fORDEN MAAKT RUIMTEWANDELING TUSSEN MAAN EN AARDE Moederschip van Apollo-15 laat kunstmaan achter in de maanbaan groeibrillant Berlijngesprek nog steeds niet rond Tijdschema Apollo-15 RUSSISCHE CHARME k heetman^ ZELFS BU AUTOPECH OP DE MAAN KUNNEN RUIMTEVAAR DERS VEILIG TERUGKEREN Veertienjarige speurder helpt Delftse politie beekse/ bogen] Neerkijken op iedereen binnenland GRILLIG UUR OP TV Voorbakkerij [Tour de France II LET OP HET GWK-EMBLEEM DE GRENSWISSELKANTOREN N.V. W Minibar in Intercity IVrijdag 23 juli "71 m) de prachtkast ak. van 40957-voor srd van-26257- voor rerkte panelen. Barvak, g. Afmetingen: 240 cm raterdagen geopend ste restwaarde. m geselecteerd jn 700 Kreidler specialisten. (Van een onzer redacteuren) Naast de experimenten op het maanoppervlak zullen er ook I vele worden uitgevoerd tijdens de 74 omwentelingen, die het Apollo-moederschip om de maan gaat maken. Een segment in het dienstcompartement is voor het eerst gieheel volgestouwd met allerlei wetenschappelijke apparatuur, waaronder een'massaspectograaf en apparaten voor het registreren van diverse stralingssoorten. Daarnaast zijn in het eomparti- it twee camera's aangebracht, irmee elk stuk maanbodem waar- het moederschip zal vliegen, en is 20 procent van het totale ippervlak, gedetailleerd in irt gebracht zal worden. Het behoort tot de taken van ;ronaut Worden al deze appara- ïr te bedienen, een ingewikkeld ■ei, waarmee hij zal beginnen dat Scott en Irwin tijdens de 14e enteling op de maan geland zijn. Mede ook ten behoeve van dit onderzoek zal de Apollo nog ruim twee etmalen om de maan blijven cirkelen, nadat Scott en Irwin van hun 67-urig verblijf op het opper vlak in de „Endeavor" zijn terugge keerd. Een zeer belangrijke gebeurtenis zal voorts nog plaatsvinden kort voordait de Apollo-15 op 4 augustus Lancering Apollo 15 In baan om de aarde In baan naar maan In baan om maan Over in dalingsbaan LM ios van moederschip LM landt op maan Fotograferen vanuit LM Begin eerste maan wandeling Begin tweede maanwandeling Begin derde maanwandeling Vertrek van de maan Koppeling LM-moederschip Terug naar aarde Ruimtewandeling Landing in Stille Oceaan 26 juli 14.34. 26 juli 14.46. 26 juli 17.24. 29 juli 21.05. 30 juli 01.14. 30 juli 18.48. 30 juli 23.15 31 juli 00.43. 31 juli 14.24. 1 augustus 11.44. 2 augustus 08.24. 2 augustus 18.12. 2 augustus 20.04. 4 augustus 22.18. 5 augustus 16.34. 7 augustus 21.46. begint aan de thuisreis. Tijdens de 74-ste en laatste omwenteling nl- zal een 36 kilogram zware kunst maan, die ook in het dienstcomparti- ment zit opgeslagen, worden uitge stoten. Deze moet een jaar lang vanuit een maanbaan gegevens ver strekken omtrent zaken als het in terplanetaire magnetische veld, elektrisch geladen deeltjes en voorts een beter inzicht verschaffen in het nogal grillige zwaartekrachtveld van de maan. Een zeer spectaculaire gebeurtenis kan men verwachten tijdens de thuisreis .van het ruimteschip. Don derdag 5 augustus nl zal Al Wor den halverwege de maan en aarde het buitenluik van het bemannings- verbOijf openen en naar buiten klim men. Alleen nog met het beman- ndngswerblijf verbonden door een zuursitoifslang, zal hij langs speciaal aangebrachte rails naar het dienst- oompartiment kruipen om de film cassettes te verwijderen uit de ca mera's waarmee het maanoppervlak is gefotografeerd. Dit uit twee delen bestaande pakket weegt ongeveer 50 kilogram en bevat niet minder dan 3 kilometer kostbare film. Deze moet worden overgebracht naar het be- manningsverblijf, omdat dit het eni ge gedeelte van de Apollo is dat terugkeert op aarde. Worden's ru imtewandeltng zal de eerste zijn sedert de korte buiten verkenning van Russell Sohweickart tijdens de vlucht van de Apoilo-9, in maart 1969. Tot nu toe maakten zes Amerika nen en drie Russen een z.g. ruimte wandeling. Als bijzonderheid mag voorts nog gelden dat het bijna een uur in beslaig nemende uitstapje van Wor den rechtstreeks en in kleur op de televisie zal worden uitgezonden. Het team van de Apollo-15 poseert hier bij een model van de te gebruiken maanjeep. Het zijn v.l.n.r. James Irwin (41), commandant David Scott (39) en Alfred Worden (39). Scott heeft reeds twee ruimtevluchten gemaakt, te weten de Gemini-8 in 1966 en de Apollo-9 in 1969. Irwin en Worden gaan in de Apollo-15 hun ruimtedoop tegemoet. (Van een onzer redacteuren) Wanneer de ruimtevaarders van de Apollo-15 op de maan pech krijgen met hun auto moeten zij in het ergste geval ongeveer 7,6 km terug lopen naar de maanlander, mogelijk met 25 kilo maansteen op hun rug. David Scott en James Irwin zullen met hun maanauto in totaal 36,3 km afleggen. Op de tweede tocht zullen zij zich 7,6 km van hun maanbasis verwijderen. In talrijke proeven is bewezen dat zij in geval van pech ook van dit verste punt te voet veilig naar de „Falcon" kunnen terugkeren. De NASA baseert dit onder meer op de metingen van de hartslag van Alan Shepard en Edgar Mit chell, de maanmannen van de Apollo-14, toen deze bezig waren met de inspannende kraterbeklim ming. Zelfs met 25 kilo maansteen op hun rug die op de maan slechts iets meer dan vier kilo wegen is deze voettocht niet al te vermoeiend. Uit voorzorg is voor een dergelijk geval bepaald Ondanks deze uitgebreide voor zorgsmaatregelen vertrouwen de vaklieden van de NASA er echter op dat deze niet nodig zullen zijn. dat Scott en Irwin om de tien minuten één minuut moeten rus ten. Hun wandeling, waarbij zij zich dan moeten laten leiden door het spoor dat hun maanauto heeft ge trokken in liet maanstof. zal in dat geval bij een gemiddelde snelheid van vier km per uur nog geen twee uren duren. De vierwielaandrijving van de „moonrover" kan in een beetje vlak gebied zelfs dan nog rijden als drie van de vier wielmotoren zijn uitgevallen. De maanauto wordt door batte rijen aangedreven, die ook de energie leveren voor de radiover binding via de parabolische anten ne die dicht bij het linker voor wiel is opgesteld. Het vehikel wordt opgevouwen ondergebracht in het landingsgedeelte van de maanlander. Na de landing op de maan wordt de auto eenvoudig naar beneden geklapt, waarbij de wielen zich ontvouwen en in de juiste stand klikken. De auto is voorts voorzien van een gyroscoop die laat zien hoe ver de mannen hebben gereden en welke afstand zij nog moeten afleggen. Scott en Irwin trekken er drie maal met hun wagen op uit, een maal naar de voet van het geberg te en vlakbij de ongeveer 300 me ter diepe Hadley-ril, de tweede maal naar een meer links gelegen deel van de voet van de bergen en de derde maal in precies tegeno vergestelde richting, naar enige diepe kraters. Op deze tochten zul len zij veertien maal stoppen, waarbij zij korte wandelingen kunnen maken. hroomde beugel Pagemakers l isch - fa. Veldhoven ;kman Rilland Bath - jergen fa. Baremans tepvanger Terneuzen ludv.Loon Tilburg eldinge - fa. Gijssel Damme Wouw - in - fa. de Jong urg en omgeving even voor deze rubriek moeten met vol- naam en adres worden ondertekend. Bij ijblicatie zullen deze vermeld worden. Slechts hoge uitzondering zal van deze regel wor- n afgeweken. Naam en adres zijn dan bij f* act'Q bekend. Publicatie van brieven port of onverkort) betekent niet dat de actie het in alle gevallen eens is met in- c.q. strekking. Hier dan een reactie <yp de onibe- hgheden, welke J. van Pelit uit tongen onder de kop Tour de Fram- schrijft in Papier voor uw pen. eze persoon geeft blijk heel erg dug van de wielersport, in casu Tour de France 1971, af te we- n. dunkt me. '10e dur^ nu beweren ■wt cte val van Ooana is toe te wijven aan oververmoeidheid, ter ra deze renner alle dagen blijk gaf Ins te zitten en zijn tegenstan- 5 gewoonweg in de vernieling Natuurlijk is een Tour de France voornamelijk in de bergen een twijfelachtige aangelegenheid voor iedere renner. Slechte weers omstandigheden verhogen nog het risico op ongelukken ,doch dat Oca- na buitengewone grote risico's geno men zou hebben en boven zijn kraohten zou hebben gereden, daar geloof ik pertinent niet in. Deze jongen heeft gewooin pure pech ge had en dit had zowel Zoetemelk als Merckx of anderen ook kunnen overkomen. Neen, zonder deze tegenslag was Ocana grandioos winnaar geworden van de Tour '71 en wellicht met nog meer vooinsproing dian de ruim 7 minuten, welke hij reeds voorstond toen het fatale gebeurde. Immers de Pyreneeën, die hij op zijn duimpje kent, zouden aan de orde komen. Minuten zou de in supercomditie verkerende Ocana hier op Merckx genomen hebben- In de resterende vlakke etappes had Ocana een fan tastische Bic-ploeg (winnaar al-ge- ineen ploegenklassement) aan zijn zijde om de zaak te controleren, terwijl hij in de tijdrit zeer zeker niet meer dan lVz a 2 minuten op Merckx zou moeten hebben toege ven. En wat het kleineren van Merckx betreft, ik geloof daar niet zo zeer in. Merckx is en zal voorlopig ook nog wel een zeer groot renner blij ven, ma-ar hij zal rekening moeten houden met andere renners, die hem zeker in een ronde zoals de Tour de France kunnen domineren. (De af gelopen ronde heeft dit al bewezen). Het Merckx-imperi-um wordt be dreigd. KOEWACHT WIM VAN POECKE (Advertentie) daVote^anhiartf!) -"9 "eemd; valu,a ,e9®n de officiële, dagelijks in zokerlnaen d gepubliceerde koersen ook voor cheques, reisver- spaar-, salaris- en depositorekeningen goud en zilver. Postpaviljoen Breda Station N.S. Roosendaal i 8.30 Station N.S. Vlissingen Douanepost Nispen Douanepost Putte Douanepost Wernhout -ma. t/m za. van 9 tot 19 u. - ma. t/m za. van 7.45 tot 20.30 u; zo. van tot 20 u. - ma. t/m za. van 8 tot 20 u; zo. van 8 tot 18 u. -ma. t/m za. van 8.45 tot 17.45 u. - ma. t/m za. van 8 tot 20 u; zo. van 8 tot 18 u; di. van 8 tot 18 u. - ma. t/m za. van 7 tot 21.30 u; zo. van 7.45 tot 19.30 u. 01641 -2150. Deze charmante Russin is voor het eerst van haar leven in Rotter dam. Zij staat daarmee aan het begin van een wereldreis als stewardess op het m.s. .^.kademik Sjoekov", dat vanuit de Maasstad een nieuwe lijn dienst opent naar havens aan de Zuidamerikaanse westkust. Geen wonder dat de 21-jarige Elena straalt want de lang gekoesterde droom van de Leningradse schone, de hele we reld te gaan zien, komt nu in ver vulling. DELFT (ANP) Door de speur zin van een 14-jarige jongen heeft de Delftse politie de hand kunnen leggen op twee houtdieven. De jeug dige Sherlock Holmes zag begin de ze week twee mannen bij een bouwwerk steigerplanken in een au to laden, wat hem bevreemdde, om dat de bouwvakkers op vakantie zijn. Omdat hij geen pen en papier bij zioh had, schreef hij met zijn vinger het kenteken van de auto in het zand. Omdat het nummer mogelijk uitgewist zo-u kunnen worden her- haaide hij dit nog een eindje ver der. Het speurdertje snelde vervolgens naar huis om naar de plaats van het misdrijf terug te keren met ball point en bloknoot om het nummer op schrift te stellen. Daarmee ging hij na-ar de politie voor wie het verd-er een koud kunstje was om de twee houtdieven, de 21-jarige R. L. en de 20-jarige T. G. uit Delft, die van de buit inmid dels een werkbank hadden gemaakt, te ontmaskeren. De jeugdige detecti ve heeft uit vrees voor represailles zijn naam niet bekend willen ma ken. UTRECHT (ANP) Wagons-Lits gaan op 1 augustus in de Nederland se intercitytreinen de minibar invoe ren, een wagentje op vier wielen, waarop het gehele assortiment con sumpties aan de reizigers kan wor den gepresenteerd. De Wagons-Lits hebben tot deze vorm van dienstverlening besloten naar aanleiding van een markton derzoek, dat in september vorig jaar is gehouden. Daaruit bleek onder andere, dat 40 procent van de trein reizigers de voorkeur geeft aan „consumering ter plaatse". (Advertentie) Een aantrekkelijk systeem om langzamerhand een ring in uw bezit te krijgen met een grote brillant. U koopt bij ons een ring met een kleine brillant, b.v. voor/150.-. U kunt die steen telkens ruilen voor een grotere en u hoeft dan alleen het verschil bij te betalen. Door de grote waardevastheid van brillant tevens een goede beleg- ging.Wij zullen u graag volledig informeren. edelsteenkundige f.g.a. diamantexpert g.i.a. lijnbaan 92 tel.116670 oostzeedijk 155 tel.122344 rotterdam BERLIJN (AP) Na afloop van de 25ste vergadering van de ambas sadeurs der grote vier over Berlijn heeft de Amerikaanse ambassadeur Kenneth Rush tegenover de pers verklaard, dat het gesprek goed was verlopen, maar dat nog veel kern vraagstukken onbeantwoord wa ren. Zijn opmerking zorgde voor af koeling van de speculaties, dat de reeds 16 maanden durende bespre kingen tussen de ambassadeurs van de westelijke grote drie in de Bondsrepubliek en de Russische am bassadeur in de DDR, voor een suc cesvolle afsluiting stonden. In elk geval hebben de ambassadeurs be sloten het verhoogde vergaderings tempo te handhaven. Zij komen volgende week, 30 juli, weer bijeen. Rush noch zijn Britse collega Sir Roger Jacklin wilden zich wagen aan voorspellingen over de duur van de besprekingen. „Ik ben optimis tisch van nature en over deze be sprekingen", zei Rush, die de verga dering van gisteren presideerde. Het commentaar van de Russische ambassadeur Pjotr Abrassimov op het overleg luidde, dat er „geen roosjes zonder doornen" zijn, waar aan hij weliswaar toevoegde, dat nu de rozen in de meerderheid zijn. (Advertentie) Als u heerlijk rustig zweeft in de grootste kabelbaan van Europa. Neerkijken op alles wat er in het grootste ontspanningS|?bradijS van Nederland te doen is. Speeltuin. Watersport. Promenadetreintjes. En een maal weer beneden met de kinderen naar de troeteldierenhoek: lammetjes, biggetjes, konijntjes en leeuwewelpjes I Veel voorpret I SAFARIPARK F.N ONTSPANNINGSPARAOUS iHILVARENBEEK (BIJ TILBURG).

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 9