LUIS OCANA, EEN ARTIEST OP m. RACEFIETS JES Gros van ploeg wordt vervangen Eerste contact reeds gelegd )ns 'huis breda Merckx heeft zich in zijn lot geschikt SPAANSE PERS KRIJGT ONGELIJK Jan Janssens visie op de Tour EWERKER eg kundige KLAAGZANG DEINING VERRAST GEEN SPIJT CIE ZEELAND lade- en Cacao- VATTA, jf Gidding GmbH itsluitend vakmensen. >au >au Benoeming lid gemeenteraad arlieden laars urmings-monteurs ir-installateurs ffie van Zeeland kan op het aken worden geplaatst een ast met de uitvoering van de ke pensioenwet en enige pro- ieregelingen. wordt vereist het bezit van f gelijksoortige opleiding, als. ervaring inzake de uitvoering ichriften. afhankelijk van leeftijd, er- l plaatsvinden in de rang es of adjunct-commies A, ter- lotiemogelijkheden aanwezig 1.088,— tot 1.306,— p. mnd. 1.160,— tot 1.379,— per /incie Zeeland is aangesloten iale ziektekostenregeling. ede secundaire arbeidsvoor. 8 dagen na het verschijnen ten aan de Griffier der Staten ieterstraat 42, Middelburg. d werk voor dag 10 juli 1971 P»!II - - - 1 pakafdelingen van Kwatta is een aantal nette meisjes. Ze erk in een prettige omgeving loon. ig met meisjes van je eigen muziek bij het werk. En Tatis, een pakket chocolade. ten. ken van maandag t.m. vrijdag r en van 14.0017.30 uur. eling Personeelszaken. n Cacaofabriek KWATTA, DA, (telefoon: 01600—25623). Joop Zoetemelk onderuit. Donderdag figuurlijk, toen hij een verschrikkelijke klap kreeg toegediend van Luis Ocana. Gisteren letterlijk. Geheel ntspannen in een luie tuinstoel, benutte de onttroonde leider de rustdag. Bekomen van de inspanningen was trouwens het parool van alle renners in 't Merlette. FOTO: JOHAN VAN GURP. 'EL" WIL WAG TM AN S Hoewej Ocana, die op 17-ja- (K rige leeftijd van Spanje naar s Frankrijk vertrok - hij woont nu met zijn Franse vrouw en hun twee kinderen in Mont de Mas- sant - zich meer Fransman dan Spanjaard voelt, heeft hij toch wel de Spaanse mentaliteit. Het is een bijzonder vurig mannetje, dat weet wat ie wil. Hij laat zich beslist geen knollen voor citroenen verkopen. Ja, het is een beetje een agressief kereltje. Driftig. In hotels ook. Als hij iets bestelt en het is niet naar zijn zin of het komt niet snel ge noeg, maakt hij een hoop drukte. Hij leeft ook op het moment. Plan ning op langere termijn is er bij hem niet bij. Hij is ook verschrik kelijk impulsief. Het vorige jaar had hij de gele trui al in gedachten. Toen ging hij een gele wagen ko pen en 'n geel overhemd. Dergelijke dingen kun je van hem verwachten. Maar hij heeft ook zijn goede eigenschappen. Als je in moeilijk heden zit, staat hij altijd voor je klaar. Hij is steeds bereid te helpen. Hij is ontzettend hartelijk. Een jo viale vent, met een open karakter. Hij windt er geen doekjes om. Als hij iemand niet mag, zegt hij hem dat recht in zijn gezicht. Hij houdt er niet van achter iemand z'n rug te kletsen. Het vorig jaar heeft Ocana eigen lijk zijn eigen ruiten ingegooid. Na de Dauphiiié Libéré verwaarloosde hij zijn voorbereiding op de Tour. Hij vatte het te gemakkelijk op, ging laat naar bed en leefde eigen lijk als een bon vivant. Dit jaar heeft hij het veel serieu zer aangepakt. Hij soigneerde zich goed en leefde voortdurend met de gedachte Merckx te verslaan. Die gedachte is wel heel sterk bij hein geworden in de Dauphiné Libéré. Tijdens de Dauphiné lachte Merckx Ocana uit, toen die een paar maal vergeefs had gedemarreerd. Daar heeft Ocana zich verschrikkelijk over opgewonden, 's Avonds zei hij verbeten: „Als ik Merckx nog es op tien minuten zou kunnen rijen". Daarom was het donderdag de mooiste dag van Ocana in zijn hele loopbaan. Niet zozeer, omdat hij de Tour waarschijnlijk gaat winnen maar omdat hij Merckx heeft ge kleineerd. Hij moet zich hebben verkneukeld van plezier. Hij heeft trouwens zijn succes ook wel een beetje te danken aan onze ploeg leider. Zo'n man heeft hij nodig. Zonder hem zou hij teveel buiten zijn boekje gaan. In het begin ge beurde dat zo vaak, dat zelfs zijn ploegmaten het nodig vonden hem op de vingers te tikken. Als Ocana de Tour wint, heb ik wei het idee dat hij met de borst vooruit gaat lopen. Het zal moeilijk voor hem zijn met beide benen op JAN JANSSEN de grond te blijven staan. Om het beeld van Ocana even te completeren: hij is ontzettend artis tiek. Hij schildert zelf, heeft zijn huis een mooie villa zelf in gericht (bijzonder smaakvol), en houdt veel van muziek. Ik mag dan geen kenner zijn, maar voor mijn gevoel maakt hij prachtige schilde rijen. Ja, hij is 'erg artistiek. Hij heeft ook helemaal niet de allure van een wielrenner. Het is geen ro buust type zoals Post of Duyndam bijvoorbeeld. Het is eigenlijk een wat miserabel mannetje, krom rug getje, magere benen. Je zou hem eerder in Montmartre^^ verwachten dan op een race- fiets. Redactie Hein Groothuis fdeling van ons ziekenhuis is voor een k: maandag t.m. vrijdag, n: 08.00 uur—14.30 uur, incl lunchpauze, iten aan de Directie: st laurens ziekenhuis ulvenhoutselaan 19-21 breda (Van onze speciale verslaggever) MERLETTE Het doet Kees Pellenaars, vertelt hij, zeer, dat h(j steeds weer moet wijzen op de slappe mentaliteit van zijn renners wanneer het gaat om een achterblijven in deze Tour. „Echt, dat doe ik niet graag, maar het kan niet anders. Ze zijn te slap. Op misschien Matthijs de Koning, Wim Prinsen en Jos van der Vleuten na, missen ze allemaal het karakter om af te willen zien." De leider van Goud- smit-Hoff heeft dan ook al uitgemaakt dat er van deze ploeg ver schrikkelijk weinig moet overblijven wil hij in 1972 met meer succes optreden. „Ik hou er hoog uit drie of vier van over. De rest is volgend seizoen onbruikbaar." Zoekend naar versterking, trok Pelle naars inmiddels op pad en legde tijdens de rustdag contact met Rini Wagtmans. st spoed voor langdurige pro- ÏLAARS ALERS VLECHTERS Hoog loon. Goede sociale voor- Vakantiegeld. Kinderbijslag. Vrij reizen. el. 08893-200 of 08800-31560. leel nt. [aar. den >or Jam 813 gemeente Breda Datum 1 juli 1971 De voorzitter van het ccn jl traal stembureau voor de verkiezing van de lede® van de raad der gemeen'® Breda, maakt bekend, da' I van heden af ter gemeen'! tesecretarie voor een ie' I der ter inzage is nedergel legd zijn besluit tot noeming van J. P. M. als lid van de gemeen'®' raad, ter voorziening in I vacature, ontstaan dof J de ontslagneming van n" G. W. A. Bary. De voorzitter voornoemd- Broeders „Ik zou hern graag hebben en het kan, want eind van het jaar is Mj vrij. Wagtmans is voor miirj erg inte ressant, omdat hij bewezen heeft een uitstekende renner te zijn en vanwege de leerschool die hij bij Moltemi doormaakte". Tot verder Id'an een vluchtig gesprek met Rini I Wagtmans ziet Pellenaars het overi- Igens niet bomen, „want 'ik vind dat I je in een Tour geen zaken moet ■doen. Dat dis onbehoorlijk tegenover 1 de andere ploegen". Introducties dus I en in dat opzicht bestaat er ook al I een voorzichtige band („We zijn jniet serieus in onderhandeling. Malar i er is wel gesproken") tussen Joop etemelk en Kees Pellenaars, ddie bovendien aast op diens knecht Tino I Tabak. „Dat zijn kerels, net als Wagtmans, die willen. Daar trekt een hele ploeg zich aan op en zo'n I coureur mis ik nou. Vroeger had ik Wim van Bst en Wout Wagtmans, i nooit te lui, altijd bezig. Door die twee kreeg de rest inspiratie en zo kon ik lekker werken. Maar dat is ar nou niet bij". door peter heerkens is zo. Ik zie het iedere t voor zijn werk ?n Duitsland Goede sociale voorzieningen. 3800-25508 08897-2158 t En Kees Pellenaars zingt zijn klaagzang. „Gebrek aan initiatief. Geen zin om iets te ondernemen. Ik [zal je een voorbeeld geven: een paar i diagen geleden draag ik Jan Krekels Op om meteen mee te gaan met een [vroege slag als die zou vallen. Weet je wat ie zei: „Ja maar Pel, dan i moet ik zo lang voorop rijden". Ik ben maar in die auto gaan zitten, I met m'n kop tussen m'n handen". Jaloers kijkt Kees Pellenaars dan naar vergelijkbare ploegen. „Neem Mere ier en Peugeot. Net als wij zonder uitgesproken kopman. Wat tomen diie in de Tour doen, vroeg iedereen zich af. Zonder Poulidor en Pingeon maken ze niks. En nou? Rijden ze niet fantastisch Kijk. de druk is weg. De spanning die een kopman altijd veroorzaakt. Zo had maar het dag". In elk geval zorgde Gerben Kar stens op de rustdag in Merlette voor grote spanning binnen de Goudsmit- Hoff-ploeg door Wim Prinsen ver wijten te maken over diens activi teiten op een moment dat het pelo ton donderdag kalm naar de finish wilde. „Jij deelt niet mee in de verdienste", besloot Karstens als strafmaatregel. De discussie die zich daarop tussen tussen Pellenaars en Karstens afspeelde, was er een die tot grote hoogte steeg. „Hij bood inmiddels zijn excuus aan", meldde Pellenaars verbolgen over het recht dat Karstens uit zijn handen meen de te moeten nemen, „maar intussen heeft de hele ploeg overeind gestaan van de deining. Wat koop ik daar voor?" Ondanks alles, heeft Kees Pelle naars géén spijt van zijn Tourawon- tiiur. „Ik d'acht altijd dat er meer in zat d-ain er nu udtkwaim, maar toch ben ik hier niet met tegenzin. Ik zie het zo: als ik niet was begonnen, haid Nederland niks gehad. No-u ten minste iets. Tja, en dat het wat minder is, dlaar kaïn ik ook weinig aan doen". Wanneer u Jan Janssen een vraag wilt stellen over Tour-zaken die u bezighouden, kunt u dat vanavond doen tussen 18.30 en 19.30 uur. Men dient daarvoor onze sportredactie te bellen, telefoon Breda (01600)- 22341. toestel 215 of toestel 143. Luis Ocana, wiens nauwgezette voorbereiding op de Tour, zijn vruchten heejt afgeworpen. FOTO: JOHAN VAN GURP. (Van onze speciale verslaggever) MERLETTE Hij heeft zich ge schikt in zijn lot, Eddy Merckx. Hem zie je geen diepe ontgoocheling aan, noch vrees voor wat het volk er wel van zal vinden. Zijn zieleleven liikt niet gebroken door wat Luis Ocana hem in twee Tour-dagen aandeed, al waarschuwt ploegleider Lomme Driessens: „We zullen hem nooit he lemaal goed leren kennen. Gij niet en ik niet. Niemand niet". Eddy Merckx' zwakste zijde is inderdaad het nooit verraden van emoties ge weest. En ook nu, op een sensatio neel dieptepunt in zijn carrière, blijkt hij onbewogen. Precies zoals hij zijn successen verwerkte. „Je moet, en dat doe ik, kunnen accepteren dat een ander sterker is dan jij. Het is de wet van de sport". Er komt geen enkel excuus over de lippen van de man onder wiens schrikbewind het peloton nog jaren dreigde te moeten leven. Geen ver ontschuldiging uit de mond van Eddy Merckx. Een simpele verklaring slechts: „Ik mis de macht". Het moet een verpletterende ervaring zijn voor een renner die won wat hij wide winnen, die met zijn tegenstanders speelde waar hij dat leuk vond en die een eindeloze eerzucht demonstreer de. j.Dat is het ook", zegt Merckx on bewogen. „Dat is het ook. Zoiets geeft je een morele klap, maar je moet er overheen. Een kwestie van karakter". Of dat het verzamelen van die kracht en het verwerken van de klap in deze Tour nog gebeurt, is een vraag waarop hij geen zinnige voor spelling durft te geven. Wel, in het uiterste geval, een voor hemzelf har de prognose: „Als het zo doorgaat, zal Ocana nog meer voorsprong ne men en ga ik nog verder achteruit". Ploegmaat Rini Wagtmans (maar kan hij het beter weten dan zijn baas?) ziet het minder somber. „Als Eddy in de tijdrit van zondag in Albi Ocana klopt, wint hij de Tour. Dat voorspel ik je. Zo'n uitslag zou hem zoveel vertrouwen geven dat hij het hele spul in de laatste ritten wegfietst". Eddy Mecrkx laat echter geen twij fel: „Ik vind de cadans niet. Mijn benen gaan slecht. Toen gisteren dat kopgroepje vertrok, moest ik ze ge woon laten gaan. Ik heb de macht, niet om bij te komen". (Vara onze speciale verslaggever) MERLETTE Wie is Luis Ocana, de man. die na amd-e-rhalve week Tour d-e France aller aandacht opeisit? Ocana is op 9 juni 1945 geboren in Priego, een dorpje 140 km vain Madrid. Hij is de zoon van een houthakker. Acht j-aair geleden ilk mijn opbouw ook gedacht, maar verhuisde Luis met 21jn ouders naar er is een fout in geslopen: Karstens. Ik heb het in het begin van de ronde al gezegd: bij ons kijken ze te veel naar Karstens en misschien j weet Gerben zelf niet eens dat het zo is. Door hem ligt er een druk op onze ploeg. Ongewild, dat kan best. Frankrijk, waar zijn vader werk vond in Mont-de-Marsan. Daar be gon Ocana zijn wielercarrière. Als amateur viel hij aanvankelijk hele maal niet op. Hij kon - evenals zovelen van zijn landgenoten - wel redelijk goed klimmen, maar zijn sprint wias niet te best, zodat hij zich dikwijls tevreden moest stellen met een bescheiden prijs. In zijn laatste jaren als amateur, in 1966, trad hij plotseling op de voorgrond door de Grand Prix des Nations voor amateurs te winnen. Zijn talent als tijdrijder bleek ook in latere jaren. Als beroepsrenner reed hij achter eenvolgens vóór Mercier, Fagor en Bic. Luis Ocana trouwde drie jaar geleden met een Frans meisje uit Mont de Marsan en heeft nu twee kinderen. Toen de Franse pers hem het vorig jaar bombardeerde tot de grote tegenstrever van Merckx, ont lokte dit aan de Spaanse pers schampere commentaren. Men be schouwt Ocana namelijk in Spanje als een soort afvallige, die zijn land verlaten heeft en zich nu meer Fransman don Spainja-ard voelt. De Spaanse pers schreef in 1970: „Oca na iis een gemaakte kampioen". Toen de arme Luis tot overmaat van ramp na een paar dagen in die Tour de France ziek werd en ver achter het peloton krachteloos over de weg zwalkte, riep men in Spanje uit: „Zie je nu wel, men heeft hem groot geschreven, maar in feite is hij slechts een middelmatig coureur". Oca-na's resultaten wezen intussen boen al uit, dat hij meer dan nor maal begaaifd is. In '69 won hij de Catalaanse Week, de Midi Ldfore en eindigde hij als tweede in de Ronde van Spanje achter Roger- Pingeon. Het jaar 1970 zooi - ond'anks het debacle in de Tour - zijn beste jaar worden. Ocana won de Ronde van Spanje en de Dauphiné Libéré. Hij werd achter Merckx tweede in Pa- rijs-Nice. Toen h'ij eenmaal her steld was in de Tour won hij ook nog een etappe, namelijk in Saint Gaudens. Dit seizoen startte Ocana met een derde plaats achter Merckx en Gösta Petterson in Parijs-Nice, hij werd tweede in de Dauphiné Libéré achter Merckx, vierde in de Ronde van Spanje, derde in de Ca talaanse Week, tweede in de Tour de Levant en hij won slechts één wedstrijd, namelijk de Ronde van Baskenland. Zijn critici namen weer in aantal toe. Niemand vermoedde immers wat er in het donkere hoofd van Ocana omging, hoe hij al zijn wed strijden op deze Tour afstemde, om iu de grootste ronde ter wereld voor Bic eindelijk het succes te grijpen waarnaar deze kostbare ploeg al zo veel jaren uitzag. Nog is Ocana niet met zijn gele trui in Parijs. Nog zul len er voor hem moeilijke dagen aanbreken, maar gisteren heeft hij de basis gelegd voor een schitteren de triomf. In een eerlijke beschouwing stelt Eddy Merckx vast dat deze opzien barende ommekeer in zijn wieler leven, dat alleen maar uit successen leek te kunnen bestaan, eerder kwam dan hij zelf ooit voor mogelijk hield. „Ik wist dat het moment eens zou komen. Vanzelfsprekend. Maar dat het nu nuzou zijn, nee, ik ben erdoor verrast, maar ik weet van mezelf dat ik ermee kan leven. Trou wens, wie zegt dat ik er niet boven op kom. De toekomst alleen zal kun nen uitwijzen of mijn beste tijd voor bij is. Zelf geloof ik dat het een tij delijke inzinking is. Volgens de dokter ben ik conditioneel niet ach teruit gegaan. Het is de macht die ontbreekt". Lomme Driessens verbaast zich daar niet over. „Eddy Merckx deed veel te veel in zijn carrière. Steeds maar koersen en altijd maar winnen, liefst met zoveel mogelijk minuten voorsprong. Dat houdt geen mens vol". Daar, zo bleek op de rustdag in Meriette; is Eddy Merckx zelf intus sen ook we] achter. Hij heeft zich zegt hij voorgenomen zijn pro gramma's drastisch in te krimpen. „Ik ga zoveel niet meer doen. Mijn aantal wedstrijden zal ik inkorten. Zo kan ik niet doorgaan". Dat zijn krachten sloopten onder het geweld waarmee hij, die zijn prestaties steeds zo groot mogelijk probeerde te maken, klassiekers en rondes won, is iets wat Eddy Merckx niet wil ontkennen, maar waar hij bovenal geen spijt van heeft. „In de manier van winnen ligt de aard van iedere renner. Zoals die er bij mij uitkwam, spijt me niet ook al kostte het me dan misschien een hoop ener gie. Het gaf me de naam die ik nu heb". Als Eddy Merckx het geheel van de ravage die Luis Ocana aanrichtte overziet, komt hij tot zijn enige pijn lijke zelfconclusie: „Het is jammer voor mij dat ik deze inzinking in de Tour kreeg. Er zijn toch zoveel klei nere rondes waarin het minder op gevallen zou zijn PETER HEERKENS

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 5