POLITIE WEET GEEN RAAD MET LIFTERS FEESTIN Vrees in Noord-Vietnam voor reis Nixon Engeland gaat zich sterk maken Hartpatiënten nog ontevreden Hippies nog niet vrij e^eiu êru TEGEN COMPROMIS GROTE MOGENDHEDEN STIMULERING INDUSTRIE MOGELIJK NIEUWE ACTIES AMERIKA WIL APOLLO AAN SALJOET KOPPELEN HONGAARS EXCUUS binnenland buitenland HOBMBS Automobilist vaak boosdoener ammenlaar j Fatalistisch GOEDE BASIS HERENIGING VIETCONG- TIENERS SCHIETEN VAKANTIE BIJ ELKAAR PROTEST TEGEN BEZOEK JULIANA AAN INDONESIë Samenwerking Politie waarschuwt EEN RIKS VOOR EEN GULDEN Verdrag in werking Dinsdag 20 juli 1971 1 (Van onze correspondent) DRIEBERGEN - „De autoweg is „m floor te kunnen rijden' en verkopen geen tandpasta of sinaasappelen, maar verkeersve.- iigheid" zijn uitspraken van luite nant K. A. Sjoorda, commandant Sn de SAS, de bekende Porsche- jroep van de rijkspolitie. Ze slaan od de lifters, die in deze vakantie periode weer bij bosjes langs en Lr en daar ook op onze autowe zen kunnen worden waargenomen. pat ze op die levensgevaarlijke snelwegen staan, is meestal buiten hun schuld, ze worden er door auto mobilisten uitgezet, en moeten vaak een heel eind lopen om weer op voetgangersgrond te komen. Op verkeersplein Oudenrijn is de si tuatie wat dat betreft helemaal moeilijk, aangezien men praktisch geen kant op kan en de lifters er noodgedwongen niet voor te- rugsehikken de rijbanen over te steken. Öe heer Sjoorda legt uit dat alles wat op de vluchtstrook van een snelweg staat, of dat nu een auto wrak is of een lifter, het langsra- zende verkeer afleidt, en dus een potentieel gevaar is. Dit alles samen maakt het dan ook duidelijk dat de heer Sjoorda het liften langs zulke wegen als „gevaarlijk" kwalificeert. „We zijn ze liever kwijt dan rijk". Gevaar is er niet alleen uit ver keerstechnisch oogpunt, maar ook is er een risico van beroving of ver krachting, waarbij zowel lifter als automobilist een zeker risico loopt. Over de handelwijze van de rijks politie vertelt luitenant Sjoorda: „Als we lifters zien worden ze aan gehouden en geverbaliseerd, alleen als zij vlak bij een oprit staan, waar de autoweg direkt begint waarschuwen we wel eens en stu ren we ze een eindje terug". Luitenant Sjoorda legt er de na druk op dat hij beslist geen mugge- zifter is. „Wij proberen de mensen altijd in een gesprek duidelijk te maken hoe gevaarlijk hun handel wijze is". Een aparte plaats neemt Oudenrijn in, dat hij „het Centraal Station van de lifters" noemt. „Be halve verbaliseren en wegsturen brengen we de lifters daar ook naar een veiliger plaats. Als we er een paar hebben, roepen we een busje op dat de mensen meeneemt". Luitenant Sjoorda weet overi gens ook niet zo goed hoe het pro bleem dat de liftende vakantiegan gers blijken te zijn moet worden op gelost. Hij is een tegenstander van het maken van speciale voorzienin gen als bijvoorbeeld „parkeerha vens", waar goedwillende automo bilisten zonder gevaar kunnen stop pen. Ook het verhogen van de boe tes vindt hij een onsympathieke maatregel, waarvan het effect waarschijnlijk zou tegenvallen. „Het enige is het bekeuren van de stoppende automobilisten. Als ik mocht kiezen tussen de lifter en hem, koos ik de bestuurder". (Van onze redactie buitenland) HONGKONG/WASHINGTON/LONDEN - Noord-Viet- nam heeft gisteren, kennelijk in reactie op de aankondi ging van Nixons bezoek aan China, een felle aanval ge daan op de Nixon-doctrine" en die gebrandmerkt als „verdorven en verraderlijk". In Saigon heeft de regering van Zuid-Vietnam een voorstel aan de Noordvietnamese regering gedaan om zonder voorwaarden voor af te gaan onderhandelen over een totaal bestand. Uit Djakarta kwam een reactie van de Russische ambassadeur Volkov op het voorgenomen bezoek van Nixon aan China. Hij zei dat hij ingenomen was met Nixons plan. „Men moet elke poging van China en de V.S. om de wereldproblemen tot oplossing te brengen, toejuichen", aldus de Sovjet ambassadeur. van de Akkoorden van Genève. De Zuidvietnamese regering, die eraan herinnert dat hetzelfde voorstel twee jaar geleden ook is gedaan, zegt dat de twee landsdelen in vrede naast elkaar kunnen bestaan in afwachting van een hereniging. De Amerikaanse gevechtseenheden zullen waarschijnlijk uit Zuid-Azië worden teruggetrokken wanneer pre sident Nixon de Chinese volksrepu bliek bezoekt, aldus heeft de republi keinse fractieleider in de Amerikaan se senaat, Hugh Scott, verklaard. „Een vaste datum voor de terug trekking is nog niet vastgesteld", al dus verklaarde Scott in een vraag gesprek voor de televisie, „maar de president heeft een datum in zijn hoofd, daar ben ik zeker van. Vol gens mij is het feit dat mei 1972 als de laatste datum is genoemd voor het bezoek van Nixon aan China een aan wijzing dat wij tegen die tijd geen gevechtstroepen meer zullen hebben in Zuidoost-Azië en wellicht ook geen andere militaire eenheden dan nodig zijn voor het afwikkelen van de ak koorden die dan naar wij hopen zijn bereikt", aldus Scott Dr. Henry Kissinger, de afgezant van het Witte Huis, die deze maand een geheim bezoek aan Peking heeft gebracht, heeft aan de pers verteld dat hij zeer onder de indruk was ge komen van premier Tsjoe En-Lai, die veel gevoel voor humor toonde en goed ingelicht bleek over Ameri kaanse zaken. Volgens dr. Kissinger zal het Amerikaans-Chinese topge- sprek een ramp worden als Nixons bezoek aan China niet goed wordt voorbereid. Hij zei geen illusie te hebben over de hinderpalen op de weg naar verbetering van de betrek kingen met China. Maar er was we derzijds respect en dat vormde een goede basis voor Nixons reis. Engeland en de volksrepubliek China zullen waarschijnlijk op korte termijn ambassadeurs uitwisselen. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Londen verklaarde gisterochtend, dat hier over sinds enige tijd besprekingen aan de gang zijn. Gisteren had in Pe king de Britse zaakgelastigde, John Denson, een gesprek met de Chinese onderminister van buitenlandse az- ken, Tsjiao Koean-Loea. Vandaag zal de Chinese zaakgelastigde in Lon den, Pei Tsien-Tsjang, een onderhoud hebben met de Britse parlementaire staatssecretaris Anthony Royle. Het verkeer in Nederland heeft vorig jaar meer dan driedui zend levens geëist. Dat is een af schuwelijk aantal. Het overtreft grotelijks het aantal slachtoffers van de waterramp in 1953. Het benauwende is dat men de jaarlijkse verkeersrampspoed niet kan bestrijden met zoiets als 'n delta plan. Natuurlijk: er worden veilig- erkeersdcties gehouden en deskun digen zinnen permanent op maat- egelen die de wegen veiliger moe- i maken en de verkeersdiscipline ~oeten verscherpen. Dit alles echter kan geen afdoen de oplossing bieden. Waar dagelijks oveel mensen met zoveel snelheid i het verkeer deelnemen zullen de feitelijke gevolgen daarvan oeten accepteren. Want mensen maken nu eenmaal fouten en hoe groter het aantal gemotoriseerde erkeersdeelnemers, hoe groter ook kans op fouten die tenslotte fa taal zijn. Dit alles klinkt fatalistisch, we ge ven het toe. Maar het benauwende is dan ook juist dat we krachtens de gegeven situatie die we geza menlijk vrijwillig hebben gekozen niet anders dan fatalistisch kunnen zijn. De Noordvietnamese aanvallen op het beleid van president Nixon wa ren vervat in een hoofdartikel van het officiële Noordvietnamese blad Nhan Dan. Hanoi maakte duidelijk dat het zich niet zal laten dwingen tot aanvaarding van een compromis van de grote mogendheden in de kwestie Vietnam en desnoods de oor log alleen zal voortzetten. Ook voor aanstaande Zuidvietnamese politici hebben zich al eerder uitgesproken tegen een door de grote mogendhe den opgelegde regeling in Indochina. Volgens waarnemers spreekt uit het hoofdartikel grote Noordvietna mese argwaan over de reis van Nixon naar China en de vrees dat China (waarvan Noord-Vietnam tot dusver veel hulp heeft gekregen) genoegen neemt met een compromis. In het Zuidvietnamese voorstel om in Indochina tot een blijvend bestand te komen is sprake van vrije verkie zingen die tijdens een voorlopig be stand hun beslag zouden moeten krij gen. De verkiezingen in Noord- en Zuid-Vietnam zouden onder interna tionaal toezicht en gelijktijdig gehou den moeten worden om op die wijze tot hereniging van het Vietnamese gebied te komen. Het voorstel is ge daan ter gelegenheid van de 17de verjaardag van de ondertekening MOSKOU (AP) Vo Thin Troeng is een scherpschutter bij de Vietcong. Hij heeft 38 men sen doodgeschoten. Jaren lang heeft hij in het oerwoud in Viet nam tegen de Amerikanen, en de Zuidvietnamezen gevochten. Vo Thin is 15 jaar oud. En hij had behoefte aan wat rust. Zo kwam het, dat hij deze zomer zijn geweer en zijn zwarte py jama's heeft ingeruild voor een vishengel en een zwembroekje en hij zich nu vermaakt in de zon in een Russisch vakantie kamp aan de Zwarte Zee. De jonge guerrillastrijder is een van de 10 Vietcong-tieners, die voor hun moed en hun vaar digheid op het slagveld zijn be loond met een vakantie in de Sovjet-Unie. Het Russische partijblad „Pravda", dat dit maandag be kendmaakte, zei dat bij de keuze van de kandidaten voor dit soort vakantie het nodig was geweest jongens te kiezen, die groot uit houdingsvermogen hadden om dat de tocht naar Hanoi bete kende, dat ze meer dan een maand lang door gebieden moesten trekken, die in handen van de vijand waren en tijdens zware bombardementen door de Amerikaanse luchtmacht. Vanuit Hanoi werden de va kantiegangers overgevlogen naar Moskou en van daar naar de Zwarte Zee. Volgens „Pravda" zijn twee zusjes van Vo Thin gedood in een vuurgevecht met Ameri kaanse troepen terwijl een der de zusje, het oudste, door Ame rikaanse soldaten naar een ge vangenis zou zijn meegenomen waar ze doodgefolterd zou zijn. LONDEN (AP) De Britse re gering heelt gisteren de omzetbelas ting sterk verlaagd en alle beperkin gen op de verkoop op afbetaling op geheven, in een poging om de eco nomie weer op gang te brengen en oer werkloosheid te verminderen. De minister van financiën, Anthony Barber, maakte zijn belastingverla gingen en verdere maatregelen be- 'n cen zeer vol Lagerhuis. Hij zei dat het optreden van de re- I genng erop gericht was om de Britse industrie voor te bereiden op de krachtige concurrentie die zij zal on- tovinden als Engeland op 1 januari "<3 lid wordt van de Europese Eco nomische Gemeenschap. De omzetbelasting werd met meer dan 18 procent verlaagd. Dit was de eerste maal dat deze werd verlaagd sinds 1963 en het was de gróótste verlaging sinds 1953. Minister Barber sprak gedurende au minuten in het Lagerhuis. Hij zei dat de Britse economie een herstel dringend behoefde. De werkloosheid in het land bedroeg ongeveer 3 pro cent en zou zonder extra maatrege- ten nog^ toenemen en de industriële investeringen zouden blijven terug- Pen Maar zijn maatregelen zouden tndustriële produktie verhogen riet 4 tot 41/2 procent. Dit zou de opleving van de Britse in- ustnele activiteit zijn van de laat ste 10 jaar. T, e_n nnntal maatregelen van de minister van financiën is ge- cnt op directe steun aan de in- ANTHONY BARBER dustrie, voornamelijk een verhoging van de bedragen die als investering kunnen worden afgetrokken voor de belastingen. Door de consumptie te stimuleren zullen de maatregelen van minister Barber de strijd in gevaar brengen die de regering voert tegen de prijs stijgingen. Maar de minister sprak met lof over het beroep dat de Britse federatie van industriëlen gedaan heeft op de 200 voornaamste bedrij ven in het land om een prijsstop toe te passen tot 1 augustus van het vol gend jaar. De minister vroeg de vak bonden een dergelijke actie te on dernemen tegen de te hoge loon eisen. Volgens de minister bestaat er nu een uitstekende kans om een be langrijke overwinning te behalen in de strijd tegen de inflatie. BIJ EEN tussentijdse verkiezing in de Chileense provincie Valparaiso heeft de socialistische kandidaat van de partij van Allende het moeten afleg gen tegen de kandidaat van de ver enigde oppositie. IN BELFAST blijven er maar bom men ontploffen. Er waren geen slachtoffers bij maar de schade aan de bierbrouwerij en een telefooncentrale is bijzonder groot. DEMOCRATISCH senator Fred Har- ris heeft zich kandidaat gesteld voor de Amerikaanse presidentsverkiezin gen in 1972. LORD CARRINGTON, de Britse mi nister van defensie, is op Malta aan gekomen voor besprekingen met pre mier Dom Mintoff. Het is morgen groot feest in Zut- phen: de 67-jarigeinwoonster van Scheveningen, Jans Taal, zal op die dag op grootse wijze gehuldigd wor den omdat zij dan vijftig jaar haring verkoopt in Zutphen. Het gemeentebestuur zal Jans mor gen in ieder geval een gouden ha ring aanbieden. Maar er zou haar nog veel meer te wachten staan. Jans zelf rekent op een record-ver koop. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Dr. B. T. G. de Jong, hoofd van de hoofdafdeling algemene gezondheidszorg van hef staatstoezicht op de volksgezondheid, heeft in een brief aan de Vereniging van Hartpatiënten gesteld dat de zesenzestig hart patiënten die door het vertrek van professor Wieberdink niet meer behan deld konden worden in de splinternieuwe z.g. thorax-kliniek' van het SAZU- ziekenhuis in Utrecht, op de normale wijze zijn overgedragen aan de be handelende geneesheren en daar in goede handen zijn. Verder deelde hij in de brief aan de hartpatiëntenvereniging mee dat er hard wordt gewerkt aan het sa menstellen van een nieuw team voor de kliniek voor hart. en vaatpatiën- ten in Utrecht. De heer H. Fievet, voorzitter van de vereniging, had de heer De Jong in een brief van 28 juni j.l. gevraagd over deze twee punten uitsluitsel te geven. De heer Fievet bleek allerminst gelukkig met het antwoord van de heer De Jong. Volgens hem betekent de overdracht van de 66 patiënten in feite een terugverwijzing naar de behandelende huisarts of specialist. Volgens de heer Fievet zijn de pa tiënten daarmee even ver als voor hun verwijzing naar de hartkliniek. Omdat het rapport over de gang van zaken van de commissie-Donner nog niet openbaar is gemaakt, wil de hartpatiëntenvereniging nu zelf een onderzoek instellen. Zij verzoekt daarom de 66 patiënten contact op te nemen met de vereniging (telefoon 01600-33296). Volgens de heer Fievet zijn er in de tussentijd reeds enige patiënten overleden. Als op 1 oktober geen nieuw hart- team is samengesteld zoals door prof. Diepenhorst van de Utrechtse universiteit is beloofd zal de Ver eniging voor Hartpatiënten opnieuw buitenparlementaire acties op touw zetten, aldus de heer Fievet, net als in januari van dit jaar toen getracht werd de hartkliniek in Utrecht te bezetten. UTRECHT (ANP) De Utrechtse afdeling van de federatie van jonge rengroepen in de PvdA heeft konin gin Juliana schriftelijk verzocht af te zien van haar officiële bezoek aan Indonesië. De briefschrijvers menen dat zij er niet goed aan doet het prestige „van 'n dergelijk weinig democratisch en weinig sociaal regime door een off! cieel bezoek te verhogen". PALMA DE MAJORCA (AP) Vijfenveertig buitenlandse hippies, voor het grootste deel Amerikanen en Nederlanders, waren gisteren nog in de gevangenis in Palma de Majorca, beschuldigd van .sociaal gevaarlijk gedrag" na een gevecht met de politie in 't afgelopen week eind op het eiland Ibiza. Behalve acht Nederlanders en Amerikanen maken o.m. drie Engel sen en vier Canadezen deel uit van de groep. Er zijn zestien vrouwen onder de hippies die in de gevange nis worden vastgehouden. De politie heeft geweigerd namen van de gevangen gehouden hippies te verstrekken. De jongelui waren zoals gemeld zondag per boot naar Palma de Majorca overgebracht van het eiland Ibiza, waar ongeveer 300 jongelui slaags waren geraakt met de politie en het verkeer tot stil stand hadden gebracht. Ze werden tenslotte verdreven toen de politie in de lucht begon te vuren. De po litie heeft de berichten ontkent, dat er iemand bij de schietpartij gewond zou zijn geraakt. Volgens het Spaanse persbureau CIFRA hadden de jongelui fruit gestolen van de boeren op het ei land en naakt rondgelopen, terwijl ze openbare waterputten op het eiland als toilet hadden gebruikt. Vele hippies zouden inmiddels Ibiza hebben verlaten en naar Bar celona getrokken zijn. WASHINGTON (DPA) Amerika is ernstig bezig met een plan tot kop peling van een bemand Apollo-ruim- teschip aan een Russische Saljoet- ruimtestation, zo heeft de onderdirec teur van het bemande-ruimtevaar- programma van de NASA, Dale D. Myers, gezegd in een vraaggesprek met de New York Times. De voorbe reidende studie is ai begonnen. Myers meent dat dit programma leemte van vier a vijf jaar tussen nci Skylab-project, dat eind 1974 afloopt, en dat van de ruimtetaxi kan opvul len. Overwogen wordt er overgescho ten raketten en ruimtevaartuigen voor te gebruiken. Een van de ruim tevaartuigen zou dan uitgerust wor den voor het naderen en koppelen aan een Russisch ruimtestation. AMSTERDAM (ANP). De Am sterdamse recherche waarschuwt dat er in ons land Antilliaanse guldens in omloop zijn waarop aan de muntzijde een ronde sticker is geplakt met de mededeling „Dit is een rijksdaalder". De Antilliaanse gulden is groter dan de Nederlandse, maar kleiner dan de Nederlandse rijksdaalder. De An tilliaanse gulden heeft een waarde van circa twee Nederlandse guldens. Volgens de recherche geeft vooral de combinatie Nederlandse en Antilli aanse gulden met sticker de overtui gende indruk, dat men 3.50 ont vangt. De plakkers zijn destijds door een publiciteitsbureau uitgegeven nadat de boekhoudster van dit bureau en kele malen bij betalingen een rijks daalder voor een gulden aangezien had. Zij waren bedoeld om aan de beeld zijde van de rijksdaalder te plakken en zo verwarring met een gulden te voorkomen. Aan het begin van de zo lijkt het minst hondse hondsdagen van de afgelopen tijd, lijn we bovendien een nieuwe week ingedoken. Het (loet het beste hopendat begin van de hondsdagen, die zoals u weet al zovele malen ellendige regens en onweders hebben ge bracht- Als het slecht weer is tijdens de hondsdagen, blijft het zes weken slecht weer, zeiden ze vroeger. En dat was een wijsheid die bijvoor beeld enige jaren geleden de bouw vakkers in hun vakantie regelmatig parten speelde. En als we het toch over honds hebben, een merkwaardig, zo niet zeer merkwaardig toeval uit het Belgische Oostende. Daar liep de heer Alfons Boonens vreedzaam langs een boulevard te lopen (om het zo te zeggen), toen hij plotseling op het hoofd werd getroffen door een... ....klein, lief, vriendelijk hondje, dat uit de achtste verdieping van een gebouw kwam gevallen. De heer Boonens onwetende dierenvriend ging pardoes knock-out, terwijl het hondje (geen boxer) vrolijk fluitend wegwandelde en er verder zijn schouders en achterpoot voor ophaalde. De heer Boonens heeft inmiddels nog steeds hoofdpijn. Voor alle zekerheid, je weet ten slotte nooit in deze dagen, zal ik voor u alle ministers van het kersverse kabinet nog eens opnoemen. Kunt u er aan wennen. Want op deze plaats tegenkomen, zult u ze toch. Allez dan: BiesheuvelSchmelzer, Lardinois, Nelissen, Van Agt, Stuyt, Engels, Boertien, Boersma, Ceertsema, De Koster, Langman. Vdink, Van Veen, De Brauw en Drees. Dat zijn ze „naakt", de heren hebben diverse titels en voornamen, maar dat zou weer té ver voeren. Zou de mevr. uit O., die gisteren heeft gebeld, vandaag nog even kunnen bellen? Noorwegen: AKZOdemieter op. Waar ik wel zeer hartelijk om heb moeten lachen, is die directrice van een middelbare meisjesschool in Jo hannesburg. Deze dame verbood het nuttigen van pinda's en pindakaas op school, omdat die seksueel stimu lerend zouden werken. En wat dan nog, dacht ik eerst om me vervolgens de blijdschap van de pinda-industrie voor te stellen. ,,Als het waar is," zo spraken woordvoer ders van deze industrietak, ,^al de verkoop een huizenhoge vlucht ne men". ■fr Sprak een bevriende koloniaal: „Nou begrijp ik waarom er zoveel Chinezen zijn". Chili: het is nog niet voor z'n roodkoperen. v iz De manier waarop Jordanië het probleem met de guerrilla's oplost, lijkt sterk op Amman-delen knippen zonder verdoving. Liefhebben onder invloed van pin dakaas. Ik moet er niet aan den ken. MERIJN WENEN (RTR). Hongarije heeft Oostenrijk verontschuldigingen aan geboden voor de wijze waarop door grenswachters is geschoten op de 23- jarige M. D. Reinders uit Nijmegen, die van Oostenrijk uit een meter of veertig op Hongaars gebied is ge weest. Hij kreeg van de Hongaren bevel te blijven staan, maar liep terug in de richting van Oostenrijk. De Hongaar se graenswachters vuurden verschei dene waarschuwingsschoten af, maar toen Reinders nog niet bleef staan, schoten zij op zijn benen, aldus een communiqué van de Oostenrijks- Hongaarse grenscommissie. Reinders werd in de rug, de linker arm en beide benen getroffen en moet ongeveer twee weken in het ziekenhuis in Kittsee blijven. De Hongaren in de gemengde grenscommissie zeggen het te betreu ren dat enkele Hongaarse kogels op Oostenrijks gebied zijn ingeslagen. DEN HAAG (ANP). Het Duits- Engels-Nederlandse Ultracentrifuge- verdrag, dat 4 maart vorig jaar in Al melo tot stand kwam, is gisteren in werking getreden. Thans is de weg vrij voor de for mele oprichting van de twee in de overeenkomst voorziene gezamenlij ke industriële ondernemingen, een voor de bouw van verrijkingsfabrie- ken volgens de gas-ultracentrifuge- methode en een voor de exploitatie van deze fabrieken. De proeffabrieken die in de samen werking zullen worden ingebracht zijn reeds in aanbouw in Almelo en het Engelse plaatsje Capenhurst.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 7