CONTROVERSE IN LABOUR LAAIT OP Werk voor 450 man in gevaar Soedan in drie kwartier 'om' EIS: 1200 jaar GOUD VOOR MIEKE HELFI N.Y. VRAAGT FAILLISSEMENT AAN Vijftienjarig meisje sticht twee keer brand b\W uitblik Lord Astor overleden binnenland buitenland De riks Roemenië Rusland steunt V.N.- lidmaatschap van Peking OVER GUERRILLA'S Jordanië eens met plan voor conferentie Mej. Cornelissen in Tweede Kamer Woensdag 21 juli 1971 '"-SI: 1 111 -'-jpw" commentaar De nieuwe rijksdaalder blijkt wel een probleemkindje te zijn. Men hoeft niet tot de verstrooiden te behoren om zo'n muntstuk voor een gulden uit te geven. Dat blijkt overigens ook uit de inmiddels wijd verbreide gewoonte om de nieuwe rijksdaalders van een herkennings teken te voorzien. Handige jongens hebben nu weer wat nieuws uitgevonden. Ze plak ken stickers met „dit is een rijks daalder" op de grotere Antilliaanse guldens en krijgen op die manier natuurlijk royaal waar voor hun geld. Men mag er zich toch werkelijk wel over verbazen dat degenen die het initiatief tot de produktie van de kleine rijksdaalders hebben ge nomen de mogelijkheid van al deze „monetaire" ellende niet hebben voorzien. Op zo'n kortzichtigheid zou eigenlijk een boete moeten staan van, laten we zeggen, tienduizend oude rijksdaalders, te verdelen on der degenen die het kind van de rekening zijn geworden. Ceausescoe, de Roemeense partij leider, wordt in het Westen niet zelden beschouwd als de De Gaulle van Oost-Europa: een dwars ligger die te midden van alle inter nationale stormen de Russische in val in Tsjechoslowakije scherp ver oordeelde, de Breznjev-doctrine naar de prullenbak verwees, de Ameri kaanse president Nixon uitbundig verwelkomde en dikke vrienden bleef met de Chinezen. Dit opvallende (buitenlandse) be leid van Ceausescoe heeft in het Westen veel waardering ondervon den, vooral vanwege de zelfverze kerdheid en vasthoudendheid waar mee het werd uitgevoerd. Ceau sescoe heeft zich door dit beleid de faam van een liberaal onder de communistische leiders (hij steunde „rebellen" ,als Dubcek en Tito) ver worven, de man die het communis me ook een wat menselijker gezicht zou trachten te geven. Dat is echter een grove vergis sing, die te verklaren valt uit het fei>, dat men in het Westen nogal eens het predikaat „liberaal" plakt op iemand, die te rebels is voor Moskou. Ceausescoe is weliswaar een lastige vriend voor de Russen, maar alleen waar het de mondiale contacten van Roemenië betreft en niet waar de communistische struc tuur in eigen land (die Tito en Dub cek probeerden te veranderen) in het geding is. Welnu, Ceausescoe heeft nog weinig gesleuteld aan de Roemeense structuur, die geheel ge- ent is op de Russische. Roemenië heeft, na Oost-Duitsland, nog steeds het hardste regime in de Oosteuro- pese communistische wereld en de Roemeense topmannen zijn harde apparatsjiks, die de conservatieve communistische leer in de praktijk brengen. Die praktijk is nog steeds: geen persoonlijke vrijheden, geen vrijheid van meningsuiting, het we ren van (Westerse) buitenlandse in vloeden en vooral geen pas buiten de partijlijn. Naar het oordeel van de appara tsjiks moeten de Roemenen al van deze lijn zijn afgedwaald, want de aangekondigde culturele zuivering wordt grondig uitgevoerd. Con tracten met filmmaatschappijen wer den vorige week al verbroken en lopende Westerse televisieseries vonden een vroegtijdig einde. De zogenaamde culturele zuive ring is intussen voor Roemenië een stap terug. Kennelijk wil Ceausescoe op dit moment geen enkel risico lopen met wat voor experiment dan ook. Het image van mildheid, dat Roemenië in het Westen had, blijkt in werkelijkheid helaas een fagade te zijn. MADRID (DPA) In het Matesa-proces voor het Spaanse staatsgerechtshof zijn tegen de 18 beklaagden in het twee jaar geleden ontdekte exportkrediet schandaal astronomische vrij heidsstraffen en geldboeten ge- eist. De directeur van de fabriek van textielmachines Matesa, Juan Vila Reyes, is 417 maal bedrog ten laste gelegd. Daarvoor is 1200 jaar gevangenisstraf geeist. Matesa zou de Spaanse staat door middel van exportkredieten voor ongeveer 600 miljoen gulden hebben benadeeld. Onder de 18 beklaagden zijn 3 gewezen ministers en een ex staatssecretaris. HAROLD WILSON onaanvaardbaar LONDEN (Reuter) De contro verse in de Britse labour-partij over een al of niet toetreden van Engeland tot de Europese Econo mische Gemeenschap blijkt tot ip de hoogste regionen te heersen. Partijleider Harold Wilson riep in het weekend zijn onaanvaardbaar uit over de voorwaarden, die ae Britse onderhandelaar Rippon in Luxemburg voor de toetreding bad wetc. te bedingen. Plaatsvervan gend .abour-voorzitter Roy Jenkins is echter van mening, dat deze de beste zijn die verwacht konden worden. Op een besloten vergadering van de parlementsfracties van labour deed Je.ikins maandagavond een felle aanval op de beweringen van Wilson. Volgens personen, die deze ver gadering hebben bijgewoond, pro beerde Jenkins vooral de argumen ten te ontzenuwen van zijn tegen toetreding gekante partijgenoten, die zeggen dat Engeland zijn ver plichtingen tegenover het gemene best moet nakomen. Je.ikins bracht o.m. in herinne ring, dat Australië deed of zijn neus bloedde toen Engeland in de zwartste dagen van de economi sche crisis in 1968 om hulp vroeg. Hij was toen minister van finan cial. Er was in die tijd, aldus Jen kins, een kapitaalsvlucht naar Au stralië in een periode, dat de Brit se economie er erg zwak voor stond. Hij had Australië tot twee maal toe zonder succes benaderd. De vice-voorzitter zou hieraan hebben toegevoegd: „Zij waren zonder meer de hardste, grofste en meest egoïstische regering waar mee ik moest onderhandelen". Hij deed een beroep op de la bour-partij de kans op toetreding tot de gemeenschappelijke markt niet te vergooien. „Naar mijn me ning zou een labourregering deze voorwaarden met grote meerder heid hebben ar«igenomen", aldus Jenkins. De bewogen verdediging van de toetredingsvoorwaarden door Jen kins heeft Wilson, die een scheu ring in de partij wil voorkomen, voor een er»istig dilemma ge plaatst. Jenkins heeft het onmogelijk ge maakt voor Wilson zich tegen de EEG te verklaren uit naam van de gehele partij. Jenkins zou kunnen rekenen op de steuii van ongeveer een derde van de lagerhuis-fractie van la bour. Jenkins, 53, is de erkende leider van de socialistische intellectuelen maar zijn gezag bij de vakbonden is niet bijzonder groot. Hij zal niet kuiven rekenen op voldoende steun in de partij om Wilson het leiderschap te ontnemen. Maar Jenkins kan rekenen op de krachtige steun van de vroegere ministers v:v buitenlandse zaken, lord George Brown, Michael Ste wart en George Thompson, de Eu ropese onderhandelaar van de re gering Wilson. Heden verhalen wij u unicum in de /coJiijneninereM f u zich ajvraagt hoe weet ji mBMKM ROY JENKINS voor toetreding (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM/ENSCHEDE De werkgelegenheid voor de 450 personeelsleden van het confectiebedrijf Helfi In ternationaal n.v. loopt ernstig gevaar. Gisteren heeft het bedrijf faillissement aangevraagd bij de Amsterdamse rechtbank. De 450 man personeel werken verspreid op ateliers in Amster dam, Workum, Enschede, Bene den-Leeuwen, Vasse, Geesburg en Neede. Er worden pogingen in het werk gesteld om de ateliers afzonderlijk te verkopen. Daar mee zou de werkgelegenheid voor 375 personeelsleden mogelijk ge red kunnen worden, zo verklaar de de raadsman van Helfi Inter national mr. Van Schaik. Maar de toekomst voor de Helfi-perso- neelsleden, die maandag van va kantie terugkeren, is allerminst rooskleurig. Helfi International is vorig jaar ontstaan uit een fusie tussen Helfi regenkleding n.v. en Van Ingen Hol ding n.v. De directie ziet geen mo- TWEE HELIKOPTERS die deelna men aan de hulpverlening voor slachtoffers van een overstroming zijn gisteren bij San Fernando de Apure, 350 km. ten zuiden van Ca- racas, tegen elkaar gevlogen. Bij dit ongeluk kwamen zes personen om het leven. MOSKOU (AP) In een brief aan de secretaris-generaal Thant van de Verenigde Naties heeft de Russi sche minister van buitenlandse za ken Andrei Gromiko de eis her haald, dat communistisch China V.N.-lid moet worden en dat natio nalistisch China uit de volkerenor ganisatie dient te worden gestoten. Gromiko voorspelde, dat een der gelijke gedragslijn het prestige van de Verenigde Naties zeer ten goede zou komen. In deze fde brief werd herhaald, dat de Sowjet-Unie bereid is om samen met de Verenigde Sta ten garanties te verschaffen voor herstel van de vrede in het Midden- Oosten. De Russische pers heeft gisteren voor de eerste maal, zij het indirect, gereageerd op de aankondiging van Nixorus bezoek aan Peking. De Prawda, Komsomolskaja Prawda en Krasnaja Zwezda namen een door het persbureau Tass verspreid com mentaar over van de „Daily World", het orgaan van de Amerikaanse communistische partij, waarin „de woorden en daden" van president Nixon worden gehekeld. In de komende twee weken zal Amerika vermoedelijkgaan beslissen om zijn positie ten aanzien van het toetreden van China tot de Verenig de Naties te bepalen. gelijkheden meer de produktie voort te zetten in verband met „aanzien lijke verliezen". De fusie heeft n.l niet het gewenste resultaat opgele verd, mede als gevolg van de on gunstige conjuncturele situatie in de afgelopen jaren. De vakbonden zijn over een en ander ingelicht. Voor een afvloei ingsregeling zit er volgens vak bondskringen geen cent in. Dat hoeft echter geen loonderving te be tekenen. De bedrijfsvereniging neemt in zo'n geval allerlei financië le verplichtingen op zich. De heer A. Scheilevis van de christelijke textielbond Unitas zei in een commentaar op de plotselinge gebeurtenissen: „Het zou me met verbazen, als Van Ingen (thans di recteur van Ramo-Enschede) na het faillissement alleen doorgaat met het mode-atelier in Enschede. Wat de moeilijkheden in de Gro ninger kledingindustrie betreft zal de regering pas beslissen over het al dan niet verlenen van steun als het resultaat bekend is van een onder zoek, dat een commissie van des kundigen instelt. Opdracht hiervoor is verstrekt ra een spoedoverleg, dat mr. drs. H. Langman, de nieuwe minister van economische zaken, had met enkele topfiguren uit de Groningse en lan delijke confeotieindustrie. Zeker schijnt te zijn, dat voor de Grol bedrijven geen enkele hoop meer bestaat. Door sluiting van deze be drijven zou de werkgelegenheid bij Mueller wellicht behouden kunnen blijven. Het overlegorgaan van de drie vakcentrales ziet in de dreigende catastrofe bij de Groninger Kleding Unie een ernstige aantasting van de toch al zwakke werkgelegenheid in het noorden. Gistermiddag heeft Mieke Telkamp uit handen van Willem Duys een gou den plaat gekregen voor haar nummer „Waarheen, waarvoor". Mieke werd met het goud verrast tijdens de opnamen voor het programma „op losse groe ven", dat morgen wordt uitgezonden. (Van onze redactie buitenland) AMMAN#BEIROET De Jor daanse regering heeft gisteren mee gedeeld het eens te zijn met het plan een Arabische topconferentie te houden waarop de strijd tegen de guerilla's in Jordanië zal worden behandeld. De woordvoerder van de regering zei dat men op die confe rentie dan het Pa estijnse probleem van alle kar.'en moest bespreken en gezamenlijk alle krachten bundelen voor de „bevrijdingsstrijd". De oproep tot het houden van de conferentie was uitgegaan van het Libische staatshoofd, kolonel Gadda fi. Die had gezegd dat er moest worden vergaderd om een einde te maken aan de „bloedige onderdruk king" van de Palestijnse venzets- strijders in Jordanië. DEN HAAG Als drs. Th. E. Wes terterp staatssecretaris wordt in het nieuwe regeringsteam wordt hij in de Tweede Kamer opgevolgd door mejuffrouw G. M. P. Cornelissen uit Boxmeer. Mejuffrouw Cornelissen is thans Eerste Kamerlid voor de KVP. In de Tweede Kamerfractie van de A.R. zullen tengevolge van het minis terschap van de heren Biesheuvel Boertien en Boersma drie nieuwe le den hun intrede doen. In aanmer king komen mr. J. N. Scholten, burge meester van Andel-Giessen-Rijswijk, dr. A. J. Vermaat, lector aan de vrije universiteit te Amsterdam en drs. A Schouten, adjunct-directeur van het Drenths Economisch Technologisch Instituut te Assen. HET RUSSISCHE ruimtestation Sal- joet is gisteren zijn vierde maand in de ruimte ingegaan. Sinds zijn lan cering op 19 aprl ij.l. is het station 1490 keer om de aarde gecirkeld. (Van onze correspondent) LEEUWARDEN De justitie in Leeuwarden heeft gisteravond op nieuw een I5-jarig meisje op het po litiebureau ingesloten, dat tot twee maal toe brand stichtte in het kin dertehuis Tjallingahiem. Het is Jo- landa V., die al 11 jaar in het kin dertehuis verblijft. Bij de vorige branden zaterdagavond en gister avond werd voor ruim 3500.scha de aangericht. In het kindertehuis Tjallingahiem verblijven een groot aantal kinderen. Over de motieven van het meisje tast de politie in het duister. Jolanda is tot nog toe niet bereid te zeggen waarom ze brand heeft gesticht. Zaterdagavond stak ze een hoop wasgoed aan in een niet in gebruik, zijnd' slaapvertrek. De brand sloeg uit. Direct nadat zij de brand had gesticht vluchtte zü uit het kinder huis. Politieagenten troffen haar 's nachts om tien oveir twee aan in de Prinsentuin. Het meisje werd te ruggebracht naar Tjallingahiem en kreeg daar een permanente bewa king. Maandagavond mocht ze zich dou chen. Jolanda ontsnapte uit de dou checel en stak de kleding in een kast op haar slaapkamer in brand. Ook nu was Jolanda direct na haar brand stichting gevlucht. Een politieman trof haar aan bij de ingang van het zwembad ,,'s Nijlan". Ze is ingeslo ten in afwachting van een beslissing van de kinderrechter. In het verleden heeft Jolanda al enkele malen eerder brand gesticht in het kinderhuis. Volgens de politie is het hier een bijzonder tragisch ge val. Het meisje is al eens een keer in overleg met de directie van het tehuis en de psychiatrische inrich ting weer teruggegeven aan haar moeder. Ze vertelde niets liever-te willen dan naar haar moeder teruig te gaan. Haar moeder zette haar echter aan tot prostitutie. Later kwam ze weer terug in het tehuis en verklaarde nooit meer uit het tehuis weg te wil len. (Advertentie) daar dat het een unicum «tl verwijs ik direct door ruin Z'| S. Broekema, konijnenfoku" die heeft dat gezegd. In HarJ ni noen. Op de fokkerij van de he»« kema (sorry, het is niet namelijk een konijntje geL. twee staarten. De „witte «eL_ springlevend en kerngeu? staarten stonden ongeveer vijf meter van elkaar. Het dier w twee anusopeningen. Maar wat gebeurde gisten, het middaguur? Toen tttii' dochtertje van de heer Be fast dat het tweede staartkl verdwenen. Weg. Foetsie, ffa' derkonijn was een seuoon l geworden, zij het met tuit' tj es. De heer Broekema, meent dat de moeder het eft« steeksel heeft afgebeten. He' een unicum. Als u het nu volgende fotooi, toil doorgronden, moet u «y even uw krant een slag draaien' CAIRO (AP) De „paleisrevolu tie" die in Khartoem een einde maakte aan het militaire regime, dat 26 maanden heeft geduurd, was het resultaat van zeer snel werken. Een diplomaat te Khartoem heeft giste ren telefonisch aan Cairo gemeld, dat de zaak in precies drie kwartier rond was. De staatsgreep begon om vier uur en was een feit geworden om kwart voor vijf. In Khartoem was het gisteren rus tig. Een demonstratie van aanhan gers van het nieuwe regime, die enkele uren duurde, verlien rus tig. Het Iraaikse persbureau; dat als eerste het nieuws van de staatsgreep heeft gebracht, maakte gisteren be kend. dat majoor Faroek Osman Hamdalla zal worden benoemd tot minister - president van Soedan, Hamdalla is oud-mini3ter van bin nenlandse zaken, die ontslagen werd in november toen in Khartoem een anti-communistische zuivering werd gehouden. Het nieuwe hoofd van de zeven man sterke „revolutionaire raad", kolonel Babikr el-Noer Osman, arri veerde vanuit Londen, waar hij in vrijwillige ballingschap had ge woond. De man achter do staatsgreep is majoor Hashem Ata. Binnen de 24 uur wordt de vor ming van het nieuwe Soedanase ka binet verwacht. Majoor Ata heeft in een radiotoe spraak gezegd, dat zuid-Soedan on afhankelijkheid zal verkrijgen. Hier was ook al enige 'malen over gepraat door de nu afgezette gene raal Numeiri, maar deze was nooit zover gegaan om de onafhankelijk heid te beloven. In Khartoem zouden alle rege ringskantoren normaal functioneren. De nieuwe regering die volgens de eerste berichten „linkser" is dan haar voorgangster, heeft ongeveer 20 ministers van het voormalige regime gearresteerd, over het lot van deze mensen is niets bekend. Zij heeft bevolen, dat 49 politieke gevangenen moeten worden vrijgelaten en dat vijf dagbladen tot nader order niet mogen verschijnen. Er verschijnt nu alleen het dagblad van de strijd krachten. Alle verboden tegen de commu nistische organisaties, die. door het vorige regime waren ingesteld, zijn opgeheven. Het vliegveld van Khar toem is nog gesloten. De coup schijnt zonder bloedver gieten te zijn verlopen en op weinig tegenstand te stuiten. Daarop wijst althans het feit, dat er geen uit gaansverbod is afgekondigd. De lei der van de staatsgreep, El Ata, heeft gezegd de steun van het leger te hebben. Overigens schijnt een Soedanese delegatie onder leiding van minister van defensie Hassan Abba, die ten tijde van de staatsgreep een bezoek aan Zuidslavië bracht, te hopen pp bemiddeling' tussen de nieuwe machthebbers en generaal El-Nu- metry. De delegatieleden wijzen daarbij op de grote populariteit van El-Nuraeiry, waardoor het moeilijk ET h; -g. GV: V' I zou zjjn hem helemaal uit te schake len. De revolutionaire raad heeft de oprichting aangekondigd van een nieuw „nationalistisch democratisch front'', waarin boeren, arbeiders, soldaten, vrije officieren, intellectu elen en vertegenwoordigers van het bedrijfsleven vertegenwoordigd zul len zijn. De revolutionaire raad kondigde ook aan, dat Soedan een onafhanke lijke democratischer epubliek" zal worden. Waarnemers leiden daaruit af. dat Soedan verder naar links zal schuiven en de nauwe samenwerking met Egypte en Libië onder het pact van Tripoli van 1969 zal loslaten. Israëlische kranten zien in de Soe danese staatsgreep, die zij als „pro communistisch" betitelen, het gevaar van een uitbreiding van de Russi sche invloed in dit land en daardoor in het hele midden-oosten. Deze re volutie heeft de „linkse extremis ten" in Khartoem versterkt en zou ook een zwenking naar links van de Egyptische president Sadat veroor zaken. zo menen de kranten. Inderdaad, uw vermoede» i bevestigd. Dit is oj n!ttaJ| op geld. U kunt uw ktt' weer in de gewone stand ten; gen. Waarna ik u kan vertelici| ciit geen gewoon geld is. Neen, dit is een closetrol vtl Zweeds geld, voor gouden» tjes. Het is een grap van feestr# lenhandelmaatschappijdirecteuij Folke Orlandei. Hij bracht del in de handel, vol afbeelding biljetten van 100 kronen. Maar daarmee kwam luj i'J flict met de autoriteiten i>< den dat de mogelijkheid zoa f aangegrepen om de a/dnitó»! betaling te gebruiken. En dat mag niet van de a»Jl ten, die er gelijk een maakten. Zo gaat dat. Ik ga ook. Morgen zij" weer. Gegroet. (Van een on DEN HAAG. Wannet zou het niet dan ligt o bemande, lichtplatform Gc het eiland Goeree. Het Nederlandse loodswezen nieuwe fase in voor de kust) Het trouwe lichtschip Goere negen man zo'n 25 jaar goede dan reserveschip op een ande enkele tientallen jaren. Het ziet er echter wel naar uit tijd in de geschiedenis van de sch sering ter zee heeft ook voor de opend. Het lichtplatform Goeree voor maritiem Nederland het eer Maritiem Nederland loopt n I de bouw en het plaatse»! van e lichtplatform in zee niet diri voorop. De voorzichtigheid - m> der van de Nederlandse porselei kast - leidde ons als vanzelf ee naar de ervaringen in het buite land. De Verenigde Staten, Zv d(»i, West-Duitsland waren het h derlandse loodswezen al voor: gaan met hun vaste lichteiland in zee. Deskundigen hadden er te( nisch geen enkel probleem mf [mee. Bovendien kwamen daar ervaringen met vaste vuurtore voor de kust van een aantal and< I landen. Ervaringen, die gelijk liepen met de technische mogeli; heden voor de bouw van va [eilanden. „Want", aldus de deski digen, „de bouw van een va J vuurtoren in zee is in feite I bouw van een vast eiland in ze I Grotere afmetingen kunnen constructie wat moeilijker mak i maar voor de rest is het een NEW YORK (AFP) Het con Creatieve Amerikaanse tijdschrif' I „National Review", heeft onder d( jkop „Geheime documenten die nie 1 openbaar zijn gemaakt" een toe I speling op de publikatie in de New I York Times en de Washington Pos I van uittreksels uit geheime dossier: I van het Pentagon een artikel ge i puhliceerd waarin gezegd word dat de Amerikaanse regering al ii J1954 de mogelijkheid zou hebber overwogen om voor de Noordviet namese havens d Haiphong bi *Uze van m- vertoon „een de nonstratie met tv.i kernbom te ge I ven". De bom zou op grote hoogte to ontplo'fing moeten worden ge LONDEN (RTR) Op I leeftijd is gisteren in Ca:"1"'" den lord Astor, de Britse »w magnaat die meer dan 40 ja1'] naar van de Times is geweest. Na de dood van lord eveneens een bekend naar, verwierf lord Astor l een meerderheidsbelang jn I mes, waarvan hij tot hij zicVj terugtrok de belangrijkste was. Lord Astor's oudste z°on'J volgde zijn vader toen als I van de Times-groep op. PRAAG (DPA) De beken 4sjechoslowaakse vroegere lang afstandloper Emil Zatopek hei zelfkritiek uitgeoefend in ve band met zijn houding in de c sisjaren 1968-1969. een vraaggesprek met 1 blad van de Tsjechoslowaak communistische partij „Rude Pr a o zegt Zatopek het te betre een dat hij destijds behoorde hen „die olie op de vlammen goi den' Bijna was er een brand ontsta die het socialistische kamp in f vaar had kunnen brengen". Za Pe... sPeak de berichten in de W< lelijke pers tegen, als zouden „ontevredenen in zijn lana" z: om hem verzameld hebben, «ij verklaarde geen vijand van socialistische maatschappelijke ae te zijn en „nooit het social

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 6