jlr. Bogerd met erlof gestuurd BAALHOEKKANAAL RUILVERKAVELING KIELDRECHT GESTOPT Camping Cadzand moet sluiten Kleine hengel sterker dan rog GEMEENTEFÏNANCIËN AAN KRAPPE KANT Fans van ir. Bogerd niet meer anoniem V ragen over lozing chemisch afval PZEM-directeurniet op vergadering aandeelhouders Moties tegen raad van bestuur en DB. verworpen rematigcl warm ZELDZAME VANGST IN WESTERSCHELDE directieleden pzem schonken pa iri) Pater Matthias overleden stad streek f= faterstanden hoogwater Strandweer Moties verworpen Onaanvaardbaar GESCHENKEN albert eggermont Poptoneel .Bizar in Retranchement Saterdag 10 juli 1^71 HUISARTSEN Aardenburg en Oostburg, Dgu de Bruajckere, Brouwerijstraat Oostbung, tel. 01170-2323. 91 Axel, Dokter Boor, tel. 1666 b. L157-451. 'H Biervliet en IJzendijke, D,^ lievens te IJzendijke, tal. iM Borssele en Nieuwdorp e.a., r ■aktijk van dokter Gelder'blt lordt waargenomen door dokter 'et te Borssele, tel 01105-203. Cadzand, Retranchement, Slulj uidzande. Dokter Bom te Cad 5T01179-366 Driewegen. Hoedekenskerke, eerenhoek en Ovezande, De pri jk van de huisartsen J. Geldof' ole en A. van Opdorp wordt aandagochtend 8 uur waargenomi >or dokter S. Wöstmann, Njgj raat 18a te Ovezande, tel. 011}(J Goes, Dokter F. van Peer, |ngel 132, tel. 5306. Hansweert. Krabbendijke, Kru, Ingen en Rilland-Bath, Dokter [amps te Rilland-Bath, tel. 01135. 's-Heer Arendskerke, Wolphaai Ijk, Heinkenszand, Dokter H. aanen te Heinkenszand, tel. Olli 134. Hulst, Dokter W. Eysink, [60. Middelburg, Dokter A Boerwj >1, Noordweg 214. tel. 2460 (zate ig) en dokter J. de la Hawl sisdam 22, tel. 4305 (zondag). Sas van Gent e.o., Dokter J ly, Stationsstraat 26, tel. 1777, St.-Jansteien, Clinge en Koewacht ïkter Adriaanssen. Terneuzen, Dokter J. v.d. Griel heldekade 27, tel. 2020. Vlissingen, Dokter C. Sluijter, te [25 (tot zaterdag 24 uur) en dokte Mijnlieff, tel 2525 (van zateri; uur tot zondag 24 uur). Breskens en Groede, Dokter vi ïdt te Breskens, tel. 01172-1566. Kloosterzande, Dokter Buwal&l l. 01148-277 (tot maandagmorgen! ir). TANDARTSEN O.Z.Vlaanderen, Tandarts A. vj be, Walstiraat 2 te Axel, tel. OllSi [86 (zaterdag van 10-10.30 en II 30 uur en zondag van 12-1M r). [W.Z Vlaanderen, Tandarts 5 nssen te Aardenburg (zaterdag e ndag van 12-12.30 uur). Walcheren, Tandarts H. de Vria idhuisstraat 107 te Vlissingen, ttl 184-2644 (zaterdag van 9-10 ut: zondag v?» 11-12 uur). Z. en N. Beveland, Tandarts am, Fr. den Hollanderlaan 16 jes, tel. 01100-5459 (zaterdag t ndag van 9-10 uur) DIERENARTSEN! Axel en Zaamslag, Dokter C. uw te Axel, tel. 01155-1488. N. en ,Z Beveland, Dokter i jordenbos te Heinkenszand, tt. 106-1290. W.Z. Vlaanderen, Dokter H. v. t jver te IJzendijke, tel. 01MJ WIJKVERPLEGING Groot Axel, Zr, Geensen, Back aat 61 te Axel, tel. 01155-2145. Ellewoutsdijk e.o., Zr. K. Korsta Waranda 2 te Heinkenszand, I 106-1615. Hoek, S luiskil en Philippine, Smet, Middenstraat 54 te SM tel. 01157-662, b.g.g. 01157-645. Sas van Gent, Zr. Van War hulpenpad 43, tel. 01158-1548 Hulst en Hontenisse, Zr. A. Maei :ut, tel. 01140-2071. Biervliet, Breskens, Groeit jofdplaat, Schoondijke, I.Izendijkt Burger te Schoondijke, td 173-367. Aardenburg, Cadzand, Oostburl uis, Zr. Lensen te Aardenburg, tt 177-367. APOTHEKEN Goes, Zeeuwse apotheek, tel 55. Middelburg, Apotheek L vi ■ogert, Korte Delft 12, tel. 2789. Terneuzen, Apotheek Klaass® 2090 Vlissingen, Apotheek J. v.d. Sat Badhuisstraat 22-24, tel. 2066. UIS Beiaard De Sluisse stadsbc ;r prof. Ephrem Delmotte uit 0°s' ide ontving een uitnodiging (J ndag de nieuwe beiaard van L.. Vrouwkerk te La Salette ankrijk te komen inspelen. lette, dichtbij Grenoble gelegen,ji Lourdes de bekendste bedevaart' ats. Jaarlijks komen er honderd' izenden bedevaartgangers. loncert Het concert van b' lgisch-Nederlands fluitkwarW in het kader van het 25-jarig{ ataan van het Belgisch-Nederland ltureel Verdrag op woensdag i in de Raadzaal van het Sluit* dhuis zou worden gegeven 11 ins definitief verplaatst naar do«' •dag 29 juli a.s. om 20.00 ut» rder werd medegedeeld, dat leert zou worden verplaatst erdag 31 juli a.s., maar dit ins herroepen. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Zoals min of meer verwacht, is PZEM-directeur Bogerd niet op de algemene aandeelhoudersvergadering verschenen om verantwoording af te leggen. De raad van bestuur had een medische verklaring van dokter Noome uit Middelburg ontvangen, dat Je heer Bogerd in een zodanige ziektesituatie verkeert, dat hij niet gehoord kan worden. lo kon hij dus ook niet direct vernemen, dat hij door de aandeelhouders met verlof ge stuurd is. Op verzoek van de Raad van Be stuur was ir. Bogerd medisch onder zocht. Daarbij kwam vast te staan lal hij tot tenminste 1 augustus a.s. Eet door de aandeelhoudersvergade- Sng gehoord kan worden over zijn pndeel in de beruchte PZEM-affai- fe. Drs. D. Roemers, burgemeester 'an Vlissingen, herhaalde dat hij niet lelemaal gerust is dat de schorsing •art de heer Bogerd op de juiste wij lt is uitgevoerd. Mr. Van der Weel «nadrukte dat het horen van ir. Bo- |erd aan zijn schorsing of ontslag ■ooraf moet gaan, wil dit rechtsgel- lig zijn. De beste weg in het huidige fcadium is, de heer Bogerd met bui- bngewoon verlof te sturen voor on- jepaalde tijd. Deze procedure voor- ;omt ook dat de heer Bogerd zijn rbeid als directeur zou kunnen bortzetten met behoud van salaris. Op de vraag van de heer Roe iers of het niet beter was geweest de heer Bogerd op staande voet te Kltslaan. zei mr. Van der Weel, dat dit een hachelijke zaak zou zijn, om dat verzuimd is de PZEM-directeur iverwijld ontslag aan te zeggen na- t de inhoud van het rapport van de Algemene Rekenkamer bekend was. Het alsnog opteren van dringen de redenen voor ontslag zou voor de "ZEM heilloze gevolgen kunnen ibben. Aldus mr. Van der Weel. 'it zou een veelvoud aan kosten ver- ;en dan die welke nu gemoeid zijn onstanz 400 (-3); Rhelnfelden 259 (-2); Straatsburg 266 (-10); littersdorf 409 (-10); Maxau 463 (- 13): Plochmgen 132 (onv.); Mann- 293 (-17); Steinbach 122 (onv.): Mainz 295 (-11) :Bingen 199 (-10); Kaub 220 (-9): Trier 236 (- 3); Koblenz 224 (-12); Keulen 199 (-13); Rulirort 369 (-12); Lobith 997 -18); Pannerdense kop 965 (-17); Sfijmegen 790 (-18); IJsselkop 862 (-14); Eefde IJssel 394 (-18); De nter 280 (-20): Mon3in 5460 (-10); rgharen 3879 (-4); Belfeld 1104 (pi. 2); Grave beneden de sluis 510 (pi. 10). Morgen, zondag 11 juli: [lergen op Zoom: 5.48 en 18.07 answeert: 5.02 en 17.12 ferneuzen: 4.23 en 16-35 isingen: 3.49 en 16.06 Terueldinge: 5.38 en 17.57 Maandag 12 juli: rgen op Zoom: 6.31 en 18.51 sweert: 5.41 en 17.49 rerneuzen: 5.05 en 1T.14 singen: 4.32 en 16.46 STemeidinge: 6.21 en 18.41 ïan dit concert wordt mede^t rkt door de strijkers van _"f' cams Piano-kwartet; Rudolf "d" ■n (viool), Roland Coryn Marcel Lequeux (cello) en derlandse fluitiste Abbie ant, winnares van het Interna'10' il Gaudeamus Concours 1970- let programma omvat werk"! 1 Danzi, Mozart, Schubert en lendaagsr- componisten Berlio van Booren. Vooruitzichten voor zondag en maandag, opge steld door het KNMI op vrij dag om 18.00 u.: overwegend droog, zonnige perioden en gematigd warm. Weersvooruitzichten in cijfers voor Nederland. Voor Zondag: aantal uren zon: 7 tot 13; min. temp.: omstreeks rtormaal; max. temp.: 0 tot 4 graden oven normaal. Kans op een droge -jeriode van minstens 12 uur: 95 pro cent; kans op een geheel droog et- Tiaai: 90 procent. Voor maandag: aantal uren zon: 6 tot 13; min. temp.: omstreeks nor- Tnaal; max. temp.: 0 tot 4 graden bo ven normaal: kans op een droge pe riode van minstens 12 uur: 95 pro cent; kans op een geheel droog et- Ttaal: 80 procent. Aanvankelijk hier en daar enige iewolking, geleidelijk weer zonnig met een matige noordoosten wind. ITemperatuur ongeveer 22 graden, leewater 18 graden. Vooruitzichten: opnieuw zonnig en "Plop zomers. met de voorgestelde procedure via het met buitengewoon verlof zenden van ir. Bogerd, zei de raadsman van de PZEM. Op de vraag van drs. Lockefeer waarom het buitengewoon verlof voor onbepaalde tijd wordt gegeven en of er geen termijn vastgesteld kan worden, zei mr. Van der Weel, dat de Raad van Bestuur de tijd van ver lof, indien noodzakelijk, kan beëin digen. Ook de raadsman van ir. Bo gerd, mr. Van Haaren, heeft zich met deze procedure akkoord verklaard. ,,Hel is mij volstrekt onmogelijk in deze situatie door te gaan met mijn werk. Ik vraag een zeer duidelijke uitspraak van de aandeelhoudersver gadering. Of het het mes zal zijn of de zalf, dat is mij om het even." Aldus gedeputeerde A. J. Kaland, voorzitter van het dagelijks bestuur van de PZEM in zijn bewogen toe spraak tot de algemene aandeelhou dersvergadering waarin hij zijn hou ding in de PZEM-zaak verdedigde. Opnieuw gaf Kaland toe, dat er 11a het bekend worden van het rapport van de algemene rekenkamer door het dagelijks bestuur een beoorde lingsfout is gemaakt. Wederom legde hij er de nadruk op steeds naar eer en geweten gehandeld te hebben. „Maanden geleden ging er een vloed golf over Zeeland. Als de persa Hes wat over de PZEM gezegd is en wordt goed weergegeven heeft, dan zou ik mij diep moeten schamen voor de rotzooi. Wij zijn afgespiegeld als lieden die onder een hoedje met de directie tonnen onttrokken hebben aan de PZEM om 'n huis voor hem te bouwen. Met verontwaardiging wijs ik de opmerkingen af, dat wij ons met knoeierijen hebben beziggehou den of geheuld hebben met dieven." Later in zijn betoog merkte de heer Kaland op, dat het juist is te con stateren dat als de administratie van de PZEM niet aan de verschrijvingen zou hebben meegewerkt de zaak nooit zover gekomen zou zijn. „Argu menten als bewondering en vrees voor de directeur zijn voor mij niet acceptabel", aldus de heer Kaland. „Ik betreur het dat niemand zich rechtstreeks tot de raad van bestuur of het dagelijks bestuur heeft gewend toen cle onregelmatigheden aan het licht kwamen." De heer Kaland wees erop, dat de raad van bestuur zijn vertrouwen in het dagelijks bestuur heeft gesteld. Hij betreurde liet dat de kwestie in de politieke sfeer is getrokken. De motie-Pijl-Hogeweg die het aftreden van het dagelijks bestuur voor of op 1 januari eist, was voor de heer Ka land volstrekt onaanvaardbaar. Hij wenste geen uitspraak te doen in deze aandeelhoudersvergadering dat hij zijn DB-zetel zou koppelen aan het lidmaatschap -an Gedeputeerde Staten. De heer Huson, lid van het dage lijks bestuur van de PZEM, zei dat hij geen dag langer DB-lid zou wil len blijven indien het vertrouwen in hem werd opgezegd. De heer Filius vond het onjuist het hele dagelijks bestuur naar huis te sturen. Met de moties is volgens hem geen enkel belang gediend. Mr. J. van Aartsen, de commissaris der koningin, ontraadde het aanvaar den van de moties. „Als u mij als voorzitter van de raad van bestuur wil w-eg hebben, dan blijf ik toch commissaris van de koningin," grap te mr. Van Aartsen. Tevoren had de heer Van der Pijl (CHU)-Statenlid, een klemmend beroep gedaan op de aandeelhouders het grote belang van het PZEM-bedrijf voor ogen te hou den. „De enige therapie die de PZEM nodig heeft, is rust. Deze zaak moet uit de emotionele sfeer getrokken worden," aldus de heer Van der Peijl, die zich af vroeg of de gemeenteraden wel voldoende geïnformeerd zijn over de achtergronden van de PZEM-affaire. Hij achtte het aanvaarden van de moties poli tiek onaanvaardbaar en onde mocratisch wanneer geen reke' ning zal worden gehouden met het meerderheidsstandpunt in de provinciale staten. De heer Van der Peijl voegde er aan toe, niet te zullen aarzelen hiervan eventueel in de staten de poli tieke consequenties te trekken. (ADVERTENTIE) KORTE NIEUWSTRAAT 21 HUIST Tel. 2478-3558, b.g.g. 2209 GR AA UW In afwachting van de verdere ontwikkelingen rond het Baalhoekkanaal is tot nader order de uitvoering van de ruilver kaveling Kieldrecht in liet zoge naamde „noordelijke blok" opge schort. De betrokken landbouwers vrezen, dat door de vertraging, die hierdoor ontslaat, grote schade wordt aangericht aan hun belan gen. Volgende week zouden normaal gesproken de werkzaamheden in dit gebied aanbesteed moeten wor den. Deze omvatten de gebruikelij ke herverkavelingen en hel begin van de aanleg van waterlopen. Hoe lang het uitstel zal duren is met. geen mogelijkheid te zeggen, maar volgens NCB-voorzitter F. de Waal in Graauw, ziet het er naar uit, dat met de opschorting een vrij lange tijd getnoeid zal zijn. Voor de ruil verkaveling Kieldrecht betekent dit een aanzienlijke strop, omdat intussen de prijzen blijven stijgen en de werkzaamheden straks aan zienlijk boven het begrotingsbe drag zullen komen te liggen, tenzij ze in verband met de toekomstige kanaal-aanleg helemaal van de baan zijn. Verwacht wordt dat een en an der een aanzienlijke kostenverzwa- ring zal betekenen. NCB-voorzitter De Waal is behoudens dit facet overigens in het geheel niet te spreken over de nota over het Baalhoekkanaal. omdat daarin - evenals in de ontwerp-structuur- schets voor oost-Zeeuwsch-Vlaan- deren - de aan te leggen wegen niet zijn' aangegeven. De NCB- voorzitter noemt de nota 'dan ook een „onvolledig werk", waaraan de landbouwers niet veel zullen heb ben bij het trekken van conclu sies. ..Ik had gehoopt", aldus De Waal. „dal die wegen wel ingete kend zouden zijn. Dan hadden we geweten waar we aan toe zijn, maar nu zitten we met dit Baal- hoekplan en worden we over enige tijd weer met ten ander wegen plan geconfronteerd. Dat vergroot alleen de onzekerheid maai'". De nota heeft in NCB-kringen tal van vragen opgeworpen met betrek king tot de onteigeningsprocedures. Op wat voor vergoedingen kan men rekenen? Worden de landbou wers betaald volgens het systeem van rijkswaterstaat of de Belgische methode, wat gebeurt er met de bedrijven, waarvan de grond voor de helft wordt onteigend? Dit zijn enkele van de vragen, waarop men zo snel mogelijk een antwoord wil hebben- Ook voor de verwachte schade, aangericht door uitstel van de ruilverkaveling Kieldrecht wil de landbouworgani satie vergoeding claimen. De NCB- voorzitter heeft er inmiddels ver schillende van zijn medewerkers voor gewaarschuwd geen voortijdi ge uitlatingen of mededelingen te doen. Hij wil, dat iedereen zich eerst goed oriënteert. „Anders verdom ik het", aldus De Waal, „om de mennen over deze zaak voor te lichten. We wil len er eerst zelf alles van weten". De NCB zal binnen afzienbare tijd overleg gaan plegen met de com missie grondgebruik van het land bouwschap, de plaatselijke afdelin gen en vervolgens een excursie gaan maken langs de uitgestippel de tracés om zich ter plaatse op de hoogte te stellen. )iL vI (Van een onzer verslaggevers) CADZAND Dit is de camping Welgelegen in Cadzand-bad. waar voor bij besluit van de gemeenteraad van Oostburg met ingang van maan dag de vergunning wordt ingetrok ken. De eigenaar van het kampeer- (Van een onzer verslaggevers 1 ZEVENBERGSCHENHOEK ,,/k ben me rot geschrokken. Maar heb ik alles aan gedaan om dat heb ik alles aan gedaan om dat beest binnen boord te halen". Dat is het nuchtere commentaar van spoorwegambtenaar Piet Eversdijk uit Zevenbergschenhoek, die don derdag in de namiddag op de Wes- terschelde een Pijlstaartrog ving met een lengte van een meter twin tig en een breedte van 78 centime ter. De heer Eversdijk ving hel beest in de Krammer (Westerschelde) onder Bruinisse. Een voor dit wa ter unieke vangst, zo werd ons van deskundige zijde verzekerd. Over het algemeen worden er vrij wei nig pijlstaart roggen van deze af meting gevangen, en als dat al gebeurt, meestal in de Oostersohel- de. De vangst is temeer bijzonder, omdat de heer Eversdijk die vergezeld was van een viskame- raad er helemaal niet op bere kend was. „Ik had", zegt hij, „niets bij me. „En ik was joven- dicn met een normaal hengeltje op paling aan het vissen". „Ineens ging die hengel vreselijk te keer. Hij stond zo krom als een hoepel. Mijn hengel werd helemaal meegetrokken, maar gelukkig bleef de molen aan de rand van de boot steken. Dat is mijn geluk geweest, want anders was ik alles kwijt geweest". „Eerst dachten we dat het een grote zeebaars was. Maar na een half uur tobben, zag ik iets wits boven water komen. Toen pas had ik door dat het een rog moest zijn. Op dat moment sch-ok ik ook wel even, want de staart van zo'11 beest is bijzonder giftig" „Ik wist dat wel. maar ja, als je zo'n knaap aan de lijn hebt, wil je hem wet hoven halen ook. Daar heil je dan weer te veel liefhebber voor, hé. Ik had hem gepakt, al had ik er zwemmend achterna ge moeten". Pas 11a ongeveer drie kwartier slaagde de lieer Eversdijk en zijn kameraad erin om liet beest aan een ijzeren pen vast te zetten. Daarna konden ze de vis binnen halen". „Ik ben er erg blij mee", zegt Eversdijk. „Ik vis al erg lang, maar ik moet bekennen dat ik nog nooit iets behoorlijks heb gevan gen. Het was dit 'aar voor het eerst, dat ik in zeewater bezig was. Bovendien visie ik voor het eerst met deze hengel". Hij weet nog niet precies, wat hij ermee gaat doen. „Dat beest heeft zichzelf diverse malen gesto ken. Dus we eten hem liever niet zelf op. Ik denk, dat ik hem in kieuie stukjes snij en die bewaar in de ijskast. Dan kunnen we daarmee weer gaan vissen". Volgens insiders gaat het hier inderdaad om een vrij unieke vangst. De Roosendaa'se deskundi ge T. Sieben: „Ach, ze worden wel meer zelfs wel groter gevan gen. Maar een dergelijk beest in de Zeeuwse wateren is toch vrij uitzonderlijk. Ik denk dal er niet veel sportvissers zijn, die zich op een dergelijke vangst kunnen be roemen. terrein heeft, volgens het gemeente bestuur, bij herhaling de gemeente lijke kampeerverordening overtreden dat hij niet meer dan 200 staanplaat sen mag hebben. Tijdens de pinkster dagen stonden op de camping 310 caravans. De heer J. de Keuninck. de eige naar van Welgelegen, heeft na 12 juli een maand de tijd om in beroep te ■gaan bij de gemeenteraad. De heer De Keuninck, die bijzonder ontstemd was over het besluit van de Oostburg- se raad, wenst daarop geen commen taar te geven. „U komt die caravans zelf maai' bij mij tellen, maar dan moet u ze ook tellen op de andere campings", aldus de heer De Keu ninck. (Van een onzer verslaggevers) RETRANCHEMENT In „Sarasa- ni" in Retranchement treedt zondag avond het poptoneel „Bizar" op. De voorstelling begint om half twaalf en is voorbehouden voor bezoekers van 18 jaar en ouder. Jim Hudepool uit Amsterdam, artistiek leider van Bizar zegt: „Bizar laat de mensen dromen zien en laat de mensen zelf dromen. Voor het totstandkomen van deze droombeelden maakt theater Bizar gebruik van 5 dimensies: licht, ge luid, vorm, beweging en bloot. Hier door wordt een complex van moge lijkheden opgeroepen die uiterst in trigerend werken, zowel op de mede spelenden als op het publiek".. Zaterdag 10 juli treedt het gezel schap van Rob Hooien in Sarasani od (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Ruim één op de vijf Zeeuwse gemeentebesturen lieeft niet of te laat geantwoord op de enquête die de Raad voor de ge- ineentefinanciën heeft gehouden over dc stand van de gemeentefinanciën, met name wat de begroting voor dit jaar betreft. Dit percentage ligt aanzienlijk ho ger dan het landelijk gemiddelde, namelijk 22.2 legen 15.8 procent. Noord-Brabant daarentegen sloeg een beter figuur. Daar liet 12,9 pro cent verstek gaan bij het terugstu ren van het vragenlijstje. De Zeeuwse gemeenten die helemaal niets van zich lieten horen waren Arnemuiden en Sas van Gent: Bor- sele. Duivelend, Goes, Hulst, Kapel- Ie en Sluis waren te laat. In West- Brabant liet Klundert niets en Hal steren pas na de sluitingsdatum iets van zich horen. Uit de nota van de Raad voor de gemeentefinanciën blijkt dat de te korten van de gezamenlijke Bra bantse gemeenten zijn gedaald van 11,1 miljoen in 1970 naar 7,9 miljoen in 1971, in Zeeland zijn ze gestegen van 2.4 naar 2,7 miljoen gulden. Over vijf jaar gezien is de toene ming in Zeeland relatief sterk, want in 1967 bedroegen de gezamenlijke tekorten daar nog slechts 1,6 miljoen gulden, in Brabant 7,2 miljoen. Tien van de 28 Zeeuwse gemeenten die aan dc enquête meededen zitten in de rode cijfers, in Brabant is dat met 38 van dc 121 het geval. In percentages: 35,7 in Zeeland. 31,4 in Noord-Brabant. Maar in vijf geval len 111 Zeeland en 21 in Brabant werd een sluitende gemeentebegro ting slechts verkregen door het aan spreken van de reserves. Dat was vooral het geval bij de kleinere plaatsen met minder dan tiendui zend inwoners. De Noordbrabantse gemeentenaar was ook rijker dan de Zeeuwse. De Brabander heeft als inwoners van een gemeente een bezit van f 187.64 en de Zeeuw van f 155,71. Daarin zijn zowel het eigen kapitaal als de reserves van de gemeenten verdisconteerd. Zeelanti zit daarmee nogal onder het landelijk gemiddel de (met uitzondering van de groot- Bte vier gemeenten bedraagt dat f 178.23) en Noord-Brabant zit er dus iets boven- Maar Groningen. Drente, Utrecht (zonder de stad). Noord-Holland en Limburg komen nog na Zeeland. Een opmerkelijke uitschieter vormt Gelderland met een „persoonlijk bezit" in het ge meentelijke kapitaal van f 354,75 per inwoner. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Twee directie leden van de PZEM (drs. J. K. de Jong en ir. II. Broekhof!), het hoofd van de Vlissingse elektriciteitscen trale (ir. J. Sclioonderwoerd), de „schakelwaclit" van deze centrale en een klein aantal personeelsleden van de „buitenwacht" zijn de Bogerd- t'ans, die hun oud-directeur een paard als verjaarsdagsgeschenk hebben ge geven. Het paard blijkt gisteren toch op de „Ponderosa" (de bungalow, die centraal staat in de kwestie-Bogerd te zijn afgeleverd, ondanks het feit dat de leverancier van het paard de dagbladpers had meegedeeld dat het niet zou gebeuren. Alleen de PZC mocht het anonieme spel geheel meespelen. In Zeeland neemt men aan dat de Zeeuwse „staatscourant" deze primeur zeer waarschijnlijk te danken heeft aan het feit dat het blad, zo lang als dat maar enigszins mogelijk was, ir. Bo gerd de hand boven het hoofd heeft gehouden. De PZC. in de begin periode van de PZEM-affaire ook wel de Bögerd-krant genoemd, moest dit protectionisme, zoals bekend, laten varen toen men eenvoudig niet meer om het bewijsmateriaal heen kon lopen. (Van een onzer verslaggevers) GOES Onverwacht is gisteren op zestigjarige leeftijd de reetor van het St. Johanna-ziekenhuis te Goes, paler J. G. Schoenmaker s.s.c.c. overleden, nadat hij eergisteren een hartaanval had gekregen. Jozeph Gerard Schoenmaker werd in 1911 in Zierikzee geboren. In 1935 deed hij zijn professie. In 1940 werd hij te Valkenburg tot priester gewijd. Hoewel hij direkt daarna benoemd werd in het toenmalige Nederlands- Indië. heeft „pater Matthias" (want zo luidde zijn kloosternaam) zi.in functie in de Oost nooit kunnen ver vullen. De oorlog verhinderde zijn vertrek. Hij werd toen hulp-eeonoom, later econoom in de (opleidings)- kloosters van zijn orde, die van de heilige harten („pictus") uit Bavel. Na de oorlog werd pater Schoenma ker benoemd in het gezinspastoraat, waarin hij meer dan 10 jaar werkte op diverse plaatsen in het land. In 1968 kwam zijn benoeming tot rector van het St. Joanna-ziekenhuis en de verpleeginrichting Maria Terweel. Pater Matthias was van top tot. teen een Zeeuw, ijverig, vo] toewijding, vasthoudend. Als er iets was waar voor hij in de bres kon springen, dan deed hij het, maar op zijn eiger. rus tige manier. Zijn hart ging altijd uit naar het gewone werk, de basis-ziel zorg en de gezinszorg. De uitvaartmis wordt dinsdag 13 juli opgedragen in de parochiekerk van dc H. Maria Magdalena te Goes om twee uur 's middags. Daarna wordt het stoffelijk overschot overge bracht naar het kloosterkerkhof te Bavel. DEN IIAAG (ANP) Het PvdA- Tweede-Kamerlid De Ruiter heeft minister Stuyt (Volksgezondheid en Milieuhygiëne) gevraagd welke con trolemiddelen de overheid ten dien ste staan om te voorkomen dat che mische afvalstoffen die 111 zee ge loosd moeten worden al tijdens het transport per tanker naar zee woe- den „gedumpt". De heer De Ruiter wil van de bewindsman weten of de huidige controlemiddelen toereikend en-of waterdicht zijn. Hij wijst daarbij op de noodzaak de steeds verder voort schrijdende verontreiniging van de Nederlandse binnenwateren met alle mogelijke middelen te bestrijden. Toelichtend wijst het Tweede-Ka merlid op berichten' in de pers dat giftige afvalstoffen Van Bayer 'Ant werpen) door een tanker in de Wes terschelde werden geloosd, hoewel deze tanker volgens contract 40 mijl buiten de kust had moeten lozen. In dit verband wijst het kamerlid erop dat ook veel Nederlandse be drijven contracten sluiten met tsn- kerbedrijven om hun chemische al- valpvodukten in zee te laten lozen.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 3