geen gevaar voor epidemie Toch cholera in Spanje [militair voelt zich het zwarte schaap UM F 0 er zit wat vast aan Eva Britse prominenten voor toetreding ATOOMSCHIP Hoessein vraagt Arabische „top" hulp nodig in o.-pakistan erelH VOOR UW VREEMD GELD BREDA (Praatclubs Vernederend Zoon in arrest na dood vader Plaatsing „Goeree" COR VERGAT TRAMKAART binnenland buitenland Voorzitter r.-k. bond onderofficieren: I toe Binnen de krijgsmacht komt I hij als mens onvoldoende aan zijn trekken Hij moet een bepaalde ■vorm van gezag vertegenwoordi- I ren maar over de gezagshandha- •L» wordt beslist op een heel frier niveau. De beroepsmilitair Twee agenten gewond LMOKMAKER IN EINDHOVEN Motorberijders moeten helm op Treinongeluk in Simplontunnel kost vijf doden HUISARTS ZAAK BORNE Ook tweede broer Kreymborg weg uit bedrijf êrw Vrijdag 23 juli 1971 an haar pons. ing is niet vereist, ies worden gaarne ermeld adres. a,^ Mercury, Zündapp, GEBIED VAN ARTIKELEN J N1 EK VOORDEEL ondanks de lage )TIE. net recht van koop. UTRECHT (ANP) - „Het onbe- I Jen bij de beroepsmilitair neemt moet toezien hij iveet vaak niet eens waarom- op de haardracht. 1 En dan wordt die haardracht plot- selin» ongemotiveerd vrijgegeven zonder de man bij die beslissing te betrekken". Aldus de heer H.J.J. Hoogenboom, voorzitter van St.- ■Martinus de katholieke vereniging Ivan militaire ambtenaren heneden I de rang van tweede luitenant, in I een vraaggesprek. Heeft de beroepsmilitair dus in zijn eigen werkkring onvoldoende ■ledezeggenschap, van de civiele .buitenwacht moet hij steeds weer I felle kritiek horen op zijn beroeps keuze. volgens de heer Hoogen boom „Het is opvallend en ergens [onbillijk dat mensen die zich in hun kritiek op de huidige kapita listische struktuur met name tegen de grote concerns en het leger [keren, wel de beroepsmilitair als individu aanvallen, maar de werk- [nemer van een groot bedrijf buiten -schot laten. De militair gaat zich |een beetje het zwarte schaap van "onze samenleving voelen en dat is len prettige sensatie". Belangrijkste taak van St.-Marti- nu- is het tot stand brengen van ndamentele verbeteringen in de imateriële sfeer, in de menselij- I ke verhoudingen. „Dat kan", aldus I de heer Hoogenboom, „door een Mentaliteitsverandering van hoog lot laag, een zaak waar je, zeker in de behoudende krijgsmacht, ichter veel tijd voor nodig hebt. Daar kan ook de vakbeweging in de burgermaatschappij van mee praten. Die probeert met pijn en poeite de werknemer medezeggen- fchap te geven via de onderne mingsraad". Dat vraagstuk speelt ook in het peger: in de pas kort bestaande ixperimentele onderdeelsraden op Voorzitter H. J. J. HOOGENBOOM van Sint Martinus, de katholieke vereniging van militaire ambtenaren beneden de rang van tweede luitenant lokaal niveau wordt tussen de commandanten en vertegenwoordi gers van de hele kazernebevolkïng van gedachten gewisseld over de dagelijkse gang van zaken in de kazerne (de inwendige dienst). De vereniging Van Dienstplichtige Mi litairen (WMD) stelde onlangs in een nota dat deze raden in feite t.a.v. de gang van zaken in de kazerne niet meer zijn dan praat clubs zonder enige beslissingsbe voegdheid. De heer Hoogenboom is het daar helemaal mee eens: de krijgsmacht ligt ook hier achter bij de burger maatschappij. De heer Hoogenboom wil dat de krijgsmacht, zeker in vredestijd, een modern efficiënt bedrijf wordt, „zonder disfunctionele fran je als parades, zonder de schone schijn van het krijgsbedrijf". De heer Hoogenboom geeft een voorbeeld van inefficiency: ,,'s Ochtends moet iedereen in het ge lid aantreden voor aanwezigheids appel, dat wordt afgenomen door de commandant. Dat is onzin, het is dubbelop. De mensen kunnen beter meteen aan het werk gaan. De direkte chef kan net zo snel zien of Pietje er wel is. Dit soort gebruiken is voor de mensen ge woon vernederend". „Nog nooit heb ik één zinnig argument ge hoord voor handhaving van derge lijke gebruiken", aldus de heer Hoogenboom. Overigens bestrijdt de heer Hoogenboom de stelling dat „links link" zou zijn in het leger: „Er wordt wel beweerd dat er over politiek in de kazerne niet mag worden gepraat tenzij het rechtse politiek is. De heer Hoogenboom zei verder flat er officieel bij het beoorde- lings- en bevorderingsbeleid geen onderscheid is tussen links en rechts. „Maar het gros van de mili tairen, in alle rangen, staat toch wel rechts van het midden en is als zodanig nogal huiverig voor een linkse mentaliteit". (Van onze correspondent) [EINDHOVEN De 40-jarige Eind- jovenaar H. V. heeft gisternacht met fen zware koevoet en een mes ge probeerd z'n arrestatie te voorkomen. Narmee verwondde hij een hoofd- gent en een agent. De hoofdagent FP een gekneusde onderarm op. De sent een messteek in de hand. Uit- ndelijk werd de man toch gearres- terd. [Twee agenten van de gemeente politie zagen V. gisternacht met zijn pto rondrijden. Zij reden achter pn aan om zijn papieren te contro- sren. Eenmaal in huis bedreigde V. e agent die met hem meegegaan fas. Dit hoorde de tweede die onmid- plkjk assistentie vroeg. V. had de |0r gebarricadeerd en ging hevig keer. Maar de politie forceerde de terdeur en slaagde er in de man. met een koevoet en een mes Jdedigde, te arresteren. VEEL NEDERLANDSE kustvaar ders en vissersschepen doen mee aan mensensmokkel vanuit Neder landse havens naar Engeland, aldus kapitein Marinus Olthuis (60), ge zagvoerder van de Nederlandse coas ter Noorderhaven. PRINS KAREL van België en de Belgische zakenman Olivier Allard hebben, na vier jaar onenigheid over financiële zaken, hun geschil bijge legd en zich met elkaar verzoend. DE PUBLIEKE belangstelling voor de Nederlandse dierentuinen is de laatste maanden enorm gestegen. De bezoekersaantallen duiden op een ontstellend gunstig seizoen. VOLGENS DE SUBCOMMISSIE be- hoeftebepaling dierenartsen zal er de komende jaren een voortdurend overschot zijn aan dierenartsen als niet de nodige maatregelen worden genomen. (Advertentie) Vijf weken lang zit er aan Eva.èen Eva+ vast. Een gratis vakantieboekje met pagina's vol vakantievertier, ueze wéék het vakantiekortverhalenboek extra. In Eva zelf staat deze week weer een heleboel at u als vrouw van déze |ijd bezig hou0t en interesseert. boei®nde/eportage over Dolph Kohnstamm's s rijd tegen de milieu-achterstand van fret schoolkind- Joppa s vreemde vogels, een interéssant artikel over de creatieve frobby van een amsterdamse huisvrouw die zeer artistieke dingen doet en ook een cursus geeft. In Eva-Praktisch Modellen maken mode, over MPerS°°n'iike 9arderobe van. bekende mannequins. Modieuze Ingrepen, of hoe u met weinig moeite en geld uw kleding kunt aanpassen bij het modebeeld. Eva - koop 't - Eva+ zit eraan vast DEN HAAG (ANP) De be stuurders van motoren en scooters en hun passagier(s) zijn met ingang van 1 juni 1972 verplicht een goed passende helm te dragen, die op deugdelijke wijze op het hoofd is bevestigd. Een besluit hiertoe van de voor malige minister van Verkeer en Wa terstaat Bakker is gisteren door mi nister Van Agt (justitie) uitgege ven. De reden hiervoor is dat de berij ders van tweewielige motorvoertui gen blijkens onderzoeken bij onge vallen groot risico van hersenletsel lopen. Het aantal doden onder de berijders van motoren en scooters bleek in 1968 vele malen groter dan het dodental van inzittenden van personenauto's. BRIG (ANP-ADP) Vijf men sen zijn gisteren om het leven geko men bij een treinontsporing in de Simplontunnel. Vier passagiers wer den zwaar gewond en 20 licht. De slachtoffers zijn Italiaanse grensgan- gers die op weg waren naar hun werk in Zwitserland. (Van onze redactie buitenland) GENèVE/MADRID Het ministerie van Gezondheid heeft gisteren de Wereldge zondheidsorganisatie (WHO) in Genève officieel meege deeld dat er in Spanje gevallen van cholera zijn geconstateerd, stateerd. Laboratoriumproeven hadden uit gewezen dat een aantal zieken die ter observatie in ziekenhuizen waren opgenomen aan cholera lü- den. Totdusver zijn er zeven ge vallen geconstateerd, alle in de dorpen Epila en Rueda, in de val lei van Jalon bij Saragossa. Zij liggen buiten de vakantieroutes. Volgens de Wereldgezondheidsor ganisatie is de cholera, die in Spanje is geconstateerd, van het type „BI Tor". De cholera van dit type deed zich begin deze maand ook in Ma rokko voor, vanwaar het waarschijn lijk naar Spanje iis overgebracht. Overigens hebben de specialisten vastgesteld dat de zeven oudere men sen die deze week in de provincie Saragossa zijn overleden en die ook maagklachten en diarrhee hadden, niet aan cholera leden. De ziekte is tot dusver alleen geconstateerd bij de zeven patiënten die reeds ter ob servatie in ziekenhuizen waren op genomen. De Wereldgezondheidsorganisatie ziet overigens geen reden tot bijzon dere ongerustheid. Ze meent dat de hygiënische situatie in Spanje wel zo goed is dat er geen epidemie zal ont staan. De inenting tegen cholera, waar mee men in Saragossa vier dagen ge leden begon, gaat nog voort. Het grootste deel van de bevolking is al ingeënt. Ook een duizendtal toeris ten, die op doortocht naar de kust Sargossa passeerden, hebben zich in de ter plaatse ingerichte posten laten inenten. Het Nederlandse ministerie van Volksgezondheid en Milieuhygiëne heeft gistermiddag telefonisch be richt van de Wereldgezondheidsorga nisatie uit Genève ontvangen, dat de Spaanse regering thans officieel aan de WHO de choleragevallen heeft gemeld. Reizigers naar Spanje wordt aan geraden het betrokken gebied te ver mijden. Indien dit onmogelijk is wordt men geadviseerd zich te laten vaccineren. Er is in de bestaande si tuatie geen reden tot massale vacci natie van reizigers naar andere de len van Spanje. Hoewel de kans, dat reizigers die uit Spanje terugkeren geïnfecteerd zijn, zeer gering moet worden geacht, wordt aan diegenen, bij wie zich diarrhee voordoet, kort na terugkeer uit dit land, aangera den zich tot hun huisarts te wenden. De situatie wordt op de voet gevolgd, zo deelde het ministerie van Volks gezondheid en Milieuhygiëne in een officiële verklaring mee. BORNE (ANP) Het onderzoek naar de doodsoorzaak van de 81-jarige heer A. J. W. uit Borne overleden na een vechtpartij op een verjaar dagsfeest heeft gisteravond geleid tot de arrestatie van zijn zoon, de 40- jarige gemeente-arbeider J. W. Hij heeft zaterdag met zijn vader gevochten. Hij werkte deze op een verjaardagsfeestje de deur uit. D« vader stierf in de nacht van maandag op dinsdag in een ziekenhuis in Hen gelo. DE STAATSHOOFDEN van Chili en Argentinië, Salvador Allende en ge neraal Alejandro Lanusse, zullen vandaag en morgen in Sata, in Noordwest-Argentinië, besprekingen LONDEN (RTR) Tachtig promi nente Britten hebben hun handteke ning gezet onder een pagina-grote advertentie in de Times die zich uit spreekt voor toetreding van Engeland tot de EEG. Hun namen verschenen onder een enkele zin die als volgt luidde: ..Wij. ondergetekenden, zijn ervan over tuigd dat de aansluiting van het Ver enigd Koninkrijk, Noorwegen, Dene marken en Ierland bij de Europese Gemeenschap de zaak zou dienen van democratie, wereldvrede en econo mische vooruitgang in de ontwikkel de en ontwikkelingslanden en vooral de belangen van het Britse volk". De advertentie was betaald door de Europese beweging, een organisatie voor toetreding. Tot de ondertekenaars behoren Benjamin Britten (componist). Sir Christopher Cockerell (wetenschaps- LORD GEORGE-BROWN man), de cricketspelers Denis Comn- ton en Ted Dexter, de vroegere mi nister van buitenlandse zaken Lord George-Brown, de acteurs Peter Us- tinow en Alec Guinness en beeldhou wer Henry Moore. Het Westduitse atoom-koopvaardijschip Otto Hahn is met een lading graan aan boord voor de eerste keer in de Rotterdamse haven aangekomen. Het schip wordt in de haven om de twee a, drie uur gecontroleerd met een geigerteller voor straling, door de keuringsdienst van waren. Op de foto een analiste die de geigerteller hanteert. Er vaart op het ogenblik nog een atoom koopvaardijschip rond: het Amerikaanse schip Savannah. Verder wordt de Russische ijsbreker Lenin door kernenergie voortgedreven. (Van onze redactie buitenland) AMMAN/BEIROET Koning Hoessein heeft een conferentie voor gesteld van de landen die in recht streekse confrontatie met Israël staan. Hij deed dit gisteren in een boodschap aan de Arabische staats hoofden. Op deze bijeenkomst zou de situatie aan de drie Arabische fronten moeten worden besproken: Egypte, Syrië en Jordanië. Het leger, zo verklaarde de ko ning in een radioboodschap, heeft de „guerrillabeweging van slechte ele menten gezuiverd". Deze elementen waren verantwoordelijk voor het uitbreken van de gevechten. De be richten van commando's dat het le ger zich aan bloedbaden had schul dig gemaakt, waren niets dan leu gens, aldus Hoessein. Naar het Jordaanse regeringsblad Al-Ray meldde, heeft de regering in Amman 262 Palestijnse commando's vrijgelaten. Woensdag had het blad al bericht dat er ruim 1500 Pales- tijnen waren losgelaten en dat vele van hen naar hun haardsteden in Jordanië en een ander Arabisch land waren teruggekeerd. De Palestijnse guerrillabeweging berichtte gisteren vanuit Beiroet dat er nog steeds wordt gevochten tus sen eenheden van het Jordaanse leger en kleine Palestijnse guerrillagroe peringen in Noord-Jordanië en de Jordaanvallei. Rusland heeft zich thans voor de eerste keer bereid verklaard deel te nemen aan een internationale macht die de vrede in het Midden-Oosten een open blad DEN HAAG (ANP) Het Ne derlandse Rode Kruis heeft in de afgelopen maanden ongeveer f 4,4 miljoen ten behoeve van de Oost- pakistaanse vluchtelingen in India uitgegeven. Dit is het geld. dat het Rode Kruis t otnutoe te besteden kreeg uit de opbrengst van de nationale inzameling voor de vluchtelingen. Vanmorgen vertrekt van Schiphol de laatste van een serie van acht door het Rode Kruis gecharterde vliegtuigen met hulp goederen naar Calcutta. De directeur-generaal van het Nederlandse Rode Kruis, de heer A. van Emden, heeft deze week deelgenomen aan het overleg van de liga van Rode Kruisverenigin gen in Genève. Daarbij is geble ken, dat de cholera onder de Oost- pakistaanse vluchtelingen In India praktisch bedwongen is. ..Het pro bleem ligt nu niet zozeer meer bij de vluchtelingen, maar bij de In diërs die niet tegen de ziekte zijn ingeënt", aldus de heer Van Em den. De liga verwacht dat het aan tal vluchtelingen nu zeven mil joen nog tot zeker tien miljoen zal kunnen aangroeien. Het Nederlandse Jeugd Rode Kruis gaat in het nieuwe school jaar via zijn plaatselijke afdelin gen een actie voeren voor de kin deren onder de Oostpakistaanse vluchtelingen. In Oost-Pakistan zelf zal op kor te termijn voor miljoenen guldens hulp moeten worden geboden. Er is vooral behoefte aan voedsel, de kens, tenten, medicamenten en kustvaarders voor het transport van de hulpgoederen. De heer Van Emden noemde de situatie in Oost- Pakistan „hoogst ernstig". moet verzekeren. Volgens het gezag hebbende Egyptische blad Al Aehram heeft het Kremlin secreta ris-generaal van de Verenigde Na ties, Oe Thant. hiervan op de hoogte gebracht. AMSTERDAM (ANP) Na zijn broer H. Kreymborg is ook de heer J. Kreymborg door het bestuur van het familieconcern als filiaalhouder geschorst. Dit naar aanleiding van de ge beurtenissen tijdens de aandeelhou dersvergadering van donderdag 15 juli die eindigde in een gooipartij met glaswerk door een kleine oppo sitiegroep, waartoe onder andere de beide heren Kreymborg behoorden. Zij waren boos over het feit dat er geen dividend werd uitgekeerd. (Advertentie) .«ANk. CHANGE Postpaviijoen N.S.-stationsplein Ma. t/m za. van 9-7. Tel. 01600-45370 DE GRENSWISSELKANTOREN N.V. Oh, oh, oh, vrienden en vriendin nen wat leven we toch in een tijd! Sprak de aanwezige. Neem nu be- vobbeld de toestand daar in Noord- Afrika eens. In 20 minuten zet een meneer in Soedan de regerende me neer af, terwijl de eerste meneer in Londen kuurt. Maar terwijl de nieu we regerende meneer naar zijn land terugvliegt, wordt hij razend snel uit het vliegtuig gepikt door een vriend uit Libië van de afgezette Kortom het lijkt zeer op een mid deleeuws riddergevecht om de hand van een plaatselijke schone, zij het dat de strijd nu uitgevochten dreigt te gaan worden met uiterst dodelij ke straaljagers, geweren en raket ten. Libië is maar een klein land, maar het heeft praats voor tien. Libië: Toedan. En in aansluiting op eerder gege ven berichten over de bezettingen door Arabieren en guerrilla-gezin den in Stockholm, kan ik u medede len dat de bezetters van de Tunesi sche ambassade veel moeite hadden met het bedienen van de telex. Een moeilijke karwei, dat kan ik u ver zekeren, want wij doen het hier ook wel eens. De laatste boodschap van de be zetters vanuit de Tunesische ambas sade aan de wereld luidde dan ook: „Proletariërs aller landen verenigt u. Lang leve de wereldrevolutie. Hoe zet je deze machine af?" En dat brengt me dan weer bij Rotterdammer Ari j (ja) van der Vliet, 21 jaar en boordevol plannen. Om de strijd aan te binden tegen de milieuvervuiling in zijn woonplaats door middel van de verhuur van fietsen. Hij heeft er twaalf aange schaft en daar rijden er nu reeds diverse van door Rotterdam. En de mensen die fietsen, rijden geen auto en vervuilen dus aanmerkelijk min der het milien. De grote wensdroom van Arij is echter het kunnen verhuren van een fiets met chauffeur, een tandem. „Iets voer zakenlui, voor het ver voer van het ene kantoor naar het andere", zegt Arij. Alleen de chauf feur en de tandem zijn er nog niet, las ik. Vdink zal zich inmiddels ook wel op z'n nagels zitten bijten. Maandag beginnen de bouwvakkers weer! Tot mijn genoegen vernam ik dat schrijver Jan Wolkers een klein zee hondje van de wisse dood heeft gered. Op zijn nog even privé-ei- landje in de Waddenzee. Dat maakt nou zo'n hele eenzame week goed. Waarna we er gelukzalig een ein de aan maken. Voor vandaag. Mor gen hopen we terug te zijn. MERIJN HOEK VAN HOLLAND (ANP) Als het weer geen spaak in het wiel steekt, zal de bovenbouw van het lichtplatvorm, dat het dertig kilome ter buitengaats van Hoek van Hol land liggende lichtschip Goeree gaat vervangen, in de loop van zondag op de reeds geplaatste stalen onder bouw worden gezet. (Van onze correspondent) ROTTERDAM De 13-jarige Cor van Ctiyk moet met zijn va der op 19 augustus voor de kan tonrechter verschijnen. Beschul diging: „omdat hij zich als reizi ger zonder geldig plaatsbewijs in een tram van de RET heeft be vonden". Sinds de vervanging in een aantal trams van de conduc teur door een kaartjesautomaat, is in Rotterdam de controle op de plaatsbewijzen verscherpt. Wie geen geldige kaart heeft krijgt onverbiddelijk een boete van 2.50. En als hij die niet ter plaatse kan betalen, moet hij de tram verlaten. Cor van Cuyk had geen rijksdaalder bij zich, 17 no vember vorig jaar. Hij was, zoals iedere dag, op weg naar school, en merkte pas in de tram dat hij zijn weekkaart had vergeten. De gevolgen voor hem waren, dat hij om tien uur over acht verder moest gaan lopen. „Volgens de RET zouden we een brief of een aanmaning moe ten hebben gehad. Ik kan met de hand op mijn hart verklaren dat we die nooit hebben gezien". Ook zou Cor een doorslag van de bekeuring heben gekregen. „We hebben dat gisteren nog eens ge vraagd, maar hij zegt dat hij niets heeft gekregen", aldus mevr. Cuyk. Erger dan het krijgen van een eventuele hogere boete, vinden de ouders het verschijnen voor de kantonrechter op zich. „Ik zou alle ouders op het hart willen drukken: laat nooit je kind zon der geldig plaatsbewijs de tram instappen", aldus mevr. Cuyk.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 7