STAATSGREEP N SOEDAN Weer 6 onderministers Nijmeegse Vierdaagse in hot pants ilSlL Hoessein brengt commando's laatste slag toe FONDSEN MOETEN ABORTUS BETALEN Acht bewakers in ,.onbewoond" huis van bewaring om deur open te maken Afvallozing etmaal uitgesteld JAARLIJKS DUIZENDEN GEHANDICAPTEN ERBIJ seksen '71-72 veerdienst tussen hoedekenskerke en terneuzen blijft nog even pumeiry afgezet NOG TWEE STAATSSECRETARIATEN OPEN De eredivisie onder de loep Jongeren gaan oud Reimers- Waal opgraven L cn administratie-adres Iu Dordrecht kan deur van huiten niet open BIJ BIGGEKERKE Motor vliegt uit bocht: 2 doden SCHEIDSRECHTER ALGEMENE INDRUK IN ISRAëL Aantal doelen in verkeer steeg met 3,2% in '70 Duikersploeg EecteurDr. W. A. J. M. Harkx hoofdredacteurL. Leijendekker Ktr'aat 9, Terneuzen, tel. (01150) 79 2 Lbonnementsprija: 13,70 per kwartaal; E,rmaand i 4,80. Losse nummers 15 cent, Eelusief 4% B.T.W. Lironununer 1945433. ZEEUW DINSDAG 20 JULI 1971 No. 6601 25e Jaargang Advertentieprijs: per nam 16 cent; minimum per advertentie 2,40, exclusief 4% B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad. 50 cent verhoging. inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummer: Vrijdag tot van. 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem (Van een onzer verslaggevers) DORDRECHT/ALKMAAR On danks het feit, dat deze inrichtin- ren in de zomermaanden „onbe woond" zijn, is in het huis van be waring in Dordrecht en de gevan genis Bergerhout in Alkmaar nog bewakingspersoneel gedetacheerd. In Dordrecht heeft men die maat regel moeten nemen, omdat de hoofdingang van het huis van be- I waring aan de buitenkant wel in het slot getrokken maar niet ont- «loten kan worden. Met andere woorden: als er nie mand binnen. Tenzij hij, maar dan om open te doen, kan er ook nie mand binnen. Tenzij hij, maar dan in omgekeerde volgorde, de toeren van een ontsnappende gevangene verricht. Een woordvoerder van het mi nisterie van Justitie: „Dat is alle maal best mogelijk. Maar bij het treffen van deze maatregel heeft natuurlijk vooral voorop gestaan, dat men de inrichtingen niet zo maar leeg kan laten staan. Boven dien is het in Dordrecht zo, dat de voorgeleidingen van verdachten aan de rechter-commissarissen ge woon doorgang vinden in het huis van bewaring." Dat neemt niet weg, dat het in de twee inrichtingen achtergeble ven bewakingspersoneel in Dordrecht acht man en in Alkmaar ongeveer vier man sterk zich het grootste deel van de tijd stier lijk verveelt. Het lopen van rond jes, het openen en sluiten van ra men en licht onderhoudswerk zijn de enige bezigheden. De rest van het bewakingsperso neel van de in de zomermaanden gesloten inrichtingen is ingezet in andere gevangenissen en huizen van bewaring in het westen van het land, omdat daarin als gevolg van de vakanties een nog nijpen der personeelstekort dreigde te ontstaan. Ook de gedetineerden van beide inrichtingen zijn in an dere huizen ondergebracht. Op 1 oktober zullen ze weer hun intrek (moeten) nemen in het huis van bewaring te Dordrecht en de ge vangenis te Alkmaar. I (Van onze redactie buitenland) B KHARTOEM-BAGDAD In Soe- Jjan hebben militairen een staats- ep uitgevoerd. Radio-Bagdad eldde, dat de coup geslaagd is. iveral in het land zou het rustig *n. President Numeiry is afgezet. Jb nieuwe sterke man is comman- ~t Hachem al Ata. oud-lid van de olutionaire raad. ~ond het presidentiële paleis in "rtoem en het radiostation zijn litaire voertuigen gestationeerd. ne vliegvelden zijn gesloten en de _efoon verbinding en tussen d» "fdstad en andere steden zijn ver doken. Het is een zuiver militaire staats- ~ep. Andere leiders zijn o.m. de commandant van de Republikein** de en de commandant van de rde tankdivisie. De nu afgezette generaal-majoor neiry had de leiding van een eneens militair bewind, dat od 25 ei 1969 aan de macht kwam en ks georiënteerd was. Het was dp eede militaire regering sedert, edan in 1956 onafhankelijk ■erd. j Commandant Hachftm al Ata heeft (Olgens een racïo-communiqué rklaard, dat de coup bedoeld is de revoluties van 1958 en 1969 te corrigeren. De leiders van de chtsgreep in '69 verweet hij hun often niet te zijn nagekomen. „Zij stelden zich tevreden met leu zen over democratie. Wij, de strijd krachten, zullen een democratisch politiek bewind vestigen. Wij gaan met ingang van heden samenwerken met de nationale en volkskrach ten". Volgens radio Cairo heeft Ata steun toegezegd aan het Palestijnse volk in „zijn rechtvaardige strijd voor zelfbeschikking en bevrijding van zijn bezette land". 'Van een onzer verslaggevers) (Van onze correspondent) BIGGEKERKE —Om drie uur gisternacht zijn nabij Biggekerke bij een verkeersongeval om het leven gekomen J. P. M. G. v. d. Kerkhof, 22 jaar en afkomstig uit Tilburg, en A. E. Lomfert, 18 jaar, en afkomstig uit Goes. Op een motor reden zij op de provinciale weg, grens bebouwde kom Biggekerke (gemeente Valke- nisse). In een flauwe bocht zijn zij waarschijnlijk met te grote snelheid uit die bocht gevlogen en in een langs de weg gelegen sloot terecht gekomen. Zij moeten beiden op slag dood zijn geweest tengevolge van een schedelbasisfractuur. De stoffelijke overschotten zijn overgebracht naar het Bethesdazie- kenhiuis te Vlissingen. r HOeDEKENSKERKE - TERNEU- ■EN - GOES Vóór eind dit jaar jttoeten provinciale staten van Zee land een beslissing hebben genomen over de veerdienst Zuid-Beveland - teeuwsch-Vlaanderen, die nu van Hoedekenskerke naar Temeuzen vaart, maar tezijnertijd wellicht zal ■moeten worden vemlaatst naar Elle- Woutsdijk. Eind jaar moeten de werken poor het op deltahoogte brengen van Po zeewering te Terneuzen worden ste^d' die in het vooriaar van zullen moeten worden uitge- vnerd. Tot die tijd zal de veerdienal hoedekenskerke - Terneuzen in dp miidige vorm nog kunnen bliiven ^Boor tdobberen Dit bleek gisteren uit het gesorefe oat vertegenwoordigingen van d» ■gemeentebesturen van Goes en Hnr- »(e met een afvaardiging van Gede puteerde Staten van Zeeland hadden lover de toekomst van de enige veer ■kenst tussen het gebied rond Goes •n de Kanaalzone. yZie verder p-ag. Stad-Streek 2). (Van onze redactie binnenland) HENGELO De directie van AKZO-zoutchemie heeft besloten de reder van de „Stella Maris" op te dragen de atvallozing voor de Noor se kust een etmaal uit te stellen. Dit naar aanleiding van het verzoek van de Noorse regering om de lozing ach terwege te laten. AKZO zal gedurende die tijd met de Nederlandse regering overleg ple gen over verdere maatregelen. De Deense ambassade in Den Haag heeft opdracht gekregen de bezorgd heid van zijn land over de voorge nomen afvallozing bij de Nederland se overheid kenbaar te maken. Het Tweede-Kamerlid mr. Berk houwer heeft over deze affaire schriftelijke vragen gesteld. DEN HAAG (ANP) Het is een beklemmend feit, dat het aantal ge handicapten in Nederland nog steeds toeneemt, zegt het ministerie van Sociale Zaken in een brochure over dit verschijnsel. Deze toene ming staat volgens het ministerie in direct verband met de toenemen de welvaart. Een voorbeeld: per dag krijgen 120 personen een hartinfarct en twintig van deze 120 ondervinden hiervan zulke ernstige gevolgen, dat zij gehandicapt blijven. Alleen al hierdoor stijgt dus het aantal gehandicapten met 7.000 per jaar. Verder zijn er paar jaar 25.000 verkeersongelukken en 300.000 be- drijfsongelukken. Het aantal gehan dicapten, dat hieruit voortvloeit is niet precies bekend. We) staat vast dat er ieder jaar 30.000 mensen bij komen. die een uitkering krijgen op grond van de Wel op de Arbeids ongeschiktheidsverzekering WAO) Van deze 30.000 zijn 10.000 minder en 20.000 volledig arbeidsongeschikt. De brochure („Werk in het be drijfsleven voor gehandicapten") is uitgegeven in een poging om de nog bestaande weerstanden tegen de indienstneming van gehandicapten weg te nemen. Het ministerie doet in de brochure een beroep op de bedrijfsleiders om aan de arbeids inschakeling van de gehandicapten zo positief mogelijk mee te werken. SCHELFHOUT WESTERTERP (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Minister-presi dent mr. B. W. Biesheuvel is gis teren een stuk verder gekomen met de voorbereiding van de be noeming der staatssecretarissen. Hij kreeg van de fracties zes na men voorgedragen van kandida ten die naar het zich Iaat aanzien aanstaande vrijdag in het kabi netsberaad zullen worden be noemd. Alleen de onderministersposten bij Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening en bij Verkeer en Water staat stonden gisteravond nog' open. De VVD kandideerde de veertig jarige Amsterdamse oud-geschiede nisleraar dr. H. J. L. Vonhoff voor Cultuur, Recreatie en Maatschappe- lijk werk; de KVP noemde mej. G. S. H. M. Kok uit Hoensbroek als de an dere staatssecretaris voor dat omvang rijke departement. Van liberale zij de werd voorts de 44-jarige loondes- kundige mr. J. G. Rietkerk voor het staatssecretariaat bij Sociale Zaken aangewezen. Staatssecretaris mr. J, H. Grosheide (41) -anti-revolutio nair verhuist in deze opzet van Onderwijs en Wetenschappen naar Justitie. Onder de kandidaten bevinden zich twee vertegenwoordigers van Zuidwest-Nederland. De 53-jarige Zeeuwsch-Vlaming mr. C. Schelf hout (KVP), directeur van het rooms-katholiek bureau voor onder wijs en opvoeding, gaat naar het ministerie van Onderwijs en Weten schappen, terwijl de Westbrabander drs. Th. E. Westerterp, specialist in Benelux- en Europese Zaken, staats secretaris van Buitenlandse Zaken zal worden. Met name de bezetting van Volks huisvesting en Ruimtelijke Ordening levert moeilijkheden op. Minister Udink zou namelijk een „technicus" r;aast zich willen hebben. Mevrouw Phia Van Veenendaai-Van Meggelen van DS '70, die lang tot de kansheb bers werd gerekend, is daardoor ai gevallen. In DS '70 zoekt men nu naarstig naar een anidere kandi daat. De benoeming van de heer Von hoff betekent in elk geval een ver lies voor de KNVB. „Ik was juist van plan weer te gaan scheidsrech teren. Daar zal nu niet veel meer van komen", zei de Amsterdamse liberaal maandagmiddag. Vandaag begint de 55e Nijmeegse Vierdaagse. Hier een van de lange rijen met „aanmelders". Zo te zien zullen bij de vrouwelijke wandelaars de hot pants dit jaar zeer javoriet zijn. v- '■'.yy'''. M NU DE TOUR DE FRANCE voorbij is richt de aandacht van het Neder landse snortpubliek zich weer groten deels op de komende voetbalcompeti tie en speciaal die in de top van het betaald voetbal. De eredivisieclubs zullen op 15 augustus aanstaande weer gaan strijden om de nationale titel, de beker en bovendien zullen enkele clubs uitkomen in de diverse Europacuptoernooien. Om onze lezers een beeld te geven van de kwaliteiten, mogelijkheden en plannen van de clubs in de eredivisie, starten we vanaf vandaag op onze sportpagina's met een serie artikelen waarin elke dag een eredivisieclub onder de loupe zal worden genomen. Vandaag als eerste is het Am sterdamse DWS aan de beurt. Er zul len nog 19 afleveringen volgen, zodat dan alle clubs in het Nederlandse top voetbal bij onze lezers bekend zijn. (Van onze redactie buitenland) TEL AVIV/AMMAN „Wij zoeken onze toevlucht bij u.- stuur ons niet terug," riepen gisterochtend 16 Palestijnse commando's tot Israëlische mili tairen, nadat ze hun wapens in de rivier de Jordaan hadden gesmeten. Deze groep bracht het aantal in de laatste drie dagen naar Israël gevluchte com mando's op 72. Zij ontkwamen aan de slachtingen die de bedoeïnenlegers van koning Hoessein in Jordanië sinds vorige week volgens hun zeggen aanrichten onder het eens zo vervaarde leger van Palestijnse commando's. Van dit bevrijdingsfront lijkt weinig meer overgebleven te zijn. Van Israëlische militaire zijde is meegedeeld dat de commando's wor den behandeld als burgers en niet als krijgsgevangenen. De 72 werden gisteren nog ondervraagd. Zowel Irak als Syrië hebben hun grenzen voor vluchtende Palestijnen geslo ten. Het bloedbad dat de troepen van Hoessein onder de commando's aan richten, wordt in Israël algemeen gezien als de laatste van een serie slagen die de Palestijnen sinds de zware gevechten vorig jaar septem ber is toegebracht. Het Bevrijdings- front heeft laten weten dat Hoes seins troepen „met onvoorstelbare haat en wreedheid" .gewonde Pales tijnen afmaken. Volgens het blad van het Pales tijnse bevrijdingsfront „Fatach" is gisteren voor de zesde achtereenvol gende dag in de Jordaanvallei hevig gevochten tussen commando's en Jordaanse troepen. „Jordaanse tanks achtervolgen onze mensen die zich in de Jordaanvallei hebben samen getrokken", schreef Fatach gisteren. In het noorden van Jordanië zou een aantal Palestijnse leiders ingesloten en „in heroïsch gevecht" gewikkeld zijn. De Jordaanse premier Wazsfi Teil verklaarde gisteren in Amman dat er in Jordanië geen bases van Pales tijnse commando's meer bestaan. De meeste commando's zouden gevan gen genomen zijn. VONHOFF DEN HAAG (ANP). Ten gevolge van verkeersongevallen op de open bare weg verloren het vorig jaar in ons land 3173 weggebruikers het le ven. Ten opzichte van 1969 bedroeg de toeneming 5,8 pet. Aanvankelijk verwachtte het Cen traal Bureau voor de Statistiek over 1970 een grotere stijging dan thans blijkt. In het eerste halfjaar '70 steeg nl. het aantal verkeersdoden in ver gelijking tot dezelfde periode van '69 met niet minder dan 12 pet. In het tweede halfjaar trad echter een aan zienlijke verbetering op, die resul teerde in een daling met 3 pet, zodat over het gehele jaar 1970 de stijging beperkt bleef tot de genoemde 3,2 pet. De maanden voor de hoogste aan tallen verkeersdoden waren in 1970 binnen de bebouwde kom oktober en november (beide 134 doden) en bui ten de bebouwde kom juli en augus tus met resp. 181 en 190 doden. Tot de doden worden hierbij ook gerekend de slachtoffers die binnen 30 dagen na het ongeval aan de bekomen verwondingen elders zijn overleden (1651). IN DE NACHT van zondag op maan dag zijn op de Belgische nationale luchthaven Zaventem twee Afghanen aangehouden. Zij waren in het bezit van 13 kilo hasjiesj. Interpol is inge- schakeü (Van een onzer verslaggevers) REIMERSWAAL Zeven jongeren en een oude schuit. Dat zou de titel kunnen zijn van het spectaculaire project dat de Ne derlandse Jeugdbond ter Bestu dering van de Geschiedenis, vol gende week in het verdronken land van Reimerswaal begint. Voor het eerst in de geschie denis zal de komende weken een systematisch onderzoek wor den verricht naar de resten van de aan het eind van de Middel eeuwen door de Oosterschelde verzwolgen stad Reimerswaal. Het onderzoek zal onder super visie van de rijksdienst voor het oudheidkundig bodemonderzoek worden uitgevoerd door drie meisjes en vier jongens. De N.J.B.G. is een unieke or ganisatie. Als enige geschied kundige jeugdbond ter wereld mag zij zelfstandig, zij het on der deskundige supervisie, ar cheologisch onderzoek verrich ten. Een aantal jaren geleden baarde zij al opzien bij het spec taculaire duikonderzoek naar de resten van de Romeinse Britten burg voor de kust bij Katwijk. Enige jaren later dook de N.J. B.G. bij Elsloo (L.) de Maas in, om er Romeinse oudheden bo ven le brengen. In het verdronken land van Zuid-Beveland is nooit enig des kundig onderzoek verricht. Wel was er wat beunhazerij en kwa men er regelmatig (zoals de ech te archeologen ze noemen) „schatgravers", die stenen, aar dewerk en wat schedels opgroe ven. Na een voorlopig onderzoek stelden de N.J.B.G.-verkcnners vast, dat bij eb goed te graven Was. Aangezien de graéfperio- den dus maar kort kunnen zijn, heeft men ook een duikersploeg ingezet (onder leiding van een van de „Brittenburgveteranen"), om tijdens vloed aanvullende werkzaamheden te kunnen ver richten. Voor de campagne heeft men in Middelburg, Bergen op Zoom, Leiden, Delft en Den Haag ook intensief archiefspeurwerk ver richt, zodat men beslagen „ten ijs" komt. Men zal de campagne bij de Reimerswaalse kerk (die tot begin deze eeuw nog enkele meters boven de andere bouw werken uitstak) beginnen. Men zal voornamelijk schoonmaak-, opmeet- en intekenwerk ver richten, daarnaast zal men bij interessante details ook putten graven. Het ligt in de bedoeling van de Reimerswaal-campagne een serie-opgraving te maken. Dit jaar zal men het basiswerk doen voor N.J.B.G.-zomerkampen in volgende jaren. UTRECHT (ANP). Enkele zie kenfondsen die hebben geweigerd, de kosten van behandeling en ver pleging in ziekenhuizen in verband met abortus provocatus voor hu rekening te nemen, zijn door de commissie van beroepszaken van de ziekenfondsraad in het ongelijk ge steld. De fondsen 'meenden, dat in de betrokken gevallen geen indicatie voor ziekenhuisverpleging aanwezig was. Bovendien stelden ze zich op het standpunt, dat de desbetreffende behandeling niet behoort tot de ver strekkingen waarop de ziekenfonds verzekerden aanspraak kunnen ma ken. Maar de commissie beroepsza ken, die een adviserende rol speelt bij het aanhangig maken van be roepsprocedures, vond dat er in de haar voorgelegde gevallen wel spra ke was van een opnemings-indica- ties als bedoeld in het besluit zie kenhuisverpleging - ziekenfondsver zekering. Ook kon de commissie „geen bepalingen vinden, die voor het overige een belemmering zouden vormen voor deze klinische-speeia- iistische behandeling". V

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 1