Elfduizend man Britse troepen paraat Vrouwen en kinderen vluchten naar Ierland JAR Dayan: Oorlog wordt mogelijk weer hervat Motor tegen trein; bestuurder gedood Marokko Marokko op kruispunt van oud on nieuw 48 KORTEVEN KNELPUNT PROTESTEN TEGEN APARTHEID IAAS EN ROERSODE NI! BIJ AUDEI „Grap dwingt Boeing-707 tot landen binnenland buitenland raadkuiken e spar aren by de koop j Abortuskliniek in Beverwijk open Schrijver N.V. Beschuit met aardbeien lekker met lekker. EBAN IMaandag 12 juli 1971 LSTER VREEST RELLEN (Van onze redactie buitenland; I BELFAST Meer dan elfduizend Britse soldaten in Noord- lerland zijn in verhoogde staat van paraatheid gébracht om iedere ongeregeldheid aan de vooravond en tijdens het groot ste Noordierse protestantse feest de kop in te drukken. K Vandaag vieren de Noordierse protestanten de verjaardag van de slag om de Boyne. In 1G90 versloeg hier de protestantse koning Wil lem III (de Hollandse stadhouwer Willem III) er de katholieke koning Jacobus II. Deze dag wordt gekenmerkt door grote optochten en vreugdevuren. Men verwacht dat maandag op negentien verschillen de plaatsen in Ulster meer dan honderdduizend protestanten op de een zullen zijn. Spar rPasha koffie1 roodmerk 'vacuum dessert 'per pak ^lcentl k1voordeliger Gezien de niet ondenkbare mo- elijkheid dat dit feest ook dit jaar op ongeregeldheden zal uit- open zijn verscheidene eenheden britse soldaten op geheim gehou- en basissen in staat van paraatheid ebraoht. Honderden vrouwen en kinderen ebben de bui niet afgewacht en gisteren Noord-Ierland uitge licht naar de Ierse Republiek. De „ering in Dublin heeft speciale vluchtelingenkampen ingericht. flDe katholieke gemoederen in Lon- pnderry zijn op het ogenblik zeer I (Van een oi NIJMEGEN onzer verslaggevers) er mals gram 184 voor Tijdens de algeme- vergadering van aandeelhouders van de N.V. Audet te Nijmegen, zijn de commissarissen mr. E. M. J. A. Sassen en de heer VV. van Gorcum op hun reeds eerder aangekondigde wens afgetreden. Zij oogstten veel lof van de zijde van het bestuur en van de aandeelhouders voor hun ver diensten voor de vennootschap. ■Aangekondigd werd dat dr. Rottier uit Heerlen (president-directeur van de Staatsmijnen) bereid is gevonden eert kandidatuur in de vacature Sas sen te aanvaarden met ingang van eert nader te bepalen tijdstip. Op 3 «gustus zal een buitengewone ver gadering worden gehouden, waarin zijn formele voordracht op de agenda Staat. .Tevens werd bekendgemaakt, dat de toetreding van de N.V. Courant De Nieuwe Koerier, Maas en Roer bode te Roermond tot Audet door omwisseling van aandelen volledig agd is. Op 3 augustus zal ook de J. Breukers uit Roermond voor benoeming tot commissaris wor- voorgedragen. verhit na zes dagen van ongeregeld heden, waarbij twee jonge katho lieken door Britse soldaten zijn doodgeschoten. Een woordvoerder van het Britse leger verklaarde dat op de jongens geschoten is, omdat zij wapens droegen. De katholieke be volking van de wijk zegt dat het tweetal ongewapend was. Zaterdag avond werden in dezelfde wijk elf Britse soldaten gewond, toen zij be stookt werden met stenen en molo- tov-cocktails. Verscheidene straten in London derry zijn geblokkeerd met omge gooide en uitgebrande vrachtwa gens. Tn Belfast werd zaterdagavond een Britse soldaat die op verlof was van zijn onderdeel in Duitsland bui ten een café doodgestoken. De po litie verklaarde opgelucht te zijn dat de steekpartij ditmaal geen po litieke achtergrond had. (Vervolg van pag-1). Bij de aanval waren intussen al Instens 28 personen omgekomen en meer dan 20 gewond geraakt. Onder de slachtoffers bevonden zich de Belgische ambassadeur Marcel Duprct (52), drie generaals en drie kolonels „en talrijke andere persoon heden met dezelfde rang". nissen was ook in het centrum in Rabat het station van de Marok- nse staatsradio bezet. Het eerste ïmuniqué dat de oproerlingen rlazen luidde: „De koning is d, leve de republiek". In de toop van de middag en avond ge- v<Mgd door vele andere waaronder b.v: „Het leger is tot dke revolutie overgegaan voor het welzijn van het Marokkaanse volk. Het koninklijk *wind is gevallen. Wij zullen de Verraders niet meer de eer van dit volk laten vertrappen. Het leger heeft de macht genomen in alle prefecturen en provincies van het land, die voortaan onder zijn beve len zullen vallen. Weest waak- laam". J Tegen middernacht viel deze „re- Élutionairc zender" uit nadat de ningsgezinde troepen erin waren slaagd met steun van tanks de uit ser dan 100 man bestaande bezet- ■ngsmacht van het radiostation op te pakken. Ook hierbij zijn doden en gewonden gevallen. (Van onze redactie buitenland) RABAT Sinds koning Hassan de tweede in maart 1961 na de dood van zijn vader de troon in Marokko besteeg heeft hij voort durend gepoogd vooruitgang en traditie met elkaar in overeen stemming te brengen. Tot twee maal toe heeft hij een nieuwe grondwet opgesteld om het volk meer medezeggenschap te geven en via landhervormingen de socia le positie van de brede massa te verbeteren. De krachtige oppositie in het land, voornamelijk geleid door linksgerichte radikale sociale her vormers en vakbondsleden, heeft dit tot nu toe steeds veel te weinig gevonden. Haar scherpe kritiek richt zich vooral tegen de grote machtige families die vele privile ges kennen. Ter argumentatie voert zij bijvoorbeeld aan dat het inkomen per hoofd van de bevol king jaarlijks slechts 700 gulden bedraagt, dat naar schatting vijfen zestig procent van de Marokkanen analfabeten zijn en dat de gemid delde levensduur in het land niet hoger komt dan 47 jaar. Koning Hassan Is verscheidene malen slechts ternauwernood aan een aanslag kunnen ontsnappen. In zijn tienjarige regeringsperiode zijn er twee massaprocessen tegen politieke tegenstanders gevoerd, die beschuldigd werden van ondermij ning van de staat. Het laatste pro ces is nauwelijks vier weken gele den in Marrakesj begonnen. Op buitenlands terrein heeft Hassan II niet geringe successen geboekt. De als gematigd progres sief geldende monarch concentreert zich naar buiten toe op neutrali- teit, blikvrijheid en Afrikaans-Azi atische solidariteit, wat zowel in oost ais in west wordt gewaar deerd. Hij is een fel criticus van het Arabisch fanatisme, maar staat tezelfdertijd krachtig achter de Arabische zaak in het conflict in liet Midden-Oosten. In de vijftiger jaren heeft Moe- lay Hassan n niet zelden de voor pagina's van de kranten gehaald. Zijn voorliefde voor snelle auto's en voor het mondaine leven be zorgden liem snel de naam een playboy te zijn. Zijn vader had hem intussen goed op zijn toekom stige taak voorbereid. In zijn ge boortestad Rabat kreeg hij zorg vuldig onderricht van prive-lera- ren en later werd hij grondig ge vormd aan Arabische en Franse universiteiten. De voornaamste vertrouweling van zijn vader werd de jonge prins toen hij van 1953 tot 1955 de ballingschap deelde van de koning, die door de Franse regering van de troon werd verdreven en naar Ma dagaskar verbannen werd bij de eerste keer al dat hij de rechten van Marokko op souvereiniteit opeiste. Met de triomfale terugkeer van Mohammed naar Rabat en met de onafhankelijkheid van Marokko in Maart 1956 groeide de rol van Hassan bijna tot die van mede regent. In 1957 gaf hij blijk van zijn vastberadenheid toen tijdens een buitenlandse reis van de ko ning enkele Berberstammen in op stand kwamen. Als algemeen op perbevelhebber van de strijdkrach ten schiep hij toen het moderne Marokkaanse leger. De eerste stap naar een constitu tionele monarchie mislukte ai kort nadat de nieuwe grondwet in de cember 1962 van kracht /was ge worden. Het eerste parlement van Marokko werd na 18 maanden weer ontbonden. Het gewijzigde parlementaire systeem dat vorig jaar met een referendum over een nieuwe grondwet ln werking trad werd door de oppositiepartijen en de vakbonden geboycot. Hassans conflict met de oppositie trad vooral in 1965 naar buiten, toen de linksgerichte Ben Barka tn Parijs verdween en werd vermoord. Hij zelf kreeg een verdachte naam, omdat hij zijn minister van bin nenlandse zaken steunde die met de moord op Ben Barka in ver band werd gebracht. De bewuste minister was Mohammed Oefkir, de man die nu tijdens de mislukte coup alle burgerlijke en militaire bevoegdheden kreeg. BEVERWIJK (ANP) De abor tuskliniek van de stichting hulpver lening zwangerschaponderbreking Noord-Holland (Stizo) in Beverwijk is zaterdagmiddag officieus geopend. Dit gebeurde met een open huis in het voormalige wijkgebouw van het Wit Gele Kruis, dat sinds kort als abortuskliniek dienst doet. In de kli niek zijn inmiddels al 53 abortusin grepen verricht. De patiënten waren zowel gehuwde, als ongehuwde vrou wen. De Stizo wil haar werk in nauwe samenwerking met de Noordholland se huisartsen verrichten. (Van onze verslaggevers) GILZE-RIJEN Op een met knipperlichten beveiligde overweg bij Giize-Rijen tussen Breda en Til burg is zaterdagmiddag om even over drie een motor tegen de inter city trein Rotterdam-Venio opgere den. De motorrijder, de 20-jarige A. C. M. Adriaensen uit Riel, over leed op weg naar het ziekenhuis ln Tilburg. Zij duo-passagier, J- van (ADVERTENTIE) derhouden en tevens be- egelstraat 42, Goes, Tele- Toe<taartje. Beschuit met aardbeien. Lekker vlug gemaakt. Als toetje of zomaar tussendoor. Een gezonde traktatie die ook uw figuur ontziet. Zon brosse beschuit met frisse aardbeien is een lekkere zomergewoontel Eijk uit Huiten kon op tijd van de motor springen en liep slechts lichte verwondingen op. In het Elisabethziekenhuis te Til burg is zaterdagavond de 41-jarige fabrieksarbeider H. van Hoog uit Aarle-Rixtel overleden aan de ver wondingen die hij vrijdagavond bij een verkeersongeval in Beek en Donk had opgelopen. Hij verleende toen tijdens het oversteken van de weg met zijn bromfiets geen voor rang aan een personenauto. Een 21-jarige militair uit Gringen is in Norg door te hoge snelheid met zijn motor uit de bocht gevlogen en tegen een boom gebotst. Hij was op slag dood, evenals zijn duo-passa gier. In het weekendverkeer zijn ook twee kinderen omgekomen. In Spau- beek liep een 5-jarig jongetje plot seling de weg op. Hij werd door een auto gegrepen. In Franeker was een 3-jarig Jon getje aan het spelen voor een „rij dende winkel". Bij het wegrijden heeft de bestuurder het kind niet opgemerkt. Het jongetje overleed ter plaatse. In Staphorst gaf een bromfietser geen voorrang aan een personenauto. Hij overleed aan de gevolgen van een sehedelbasisfractuur. De jonge man zou gisteren 18 jaar zijn gewor den. Zware rookwolken komen uit een grote fabriek in Londonderry na dat deze met benzinebommen in brand was gestoken. Een aantal mensen kijkt rustig toe hoe de fa briek, waar meer dan 300 mensen werkten, in vlammen opgaat. (Van onze redactie buitenland). TEL AVIV Minister van defen sie Mosje Dayan van Israël heeft zaterdag in een vraaggesprek voor de Israëlische radio gezegd dat Egyptische uitlatingen in de afgelo pen tijd duiden op het mogelijkheid dat „de oorlog in de tweede helft van dit jaar zal worden hervat". „Maar het Israëlische leger heeft een goed gebruik gemaakt van het jaar waarin het vuren is gestaakt. Het leger heeft geen tijd verspild en geen moeite gespaard om zijn stel lingen te consolideren en te verster ken". Egypte zal de toestand niet met geweld kunnen veranderen, al dus Dayan. In antwoord op een vraag of de Israëlische strijdkrachten ingeval van nieuwe strijd het Suez-kanoal zouden moeten oversteken zei hij: „Als wij voor het alternatief worden geplaatst een gevecht op de weste lijke oever (de Egyptische kant) te winnen of op de oostelijke oever te s verliezen, zou ik de voorkeur eraan geven de westelijke te winnen". Dayan beschouwde Egypte on danks zijn toenemende afhankelijk heid van de Sovjet-Unie niet als een satelliet van dit land. De Sovjet- Russische aanwezigheid in het Möd- dellandse-Zeegebied is op het ogen blik een bron van zorg voor de Navo-landen en de westelijke we reld en niet alleen voor Israël, aldus Dayan. De minister zei dat de Verenigde Staten in de vier jaren na de zes daagse oorlog niet hadden getracht Israël een oplossing voor het conflict met de Arabische landen op te leg gen, maar hij beschouwde het ont houden van Amerikaanse vliegtuigen aan Israël, onder Egyptische druk, als èen belemmering op de weg naar een overeenkomst met Egypte dat zich gesterkt weet door de steun van de Sovjet-Unie en haar wapen- leveranties. De mogelijkheid van een bezoek van de Amerikaanse onder-minister van buitenlandse zaken, Sisco, aan Israël wordt thans door het Israëli sche kabinet bestudeerd, in een ra diovraaggesprek heeft de minister van buitenlandse zaken, Abba Eban, verklaard, dat een besluit over de vraag of dit bezoek opportuun is, spoedig zal worden genomen. „Wij zijn natuurlijk zeer geïnte resseerd, te weten wat de naar Cairo gezonden Amerikaanse diplo maten van de Egyptische leiders hadden vernomen. Zekere uitlatin gen van president en leden van zijn regering hebben onder ons een ge wettigd wantrouwen gewekt". (Vervolg van pagina 1.) De massale verplaatsing naar de waterkant en de paar miljoen vakan tiegangers, die er daarnaast op uil getrokken zijn, hebben over het al gemeen geen grote opstoppingen ver oorzaakt. De rijkspolitie te Drieber gen kon zelfs herhaaldelijk melden: „Het verkeer loopt lekker". Uitzondering daarop maakte zater dagmorgen de route naar Zeeland. Files vormden zich al om half negen bij Wouw vanuit de richting Roosen daal, de Scheldeweg (vanuit Antwer pen) en nog meer vertraging trad op, toen zich bij het viaduct Korteven op het weggedeelte vanuit Zeeland nota bene, waar bijna geen verkeer was een kettingbotsing voordeed. In de loop van de middag kon de ver keersstroom overal weer goed ver werkt worden. Maar velen hadden toen over de afstand Roosendaal- Korteven zo'n 3'h uur gedaan. Zeeland kampte nog met een aparte moeilijkheid. Velen hadden geen lo gies besproken. De gemeentepolitie van Middelburg liep daar zaterdag avond heel laat nog te werken aan het onderbrengen van de laatste van zo'n 500 gasten, die „het er maar op hadden gewaagd". Met behulp van luidsprekerwagens en alle mogelijke andere telefonades slaagde de politie hierin. LONDEN (DPA/RTR) Door een bomalarm aan boord is zondag de ge zagvoerder van een Boeing-707 van de Amerikaanse luchtvaartmaatschap pij Transworld Airlines (TWA) ge dwongen geweest een tussenlanding op het Ierse vliegveld Shannon te maken. Hij was even tevoren van Londen naar Washington vertrokken. De eerste berichten hadden gemeld dat het vliegtuig gekaapt was en dat de kapers de kapitein opdracht ge geven zouden hebben koers naar Al gerije te zetten. In Shannon zijn alle passagiers uit gestapt. Volgens nog onvolledige be richten zou een der 135 passagiers de bemanning er op attent gemaakt heb ben dat er een bom aan boord was die nog tijdens de vlucht zou ont ploffen. De zaak bleek „een afschuwelijke grap" te zijn geweest. In een der toi letten was een verward briefje ge vonden waarin gedreigd werd met het opblazen van het vliegtuig wan neer dat niet naar verscheidene plaatsen in de wereld zou vliegen, met eindpunt Hanoi, aldus een woord voerder van de luchtvaartmaatschap- pij- De politie heeft alle passagiers en het vliegtuig doorzocht, maar heeft niets gevonden. OLAFUR Johannesson, leider van de IJslandse (centrum) partij voor de vooruitgang, zal een nieuwe rege ring vormen met deelneming van het (communistische) volksverbond en linksliberale partij. TACHTIG Amerikaanse neger-sol daten in Zuid-Korea hebben fel ge protesteerd tegen racisme. Zij gingen in een dorp ten zuiden van Seoel tot de aanval over na een bericht, dat 'n neger-soldaat door een blanke col lega was gestenigd. ALS GEVOLG van de epidemieën van cholera en maag-darmontsteking onder de Pakistaanse vluchtelingen in West-Bengalen zijn ongeveer 4.400 mensen overleden, op een totaal van 31.280 geregistreerde gevallen. VOLGENS EEN in Beira uitgegeven communiqué hebben Portugese mili tairen in Mozambique tijdens het of fensief van het droge seizoen dit jaar 305 querriilastrijders gedood of ern stig gewond. Aan Portugese zijde vielen zeven doden en dertien ge wonden. OP HET Newyorkse vliegveld Ken nedy zijn twee mannen gearresteerd die 79 kilo heroïne in hun bezit had den. Een van de smokkelaars is de 23-jarige zoon van de ambassadeur van Panama op Formosa. I Honderdvijftig mensen zijn gearresteerd toen de Zuidafri- kaanse rugby-wedstrijd tegen Nieuw Zuid-Wales in Sydney het luidruchtigste protest tegen de apartheid tijdens de tournee van de Springbokken door Aus tralië werd. Duizenden demon stranten op het cricketveld in Sudnev bleven aanhoudend oom verdovend zingen en gedurende de aehele Wedstrijd, die de Svrinabokken overigens wonnen- regende het glazen, rookbommen, "•miasappels en bierblikjes op het veld. Sommigen demonstranten ge bruikten katapulten om golfbal- len naar het terrein te mikken Tussen de demonstranten en supporters van de ploeg braken gevechten uit. De betogers slaag- aen er echter niet in de wed strijd tot staan te brengen door het veld op te gaan. Zij infil treerden in kleine groepjes op het veld, waar echter 1000 poli tiemannen achter de prikkel draadversperring hen opwacht ten. Zij werden weggesleept of doorgegeven aan politiemannen die hen in auto's wegvoerden. Duizenden zwarte ballonnen werden opgelaten, waarop te le zen stond „speel niet met apart heid". Maar slechts enkele daar van bereikten het veld. De meeste ballonnen werden terug geblazen naar de menigte. Som mige rookbommen kwamen te recht onder de toeschouwers of de demonstranten zelf, hetgeen nog verder bijdroeg aan het pan demonium.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 5