1 1 50 In strijd om bergprijs Zoetemelk geeft zich gewonnen an der Molen leert van Tour VAN IMPE GEEN BEDREIGING VOOR MERCKX Zoetemelk kwaad over straf MERCKX: DRIE TRUIEN RELIJST VAN DE TOUR Voortbestaan wielerploeg Mars-Flandria onzeker Van Impe Ikan andaag oor [laatste [opwinding in Tour :orgen Jan Janssens visie op de Tour Janssen antwoordt lezers SALARISSEN RENNERS TE HOOG WEIGERDE ZEKERHEID VAN KM TOT KM sport snaf 15 juli V. en 8. Bovenstraat 53( ven. Dubbeldaks trekkerstM ten vanaf 72,50. bungalow, I ten vanaf 1 398,- alle Kampeerartlkelen en tufowjl beien tevens diverse ravans vanaf 1800,-. ring en verbuur tel. oisS1! 457. Nieuwe en gebruikte^sta^ tourcaravans, aanhang- eri" gagewagens. Dagel. geo*; van 10 tot 20.30 uur. Chr r bau, Burg. Frey terslaan Roosendaal. 33252-34* 33656. Loensdag 14 juli 1971 Landbouw Te koop kalkoenen 3 en I weken. Mestkuikens 3 tot T weken G.A. Prinze, I straat 22. Made. Tel. oin* 12543 T.k. graszaad hooi, verscl}^! de soorten A. Claassen ^1 persweg 79. Stampersgat --■ 01651-368. Diversen Vakantiescliieting op dond». H dag 15 juli bij A Raes, KW lerzande. Begin 19.00 uur. Vakantieschieting op donfol dag 15 juli bij café Sport t, St.-Jansteen. Begin 3 uur. 1 Vakantieschieting op 2 café De Kraai, bij C. B> de Vijlder, Begin 3 uur. R. de Vilder, Hulst. Grote vt.1 kantieschieting op donclerd-l 15 juli. Begin 3 uur. L-'"1 1* voorCourantenpubtititeit per meter (Van onze speciale verslaggever) SUPERBAGNèRES Wie Lucien van Impe kent, weet dat zijn klimcapaciteiten het moeten afleggen tegen zijn zelfvertrouwen. Moeiteloos erkent de kleine Belg dat gebrek: „Ja, ja, ik ben een af- wachter. Ik mis de durf". Het kostte hem gisteren de ritoverwinning op de bijna 20 kilometer lange col van Superbagnères waar hij bewees sterk genoeg te zijn om Merckx vandaag op achterstand te fietsen, omdat hij hem met gemak lostte, net als Joop Zoetemelk. Zoals Lucien van Impe van zijn concurrenten wegreed om tenslotte met zoveel voorsprong aan de top te komen dat hij Joop Zoetemelk van zijn twee de plaats in het algemeen klassement verdreef, is hij in staat de gele trui te pakken. Wat hem ervan kan weerhouden is zijn gebrek aan lef, wat hij gisteren eveneens bewees. Drie kilometer onder het hoogste punt van de Superbagnères-pas, waagde hij, die de beste indruk maakte van allen die de kopgroep vormden, (Merckx, Zoetemelk, Fuente, Thevenet, Genty, Delisle en Agostiiiho), een beslissende demarra ge. Te laat. Spanjes nieuwe hoop in de bergen, José Manuel Fuente, was toen al zo ver weg dat hij zijn twee de achtereenvolgende ritzege in de Joop Zoetemelk: Van Impe heeft me verrast. In de Midi Libre kon ik hem nog gemakkelijk losrijden." I (Van onze speciale verslaggever) I SUPERBAGNèRES Ter oriënta- met betrekking tot politionele atregelen voor de Tour de France, 1 luidt de in ambtelijke taal gestelde dracht, volgt de kapitein der rijks- Piet van der Molen (35) uit [eist sinds enige dagen de Ronde, ljdond in de volgerskaravaan en pegend in de helikopter boven de ers heelt kapitein Van der Molen zichzelf vastgesteld dat „het anse volk lieei anders tegenover wielerwedstrijd staat dan het derlandse". n der Molen: „Als wij met Olym- Ronde door bepaalde streken i ons land rijden en we geven aan Ênsen een stopteken, dan proberen toch nog door te rijden. Bij de Tour dit heel anders. Daar zijn de men- al van hun fiets gestapt of heb- i ze hun auto al in de berm van de |eg geplaatst, omdat ze eenvoudig graag de Ronde willen zien". „Er is hier ongelooflijk veel politie [de been", zo heeft Van der Molen foncludeerd. „Op een dag heb ik aantal politiemannen geteld. Ik kwam tot ongeveer een agent per 250 meter langs de hele route". De kapi tein is ook onder de indruk van de mogelijkheden die ondanks de toe. nemende intensiviteit van het ver keer de Tour nog altijd heeft. „Wij in Nederland moeten als één blok door het verkeer. De wegen warden op het laatste moment voor het pelo ton vrijgemaakt, zodat wij het ver keer zo weinig mogelijk belemmeren. Voor de Tour warden de wegen nog altijd zeker één uur tevoren afgezet". De taak, die kapitein Van der Molen als commandant van het detachement rijkspolitie dat Olympia's Ronde be geleid heeft, is veel zwaarder dan die van zijn Franse Tour-collega's. Heeft Van der Molen slechts 13 motorrij ders op de in mindere mate afgezette wegen in Nederland ter beschikking, zijn Franse collega kan over 36 mo torrijders beschikken. Hoe dan ook, kapitein Van der Mo len zal zijn bevindingen in deze Tour in een rapport samenvatten en voor leggen aan de algemeen inspecteur der rijkspolitie. Voor de wielersport in Nederland een belangrijk advies. door peter heerkens cols veilig wist. Die beslissing for ceerde de KAS-renner (24 jaar en voor het tweede seizoen prof), op 6 kilometer van de top, nadat Lucien van Impe tevergeefs wat aanvallen waagde. Toen Fuente sprong, rea geerde de Belg echter niet. In tweede positie achter Eddy Merckx bleef hij zitten waar hij zat. Waarom? „Ik dacht: de hele tijd heb ik het moe ten doen, nu zal er wel een ander komen. Daarbij rekende ik op Eddy Van hem verwachtte ik de tegen stoot maar Merckx kon niet. Hij reed voor zijn doen zwak, vond ik. Dat zag ik de hele rit al". En toch nes telde Lucien van Impe zich aan dat wiel. „Achteraf snap ik het zelf niet, want ik ben zo sterk als een parad op dit moment. Ik heb het gevoel dat alles kan". Het duurde nog drie kilometer voor Lucien van Impe zoveel moed verzameld had dat liij wel achter Fuente aanging. Bernard Thevenet volgde liem, als een blok aan het been. Hij weigerde elke meter kop- werk en plakte zijn kansen vast aan de energie van Van Impe. „Zou The venet niet bij me gezeten hebben, dan was ik Fuente zeker nog voor bijgegaan. Nu moest ik me inhouden omdat Thevenet een concurrent is die ik niet zelf op de troon mag helpen. Ik heb hem gevraagd zijn werk te doen, maar hij wilde niet. „Nee", zei hij kortaf. Daarna stelde ik voor dat ik me voluit zou geven en dat hij niks hoefde te doen als hij me in de finale niet beconcurreerde. Het was weer „nee". Zodoende kreeg ik dat gat tussen ons en Fuente niet dicht". Daarmee ontging hem een bijna zekere zege. De teleurstelling daar over was groot, maar het gevoel dat hij met zijn tweede plaats zoveel winst verzamelde, dat Joop Zoete melk nu in totaal twaalf punten ach terstaat in het bergklassement, over heerste. „Die prijs", glunderde Lu cien van Impe, „kan me nu bijna niet meer ontgaan". Joop Zoetemelk denkt er precies zo over. Hij geeft zich gewonnen. „Van Impe rijdt ge woon beter dan ik. Hij heeft me to taal verrast, want in de Midi Libre fietste ik hem nog zonder moeite los. Ik ken hem gewoon niet terug, zo sterk als hij nu is". Vandaag gaat Lucien van Impe proberen om de kracht, die in hem groeide naarmate de Tour vorderde („Ik voel me elke dag beter wor den") aan te wenden voor een aan val op de gele trui van zijn beroem de landgenoot Eddy Merckx. Hij geeft zichzelf een goede kans („Nu weet ik dat ik Eddy kan lossen. Die zekerheid heb ik op de Superbagnè res gekregen"), maar gelooft niet in een huldiging bij de afsluiting van de ronde. „Om de Tour te winnen moet ik op de Tourmalet en de Au'bisque minstens vijf minuten pak ken. Dan lukt het misschien. Met minder ben ik altijd verloren, omdat zowel Merckx als Zoetemelk veel be tere tijdrijders zijn. Die winnen in Vincennes allebei zeker twee of drie minuten op me. Natuurlijk ga ik proberen morgen het verschil zo groot mogelijk te houden, maar vijf minuten is veel. Ik geloof niet dat me dat lukt". In elk geval kan Lucien van Impe tussen Luchon en Gourette een rit met vier cols de Tour zijn laatste opwinding geven. Als hij maar durft. I km Onder leiding van Merckx en Wagtmans komt het tempo snel hoog te liggen. 6 km Demarrage van Danguillau- me, Bruyère volgt hem. Merckx, Van Impe, Zoetemelk sluiten aan en dicteren de snelheid. II km Fuente probeert te ontsnap pen gevolgd door Genty. Beiden worden teruggepakt door Van Im pe. 13 km Demarrage van Fuente. In de achtervolging: Merckx, Van Im pe. Thevenet, Zoetemelk, Genty, Delisle en Agostinho. 14 km Fuente heeft 15 seconden. 16 km Van Impe demarreert. The venet springt mee. Agostinho en Delisle lossen uit kopgroep. 18 km Van Impe en Thevenet op 30 seconden van Fuente, groep Merckx op 1.05. 19,6 km Fuente wint 15e etappe. Alle renners komen binnen de tijdslimiet binnen. Op de Superbagnères is eens AK te meer gebleken dat er wat aan de grote Merckx hapert. Het is toch wel waarschijnlijk dat hij de afgelopen vier jaar roof bouw heeft gepleegd. Niettemin zal hij de Tour winnen. Daar twijfel ik niet meer aan. Van Impe vormt voor hem geen serieuze bedreiging. Van Impe, die overigens nu heel wat beter rijdt dan in het begin van de Tour, kan Merckx mogelijk van daag nog een keer verslaan en mis schien pakt hij zelfs de gele trui, maar die houdt hij beslist niet tot in Parijs. Hij verliest in de tijdrit in Versailles zeker een minuut of vier op Merckx. Hij zou dus van daag een minuut of zes winst moe ten boeken. En dat is beslist teveel voor Van Impe. Hij is een goede klimmer, maar het is te zwaar voor hem om drie of vier dagen lang de force op te kunnen brengen. Joop-Zoetemelk zit er door. Het moet voor hem gauw afgelopen zijn. Het is hoog tijd voor hem uit de bergen te komen. Als hij vandaag met de eersten mee kan gaan, zie ik hem nog wel tweede of derde worden. En dat is dan het enige wat hem resteert, want de bergprijs js nu ook wel verkeken voor hem. Ik denk dat Joop wat teveel heeft ge daan dit jaar, klassiekers, de Midi Libre, de Dauphiné, de Ronde van Spanje en de Ronde van Luxem burg. Zo'n programma gaat je niet in de koude kleren zitten. En bo vendien is hij er in het begin van de Tour te hard tegenaan gegaan. In Frankrijk leeft momenteel weer hoop. Door het ontbreken van groten dreigde de wielersport in Frankrijk helemaal kapot te gaan. En nu komen er ineens twee jonge renners als uit de hemel gevallen: Thevenet en Guimard. Guimard is ontzettend meegevallen in de ber gen. Ik geloof dat hij de groene trui nog wel weer te pakken krijgt. Ik denk namelijk dat Merckx zich al leen op de gele trui zal richten. Thevenet is zo sterk als een beer en hij rijdt erg constant. Dat hij giste ren geen kopwerk heeft gedaan is gewoon een kwestie van tactiek. Hij heeft waarschijnlijk gedacht, dat hij in de laatste kilometers gelost zou worden als hij aan de leiding Zou gaan rijden. Want Van Impe is nu eenmaal beter in de bergen. JAN JANSSEN De rit van vandaag zal vermoede lijk wel weer Spaans succes opleve ren. De Spanjaarden willen er in de Pyreneeën een festival van ma- want KAS heeft die etappes ge adopteerd. Mogelijk heeft ook Agos tinho, die ik gisteren wat korter had verwacht, op de rit van van daag gewacht. Hij staat tien minu ten achter in het klassement en liij zal het wel niet meer AA halen, maar voor een verras- sing kan hij zeker wel zorgen. Redactie Hein Groothuis Eddy Merckx: gele, groene en witte trui. L. C. v. Tilburg, Dr. Poelsstraat 18, Oosterhout: „Joop Zoetemelk laat het hoofd zo gauw hangen. Kan hij volgens u afzien of niet?" JAN JANSSEN: „Zoetemelk heeft karakter. Hij is uit het goede hout gesneden. Hij is er in het be gin van de Tour flink tegenaan gegaan. Nu moet hij dat bekopen. Hij kan het echter beslist wel op brengen af te zien." Wanneer u Jan Janssen een vraag wilt stellen over Tour-zaken die u bezighouden, kunt u dat vanavond doen tnssen 18.30 en 19.30 uur. Men dient daarvoor onze sportredactie te bellen, telefoon Breda (01600)- 22341, toestel 215 of toestel 143. Luis Ocana verlaat per braticard het ziekenhuis in Saint Gaudens. Mogelijk beuindt hij zich bij de aankomst in Vincennes onder de toeschouwers. (Van onze speciale verslaggever) SUPERBAGNERES Opnieuw zal na deze Tour de France liet voortbestaan van de Mars/Flan- dria-ploeg ter discussie worden ge steld. In Superbagnères toonde de public relations officer van Mars in België, Verbrugge, zich wel op- SUPERBAGNèRES De ideale ^tijdsgroep voor het winnen van de Rur de France ligt van 24 tot 27 In Totaal 20 renners van die ca tegorie" schreven een ronde op hun ■ar:.. Dat men ook op veel oudere yd nog best een kans heeft, be- zes-renners: Scieur, Lambot, PHissier, Buysse, De Waele en Bar- .die behorend tot de groep „31-35 jaar een Tour wonnen. En wat de ei'6 jongen betreft: 7 coureurs tussen de 21 en 23 jaar eindigden de Ronde v. Frankrijk als eerste: Frangois Fa- ber (22), Oktave Lapize (21), Autille Defray (22), Philippe Thijs (23), Ro mein Maes (21), Jac. Anquetil (23) en Felice Gimondi (23). De Tour-erelijst met leeftijden, ziet er als volgt uit: 1903: Garin (32 jaar), 1904: Cornet 24, 1905: Trousselier 24, 1906: Pottier 27, 1907: Petit-Breton 24, 1908: Petit- Breton 25, 1909: Faber 22, 1910: Lapi ze 21, 1911: Garrigou 28 1912: De- fraye 22, 1913: Thijs 23, "1914: Thijs 24, 1919: Lambot 32, 1920: Thijs 30, 1921: Scieur 34, 1922: Lombot 35, 1923: Pelissier 33, 1924: Botecchia 31, 1925: Botecchia 32, 1926: Buysse 33, 1927: Frantz 28, 1928: Frantz 28, 1929: De Waele 33, 1930: Le Ducq 26, 1931: Magne 27: 1932: Le Ducq 28, 1933: Speicher 26, 1934: Magne 30, 1935: Maes 21, 1936: Maes 27, 1937: Lapé- bie 26, 1938: Bartali 24, 1939: Maes 30, 1947: Robic 26, 1948: Bartali 34, 1949: Coppi 28, 1950: Kubler 31, 1951 Koblet 26, 1952: Coppi 31, 1953: Lui- son Bobet 28, 1954: Bobet 29, 1955: Bobet 30, 1956: Walkowiak 29, 1957: Anquetil 23, 1958: Gaul 26, 1959: Ba- hamontes, 1960: Nencini 30, 1961: Anquetil 27, 1962: Anquetil 28, 1963: Anquetil 29. 1964: Anquetil 30, 1965: Gimondi 23, 1966: Aimar 25, 1967: Pingeon 27, 1968: Janssen 28, 1969: Merckx 24, 1970: Merckx 25. timistisch, maar andermaal gaf hij toch ook blijk verontrust te zijn over de toenemende druk die er vooral ook uit Italië op de renners wordt uitgeoefend. Verbrugge: „Er worden fantasti sche bedragen geboden voor renners als Zoetemelk en Roger de Vlae- minck. Als een firma ook maar even denkt dat het een renner is die Eddy Merckx kan bedreigen, is het hek van de dam. De rivaliteit tussen bij voorbeeld drie Italiaanse firma's in keukenapparatuur, heeft ertoe geleid dat er aan renners sa larissen worden betaald, die ik per soonlijk immoreel vind. Begrijp me goed, ik gun de renners hun voor spoed, maar ik ben van mening dat zelfs een coureur als Merckx re- clametechnisch geen anderhalve ton waard is. Vandaag de dag worden er aan tweederangsrenners sommen uitgekeerd, die een directeur van Unilever of Philips niet zouden misstaan. Dat vind ik onverantwoor delijk". Dit jaar diende Mars/Flandria zijn budget voor de renners„stal" met maar liefst 50 pet. te verhogen wilde het de ploeg van 1970 in stand houden. Verbrugge: „Dit heeft toen al bij on3 geleid tot een discussie over de vraag: moeten wij nog doorgaan? Ergens is vanzelf sprekend een grens. Je kunt nu een maal niet van jaar tot jaar blijven toegeven aan een waanzinnige stij ging van de kosten in deze recla mesector. Naar mijn mening hangt het dan ook van de eisen van de renners af of wij ook in 1972 weer in de wielersport tegenwoordig zul len zijn". (Van onze speciale verslaggever) SUPERBAGNèRES Het geld- klassement van de Tour wordt nog steeds aangevoerd door Molteni, dat tot gisteren ƒ23.670,hij elkaar fietste. Goudsmit-Hoff bezet de zes de plaats en is met de somma van 8950,terechtgekomen in de mid denmoot. De verdiensten van de de ploegen zijn als volgt: 1 Molteni 23.670,—; 2 Mars/Flan dria ƒ19.060,-; 3 Bic ƒ13.170,—; 4 Peugeot 11.260,—; 5 Mercier ƒ10.150,6 Goudsmit-Hoff ƒ8915,-; 7 Sonolor ƒ7480.—; 8 Salvarini 6820,—; 9 Ferretti 6789,—; 10 Kas ƒ3705.—: 11 Hoover 3195,12 Werner 2970,—; 13 Scic 2750,—. Joop Zoetemelk is verontwaar digd over de tien strafseconden die hij kreeg in de tijdrit in Albi, omdat hij te kort achter Eddy Merckx zou hebben gereden. Zei Zoetemelk: „Ik heb in de tijdrit tussen Versailles en Parijs vorig jaar wel 20 kilometer lang op dezelfde afstand achter Merckx gereden. Toen zei niemand iets. Daarom begrijp ik de houding van de wedstrijdcommissarissen in Albi niet". 0 Hoewel Eddy Merckx gisteren in de klim naar Superbagnères niet zo'n beste dag had, heeft hij nu toch in zoverre alles bereikt dat hij recht heeft op het dragen van drie truien, de gele, de witte en de groene. Een situatie die Merckx ook al in 1970 schiep. Morgen start hij weer voor het eerst in de gele trui, die hij, zo als bekend, uit medeleven met Luis Ocana geweigerd heeft gisteren te dragen. De invloedrijke wielermanager Daniel Dousset heeft Luis Ocana een telegram gestuurd, met als inhoud: „Wees moedig, voor jou gaat het wie lerleven gewoon verder. Ben ervan overtuigd dat ik na overleg met mijn collega's Roger Piel en Jean van Buggenhout contact zal opnemen, zo dat je alle wielercriteriums als een gewaardeerde vedette zult kunnen rijden". De verwondingen van Luis Oca na blijken, zo heeft een nieuw me disch onderzoek in het ziekenhuis van Saint Gaudens uitgewezen, slechts te bestaan uit 'n hoofdwonde en kneuzingen. Ocana werd gister ochtend luide toegejuicht door een schare supporters, per brancard naar Mont de Marsan gebracht. In een in terview zei hij tegen supporters: „Als Merckx straks in Mont de Mar san komt (start van de 17e etappe) ontvang hem dan vriendelijk. Hij is een faire tegenstander in de Tour ge bleken". Men verwacht nu dat Luis Ocana aanwezig zal zijn bij de bin nenkomst van de Tour op de wieler baan van Vincennes en dat dan hij die gelegenheid Eddy Merckx heni symbolisch zijn gele trui zal over handigen.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 5