Stenotyi Stenntyp Stenotyj Stenoty T okio [lijkt en ore |spook- tad Bemanning Apollo-15 druk aan het oefenen Nederlandse soldaat in betere conditie dan voor de oorlog Chauffeur kweekt kikkers WÊÊammm—mÊ f 1000,- ALTING Aanslag verijdeld in Buenos Aires In 1971 geen loonbelasting aow- en aww- uitkeringen binnenland buitenland kantoorervariig inzetmedewerksi Joris HelleputteJ straat 15, BREDA J. DIRKSE in Breda MAGAZIJNRUIMTE T KANTOOR Onderzoek Steekproeven GENERAAL BENNECKE (AFCENT) Succesvolle operatie onder verhoogde druk in Moskou Wilcle jacht op bankovervallers IN WIJCHEN RPS verhoogt huren met twintig procent Het onderzoek naar de dood van Thijs Propst Verblijf van Ceausescu in Mongolië was tumultueus Binsdag 13 juli 1971 Wat ia dan wel het trekkelijke van de voor gehuwde of ongel» de vrouwen die naast» goede scholing tevens beschikken? Misschien de formule:, free-lanee team, dat goed presenteert en t gehonoreerd wordt. Misschien ook de doeL, ling: géén uitzendkracjl zijn, maar een Die zich free-lance voor de cliënt. En wellicht ook door J plezierige extra's, zoalty letterspel, waaraan allej-;.1 met het team meeweil kunnen deelnemen, daardoor maandelijks a ken op een extra maand in, maand uit! Om niet te praten vanlL interessante premiestela. Begrijpt U nu waarom ij velen reeds het kleinood dragen? En i geren? Het dichtst bij U is want óf U komt even 1 van 9.00 tot 17.001| óf U belt 4851b en m een afspraak voorj tijdstip waarop iet bij U langs kan k Voeg bij I7w gewoon bad Saltraten Hodell tensohappelijk gedoae en uiterst doelmatigs ten). In dit melkachtige bai meren Uw voeten brandend gevoel en 1 ken verdwijnen. Likdoorns en eeltpl worden week en kunneJ makkelijk verwijderd den. Vanavond nog voetbad met Saltraten dell zouten. Laag in Dubbele uitwerking, i U na een voetbad met traten Rodell Uw v masseert met de Salt Rodell crème. Verkrijgbaar bij Uw ape ker en droaist. MEUBfcLtN VlOERBfcDfcKKINGfN •n KtEINMEUBtltN WONINGINRICHTING Haaqdijh 85 Bred» tel 4420C ot na 6 uu» goederenlift teid. I Goede W 106 •■lefoon 43034- Wie Tokio enkele dagen „meemaakt" staat verbaasd over het menselijk uithoudingsvermogen, over de weerstand van I de mens. Tokio is letterlijk om kotsmisselijk van te worden. Een I voortdurende walging omhult de pas aangekomen vreem- Tokio krijgt een nieuw stads- lentrum, zo is dezer dagen be kend gemaakt. Daartoe worden de wijk Shinjuku (560.000 h2) gigantische bouwplannen erealiseerd, waaraan men 15 ■aar gedokterd heeft. Er zullen' Voornamelijk zakenpanden ver- jgzen, tot een maximumhoogte |an 170 meter. Shinjuku krijgt totaal 300.000 arbeidsplaat- en. Je meest-o pzi enibarenid e mede ding was, dat de klimatologische Btandiigheden in deze wijk per ^mputer geregeld zullen worden, dlat de mensen in Shinjuku als jet ware in een kunstmatig bevei- atmosfeer kunnen levein en srken. „Ik heb de overtuiging, lat dergelijke maatregelen op lan- jre termijn de enige garantie zijn or het in stand houden van men- Hijk leven in Tokio", aldus dliirec- Hitoshi Ihara (49) van het ireau voer milieubescherming. In feite is de capitulatie-over- omst dus ai getekend. In To- -centrum staan mensen te kij- elektronische waar- Mensen lopen er trottoirs met monddoekjes {„Vroeger droeg iemand die om voorkomen, dat hij anderen een koudheid zou bezorgen, nu voor n eigen veiligheid"). In augustus 70 werden automaten in gebruik eld, waaraan men tegen in- van 10 yen zijn longen vol lucht kon zuigen. De handel zuurstoifmiaiskers floreert uitete nd. okio lijkt een giore spookstad de grauwsluiers, die geen en doorlieten. En overdag ,in altijd „gefilterde" zon, is de smerige aanslag op de gebouwen opvallend. Het centrum varn Tokio is van na 1945, maar de inwerking van de bevuilde lucht heeft er een afzichtelijke kleur, .van ongezond verval aan gegeven, die nog een graadje erger is dan de roetaamslag op de cultuurmonumenten (inmid dels gereinigd) in oud Parijs. Het probleem van de luchtver vuiling is overigens in Tokio al vrij vroeg een thema van weten schappelijk onderzoek geweest, al werd de urgente ernst ervan pas twintig jaar geleden aangevoeld. Het Instituut voor Stadsonderzoek kwam reeds in 1927 met een sta tistiek, waaruit b.v. bleek, dat in de handelswijk Nihonbashi op elke vierkante kilometer 18 ton roet per maand neerdwarrelde. In 1933 werden al 48 klachten tegen geluidshinder ingediend, ter wijl in sommige wijken onrust ontstond door grondverzakkingen tot meer dan 20 cm. per jaar. Belangrijkste luchtvervuÜers wa ren toen de industrieschoorstenen. Pas rond 1960 kwam de snelle omschakeling van kolen op olie- stook in de fabrieken, hetgeen ge voegd bij het olieverbruik in het gemotoriseerd verkeer spoedig leidde tot een alarmerende cumu latie van koolmonoxyde en zwavel- dioxyde in de lucht. Het bureau voor milieubescher ming werd in 1970 afgesplitst van de dienst openbare werken. Er zijn nu ruim 400 deskundigen werk zaam, waarvan 23 op de afdeling planning. Het totaalbudget voor 1971 bedraagt de voor onze begrip pen gigantische som van 1,3 mil jard gulden. „Naar buitenlandse maatstaven mag dat een abnormaal deling. De lucht heeft een zoetige stank. Na een paar uur heeft men rode ogen, hoestbuien die slechts geleidelijk af nemen en moeilijkheden met de ademhaling. Na een regen bui zijn brillen beslagen met een vettige roetlaag en heeft het speeksel een kleur variërend van grijs tot zwart. hoog bedrag zijn", aldus directeur Ihara, „maar voor de Tokiose ver houdingen is het veel te gering". Hij heeft voor zijn afdeling de beschikking over 410 .miljoen gul den. „Daarmee kunnen wij onze taak niet behoorlijk vervullen". De afdeling planning houdt zich voornamelijk bezig met voorstellen tot industriepeiling, technologische controle op industriële afvalstoffen en verkeer, en met de installatie van waarschuwingssystemen. Een groot deel van de uitvoerende be voegdheden is gedelegeerd naar dependances in de 23 districten en 17 satellietsteden, waaruit Tokio is samengesteld. De afgelopen tien jaar zijn in Tokio 26 onderzoeksta- tions voor het meten en evalueren van die luchtvervuiling opgezet. Ieder uur van d'e dag wordt de toestand van de lucht onderzocht, resulterend in gedetailleerde „vuil nistabellen", waaruit de voornaam ste gegevens op elf punten in de city publiek worden gemaakt. Bo vendien worden dagelijks steek proeven verricht op drukke ver keerspunten. Men plaatst polyes- teraakken op verschillende afstan den en hoogten en laat er 60 minu ten lang lucht instromen. Deze wordt onderzocht op de graad van koolmonoxyde en op loodgehalte, terwijl men niog 26 andere gassoor ten analyseert. Er ds o.a. vastgesteld, dat de concentratie van uitlaatgassen zeer snel afneemt naarmate men verder van het kruispunt verwijderd is. Op 100 meter afstand was de kool- monoxyde-dichtheid al 20 procent minder dan op het kruispunt zelf. Daar staat tegenover, dlait geduren de de winetrmaiainden praktisch in heel Tokio een gelijk percentage koolmonoxyde gemeten wordt". Op initiatief van het bureau voor milieubescherming, zo vertelde di recteur Ihara, werden in 1970 („als proefproject") bij een aantai fa brieken in totaal 65 elektrische op vang- en filterinstallaties gebouwd ten koste van 40 miljoen gulden. Het effget was frappant: per maand wordt met deze installaties meer dan 16.000 ton opgevangen, die anders in de buitenlucht te recht zouden komen. Ihara: „Wij zijn niet in staat de ondernemers tot veiligheidsmaatre gelen te dwingen, maar over het algemeen onltmoete-n wij zeer veel begrip. Wij kunnen fabrieken be paalde faciliteiten bieden." Daartoe is er bij de wet een mogelijkheid gecreëerd, dat industrieën tegen slechts 4 procent rente leningen van de stad Tokio kunnen betrek ken voor de bouw van zuiverings installaties. Tot dusver werd voor bijna 100 miljoen gulden aan dit soort leningen verstrekt. Daarnaast hebben al 436 bedrij ven de mogelijkheid aangegrepen om (in totaal voor 250 miljoen gulden) aanvullende leningen te gen even laag rentetarief bij han delsbanken af te sluiten. De laatste jaren legt het bureau voor milieu bescherming vooral de nadruk op verplaatsing van ondernemingen. Er zijn tot op heden 113 fabrieken in het woongebied van Tokio weg gekocht en met stevige overheids bijdragen (tot een totaal van 200 miljoen gulden) op „veiliger" plaatsen weer opgebouwd. Morgen: Tokio wordt een mollenstad. eer KAAP KENNEDY (AFP) \_olop oefenend voor de „Apollo- 15" hebben de twee maanreizigers David Scott en James Irwin niet 'rg goed geslapen. Alfred Worden, die van 30 juli tot 2 augustus rond de maan blijft draaien en op .en vacht, heeft de nacht heel wat :J«ter doorgebracht. In de groeien de koorts van de voorbereiding de vlucht zijn er trouwens op Kaap Kennedy en in iton die slecht slapen, 'e gezagvoerder en de bestuurder jp de maanlanaer brachten de icht door in de nauwe hangmat- aan boord van een aan de nd blijvende maanlander, pre- s zo uitgerust als de „Falcon" de zevenden en achtste mens de maan gaat brengen. Worden, tuurder van de stuurcabine, had i heel veel beter bed: een lange, ihte zetel, op maat gesneden, ontworpen, zich geheel voe tend aar zijn lichaam, in een Igebouwde „Endeavour", die van juli tot 7 augustus onderweg zal Scott en Irwin hebben op aar de een nacht opgeofferd om op de •aan beter te kunnen slapen, ■venals voor Worden zijn deze t uren onderdeel van de oplei- g voor hun moeilijke taak. De tevaarders hebben geheel vol de werkelijkheid geslapen de hele stroom geluiden afgespeeld van een geluidsband die te horen zijn in een ruimte vaartuig, waarin zich van alles au tomatisch afspeelt: klikjes van kleppen, sissen van uitstromend gas, gezoem van de luchtverver sing en andere mechanisch gelui den in de overigens volkomen stil te van het heelal. In hef grote „MSOB"-gebouw (Manned Spacecraft Operations Building), waar de ruimtevaarders en hun vervangende ploeg elk een gezellige, geluiddichte kamer heb ben, zijn ook de grote vergaderza len en staan ook de twee ruimte vaartuigen, de stuurcabine en de maanlander, die de vlucht werke lijk gaan ondernemen en tot in de puntjes door de staf deskundigen in witte jassen worden verzorgd. Sinds 5 juli staan de bemanning en hun eventuele vervangers onder strenge afzondering. Na de reis van de Apollo-13, waarbij op het laatste ogenblik de ziek geworden Tom Mattingly moest worden ver vangen, wordt angstvallig gewaakt tegen elke besmetting. De ruimte vaarders komen seichts in aanra king met onmisbaar personeel, dat door de medische dienst gezond verklaard is. Na hun ontbijt oefenen en her halen de ruimtevaarders steeds op nieuw de handelingen waar het op aan komt bij de reis aard-maan- aard. De vluchtleiders zitten zowel in het ruimtevaartcentrum in Flo rida als in Texas achter hun tele visietoestellen en rijen knoppen en lichtjes. Zij houden elke seconde in het oog op al hetgeen de be manning doet. Sommige mannen zorgen er zo nu en dan voor, dat zich onverwachts een moeilijkheid voordoet. Alleen de twee hoogste vluchtleiders van de ruimtevaart centra zijn daarvan op de hoogte. Zo wordt het drietal herhaaldelijk vom de taak gezet een denkbeel dig ongeluk in de kortste keren te verhelpen. Op die manier wordt dat bijna een tweede natuur. „Wat er ook gebeurt, zij hebben het al een paar maal geoefend", aldus John Holcomb, een der directeu ren. De tijd gaat snel in de naboot- sers. Vier uur lang verschijnen beelden van de maan of de vlucht op het scherm en moeten de man nen de nodige handelingen ver richten. Soms eten zij naast hun instrumenten, soms bespreken zij onderdelen van de vlucht met de daarvoor aangewezen deskundigen. Ontspanning hebben zij niet veel en in een of andere vorm komt die dan ook nog hun opleiding ten goede. Met de Apollo-15 gaan de ruim tevaarders twee maal zo lang op de m-an staan als hun voorgan gers. Zij rijden daar met een elek trisch aangedreven maanauto rond bij de Hadley-bergen en hun we tenschappelijke taak ls tien maal zo uitgebreid als die van de Apol- Io-14, die volkomen geslaagd was. De mannen hebben wel vrede met de afzondering, nu zij weten dat zij niet langer na hun terug keer op de aarde drie weken lang alleen moeten doorbrengen. Tijdens het oefenen staan de drie ruimtevaarders voortdurend rechtstreeks in verbinding met tal loze medewerkers, instrumenten en de technici van het „Springplat 36-1", waar het aftellen wordt na gebootst. (Van een onzer verslaggevers) GRAFENWOEHR De gemiddel de NAVO-militair, ook de Nederlan der is goed geoefend en in een betere fysieke conditie dan die van voor de Tweede Wereldoorlog". Al dus dezer dagen de Westduitse ge neraal Juergen Bennecke, opperbe velhebber van de geallieerde troe pen in centraal Europa (Afcent- hoofdkwartier in Brunssum). Gene raal Bennecke gaat hiermee in tegen o.a. prins Bernhard die onlangs zei dat de Nederlandse soldaat zich te veel overgeeft aan het eten van koeken e.d., waardoorz ijn conditie slechter zou worden. Generaal Bennecke deed zijn uit spraak tijdens de 21e competitie op de Prix Leclerc in het Duitse stadje Grafenwoehr, een stadje met een beladen naam. Daar immers werden in vroeger tijden SS-troepen opge leid en placht Adolf Hitler op de zg. landdagen zijn trouwe soldaten toe te spreken- Op het vlak bij de Tsjechische grens gelegen grootste militaire oe fenterreinen in West-Europa streden twee dagen lang Amerikaanse, En gelse, Belgische, Canadese, West duitse en Nederlandse infanterieon- derdel en om zich NAVO's beste in fanteristen te mogen noemen. Voor Nederland deden soldaten van het twaalfde pantserinfanteriebataljon mee aan deze „militaire zeskamp' of „Spiel ohne Grenzen". Desgevraagd verklaarde generaal Bennecker ons dat het hem met voldoening zou stemmen als dit soort multinationale oefeningen va ker en ook in breder verband zou den kunnen plaatsvinden. „De Af- cent kan in deze echter geen orders ■geven maar slechte aanbevelingen doen. Ik zou bijzonder graag zien dat er een verregaande graad van MOSKOU (RTR) Een experi mentele drukkamer in een chirur gisch instituut in Moskou heeft er toe bijgedragen het leven te redden van een meisje van drie jaar met een hartafwijking en van een duiker die te snel naar boven kwam. Het Russische blad Troed meldt, dat in totaal acht operaties in de drukka mer zijn verricht en dal alle patiën ten het goed maken. De druk in de kamer die gelijk is aan driemaal van de normale atmos feer, stelde de chirurgen in staat een hartoperatie bij het kinid te verrichten, die anders mogelijk een fatale afloop zou hebben gebad. ST.-PAUL (AFP) In de stijl van politiefilms is in St.-Paul in Minnesota, na een bankoverval grootscheepse jacht gemaakt op de vier daders, waarbij de schoten niet van de lucht waren. De achtervol ging eindigde na twee verkeersonge lukken met de aanhouding van drie van de bandieten. De vierde slaagde erin, een jonge vrouw en een meisje van vier jaar te gijzelen. De man barricadeerde zich in een huis in de omgeving van St.-Paul, dat daarop door de politie omsingeld werd. Na drie uur wachten kwam het meisje huilend het huis uit. Een plaatselijk radiostation had contact opgenomen met de onver laat, die zei te behoren tot een revolutionaire partij en zich niet levend te zullen laten overmeeste ren. Hij wilde, dat alle „binken" het veld ruimden en eiste een helikop ter om hem naar het vliegveld van Minneapolis te brengen, vanwaar men hem naar Cuba of Algerije zou moeten laten vertrekken, wilde men de gegijzelde vrouw levend terug zien- Na een beleg van vijf uur door de politie en bemiddeling van zijn vriendin gaf de bewapende man zich tenslotte aan de politie over. (Van onze correspondent) WIJCHEN De 100 huurders in de nieuwbouwwijk „Aalsburg" in Wijchen bij Nijmegen hebben van de eigenaar van de huizen, de Rijks postspaarbank (RPS) bericht ge kregen. dat de maandelijkse huur met f 60 (20 procent) omhoog gaan, zodat gemiddeld f 360 per maand aan huur zal moeten worden be taald- De huurders zijn momenteel doen de zich te verenigen in een huur dersvereniging om aan de plannen van de RPS het hoofd te kunnen bieden. Het is de bedoeling van de RPS de „huurachterstand" in te lopen in „twee jaarlijkse verhogingen van f 30 j>er woning per maand, nadat de definitieve huurvaststelling bekend zal zijn. De woningen op Aalsburg zijn ongeveer een jaar geleden be trokken. integratie tussen de Europese legers was, maar zover is het nog lang niet. De luchtmacht is in deze overi gens verder gevorderd dan de land macht". Nederland gooide overigens hoge ogen bij de Prix Leclerc '71, na België, Duitsland en Engeland ein digde ons land op de vierde plaats. Daar achter kwamen Canada en de V.S. BUENOS AIRES (AFP) De politie in Buenos Aires heeft zondag meegedeeld, dat een aanslag op de Argentijnse president Lanusse en de president van Uruguay, Areco, is verijdeld. Devoomaamste leiders van het complot, vier mannen en twee vrouwen, zijn gearresteerd, waarna naar mening van de politie een van de belangrijkste „terroris- tencelien" van het land zou zijn opgerold. De plegers van de aanslag zaten in een café op 500 meter van de tribune waar beide presidenten het défilé ter gelegenheid van de 9de juli, de 150ste verjaardag van de Argentijnse onafhankelijkheid, zou den bijwonen. Door het in brand steken van een tankwagen met 10.000 liter benzine moest een alge mene verwarring worden geschapen, waarin de twee presidenten door scherpschutters zouden worden ge dood. DEN HAAG (ANP) Het kabi net heeft zijn goedkeuring gehecht aan een nog door de vorige regering voorbereide tijdelijke maatregel, waardoor in '71 over aow- en aww- uitkeringen geen loonbelasting zal behoeven te worden ingehouden, ook al zouden deze uitkeringen in de loop van het jaar door indexver hogingen uitstijgen boven de zoge naamde „belastingvrije voet". Voor gehuwde bejaarden zonder kinderen is thans, rekening houdend met bejaarden- en kostenaftrek een maandinkomen tot f 452,50 van loonbelasting vrijgesteld, terwijl de aow-uitkering voor gehuwden f 451,- bedraagt (bejaarden die naast de aow nog belangrijke andere in komsten genieten, betalen wél be lasting Weduwen met bijvoorbeeld 1 kind zijn tot f 600,- per maand vrijgesteld terwijl aww-uitkeringen plus kinderbijslag voor deze groep f 574,80 per maand bedraagt. De voor gestelde maatregel houdt in dat in 1971 inhouding van loonbelasting bij de sociale verzekeringsinstellingen achterwege blijft als geen andere uitkeringen worden verstrekt dan: 1. aow-aww-pensioen, en-of 2. kinder bijslag, en-of 3. uitkeringen invalidi teitswet en de z.g. vov-a-uitkeringen ingevolge de ouderdomswet 1919, (in het algemeen de uitkeringen ou derdomswet van niet meer dan f 25,- per maand). (Van onze correspondent) ROERMOND. Na een tip heeft de rijkspolitie de herkomst ontdekt van de 27 kilo zware steen, die om de hals van de 18-jarige Mathijs Propst te Tegelen was gebonden, toen deze donderdag j.l. levensloos uit het kanaal WessemNederweert werd gedregd. De steen is afkomstig van puin dat enkele tientallen meters van de vindplaats van hef lijk langs het kanaal lag. Een man, die regelmatig langs de ze plek kwam, herinnerde zich, na het lezen van een krantebericht, een grote steen die hij daar geruime tijd in de berm van het kanaal had zien liggen. Hij fietste onmiddellijk naar het kanaal en zag dat de zware steen verdwenen was. Een onderzoek van de politie leverde voorts op, dat er in de buurt puin was gestort. Ook de herkomst van de waslijn, waarmee de jongen aan handen en voeten was gebonden, was daarmee opgelost. MOSKOU (AFP). Tijdens het officiële bezoek dat de Roemeense partijleider Ceausescu in juni aan Mongolië bracht, schijnt zich een po litiek schandaal te hebben voorge daan, waaraan de bijzondere aan dacht die de Sovjet-Unie voor dit land heeft niet vreemd was Dit wordt vernomen van missies van socialisti sche landen in de Russische hoofd stad. Het korte verblijf dat de Roemeen se partijleider na zijn terugkeer van China aan het land bracht, is vol gens de berichten gekenmerkt door talrijke incidenten die voortvloeiden uit de verschillende politieke stand punten en die zelfs tot een confron tatie in het openbaar leidden. Zo zou tijdens de traditionele Mongools- Roemeense massabijeenkomst in Oe- lan-Bator premier Tsedenbal van Mongolië zich hebben verzet tegen de inhoud van de toespraak die Ceau sescu zou houden. Als antwoord zou deze echter hebben gedreigd de zaal te verlaten als Tsedenbal zijn toe spraak zou voorlezen waarin enkele aanvallen op China voorkwamen. Na een telefoontje tussen Oelang-Bator en Moskou zouden de exemplaren van de twee toespraken die al in de zaal waren verspreid, in beslag zijn genomen ROTTERDAM: Dit is de Rotterdamse taxichauffeur Leen Plokhaar met een van zijn troetelkinderen: een echte kikvors. Hij hoopt volgend jaar over een miljoen kikkers in spe (donderkopjes oftewel dikkoppen) te beschikke-n en die dan uit te zetten in verschillende sloten en wateren in de omgeving van Rotterdam. Op deze wijze wil hij voorkomen dat de kikker, een echt Nederlands dier, uit zal sterven.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 11