iesheuvel: Lonen en prijzen vrij a riskante vlucht over Maan-Apennijnen Helm verplicht op bromfiets 5GERINGMATIGING REALISEREN NA VRIJWILLIGE AFSPRAKEN Roofvogel vliegt vliegtuig binnen LOODSEN DUURDER WEEKEINDE ZOMERS Superbenzine goedkoper Hinderwet vergunning voor derde fosfor- fabriek van Hoechst in Vlissingen Twee cent per totokolom voor betaald voetbal BONTMANTELS vindt U in onze Speciaalzaak Passagiere krijgt dode buizerd op schoot Sydney van den Bergh wil vóór Nixon in China zijn IADI0 DE K0CK (Van onze redactie buitenland) tOUSTON - David Scott en James Irwin lijven sinds gisteravond 23.15 uur op de In. 'STERIEUS saucijzebroodjes relterijenhuis Vermeulen BredaTei. 01600-35230 Voorwaarden de MUL Gas- verwarming ;Dr.WA. J M Harkx acteur: U Leijendekker '^r9adTe^reTtefToi150) - 79 20 f 13,70 per kwartaal; 'ffl so Losse nummers 15 cent. WBXW. r 1945433. VRIJE ZEEUW ZATERDAG 31 JULI 1971 25e Jaargang No. 6611 Advertentieprijs: per mm 16 cent: minimum per advertentie f 2,40. exclusief 4% B.T.W. Rubiiek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels t 1,15 Iedere regel méér 23 cent Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding Brieven ondei nummer, of Adres bureau van dit blad 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m 11 uur. Voor het maandagr.ummer: Vrijdag tot vm. 11 uur. Uitgeefster N V Uitgevers Maatschappij De Stem au onze parlementaire redac- HAAG - De regering hcsloten zowel prijzen als frij te Men. De prijscalcula- hikking loopt volgende Het loonmatigingsbesluit i ongedaan gemaakt met te kende kraeht. De regering df bestrijding van de inflatie -tiring van lonen en P"J"" djn bereiken via vrijwillige m met de sociale partners: 'evers, werknemers, midden- is gisteravond door ministèr en t Biesheuvel bekendge- jp je pauze van de kabi- gadering. „Wij wülen m ons beleid heel sterk het accent gaan leggen op vrijwillige afspra ken. Dat is van onze kant een blijk van vertrouwen in de sociale partners, ook in de vakbonden", zo bevestigde Biesheuvel desgevraagd. Het overleg met de sociale part ners vindt Biesheuvel „van het grootst mogelijke belang". Dat bleek al uit de snelheid waarmee het nieuwe kabinet, nog maar net aangetreden, het overleg opende. Over de matiging van lonen en prijzen in de naaste toekomst hoopt de premier „over ongeveer vier weken" het overleg met de sociale partners weer op te ne men. De brief van de regering aan de Tweede Kamer, waarin het kabi netsbesluit wordt meeg deeld, wordt dit weekend ontworpen en maandag ter definitieve goedkeu ring in de ministerraad besproken. De bedoeling van het kabinet is dat de ministers Boersma (Sociale Zaken) en Langman (Economische Zaken) het besluit in de Kamer zullen toelichten. „Het is een besluit zonder mit sen", aldus Biesheuvel. Het is me de gebaseerd op de besprekingen die enige ministers uit het nieuwe kabinet de afgelopen weken had den met werkgevers, werknemers, middenstand, landbouw en de con sumentenorganisaties. Daarbij heeft het kabinet vastgesteld dat er van alle kanten het streven bestond de inflatie terug te drin gen. Overigens is het nieuwe kabi net „bepaald niet zonder zorgen" over de prijs- en loonontwikkeling ling. Prijscalculatiebeschikkir.gen oe- ,taan er sinds voorjaa; 1969, nadal aaar aanleiding van de invoering van de btw de prijzen zeer sterk waren gestegen. Het loonmati ging 1 Muit. dat vo r een halfjaar alle cao-lonen aan beperkte stij ging wilde bi'" den, dateert van be gin december vorig jaar. Het kabi net De Jong meende de loonmaat regel te moeten nemen, nadat in de S.E.R. werkgevers en werknemers het niet volledig eens waren ge worden over een advies over loon matiging aan de regering. De akb weg.ng beschouwde toen de loonmaatregel ais een on welkom blijk van wantrouv en van de kant van het kabinet-De Jong in de belofte var de vakbondei zelf vrijwillig tot de nodige mati ging te komen Er werd als tekei van protest een stakingsactie van een uur belegd op de dag dat hel kabinetsbesluit in de Tweede Ka mer werd heh d°ld De bmJigt minister van Sociale Zaken, Boers ma, zelf afkomstig uit de vakbe weging (C.N.V.), behoorde toen met fractiegenote mej. Van Leeu wen (ARP) tot de enkele kamerle den van de regeringspartijen die het loonbesluit van het kabinet-De Jong afkeurden. BIESHEUVEL vertrouwen in sociale partners STRONAUTEN VEILIG GELAND ij landden in een gebied, dat voor geologen een droom, piloten meer een nachtmerrie is. -gend over de toppen van dc Maan-Apennijnen moesten zij hun ander „Falcon" aansturen op een plateau dat tussen de weste rand van het gebergte en de 400 meter diepe Hadleykloof ligt. J>e landing was de riskantste op de maan tot dusver. lp drie verkenningstochten van in totaal 20 uur, waarbij ze met hun ische maanauto bijna 40 kilometer zullen afleggen, moeten Scott en i-rlo hellingen van de Apenijnen, de Hadleykloof en andere geoloogiscbc tties onderzoeken. Evenals hun voorgangers van dc Apollo-12 en de 0-14 zullen ze bovendien een wetenschappelijk waarnemingsstation op en. De laatste fase van de landing op de maan verliep zonder moei den. schijnlijk het gevolg is van mysteri euze massaconcentraties (afgekort Mascons) in de maanstruetuur. Het gebied waar de Apollo-15 overheen vloog, telt meer van deze Mascons (is ook veel bergachtiger) dan de vroe ger verkende terreinen. De Mascons beïnvloeden de vluchtbaan als de snelheid minder wordt. David Scott deelde Houston giste renmiddag mee, dat de hoogtemeter' in de maanlander, waarvan vermoe delijk bij de lancering een ruitje was gebroken, goed werkt. Hij had verder geen enkele moeite met het herken nen van de „Index"-krater, dicht bij de landingsplaats, die hem vrij vlak leek. „Ik heb geen al te grote blok ken gezien", zo liet Scott weten. Wel had hij in de omgeving meer kraters gesignaleerd dan hij op grond van de foto's verwachtte. Hij geloofde niet dat de landing problemen zou opleve ren. |il in tegenstelling tot de loskop- lg van de maanlander „Faleon" [de Apollo-moedercabine „Endea- f. De eerste ontkoppelingspoging bite doordat een stekker niet I in een contact zat. Vanuit de lercabine was Alferd Worden, fcd; even over acht gisteravond fcarr. zijn rondjes om de maan p.. de verbindingstunnel tussen Teee toestellen binnengegaan, 'ij hij de stekker vastdrukte, fna werkte het mechanisme dat npen moest losschieten, wel. faippeling geschiedde met 25 flen vertraging. Na de geslaagde meldde de vluchtleiding in n Scott en Irwin: „Jullie zijn t een goede en soepele koppe- 1 in de „Endeavour" achterge- Alfred Worden deelde de maanreizigers mee: „Jullie ten (van het landingsgestel) (er best uit". sgmorgen was de elliptische die de Apollo-combinatie om de beschreef, gewijzigd daar deze fiuteschip te dicht in de buurt fde bergtoppen met een hoogte jC-'°t vierduizend meter zou afstand van het ruimte- '°t het maanoppervlak moest ,n van 17 tot 107 kilometer, S steuke wisselingen in aan- Kracht kwam het dieptepunt baan soms op 13,5 kilometer, vooi komen dat het nog lager is liggen, lieten de estro ne kleine stuurraketten van teschip ongeveer 20 secon- E®. waardoor het laagste r ae 18 kilometer werd ver- baan Van de Apollo-lb om de Wiriat^eruer door zwaarte- ar aties beïnvloed dan vorige nari ^6Va' was' Rnimtevaart- narissen zeggen dat dit waar- O (ADVERTENTIES! Warme (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. De loodsen in de Nederlandse zeehavens worden 30 pet duurder. De prijsverhoging, waartoe de ministerraad gisteren heeft besloten, zal in twee fasen worden ingevoerd met een tussen periode van acht maanden. Ondanks een aanpassing in 1969 zijn, aldus een toelichting bij de ka binetsbeslissing, de tarieven ver ach tergebleven bij de werkelijke kosten van de loodsdienst. De tariefsverho ging zal ook gelden voor de Wester- schelde, maar de Belgische regering heeft al laten weten met de verho ging akkoord te gaan. Behalve de standaardtarieven zullen ook de „vergoedingen" worden verhoogd, die verschuldigd zijn wanneer een schip de loods eerder bestelt of lan ger houdt dan volgens de voorschrif ten strikt noodzakelijk is. Piloot B. Schoenmakers en zijn passagiere met de dode buizerd. RUSSISCHE rechercheurs in burger hebben gisteren een jood gearres teerd, die in een park in de Russi sche hoofdstad met een Britse corres pondent stond te praten. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Bromfietsers zullen verplicht worden een helm te dragen, zo heeft het kabinet gisteren beslist. Wanneer de nieu we verkeersregeling van kracht zal worden, zal nader worden vastgesteld. De verplichting zal ook voor kin deren gelden. Wanneer ze te klein zijn voor een deugdelijke helm, mo gen ze niet op een brommer, zo volgt uit de nieuwe regel. Tevens is bepaald dat de helmen moeten zijn goedgekeurd en van een keuringsmerk voorzien. Zo snel mo gelijk zullen op grond van studies door de SWOV (Stichting Weten schappelijk Onderzoek Verkeersvei ligheid) de keuringseisen bekendge maakt worden. Op korte termijn kan dan met de produktie van de voor geschreven helmen worden begon nen. Het gaat om een lichte, goed kope en doelmatige bromfietshelm, terwijl goedgekeurde helmen voor NU TEGEN STERK VERLAAGDE ZOMERPRIJZEN Als u nu een bontmantel koopt, bewaren wij hem deze zomer gratis voor U in onze bontkluis en U betaalt hem pas bij afhalen. r\ I. I ii I Vismarktstraat 17-19 motorrijders ook voor de bromfiets goed zullen worden gevonden. De verplichting om een helm te dragen zal pas van kracht worden als iedere bromfietser zich een goedgekeurde helm heeft kunnen aanschaffen. In tegenstelling tot motorrijders dragen slechts weinig bromfietsers een helm. Kennelijk, zo staat in een mededeling van de kant van het ka binet, beseffen berijders van brom fietsen niet de volle omvang van hoofdletsel als gevolg van een onge luk. Blijkens de statistieken komt nogal eens ernstig hoofdletsel voor. Dat heeft natuurlijk op de eerste plaats gevolgen voor de betrokke ne zelf, maar daarnaast ook voor de gemeenschap, die veelal de kosten van een langdurige verpleging moet dragen. (Van een onzer verslaggevers) SEPPE. Een buizerd, op jacht ergens boven de Veluwe, heeft gis teren een tweepersoons vliegtuigje aangevallen. De vogel moest zijn dappere actie met de dood bekopen. De bestuurder van het vliegtuig, de heer B. Schoenmakers uit Oisterwijk kwam er met een bloedneus af. Zijn passagiere kreeg de dode vogel op schoot. Het vliegtuig, de PH-KAE Bolkow Junior van King Air Services op Sep- pe, was op weg van het Westbrabant se vliegveld naar het vliegveld Teu- ge. Kort bij Teuge zag de heer Schoenmakers de buizerd „hangen". Plotseling kwam de vogel in duik vlucht op hem af. Een poging om het dier te ontwijken mislukte omdat de buizerd „kennelijk bijstuurde". Met een klap boorde de vogel zich door de cockpit-kap van de PH-KAE. De heer Schoenmakers die zich voorbe reidde op een noodlanding kwam evenwel tot de conclusie dat het vliegtuig, behalve de versplinterd kap, geen schade had opgelopen en zette zijn vlucht naar Teuge voort Daar was het toestel binnen een uur van een nieuwe cockpit-kap voor zien. (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT Het is waarschijnlijk dat ook augustus vanaf zondag een zomerse temperatuur brengt ai zal deze aanvankelijk iets lager liggen dan die van vandaag. Met een zuide lijke wind wordt tijdelijk warme lucht aangevoerd van 24 tot 26 gra den. In de avond en nacht kan een storingsfrontje met een plaatselijke onweersbui passeren, waarna zondag iets frissere lucht wordt aangevoerd. Een lagedrukgebied blijft in de buurt van Engeland hangen, waardoor de stroming bij ons zuid tot zuidwest blijft en dat garandeert een aange name temperatuur. Juli is in zijn geheel een warme maand geweest, met meer uren zon dan normaal. Landelijk is er ongeveer 30 tot 35 mm regen gevallen, en dat is iets meer dan de helft beneden de nor male hoeveelheid. ROTTERDAM (ANP). De ge zamenlijke oliemaatschappijen in Nederland hebben gistermiddag of ficieel meegedeeld, dat ten gevolge van de door het ministerie van Eco nomische Zaken vastgestelde prijs structuur voor vloeibare brandstof fen de prijzen van aardolieprodukten worden verlaagd. De maximale verkoopprijs van su perbenzine wordt 0,30 per 100 liter minder, van autogasolie, gasoliën, huisbrandolie een en twee en dunne stookolie 0,60 per 100 liter minder en van petroleum 0,30 per 100 liter minder. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Sydney J. van den Bergh, voorzitter van de centrale ka mer voor handelsbevordering wil eer der dan Nixon in Peking zijn. Hij staat aan het hoofd van een Nederlandse handelsmissie' die zo spoedig mogelijk op pad gaat naar de Chinese hoofdstad. Er is echter nog geen Chinese toestemming. Deze hangt voor een groot deel af van de houding van de Nederandse regering over het al dan niet toelaten van de Volksrepubliek China tot de Verenig de Naties. Sydney van den Bergh: „Wij roken de ontspanning in China al ongeveer een jaar geleden". Voor zijn verdere indrukken verwijzen wij naar de pagina Financiën/Economie. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Hoechst-Vlissin gen heeft gisteren van b. en w. van die stad de vergunning ontvangen om een derde fosforoven met bijko mende installaties in produktie te brengen. In de hinderwetvergunning wordt bepaald dat de fluoruitstoot van de derde oven met circa 20 pro cent moet worden teruggebracht. De ze derde fosforfabriek komt begin van het volgend jaar in bedrijf. De derde fabriek produceert rond 49.000 ton grondstoffen voor de wasmidde lenindustrie. Na de inwerkingstelling van de derde oven levert Hoechst-Vlissingen jaarlijks 100.000 ton grondstoffen voor wasmiddelen: fosforzuur en na- triumtripolyfosfaat. Er zijn ongeveer 1.000 bezwaren tegen het verlenen van de hinderwet vergunning voor de bouw van de der de fosforoven ingebracht. B. en w. van Vlissingen moesten een aantal daarvan niet-ontvankelijk verklaren, omdat de bezwaren na de gestalde termijn waren ingediend. De bezwa ren van de overige protesterenden gaven b. en w. geen reden om Hoechst geen hinderwetvergunning te verle nen, omdat naar hun mening de voor waarden waaronder de vergunning wordt verleend, de gevreesde, scha delijke gevolgen voor het milieu vol doende uitsluiten. De hinderwetvergunning is aan 21 voorwaarden gebonden. Zo wordt ge- eist, dat er tenminste tienmaal per jaar een algehele veiligheidsinspectie op het bedrijf zal worden gehouden, yvaarover officieel moet worden ge rapporteerd. Tussen twee inspecties in mogen nooit meer dan twee maan den verstrijken. De fabriek in haar geheel moet een noodplan opstellen, dat niet alleen gericht moet zijn op het bestrijden van brand, maar ook op het bestrij den van de gevolgen van een inci dentele uitworp van giftige of an derszins gevaarlijke stoffen en ne vels. Verder moeten de inrichtingen voor het transport van filterlucht uit de fosfaatmolens van geluiddempende constructies worden voorzien. In de afvoerleidingen, waardoor verontrei nigde lucht naar buiten wordt gebla zen, moeten metingen van de uit worp aan luchtverontreinigende stof fen mogelijk worden gemaakt. Deze metingen worden verricht namens de overheid. (Vervolg op pag. stad en streek 2) (ADVERTENTIES) ■EN BEGRIP VOOI Erkend (asfittat ■loos wijkstraat 7-V TERNEUZEN Noordstraat 107. Tel. 01150-4255 TERNEUZEN (Van onze sportredactie). DEN HAAG De sporttoto, waarvoor de ministers van Justitie en Cultuur, Recreatie en Maatschap pelijk Werk voor de periode van 1 augustus 1971 tot en met 30 juni 1972 aan de stichting „De Nationale Sporttotalisator" hun goedkeuring hebben gegeven, zal afwijken van die van het vorige seizoen. De drie meest kenmerkende wijzigingen zijn: verhoging in de kolomprijs van 45 naar 50 cent, waarmee de maxi maal toegestane inleg per deelnemer voor 12 kolommen op zes gulden is gekomen. Een gewijzigd prijzen schema en de zekerheid, dat er elke week één winnaar is van een grool bedrag. De verhoging van de kolomprijs - de laatste verhoging dateert van 1967 was mede noodzakelijk in verband met de fondswerving voor het betaalde voetbal, waarvoor twee cent pei ingevulde kolom wordt af gezonderd. In het prijzenschema is de extra-prijs (eerste acht van de dertien uitslagen goed) vervallen. In de nieuwe opzet zijn drie prijzen en een premie: de eerste prijs voor 13 roede uitslagen, de tweede prijs voor 12 en de derde prijs vonr 11 goed ingevulde vakjes Voor e van deze prijzen is 25% van het pr jzen- bedrag beschikbaar, hetgeen 45 pro cent van de bruto-inlcg is De pre mie eveneens 25% van het prij zenbedrag komt aan de winnaar van de hoofdprijs van 13 goede uit slagen. Zjjn er meer dan één hoofd prijswinnaar, dan bepaalt het lot, wie van hen de premie ontvangt. De eerste sporttoto is op 15 augus tus. Voorzien zijn op dit moment 34 oto's met een volledig competitie- programma op zondag, 6 toto's met een gedeeltelijk programma 'alleen le divisie), 1 toto met een volledi ge bekerronde 1 toto met een ge deeltelijk bekerprogramma en even tueel 5 extra toto's, waarvan de eerste twee op woensdag 15 septem ber en woensdag 29 september met Europacupwedstrijden.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 1