TIPS OVER SPITFIRE VLIEGEN BINNEN oningtoewijzing voor provincie Zeeland l NVV KANDIDAAT VINDT GEEN STEUN IN RAAD SPANNINGEN TUSSEN LANDEN NEMEN TOE VAKANTIEGANGERS BETALEN TOERISTENTAX ZONDER MORREN 79 SUBSIDIE VOOR MAAR 5 OF 6 BADEN Wethoudersver kiezing Kapelle Acties voor behoud veer gaan door streék I Het ziet er voorlopig naar uit dat jrnen wat het vinden van de plaats [van het ongeluk betreft in de buurt koel weer Strandweer Minimumprijs hard fruit Em tt ("5); IJsselkop 820 (-4); ■onve). MSel 340 (_7>; Deve«ter 230 1 Onderzoek naar maatregelen garnalenvisserij Northamptons koor weer in Domburg Schoonmaak van vuil strand in Breskens Minimumprijs bramen EXPORT TOMATEN Supermarkt v.d. Heyden 200 aanvragen ■■I Vrijdag 16 juli 1971 Vin een onzer verslaggevers) '^.VOGELWAARDE De „„hiicaties over het onderzoek van i ueise gemeentesecretaris P. v.d. il'~. „aar het vliegtuigongeluk van juii 1943 heeft twintig reacties "nreleverd van mensen, die zich uit periode iets menen te herinne ren Aan de hand van deze reacties heeft de gemeentesecretaris voorlo- (irie plaatsen kunnen localiseren Raar de gezochte spitfire is neerge- I komen' dat zijn Sas van Gent, Stop. Incidijk-Boschkape|le (nu Vogelwaar- I dei en de Braakman. van Vogelwaarde de meeste kans maakt. Zoals wij gisteren schreven heeft de heer V. d. Boses een on derzoek geopend naar de gebeurte nissen op 25 juli 1943 in de buurt van Sas van Gent. Een spitfire van de RAF werd daar neergeschoten door een FW 190. Het vliegtuig werd bestuurd door sergeant J. Hen ry Curry, wiens schoolvriend Tyler uit Engeland nu naar hem op zoek is. Het enige wat men van de spitfi re weet is, dat hij in de buurt van Axel is neergekomen. De reacties op de oproep van se cretaris Van de Bosse om informatie zijn overweldigend geweest. De te lefoon heeft gisteren niet stilgestaan. ,D,e eerste mensen hebben gistermor gen al gebeld nog voordat ik er was", vertelt hij. Uit de gegevens van alle mensen, die de heer V.d. Bosse de nodige informatie hebben verstrekt, blijkt, dat zowel bij Sas van Gent, als Stoppeldijk en de Braakman rond dezelfde tijd vlieg tuigen zijn neergestort. Alleen de gegevens van het ongeluk in de buurt van Stoppeldijk schijnen voor een belangrijk deel overeen te ko men met wat men weet uit dossiers van het ministerie van oorlog in London met betrekking tot Curry. Overigens is het nog veel te vroeg om al definitief bepaalde conclusies te trekken, omdat men dan de kans loopt alsnog in een verkeerde rich ting te zoeken. De heer V.d. Bosse is de afgelopen vierentwintig uur zoveel te weten gekomen, dat het waarschijnlijk weken zal duren, voordat hij alle informatiemateriaal heeft verwerkt. „Ook die verhalen, waarvan haast wel vaststaat, dat ze niets met deze zaak te maken heb ben, zijn erg welkom. Misschien dat ik deze informatie nog eens in late re gevallen kan gebruiken", aldus de Axelaar- Mensen uit de omgeving van de hierboven genoemde gebieden, die iets menen te weten over het onge luk met de spitfire (een een-zitter) kunnen nog steeds contact opnemen met de heer V.d. Bosse. Telefoon: 01155-2220 of privé zelfde kengetal maar 1800. (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG Het eerste half jaar van 1971 heeft het rijk finan ciële steun toegezegd voor de ouw van 52.894 woningen, waar onder bijna 18.000 woningwetwo- lingen. Deze rijkssteun betreft [978 woningen in de provincie Zeeland: 540 woningwetwoningen 11438 gesubsidieerde particulie re woningen. De particuliere woningen zijn te -zrdelen in corporatiewoningen [275), andere huurwoningen (800) jü eigen woningen (363), Onder de |438 particuliere woningen zijn 473 ïjaardenwoningen begrepen. I Machtiging tot gunning van wo- gwetprojecten is onder meer ge en voor 117 woningen in Goes, in Middelburg, 10 in Sint-Phi- iland, 135 in Tereuzen( 169 in 'ngen. Subsidiebesehikkimgen zijn afge geven voor 84 corporatiewoningen 1100 eigen woningen in Goes, voor corporatiewoningen 5 eigen wo- ingen in Hontenisse, voor 37 corpo- feiewoningen en 29 eigen woningen Hulst, voor 102 huurwoningen en eigen woningen in KapeUe, voor [|6 huurwoningen en 28 eigen wo ngen in Middelburg, voor 72 cor- pr.,::ewoningen en 9 eigen wonin- :n in Oostburg, voor 20 huurwo- cn 2 eigen woningen in Rei- brswaal, voor '28 corporatie-, 334 hui'- en 7 eigen woningen in Ter- jeuzer. Voor 25 particuliere huur- ningen in Vlissingen en 97 eigen t>n:ngen :n dezelfde plaats en voor corporatiewoningen in Zierik- tee. ''«gjjju BRESKENS Breskens Is een bekende vissershavf.i. Toeristen die trek hebben in een stuk zeebanket moesten tot voor kort echter ver geefs zoeken naar een stalletje waar ze een en ander van hun gading kondfti vinden. In dee zbelioefle is nu voorzien door de openstelling van een rij permanente viskraamp- jes nabij dc vissershaven. Een aan winst voor Breskens. Vooruitzichten voor zaterdag en zondag, opgesteld door het K.N.M.I. op donderdag om 18.00 uur: Koel weer met plaatselijk buien. Weervsooruitzichten in cijfers ge- piddeld over Nederland. Voor zaterdag: aantal uren zon: 2 lot 8; min.-temp.: van 0 tot 3 graden oder normaal; max.-temp.: van 2 tot [graden onder normaal; kans op een Itoge periode van minstens 12 uur: 9 procent kans o-p een geheel oog etmaal: 40 procent. 'Voor zondag: aantal uren zon: 4 tot (10- min.-temp.: van 0 tot 4 graden pnder normaal; max.-temp.: van 2 t 6 graden onder normaal; kans op in droge periode van minstens 12 80 procent: kans op een geheel "g etmaal: 50 procent I Vandaag een onstuimige stranddag pet tijdelijk harde wind ruimend aar noordwest. Enkele buien. Later Ifrspreide opklaringen. Vrij koel. 17 18 graden. Zeewater 17 graden. Vooruitzichten: een stormdepressie [ekt naar de oOstzee weg gevolgd *or luchtdrukstijgingen die tijdens weekeinde weer een langezame jerbetering brengen. hoogwater i Morgen, zaterdag 17 juli. Bergen B> Zoom: 10.35 en 23.02 uur; Hans- feert: 10.02 en 22.29 uur: Terneu- ino' 2 en 21.59 uur: Vlissingen: 21'30 UUI8 Wemeldinge: 10.25 fh 22.52 uur. (Van onze correspondent) GOES Maandag treedt op de Nederlandse veilingen de nieuwe minimumprijsregeling voor appels en peren in werking. Deze gaat uit van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen en geldt voor al le aangesloten veilingen. De minimumprijs voor appelen voor consumptie is evenals in voor gaande jaren 15 cent per kg en voor een aantal met name genoemde rode appelrassen is dat 10 cent- Indien de appelen niet op de minimumprijzen voor consumptie verkocht kunnen worden mogen ze voor de fabriek worden geveild en dan is de op- houdprijs 6 cent per kg. Voor peren is de regeling gelijk aan die van appels, alleen is voor dit produkt de ophoudprijs 6 cent per kg en voor de fabriek 3 cent. waterstanden Konstanz 396 (-1): Reinfelden 247 Straatsburg 250 (-10): Plitters- orf 390 (-10): Maxau 441 (-17)' lochmgen 122 (-18); Mannheim 267 6): Stembach 113 (-8); Mainz <Pl. 2); Bingen 176 (pl. 11)- ;®"b 184 (pl. 4); Trier 230 (-1); -oblenz 177 (-1); Keulen 138 (-8)- or' 303 ("7): Lobith 922 (-9)- annertense K0p 892 (-8); Nijme-; 1*40 r "T®?. ft5? ("4): B°fgharen 840 (-22); Belfeld 1086 (pl. 1)- Grave beneden de sluis 501 (pl'. BRUSSEL (ANP) De Europese commissie is bezig te onderzoeken of de maatregelen die aangekondigd zijn in een door de Nederlandse minister van landbouw bij het par lement ingediende nota inzake moei lijkheden bij de garnalenvisserij, in overeenstemming zijn met het ge meenschappelijk visserijbeleid van de EEG. De commissie heeft dat geantwoord op schriftelijke vragen van de heer Vredeling, lid van het Europees parlement. De commissie in Brussel heeft de Nederlandse re gering om aanvullende inlichtingen over deze maatregelen gevraagd. (Van een onzer verslaggevers) KAPELLE Het ziet er niet naar uit dat de fractieleider van de P.v.d.A. in de gemeenteraad van Kapelle ook maar een stem op zich zal kunnen verenigen bij de vvethoudersverkiezing van zaterdag. Zo als bekend zal men dan een vervanger moeten kiezen voor de heer A. P. Schouwenaar (PvdA) die sinds kort burgemeester van Brou wershaven is. De rechtse fractie in de raad zal niet de officieel de op verkiezings lijst als nummer twee geplaatste heer A. N. Lamper steunen, zoals haar door de NW-besturenbond was gevraagd, maar de als nummer vier geplaatste Wemeldinger M. Zuidwegt. Zoals wij eergisteren berichtten,! heeft de NW-besturenbond, veront-| waardigd over de door de PvdA- afdelingsvergadering in het geheim' besloten officiële voordracht van de heer Zuidwegt, een brief geschreven aan de rechtse fractie. Daarin ver zocht deze bond om niet op de heer Zuidwegt maar op de NW-verte- genwoordiger, tevens fractieleider, A. N. Lamper uit Kapelle te stem men. Het bestuur van de afdeling Ka- pelle-Wemeldinge van de PvdA had de rechtse fractie, zo is nu eerst gebleken, óók een brief gestuurd. Daarin wordt gevraagd, de offi ciële partij-kandidaat te verkiezen. Inmiddels heeft de rechtse fractie, tijdens een speciaal hiertoe gehou den informele „voor-raad" bekend gemaakt, dat zij meer met de PvdA- afdeling meent' rekening te moeten houden dian met het NW. Naar verluidt zouden verder de andere PvdA-fractieleden, noch het raadslid van Gemeentebelangen, ntch het raadslid voor de Boerenpartij bereid zijn met de heer Lamper in zee te gaan. Men verwacht dat de lieer Lam per, die behalve plaatselijk NW- voorzitter ook VARA-distnelssecre- taris is, na de verkiezing van de heer Zuidwegt van zijn eigen fractie zal distantiëren en een eigen een mansfractie (geen DS'70) zal vor men. Als voornaamste reden voor het door de PvdA-afdeling niet kan didaat stellen van de meest voor de hand liggende figuur, noemt men zoals bekend de rivaliteit tussen het bij Kapelle gevoegde Wemeldinge en het dorp Kapelle zelf. Men zou Wemeldinge niet voor 't hoofd willen stoten door de vacatu re van de Wemeldinger Schouwe naar te vervullen met een kandidaat uit Kapelle. (Van onze correspondente) MIDDELBURG De werkgroep „Verbetering veer Hoedekenskcrke- Terneuzen", die dinsdag 3069 hand tekeningen aanbood aan gedeputeer de' M. Jvan Poelje in het provincie huis te Middelburg, heeft zich in een brief ook tot de minister van Ver keer en Waterstaat en de colleges van b. en w. van Borscle, Goes en Terneuzen gewend. Zoals eerder gemeld gaat de actie groep niet bij de pakken neerzitten, na het vrij afwijzende antwoord van de heer Van Poelje. Het veer is voor de bewoners van de gemeente Borsele onmisbaar, zo meent de werkgroep. Men gaat dan ook onderzoeken hoe een goede financiële oplossing gevon den kan worden. Deze raad gaf de heer Van Poelje dinsdag ook aan de werkgroep mee. „Het rijk wil de ex ploitatietekorten van dit veer niet meer dekken", zo deelde de gedepu teerde mee, „maar als u kans ziet met een financieel aanvaardbare oplos sing te komen dan valt er van onze kant altijd te praten". De actiegroep heeft zijn schouders onder de zaak gezet. Zij zal drie maanden tijd heb ben haar bevindingen in een rapport neer te leggen en haar standpunt aan GS kenbaar te maken. GOES De spanningen tussen België en Nederland op het gebied van de waterwegen en van de waterhuishouding nemen eerder toe dan af. Dit concludeert het weekblad voor de binnenschipperij „Schuttevaer" in een commentaar op de voorpagina van haar uitgave van deze week. Aanwijzingen hiervoor vormen, aldus iiet blad dat elders nogal wat aandacht be steedt aan de plannen voor het Baalhoekkanaal, het Belgisch ver zet tegen de verplichte Belgische zoetwaterlevering aan Nederland en de industrialisatieconcurren- tie. Wat de (ter visie liggende) toe komst van het „Land van Saeftin- ge" betreft, merkt het blad op. dat het aansluitende project van de boohtafsnijding bij Bath hiervoor een grote rol speelt. „De gevolgen van een en ander, ook wat betreft de veiligheid, zowel van de scheepvaart alsook van de dijken en voorts ook met het oog op de verzilting, zullen uiteraard tegen elkaar afgewogen moeten wor den". Het akkoord tussen Nederland en België houdt mede een Belgi sche verplichting tot zoetwaterle verantie aan Nederland in. „Het opmerkelijke feit doet zich echter voor, dat daartegen de laatste tijd vooral in Zuid-België nogal wat verzet waarneembaar is. Het heeft er de schijn van dat een Waals- Vlaamse tegenstelling daar niet vreemd aan is", aldus Schutte vaer. Ten aanzien van de ontwikke ling van de met de zeehavens ver band houdende industrie merkt het blad op, dat het nog altijd bijzon der moeilijk blijkt tot een zekere harmonisatie van het beleid te ko men. „Versohillen zijn nog altijd even groot als indringend. Men beconcurreert elkaar met grond prijzen, met kredietfaciliteiten, met energieprijzen en zelfs, wat het ergste is. met eisen op het gebied van de milieuhygiëne"... Dat laatste is volgens Schutte vaer weer duidelijk naar voren gekomen door het feit dat Progil zich nu bij Antwerpen kan vesti gen. nadat Amsterdam afwijzend tegenover deze vestiging heeft ge staan, op milieuhygiënische over wegingen. „Geheel in het midden latend of de eisen van Amsterdam te hoog dan wel die van Antwer pen te laag zijn, moet worden vastgesteld, dat dit een hoogst on gewenste gang van zaken is. mede met het oog op de indruk, die daarmee bij het niet-deskundig publiek wordt gemaakt". (Advertentie) (Van onze correspondente) MIDDELBURG De kortgeleden ingevoerde toeristenbelasting onder vindt in Zeeland zo goed als geen weerstand. De buitenlandse toerist vraagt voor het extra te betalen kwartje helemaal geen uitleg. Ze zijn deze belasting in andere vorm vaak tliuis al gewend en de Nederlandse vakantieganger telt zijn kwartje ex tra met plezier neer als hij hoort dat de gemeente met de opbrengst hier van de voorzieningen van de toeris ten gaat uitbreiden of verbeteren. In Veere, waar de belasting met ingang van 20 juni werd geheven, schuilt voor de watersporters nog een klein addertje onder het gras. Deze categorie vakantiegangers heeft tot nog toe geen toeristenbelasting be taald, maar dit moet wel gaan gebeu ren. Er wordt dan ook nog naar een manier gezocht hoe dit kan worden opgelost. Het ligt natuurlijk het meest voor de hand dat de havenmeester dit geld gaat innen, tegelijk met de afrekening van het liggeld. Dit deel de de heer J. Anteunissen. woord voerder van de gemeente Veere, ons mee. De opbrengst van de extra be lasting wordt voor Veere op zijn minst op een ton geschat. De gemeente Domburg heeft aan de hand van beschikbaar cijfermateriaal wel een ruwe schatting gemaakt over het bedrag maar bindt zich liever niet aan gissingen. Het lijdt geen twijfel dat dit bedrag voor de diverse ge meenten enorm op kan lopen. Zeeland zit tjok-vol met vakantie gangers. Het mooie weer trekt veel toeristen naar Zeeland. De kust lijkt momenteel veel op een wriemelende mierenhoop. Op de wekelijkse markt dag (donderdag) van Middelburg was er geen plekje meer vrij om de auto te parkeren. Honderden jeugdige va kantiegangers, die met een jeugdpas- poort van de NS kunnen reizen deden Middelburg eveneens aan. De ten toonstelling van de godin Nehallenia die in het Middelburgse stadhuis wordt gehouden heeft gisteren haar 10.000-ste bezoeker ontvangen. Zo lijkt de godin niet alleen de tentoon stelling, die te harer ere is ingericht goed gezind te zijn, maar brengt zij deze zomer tevens geluk en voor spoed voor heel Zeeland. O (Van onze correspondent) DOMBURG Woensdag 21 juli zal in de kerk aan de Markt te Dom burg een optreden plaatsvinden van het Northampton Men's Own Male Voice Choir. Ilet is de derde keer dat dit bekende mannenkoor uit Enge land een bezoek brengt aan Dom burg. In 1966 trad dirigent Harry Thor- neycroft voor het eerst met zijn koor in de oude Domburgse kerk aan de Markt op, nadat in het jaar daarvoor het Boys Choir een zomeravond had opgeluisterd. Twee jaar later, in 1968 vond opnieuw een uitvoering van het mannenkoor plaats. Hierbij was de kerk tot de laatste plaats bezet. Het grote succes van de vorige ja ren heeft het koor doen besluiten dit jaar in de derde week van juli drie concerten in Zeeland te.geven. Het koor. dat 30 man sterk is, wordt begeleid aan de piano door mrs. A. E. Warren. Solistische mede werking verlenen de sopraan Bette Harte en de bas Reg Metherell. Woensdagavond bevat het program ma een aantal volksliederen, die ge zongen worden gedurende een zomer avondstilte, georganiseerd door de commissie voor het zomerwerk van de hervormde gemeente en de gere formeerde kerk. Ter omlijsting van het programma wordt gemeenschap pelijk gezongen. Halverwege wordt een korte meditatie gehouden. De toegang is voor iedereen vrij. Een programma wordt aan de ingang van de kerk aangeboden. De aanvang is om half negen. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG Naar aanleiding van liet artikel in De Stem en de Vrije Zeeuw over de (alrijke ver wondingen die badgasten op het strand van Breskens oplopen door scherp afval, deelt wethouder J. Vergouwe van de gemeente Oost burg mee dat het strand geregeld wordt gereinigd door personeelsle den van de sociale werkplaats. „Het is echter bijzonder moeilijk o'm het strand geheel schoon te krij gen. Daarvoor zou je het anderhalve meter diep moeten omspitten. Voor al met noordoosten wind komen al lerlei ongerechtigheden in het zand. Bovendien spoelt het water regelma tig stukken van vroegere Duitse verdedigingswerken op het strand. Dit kan nauwelijks voorkomen wor den. We stellen echter alles in het werk om een zo schoon mogelijk strand te houden", aldus de heer Vergouwe (Van onze correspondent) KAPELLE Op maandag 19 juli treedt op de Nederlandse veilingen een minimumprijsregeling voor bra men in werking. Beneden 80 cent per kg zal dit produkt in het ko mende seizoen niet verkocht mogen worden. Bij eventuele doordraai krijgt de teler voor de kwaliteiten 1 en 2 een vergoeding die gelijk is aan de ophoudprijs. Op de veiling in Kapelle-Biezelinge werden deze week de eerste doosjes met bramen reeds aangevoerd. NU per kilo Gentsestraat 2 en Bierkaaistraat 27 HULST (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappe lijk Werk wordt overstroomd met subsidie-aanvragen voor de bouw van overdekte zwem- en instructie- baden, nadat bekend is geworden dat in 1972 de bouw van 5 of 6 overdekte baden gesubsidieerd kan worden. Op het ogenbljk heeft men al zo'n zestig aanvragen binnen, maar men neemt op het ministerie aan dat er in totaal wel zo'n 200 subsidie-aan vragen binnen zullen komen. Onder die zestig aanvragen bevinden zich de gemeenten Goes in Zeeland en Almkerk, Andel, Giessen en Rijs wijk, Geertruidenberg en Riucphen in Brabant. Het is voor het eerst dat er geld uitgetrokken wordt op de begroting voor dit doel' Er bevinden zich in ons land op het ogenblik zo'n 120 overdekte zwembaden, voor het me rendeel in de wat grotere plaatsen. Volgens het ministerie is er een enorme behoefte aan dit soort ba den .hetgeen ook wel blijkt uit de massa's aanvragen. Een woordvoer der van het ministerie zei dan ook te hopen dat er in de toekomst meer geld beschikbaar zou komen voor dit doel. De herziene rijksregeling voor de subsidiëring van overdekte sportac commodaties ,nog van de hand van oud-minister Klompé, stelt als voor waarde voor subsidiëring dat het bad een minimale oppervlakte heeft van 160 vierkante meter (8 x 20 meter). Bovendien moet het ge schikt zijn voor gehandicapten. De regeling geldt met terugwer kende kracht tot 1 januari 1971. De subsidie bedraagt ten hoogste 25 procent van de totale bouwkosten met een maximum van 400.000 gul den per project. De bouw van een dergelijk overdekt bad kost op het ogenblik ongeveer 1,5 tot 2 miljoen gulden. In dezelfde regeling is de maxi maal mogelijke subsidie voor de bouw van sporthallen verhoogd van 225.000 tot 250.000 gulden.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 3