Vondelpark dit jaar middelpunt voor de hippies Amerika stopt aan kolonels er zit wat vast aan Eva Meer klachten over moeilijkheden met Turkse huiseigenaren Gaddafi in moeilijk parket em m NOG DRIE LEGERTRUCKS VAST Guerri lla-acties in O.-Pakistan tfURIG GEMAAIDE GRAS BETER DAN DE KEIEN VAN DE DAM «missie neemt voorstel aan Toon Hermans als schilder Heath nodigt premier Malta uit Breuk dreigt tussen Cairo en Amman Aardbeving in Noord-Italië binnenland buitenland Kind in verkeer wordt de dupe JONGEN GEDOOD Schroothandeiaar bekent overval op vrijend paartje DOOR IMPULSIEF OPTREDEN IN COUP MAROKKO DOOR GEVECHTEN Wijdag 16 juli "71 1(Van onze correspondent) «STERDAM Het middelpunt de hippiewereld dit jaar is met 1 "ier dat dierbare plekje rond het innaai monument, maar het Von- nark In dit bekendste hoofdstede lijke pa*''' 48 hectare groot, niet ver het Leidse Plein, slapen elke nicht 500 a 600 jongeren. Onder de „u nabloeiende kastanjes, tussen dichte struiken, in slaapzakken of zo maar op het gras, oog in oog met de sterren. Het zijn meest buitenlanders, dié in het magisch wereldcentrum ■sterdam het grote avontuur ko men zoeken: gitaarspelen en zingen 's avonds bij een voorzichtig kamp vuurtje hasjiesj roken, discussieren mè kameraden uit de hele wereld, filosoferen, vrijen en buiten slapen. Er zijn verschillende jongeren bij, vooral Duitsers en Amerikanen, die honderden guldens te verteren heb ben, maar toch snellen ze van Schip hol rechtstreeks naar het Vondelpark; hotels heb je tenslotte overal. „Broedplaats" voor de hippe vogels van het Vondelpark is de voormalige beatkelder „Lijn 3", onder de drukke Van Baerlestraat gelegen. De trams, die boven de muziek uit over de kel der donderen, geven de sfeer iets sa menzweerderigs. Er is sinds een paar jaar een workshop gevestigd, „Studio 7", die nu tijdelijk dicht is, want lang voor het gemeentebestuur over de consequenties van het vorig jaar er door gedrukte slaapverbod voor de Dam en omgeving ging nadenken, belde de leiding van „Studio 7" het stadhuis; „We verwachten volgende zomer een invasie in het Vondelpark. We willen best iets doen, maar we hebben geen geld". De gemeente was benepen enthousiast, gaf een start subsidie, en nu is „Studio 7" een hit. Het is een sfeervol trefcentrum. Je kunt er schaken, muziek maken, er zijn uitsmijters en hamburgers en cola te krijgen. De prijzen zijn niet bepaald aan de lage kant. omdat daar geen subsidie op zit: frisdranken en pils drie kwartjes, appelsap, jus, cho comel en jonge klare een gulden en lucifers een dubbeltje. Toch kan „Stu dio 7" zich niet helemaal bedruipen. Er is bijvoorbeeld een staf aanwezig die de hippies helpt met alle moge lijke dingen. Er zijn er altijd wel een of twee per dag die door druggebruik in moeilijkheden komen. Hasjiesj ro ken is namelijk toegestaan in „Studio 7", vermeldt een bord buiten. Hande laren en harddrugs worden echter geweerd. De meeste slapers van het Vondel park hebben geen lust om nog naar de Dam te gaan. Het gaat tenslotte oin het hij elkaar zijn, de ontmoeting, en dan is het keurig gemaaide gras beter dan de keien van de Dam. Er zijn in het Vondelpark bovendien geen horden toeristen die allemaal die „viezeriken" moeten fe!ografe- ren en filmen, aanraken, die af spraakjes willen maken, die schelden en soms handtastelijk worden. Alleen voor de verkoop van zelfgemaakte sieraden en tekeningen is het Von delpark minder lucratief. Er komen nog te weinig „vreemden". Het gros van de vaste bezoekers van het Vondelpark heeft snel met de invasie leren leven. Ze zeggen weinig of geen last van de hippies te hebben (afgezien dan van de kar vol troep die er elke dag geproduceerd wordt). De vissers bijvoorbeeld, be jaarden die geduldig een karper pro beren te verschalken. Een van lien vertelt: „Van mij mogen ze hier lig gen. Ik heb meer hinder van die wa terhoentjes daar, die aan de dobber morrelen of dwars door de lijn zwem men". Desondanks ergeren tientallen men sen zich „aan het vuil dat daar ligt". Hun argumenten zijn steeds hetzelf de, een staalkaart van de onverdraag zaamheid overal ter wereld. Een van de obers van 't Ronde Blauwe Thee huis, waar de kabouters vorig jaar nog hun wonderbaarlijke verkiezings overwinning mochten vieren, meent, dat verschillende van zijn vaste klan ten wegblijven door de hippies. „Het wordt hier een vuil vies park. Er is maar één oplossing: de spuit erop en heel dat gore zooitje terug naar hun eigen land". Waarna vanzelf de vraag rijst: als ze hier op het terras komen, krijgt „dat vuil" dan iets? „Dat moet wel, er staat hier geen bordje ver boden toegang". De kost gaat dus in Holland nog steeds voor de baat uit. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON De commissie voor buitenlandse aange legenheden van het Amerikaanse Huis van Algevaardigden heeft met 17 tegen 12 stemmen een voorstel aangenomen dat een einde wil maken aan de militaire hulp van de VS aan het Griekse kolonelsbewind. De mogelijkheid is echter opengehouden deze hulp te hervatten als de president van mening zou zijn dat deze militaire hulp in het belang van de veiligheid van de Verenigde Staten is. (rrientaar 3*3 1 EEN al jarenlang smeulend con- Iflicl tussen twee verenigingen die jzich met de (vooral jeugdige) voetganger in het verkeer bezig houden, is sterker de aandacht gaan trekke- nu bekend is dat een van de wee verenigingen geen subsidie meer krijgt. Dat die gedupeerde ver eniging, de Ned. Vereniging Be scherming Voetgangers, daar boos over is, ligt voor de Hand. Men zou dit af kunnen doen met een laat dunkend „jalousie de metier", ware Ihetliiet dat er zaken mee gemoeid zijnjdie honderdduizenden Neder landers aangaan. Beide verenigingen, de in de kou gezette dBV en de rijkelijk gesub- pMerde vereniging Veilig Verkeer Nederland (VVN), bewegen zich op hetzelfde terrein: de voorlichting aan de voetganger in het verkeer. Eenfeeer groot deel van die voor lichting betreft uiteraard de PMII kwetsbare groep voetgangers: de linderen tot een jaar of tien, twaalf. Het curieuze is nu, dat beide verenigingen opmerkelijk verschil lende en zelfs tegenstrijdige advie zen de wereld insturen. Deze ver- l*hi"en komen erop neer dat de Wtimeer hamert op begeleiding van het kind in het verkeer, terwijl de VBV er de nadruk op legt dat het hnd zo vroeg mogelijk zichzelf al- pil|iri het verkeer moet leren be wegen. Zo krijg je van de ene kant 'dvfezei als: het kind bij het over steken aan het handje houden, en van de indere kant: nee, het kind B tiêt teveel aan het handie noudei het is duidelijk dat deze situatie jhtneste gevolgen moet hebben: ten- wordt het kind in het verkeer ^Hupe Wat hebben de adviezen |van beide verenigingen immers nog ■ROT waarde? Natuurlijk kunnen er, ■Hl diepgaande, meningsverschil- ptbestaan over zaken als verkeers- '5. 9, 3ecombineerd met opvoe- lnfl. Maar wij vinden het ontoelaat- P* dat dergelijke meningsverschil- HJUover de ouders en kinderen eer> worden uitgevochten. Het ^■motief lijkt dan niet meer de voorlichting, maar het verdedigen van eigen standje. ^B) (Drees') ministerie van ver der en waterstaat zonder verdere o iver.ng de ene vereniging wel andere niet subsidieert, lost *ezen weinig op. In deze zaak lui °Verheid er iuisf allea aan dich?er 2'in., 0m. beide Par,'ien zo In k*. i?f b'' e"<aar le brengen, d,.,, u 9 van al die honderd- «Jfcn inderendieda9eliN°P Het aangenomen voorstel is een amendement op de wet op de bui tenlandse hulp. Deze omvat een be drag van in totaal 3300 miljoen dol lar. De wet is op het ogenblik in behandeling vain de commissie van het huis. Het amendement is een combinatie van voorstellen van de democraat Wayne Hays en de re publikein Paul Findlay. Het is de eerste maal dat de in het algemeen regeringsgezinde com missie stelling heeft genomen tegen het Griekse militaire bewind. De Griekse regering wilde don derdagavond geen commentaar le veren op het besluit van de Ameri kaanse commissie. Wel gaf het ministerie van Voor lichting in Athene een verklaring uit waarin werd gezegd dat het grootste deel van de 118 miljoen dollar aan militaire hulp niet moet worden gezien „als militaire hulp, maar als betalingfaciliteiten bdj de aankoop van wapens". Slechts een bedrag van 19.875.000 dollar was werkelijke militaire hulp en betaling voor transport en andere kosten ten behoeve van de NAVO. Verder bestaat de hulp, aldus de Griekse verklaring, voor 38 miljoen dollar aan tweedehands goederen, waarvan de waarde op nieuwwaarde-basis werd berekend. Een bedrag van 60 miljoen dollar had betrekking op kredieten voor de aankoop van oorlogsmateriaal uit Amerikaanse bronnen. Dit bedrag moet echter over een periode van tien jaar tegen een rente van 6Vi procent worden terugbetaald, aldus het Griekse ministerie van Voor lichting. MAASTRICHT (ANP). De Maastrichtse cabaretier Toon Her mans zal in Haaien (NB) zijn de buut als schilder maken. Ten bate van de gehandicapte kin deren in een Haarens opvangcentrum zal Toon Hermans in galerie Husstege schilderijen en tekeningen expose ren. De opening is zaterdag 4 sep tember om 16 uur. De opbrengst van de verkoop en de recette van een gastvoorstelling in 's-Hertogenbosch. zondag 5 september, zullen bestemd zijn voor het opvangcentrum. Hoewel de bergingsploeg, die bezig is de gestrande legervoertuigen bij Nieuw-Schoonebeek te bergen, gisteren succes boekte met het bevrij den van drie grote trucks uit hel veen, is het karwei nog lang niet ge klaard. Er zitten nog drie voertuigen (waarvan er een op de joto staat) tot aan de bovenkant van de wielen muurvast in de drassige bodem. En het is een hels karwei om ze los te krijgen. De voertuigen kwamen vast te zitten na een ongelukkig bevel van een luitenant, die de wagens de veen achtige wei instuurde. MEINERSEN (DPAj. De 31-ja- rige schroothandeiaar Karl-Wilhelm Dettmer uit Grussendorf heeft be kend zondag een overval te hebben gepleegd op een vrijend paartje, dat zich op een schietterrein in Meiner- sen (Nedersaksen) had afgezonderd. De man, die gehuwd is en twee kinderen heeft, zei dat hij het paar tje, een 23-jarige kermisreiziger en diens 14-jarige vriendin, had beloerd. Op een bepaald moment was hij van achter een boom te voorschijn ge sprongen en had zijn pistool op de op de grond liggende jongeman leeg geschoten. Het meisje werd door hem verkracht. Bij het onderzoek is gebleken dat het moordwapen ook bij zeven vorige overvallen op paartjes is gebruikt Sinds september 1968 zijn in de om geving van Celle, Peine, Wolfen- büttel en Helmstedt overvallen op vrijende paartjes gepleegd. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Het Werkverband Huisvestingsnood in Den Haag heeft in enkele dagen ruim twintig klachten binnengekregen van Hagenaars die zeggen moeilijkheden te hebben met de buitenlandse eigenaars-bewoners van hun huis. De meeste klachten gaan over hui zen in de binnenstad met Turkse eigenaren-bewoners. Het Werkver band gaat de klachten op korte termijn onderzoeken. De stroom van klachten kwam naar aanleiding van een geval in de Net- scherstraat. Daar dromden zoals gemeld dinsdag- en woensdagavond honderden buurtbewoners samen bij een huis dat door een Turkse fa milie in huurkoop is verworven. Bij de actie van de buurtbewoners sneuvelden de ruiten bij de Turken en moest de oproerpolitie ingrijpen. Volgens directeur Th. L. van Son van de stichting Begeleiding Bui tenlandse werknemers zijn de meeste problemen als dit tot nu toe meest-al op te lossen door tussenkomst van de stichting. „Er wordt ook voldoen de voorlichting gegeven over de rechten en plichten bij huurkoop, in het maandblad dat wij onder de "urken in Den Haag verspreiden", aldus de heer Van Son. Over de voorlichting van de Tur ken zal deze week ook door de se cretaris van het Werkverband Huis vestingsnood, de heer C. J. Wey- land, worden overlegd met de Turk se ambassade. Volgen de heer Wey- land overweegt de Turks-Neder landse Vereniging om in elk geval voor de Turkse familie uit de Net- scherstraat vervangende huisvesting te zoeken, omdat het verblijf van de familie in de buurt nu te veel spanningen heeft veroorzaakt. Ter voorkoming van verdere spanningen in de buurt heeft het Werkverband nog gisteren met de politie gespro ken. Het gemeentebestuur van Den Haag beraad* zich al enige tijd over de huisvesting van buitenlandse arbei ders in Den Haag. Het doet dit op basis van een rapport van de sociale raad, waarin een pakket voorstellen is gedaan. (Van onze redactie buitenland) TRIPOLI De impulsieve sym pathie, die het staatshoofd van Li bië, kolonel Moeammar el Gaddafi, aan de samenzwering tegen koning Hassan II van Marokko heeft be tuigd zal hem en zijn land waar schijnlijk opbreken. De eerste weerslag ervan zal zich binnen afzienbare tijd doen gevoe len in de betrekkingen tussen Li bië en verscheidene Arabische lan den, met name Egypte, dat zich steeds heeft ingespannen meer een heid in de Arabische wereld te bren gen ten gerieve van de strijd tegen Israël en dat zich nu door Gaddafi in een moeilijk parket gemanoeu vreerd ziet. De betrekkingen tussen Libië en Marokko, die sinds Gaddafi na de vaj van koning Idris op 1 september 1969 aan de macht kwam toch al niet zo goed waren, zijn thans wel op het nulpunt aangeland en trouwens ver broken. De tegenstelling trad al aan het licht toen kolonel Gaddafi op de in december 1969 in Rabat gehouden Arabische topconferentie stoer uit riep dat Libië bereid was zijn „vol tallige militaire macht" in te zetten voor de strijd tegen Israël. Koning Hassan reageerde toen sarcastisch met de opmerking dat de Libische „strijdmacht" niet meer dan zes duizend man telde, „de spoorweg politie meegerekend". Alle politieke waarnemers zijn bet er wel over eens (zo meldde gisteren het persbureau DPA), dat Gaddafi de zaak, diplomatiek ge zien, zeer onverstandig heeft aange pakt. Andere politieke leiders zou den in zijn plaats eerst het verloop van de staatsgreep hebben afge wacht. Nu is Libië nog verder van zijn drie traditionele Arabische buurlanden in Noord-Afrika, Alge rije, Tunesië en Marokko, afgedre ven. Deze drie landen, die op een eco nomische unie aansturen, hebben nu via Tunesië laten weten dat zij hun plannen voor een economische unie verder zonder Libië zullen ver. wezenlijken. In Marokko verluidde gisteren dat Libië de samenzweerders tegen koning Hassan wapens had gele verd. Deze zouden naar Casablanca zijn gesmokkeld, in verband waar mee de marine-prefect van deze Marokkaanse haven onmiddellijk naar Rabat is ontboden en de haven onder rechtstreeks militair bevel werd geplaatst. (Van onze correspondent) LONDEN Dom Mintoff, de pre mier van Malta, is gistermiddag op nieuw door de Britse regering uit genodigd om te komen praten over de defensie en financiële overeen komsten van zijn eiland met Groot- Brittannië. Sir Alec Douglas-Home, Brits mi nister van buitenlandse zaken, ver klaarde in het Lagerhuis dat deze nieuwe uitnodiging om met premier Heath te onderhandelen in Londen, volgde op de onvriendelijke houding van premier Mintoff ten aanzien van lord Carrington, Brits minister van defensie, wiens vertrek naar Malta woensdagavond geen doorgang kon vinden omdat „buitenlandse zaken" vernomen had dat hij niet welkom was. Premier Heath heeft premier Min toff op de hoogte gebracht van het feit, dat Malta niet vooraf eisen mag stellen in verband met zaken waar over nog onderhandeld moet wor den. Premier Heath en zijn ministers bespraken de kwestie Malta tijdens een speciale kabinetsvergadering die plaatsvond voor sir Alec zijn verkla ring aflegde in het Lagerhuis. Mintoff stelde zich gisteren tele fonisch in verbinding met sir Alec, die nadien verklaarde, dat de voor uitzichten van een aanvaardbare op lossing nu gunstiger waren. Waarne mers nemen aan dat Dom Mintcrff spoedig naar Londen zal reizen. (Van onze redactie buitenland) AMMAN CAIRO - DAMASCUS - BEIROET De al drie dagen durende zware gevechten tussen Jordaanse regeringstroepen en een heden van de Palestijnse bevrijdings beweging hebben tot een blijkbaar ernstige crisis in de betrekkingen tussen Amman en Cairo geleid. De Jordaanse ambassadeur In Egypte, Ali el Hayari, is donderdag, nauwelijks twee weken nadat hij zijn functie in Cairo had aanvaard, om „gezondheidsredenen" naar Am man teruggereid. Egypte heeft la ten weten dat een bezoek van koning Hoessein „niet gelegen" komt. De strijd in het Noorden van Jor danië ging^ intussen door. In een communiqué, dat gisteren in Bei roet is gepubliceerd wordt gezegd dat de Jordaanse strijdkrachten in het noorden van het land en in het dal van de Jordaan aanvallen heb ben ondernomen. Het volksfront voor de bevrijding van Palestina zegt zich uit enkele stellingen in het gebied van Jerasj te hebben terug getrokken, nadat aan de Jordaanse strijdkrachten zware verliezen wa ren toegebracht. Maar ook aan eigen zijde, aldus het communiqué, waren vele tientallen doden en gewonden gevallen. Inmiddels is een Syrische mili taire delegatie naar Jordanië gereisd om zich van de toestand op de hoog te te stellen. Even tevoren had de leider der Palestijnen, Yasser Ara fat, een onderhoud gehad met pre sident El Assad van Syrië. Een Israëlische patrouille heeft een uit zes man bestaande Arabi sche guerrillagroep vernietigd, die verantwoordelijk was voor de be schieting, vorige week, met raket ten van een ziekenhuis en andere gebouwen in de buurt van Tel Aviv, waarbij vier doden en ruim 30 ge wonden vielen. NIEUW DELHI (AFP). Zesen vijftig' Pakistaanse militairen zijn sinds woensdagavond bij gevechten in liet Oostpakistaanse district Koesj- tia door „vrijheidsstrijders" gedood. Dit meldde donderdag het Indiase persbureau PTI, dat ook gewag maakte van incidenten in andere de len van de provincie, waar leger patrouilles in hinderlagen zouden zijn gevallen en guerrillastrijders bruggen en spoorlijnen zouden heb ben opgeblazen. Het persbureau meldde voorts dat Indiase grenstroepen drie Pakistaan se militairen hebben gedood, die deel uitmaakten van een eenheid van tien man die het gebied Kiloepara was binnengedrongen en het vuur had geopend op de Indiërs. Mensen, ik ben tot de slotsom gekomen dat een en ander onmis kenbaar de spuigaten aan het uitlo pen is. Niet zozeer dat het fout loopt, nee, nee, het wordt alleen een dolle boel. Immers wat lees ik? Elke Nederlander legt op dit moment ruim vijf maal zoveel kilometers af als twintig jaar geleden. Waar moet dat toch naar toe? ■fr Naar het werk en naar huis en naar oma en naar Spanje en naar ome Kees in Arnhem en naar de stad en naar de bank en naar een vergadering en naar Ajax en naar de speeltuin enz. enz. Het gaat hier wel alleen om de afstanden die we afleggen per parti culier of openbaar vervoermiddel. Want lopen en fietsen is er nauwe lijks meer bij. Dat heel trimmen Luilakkerds! tegenwoordig. „De Heer van de hof van Eden keek rond en miste dadelijk een appel. „Eva, kauw jij? Adam, kauw jij? En waar komt dan dat klokhuis vandaan?" (Uitspraak van een kind in het boek ,Kind en Leven" van dr. J. L. Klink) Nog eentje? „De slang moest voor straj stojzuigen" (Kind van 5). Ik wed dat bijna al die mensen die vinden dat de vreemdelingen in Amsterdam die op straat muziek maken, hen overlast aandoen, thuis de hele dag de radio aan hebben. Het gaat die mensen en de politie dan ook niet om de muziek die het zwervend vakantievolkje in de hoofdstedelijke straten maakt, maar om het vrolijk volkje zelf. Ce n'est pas bon ton qui fait la musique! Even over naar het slijk der aar de, dat we allemaal zo graag heb ben. Het aanmaken van één cent kost twee cent, zo kunt u in dit blad lezen. Dus, wordt er aangeraden, schaf de cent af of maak hem van goedkoper spul. Het gekke is dus dat het aanmaken van 100 centen twee gulden kost. terwijl het maken van b.v. eengulden maar een paar cent zal kosten. We zouden wel gek zijn om de cent af te schaffen. Het is het enige betaalmiddel dat (denk aan stijgen de loonkosten en dergelijke) als maar meer waard wordt. Wonderlijke wereld, zenuwachtige zonzoekers. Neem nou Chili. Schrij ven die Amerikaanse missionarissen aan Nixon: Handen af van Chili, -aar nu blijkt dat Allende - zoals bekend de marxistisch-socialistische (ook wel „rood" genoemde) presi dent van Chili - zelf zijn handen niet thuis kan houden. Waarmee we u alles bij elkaar (om met een welbekend Hitler-man- netje te zeggen) toch weer een aar dig beeld hebben gegeven van de uiterst merkwaardige toestand in de wereld. Gegroet. MERIJN PARMA (AP). In de industriële driehoek GenuaBolognaVenetië van Noord-Italië is gisteren een vrij krachtige aardschok gevoeld. Duizenden mensen vluchtten in paniek de straat op, maar voor zover valt na te gaan is nergens ernstige schade aangericht. Er wordt een on derzoek ingesteld naar de eventuele invloed van de schok op gebouwen van cultuurhistorische waarde. Twee mensen stierven aan hartaanvallen. (ADVERTENTIE) Vijf weken lang zit er aan Eva een Eva vast. Een gratis vakantieboekje met pagina's vol vakantievertier. Deze week het vakantiepuzzelboek extra. Uiteraard blijft Eva zélf. vol met onderwerpen, die .zich afspelen in de wereld die ook de uwe is. Zoals het eerste vair 2.artikelen over de martelares van'zWart AmerikaAngela Davis. De start van een nieuWë feuilleton ;naar de ontroerende franse film 'levén is liefhebben', een 'interview met de jongens van Kees de Jongen en een bewogen verslag over hét weerzien van emigrantenouders en hun kinderen in Canada: Eva-Praktisch kleren die combineren ën een informatie over nieuwe manieren lenig worden of te blijven. Eva - koop 't - Eva zit eraan vast een open blad

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 11