevoerd bij derzoek naar de meest wense- (Van onze Haagse redacta DEN HAAG In Noori' zijn de eerste helft van dit woningen gereed gekomen, jaar waren het er over él periode 6632. Voor Zeeland ze cijfers 1850 nu tegen I> de eerste helft van verled'- Een en ander blijkt uiteen1 ministerie van Economist'1 verstrekt overzicht. In Noord-Brabant tt'£r(i.L genoemde periode met de 10106 woningen begonnen rig jaar) en in Zeeland 1 (1778 vorig jaar). Van de in het eerste hat.-J 1971 gereed gekomen «I kwamen er de laatste rnawl 1953 gereed in Brabant Zeeland. In die maand bant gestart met de bou«jI woningen en in Zeeland In totaal werden in de van dit jaar in ons land ningen voltooid. Schieting Aan dt' bij J. de Vlieger hebben ters deelgenomen. De u'®" volgt: hoogvogel R. Ceel®) zij vogel J. de Waal en j* gel H. Goossens. Ze u" komstig uit Koewacht, -j kleine vogels waren voor stein uit Terneuzen. Op augustus organiseert de ciëteit „Thuis Weg" een bij P. v. d. Steen in België. Begin 15.00 uur- Vooruitzichten voor donderdag en vrijdag, opgesteld door het K.N.M.I. op dinsdag om 18.00 uur: Aanvankelijk vrij warm, enige afkoeling met plaatselijk of onweer. -vooruitzichten in cijfers ge ld over Nederland. J#or donderdag: aantal uren zon: •bt 10: mtn.-temp.: van ongeveer al tot 3 graden boven normaal mp.: 1 tot 5 graden boven al; kans op een droge periode ""stens 12 uur: 90 procent: op een geheel droog etmaal: 60 ncei Bbor vrijdag: aantal uren zon: 3 glO; min.-temp.: van ongeveer nor- '°1 3 graden boven normaal; ëtemp.: omstreeks normaal; kans ®en droge periode van minstens 80 procent; kans op een ge- roog etmaal: 50 procent DE: l Panne: 649. p HAAG (ANP) Konstanz 1; Rheinfelden 227, pl 2; burg 222, pl 6; Plittersdorf 4; Maxau 405. onv.; Flochin- pl. 4; Mannhei'm 209, -11 «h 102, -10; Mainz 222, -3, 134, -5; Ka-ub 146, -6; Trier Koblenz 146, onv.; Keulen Ruhrort 255, -2; Lobith 867, rdense Kop 841. -3; Nijme- -9; IJsselkop 795, -1; Eefde 311, -9; Deventer 202, -6: I 5442, -8; Borgharen 3830, pl, dr en tü?S- onv-; Grave bene de sluis 503, pl. 2. Minste waterdiepten in u .vermeld op de waarschu- ■reten, zijn in centimeters: 9mr! ,elkoP 27°. IJsselkop 3(0, Driel-Amevongen 235, IJs e? 2?s%g, ,235' Doesburg- Ji-ur-' Zutphen-Deventer 235. itti-windesheim 245. verband met werkzaamheden jet rivierbed van de Gelderse tüJ»^ atse van km rai 923. Brommen en Zutphen in 4 3 au®us'us op woens- ifv»= tuss<m 20 en 6 uur gestremd. Boven- uwinGÜÜ werk is een waar- ■cpngspost 'aanwezig de fcon M 7derda® 5 august CWeenPi «°°m 2"24 en 14. 104 'n J»' e,?,.1403 Terneuzen Vlissingen 0.30 B-57, Werneldinge 2S 14 en 14.39.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 2