THEOLOOG LESCRAUWAET OVER DE „GRONDWET" VAN DE KERK. Zeldzaam 1. I f 4.560.- t (F SR ZN. 45. 64 )OSTVOGELS 5. 03 ,,'T WESTEN" A. 55 IF DICTUS 01652 3127 BEDRIJF g 3. Pos f Lescrauwaet (48), Amsterdammer van geboorte doceerde na het behalen van zijn dotoraat dogmatiek aan de i nische opleiding van zijn congregatie, die Missionarissen van het H. Hart in Stein (L). Sinds 1967 is hij hoogleraar In de lUieoiog de theoiogische faculteit van de Katholieke Hogeschool In Tilburg W™ het pastoraal concilie was hij voorzitter van de Concllleraad. In mei 1969 werd hij door de paus benoemd tot lid van de Tijdensi k |heoiogencommlssie, die op verzoek van de bisschoppensynode 1967 in het leven werd geroepen. Prof Lescrauwaet Internat subcommissie van het secretariaat voor de eenheid voor de betrekkingen met de hervormde kerken, lid van iS "mmissie Rome-Utrecht (Oud-katholieken), lid van de commisssie voor de intercommunie van de Raad van Kerken In Nederland de rdvan de door het pastoraal concilie ingestelde commissie die de vraag van "de vrouw in het ambt' bestudeert. ee ie kunt niet vereenzelving van de gelovi- T ge kerkbeleving met de ge- door zeggen d dachtenwereld van de mo- jam HOOYMAN commissie als zo- derne staatkunde. Het Twee- danig er aan te de Vatikaans Concilie heeft dat pas is gekomen ons meen ik, geleerd^ dat ook de kerkopvatting van bil de totstand- de kerk een andersoortige vaticanum II in de grondwet Lnn.jnp vajn het ontwerp saamhorigheid inhoudt dan is overgenomen. Bovendien toming van net oniweip de moderne staat. vervol- VQ=r grondwet za- fcor een grondwet van de gens heb ik toen opgemerkt ken vereist d« misschien kerk. hoewel wij uitdruk- dat, als we gedetailleerd niet woordelijk door Vatica- iliik gevraagd hebben om Saan spreken over de struc- num jj te berde zjjn ge_ iaarin betrokken te wor- n"at anTers kunnen'doei dan bracht maar die toch wel J~~„ met snaers Kunnen aoen aan degeiljk van belang zijn. n fen in overleg met de andere GreondJwet van de kerk kan kerken. Ene bezwaar vanuit niet gelukkig tot stand ko. het woord is in zijn oecumenisch gezichtspunt men^ z0 wordt als vijfde punt waliteit van lid van de inter- dus. de brjef betoogd, als ze Rationale theologencommis- niet van harte aanvaard ïissie prof. dr. Jos Les- Maar de commissie as wordj door de meerderheid Ekuwaet (48) m.s.c., hoog- zodanig heeft de ont- jn dg gemeenschap. En dit .eraar in de dogmatiek aan werp - grondwet nooit laatste is weer niet mogelijk Je theologische faculteit van besprokenais ze n;et t0t stand komt in Be Katholieke Hogeschool m Porf. L.„Nee, hoewel j wereidwjjde samenwerking. Iflburg. Genoemde interna- uitdrukkelijk heeft gevraagd Efi tens|otte 'WOrdt in de Fionale theologencommissie om daartoe in de gelegenheid brief opgemerkti dat de a£. fie dertig leden telt, werd te worden gesteld. Onze com- zonderlijke leden van de kwee jaar geleden door de missie vergadert eenmaal comm;ssie weliswaar hun op- laus. op aandringen van de per jaar. Toen wij vorig jaar merkingen schriftelijk heh- Isschoppensynode 1967, in- oktober m Rome m vergade- ben kunnen indjerieni maar besteld om de inzichten van ring bijeen waren, hebben da(. efm dermate belangrijke Ie theologen over de hele wij aan de voorzitter kardl- zaak ker egn gemeen. fcreld naast die van de „Ro- naai Seper van de congrega- schappelijke bespreking in neinse school stem te ge- tie voor de Geloofsleerhij de commissie waard is". n bij de Congregatie voor leidt persoonlijk al onze ver- Geloofsleer. In de ont- gaderingen! gevraagd om w#t .g de reactie geweest Jaansgeschiedenis van de samen over die ontwerp - van kardinaai Seper op deze nstreden ontwerp - grond- grondwet te spreken. Op dat brie£, Ret van de kerk wordt deze verzoek is toen niet gerea- Internationale theologencom- geerd. Prof. L.,,De brief is eind jissie genoemd als een van oktober naar kardinaal Se- instanties die aan de Ons medelid Karl Rahner, per gegaan. Maandenlang _g van het ontwerp heb- die op dat moment in de wan- hebben we niets gehoord. Tot- jên gestaan. Zoals bekend delgangen van de bijeen- dat we op 29 april jongstle- 6>ben de bisschoppen in komst al zijn bezorgdheid te den een briefje van de kar- pebruari van dit jaar per- kennen gaf, dat de curie in ponli.ik de tekst van dit ont- Rome deze grondwet er in lerp thuis gestuurd gekre- snel tempo doorheen wilde ben met het verzoek om jagen, heeft kort na de bij- fechriftelijk vóór september eenkomst, toen de leden al in oordeel kenbaar te ma- weer thuis waren, een brief m aan de Romeinse in- aan kardinaal Seper ontwor- jtantn s. Enkele weken gele- pen waarin nogmaals met hebben 222 theologen in even zoveel woorden is ge- Europa in een gezamenlijke vraagd dat de theologische rerklaring geprotesteerd te- commissie als zodanig zich ben deze ontwerp - grondwet, met deze belangrijke zaak Be zgn. „lex fundamentalis", zou bezighouden. Rahner Ie volgens hun oordeel de heeft in die brief aangeboden ■oor-conciliaire juridische, om zelf een speciale verga- absolutistische en triomfalis- dering van de commissie te ïsche kerkopvatting op- organiseren. De leden heb- pieuw introduceert en legali- ben deze ontwerp-brief alle- 't, onvoldoende bijbels in maal thuis gekregen voor ad- jefundeerd en een abstakel hesiebetuiging. Ik heb die blijken in de toenadering brief ook getekend". far. de kerken tot elkaar. De Zijn in die brief aan kardinaal Seper niet ook reeds bezwaren te- de inhoud dinaal kregen, waarin hij meedeelt, dat de voorzitter van de commissie voor de herziening van het kerkelijk wetboek van mening is, dat raadpleging van de interna tionale theologencommissie in het huidige stadium niet nodig is. Typisch Romeins wordt daar dan lakoniek aan toegevoegd dat de verbeterde tekst van het ontwerp inmid dels aan de bisschoppen is toegezonden. Dat klopt: de bisschoppen hadden de tekst inmiddels in februari al thuis gekregen. U ziet, de interna tionale theologencommissie is er als zodanig niet aan te pas gekomen hoewel wij uit drukkelijk gevraagd hebben om ingeschakeld te worden. Karl Rahner had het wel goed gezien toen hij ons waarschuwde, dat men deze grondwet in snel tempo er doorheen wilde jagen. Nu hebben wij begin juni een uitnodiging gekregen voor on ze vergadering in septemner in Rome. Daarin staat, dat op die vergadering ook ge sproken kan worden over an dere zaken dan de uitdrukke lijk geagendeerde, o.a. „over de moeilijkheden rond de grondwet". Maar of er dan voor ons nog wat aan te doen is, ik betwijfel het". Zal de paus deze grondwet nog vóór de bisschoppensynode af kondigen zoals sommi- 222 hebben ook geprotesteerd Jtegen de door Rome gevolgde Ésrocedure, die nauwelijks of pelemaal geen ruimte laat >at voor het op gang komen Van een brede meningsvor- gen de innoud van het ontwerp naar vo ren gebracht? Prijzen af BOffl ling in de kerk, welke on- prof. L.„Ik geef u de ■ntbeerlijk is voor een zo be- hoofdpunten van deze brief, .angrijke zaak als grondwet. Karl Rahner betoogt aller eerst, dat een grondwet voor Is de internationale de kerk niet een louter juri- theologencommissie dische zaak is, maar een helemaal niet gekend zaak van geloofsbesef en met in deze ontwerp - name van gelovig kerkbe- grondwet? sef. Dit soort zaken hoort 'rof. L.„De leden van de niet thuis bij de Codexcom- iternationale theologencom- missie, maar bij de theolo- issie hebben dat ontwerp gencommissie. Hij wijst er 'oor een kerkelijke grondwet vervolgens op, dat deze ont- wie indertijd precies op werp-grondwet straks naar iet idee is gekomen van zo'n de synode van de bisschop- irondwet is mij nog steeds pen gaat ter behandeling en liet helemaal duidelijk! dat de bisschoppensynode nu eind 1969 persoonlijk thuis juist om een internationale ontvangen met het verzoek theologencommissie heeft om hun bemerkingen binnen gevraagd om haar te helpen, en maand schriftelijk in Ro- Een derde argument in de 0 te dienen. Zij hadden brief betreft het oecumenisch dus zegge en schrijven aspect van de zaak. Karl slechts een maand de tijd Rahner wijst er op dat deze om zich te bezinnen op iets ontwerp-grondwet veel oecu- zo belangrijks als een grond- menische kwestie: oproepl wet, waarvan de tekst ui- die voor een goed deel van teraard helemaal in het la- dogmatisch karakter zijn. hjn vol staat met moeilij- Vandaar dat de theologen- gjuridische begrippen, commissie niet alleen in de gen vrezen? Of zal het ontwerp eerst nog ter sprake komen op de bisschoppensynode? Prof. L.„De grondwet staat niet op de agenda voor de sy node, Maar ik meen dat de bisschoppen inmiddels het recht hebben gekregen om zelf agendapunten aan te dragen en ik neem aan, dat zij van dat recht gebruik zul len maken om de grondwet ter sprake te brengen. Ik heb overigens het vermoe den, dat de weerstand bij de bisschoppen groter is dan men in Rome vermoedt. Het is griezelig, dat het ont werp voor zo iets belangrijks als een grondwet van de kerk door een man of drie ge maakt is. De kerncommissie bestond uit kardinaal Felici als voorzitter, een zekere Bi- dagor ik ken hem niet als secretaris en de Leuven se jurist Onclin als relator. Daaromheen was een kleine kring van consultoren be noemd, waartoe bekwame personen als Colombo, Mörs- dorf, Moeller en Bertrams behoorden. Maar van de hele sectie kerkrecht van de be langrijke groep van „Conci- lium"-theologen, 20 in getal, heeft niemand zitting gehad in de ontwerpcommissie voor deze grondwet." Hebt U de recente pro testverklaring van de 222 theologen tegen de ze ontwerp - grond wet ondertekend? Bent U het met name eens met hun protest tegen de procedure van de schriftelijke raadple ging en de korte tijd, die hun is gegund om zich een oordeel te vor men? Prof. L.„Ja, ik heb die pro testverklaring ook getekend. Het bezwaar tegen de proce dure vind ik helemaal op zijn plaats. Denkt U zich eens even in: Twee en een half duizend bis schoppen over de hele we reld, van wie de meesten geen vaktheoloog zijn en van wie er heel wat denk maar aan de ontwikkelings landen ook geen kring van vaktheologen om zich heen hebben, krijgen daar zomaar een Latijns boekwerk vol moeilijke juridische be grippen op tafel. Of ze maar even binnen zes maanden 'n oordeel en concrete tekstwij zigingen per persoonlijke brief willen insturen. Een spoed-concilie per post: het is haast niet te geloven!" De protesterende theologen zeggen in hun verklaring dat de ontwerpgrondwet onvol doende bijbels gefundeerd is en dat ,het evangelie van Jezus Christus van dese grondwet afhankelijk wordt gemaakt in plaats van om gekeerd'. Kunt u dat iets ver duidelijken? Prof. L.: „Dat zit hem hier in, dat in deze grondwet de kerk als instituut zó wordt verbovennatuurlijkt dat ze in de plaats van Christus treedt, terwijl de wetgeving in de kerk nu juist een teken is van haar historiciteit en dus dient om het voorbijgaande karakter van de kerk als in stituut aan te duiden. Na tuurlijk wil God orde in de kerk, maar die orde is niet haar einddoelstelling. Bovendien, Vaticanum 2 heeft de ordening in de kerk bisschoppen, priesters enz. toch duidelijk genoeg aangegeven. Waarom moet dat nu weer eens extra in een grondwet worden vast gelegd?" Het bezwaar van de 222, dat de grondwet „het sinds de Middeleeuwen gebruike lijke, maar door Vaticanum 2 ter discussie gestelde juri- disme, absolutisme en triom falisme grondwettelijk vast legt", wordt door u gedeeld? Prof. L.: „Het is misschien wat erg sterk geformuleerd, maar het is wel duidelijk en ik ben het daar mee eens". Kunt u enkele van de ande re kerken noemen, bij wie deze grondwet bijzonder slecht zal aankomen? Prof. L.: „Ik denk dat met name voor de kerken van de Oosterse Orthodoxie deze grondwet moeilijk te verte ren zal zijn. En vermoede lijk zullen Lutheranen, Pres byterianen en Anglikanen, met wie het gesprek nu juist zo goed op gang is gekomen, evenmin erg enthousiast zijn". Een laatste vraag: heeft de ontwerp-commissie naar uw weten contact gehad met het secretariaat voor de een heid? Prof. L.: „Ik heb geen aanwijzing dat er samenwer king tussen de ontwerpcom missie en het secretariaat voor de eenheid is geweest. Ik vermoed, dat die samen werking er helemaal niet is geweest". De anticonceptionele pil, ge makshalve aangeduid ais ,d'c pil', is en blijft een onder werp van felle controverse. Steeds opnieuw treden voor- en tegenstanders van dit voorbehoedmiddel voor het voetlicht van de openbaar heid om met ongekende fel heid hun argumenten te ver dedigen. Deze heftigheid kan niet of nauwelijks worden verklaard door de objfertieve feiten; ze is het gevolg van de emotionele spanningen die worden opgeroepen door dat de pil diep ingrijpt in het gevoels- en gedragsleven van de gebruikster, haar gezin en de arts die de pil voor schrijft. Bovendien is de fei telijke kennis over het effect van dfe pil op zich nog be trekkelijk gering en samen met de mogelijk nadelige ne venwerkingen van dit anti conceptivum vormen die om standigheden een voortdu rende bron van onrust. Centraal punt bij al deze dis cussies blijft echter de grote betrouwbaarheid van de pil als anticonceptioneei middvl. Ook in het boek van Paul Vaughan 1) waaraan de ge gevens van onderstaand arti kel zijn ontleend staat de onbetwistbare anticonceptio nele werking centraal. De bevrijding die de pil door de ze betrouwbaarheid heeft ge bracht heeft volgens de voor woordschrijver dr. Musaph de mogelijk schadelijke ne veneffecten ruimschoots overvleugeld. Maar dat wil natuurlijk niet zeggen dat die mogelijke neveneffecten verwaarloosd mogen worden en dr. Musaph beschouwt de pil daarom als een uitda ging, een uitdaging aan de medischfe wetenschap om al le effecten van dit nu al best onderzochte .geneesmiddel' te ontrafelen... en een uitda ging aan de maatschappij om zich te bezinnen op de rol van de seksualiteit in het le ven van de hedendaagse mens. Iko Niettemin hebben in die ene inhoud van de grondwet zelf Tnaand 22 van de 30 leden geïnteresseerd is, maar bo- ■Van de commissie gerea- vendien het ontwerp ook peen' graag wil bekijken in sa menwerking met het seere- Ilebt 1' toen zelf ook tariaat voor de eenheid on- gereageerd? der de christenen. Daaraan bui "*'aze'5eri maar bij was de opmerking toege- brek aan voldoende tijd en voegd, dat het secretariaat oe stellige verwachting dat van kardinaal Willebrands e ontwerp op de agenda ongetwijfeld van haar kant nu worden gezet van de naar deze samenwerking zou eerstvolgende vergadering uitzien. Vierde argument van „L u 70m™lssie als Z0(,E|- Karl Rahner was de vraag w w mn? zear*ies toeri naar de oooortuniteit van 'n nnmlï?- enV°1p algemene grondwet van de kerk, die tieh ^'nffen- 7fe d'ngen op de een of andere manier Vooreer" VT ^PnadruW toch liikt op de constitutie „r e. laarn van een moderne wereldüi- tmrhiïoneelukkm. Na- ke staat Weliswaar worden en -ifsnrikl?ten..Pr.rep^ehngen in het ontwerp veel teksten Maar Wm de kerV "a" hpt 'Tweede Vaticaans Wet vonrliCe Van T" Brnn,d" r-0nc''ie aangehaald, maar een te sterke daarmee is nog niet gezegd door J. WILLEMS De anticonceptioneic pil is een sterk emotioneel beladen pro- dukt. Toen begin vorig jaar een commissie uit de Ameri kaanse Senaat een wat tendentieuze hearing hield over de schadelijke neveneffecten van de pil stopten binnen een week 300.000 vrouwen met die pil. Tijdens de eerste proefnemingen met de pil in Puerto Rico meldden zich daarentegen binnen korte tijd zoveel vrijwilligsters om mee te doen aan de expe rimenten dat er wachtlijsten aangelegd moesten worden en nadat de pil in I960 was vrijgegeven steeg het aantal pilge- bruiksters van 400.000 in 1961 snel naar 1.200.000 In het vol gende jaar (ondanks alle waarschuwingen dat het effect van de pil nog erg onzeker was). Veel van deze vrouwen vertel den later dat hun huwelijk door die pil was gered. De reac ties op de pil zijn steeds heftig geweest; felle voorvechters zoals de Amerikaanse dames Sanger en McCormick hebben even felle tegenstanders tegenover zich gevonden en tussen deze partijen staan dan de 20 miljoen vrouwen over de hele wereld die dagelijks de pil slikken. pen gebruiksters. De ene groep kreeg een nep-pil, het advies om ook het oude voorbehoedmiddel nog enige tijd te blijven gebruiken èn een waarschuwing over de eventuele bijverschijnselen; de tweede groep kreeg de echte anticonceptionele pil en géén waarschuwing voor mogelijke minder prettige neveneffecten. Het resultaat was verbluffend. Van de groep die een nep-pil met waarschuwing had ontvan gen, kreeg 17 procent last van onaangename bijver schijnselen; van de groep die de echte pil had geslikt zon der waarschuwingen had slechts 6 procent last van bij verschijnselen. Een proef in Mexico enkele jaren later leverde hetzelfde resultaat op: hier klaagde 12 tot 15 procent van de vrouwen die een nep-pil hadden gekregen over bijverschijnselen zoals hoofdpijn, misselijkheid en dergelijke. Volgens verschil lende onderzoekers zou voor al de sensationele berichtge ving over de schadelijkheid van de pil in de pers de oor zaak zijn van deze ingebeel de klachten. Het is niet mogelijk om de pil zonder emoties te bekij ken. Niet alleen vanwege het effect van de j.". op het ge voelsleven van de vrouw en haar gezin (het hele gezin slikt uiteindelijk de pil') maar ook omdat de emotio nele toestand van de ge bruikster het effect van de pil in sterke mate beïn vloedt. De al dan niet onbe wuste weerstand tegen het gebruik van de pil, de on bewuste angsten voor even tuele schadelijke gevolgen en voor het oordeel van anderen over dat gebruik kunnen er de oorzaak van zijn dat zij .ongewild' verge om de pil regelmatig te slikken waar door de anticonceptionele werking verloren kan gaan. De eerste experimenten in Puerto Rico en Engeland hebben dit duidelijk aange toond. Een groot deel van de vrouwen dat de pil regelma tig vergat raakte ondanks de goede werking van dit anti conceptionele middel ver wachting, Veel opvallender is daarnaast de invloed die de emotionele toestand van de verbruikster heeft op de bijverschijnselen. Om deze invloed te onderzoeken ver geleek dr. Pincus, de grote pionier van de pil, twee groe- Het centrale probleem van de pil wordt echter niet ge vormd door deze mogelijke bijverschijnselen, maar door de anticonceptionele wer king. De pil werd tenslotte gemaakt als voorbehoedmid del en bij de discussies over dit anticonceptivum wordt dit nog wel eens vergeten. De meeste geneesmiddelen hebben bijverschijnselen al hoewel het natuurlijk wel zo is dat men andere medicij nen niet zo veelvuldig neemt en bovendien niet als men gezond is. De pil kan dan ook niet als een gewoon genees middel worden beschouwd. Die anticonceptionele wer king van de pil het ver mogen om bevruchting te voorkomen staat boven al le discussies. Zelfs de meest fervente tegenstanders van de pil hebben de uitstekende anticonceptionele werking van dit voorbehoedmiddel nooit in twijfel getrokken en de onderzoekingen die er over de effectiviteit van de pil zijn verricht maken dit ook onmogelijk. Algemeen wordt aangenomen dat de pil bovendien het vermogen om zwanger te worden nadat iemand met de pil is ge stopt niet aantast; sterker: er zijn duidelijke aanwijzin gen dat de pil de kans om in verwachting te raken na het stoppen Vergroot. (De synthetische hormonen waaruit de' pil is samenge steld werden ook gebruikt mi onviuchtbaarheid te be handelen.) Er zijn echter ook flauwe aanwijzingen dat een zeer langdurig gebruik van de pil in zeer bepaalde, uit zonderlijke gevallen juist het tegenovergestelde effect kan hebben, maar ook de on derzoeker die deze mogelij ke relatie heeft gesignaleerd zegt niet te weten of het ver band tussen lang pilgebruik en onvruchtbaarheid al dan niet toevallig is. De voorko mende gevallen zijn name lijk uitermate zeldzaam. Zeldzaamheid is overigens 'n kenmerk van de meeste se rieuze bijverschijnselen van de pil. Bijna alle onprettige neveneffecten die aan 't ge bruik van dit voorbehoed middel toegeschreven kun nen worder. komen betrekke lijk zelden voor en blijken bovendien vaak niet door de pil veroorzaakt te zijn. Sui kerziekte en geelzucht wor den bijvoorbeeld nogal eens genoemd als nevenverschijn selen. maar nauwkeurig on derzoek heeft aangetoond dat pilgebruiksters die last kregen van deze ziekten een bijzondere (erfelijke) aanleg hadden voor suikerziekte of geelzucht en dat de pil het ontstaan van de ziekte alleen maar bad vervroegd. Dat is echter niet het geval met trombose of embolie. Ondanks het feit dat de Wereldgezondheidsorgani satie in 1966 bekendmaakte dat er geen verband bestaat tussen het slikken van de pil en het gevaar van bloedstol- selvorming in de bloedvaten schijnt de pil toch wel dege lijk enige invloed uit te oefe nen op het ontstaan van trombose. Engelse nderzoe- kingen uit datzelfde 1966 we zen uit dat de pil de kans op trombosevorming driemaal zo groot maakt raar zwan gerschap maakt die kans zesmaal zo groot). Dat zou volgens de Engelsen beteke nen dat 3 op de 100.000 pil gebruiksters in de leeftijds groep van 36 tot 44 jaar over lijden tengevolge van trom bose die veroorzaakt is door de pil. In de groep van 20 tot 34 jaar zou dat 1 op de 100.000 zijn. Het (kunstmati ge) oestrogene hormoon dat vooral in de zogenaamde se- quentiepillen veel voorkomt zou daarvan de oorzaak zijn. Dr. Potts, een Amerikaanse arts die ook betrokken is ge weest bij de eerste onderzoe kingen over de pil, tekent daarbij aan dat dit risiro echter in het niet valt bij andere gevaren die de mo derne mens vrijwillig loopt. „Er gebeuren in de Verenig de Staten eik jaar bijvoor beeld 5000 ongelukken met boten en de kans op een dode in het gezin is dan ook tien maal zo groot wanneer vader een buitenboordmotor koopt, dan wanneer moeder de pil slikt". Het risico van roken, aspirinevergiftiging en auto rijden is uiteraard nog veel groter. Datzelfde geldt voor ver schillende andere al dan niet recle risico's van de pil. Baarmoeder- en borstkanker (waarvan niet is aangetoond dat ze door de pil worden veroorzaakt), stofwisselings- moeiljjkheden, hoofdpijn en migraine en nog verschillen de andere stoornissen die al lemaal voornamelijk door de oestrogene component in de pil veroorzaakt zouden kun nen worden hebben zo weinig met de pil te maken dat het risico te verwaarlozen is in vergelijking met andere vrij willige risico's die we dage lijks lopen. Dr. Potts: „Als de pil niets met seks te ma ken had, zou zij veel minder onrust veroorzaken". Van verschillende stoornissen is overigens bekend dat ze al leen in de eerste maanden van het pilgebruik voorko men en absoluut geen blij vende schade veroorzaken. Het arsenaal van nevenver schijnselen is daarnaast niet louter negatief. Er zijn vage aanwijzingen dat de pil borstkanker juist zou voor komen en er zijn duidelijke aanwijzingen dat de pil de algemene geestelijke en li chamelijke gezondheid van veel vrouwen vergroot. Voor al de onderzoekingen in Puerto Rico hebben flagran te voorbeelden daarvan op geleverd, maar ook in Euro pa blijkt de pi! vaak onver wachte positieve nevenver schijnselen op te roepen: een gave huid, minder ontstekin gen, minder vet haar, min der behoefte aan roken, een rege" 'ger menstruatie en een gelukkiger huwelijk zijn volgens verschillende onder zoekers niet zelden het on- r erwachte gevolg van die pil. Bovendien schijnt het als een paal boven water te staan dat veel pilgebruik sters zich veel zelfverzeker der voelen door de pil, op seksueel, maar ook op maat schappelijk gebied. 1) Alles over de pil' verschenen bij uit geverij Ten Have.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 9