i Doorn rijdt alleen s zomers ieuwe sprintkampioen en oprechte amateur Ajax blijft een topploeg OVACS NIET BANG OOR EEN AFGANG HENGELSPORT IS NIET UIT EEN BOEK TE LEREN WIM DE WAAL BESLUIT SOLO MET OVERWINNING Mogelijk tweede profploeg in 1972 EREDIVISIE PRAKTIJK DOOLHOF ÏXPERIMÏNMÏN Garantiebedrag vereist voor indoortitelstr 0PPLOEG MOEILIJK Uitslag sport ijdag 23 juli 1971 [Van onze corressndent) STERDAM - Even heeft Rie- lanskruis in het nationaal kampioenschap voor sprinters de He'gehad dat hij favoriet Peter Doorn kon hebben. Hij ving in wiste rit een vroege aanval uit end op na een aarzeling die hem ers kostte. Op de streep bleek '•verschil gereduceerd tot millime- n Rienus Langkruis putte er uit Tevergeefs. Peter van ra Meek zich in de eerste kracht je niet voluit gegeven te heb- i d, de tweede manche knalde io hard weg van zijn concurrent bij zich ruim op tijd winnaar en Dioen wist. Een tweede plaats erepodium dus voor Rienus ■uis. De derde eigende Anton akers zich toe door in de je Ad ten Tije te verslaan. de persoon van Peter van -, kreeg Nederland een merk- ;ige sprintkampioen want on het zomerseizoen doet de 'rabander (Middelrode, 1700 in- 3 waarvan er gisteren ruim geroerd in twee touringcars in het Olympisoh stadion waren l te supporteren) niets aan wiel- n. Hij houdt dan zijn conditie als gast op de trainingsavonden de plaatselijke amateurvoe-lbal- BMC en mijdt de winterbanen hij goed geld zou kunnen ver- Peter van Doorn is immers ikampioen (met Jan Jansen), onlangs de nationale titel op de ^meter en wandelde gisteren vrij -fcelijk door de selecties en i bij de sprinters om tenslotte te worden. Geen van zijn nders (Keuker in series. Peter van Doorn: eerder arm dan rijk". ,Als kleine zelfstandige in de wielersport wordt je Van de Punten in de achtste finale, Rebel in de kwartfinales, Raayma kers in de halve finales en Lang kruis in de finales) kon hem in moeilijkheden brengen en zo won Peter van Doorn in een toernooi zonder sensaties en met slechts eên verrassing: de uitschakelen van het aankomende Amsterdamse talent Gerrie Fens. Na drie jaar van proberen (de eerste keer vierde, vorige zomer tweede) stond de bonkige Peter van Doorn (25 jaar en wegenwerker van beroep) aan de top van de nationale sprinters. Een prestatie die in de hand werd gewerkt door het besluit van Jan Jansen om na een recente valpartij de wielrennerij gedag te zeggen. „Ik had er ineens genoeg", (Van onze sportredactie). HSTERDAM Na gedurende ele jaren op de transfermarkt een maar te zijn opgevallen door 4 aantrekken van prominente "Iers, heeft Ajax deze zomer "ral de aandacht op zich geves- d door twee sterke mannen te n vertrekken: Nico Rijnders te- de een contract voor FC Brug- i en Velibor Vasovic zette, hoe- *1 met zijn 31 jaren nog niet te ld voor topvoetbal, een punt ach- zijn actieve loopbaan. Het zijn oelige verliezen voor een club, niet alleen de Europese beker r landskampioenen moet verde en, maar tevens een gooi naar nationale titel en beker moet vraag of de Oostenrijker inz Schilcher en Arnold Mühren i vacante plaatsen gelijkwaardig (tonen bezetten zal pas over en- Je maanden kunnen worden be- "oord, zoals ook ddenit te wor- p afgewacht of Stefan Kovacs, nieuwe trainer, dezelfed in- pd op de ploeg kan uitoefenen voorganger Rinus Michels ge- 'de een zestal seizoenen vertrek van Michels zou wel zwaarder kunnen gaan wegen het afscheid van Rijnders en vie. Ajax bereikte de Europe- I top immers vooral dank zij de -treffelijke regie van de trad- die dan wel dikwijls de grote cijn werd genoemd, maar als iQn algemene erkenning ge- Michels verstond de kunst gt straffe hand te regeren en een n.eling wispelturige karakters zijn hand te zetten. Of Ko- *3 dat ook kan mag worden ^hjfeld. De vriendelijke Ro- 1 zegt van zichzelf een peda- te zijn. „En dat is", aldus dcs> -.nodig om tot succes te n- Natuurlijk moet een trai- van tijd tot tijd stevig door ben Als het nodig is kan ik goed, maar je moet als «r ook een vriend van de .te zijn". [Waarmee Kovacs te kennen j Z1J" w«g naar succes via de „gevoelige snaar". dat de methode is om Ajax te 'b dfoL^P ket niveaiu- dat de n' De Ui?6 ]iaten heeft thSano- •De tijd zal het leren, hoewel voorde nieuwe leider een stuk ^ehjker worèt nu de onze- Cmv?f toekomst van Jo- f* de laatste seizoenen Hen H V0Dr de stemming i« de e?rste elftalselectie !t Ala*661" 13 .0Vacs is niet ba«g aav^ ..afgang" te beleven. I hiP f-U lk angst hebben?", mr. I is een toonloe? pn t nLt'biiiftel1ttelk vergissen als dse voitfei ven het Neder- oetbal weliswaar niet zo goed, maar internationaal ben ik toch zodanig georiënteerd, dat ik hier in Amsterdam grote mogelijk heden voor de toekomst zie- Na tuurlijk is het moeilijk Michels te evenaren of te overtreffen. Hij heeft voortreffelijk werk geleverd en wat aan zijn methode goed is neem ik zonder meer over. Maar er zijn toch ook wel nieuwe din gen, die ik wil invoeren". Met de diplomatieke „wacht- maar-af-hoe het in de competitie gaat", beantwoordt Kovacs de vraag welke vernieuwingen dan wel zullen worden aangebracht Afgaande op d eeerste oefenduels lijkt de ruimte-dekking er echter een van te zijn. In plaats van de taktiek met vaste bewakers voor de vijandelijke aanvallers speelde Ajax bijvoorbeeld tegen de ama- teurclub Oldenzaal met een zone- verdediging. Daarbij viel op, dat de nieuwe man in het centrum van de defensie Heinz Schilciher nau welijks van zijn plaats week, in tegenstelling tot voorganger Veli bor Vasovic, die zich nog weieens aan escapades te buiten ging. Wel iswaar kan uit een op zich onbe nullig oefenpartijtje definitieve speelwijze niet worden afgeleid, maar een feit is tooh, dat dit soort wedstrijden er vooral is om iets uit te proberen, waarvan wordt aangenomen, dat het voor het grote werk van belang is. Vast staat wel, dat de beginfase van de competitie voor Ajax een bijzonder moeilijke zal zijn. Na zware oefenwedstrijden tegen Ein- tracht Frankfurt en Borussia Mönchengladbach (twee keer) moet in Enschede worden begon nen tegen FC Twente. Daarna volgt een thuiswedstrijd tegen FC Den Haag en het derde zware competitieduel op rij vindt plaats te Rotterdam, waar Sparta de tegenstander is. Ajax zal het in die wedstrijden zeker moeten stel len zonder zijn bekwame vleugel- verdedigers Wim Suurbier en Ruud Krol. De eerstgenoemde is herstellende van een knie-operatie. Krol traint weliswaar wel, maar is nog steeds niet de oude nadat hij in de slotfase van het vorige sei zoen het rechter kuitbeen brak. Voeg daarbij, dat Schilcher zich nog eerst moet aanpassen en voor de robuuste breker Rijnders geen echte opvolger is te vinden en het zal duidelijk zijn dat Ajax het vooral defensief bijzonder moeilijk krijgt. Al deze factoren in aanmer king genomen is het door het Ajax-bestuur genomen besluit af te zien vain de wedstrijden om de wereldbeker begrijpelijk, hoewel Kovacs het zelf betreurt. Vanaf zijn komst naar Nederland heeft hij immers verklaard er een voor stander van te zijn de krachten te meten met N acional uit Montevi deo. En dat is niet verwonderlijk, want een betere entree in Amster dam dan het winnen van de we reldbeker kan geen trainer zich wensen. Stefan Kovacs gaat met Ajax een zware tijd tegemoet, te meer omdat de concurrentie er ze ker niet zwakker op is geworden, als de club vanaf het begin van het seizoen weer volop meedoet in de strijd om de bovenste plaatsen in de eredivisie, en de eerste ron de van het Europacup-toernooi te gen het sterke sterker in ieder geval dan in Nederland wordt ver ondersteld Dynamo Dresden wordt overleefd, kan de Roemeen zijn debuut ad als geslaagd be schouwen. AJAX—AMSTERDAM. Opge richt 18 maart 1900. Clubkleu ren: wit shirt met rode baan, witte broek, witte kousen met rode rand. Terrein: Ajax-stadion in de water graafsmeer. Accommodatie: 30.000 toeschouwers. Contoaotspelers a-se lectie: 18 (vorig seizoen 18). H. Blankenburg (24), J. Cruyff (24), D. van Dijk (25), A. Haan (22), B. Hulshoff (24), P. Keizer (28), G. Kleton (19), R. Krol (22), A. Mühren (20), G. Mühren (25), J. Neeskens (19), J. Rep (19), H. Schilcher (23), H. Stuy (26), W- Suurbier (26), R. Suurendonk (28), S. Swart (33), en S. Wever (24). Nieuwe contractspelers: G. Kle ton (eigen jeugd), A. Mühren (Vo- lendam), J. Rep (eigen jeugd) en H. Schilcher (Sturm Graz). Vertrokken contractspelers: N. Rijnders (naar CLuib Brugge), V. Vasovic (beëindigt loopbaan) B- speler Theo Hiisers werd verkocht aan DWS, T. Söndergaard en R. Kalderon verlieten Ajax al ver voor het einde van het vorige sei zoen. Trainer: Stefan Kovacs (opvol ger van Rinus Michels), assistent trainers: Hon Grijzenhout, en Bob Haarms. legde de als toeschouwer rond de baan zwervende Jan Jansen uit, „want mijn maatschappelijke positie kwam in de knel. De voorwaarden waaronder je als amateur moet le ven en werken, bieden me te weinig garanties. Ik kon een belangrijke promotie krijgen hij het bedrijf waarvoor ik werkte, maar voorwaar de was dat ik stopte met wielren nen". Precies vier jaar lang regeer de Jan Jansen het sprinterswereldje en kon hij alle aanstormende belof ten van zioh afhouden. Ook Peter van Doorn, wiens stijl meer opvalt door ongecompliceerde machtsexplo sie dan gratie. Hij is in de baanren- nerij een opvallend figuur met zijn onwrikbare mening dat de graatste fietslol in de zomer ligt en dat hij op de winterpistes niet in actie wil komen, omdat hij vreest dat dan zijn zin overgaat wanneer het weer mooi genoeg is om buiten te fietsen. Zodoende vergeet Peter van Doorn na alle kampioenschappen de racerij om ineens weer op te duiken als er Nederlandse en wereldtitels te ver dienen zyn. „Dat vindt ik nou eenmaal leuk. Méér hoeft voor mij niet". Er is dan ook geen sprake van dat Peter van Doorn ooit beroepsrenner zal worden, een stap die velen zouden wagen als ze zoveel baantitels ver zamelden als Peter van Doorn nu. Maar ook dat hoeft niet van de vlasblonde krachtpatser die zegt: „Mij te riskant met al die sociale rompslomp. Je wordt als kleine zelf standige in de wielersport eerder arm dan rijk". Een merkwaardige kampioen, die Peter van Doorn, maar je weet wel wat je aan hem hebt: een oprechte amateur. PETER HEERKENS Charles Ruys: „lk heb ze gead viseerd het klein op te zetten". (Van onze sportredakteur) AMSTERDAM Als doorgaat wat Charles Ruys (wielermanager van het Rotterdamse Sportpaleis) verwacht, heeft Nederland er vol gend seizoen een profploeg bij. Dan zal de n.v. Gaba uit Hilversum on der de merkennaam „Wybert" in de beroepswielrennerij komen. Hoe groot de kans is, blijft nog even een vraag, „want", zegt de heer A. Kas- teleijn belast met marketing en re clame bij Gaba, „onze chef-verkoop, de heer Aartse heeft die bemoeie nissen en hij is enkele dagen afwe zig. Ik weet van niets, maar ik zou er ongetwijfeld van op de hoogte zijn als die plannen erg positief waren". Volgens Charles Ruys wordt „Wy bert", wanneer de beslissing gunstig uitvalt, klein van opzet. „Dat heb ik die mensen geadviseerd. Je kunt beter bescheiden beginnen en naar een top werken, dan meteen op het hoogste mikken". Inmiddels legt Ruys voorlopige contacten met o.a- Braivenboer. Janbroers en Jan Hor dijk. Toine van de Bunder zet aan het hoofd van het veld de achtervolging in op ploeggenoot Wim de Waal. Te laat echter zoals later zou blijken. Waren we het er vorige keer over eens dat men beter kan gaan vissen met een bamboe- of rieten he.\ïel en een nylondraad dan met een wilgetak en een paar- dehaar, het zou lijkt me te ver gaan om ook nog te gaan bewij zen dat een haakje onder aan die lijn het beste te gebruiken is. Natuurlijk zullen er onder u wel weer enige kritische fantas ten zijn, die een betere methode menen te hebben gevonden, maar het gebruik van de haak is al zeker honderden jaren oud en door niemand verbeterd. Immers sinds Boccaccio zijn roemruchte Deeamerone schreef is in het ou de Hollamdsch het gezegde „iets of iemand aan de haak slaan" verschenen. Dat laatste is tegenwoordig ook nog veelvuldig in gebruik, maar laten wij het voorlopig maar op het eerste houden. Als men de archeologen moet geloven stamt het gebruik van de haak reeds uit het stenen tijdperk- Men heeft namelijk ha-ken opgegraven, die uit been waren gevormd. Be nen tijdperk dus. Echte haken waren dat. Nog zonder ogen. Die van tegenwoordig zijn meestal uit staal, al of niet gesmeed en ze zijn bijzonder effectief. Met ogen of met een platte „slag". De be ginneling zal zich ongetwijfeld afvragen wat hij met dat platte stuk moet beginnen. Welnu, om even een misverstand te voorko men: het oog aan de haak dient niet om er de ldjn door te beves tigen. Het oog heeft dezelfde functie als het plat, namelijk om de lijn, op de haaksteel gewik keld, tegen te houden. Anders zou die eraf schieten. Haak eraan maken is voor padvinders of ver kenners geen kunst. Zij kennen die speciale knopen door en door. Voor beginnelingen zijn er dan ook twee mogelijkheden: of met een kaki-kleurige volgeling van Lord Baden Powell aan de wa terkant te gaan staan (-voor een heitje ben je dan de man) of zelf die knoop leren. al die beginnelingen niet kan op vangen. Daar is gewoon geen be ginnen aan. Nu zullen veel mensen bijzon der nieuwsgierig zijn om die knoop te leren. En wat dat be treft kan ik natuurlijk een uit voerig verslag gaan geven van het strikken zus, het rijgen zo en het doorhalen daar, maar dat is een vrijwel onbegonnen werk. Dat kost namelijk meters droge zuiver vakkundige beschrijvin gen, die ten eerste onverteerbaar en ten tweede nauwelijks bruik baar zijn. Want in deze sport geldt, net als in vrijwel alle an dere sporten, dat de grondbegin selen niet uit een boekje te leren zijn. Natuurlijk wel iets, maar niet veel. Daarvoor heb je een persoonlijke leermeester nodig. Die man moet bij je zijn, je de weg wijzen want anders sta je in een doolhof- Maar als je de eerste beginselen onder de knieën hebt, het eerste visje op het droge, dan is 't zaad gelegd en hangt het en kel af van de aandacht, die eraan geschonken wordt, of en hoe hoog dit zal uitgroeien. Vandaar dat ik iedereen, die begint, de raad geef naar een persoon toe te stappen, die reeds zijn weetje weet en het in ieder geval zover heeft geschopt dat hij graag gaat vissen. Rijst de vraag: wie? Wie moet de beginneling gaan vra gen. Het meest simpele antwoord ligt bij mij. Maar dan kan ik mij toch gaan voorbereiden op een vis-diieet van enige maanden, want ik zit hier nu eenmaal niet om vissen te vangen en kan dit slechts in mijn vrijgevochten tijd. En als men het aantal hengelaars in ons land elk jaar met honderd duizend ziet omhooglopen, dan kan men zich voorstellen dat ik Maar wel zijn er in ons land en bij vrijwel elk viswater hengel- verenigingen. Sleestal moet je daar toch al lid van worden, dus vraag gelijk maar aan de voorzit ter, de secretaris of weet ik wie, wat je nu eigenlijk bij zo'n vere niging moet doen en wat je eraan hebt. Zij zullen dan mits het goeie verenigingsleden zijn niet dralen om jou de eerste stappen langs (niet „in") het wa ter te laten doen. En dan zijn we ver genoeg. Mocht iemand deze euvele moed niet kunnen opbren gen, dan kan hij mij een briefje schrijven en ik zal hem dan wel een hengelaar uiit de buurt op zijn dak sturen. Blijven er dan toch nog zoekenden in de woes tijn over dan ben ik ook nog bereid hen naar een visrijke oase te geleiden. Nee, de beschrijving van de grondbeginselen lijkt mij een on begonnen zaak. Immers er zijn in de hengelsportaaiken talloze boe ken en boekjes variërend van zak- tot bijbelformaat, geschre ven dioor specialisten aai het vak. De praktijk wijst echter uit, dat men da-ar pas iets aan heeft als men de eerste stappen reeds heeft gezet. En zelfs dan blijkt men er weinig a-an te hebben. Enkele leuke tips uitgezonderd, speciale technieken, afwijkend van de basismethoden kan men uit een boekje wel lezen, ma-ar ook dan zal men deze in de praktijk zelf moeten ontwikke len. Kort maar krachtig komt het er op neer dat de hengelsport niet te leren is. Ze bestaat maar uit een enkele, maar dan ook bijzonder charmante factor: expe rimenteren- En daammee komt men nooit aan het eind. Een goede dosis fantasie, een beetje handigheid is daarvoor nodig. In dat eerste kan men zioh uitleven, dat tweede heeft vrijwel iedereen ook al is men zich daar niet altijd van bewust. Blijft nog een onbekende factor over, die ervoor moet zor gen dat men niet kris-kras te werk gaat en een redelijke kans op succes heeft. Die laatste factor heet logica en stoelt deel? op ervaring, deels op psychologie. En juist dat laatste, waar zo weinig over wordt geschreven, lijkt mij de enige geschikte manier om de hengelsport te maken tot een summum van kunde en ontspan ning. Reeds in een voorgaande aflevering heb ik geschreven dat men de vis vaak moet beschou wen als een mens. Natuurlijk gaat dit enkel op voor de zuiver natuurlijke reacties, die hij een mens tegenwoordig weliswaar -grotendeels verdrongen, maar toch nog altijd latent aanwezig zijn. En daarom geldt voor de hengelsport zowel letterlijk ais figuurlijk maar een motto: terug naar de natuur. (Van onze sportredactie) IJZENDIJKE Ode aan Wim de V/aal. De wraak van Wim de Waal was zoet. Erg zoet. In Toine van de Bunders eigen woonplaats IJzcndij- ke bracht de Axelse coureur gistera vond de toprijder van Trico Noble een grote nederlaag toe. Een neder laag ,die De Waal benadrukte door een ronde voorsprong te nemen op het peloton. De Waal zag trouwens in de linale Toine van de Bunder zelf niet meer terug, want de IJzen- dijker was met nog tien ronden te rijden op jacht gegaan. Een jacht, die hij echter te laat inzette, want De Waal won onbedreigd. De ploeg van Trico Noble bepaal de de grote aanval trouwens al in de eerste ronde. Axelse Wim de Waal stoof vanaf de start van dit avond criterium in IJzend-ij ke 25 meter voor het peloton uit. De Waal had het goed gezien, want van de 40 gestarte renners (Wim Westdorp en Jan Ra-as konden door ponttoestan den niet op tijd zijn) bleven er uiteindelijk 19 over. Negentien, met vijf gedubbelde renners. Dat was het veld half koers in IJzendijke. Een veld, dat uit el-kaar geranseld was door de mannen van Trico No ble. Want ook Charles de Smit, Hen- ny Gijsel en Tonnie Huyzen roffel den er goed op los. Het veld moest murw gefietst worden, want de Tri- co's wilden de baas zijn. En zij waren het. Toch was er één mar,, die het spel niet helemaal wilde meespelen. En dat was Wim da Waal. Hij wilde zijn grote concur rent Toine van de Bunder niet laten winnen. Hij demarreerde constant om zijn ploegmakker voor eigen pu bliek te declasseren. Driemaal ging de Axelse coureur in de aanval. Driemaal werd hij teruggepakt door De Smit, die de kansen van Van de Bunder wel verdedigde. Wim de Waal, de rebel in de ploeg van de Trico's, wilde echter van opgeven niet weten. Hij, De Waal, die zo vaak Van de Bunder had moeten laten gaan, sloeg zijn slag met nog 30 ronden van 1200 meter voor het stuur. Met krachtige pedaalslagen rukte hij zich los van het peloton, Een peloton waarin Toine van de Bunder juist even rust nam. Hii pakte in 20 ronden tijd een voor sprong van meer dan een minuut Tien ronden voor het einde vond Toine van de Bunder het te gek worden. Hij ging zelf in de tegen aanval. Maar hij had die tegenaan val te la-at ingezet. Te laat, want De Waal wist van geen wijken. Hij draafde door. Hij wilde winnen en deed dat ook. Hij, de Axelaar had Van de Bunder in eigen woonplaats een danig pak slaag gegeven. 1 Wim de Waal, Axel, 80 kilome ter in 1.58.24, 2 op 1.18 Toine van de Bunder, IJzendijke, 3 op een ronde Michel Bertou, Den Haag, 4 Charles de Smit, Hoofdplaat, 5 Mi chel Prook, 't Zand, 6 Harry van Groezen, Made, 7 Sohui-temaker, An- dijk, 8 Tonnie Huyzen, Kloetinge, 9 Ko Blok, Kruiningen, 10 Piet Kette- nis, Den Haag, 12 Johan van Waes, Aardenburg, 12 Henny Gijsel, Hei kant, 13 Jan de Vos, Zaamslag, 14 Kas Fiktorie, Bergen op Zoom, 15 Arie D-ubbeld, Middelharnis, 16 op twee ronden, Wim Evertse, Tholen, 17 Jan Kettenis, Den Haa-g, 18 Willy de Feber, Sluiskil, 19 Ad. Stet, Heer- hugowaard. DEN HAAG (ANP). Wanneer voor 1 augustus geen bedrag van 150.000 gulden beschikbaar komt, is het zeer de vraag of de Europese Indooratletiekkampioenschappen in maart 1973 in de Groenoordhal in Leiden kunnen worden gehouden. Begin augustus zal de Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie (KNAU), die in het voorjaar de titelstrijd kreeg toegewezen, de Europese Atletiek Unie (EAA) moeten meedelen of de wedstrijden inderdaad gehouden kun nen worden. Er is weliswaar een aan tal toezeggen voor de garantie bin nen, maar het bedrag van anderhalve ton is nog niet bereikt. Wanneer het garantiebedrag niet beschikbaar komt zal de KNAU de organisatie moeten teruggeven. De Europese Indoorkampioenschappen zullen dan in Gothenburg (Zweden) worden gehouden. 1

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 5