WAGTMANS NAAR SCIC Hoeken qciüI mee wt b W agtmans m Chaam eerste na fraaie solo WIELERSTRIJD GOEDE RECLAME VOOR CHAAM JCKERMANS IN PURT RAPSTE BROERE WINNAAR NA STERK SLOT k Dekkers sterkste bij nieuwelingen Uitslagen Favorieten vallen in eindfase Af .„A ierde plaats Mor Maas 1 Kissner mist doping-test Merckx wint van Ocana (Van onze sportredactie) ST tVILLEBRORD Volgend jaar zal Rini Wagtmans in de zwart witte kleuren van liet Italiaanse Scic rijden. Hij fungeert daar in 1972 als kopman. Zijn contract loopt een jaar, terwijl in de overeenkomst een optie van een seizoen werd opgenomen: „Ik kon mijn positie aan merkelijk verbeteren, daarom ben ik op dat aanbod ingegaan, ofschoon Fddv Merckx geprobeerd heeft me te houden. Maar hij gaf wel toe, dat ik moest gaan als ik mogelijkheden zag om me beter te ontwikke len. En die kans heb ik bij Scic". Met Rini Wagtmans gaat amateur Kees Koeken (Achtmaal) naar Scic. Hij wordt per 1 januari beroepsrenner en dankt zijn contract aan Rini Wagtmans. Kees Koeken: debuut als prof. Met Rini Wagtmans naar Scic. (Van onze correspondent) CHAAM Terwijl Rini Wagt mans regelmatig malend opstoomde naar zijn tweede profovervvinning in de Acht van Chaam nog steeds het meeste volk trekkende criterium van Nederland vermaakte het dure peloton zich met een spelletje dwarsbomerij, waarvan de Goudsmit— Hoff's het middelpunt waren. Ze botsten steeds, bij elke actie, op een coalitie, die hun ritme brak en die afbreuk deed aan de koersontwikke ling van de 33ste „Acht", hoe fraai de solo van Rini Wagtmans ook was. „Hij reed werkelijk formidabel", loofde Gerben Karstens over Rini (Van onze sportredactie) CHAAM Dit wielerevene- mtnt", constateerde de Chaamse jfgervader W. M. A. van Zeeland, krwi) 1 hij de koers der profs vanuit jet gemeentehuis volgde", bezorgt jtó heel wat reclame. Ik durf best zeggen dat er maar weinig plaat- jn in Nederland zijn met een be- zlking van zo'n drieduizend men- s$, die zo bekend zijn in Nederland zelfs i7i het buitenland als ons fChaam. En dat is vrijwel uitsluitend ^danken aan die jaarlijkse wieier- Het is vrijwel altijd een suc- fes geweest. Ook nu was er weer tiert recordaantal toeschouwers. Dat int door de aparte sfeer, denk ik. Je kunt er overal je biertje en je odje pikken. Het is een traditie dit jaar zat het ook al mee door jet mooie weer vorig jaar was fhet eigenlijk te warm en dat we de bouwvakvakantie zitten is na- frurlijk ook gunstig. Onder de uwvakkers vind je volgens mij ig el wat wieier enthousiasten. Bo vendien is er in Tilburg nog kermis. Dat wil ook wel wat zeggenf want dan zijn daar vrijwel alle bedrijven gesloten. Uit de richting Tilburg kwam dan ook een grote stroom publiek". De reclame, die de wielerkoers voor het plaatsje Chaam maakt, heeft bijzonder veel effect„Als ik nu vertel dat er in de zomer heel wat toeristen naar Chaam komen dan groeit de bevolking zelfs tot meer dan tienduizend dan is het wel te begrijpen dat het toerisme hier heel wat geld oplevert. En niet alleen aan de campingeigenaars, maar ook aan de middenstand. Ik ben een voorstander van de bevor dering van het toerisme. En daar oefent de Acht van Chaam een gun stige werking op uit. Ik ben zelf ook een liefhebber van de wieler sport. Ik zou de koers hier niet graag missen. We hebben een goede samenwerking met het organiserend comité, waarmee we een contract voor vijf jaar hebben gesloten, dat in '72 afloopt. Maar dan wordt het wel weer vernieuwddaar ben ik niet bang voor, al zullen enkele (Van onze sportredactie) QCHAAM Niet Gerrie Looyen- .®n, de nationale kampioen bij de piranten triomfeerde gisteren bij "f® jongste categorie in de Acht van Jhaam, maar Jos Akkermans uit Zwaluwe bleek de rapste spur- van het compacte rennersveld. aspiranten, die al om halt aan het veertig kilometer lan- -mT ron(*en karwei begonnen, -Dben voor aantrekkelijke strijd -Aorgd. Het krachtsverschil in deze cate- ,-ne a echter uiterst gering. Reden -x waarom uitlooppogingen zo wei- succes hebben, Het tempo ligt utJ" van ontsnappingen was ij Seen sprake. Ze waren er speldePriWes van onder C, Jacohs (Bingelrade), Van rr (Sprundel) en Akkermans. 5 ot een serieuze ontsnapping Km het niet. Het moest duidelijk ,n. massaspurt komen, en daar- L? Akkermans zeer bedreven. Hij rj? tut seizoen herhaaldelijk in de W en en was er fel op gebrand ir. Vm ?P het voorste plan te eindi- Met gering verschil bleef hij r- e meet zijn naaste concurren tly af° *.^an Vliet (Honselers- ^*1 en Maas (Oudenbosch), die :rde !f,Veaik tweede- derde en ,-rde werden, voor. kleine punten vermoedelijk worden gewijzigd". Over het opmerkelijk aantal val partijen dit jaar in de koers (win naar Rini Wabtmans: „Ik heb nog nooit zo'n slechte afrastering gezien. Ik ben nog tegen een toeschouwer opgereden. Kijk maar, hier die blau we plek op mijn rug") meende de Chaamse burgervader: „Tja, we hebben gelukkig nog nooit ernstige ongelukken gehad. Althans niet zo lang ik hier ben. Wij, de gemeente zorgen voor de afrastering, de bezet ting van de controleposten en de politieversterking, maar zo'n valpar tij in het peloton, daar kun je niks aan doen. En overstekende toeschou wers worden zo veel mogelijk te gengehouden of begeleid, maar er zal er toch nog wel eens eentje doorglippen. We doen ons best om dat zo veel mogelijk te beperken". Adjudant C. den Brok, comman dant van het korps rijkspolitie, dat in Chaam optrad: „We zijn met vijftig man en we hebben het steeds goed kunnen redden. Of er nu tien duizend meer zijn of minder, we kunnen het best aan. Weet je, die parkeerterreinen hier zijn ideaal. Die liggen vrij dicht bij elkaar, 't is een grote wei en dan is het verkeer best in banen te leiden. Nee, voor mij kunnen er nog best een paar duizend mensen bij Het Laurensziekenhuis in Breda had het op deze dag bijzonder druk. Niet alleen wielrenners, maar zelfs het merendeel supporters moesten zich laten behandelen. „Gisteravond om half elf moesten nog zeven men sen worden geholpen. Uiteraard was hier de drank, die weer overvloedig vloeide, niet onschuldig aan. Wagtmans, die in de eerste halve lus al (na twee kilometer) demar reerde, Vianen en Hoekstra bij zich kreeg, maar deze twee loste toen het peloton dichterbij kwam. Vanaf dal moment stapte Rina Wagtmans al leen voorop, 45 kilometer lang. Hen solo, die indruk maakte. Even on vergetelijk echter, daalde achter hem het waarderingscijfer voor het kijkspel, waaraan Chaam zijn groote naam te danken heeft. Want de groep rukte zich dit keer eens niet aan stukken voor klopjacht, waar naar de tienduizenden snakten. Het peloton bleef het peloton, hoe de Goudsmit-Hoff's zich ook uitsloof den om de koers meer spanning te bezorgen. „Dit", klaagde Leo Duyn- dam, „heb ik nog nooit meegemaakt. Wat een gekke koers". Gerben Kar stens was directer. „Schande voor de wielersport wat hier gebeurde. Ik denk dat het publiek er slecht over te spreken zal zijn, ik tenminste wel. Met alle waardering voor Wagtmans, want die ging geweldig. Maar zoals ze ons in het peloton hebben zitten flikken, was abnor maal. Steeds terugpakken en nooit doorgaan". Ger Harings: „Het lag er duimendik bovenop, er mocht nie mand van ons winnen. Dat was in Obbicht gisteren zo, nou weer. Steeds als wij wat wilden, kwam er een stel zo vervelend tussenwringen, dat ze onze aanvallen verziekten". Gerben Karstens en Leo Duyndam, de twee actiefsten bij Goudsmit- Hoff, kregen er tenslotte tabak van en berustten in de situatie. Dat, het uitblijven van die tegen aanval door de Goudsmit-IIoffs verbaasde Rini Wagtmans niets. „Ik wist dat ik weinig gevaar te vrezen had, toen ik eenmaal weg was. In de finale van de amateurs werd het me duidelijk, dat het parcours zo zwaar was, dat je 'n goede kans maakte wan neer je er alleen vandoor kon gaan. Dat zag ik aan de winnaar, Bert Broe- re, en het inspireerde me. Van een individuele Goudsmit-Hoff-aanvat ben ik geen moment bang geweest. Daarvoor leende de koers zich van daag niet". Na 75 kilometer met Gerard Via nen en Piet Hoekstra voorop gere den te hebben was Rini Wagtmans aan zijn solo begonnen. „Ik voelde dat het peloton ons terug ging pak ken, daarmee moest ik wel wat onder nemen. Ik wilde per se winnen. Voor mijn eigen gevoel stelde ik de laatste twee jaar in Chaam teleur. Ik had wat goed te maken". Of schoon zijn voorsprong in de laatste ronde regelmatig terugliep, heeft Ri ni Wagtmans zegt hij geen moment gevreesd voor een misluk king. „Ik ging het bewust wat kal mer aan doen, toen de weg door de regen spekglad werd. Getwijfeld aan een overwinning heb ik geen moment, ook al verloor ik door dat voorzichtige rijden meer dan de helft van mijn voorsprong". PETER HEERKENS Bert Broere: eindelijk een gro te overwinning. Rini Wagtmans triomfator in de Acht van Chaam wordt hier gehuldigd na zijn overwinning. (Van onze sportredactie) CHAAM Steeds leefde hij in de schaduw van Kees Koeken, de onbetwiste kopman van de Victoria- ploeg. Een incidenteel succesje - zoals zeges in Roosendaal, Temse (België) en Rijen haalde hem af en toe uit de grauwe massa van de kermiskoersrenners naar voren. In het grote werk telde hij echter niet mee. Gisteren heeft Bert Broer» daar een eind aan gemaakt. In de Acht van Chaam, op de nationale titelstrijd en de klassie kers na een van de belangrijkste amateurwedstrijden, trok de Bra bander Zevenbergenaar van ori gine, maar sinds zijn huwelijk twee jaar geleden wonend in Oudenbosch zich niets aan van de gevestigde reputaties, die in ruime mate in het peloton aanwezig waren. In zijn eentje zocht de 24-jarige modelma ker (in de betonindustrie) het avon tuur. Het leverde hem na bijna tien kilometer solorijden —de laatste kilometers kreeg hij gezelschap van Profs: 1. R. Wagtmans 120 km in 2.49.35, 2. S. van Roosbroeck (Bel gië), 3. G. Harings, 4. M. de Koning, 5. F. Staes (België), 6. H. Benja mins, 7. P. Kissner, 8. H. Ottenbros, 9. E. Dolman, 10. J. Krekels 11. J. van Beers, 12. J. Bruessing, 13. B. Janbroers, 14. J. van Katwijk, 15. J. Serpenti, 16. H. Jansen, 17. K. Delnoy, 18. W. Prinssen, 19. P. Dub belman, 20. G. van Deene, 23. J. Janssen, 26. G. Karstens, 29. J. Zoe temelk, 30. P. Post. Amateurs: 1. B. Broere, Oudenbosch, 112 km in 2.42.04; 2 W. de Vlam, Sambeek; 3 op 15 sec. J. Cornelissen, Nijmegen; 4 W. Alher- sen, Wierden; 5 G. v. Gerven, Ol- land; 6 J. Raas, Heinkenszand; 7 W. Dielemans, Prinsenbeek; 8 A. v. d. Hoek, Dirksland; 9 W. Nooren, Tol- lebeek; 10 P. Franken, Oosterhout; UW. Willems, Munstergeleen; 12 B. Ketelaars, Schijndel; 13 H. Perfors, Rotterdam; 14 B. Bathoorn, Roder- wolde; 15 J. Lenferink, Geesteren; 16 H. Botterhuis, Sambeek; 17 S. Berkhout, Schipluiden; 18 P. v. d. Donk, Rosmalen; 19 J. Adriaans, Haps; 20 G. v. 't Geloof, Lage- Zwaluwe. ASPIRANTEN I. J. Akkermans (Zevenbergen) 40 kilometer in 1 uur, 2 minuten en 23 seconden; 2. M. Jacobs (Bingel rade), 3. L. van Vliet (Honselers- dijk); 4. J. Maas (Oudenbosch); 5. Van der Linden (Zwanenburg); 6. J. Jonkers (Oud-Gastel); 7. W. Lug- tenburg (Rockanje); 8. P. Noy (Am sterdam); 9. B. van Est (Dintel- oord) en 10. A. van Peer (Sprundel). NIEUWELINGEN 1. A. Dekkers (Udenhout) 80 kilo meter in 1 uur, 56 minuten en 59 seconden; 2. A. van Houwelingen (Heesselt); 3. J. Verbeke (IJzendij- ke); 4. H. Mutsaars (Schijndel); 5. C. Stoutjesdijk (St. Maartensdijk). 6. Fr. Pirard (Breda); 7. Th. Venix (Zevenbergschenhoek)8. J. van Dijk (Wehe den Hoorn); 9. G. Snoe ren (Oosterhout); 10. A. Breure (Di- dam); 11. J. H. Feiken (Veendam); 12. N. de Kater (Amsterdam); 13. L. Essers (Maastricht); 14. A. Vée- lers (Ootmarsum) en 15. J. Spijker boer (Best). Wim de Vlam een schitterende zege op. Uiteraard straalde Bert Broere van geluk. Hij had zich in een grote koers van de rits naamlo zen gedistantieerd. „Ik ben blij", zei hij na afloop, „dat ik ook eens een grote wedstrijd win. In het voorjaar is het er nooit van gekomen, omdat ik altijd wat bang ben in een waaier te rijden". Bert Broere had een bijzonder sterk slot in Chaam. Met nog ruim een ronde voor de boeg sprong hij weg en dat gebeurde bepaald met lijdelijk toezien van de meute, blij kens zijn eigen woorden. „Ik was eerst samen met Arnold Voogt gede marreerd. Maar we werden snel te ruggepakt. Daarna ben ik gelijk weer gegaan. En toen ik eenmaal een vijftig, zestig meter had, ben ik blijven rijden zonder om te kijken. Ik had er dan ook helemaal geen erg in dat De Vlam bij me zat. Ongeveer 500 meter voor de meet heb ik alles gegeven en toen kon hii mijn wiel niet meer houden". De koers werd jammer genoeg ontsierd door een massale valpartij in de kop van het peloton, ongeveer een kilometer voor het einde. Cees Bal, op dat moment aan de leiding rijdend, vertelt over het voorval, bepaald geen unicum, maar meestal niet voorkomend in het voorste ge lid: „Naast mij ging er eentje op zijn trappers staan. Hij schoot door zijn pion heen en viel daarna tegen mij aan. Ik kon niet overeind blij ven en gelijk hadden we het hele zaakje over ons heen". De gevolgen waren aanzienlijk. Verschillende renners moesten met een ambulance worden afgevoerd. Anderen, wier verwondingen minder ernstig waren, dropen af met een hoopje verwron gen aluminium in de hand. Dupe van de valpartij werden onder ande re ook de grote favorieten Kees Koeken en Cees Priem, die als een van de eersten tegen de grond smakten. Het ergste ten val kwam Adriaan Damen uit Zundert, die tegen een overstekende toeschouwer opbotste en met verwondingen aan het ge laat in het Laurentiusziekenhuis moest worden opgenomen. Of het incident invloed heeft ge had op de zege van Bert Broere zal altijd een vraag blijven. Sómmige renners waren van mening dat alles weer bij elkaar zou zijn gekomen in de laatste honderden meters, zoals Jan Hordijk, die Broere toevoegde: „Daar heb je mazzel mee gehad". De Oudenbosschenaar wilde dit niet beamen en kreeg steun van de laat ste weken zo succesvolle Henk Stander. „Je had net een mooi gat. Niemand durfde aan te zetten, want wie het initiatief zou nemen, wist bij voorbaat dat hij verloren zou zijn". CHAAM Voor het eerst in de 33-jarige geschiedenis van de Acht van Chaam is er een dopingscontro- le uitgevoerd. De KNWU liet vijf beroepsrenners aantreden; de eerste drie van de uit slag (respectievelijk Wagtmans, Van Roosbroeck en Ger Harings) en b'ij loting: Frans Staes en Peter Kiss ner. Door een misverstand verscheen laatstgenoemde echter niet. Hij liet zijn rugnummer door een ander te rugbrengen en miste daardoor het bericht van zijn „uitverkiezing", dat bij de organisatie-administratie klaar lag. „Reglementair", aldus KNWU- functionaris C. Brouwers, „gaat Kiss ner vrijuit". ROCOURT-LUIK (ANP) Gister avond in het wielerstadion van Ro- court-Luik hebben achttien duizend mensen even het gevoel gehad dat de Ronde van Frankrijk nog aan de gang was. In een sprintwedstrijd a deux ver sloeg Eddy Merckx zijn sinds twee weken legendarische rivaal Luis Ocana. Deze wedstrijd was een on derdeel van een omniumwedstrijd tussen een Belgische (Merckx, Van Springel, Bruyère, Godefroot) en een „buitenlandse" ploeg (Ocana, Hoban, Gimondi, Guimard). Het omnium werd een overwinning (7-11) voor de Belgen. (Van onze sportredactie) CHAAM „Ik voelde me sterk. Toen ik met dat kopgroepje vooraan zat, wist ik dat ik kon winnen", zei een dolgelukkige Ad Dekkers uit Udenhout na zijn fraaie overwinning in de Acht van Chaam. „Ik heb er wel fel voor moeten vechten, want ik heb steeds sterk aanvallend moe ten koersen". Dekkers toonde zich de rapste van een kopgroepje van vier renners, dat verder bestond uit Van Houwelingen. Verbeke en Mut saars. Dekkers bewees in de traditionele Acht van Chaam waarin scherp was geselecteerd dat zijn eerste plaats in het nationale kampioen schap voor nieuwelingen geen ver gissing is geweest. Hij wilde in Chaam opnieuw vlammen. Toch was Dekkers niet te vinden bij de be slissend lijkende ontsnapping. Drie ronden voor het einde met nog 24 kilometer voor de wielen had zich een Leidersgroep van acht ren ners gevormd, die met een twintig tal seconden voorsprong op de jagen de meute doorkwam. Verbeke, die voortreffelijk op dreef was, was ook hierin vertegenwoordigd. Samen met Fransen, Van Dijk, Lubberöing, Spijkerboer, Komngs, Lamerickx en Gevers trok Verbeke er bijzonder hard aan. De samenwerking in de kopgroep was voortreffelijk, maar toen Dekkers in zijn kampioenstri cot zich aan de kop van het peloton nestelde en het tempo verhoogde slonk de voorsprong van de acht vluchters snel Dekkers trok het pe loton een ronde later bij de koplo pers en ging meteen door. Hij kreeg opnieuw Verbeke in zijn wied en alleen Van Houwelin gen en Mutsaars konden aansluiten. Dit viertal liet zich niet meer ver rassen. Mede door het vele werk dat de Zeeuw Jos Verbeke (IJzendijke) opknapte konden de vier aan kop vijftien seconden voorsprong pakken. In de eindsprint toonde Dekkers zich de snelste. Evenals in het Ne derlands kampioenschap enkele we ken geleden in Zandvoort bleek, hij onverslaanbaar in de spurt. De sprint van het peloton werd gewon nen door Stoutjesdijk.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 5