IN KEUKENZOUT RUIM 70 DODEN IN CHILI Zware aardbevin rond Santiago Romeins contrast Hoogovens strijdt tegen vervuiling Protest van archeologen e>re|y I met alternatief [IJNHEER X' M [RICHTING Actie voor ongehuwde moeders Weer rellen in Londonderry Kanaal-dode komt uit Tegelen binnenland buitenland 1 Len haag (anp) Nu de KLM wil acht miljoen terug 15-daagse vliegreis voor twee personen aar Hotel Don Carlos - Ibiza Vonnis rechtbank nentaar (aoed overleg Verdeeld Scholten (GIL en v.cl. Stee (KVPÏ onderministers voor Financiën IN DEN HAAG Baron V an Voorst tot Voorst overleden McCloskey stelt zich kandidaat 50 MILJOEN UITGETROKKEN ft cTe Rockzanger krijgt hartaanval -dag 10 juli 1971 ÜBoridering van drinkwater m ons ZA 0p fel verzet stuit, heeft de Wzo Zout Chemie gewezen op andere mogelijkheid om caries ■bestrijden: de fluoridering van Sukenzout. Deze methode, die de Bsoonliike vrijheid van iedereen ■angelast laat, is effectief in de Zjd tegen tandbederf. Ervaringen ÖZwitserland, waar men al jaren Mor aan keukenzout toevoegt, hebben dit aangetoond. In Zurich «ft men onderzocht, welke resul- len de fluoridering van keuken- at opleverde. De conclusie van onderzoek, dat werd uitge- ird bij kinderen van 8 en 9 jaar ruim vier jaar gefluorideerd zout hadden gebruikt, is dat het aantal gevallen van tandbederf met 22 procent was verminderd. Rekening houdend met het zout- verbruik betekent dat een gemid deld fluorverbruik van 0,39 milli gram per dag. Zwitserse deskundi gen pleiten voor een verhoging van de dosis fluor tot 200 a 250 milligram per kilo zout. Een nadeel van de fluoridering van keukenzout is, dat baby's geen fluor toegediend krijgen, omdat zij nauwelijks zout gebruiken. In Zwitserland wordt daarom gepleit voor een systematische afgifte van fluortabletten voor baby's totdat ze ongeveer achttien maanden oud zijn. De AKZO Zout Chemie ziet in fluoridering van keukenzout een uitermate geschikt alternatief voor gefluorideerd drinkwater, dat bo vendien nog het voordeel heeft dal het veel goedkoper is. Door twee soorten zout te ma ken, zou aan de bezwaren van een grote groep mensen tegemoet wor den gekomen. Iedereen kan dan zelf beslissen, of hij wel of geen extra fluor wil gebruiken. Zwitserland heeft al ruim vijf tien jaar ervaring met het gebruik van gefluorideerd zout. In 1955 is het Zwitserse kanton Zürich be gonnen met de verkoop van geflu orideerd keukenzout. In de loop der jaren zijn de andere kantons gevolgd. DEN HAAG (ANP) Een bedrag van 8,1 miljoen gulden, aan Boeing betaald als bijdrage in de ontwikkelingskosten van het supersone verkeerstoestel (het SST-project), wenst de KLM terug te ontvangen van de Amerikaanse regering. Nu de Amerikaanse regering dit project heeft beëindigd, rust naar de mening van de KLM op haar de morele plicht ervoor te zorgen dit geld, dat het Boe ing-concern heeft gebruikt voor het project en derhalve niet meer voor terugbetaling be schikbaar heeft, weer in de kas van de KLM terugvloeit. De staatssecretaris van Ver keer en Waterstaat, zo wordt in een nota aan de Tweede Kamer meegedeeld, heeft dit de Ameri kaanse regering laten weten. T (ADVERTENTIE) 'egens annulering aangeboden lertrek zaterdag 17 juli 1971 j 645,p.p. volledig pension I jcommodatie in 2-pers. kamer met bad en balkon. Inlichtingen: Reis- en Passagebureau MEEÜS N.V. Willemstraat 13, Breda 01600 - 22121 (Van onze rechtbankverslaggever) DEN' HAAG. Overeenkomstig de eis van de officier van justitie twee weken geleden heeft de Haagse rechtbank gisteren de 21-jarige ver koper .1. C. K. ("mjjnheer X") uit Delft veroordeeld terzake van dood slag op de 23-jarige mevr. Ada Lans bergen in haar flat te Delft en we- gen.4 poging tot doodslag op de 21- jarigf mevrouw Marijke van Staaye- ren.fHet vonnis luidde: plaatsing in een psychiatrische inrichting en on- vfcwaardelijke terbeschikking stel ling [van de regering, waarbij ver. ptte werd ontslagen van verder» svervolging. Dit is het begin (Van onze correspondent) HILVERSUM Dl samenwerking met een actiegroep uit het tehuis voor werkende ongehuwde moeders „De Haven" in Den Haag zal van daag (zaterdag) het radioprogramma „Dit is het begin" een actie worden gevoerd voor ongehuwde moeders en andere alleenstaanden met kinde ren. De bedoeling van deze actiegroep is om het isolement waarin de onge huwde moeder met haar kind leeft, te doorbreken. Op de luisteraars zal een beroep worden gedaan met sug gesties of daadwerkelijke hulp te reageren op de specifieke problemen die deze groep heeft. Tijdens de uitzending zullen enkele moeders in de studio aanwezig zijn en telefoni sche reacties aannemen. -v-Af-" \h. De Sociaal Economische Raad heeft, om met dr. Zijlstra te spreken, een [„schimmenspel" opgevoerd. De Raad heeft namelijk gerapporteerd over de economische toestand van het land zonder de laatste gegevens terzake te kennen. Die gegevens, o.ml de bezuinigingsrapporten van Witteveen en Nelissen, liggen nog ■n de kluis van „Open"-Barend Bies heuvel, onze kersverse nieuwe mi nister-president. Helemaal zinloos is het SER-beraad overigens toch niet geweest. Uit het debat is namelijk ook naar voren gekomen, dat werk gevers en werknemers nu eensge zind zijn ten aanzien van de intrek king van loon- en prijsmaatregelen en de noodzaak van een meer ge matigde loonontwikkeling. Die eens gezindheid zal ongetwijfeld door werken in het overlegklimaat, dat onder het vorige kabinet nogal ver slechterd was. Dat de loonontwikkeling in ons 'an<8 zorgen baart, weet nu lang zamerhand iedereen wel. Er kan echter pas iets aan gedaan worden als alle betrokenen partijen tot goed overleg bereid zijn. Het SER-debat geef' goede hoop dat nu aan die beslissende voorwaarde voldaan kar, WÖrden ^fte Palestijnse guerrilla-beweging ^■vormt door zijn onderlinge ^■deeldheid de laatste maanden "•vwelijks een bedreiging meer voor Israël. De aanslag van deze week op een voorstad van Tel Aviv was 'n wezen "iet meer dan een incident, al waren er twee doden te betreuren. De raketaanva! viel namelijk samen met het begin van ee bijenkomst van de Palestijnse nationale raad in Cairo. De guerril la s probeerden er mee aan te tonen "at de verdeeldheid niet ten koste is gegaan van hun activiteiten. Maar dat is wel het geval. Op Israëlisch (eigen en bezet) grondge bied heeft de regering-Meir zelfs al een aantal reisbeperkingen kun nen opheffen. Daarnaast is koning Hoessein van Jordanië bezig de guerrilla's uit de grote steden te zet ten en ze langs de grens met Israël te stationeren. Zelfs het Syrisch be wind steunt de guerrilla's niet meer zo fervent als b.v. een jaar geleden. De commando's hebben er hun on derlinge ruzies niet door vergeten, waardoor ze niet toekomen aan één strategie om de problemen te over winnen. Integendeel: de ruzies blijven losbarsten met de regelmaat van de klok. Het Palestijnse bevrijdings leger en El Fatah liggen momenteel weer met elkaar in de clinch. En de breuken worden gelijmd zonder dat er ook maar iets wezenlijks veran derd. Eén operatie (zoals de raketaan- val van deze week) zal de onder de Arabieren heersende indruk van een algemene ondoeltreffendheid van de guerrilla-beweging en van on enigheid binnen de eigen gelederen niet wegwerken. Het gevolg is dat een aantal Arabische landen er hui verig voor wordt om de guerrilla's en daarbij ook de Palestijnse vluchtelingen op grootscheepse wijze te steunen. Egypte's oreHdent Anwar Sadat merkte in de Palestiin- se nationale raad op, dat er niet langer verontschuldigingen waren aan te voeren voor de onenigheid. De slachtoffers van déze kwestie zijn zoals hier al eerder is be toogd opnieuw de vluchtelingen, uit wier midden de guerrilla's zijn ontstaan. Zij hadden in hun vluch telingenkampen de hoop gevestigd op een sterke guerrilla-beweging. De commando's hadden een Pales tijnse staat moeten stichten, waar ook plaats zou zijn voor de vluchte lingen. Maar met het opkomen van de verdeeldheid daalde de Hoop van de miljoenen in de kampen. En het ziet er niet naar uit dat ze voorlopig de kampen uit zullen komen. (Van onze redactie buitenland) SANTIAGO/BUENOS AIRES Een zware aardbeving heeft in de nacht van donderdag op vrijdag in grote de len van Chili schade aangericht, terwijl liet huurland Argentinië last heeft gehad van uitlopers van de beving. Volgens voorlopige cijfers zjjn er in Chili 72 doden en 317 gewon den, maar er waren dorpen en steden waarmee nog geen verbinding bestond. De beving had een kraeht van 7,8 op de schaal van Richter. Het epicen trum bevond zich vermoedelijk in de stad Illapel ten noorden van Santia go. Daar zijn minstens tien mensen omgekomen en 85 gewond. In de (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabinet Bies heuvel heeft gisteren drie nieuwe staatssecretarissen benoemd. Twee voor financiën en een voor volksge zondheid en milieuhygiëne. Op fi nancien komen mr. W. Scholten (CHIT) - Tweede Kamerlid en mr. A. P. van der Stee (voorzitter van de KVP Op het ministerie vandei'ensie blijft alleen staatssecretaris van Es zitten. Tot dusver zaten er op defen sie drie staatssecretarissen voor de drie krijgsmachtsdelen. Op het mi nisterie van volksgezondheid en mi lieuhygiëne komt als staatssecretaris dr. P. Siderius, die thans directeur- generaal is op het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid. Er zullen nog staatssecretarissen worden aangewezen voor de minis teries van binnenlandse zaken, bui tenlandse zaken, sociale zaken, erm (1 of 2), justitie, economische zaken, verkeer en /waterstaat, misschien ook voor onderwijs en wetenachap- pen en waarschijnlijk ook voor volkshuisvesting en ruimtelijke or dening. LONDONDERRY (AFP) In de katholieke wijk Bogside van de N'oordierse stad Londonderry heb ben zich gistermiddag opnieuw inci denten voorgedaan. Jongelui bouw den barricaden en plunderden een vrachtauto. Het leger en de politie vrezen dat het een woelig weekein de wordt. Vip. Britse soldaten raakten in de n«>cht van donderdag op vrijdag gewond toen inhet Noordierse Ar magh hun auto op een landmijn reed die explodeerde. Een van do soldaten is er ernstig aan toe. In Belfast is donderdagavond de gevel van een fabriek doo,r een bo mexplosie zwaar beschadigd. DEN HAAG (ANP) In het r- k. ziekenhuis St. Joannes de Deo in Den Haag is gisterochtend op 84- jange leeftijd overleden H.F.M. Ba ron van Voorst tot Voorst. Baron van Voorst tot Voorst was in 1910 c'lff van de generale staf en van 1949 tot 1961 lid van de Raad van State. hoofdstad Santiago vielen vijf slacht offers en in de havenstad Valparaiso eveneens vijf. In het noordwesten van Argentinië, in de provincie Mendoza en San Juan, was de beving nog zo krachtig voelbaar dat de mensen hun huizen ontvluchtten. De ergst getroffen provincies in Chili-Santiago, Valparaiso, Aconca gua en Coquimbo - zijn tot rampge bied verklaard en onder militair ge zag geplaatst. In de grote steden is er betrekkelijk weinig schade, aange zien men zoveel mogelijk bevingbe- stendig bouwt. De daklozen hebben te lijden van de lage temperatuur, in de buurt van het vriespunt. In Mid- den-Chili is men de gevolgen nog niet te boven van de zware regenval en de sneeuwstormen van drie we ken geleden, waarbij 15 doden en honderden gewonden vielen en dui zenden mensen dakloos werden. President Allende van Chili heeft de bevolking verzocht, kalm te blij ven en de mensen aangeraden hun huizen niet te verlaten. De zwaarst getroffen stad zou Valparaiso zijn. LOS ANGELES (Reuter) Het Amerikaanse Congreslid Paul Mc Closkey heeft gisteren gezegd dat hij zich kandidaat zal stellen voor de verkiezingen in 1972. McCloskey, lid van de liberale vleugel in de republikeinse partij en fel tegenstander van de huidige rege- ringspolitiek, is de eerste republikein die officieel bekend maakt dat hij president Nixon op de komende con ventie, waarop de presidentskandi daat van de republikeinen wordt ge kozen, zal bestrijden. Oud en nieuw ontmoetten elkaar in de Romeinse Frattinastraat. Het meisje en de zuster schijnen zich van niets bewust te zijn. (Van onze correspondent) IJMUIDEN. De directie van Hoogovens lJmuiden heeft gisteren de plannen bekendgemaakt voor een doelmatige bestrijding van de luchtveront reiniging in het gebied van de IJmond. Het totale bedrag dat het bedrijf in de komende jaren wil besteden aan milieu-beschermende maatregelen ligt tussen de 46 en 50 miljoen gulden. Die maatregelen zullen vooral be trekking hebben op het terugdringen van de stofneerslag in het gebied rondom Hoogovens, een betere verbranding en afwerking van rookgassen en een beperking van het fluorgehalte in de lucht. Volgens de heer W. Bakker, lid van de raad van bestuur van Hoogovens, steekt het IJmuidense concern wat de luchtverontreiniging door S02 be treft bepaald gunstig af bij vergelijk bare industrieën en gebieden elders in Nederland of in het buitenland. „Metingen, die door de streekcom- missie in de IJmond zijn verricht, geven voor de S02-vervuiling in lJmuiden en omgeving een gemid deld getal van 20. Dat is ongeveer dezelfde waarde als op sommige plaatsen in Twente wordt gemeten. Er bestaat echter een groot verschil tussen de situatie in zomer en winter. Want, omdat 's winters ook particuliere schoorstenen een belang rijke bijdrage aan de luchtveronlrei niging leveren in het Rotterdamse industriegebied zijn metingen van 150200 echter geen uitzonderingen,'' zei hij. Uit een onderzoek, ingesteld door de afdeling arbeids- en milieuhygiëne van Hoogovens naar de stofneerslag in Wijk aan Zee, een meting die werd verricht met behulp van „Luik se bollen" blijkt overigens, dat de neerslag in deze kustplaats de laalste tijd nogal sterk is toegenomen. ..Ge bleken is, dat de inwoners van Wijk aan Zee terecht hebben geklaagd," aldus de heer Bakker. Hij zei dat door de voorgenomen sluiting van de Martin-staalfabriek binnen af zienbare tijd een belangrijke stof ver spreider zal verdwijnen. Op grond van de aanhoudende klachten van inwoners van de IJmond besloot de Hoogoven-directie enige tijd geleden zowel in de bestaande fabriekscom plexen als in de reeds uitge werkte nieuwbouwplannen aanvul lende voorzieningen te treffen, die stofuitworp zouden moeten beper ken. Volgens de directie is op dit moment nog niet precies bekend hoe de miljoenen over de verschillende produktiesectoren zullen worden verdeeld. Toeristen konden gisteren kennis maken met een aantal studenten dat proteerde tegen de lichtshow die momen teel weer m het Forum Romanum m Rome gegeven wordt. De jongelui met het protestbord studeren archeologie en vinden dat de antieke overblijfselen door het massale bezoek te veel schade oplopen. Het is maar even dat u het weet, maar ik heb op deze morgen van De Grote Uittocht een tamelijk tot ge deeltelijk leeg gevoel. Als ik goed ben ingelicht, zijn er inmiddels zo'n tweeëneenhalf miljoen landgenoten vertrokken richting vakantie. Tel daarbij de ruwweg geschat één miljoen landgenoten die al op vakantie waren en u begrijpt dat lege gevoel. Normaal zijn we knus met z'n 13,5 miljoenen. Dat is nu (min) 3,5 miljoen. Resteert volgens Bart jens 10 miljoen Chinezen van Euro pa op dat kleine stukje grond aan de Noordzee. Hè, hè. Kunnen we weer eens rustig ademhalen. Vroeger sprak men over de afgelo pen hete dagen steeds van een hitte golf. Ik hef) het nog niet gehoord. We zijn verwend, vrienden. Of alle maal al eens in Spanje geweest. Een lijstje: NIET VERKEERD IN HALEN, NIET TE KORTE AF STAND HOUDEN, NIET TE LANG ACHTEREEN RIJDEN EN NIET KWAAD WORDEN. We zien elkaar dan zeker terug. Dit heerschap, u heeft hem mis schien al herkend, is onze nieuwe minister van Buitenlandse Zaken. Vroeger soms wel „tekkel" ge noemd, maar voor een excellentie staat zo iets niet. Het is de heer Norbert M. Schmelzer, om precies te zijn. U zult zich wel afvragen waarom hij zo zwierig met die veiligheids helm op het hoofd staat te glimla chen. maar dat raadsel is gauw op gelost. Het is inderdaad een veiligheids maatregel. Wat die man immers al lemaal nog boven het hoofd hangt. Alvorens recht hartelijk afscheid te nemensnel even de doordraver van de week: de heer J. Knapen van de g-meentelijke dienst voor jeugd en sport van Breda. Hij merk te deze week op over de goedkope sleep-in (niet zo druk bezocht): Er is, een grote trek naar Kopenhagen de Rivièra, Parijs en Nepal. Breda ligt in de grote routes voor die reizen echt als doorgangsplaats". Japan, Ulicoten, Vietnam en Zaamslag dan nog niet meegere kend. Maar laat dat de pret niet druk ken. Een goede vakantie voor ieder een (en ik ben blij met die sleep- in). Een code-bericht nog even: de groeten aan Tommy en Els. Snapt u er wat van? Tot dinsdag. MERIJN PARIJS (RTR) Jim Morrison, de 25-jarige leadzanger van de Amerikaanse rockgroep The Doors, is in een woning in Parijs in zijn bad aan een hartaanval gestorven. Dat is vorige week zaterdag al gebeurd, maar het nieuws werd pas gisteren in Los Angeles bekend en later door de Parijse politie beves tigd. ROERMOND (ANP) De jonge man, wiens lijk donderdag in een kanaal bij Roermond werd opgevist, is vrijdag ge'dentificeerd. Het is een 18-jarige jongen uit Tegelen, van wie de politie de naam niet wil vrijgeven. De jongen werd voor het laatst gezien in de nacht van zondag op maandag jl. om twee uur 's nachts. Er zijn inmiddels verschillende tips bij de politie binnengekomen. Over de vraag of er sprake was van een misdrijf, laat de politie zich nog steeds voorzichtig uit. De herkomst van de steen, die aan de nek van de jongen was vastgebonden, is nog niet bekend. Wel het gewicht: 27 kilo.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 9