^ITVTP1 Is vai lubs ee behoudt kans op ootmeest erresultaat KNAU: Helsinki Jeugd verrast in Nederlandse zwemtitelstrijd J man Enkhuisen schiet 0,1 seconde tekort Fraaie prestaties in Bonn financieel probleem buitenland binnenland SMYSLOV EN BROWNE AAN DE LEIDING IS; Nestor Combin naar FC Metz SPORTPAGINA VAN MAANDAG 26- JULI 1971 CHAKM GRIJPT KANS DIE HEM BIEDT an 't bedrag dat hij heeft en van Offenbach. Kind ste tevens dat de strafco zijn uitspraak zou vas at Kickers Offenbach als cm ant uit de Bundesliga zou J eschouwd. Na de pleidooien van de igers kregen de beschuto et laatste woord: CanelLas- 11 eren, het oordeel ligt thans "2 tanden. Hoe het ook moge ui en, het zal mij niet meer j adat ik door de handelwijz. te medewerkers van uw bon >t in het diepst van mijn W sleurgesteld. Ik vertrek m roefenis uit uw kring", Manglitz: „Ik geef toe 5.000 mark te hebben aan* ren omdat ik het op dat mol liet als onsportief of oniuisG >e 100.000 mark heb ik rillen aanvaarden". Patzke: „Het is maar een eweest, als u echter de ov< ;ing hebt dat het onsport vas, dan spijt het mij zeer" loot zich aan bij de wt ;ijn clubgenoot. Nadat de spelers waren rok de strafcommissie zich roor beraad. Zaterdagavond lat de uitspraak in weijj rwaarderee straffen had geleid .aanklager" Kindermann hal /raagd. ASSENAAR ns van Enkhuizen (rechts) op weg naar de zege in de eerste serie op de 100 meter horden in 14,2 sec. Rechts (Iduitser Trzmiel, die tweede werd. BONN (ANP) Haico Scharn, dc Arnhemse middenafstandsloper, heeft de Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie, voor een moeilijk probleem gesteld. Tijdens de internationale atletiekwedstrijden op de Tartanbaan van het Waldparkstadion in Bonn mocht Hans van Enk huizen (AAC) op de 110 meter horden als enige nog eens proberen zich te plaatsen voor de Nederlandse ploeg, die van 10 tot en met 15 augustus in Helsinki deelneemt aan de Europese atletiekkampioen- schappen. Voorwaarde was dat de Nederlandse kampioen een tijd van 14.0 seconden of minder op de klokken zou brengen. Van Enkhuizen zegevierde in de twee wedstrijden, die op het programma stonden in respectievelijk 14.2 en 14.1 seconden. hangen, kwam er in Bonn met 3.40.8 ruim onder- Scharn, die de afgelo pen weken 3.42.6 en 3.42.1 liep, pakte de kans op een internationaal gezien zeer goede tijd met beide handen. De Westduitse bond, die voor Helsinki pas een loper op de 1500 meter had kunnen aanwijzen, zorgde in Bonn voor een ideale race. Paul Schmidt, de Duitse middenaf- stamdstrainer, had Harald Norpoth naar Bonn gehaald om voor een ideaal tempo te zorgen. Norpoth kweet zich voortreffelijk van zijn taak maar voor het zover was had bondscoach Kees Koppelaar hemel en aarde moeten bewegen om Was senaar en Scharn in deze wedstrijd te krijgen. De Duitsers hadden het tweetal ingedeeld in de b-loop, waardoor de mogelijkheden om de 3.42.0 te halen uiteraard aanmerke lijk verkleind waren. De Duitsers streken over hiun hart, maar toen de lopers opgesteld werden mocht van de „Hollander" alleen Wassenaar starten. De Nederlandse kampioen stelde onmiddellijk zijn plaats be schikbaar („Ik ben al zeker van Helsinki") en de dankbare Scharn stelde daarna duidelijk zijn kandi datuur voor Helsinki. Met Van Enkhuizen reisden nog een aantal Nederlandse atleten naar de Westduitse hoofdstad. Van hen kwamen er liefst zeven tot een overwinning: Els van Noorduyn (ko gel), Joke van der Stelt (1500 m), Marjan Akkermans (hoog), Trudy Ruth (200 m), Hans van Enkhuizen (110 m horden), Bram Wassenaar en Haico Scharn wonnen beiden op de 1500 meter, waarvan twee lopen op het programma stonden. Imponerend was vooral de manier, waarop Scharn zegevièrde. De Arn hemse beroepsmilitair, die de laatste weken in een voortreffelijke vorm verkeert, maar telkens net boven de limiet voor Helsinki (3.42,0) bleef e oefenwedstrijd tegen Ac maakt door Maiwald (USS wijekers zagen doelpuiitu" (voor rust), Waayenbert1 Boer. Bij DFC - RBC kijkers. Voor' 4000 belangstel! Ajax in Norg van de noord teur-derdeklasser Gomos De Drenten hielden 25 stand, maar toen brak J de ban. Hij scoorde daar® keer. De Ajax-doelpunto voorts gemaakt door Haat Swart en Van Dijk. De wedstrijd in Norg door Leo Horn, die reed non-actief is als rechter. Eredivisieclub Excelsior terdag in 's Gravenzanda wedstrijd tegen de derde dagclub van d met 5-0. Bij rust AMSTERDAM (ANP) De tiende ronde van het internationale schaaktoernooi te Amsterdam heeft, wat de grootmeestergroep be treft, weinig verhelderend gewerkt. Een deel van de spelers bleek min of meer uitgeput en toonde zich vredelievend; een andere groep vocht tot het bittere einde. Het resultaat is, dat nu tweederde van het toernooi is afgewerkt oud-wereldkampioen Vassili Sinyslov en „nieuweling" Browne gezamenlijk op kop staan met 6V2 uit 10. Gegeven de reeks achtervolgers valt voorlopig geen conclusie te trekken. 5: Evans. Keres 5 V2, 7. Adorjan, Dormer, Gligoric, Ivkow, Hartoch 5, 12: Uhlmarm 4 Mi, 13: Langeweg 4, 14: Timman 3 15. Scholl, Bobot- sow 3 en 1 afgebr. Meestergroep 10e ronde: Medina- Minic V2-V2, Zuidema-Kurajica 0-1, Hecht-V.d.Weide 1-0, Malich-Kori 1- 0, Van Geet-Ghitescu V2-V2, Smejkal- Enkelaar 1-0. Ghitescu V2-V2, Smejkal - Enklaar 1- 0. Uit negende ronde: Ghitescu-Ma- lich 0-1. Stand na 10 ronden: 1. Smejkal, Malnch 7, 3: Hecht 6 V2, 4: Minic 6, 5: Ghitescu, Enklaar 5%, 7: Zuide- ma, Kurajica 5, 9: Medina 4 10: Van G»et 3%, 11. Van der Weide 3, 12: Kort 1%. voor het duvbelspel «4® De Nederland-Amen!" natie werd in de ha 1 twee sets verslage" en Stolle. Het Nederlands he nisteam heeft zijn t«e uit de voorronden van om de Galea beker e' ste verloren. In Taurun sloeg Polen het Ne c met 41. Voor de k het eindtoernooi, dat 1 i 3 augustus in Vichy den, was de wedstrijd ,,j rijk meer, Frankrijk 11 geplaatst. Smyslou,, samen met cje Australiër Browne leidt in het 1BM- f", «b actie. ie. j 1NP) Door het grote aantal atleten dat de afgelopen scha 'imieten voor uitzending naar de Europese atletiekkam- «appen in Helsinki haalde, zijn er financiële problemen ontstaan. r Van de TTNAU voor dit jaar was voor „Helsinki" een wV a° gulden gereserveerd, mede dank zij de vier vrij- ei(j j.**; *e do°r de organisatoren voor Nederland beschikbaar zijn ^'vaardigen V°°r dit bedrafi zestien atleten en vier begelei- 1''GsViVelectie afsel°pen maandag achttien atleten en zeven iNeder'srir aai?gewezen, moest de atletiekunie om bijstand van J ledras t V ympiscl1 Comité vragen. Het NOC stelde een aanvul- pij hebben jhik!dng. dat echter nog niet voldoende was. bber nu de gelden, die gereserveerd zijn voor de training in tos Jmtc, over"ber moeten aanspreken", aldus KNAU-voorzitter ivö^uCeue„P?ril£®1on lijken de KNAU parten te gaan spelen bij wag door n üire!ding van de PloeS VOOT Helsinki, die afgelopen geworde 6S tijdens internationale wedstrijden in Bonn ac- Een hard duel werd Browne-Tim- man, dat na twee zittingen door de Nederlander werd verloren, terwijl de hangpartij Bobotsov-Seholl zon der meer door wit zal worden ge wonnen. Het is de vraag of de Nederlander nog verder zal spe len. Hartoch ging onder het juk van Portisch door. Dat is een belangrijke uitslag, omdat de zwartspeler - die reeds driemaal het toernooi won - thans vlak achter de koplopers is gekomen. Hij staat daa-r in gezel schap van de Nederlandse kampioen Hans Ree, die aan een taktische race bezig is. Zaterdag remiseerde hij snel. zondag had hij vrij. vandaag krijgt hij wit tegen Hartoch. Aldus blijft hij in de running en houdt de kans op een grootmeesterresultaat (negen punten) levend. De overige remises waren emotie loos; wel een compliment aan Gligo ric, die het duel tegen Evans, uit een vorige ronde, in onbeslist wist om te zetten. In de meestergroep won Smejkal van de Nederlander Bert Enklaar. Dit betekent, dat de Tsjech kans op toernooi-winst behoudt en de Neder lander het zogenaamd meesterresul- taat (zeven punten) niet meer kan verwerven. Dit is ietwat jammer, want Enklaar heeft tot nog toe per fect partij gegeven. De zegetocht van Malich trekt gelijktijdig de aan dacht. Hij deelt de kop met Smej- kal. lie slotronde in deze afdeling wordt maandag gespeeld. Dan heeft Ghitescu wit tegen Smejkal en Ma lich zwart tegen Van der Weide. Enklaar krijgt Medina tegen zich en zal ongetwijfeld pogen op een hoge prijs te spelen. Zaterdag speelden de 190 tien kampers hun slotronden. De West duitse international Eising en de Nederlandse hoofdklasser Van Baar- le wonnen de reservegroepen. Zij zullen worden uitgenodigd voor de meestergroep '72. Uitslagen grootmeestergroep 10e ronde: Hartoch - Portisch 0-1, Bobotsow- Scholl afgebr. Ivkow-Keres V2-V2, Evans-Smyslov V2-V2, Adorjan-Gli- goric V2-V2, Langeweg-Uhlmann 'A- 14, Donner-Ree '/i-1/, Browne-Tim- man 1-0, uit de 9e ronde: Gligoric- Evans Vi-'H. De stand na 10 ronden: 1. Smys- lov, Browne 6 16, 3: Ree, Portisch 6, SCHOONSPRINGEN Voor de 23-jarige biologiestudent Hans Feis zijn de Nederlandse kampioenschap pen schoonspringen, die die week einde in het Utrechtse zwembad Den Hoimmel werden gehouden, zeer succesvol verlopen. Zaterdag vero verde hij de titel 3-meter-sprimgen en de dag daarop werd hij nationaal kampioen torenspringen (10 meter), ter). TENNIS De Australiër Ian Fletcher, de jongere broer van de veelvoudige dubbelspelkampioen van Wimbledon Ken, heeft zondag het internationale tennistoernooi van Noordwijk gewonnen. In de halve eindstrijden in de finale 9tond hij zijn tegenstanders: Jan Hordijk en de Indiase speler Amritray slechts twee games toe: 6-2 6-1. De Neder landse kampioen Fred Hemmes ver loor in de hdlve finales van Amri tray. HOCKEY Het Nederlandse da- mes-hockeyelftal heeft zaterdag de vertegenwoordigende ploeg van Tri nidad met 5-0 verslagen. Het Neder landse elftal had bij rust een voor sprong van 2-0. Dorette Woltring maakte na een kwartier het eerste doelpunt, Riet Kuper verdubbelde de voorsprong tien minuten later. Na rust scoorde Nederland, dat de ploeg van Trinidad in alle opzichten overtrof, nog drie keer door Els Teppema (twee) en Marjan Grem- men. Dames: 200 meter: 1. Raelene Boy le (Austr.) 23.6: 2. Rita Wilden (W.Dld.) 23,8; 200 meter b-loop: 1 Truus Ruth (Ned.) 24,0; 400 meter: 1. Hildegard Falok (W.Dld) 53.7. 100 meter horden: 1. Elfi Meier- holz (W.Dld) 13 7 Verspringen: 1. Ingrid Mickler (W.Dld) 6.72 meter. Hoogspringen: 1. Marjan Acker- mans (Ned.) 1,76 meter; 2. Karen Mack (W.Dld) 1.73 meter. Kogelstoten: 1. Els van Noorduyn (Ned) 17.10 meter. 2. Sigrun Kofink (W.Dld) 16.46 meter. Discuswerpen: 1. Liesel Wester- mann (WDld) 60.66 meter. Speerwerpen: 1. Anneliese Ger- hards (WDld.) 57,86 meter. 1500 meter: 1. Joke van der Stelt (Ned) 41.86, 2. Christa Merten (W.Dld) 42.09. Heren: 100 meter: 1. Bieler (W.Dld) 10.6, 200 meter: 1. Jellinghaus (W.Dld) 21.2; 400 meter: 1. Scholöske (W.Dld) 46.2; 800 meter: 1- Pace (V.S.) 1.46,72; 2 Föhrenbach (W.- 1.48,7; 5000 meter: 1 Flake (W.Dld.) 14.00.6; 400 meter horden: 1. Reibert (W.Dld) 50.9; Discuswerpen: 1. Hennig (W.Dld) 62-72 meter. 1500 meter: 1 Scharn (Ned.) 3.40.8; 2. Wessinghage (W.Dld) 3.42.2; 110 meter horden: eerste loop: 1. Van Enkhuizen (Ned) 14.2 sec, 2. Trzmiel (W.Dld.) 14,3. Tweede loop: 1 Van Enkhuizen (Ned.) 14,1 sec.; 2. Trzmiel (W.Dld) 14.3. Hoogspringen: 1. Magerl (W.Dld) 2.20 meter (evenaring Westduits re cord) Polsstokhoogspringen: 1. Engel (W.Dld) 5.10 meter. Kogelstoten: 1. Moser (W.Dld) 19.12 meter. 800 meter, tweede serie: 1. Boo- nen (Bel.) 1.49,1; 2. Van den Heuvel (Ned.) 1.49.3. b-loop 1500 meter: 1. Wassenaar (Ned) 3.42.0; 2. Van Manshove (Belg) 3.43,1. Norpoth nam direct de kop en voerde het veld naar ideale tijden (400 in 58.5 en 800 m in 1.58.5). Na 1150 meter stapte de Duitser, zoals afgesproken uit de baan. Het tempo bleek voor de Duitse Helsinki-kan- didaten echter te hoog te zijn ge weest, want alleen Scharn, die aan vankelijk in de groep was gebleven maar -na 900 meter achter Norpoth was gekropen, slaagde erin te vol gen, Op de 1200 meterlijn lag de Nederlander dan ook ineens alleen met meters voorsprong aan de lei ding- De angst van Wassenaar, die de race vanaf de rand van de baan volgde („dadelijk ben ik mijn Ne derlands record kwijt") bleek niet gegrond. Scharn ging op de laatste 300 meter bijzonder sterk door maar miste toch de tegenstand, die hem in de buurt van die 3.39.1 van Wasse naar had kunnen brengen. „Toen ik de bocht uitkwam, wist ik dat het goed zat", zei een lachende Scharn, die opmerkelijk fris finishte, later. „Ik heb het te danken aan Bram Wassenaar, die zijn plaats aan mij afstond.". Het is de «vraag of de KNAU Scharn na zijn explosie van zaterdag in Bonn alsno-g inschrijft. Gezien de stijgende vorm van de Arnhemmer lijkt dat logisch. Een punt is echter dat niet voldaan is aan de eis van tweemaal de limiet halen. Daar staat echter tegenover dat hij vorige week in Leuven op een sintelbaan tot 3.42.1 kwam. In de Belgische stad registreerden twee stopwatches 3.42.1, terwijl één „klok" de ge vraagde 3.42.0 aanwees..- Op de laatste dag van de Spartakiade heeft de Russische gewichtheffer Wassily Alexejev een nieuw wereldrecord voor de drie Olympische oefe ningen gevestigd. Hij bracht in de superzwaargewichtklasse een totaal van 640 kg omhoog. Ook bij het drukken vestigde hij een nieuw wereldrecord met 225,5 kg. (Van onze sportredactie) DEN HAAG De „wachtkamer" van de Nederlandse zwemkampioen- schappen was gisteren gevuld met meisjes en jongens tot twaalf jaar, in totaal 760, die prestaties leverden waarvan iedereen verbaasd opkeek. Vooral in de sector van onder de 10- jarigen, die voor het eerst op de inschrijfroilen van het nationale ti- teltoernooi voorkwamen, klokte men soms tijden, die zelfs op wereldni veau lagen. Dat ze de mantel van de verveling, die over de eerste dag hing, niet konden afwerpen, was logisch, omdat het element van de rivaliteit bewust en terecht door de trainers ondergeschikt werd ge maakt aan de voorzichtigheid. Zwemcoördinator Nico van Dam, net terug uit Amerika, concludeer de: „en als ik dit zie denk ik altijd waaraan ligt het toch dat Nederland met zwemmen zo ver achter ligt? echt, ik kan het direct aantonen, hier zijn tijden gemaakt, die in Amerika nauwelijks verbeterd wor den. De oplossing is haast even sim pel als men denkt. Er wordt, vooral elders, gewoon verschrikkelijk hard getraind". Deze ouverture van de Nederland se kampioenschappen was nog van uit een ander opzicht opzienbarend- •Nog niet zo lang geleden stapte de complete medische commissie van de zwembond op en dreigde er een scheuring in het landelijk bestuur te ontstaan toen men met zwemmen voor 14-jarigen begon. Het was te gevaarlijk vonden enkelen. Maar Amerika dacht er anders over en toen op de Olympische Spelen in Mexico de suprematie van coaches als Gambrill en Councilman door brak, bleef er voor Nederland geen andere weg meer over. De ontwik keling heeft zich daarna in een snel treinvaart voortgezet. Amper vijf jaar na de „beroering" in de K.N.Z.B., werden op de Nederlandse kampioenschappen peuters van on der de tien jaar in het wedstrijdele ment betrokken. Zijn alle bezwaren die destijds tegen de „age group swimming" werden uitgebracht, op gelost? Het valt niet mee om dit bevestigd te krijgen, maar wel werd gisteren duidelijk dat risico's opge vangen kunnen worden. Door ze bij voorbeeld niet in een spanningsveld te brengen als ze aan de, start ko men. „En daar heb ik een uur lang bij de finish speciaal op zitten let ten", vervolgt Nico van Dam. Hoe komt zo'n kind uit het water? Ge schrokken, boos, bovenmatig ver heugd misschien? Ik moet zeggen dat ik er niet in geslaagd ben dit te ontdekken". Ook de trainers spelen daarin een voorname rol. „Als je het accent verkeerd zou leggen en je kijkt ze bijvoorbeeld boos aan of ze mogen een week lang niet trainen, ja dan zeg ik dat is verkeerd. In de opleiding van de trainers is de laat ste jaren gelukkig veel veran derd". De meest succesvolle club van de eerste dag, waarin alleen onder de 12-jarigen van de startblokken ver trokken, was V.Z.C.-Ritmeester uit Venendaal. Louise van Vliegen, An- dré, Winnie en Linda Faber stalen de show door met prestaties voor de dag te komen die de verwachtingen verre overtroffen. De enige die daarover niet verrast was, bleek Henk Uri te zijn, de man achter dit „vliegende" viertal. Drie jaar gele den was hij als bedrijfsleider van het plaatselijke zwembad met de jeugd gaan werken en nu was hij met de resultaten zichtbaar blij. Zo als Louise van Vliegen bijvoorbeeld op de 100 meter vrije slag door het water gleed, was een plezier om te zien. De uitslag was even verras send als de ontdekking ervoor. Met 1.06.7 bleef ze maar net boven de tijd van Hansje van Bunschoten, die de sensatie van het vorig jaar was. „Zij is niet te peilen in de trainin gen. Zij presteert het wel meer om ineens drie seconden van haar beste tijd af te knabbelen. Ga zelf maar na: in 1970 stond ze nog op 1.14.0", aldus Henk Uri. Ook deze Venendaalse trainer gaat niet voorbij aan de gevaren die er aan het werken met de jeugd ver bonden kunnen zijn. Hij heeft daar- om de hulp ingeroepen van de fysio logische afdeling van de universiteit van Nijmegen, die de leden van V.Z.C.-Ritmeester bij wijze van on derzoek controleert. Henk Uri:,, Het geeft je zekerheid en je hebt er een enorme hulp aan. Als ik alleen al af ga op de rapporten, die ik binnen krijg over de maximale zuurstofop name van zo'n kind. Je weet dan zo of ze geschikt is voor de korte of de lange afstanden." MILAAN (ANP). De Argentijn se voetballer Nestor Combin (30) is door AC Milan voor 45 miljoen lire (ca. 260.000 gulden) verkocht aan de Franse club FC Metz. Combin kwam twee jaar geleden van Torino naar AC Milan en droeg er toe bij dat de laatste club afgelo pen seizoen op de tweede plaats van de ranglijst eindigde. VOETBAL Het Braziliaanse voetbalelftal heeft zaterdagavond m Rio de Janeiro met 1-0 gewonnen van Paraquay. Claudio Miro maakte vijf minuten voor rust van ieze, door de Westduitser Tschenscher ge leide wedstrijd het eniige doelpunt. Het was voor de tweede keer dat Brazilië uitkwam zonder Pele en net als in de wedstrijd tegen Brazi lië van woensdagavond tegen Hon garije (0-0) bleek dat het Brazili aanse elftal nog niet over het verlies van zijn sterspeler heen is. In een vervelend duel bleek Gerson de bes te speler in het Braziliaanse elftal, dat in de komende week twee wed strijden tegen Argentinië zal spe len.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 9