rootste deel van zes miljoen blijft in eigen land verleg regering-sociale artners begonnen wpnieuw gevechten l E 't Evolueert - met z*n tijd mee. e^elH Verzamel echte schelpen. Tank bij Shell. Rinus Wehrmann wil schadevergoeding en 1/7 Jordanië E David Bruce are Twee schepen gezonken ampslomp Sank. Bank, jeld voor rijn. I DF\ HAAG - Deze zomer gaan Veer zo'n dikke zes miljoen Neder- nders op vakantie Het grootste hiervan brengt die vakantie in „een land door, maar elk jaar eemt liet aantal Nederlanders, dat én heil in het buitenland zoekt, iets Leer toe. Volgens het Centraal Bu- wau voor de Statistiek brachten in mjjr, 2 7 miljoen Nederlanders, van - ie precies 'een kwart uit de drie 'te steden afkomstig, hun vakan- in het buitenland door. lil 1960 laS het aantal „buitenlanders" 1,4 Biljoen en in 1966 2,6 miljoen. VAKBEWEGING: LOONMAATRECEL SNEL INTREKKEN Chartermaatschappijen maken vuist binnenland buitenland 1■HOHHI a-lening heeft Douwde Een veilig ier veilig idee e voren uitrekenen ïg u kost. Als u f2400-leent 24 maanden, fll9,llper taal: f2858,64. bijkomende a dus f 458,64 Dreciesfl9,ll En die rente ftrekken voor ook!) maar na. En... eens binnen Bank. 'ns. Beltu'ns. gen te krijgen, tel wat geld te u urenlang te /ragen. 76,(01640)33454. Inkomen Logiesvorni BeiüOET-DAMASCUS Tanks van het Jordaanse leger trachten onze stellingen bij Jerasj en Gaza te bfctten. Ze liggen onder een voort doend artillerievuur. Dit werd gis teren gezegd in een in Damascus uitgegeven communiqué van het op- pibevel van de strijdkrachten van de Palestijnse revolutie. Eigen benen RUIMTE evoluon SLECHTE RELATIE MET MEERDEREN' IWoensdag 14 juli "71 f niet opvouw» net sterke skai kleuren, vanaf 129," inder- wandel- aomd opvouw- eo n 219,- nu voor 1 09j5U delwagens, van baar tot geheel :t vering, vanaf 49j" buitenland nü inatal: dc baby stuk speelgoed ling van baby's spiertjes 21,50 f babyhemdjes toe een foutje 0,98 enen tuinbroek uw en turkoois 5,98 c slabbetje met ilim morsbakje 2,98 jorstrokjes met daar eenfoutje 0,58 Nleuwestad 158. Roosen- .elden, Hoogstraat 1-2, 2e eer 21, tussen Binnenweg leentrum ,,ln de Bogaard" of 32, tussen Oude Gracht ur). nnzpr verslaggevers) cent via het onenhanr vpi-rnp- adn het huitpnl,m,t ,.,.n iulrnmpn tiKu.tr treru n hlitlrt uit ,1e eiifepc iran het «nrlnnrl en knrr.lanrt terwiil lalldeil als Zwitserland. OoS (Van een onzer verslaggevers) Ivan de 2,7 miljoen Nederlanders, De in 1969 op vakantie in het bui- inland gingen, deed dit negen pro cent via het openbaar vervoer, één procent per fiets of bromfiets, 63 procent per auto, motor of scooter, 11 procent per touringcar, één pro cent per boot, dertien procent per vliegtuig en twee procentmaakte gebruik van de door het CBS niet nader gespecificeerde „overige ver voermiddelen". Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek heeft „het bestemmingspa troon van de Nederlandse vakantie gangers, zoals dat in de zomer van 1969 werd waargenomen" statistisch uitgebreid in beeld gebracht. Uit de cijfers blijkt, dat 27,4 pro cent van de vakantiegangers naar het buitenland een inkomen tussen de 9000 en 14000 gulden heeft; 23 procent heeft een inkomen tussen de 14000 en 20000 gulden. Vooral in landen ais Joegoslavië, Griekenland en Scandinavië is de laatste catego rie goed vertegenwoordigd. in Frankrijk is de inkomensklasse tus sen de 20000 en 25000 gulden de categorie waartoe de meeste vakan tiegangers gerekend kunnen worden (24,6 procent). Relatief sterk verte genwoordigd, aldus het CBS, is in dat land ook de categorie vakantie gangers met een inkomen boven de 30.000 gulden (15,9 proeent). Frank rijk recruteert zijn Nederlandse va kantiegangers dus vooral uit de ho gere inkomenscategorieën. De afkomst van de vakantiegan gers, zo blijkt uit de cijfers van het CBS, concentreert zich sterk rond de zgn. middengroepen (hoofdarbeiders, d.w.z. employés en ambtenaren). Meer dan de helft (52,1 procent) van de 2,7 miljoen vakantiegangers naar het buitenland behoort tol deze middengroepen. Ruim 20 procent valt onder de catogorie van de hand arbeiders. De ambtenaren cn em ployés zijn vooral georiënteerd op landen als Frankrijk. Joegoslavië en Scandinavië. De handarbeiders rich ten zich relatief sterk op dc Bonds republiek en Oostenrijk Ruim tien proeent van het buitenlandse vakan- tiebezoek wordt uitgemaakt door de categorie gepensioneerden en perso nen zonder beroep De groep is rela tief sterk vertegenwoordigd in Zwit serland en Engeland. Uit de CBS-cijfers blijkt ook, dat er een aantoonbaar verband bestaat tussen het opleidingsniveau en het vakantiebezoek aan het buitenland. Van de Nederlanders, die naar het buitenland gaan, heeft 39,5 procent uitgebreid basisonderwijs gehad, een percentage dat bijna even hoog is ais dat van middelbaar ouderwijs, semi-hoger onderwijs en hoger on derwijs te zamen (resp. 20,1, 12,2 en 8,5 procent). België, Italië en Scandinavië zijn landen waar de jeugd (tot 18 jaar) sterk vertegenwoordigd is. In Span je en Portugal is de middengroep (18-39 jaar oververtegenwoordigd. terwijl landen als Zwitserland, Oos tenrijk, Joegoslavië en Engeland veel oudere vakantiegangers aan trekken. Het hotel-pension bleek het meest ln trek te zijn bij de buitenlandse vakantiegangers (44,8 procent), ge volgd door de categorieën tent (26,1), zomerhuisjebungalow (15,6) en caravan (7,3) Het percen tage buitenlandse vakantiegangers dat in 1969 gebruik maakte van boot, kamphuis, jeugdherberg, kam peerboerderij en kamers zonder pension was 6,1 procent. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Premier Biesheuvel heeft gisteren tijdens een eerste oriënterend en informeel gesprek met de voorzitters van de drie vak centrales over het gehele sociaal-economische beleid opnieuw de be reidheid uitgesproken om de loonmaatregel en de prqscalcuiatiebc- scbikking op een nog nader te bepalen tijdstip in te trekken. Van de zijde van de vakcentrales is daarbij aangedrongen op spoed, zonder verder formeel overleg. Beslissingen zijn echter nog niet genomen. wijs gebruik van hun vrijheid te maken, als de prijsbeschikking, te gelijk met het loonmatigingsbesluit, wordt ingetrokken. „Als het lukt de prijzen op vrij willige basis te beheersen, zal dit looneisen kunnen voorkomen", aldus minister Langman. Bij liet Drentse plaatsje Nieuw-Schoonebeek proberen militairen met ■eende krachten vijf drie-tons legertrucks, een één-tons legertruck met op legger. een militaire kraanwagen en een AMX-bergingstank uit een veen- jtig weiland te trekken. Het wagenpark zit daar (muur)vast nadat een enant de chauffeurs „na 400 meter rechtsaf, mannen" had gecommandeerd, ar in plaats van op een stevige betonweg te komen, voelden de chauffeurs hun wagens wegzakken. De bergingstank en de kraanwagen waren er om 4Ê overige wagens los te trekken, maar ondergingen hetzelfde lot. I (Van (Van onze redactie buitenland) Bij deze beschietingen zouden lerden mensen zijn gedood en ld", aldus het communiqué. In vluchtelingenkamp in Gaza zou- op verscheidene plaatsen bran den i zijn uitgebroken. Bij de berg- ^Uingen Jebel Qatal en .Tebel al- ommenlaar Ab Vereniging Nederlands Fabri kaat is zacht en kalm over leden. Niemand die er om behoeft ^fceuren. Hoewel deze instelling haar oorsprong dankt aan de eerste öuchteie industrialisatiepogingen ^ft>ns land werd haaf verleden vooral bepaald door de crisisjaren vlik voor de tweede wereldoorlog. Aopr Nederlandse waar, dan hel den wij elkaar" luidde haar nogal ^Bcentr-sche slagzin. 18 huidige generatie weet wel niet de sluiting der lands huizen, maar juist het opengooien ervan brengt de welvaart aan. Uiter aard op voorwaarde dat men er in e' buitenland ook zo over denkt. Da? wil niet zeggen dat we geen ^■erlandse produkten meer be- ^■ven te kopen. Maar we behoe ven ze ook niet tegen wil en dank a|te nemen als het buitenlandse lukl beter en goedkoper is. Ie opheffing van de Vereniging iferlands Fabrikaat betekent dan ook eigenlijk dat de Nederlandse in dustrie volwassen is geworden. Waar wel tegen gewaakt dient te vKOrden is de concurrentievervalsing welke Van voortvloeien uit het han- terer van verschillende winstmarges voor de tussenhandel. Want dan word' de keuze van de consument met bepaald door kwaliteit en prijs, maar door de economische bindin gen n de schakel fabrikant - gros sier en detaillist. Aqra'a zijn commando's en Jordaan se militairen in gevechten van man tegen man gewikkeld, aldus het Pa lestijnse communiqué. De Jordaanse regering wilde op deze berichten geen commentaar le veren. Een woordvoerder van de Jordaanse ambassade in Beiroet zei over geen inlichtingen over de toe stand in het noorden van Jordanië te beschikken. Reizigers die uit Amman in Bei roet zijn aangekomen, vertelden dat alle personenauto's, die uit de Jor daanse hoofdstad naar het noorden in de richting van Jerasj reden van militairen opdracht hadden gekregen terug te keren omdat er in dat gebied geschoten werd. De Palestijnse verzetsbeweging El Fatah heeft een beroep op de Arabi sche leiders gedaan een einde aan de gevechten te maken. De Sovjet-Unie heeft volgens functionarissen in Washington de le vering van straalvliegtuigen aan Egypte en Syrië versneld. Een woordvoerder van het minis terie van buitenlandse zaken zei, dat de VS het evenwicht in de bewape ning tussen Israël en de Arabieren wil handhaven. Hij verklaarde, dat de VS bij de wapenleveranties aan Israël rekening hielden met de Rus sische leveranties aan de Arabie ren. Het informele gesprek vond plaats op het Catshuis onder leiding van premier Biesheuvel, die werd gese condeerd door de ministers Nelissen (Financiën), Lardinois (Landbouw), Boersma (Sociale Zaken) en Lang man (Economische Zaken). Afge sproken werd dat er nog meerdere gesprekken met de voorzitters van de vakcentrales Ter Heide (NVV), Mertens (NKV) en Lanser (CNV) zullen plaatsvinden. Later op de dag vond eenzelfde gesprek plaats met de voorzitters van de twee centrale werkgeversverbon den, de heren Bakkenist en Van Boven. Later zullen er nog gesprek ken met de voorzitters van de cen trale landbouw- en middenstandsor ganisaties en de consumentenorgani saties volgen. Minister Boersma (Sociale Zaken) zei dat was gesteld dat het kabinet streeft naar een stuk programmering op middellange termijn inzake de wensen op het gebied van sociale voorzieningen (optrekken minimum loon, verhoging aow tot minimum loon, invoering van een arbeidsonge schiktheidsverzekering voor zelf standigen etc.). Over de loonwet is verder overleg nodig, vindt ook het kabinet. NW-voorzitter Ter Heide zei ge wezen te hebben op de vrees van de vakcentrales over de gevolgen van een minder gunstige conjuncturele ontwikkeling voor bepaalde regio's, waarbij het noorden en in mindere mate het zuiden als eerste de dupe worden. I Nede. De vakcentrales hebben laten blij ken een verbetering van de pensi oenvoorziening bijzonder essentieel te achten, te beginnen bij de aow- uitkeringen. NKV-voorzitter Mertens zei het kabinet ervoor gewaarschuwd te hebben niet teveel lasten te leggen op de laagstbetaalden en de midden groepen. In dit verband wees hij op de verhoging van college- en kleu- tergelden. Premier Biesheuvel zei erop te hebben gewezen dat in plaats van over bezuiniging eerder gesproken moeten worden over een herwaarde ring van overheidsuitgaven, teneinde ruimte te vinden voor bepaalde pri oriteiten. „De begroting voor 1972 wordt een heel moeilijke operatie", voor spelde de premier. NW-voorzitter Ter Heide zei desgevraagd nog te genstander te zijn van een verho ging van de btw, omdat dit zou leiden tot prijsstijgingen. Minister Langman van Economi sche Zaken heeft uit het overleg tussen regering en werkgevers de indruk overgehouden, dat de werk geversorganisaties bereid zijn er bij hun leden op aan te dringen een (ADVERTENTIE) Evoluon. De naam zegt 't eigenlijk al: constant gelijke tred houden met alle nieuwe ontwikkelingen van deze tijd. 't Evoluon verandert met de dag. Nu zijn er bijvoorbeeld net weer twee nieuwe afdelingen bij:voedsel- produktie en milieubeheer... Natuurlijk, zoals u in het Evoluon kunt verwachten, met uitgebreide mogelijkheden om zelf actief te zijn. Kom weer eens langs. Het is de moeite waard er een dag voor uit te trekken. Direct aan de rondweg in Eindhoven. Geopenddagelijks van 10-18 uur; op zon- en feestdagen van 12-18 uur. (1e Kerstdag en Nieuwjaarsdag gesloten.) (gesticht door Philips) (Van onze redactie binnenland) UTRECHT Rinus Wehrmaim, de dienstplichtige soldaat die zijn haar niet wilde laten knippen en toen door de krijgsraad tot twee jaar gevangenisstraf werd ver oordeeld, wat in hoger beroep werd omgezet tot een week mili taire detentie, gaat bij de minister De Koster van Defensie schade vergoeding vragen voor de drie maanden, die hij in voorarrest heeft gezeten. In een request, opgesteld met behulp van de Vereniging van Dienstplichtige Militairen VVD M), verzoekt Rinus om uitbeta ling van drie maanden wedde (ongeveer 750,Verder wil hij bijna drie maanden buiten gewoon verlof hebben (voorarrest min de week detentie). Ook vraagt hij de minister de week militaire detentie niet te hoeven nadienen. „Dat request is volkomen te recht. Want ik ben onschuldig veroordeeld", aldus Wehrmann, wiens advocaat mr. R. M. Schutte, achter het verzoekschrift staat. De VVDM vindt het hoogst onbillijk als het verzoek niet zou worden ingewilligd. „Rinus heeft zoveel narigheid gehad, dit komt hem volkomen toe. Overigens heeft hij er volgens het boekje geen recht op. maar juist dat boekje is nodig aan een totale herziening toe", al dus een woordvoerder van de VVDM. Rinus Wehrmann voelt zich momenteel verre van gelukkig in de krijgsmacht: „Vooral met zijn meerderen, de goeden niet te na gesproken, kan ik het niet best vinden", Rinus, die aanvankelijk in Bergen op Zoom lag, is nu ge plaatst in 't Harde. Ook krijgt Rinus Wehrmann, die onlangs een week door de mi litaire arts naar huis werd ge stuurd om op verhaal te komen, regelmatig dreigbrieven met als tekst b.v.: „Je zal nog een keer In de publiciteit komen, maar dan kaal geschoren in een kist". „Het is mij allemaal wat rauw op mijn dak gevallen. Ik ben hard aan een behoorlijk verlof toe", zei Rinus Wehrmann. Hij slikt dage lijks zenuwtabletten en heeft in middels contact opgenomen met een psychiater. DE AMERIKAANSE admiraal Jo seph James Clark, vrienden noem den hem „Jocko" is op 77-jarige leef tijd overleden. Admiraal Clark was één van de grote mannen tijdens de oorlog in de stille Oceaan. Zijn bij naam was: „Patton van de Paci fic". BIJ INVALLEN van de politie aan de Franse Riviera zijn 51 perso nen gearresteerd. De jacht, gehou den in opdracht van president Geor ge Pompidou teneinde het drugpro bleem in de vakantie te bestrijden, leverde tevens een buit van 1,7 kilo heroïne en 325 gram hasjiesj op. WASHINGTON (DPA) De Amerikaanse ambassadeur bij de Parijse Vietnam-onderhandelingen, David Bruce, wordt volgens een be richt van de Amerikaanse omroep- maatschappij NBC spoedig vervan gen door de Amerikaanse ambassa deur in Zuid-Korea, William Porter. De gezondheid van de 73-jarige Bruce zou te wensen overlaten. De Amerikaanse regering heeft gewei gerd commentaar te geven. SCHIPHOL (ANP) In haar strijd voor meer eigen zeggenschap in de wereld van de luchtvaart, waarin de grote IAXA-maatschaupij- en dc teugels zo vast mogelijk in handen houden, hebben dertien on afhankelijke chartermaatschappijen in Parijs een eigen organisatie opge richt, genaamd International Air Charter Association (IACA). Onder die dertien bevindt zich één Neder landse chartermaatschappij, n.I. Transavia Holland. Onder de andere twaalf zijn er zes uit de Verenigde Staten. Het grote twistpunt tussen de internatio nale chartermaatschappijen en de IATA-carriers, die voor de geregel de luchtlijnen zorgen, is altijd ge weest het goedkope vervoer. Terwijl IATA-maatschappijen wekelijks of zelfs dagelijks vaste vluchten moe ten uitvoeren, ook al hebben zij slechts enkele passagiers aan boord, kunnen chartermaatschappijen op dezelfde routes op ongeregelde tij den een volle machine laten vliegen en daardoor dus tegen lagere tarie ven vliegen. Indien de chartermaat schappijen daarin volledig de vrije hand zouden krijgen, zou daar is vrijwel iedereen het over eens het geregelde lijnvervoer ernstig worden bedreigd en wellicht op sommige routes geleidelijk dood bloeden. Dit heeft in de loop der jaren tot luchtvaart-politieke con flicten en besluiten geleid, die de vrije vaart der chartermaatschappij en vaak aanzienlijk hebben beteu geld. „Met onze nieuw opgerichte IACA kunnen wij thans gezamenlijk een vuist ballen", zo deelde een zegsman mede. Nederlands grootste chartermaatschappij, Martinair Hol land, waarin de KLM deelneemt voor 25 procent van het aandelenka pitaal, is geen lid van de IACA geworden. DE ZWITSERSE federale autori teiten stellen een onderzoek in naar het alom verkrijgbare middel „Mar- zine" tegen reisziekte, na berichten dat het gevaar voor de gezondheid kan opleveren. Nu het weder zich alsmaar goed, het kabinet stand en de koning van Marokko het been stijf houdt, lijkt er nauwelijks nog iets anders over gebleven om je druk over te maken dan de Tour. En ook dat is maar schijn, want... Nu Ocana (uit)gevallen is, geach te sportvrienden (en -dinnen?), en Eddy Merckx door het weigeren van de gele trui aan populariteit aan het terugwinnen is, wat hij in de voor gaande jaren heeft verspeeld door alsmaar te willen en te kunnen winnen, zie ik de Ronde helemaal niet meer zo zitten. (Ingewikkeld zinnetje, hè. Lees hem dan nog maar eens.). De snee ls, zoals dat heet, uit de Tourverslagen via krant, radio en t.v. Want wie valt er nu nog te bewieroken, na Merckx, Ocana en Zoeten,elk? Niemand niet, spraken de Brabander en de Zeeuw en ze hadden gelijk. Want Jopie kan het niet, zoals hijzelf profetisch meedeelde aan de meet in Luchon. „Ik zal het probe ren, dat in ieder geval", beloofde T op. „Nou, goed, joh", prees com mentator Nelissen met zijn donker bruine stem. Waarmee het Parijs, vrees ik. doek viel. Tot in Wozwoef, schep vreugde in het leven. (Naar liet New Yorks). Et gebeuren overigens ui-terst merkwaardige dingen, waarde lie- d=n. Het zit niet goed tussen ons en de zee. U weet .iet, die plas, waar aan voorvader na jorvader land ontworsteld heeft en die wij op dit moment nog trachten te temmen met knotsen van Deltawerken. Maar er is meer: die plas tussen ons en al wat Brit is hebben we met z'n allen, wie dat ook mogen zijn, zo vervuild dat het langzamerhand een levens gevaarlijke aangelegenheid is ge worden om erin te zwemmen. En wat gebeurt er de laatste da gen? De zee neemt wraak. Dat is mijn idee. En dat zit zo. Herinnert u zich nog die monstrueuze kwallen, die vorige week onze stranden be noorden de grote rivieren kwamen verschandaliseren? Sn de mosselen die zo gevaarlijk zijn, dat van ho gerhand wordt afgeraden ze te eten. Die komen ook uit zee! En de paling neemt de kuiten uit d'aloude Zui derzee, waar alsmaar dooie vis komt bovendrijven. Let op mijn woorden: dit is de koele wraak r zee. Voor alles wat wij mensenkinderen, om niet te zeg gen viezeriken, haar hebben aange daan: eerst lanijepikken en dan als vullesbak gebriiken. Jazeker! Drekschepje: drollenvanger. En daar laten we het voor van daag maar weer bij. Tot morgen. MERIJN P.S. Schepjijopofschepikop? DEN HAAG-LONDEN (ANP-RTR) Een Franse treiler, de „Thierry", is dinsdagochtend vroeg in het Ka naal van Bristol met een Westduits schip, de 4600 ton metende „Regi- ne". in aanvaring gekomen. De schipper van de treiler en een bemanningslid worden vermist. Acht man zijn door de „Regime" opge pikt. In het Kattegat is het Deense zeiljacht „Esther" gezonken na een aanvaring met het ruim 10.000 ton metende Zweedse motorschip „Rio de Janeiro". Eeen opvarende van het jacht is opgepikt. Een andere wordt vermist. (ADVERTENTIE) Gratis ec uitdewereldze Nooit eerder kon u zo gemakkelijk een bijzondere verzameling schelpen aanleggen als nu. Shell zocht ze voor u op uit tropische en subtropische zeeën. En geeft ze u gratis. Bij 20 liter benzine of 2 liter Shellina Premix krijgt u er één. Bovendien heeft Shell een fraai uitgevoerd schelpenboekje voor u. Samen met een handige verzameldoos voor uw schelpen voor slechts 75 cent.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 9