iRING CY rs iteurs assan Iaat nog nkele uiters in leven Gele-truidrager door noodweer geveld OCANA NIET ERNSTIG GEWOND Goes moet nog wachten op subsidieregeling llf doden •ij w ingelukken Jiaams bedrijf komt met woning van kunststof Drie Franse toeristen vermoord in Engeland Man krijgt granaat- huls in gezicht bij demonteren oud kanon TE KOOP TE HUUR >P GEVRAAGD! diensttreding of bjecten Gapens ontdekt ia autobotsing BEGRAVEN CRISIS Als raad ja zegt: Prof. Pennink supervisor voor Goes Directielid van Delta Lloyd: Premies auto verzekering zouden 25 pel, hoger moeten Kleuter verdronken DWARSGEBAKKEN IN KOEWEIT: 46 GRADEN PERSONEELSGEBREK TER SECRETARIE New York gaat drekschepjes verstrekken aan hondeneigenaars Jongeren eisen Napolitaanse domschat (ruim 100 miljoen gulden) voor sociale woningbouw Vloeibaar Royale herenhuizen met garage en c.v., L-vormige woonkamer (40 m2) keuken 5 x 2.66, 4 slaapkamers, bad', kamer met kuipbad, balkon. Koop. prijs 82.500,* von. Royale mïddenst. won. met schuur 0f gar., 5 slik,, badk., aanv. direct koopsom v.a. 82.000,- k.k. Hoekhuis met garage, woonk., eet- keuken, 4 slaapk, badk., met kuip. bad sept./okt. 1971 te aanv. koop. som 55.000,- k.k. Luxe eengezinswoningen met c.v. garage, hall, ruime keuken, vormige wooneetkamer met open spiltrap, 3 sl. kamers, doucheruimte 2e toilet, balkon, veel kastruimte, 2e verdieping grote sl. kamer en hobby, ruimte. Koopprijs f 77.500,- k.k. Riante premiewoningen met carport. Woon- eetgedeelte met open keuken, gescheiden door eetbar, 4 sl.k., bad. kamer met ligbad en 2e toilet, voor* zien van c.v., grote tuin. Koopprijs v.a. 58.300,. von. J Goed onderhouden woonhuis m. gar, I c.v. (olie), hal, toilet, woonk. met I open haard, studeerk. en serre, keu- I ken en bijkeuken, 4 slaapk. met I douche en 2e toilet, groot balkon. Koopprijs 110.000,- k.k. Goed onderh. woonhuis met c.v. I (olie), hall, toilet, woonk. plm. 28 m2, I keuken 4.25 x 3.20, 4 sl. kamers en I betegelde douche, balkon over ge- I hele lengte van de woning. Ruime I tuin en berging. Vrije vestiging. I Koopprijs f 51.000,- k.k. Goed onderhouden vrijstaande won. entree, ruime hall, toilet, hardhouter trap naar verdieping, woonkamer m. I parketvloer, keuken en bijkeuken. Verd. douche en 4 sl.k., garage. Koopprijs 75.000,- k.k. Bedrijfshal 1000 m2 700 m2 ter- I rein, nabij autowegen, spoorbaan, en vaarwater. Huurprijs 35,- p. m2 per jaar. en cliënten zoeken wij woningen, bun- landhuizen en villa's. [it u zich wenden tot: Adviesbureau Nationaal NV i.o. ADVIESBUREAU NATIONAAL n.v. U Cimburgalaan 40, Breda Telefoon 01600-41412. Openingstijden: ma- di- do- 9.00-12.30 uur I wo- en vrij- 14.00-21.00 uur I za- 10.00-14.00 uur Gestelsestraat 103, Eindhoven Telefoon 040-61902 Openingstijden ma- t.m. vrij- wo- en vrij- za- 9.00-17.00 uur 19.00-21.00 uur 10.00-17.00 uur BETROUWBAAR sting van uw gezin of bedrijf elders In ngt u daadwerkelijke hulp en begelel- het gehele land. 03-335293 en - BREDA uur bij onze bedrijfs- at 27 te Goe elefocr van Glijmenstraat 13, [recteurDr. W. A. J. M. Harkx lofdredacteurL. Leyendekker j.pHp en administratie-adres lauwstraat 9, Terneuzen. tel. (01150) - 792 lonnementsprijs13.70 per kwartaal; fer maand f 4,80. Losse nummers 15 cent, Iclusief 4% B.T.W. ironummer 1945433. VRIJE DINSDAG 13 JULI 1971 25e Jaargang No. 6595 Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie f 2,40. exclusief 4% B.T.W. Rubiiek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,15 iedere regel méér 23 cent Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad. 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m 11 uur. Voor het maandagnummer: Vrijdag tot vm. 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem r (Van onze redactie binnenland) LEIDSCHENDAM Na een week end met weliswaar ontzettend veel jerdrinkingsgevallen, doch betrek kelijk weinig doden op de weg, leeft het verkeer op de Nederlandse tegen gisteren toch weer een zware Jol geëist. Bij een vijftal ongeluk- ten waren niet minder dan elf den te betreuren. Te IJmuiden vonden vier mensen gelijk de dood bij een fataal onge- k. Een kleuter van bijna twee jaar, én vrouw van 31 jaar en twee touwen van 80 en 81 jaar zijn daar tvend verbrand, toen de personen- jito, waarin zij zaten, na een hevige Jmrijding in brand vloog. Alleen |e bestuurder van de auto, echtge- pot van de 31-jarige vrouw, bracht et er levend af. Hij werd door de chok van de aanrijding uit de wa- Bn geslingerd, die direct daarna antc-lde en in een enorme fakkel Wanderde. Alle reddingspogingen |aren vergeefs. De blusapparaten eken niet opgewassen tegen de ge ldige vuurzee. De aanrijding werd veroorzaakt or een personenauto met drie Chi- :se inzittenden, die belemmerd i hun uitzicht geen voorrang ver- jenden en de auto van de slachtof- |rs in de flank aanreden. en ongeluk op de provinciale J Assen-Hoogeveen heeft aan |rie mensen het leven gekost. Een pilo met twee echtparen uit Woer- fen en Capelle aan den IJssel stak |e provinciale weg over en werd pgereden door een andere auto. Tie van de inzittenden van de auto, lie de weg overstak vonden de od. Bij Leidschendam zijn twee men- Jen die in een auto zaten gedood en ►erbrand, toen de auto van achteren perd geraimd door een vrachtwagen- mbinatie. De personenauto stond, hter een vrachtwagen, voor een od verkeerslicht te wachten, toen vrachtwagencombinatie op de achtende auto inreed, die als een irmonica in elkaar werd gedrukt, aarbii vloog de auto in brand ffad.it de aiuto was uitgebrand lukte pat nog niet de lijken uit het wrak halen. De politie sleepte daarom wagen naar het bureau om daar |e identiteit van de slachtoffers te "erzoeken. IBij Voorst werd een 83-jarige Heirijder, toen hij per fiets vanuit pi zijweg de rijksweg overstak, angereden en gedood. In Wilp vond pn 70-jarige Haarlemmer, toen hij zijn brommer geen voorrang ver ende aan een vrachtauto, de lAMERONGEN (ANP) Een pis tol en een revolver, een hoeveel- pid bijbehorende munitie, inbre- :erswerktuigen en een portefeuille liet o.a f20.000,- werden gisteren gevonden in een personenauto. Deze ïito reed op rijksweg 12 bij Ame- pngen achterop een geparkeerde ■mek met oplegger De twee inzit- snden, de 34-jarige Ph.J.A. uit Alk- paar en de 27-jarige R.T.K. uit ^elft. moesten naar het ziekenhuis Veenendaai worden gebracht 'erden later verhoord. (Van onze redactie buitenland) RABAT/PARIJS De leiders van de mislukte staatsgreep tegen koning Hassan II van Marokko zijn gisteren voor de aangekondigde executie ononderbroken verhoord. Hoeveel deelnemers aan de coup zullen worden doodgeschoten is niet bekend. Op een persconferentie had de monarch zondag ver klaard dat niet meer dan tien officieren de leiding hadden. Volgens officieuze kringen in Rabat zouden drie generaals en twee kolo nels tot degenen behoren, die de doodstraf zullen krijgen. In de loop van maandagmiddag werd vernomen, dat de executies tegen de leiders van de mislukte staatsgreep reeds begonnen waren. De generaals die de hoofd verantwoordelijkheid droegen zouden echter nog niet zijn doodgeschoten, Maandagochtend zijn drie van de laatste verzetshaarden in de hoofd stad in het gebouw van de V.N. en in twee regeringsgebouwen door militairen opgeruimd. Om Rabat wer den straatversperringen aangebracht. Sedert zaterdag zijn 158 opstandelin gen gedood en 650 gevangen geno men. In Rabat zijn gisteren de bij de mis lukte coup omgekomen regeringsge trouwe officieren en soldaten in aan wezigheid van koning Hassan, zijn minister van Binnenlandse Zaken, generaal Oufkir, en koning Hoessein van Jordanië begraven. De kisten wa ren met de Marokkaanse vlag bedekt. Koning Hassan boog zich voor de eerste kist, die hij met beide handen vasthield. Taj van militaire en bur gerlijke hoogwaardigheidsbekleders woonden de plechtigheid bij. Koning Hoessein van Jordanië was naar Marokko gekomen om Hassan persoonlijk geluk te wensen met het mislukken van de aanslag en de coup en te spreken over de jongste ont wikkeling na de gebeurtenissen van zaterdag. Het Marokkaanse staatshoofd had op zijn persconferentie behalve de Li bische regering ook Egyptische in stanties verantwoordelijk gesteld voor hulp aan de uitvoering van de mis lukte staatsgreep. Volgens politieke waarnemers in Cairo houdt een reis van de persoonlijke Vertegenwoordi ger van de Egyptische president, Has san Sabri Elkholi, naar Marokko, ver. band daarmee. Zij menen, dat deze politicus voor alles proberen moet, een crisis tussen Marokko en Libië te voorkomen. Zondagavond had presi dent Anwar Sadat van Egypte reeds een onderhoud met de Marokkaanse gezant in Cairo.' Voorts heeft het lid van de Algerijnse revolutionaire raad, de minister zonder portefeuille Bel- kacem, in Rabat besprekingen ge voerd. Op zijn terugreis naar Algerije heeft hij nog een onderhoud met een Libische politicus gehad. (Van een onzer verslaggevers) GOES De gemeente Goes gaat, als de gemeenteraad daarmee in zijn vergadering van woensdag 21 juli akkoord gaat, een „supervisor" op het gebied van het woonmilieu en stedelijk landschap (een terrein tus sen stedebouw en architectuur in) aanstellen. Voor f27.000 heeft men als deskundige de Amsterdamse hoogleraar prof. ir. P.K.A. Pennink weten aan te trekken. De kosten van dit jaarsalaris zullen zoveel mo gelijk ten laste van desbetreffende bestemmingsplannen komen en wor den doorberekend in de grondprij zen. Prof. Pennink zal ook de super visie over de stedebouwkundige en architectonische ontwikkelingen van Goes voor zijn rekening nemen. CHESTER (Reuter) Twee Franse gezusters en de man van een van hen zijn gistermorgen vermoord aangetroffen op een kampeerplaats bij het Delamere-woud in het noord westen van Engeland. De drie slachtoffers waren voor in de twintig. Zij zijn op gruwelijke manier ver minkt. De politie, die een grote klopjacht heeft ontketend in het bos en de omringende dorpen, wilde de namen niet bekendmaken. De slachtoffers zouden afkomstig zijn uit het depar tement Vendee aan de Franse west kust. Zij waren op 6 juli in Enge land aangekomen voor een kampeer- vakantie. De lijken werden bij het aanbre ken van de dag gevonden door twee mannen die naar hun werk gingen. Een van de meisjes leefde nog, maar stierf ondanks behande ling in een nabijgelegen zieken huis. (Van onze redactie binnenland) AMSTRERDAM „De premies voor autoverzekeringen zijn in Ne derland spotgoedkoop en zouden ze ker met 25 pet. omhoog moeten, maar de prijsbeheersing van de re gering maakt dit onmogelijk. Het is een schandelijk onrecht, dat we de loonstijging niet in de premies mo gen doorberekenen, terwijl de ga ragebedrijven hiervoor wel toe stemming kregen". Dit verklaarde de heer P. A. Ze ven, lid van de raad van bestuur van Delta-Lloyd verzekeringsgroep NV, gisteren op een persconferentie van zijn maatschappij. Delta-Lloyd behandelt nu al 74.000 auto-aanrij dingen per jaar. Het schadepercen- tage van autoverzekeringen is vorig jaar met 70 pet. gestegen. DEN HAAG (ANP) De drieja rige Anna van der Sloot is gisteren in een vijver in Den Haag verdron ken. Zij was vlak bij huis aan het spelen bij de vijver langs de Melis Stokelaan. Zij werd gevonden door haar vader, die zijn dochtertje miste en op onderzoek uitging. (Van onze speciale verslaggever) LUCHON De Tour heeft zijn interessantste figuur verloren. Na een val tijdens hevig noodweer moest Luis Ocana de strijd staken. Per helikopter werd de Spanjaard, die een eind aan de hegemonie van Eddy Merckx maakte, naar een kli niek in Saint Gaudens vervoerd, waar bleek dat de BIC-kopman meerdere kneuzingen heeft en een verdraaiing van de wervelkolom, maar geen ernstige verwondingen. Het ongeval gebeurde tijdens de af daling van de Col de Mente. In een striemende hagelbui leverde Ocana een heroïsch gevecht met Eddy Merckx, voor de rest van het deel nemersveld. Nadat de Belg al bijna een keer onderuit was gegaan hij bleef overeind door zijn elleboog tegen de bergwand te plaatsen slipte Ocana en kwam ten val. De gevolgen van de smak vielen mee- Maar het leed was nog niet geleden voor Ocana. Toen de Spanjaard weer op de fiets wilde klimmen, reed Joop Zoetemelk hem onderste boven. Dat tafereel herhaalde zich toen de Portugees Agostinho naar beneden suisde. Het is de tweede keer dat Ocana de Tour voortijdig heeft verlaten met verwondingen. In 1969 werd hij ook door een val geveld. Eddy Merckx kwam na het drama Ocana ook ten val, maar hij was er veel minder ernstig aan toe dan de Spanjaard. Hij klaagde al leen over pijn in zijn rechterbeen. De Belg zal nu waarschijnlijk zijn derde Tourzege in successie behalen, want het valt niet aar te nemen dat Zoetemelk ef een ander hem nog uit de gele trui rijdt. Drijfnat van de regen en de hagel en krimpend van de pijn ligt de Spaanse renner Luis Ocana in het steenslag langs de route van de Tour, terwijl hem eerste hulp wordt verleend. (ADVERTENTIE) malse puntjes, bollen en krentenbollen moeten beslist mee. daar hap je van harte in! KOEWEIT (AP) In Europa mag de zomer lang en warm zijn, in het Arabische koninkrijk Koewijt loopt het helemaal de spuigaten uit. In Koeweit, een stad die tevens een staat is, is de temperatuur de laatste tijd overdag 46 graden en 60 percent van de in totaal 750.000 inwoners is weggegaan, op zoek naar koeite en zuivere lucht. Men wordt niet alleen geplaagd door de felle zon maar ook door de „toz", diat is een stoflaag die normaal op de woestijn ligt maar nu door de wind naar Koeweit wordt geblazen zodat er daar een soort van bewe gende grauwe mist hangt. (Van een onzer verslaggevers) GOES Personeelsgebrek ter secretarie is er de oorzaak van dat de gemeente Goes nog steeds geen definitieve subsidieregeling kent. De subsidiegenietende instellin gen uit de voormalige gemeenten die sinds de herindeling bij Goes behoren, kregen eind 1970 voor het toen lopende jaar alsnog een subsidie uitbetaald die gelijk was aan de voorheen in de eigen ge meenten geldende bijdrage. B. en w. van Goes stellen, omdat het er voorlopig weer niet naar uit ziet dat er een definitieve regeling kan worden vastgesteld, nu voor om de tot nu toe uitgekeerde subsidies voorlopig als voorschot uit te keren. „Wij stellen ons daarbij OP het standpunt dat de nog vast te stellen definitieve subsidieregelingen zullen (Van een onzer verslaggevers) CHAAM De jonge Ne- "irlandse Kunststof Indus- le (NKI) in Chaam is sa- len met WIBA n.v. (Weten- ïhappelijk Instituut voor ileggings Analyse) te Am- :rdam bezig met de voor- sreiding van een revolutie de nationale en interna- ionale bouwwereld. De twee (drijven, die momenteel szig zijn met de produktie 'an recreatiebungalows van kunststof, zijn ook plannen aan het maken voor het in massaproduktie vervaardi gen van complete kunststof woningen. Ook dit is dan een wereldprimeur. Samen met een groep pro gressieve architecten is men bezig met het maken van ontwerpen voor de bouw van een futuristisch aandoend woningtype. Met kunststof heeft men immers veel meer mogelijkheden dan met de traditionele bouwmaterialen. Is het karakter van het hui dige woningbestand afge stemd op de mogelijkheden, die de baksteen biedt, met kunststoffen kan men gaan denken aan een vormgeving, die men met baksteen nooit kan bereiken. Het prototype van de eer ste kunststofwoning denkt men volgend jaar klaar te hebben. Een jaar later kan dan met de massa-woning- produktie worden gestart. „Op deze manier hopen wij ons aandeel te leveren in het helpen oplossen van de wo ningnood", zegt de heer H. Janssens, technisch direc teur van de NKI. De NKI is nauw verwant met de WIBA dat de meerderheid van de aandelen van de Chaamse kunststofindustrie bezit. Een kunststofwoning zal volgens de heer Janssens persé niet duurder zijn dan een nor male vergelijkbare wo ning. „Maar de voordelen zijn enorm", zegt hij. „Je hebt praktisch geen bewer kingen op de bouwplaats. In de fabriek kan alles zo wor den gemaakt dat het op de bouwplaats als een blokken doos in elkaar past. En wat heel belangrijk is: je bent met een kunststofwoning af van het onderhoud. Ik woon zelf in Breda in een bunga low, waarin voor 26 procent aan kunststof is verwerkt. In een normale woning is dat 2 procent. Maar ik heb al vijf jaar niets aan mijn huis behoeven te doen". moeten terugwerken tot 1 januari 1971. Te gelegenertijd zal dus een verrekening dienen plaats te vin den", aldus b- en w. in een toelich ting. Deze voorlopige regeling geldt niet als inmiddels incidenteel al een andere regeling is getroffen of de subsidie voor een bepaalde instelling is komen te vervallen. De regeling geldt ook voor de gewone gemeente lijke bijdragen en donaties. Men heeft tot de tijdelijke maatregel be sloten om de gesubsidieerde instel lingen geen nadeel te laten ondervin den. Met de huidige krappe perso neelsbezetting kan, zo is het ge meentebestuur gebleken, slechts het noodzakelijke werk worden bijge houden en zijn extra werkzaamhe den onmogelijk. URK (ANP) De 29-jarige Klaas Nentjes in Urk is gisteren bij het de monteren van een oud kanon dusda nig aan zijn gezicht gewond geraakt, dat hij vermoedelijk een oog zal moe ten missen. Het kanon werd onlangs door een Urker kotter opgevist uit de Duitse Bocht bij Denemarken. Het is ver moedelijk afkomstig van een schip dat bij de slag om Jutland in de eer ste wereldoorlog is vergaan. Het slachtoffer was bezig het plaatje van de kruitkamer te verwijderen toen het slaghoedje van de granaat die er nog in bleek te zitten tot ontbranding kwam. Met kracht werd de huls naar achter geslingerd midden in het ge zicht'van het slachtoffer, dat in het ziekenhuis van Emmeloord is opgeno men. NEW YORK (REUTER) De stad New York gaat gratis 10.000 drekschepjes verstrekken aan de ei genaars van honden, zodat deze de uitwerpselen van hun dieren van de straat kunnen verwijderen. D-e schepjes, bestaande uit een stuk linoleum en een zak, zullen worden gedistribueerd door „houdt uw stad rein"-oomités Ze zijn dp gemeente geschonken door een za kenman en dragen het opschrift: „Aangeboden door de burgemeester van de stad New York". DE SCHOTSE miljonair Daniel Mc Donald heeft via de investeringsmaat schappij Vision Enterprises een bod van 6 miljoen pond (14,4 miljoen dol lar) uitgebracht op een meerder heidsbelang in de Britse fabriek BSA (fietsen en motoren). NAPELS (KNP) Napoli taanse jongeren hebben geëist, dat de domschat van de H. Ja- nuarius ter waarde van meer dan honderd miljoen gulden wordt verkocht en ter beschik king wordt gesteld voor de hui zenbouw in Napels. De dom schat bestaat voornamelijk uit kettingen, paarlen en andere edelstenen, die de katholieken van Napels en elders hebben gegeven aan de Napolitaanse schutspatroon, de H. Januari- us. Zondagavond werd in de domkerk de nieuwe schatmees ter geïnstalleerd door kardinaal aartsbisschop Ursi van Napels. Tijdens deze plechtigheid ver spreidden tientallen jongeren vlugschriften waarin zij erop aandringen, dat al die waarde volle sieraden worden verkocht voor de vele arme gezinnen in Napels, die in volkomen mens onwaardige onderkomens moe ten wonen. Tijdens de plechtigheid werd ook het in ampullen bewaarde bloed van de martelaar Januari- us weer vloeibaar. De jongeren beschouwen dit gebeuren als een teken, dat de H. Januarius vanuit de hemel met goedkeu ring op hun actie neerzag. An dere interpreteerden het won der als een akkoordverklaring van de heilige met de nieuwe schatmeester. De officiële reactie sloot zich bij deze laatste interpretatie aan en liet de politie komen die de jongeren uit de kerk verwij derde. IN ALLE districten van Ceylon wordt deze week hef burgelijk be stuur hersteld. Uit betrouwbare kringen in Colombo is vernomen dat de verbindingsofficieren, die na de onlusten in april het bestuur over verscheidene provincies hebben overgenomen, binnenkort van hun posten worden teruggeroepen Rege ringsfunctionarissen zullen dan het bestuur overnemen.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 1