T okio stikt in jen zwembad zijn eigen afval Uitspraak rechter overwinning voor Isolotto Heerlijk gek doen RIDDERZAAL WAS EENS BOEKENMARKT Oud-ministers kunnen best rondkomen binnenland buitenland VERSEN ente voor de stratie nte Breda OL ZWEMBADEN \RADISO LIEMPDE RIOOL «JAPAN: HET LAND VAN ZON Boerenstand Theologisch boek lokt veel kritiek uit Lichtplatform vervangt licht schip Goeree zaterdag iO jut" '971 voor alleenstaanden, ouderen en gepensioneer den vanaf 55 jaar! len juli, aug. en sept. kunt U m van onze geheel verzorgde i-Limburg, Rijn, Harz, Zwarte :ntië en Salzburgerland. Reeds eheel verzorgde reis! Vertrek onmiddellijke omgeving. g de gratis kleurenfolder bij UJ TER RIET N V. - ENSCHEDE Telef. (0t5420) 10757-22468 'juli - 7 aug. - 24 1 oplage meer dan 250.000 exem- G, Kromme Nieuwe Gracht 66 woensdag vóór 12.00 uur 'm mid' administratie van de snbare werken wordt diploma MULO of kantoorervaring, bij ;t bedienen van een boek- >trekt tot aanbeveling. zijn het bedienen van de ine met gekoppelde pons- tde administratieve gaan uit naar een meisje van Jer. afhankelijk van leeftijd, ervaring tot maximaal f 906,- nd. Daarboven wordt voor de de boekhoudmachine extra Jer nr. 83 binnen 14 dagen jnen van dit blad te richten ur van openbare werken, nr. 27 te Breda. I T0kio: een stad van 13 miljoen inwoners samengepropt op een oppervlakte van 65 x 30 kilometer. Een oppervlak dat in een bijzonder gevaarlijk tempo zakt. Er zijn wijken in de Japanse hoofdstad, die de afgelopen •eertig jaar niet minder dan vier meter zijn gezakt. Een stadsbestuurder met een gezicht waarop geen» spier vertrekt: „Als het zo doorgaat, komt meer dan de helft van Tokio nog in deze eeuw onder de zeespiegel te liggen. In dat geval zouden veel problemen vanzelf tot een oplossing ko men deze zomer in uw tuin. ier voor de kinderen enrust I r uzelf r kleine en grote tuinen, af f 60,- (1800 x 38 cm diep) tot 200,(720 0 x 122 cm diep, usief filter etc.) Voor f 160, t u reeds een fijn kinderbad 2400 I I cm diep. ichtiging en verkoop-: erwege Boxtel en Best. iuid-Ooster voor de deur. 443. w In de conglomeratie Tokio be nden zich 83.000 fabrieken en irijven, die (evenals de tien- ïi zenden cv- en aircondi- oning-installaties in woon- ilokken en kantoorgebouwen) op enorme schaal verbrandings- I gassen door de schoorsteen ja gen. Alleen al de hoeveelheid zwaveldioxide, die in 1967 aan de Tokiose lucht werd toever trouwd door de industrieën, be joeg 155 miljoen kubieke me ter I Er is vastgesteld, dat het ge- ■dd led gehalte zwaveldioxide in de lucht boven Tokio hoger is dan I in Los Angeles. Blootgesteld aan Bnlicht en bij bepaalde meteorolo- ftische condities is vooral deze vui le gassuhstantie oorzaak van het ontstaan van fotochemisch smog. Het chemisch proces, dat zich dan «ven de hoofden van. de imensen •voltrekt, doet een mist van zwa- Belzuur onstaan (juli vorig jaar werd zelfs 20 p>ct. van de uitgesto ten zwaveldioxide in regelrecht ■Wavelzuur omgezet)- Dit proces leidde voor het eerst op 18 juli 1970 tot een algemene paniek onder de bevolking van To kio Tussen 23 en 27 juli, evenals Op 5 augustus, herhaalden zich de ze verschijnselen, waarbij ruim 4000 „smogslachtoffers" in zieken huizen behandeld moesten wor den S Tokio is gewaarschuwd, maar het staat volslagen machteloos, „Ie dereen houdt er nu rekening mee, dat in deze maanden opnieuw foto- chemische smog kan optreden", al dus directeur Ihara van het bu- 8iu voor milieubescherming in 'okio. „Het is echter duidelijk, dat harmee het probleem niet is op- ïlost. Dit soort calamieteiten is let meer te voorkomen. Wij kun- (On ze straks hoogstens beperken Hitoshi Ihara: „Vroeger kon je daar de Mount Fuji zien, nu alleen nog maar uit de uit de smog opdoe mende wolkenkrabbers". door preventieve maatregelen in de marge en door de bevolking te vragen, binnen te blijven en zich te onthouden van lichamelijke in spanningen, die de ademhaling meer dan noodzakelij k belasten". Er zijn nu vier controlestations in Tokio opgezet die speciaal de ont wikkeling van fotochemische smog in de gaten houden. Wanneer de oxydatiegraad van de lucht oploopt tot 0,15 ppm., wordt een waarschu wing gegeven. Bij 0,3 ppm. volgt een openbaar alarm. In beide gevallen wordt de be volking het volgende aangeraden: a. bij oog- of keelklachten onmid dellijk het dichtsbijgelegen ge zondheidscentrum opzoeken, b. de meteen de dood tot gevolg te heb ben. Ihara: „wij hebben -geen over zicht van het aantal mensen, dat door artsen behandeld wondt voor klachten, die met luchtkwaliteit sa menhangen". De plm. 10.000 geval len in de fotochemische smogweek van juli '70 is echter een indicatie voor de veronderstelling, dat het er veie duizenden per jaar moeten zijn. Niet alleen koolmonoxide (uit laatgassen van auto's) en zwaveldi oxide, maken het leven in Tokio gevaarlijk, er zijn nog 26 andere bijigassen in de lucht ontdekt, die een min of meer schadelijke wer king op het menselijk organisme hebben. Op menig kruispunt in Tokio kan men een regelrechte ling in Tokio is aanzienlijk veelzij- diger. Er is gieen rivier meer in en nabij de stad, die nog voldoende schoon is. auto laten staan, c. zoveel mogelijk binnenshuis blijven, d. gymnastiek lessen op school laten vervallen, e- de afstoting van zwaveldioxide- gassen in de fabrieken zoveel mo gelijk beperken. Tokio is letterlijk levensgevaar lijk gworden. Hitoshi Ihara zegt: „er is nog niemand aan luchtver vuiling gestorven.maar het staat vast (ook al zijn medische rapporten op dit punt erg voor zichtig) dat procentueel het aantal sterfgevallen aan bronchitis en longkanker in Tokio aanzienlijk hoger ligt dan daarbuiten". Veel alarmerender is de fysieke schade, die de ingeademde lucht aan de mensen toebrengt zonder loodvengiftiging oplopen, die ook al via de knalpijpen van de passe rende autofiles om zich heen- grijpt. In 1969 (toen er 2.005.489 gere gistreerde auto's in de stad waren) bedroeg de verkoop van benzine 2,6 miljard liter. In deze brandstof zat 957-063 ton lood, die voor het grootste deel met de uitlaatgassen werden uitgestoten. Tussen augustus 1969 en maart 1970 werd voor de wijk Edogawa in de lucht een maximum loodge- halte van 5,14 microgram (miljoen ste gram) per kubieke meter vast gesteld, terwijl op een groot aantal drukke kruispunten zelfs 12,5 mi crogram pm3 voorkwam. Maar het totaalbeeld van de miilieuvervui- De Sumida (Japanse naam voor helder water), waarin voor 1945 nog intensief werd gezwommen en gevist, is nu een stinkend riool, waarin per dag(!) 1,8 miljoen ton vast en vloeibaar afval wordt ge stort, terwijl er slechts 1,5 miljoen ton water voor zuiveringsdoelein den aan kan worden toegevoegd. Het dichtbevolkte Tokio (in sommige wijken wonen 600-900 mensen per heotare) dreigt bedol ven te worden onder een groeiende lawine van huisvuil. Per dag wordt gemiddeld 11.210 ton vuilnis opgehaald (2,5 maai zoveel als tien jaar geleden) in 2549 vrachtwa- genladinigen, maar men krijgt het niet meer bij gesloft, omdat de op haaldiensten vanwege het dichte verkeer niet snel genoeg vooruit kunnen en het budget van het stadsbestuur (de vuilverwerking kost dit jaar f 400 miljoen) te krap is om grootscheepse investe ringen in deze sector te doen. De gezamenlijke fabrieken pro duceren een dagelijkse hoeveelheid afval, die twintig maal zo groot is als die van het huisvuil, terwijl het schoonhouden van straten, par ken, vijvers en kanalen in Tokio- stad per dag nogmaals 57.800 ton afval oplevert. Tokio zit tot over zijn nek in de rotzooi. Iedereen geeft het toe, de strijd tegen lucht- en waterver vuiling, tegen geluidshinder - 3400 klachten per maand is te laat, veel te laat, op gang gekomen. Dinsdag: Tokio lijkt een gore spookstad. (Van onze correspondent! ROME De beslissing deze week van een gerechtshof in Florence om negen mensen vrij te spreken ten aanzien van beschuldigingen, dat zij een religieuze dienst hadden ver stoord en anderen ertoe hadden aan gezet om hun voorbeeld te volgen, is geen geringe overwinning voor die Italianen, die een duidelijkere schei ding tussen kerk en staatwensen. ding tussen kerk en staat wensen. De macht van de kerk om vader Enzo Mazzi van zijn post als paro chiepriester van Isolotto in Florence te ontzetten, blijft intact. Vader Mazzi is door zijn aartsbisschop, kardinaal Florit, ver oordeeld als ongehoorzaam. Hij is er verder van beschuldigd, dat hij een „gemeenschap" heeft geschapen rond de kerk van Isolotto, waarin duscussies over Vietnam, Praag en nationale gebeurtenissen werden aangemoedigd. Verder heeft hij de christen-democratische partij niet gesteund. Vader Mazzi is ontslagen. Hij is nu als electriciën werkzaam. Hij behoorde niet tot de negen aan geklaagden- De Italiaanse staat, in de persoon van de officier van justitie, is zich op aandringen van een plaatselijke neo-fascist met de controverse gaan bemoeien. Na vader Mazzi's ontslag in 1969 zond de kardinaal een ande re priester naar Isolotto om de mis te lezen. Ongeveer 200 mensen in de kerk protesteerden, dat het geen „echte" mis kon zijn, omdat de pa rochie niet „in communie" was met de hiërarchie. Dit was letterlijk waar, omdat de kardinaal gewei gerd had om hen te bezoeken of te ontvangen. Met een stemming werd de mis verworpen. De priester noemde de congregatie „protes tants" Op een of andere manier was een groep neo-faseisten, geleid door een iokale partijleider bezield ten gunste van de mis en zij waren ook aanwe zig in de kerk - sommigen van hen gewapend met kettingen - om moei- merkingen te schreeuwen. Het was lijfcheden te maken en grove op- hun leider die de parochie van Iso lotto aanklaagde bij de politie door de kerk te omschrijven als ..een sovjet". Begin '69 richtte de paus een brief aan vader Mazzi, waarin hij hem vroeg om verzoening te zoeken met de aartsbisschop. Uiteindelijk stem de kardinaal Florit erin toe om een delegatie uit Isolotto te ontvangen. Na hun identiteitsbewijzen te heb ben nagegaan, gaf hij dê leden van de delegatie onderricht 'in gehoor zaamheid en kerkelijk recht. Gedu rende de hele controverse bleef de kardinaal er onverschillig tegenover, dat Isolotto probeerde om de paro chianen te interesseren in participa tie in kerkelijke en wereldlijke za ken, zoals de oecumenische raad dat had aanbevolen. De kerk in Isolotto was de best bezochte parochie in Flo rence en de parochie beheerde een kleine leerfabriek voor lichamelijk gehandicapten. Een van de verdedigers, vader Gianni Ricciareili. nu fabrieksarbei der, somde de angsten op van de clericaal-fascistische elementen, die tot de rechtszaak aauspoorden: „Hun werkelijke bedoeling was niet om de mis te verdedigen. Ze begrepen, dat mensen die zich bewust zijn geworden van hun eigen macht ge vaarlijk kunnen worden. Op een of andere dag kunnen ze er zelfs toe besluiten om terug te slaan od dege nen, die hen vernederen"- De Isolotto-gemeenschap leeft nog steeds op een half clandestiene ma nier door: ouders weigeren hun kin deren een belijdenis te laten doen bij de nieuwe priester. Maar waar schijnlijk zal ze langzamerhand ui teenvallen, als parochianen uit de arbeidersklasse uiteindelijk terug vallen tot onregelmatig kerkbezoek, Maar hun pogingen om een levende kerk te scheppen zijn tenminste niet vernietigd door de burgerlijke auto riteiten, maar door de hiërarchie. De absolutie van het gerechtshof van Florence is echter welhaast postuum, thuum Brieven vooi deze rubriek moeten met vol ledige naam en adres worden ondertekend. Bij publicatie zullen deze vermeld worden. Slechts bij hoge uitzondering zal van deze regel wor den afgeweken. Naam en adres zijn dan bl| de redactie bekend. Publicatie van brieven (verkort of onverkort) betekent niet dat és redactie het in alle gevallen eetta la met be houd, c.g. «trekking. Ik vind dait de boeren het stief kind zijn in deze wereld en dan moet je bedenken dat diezelfde boe ren al de mensen te eten geven. Het is ver gekomen dat er voor de boer geen fatsoenlijk bestaan meer is, terwijl voor de andere mensen alles wordt gedaan opdat ze een behoor lijk bestaan hebben. De boer is op het ogenblik een slaaf in plaats van een vrij mens. Daarom wordt het hoog tijd dat er verandering komt in de prijzenverhouding voor de boer, anders gaat de hele boerenstand naar de bliksem. Het water staat tot aan de lippen, dus moet er gauw gehandeld worden. EEDE MEJ. M STURTEWAE- GEN (Van een onzer verslaggevers! HAARLEM Het succesrijke boek „Ter overbrugging" van de Haarlemse theoloog drs S. G. Konijn heeft een actie van ongeveer zestig geestelijken, voornamelijk uit het bisdom Haarlem, uitgelokt. Onder aanvoering van de pastoor A. H. M. Ruhe te Assendelft verkla ren dat zij dit boek dat „een hand reiking wil bieden aan gelovige volwassenen" in strijd is met de leer van de rooms-katholieke kerk, dat de daarin verkondigde opvattingen geen steun vinden in letter of geest van de uitspraken van het jongste Vaticaanse concilie en dat het feit dat het boek yam drs. Konijn in over eenstemming is met de nieuwe cate chismus en de rapporten van het pastoraal concilie te Noordwijker- hout en reden te meer is om dit boek voor „rechgelovige" katholie ken onaanvaardbaar te verklaren. Het zangeresje Lenada is voor alles in. Ze kan heerlijk gek doenzoals hier op de trampoline. Zij dacht nog niet aan vandaag: de dag waarop de Nederlandse ploeg op het songfestival van Knokke moet aantreden. (Van een onzer verslaggeversl DEN HAAG Van 19 tot 29 juli zal het lichtplatform Goeree worden geplaatst in de Noordzee ter hoogte van het huidige lichtschip Goeree. het lichtschip gaan overne men, de het lichtschip gaan overnemen, de plaatsing geschiedt door het kraan schip „Challenger" van Heerema's Ingenieursbureau n.v- Het lichtplat form is geheel onbemand en de werking ervan geschiedt geheel au tomatisch. Het heeft ruim 5 miljoen gulden gekost. Doordat er geen bedienend pmsoneel meer nodig zal zijm (nu 18 man) zullen de exploitatiekosten be duidend minder zijn dan die van het lictotseh ip. Het gaat om een bezuini ging op de defensiebegroting van circa 400.000 gulden. De controle op de werking van alle apparatuur van het onbemande lichtplatform zal ge schieden vanuit de semafoor in Hoek van Holland. Daarvoor is geen extra personeel nodig. Het lichtplat form komt te staan in een van de drukste scheepvaartroutes ter we reld. Het vormt een onontbeerlijke steun bij het aanlopen van Hoek va.» Holland of bij het aanlopen van deBoheldemond. (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG ,,'t Is een gemeene plaets, daer yder vry mach wan- d'len, Rontom met wincklen, die meest in Boecken hand'len". Deze dichtregels van Jacob van der Does, ontleen ik aan liet boek „Rond de Hofvijver" van de hand van journa list en kenner van de Haagse histo rie Jacques R. W. Sinninghe. Men houdt het eigenlijk niet voor moge lijk, maar de aangehaalde rijm slaat op de thans zo statige Ridderzaal, gebouwd in opdracht van Floris de Vijfde (naar een ontwerp van zijn secretaris Gerard van Leyden). Een doodgewone boekenmarkt dus. Maar het kon erger: in de Franse tijd werden er (bij regenweer, ais het buiten niet kon) recruten ge drild en gewonden verpleegd. Het scheen, zo schrijft Sinninghe, het einde van dit oude, trotse paleis. Een minister had zelfs al plannen om het te slopen, maar dat werd verijdeld. Zo goed en zo kwaad als het ging werd de Ridderzaal hersteld, al zou pas veel later een grondige restaura tie worden uitgevoerd. Interessant is het om van Sinnin ghe te vernemen wat zich allemaal in de Ridderzaal heeft afgespeeld. Flo ris de Vijfde verkreeg er de bij naam „der keerlen God", zijn opvol gers hielden er hun feesten die da genlang diuurden. In de tijd van de republiek werd de zaal alleen gebruikt voor bijzon dere feesten en plechtige vergade ringen (net als nu dus), in 1581 werd koning Philips er plechtig afgezwo ren en in de zeventiende eeuw werd de zaal voor het publiek openge steld. De za-al veranderde toen gelei delijk in een winkelgalerij, wat Van der Does inspireerde tot de hierbo ven geciteerde dichtregels en sinds het begin van de achttiende eeuw (tot 1860) werden er trekkingen ge houden van loterijen, eei-st de Hol landse Obligatie-loterij, daarna van de Generaliteits-Klassen-loterij en tenslotte van de Staatsloterij. Men noemde in die tijd de Ridderzaal daarom ook Loterijzaal, een naam die tot in deze eeuw stand hield, schrijft Sinoingihe. Het is een interessant brokje ge schiedenis over een stuk Den Haag, dat nog steeds 's lands regering- en politiek centrum is. Laat ik daarom Sinninghe nog even volgen: „De laatste stadhouder, Willem de Vijf de, wiens hofhouding zeer uitge breid was, had met een nijpend woningtekort te kampen en om daar in te voorzien besloot men aan de westzijde van het Binnenhof een rustiek hoekje, met kleine huisjes en hoge bo-men, op te offeren om daar een nieuwe vleugel te bou wen". De bouw duurde zo lang, dat Willem de Vijfde er maar kort plezier van heeft beleefd. In 1795 nam hij in de nieuwe danszaal af scheid van zijn getrouwen om naar Engeland te gaan. Dezelfde danszaal, die in 1813 vergaderzaal van de Tweede Kamer zou worden (de Raad van State kreeg in de zelfde tijd de grote- en kleine eetzaal). Ook, zo lees ik ver der in het boek, de Eerste Kamer kreeg in die tijd haar vergaderzaal op het Binnenhof. Schrijvend over het Binnenhof be sluit Sinninghe aldus: „In het ge weldige gebouwencomplex van het Binnenhof is de eeuwen door zeer veel veranderd, gebouwd, gesloopt en gerestaureerd. Iedere situatie en ieder tijdperk stelde andere eisen, maar steeds is het de zetel gebleven van de regering eerst van het graaf schap Holland, daarna van de Repu bliek der Verenigde Nederlanden en tenslotte van ons koninkrijk Binnen hof en regering zijn synonieme be grippen geworden". Natuurlijk schrijft Sinninghe niet alleen over het Binnenhof. Den Haag heeft meer historische plek ken, waarover in dit boek uitvoerig wordt geschreven, boeiend en onder houdend, even boeiend als de stad, „het mooiste dorp van Europa", al tijd is geweest. Ik beveel het graag aan. Het is een uitgave van J. Rijk- hoek, Den Haag. Het boek kost f 18.50. EGBERT ZIJLEMA BEERNINK geen nood DE JONG wat nu (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Er zijn mensen die zich bezorgd afvragen wat nu precies de vertrekkende ministers gaan doen om in het leven te blij ven. Hier past slechts een heel dui delijk antwoord: van bezorgdheid hoeft geen sprake te zijn. In het bedrijfsleven mag het voorkomen dat werknemers van de ene dag op de andere de laan uitgaan, voor politieke ambtsdragers zijn de zaken heel fatsoenlijk geregeld. Om een voorbeeld te geven: de 61-jarige mr. Beernink had als mi nister een jaarinkomen van zo'n 110.000 gulden. Als hij de komende jaren wat kalm aan doetgeniet hij een behoorlijk wachtgeld. Het eerste jaar tachtig procent, zo'n 90.000 gulden, het tweede jaar zeventig percent, het derde tot en met het zesde jaar zestig percent. Na. vijf jaar zou mr. Beernink dus nog altijd een wachtgeld van 66.000 gulden hebben. Intussen wordt dat bedrag hoger, omdat de uitkeringen de wel vaartsontwikkeling volgen. Als mr. Beernink 65 jaar is geworden, be schikt hij over een uitstekend wel- vaartsvast ambtei arenpensioen. Zou hij voor zijn 65ste nog een baan aannemen, dan worden de inkom sten hieruit van het wachtgeld afge trokken. Enige oud-ministers zijn lid van de Tweede Kamer geworden zoals dr. Veringa, drs. Bakker en Rool- vink. Boven hun vergoeding als Ka merlid krijgen zij een deel van het wachtgelddat aflopend over zes jaar kan worden genoten en in bij zondere gevallen kan worden ver lengd. Mr. Luns heeft dat wachtgeld niet nodig, want hij gaat bij de NAVO als secretaris-generaal voldoende verdienen. Oud-minister Polak (61) zal vanwege zijn gezondheid rustig aan moeten doen. Van dr. Witteveen (59) is te verwachten dat hem spoe dig weer een professoraat wordt aangeboden. Een topfunctie in de financiële sector hoort ook tot de mogelijkheden. Oud-minister Den Toom wordt zondag zestig jaar. Hij kan het met zijn wachtgeld best vijf /aar uithouden, maar beschikt ook nog over een pensioen als luitenant- generaal van de kon. luchtmacht. Van mej. Klompê (58) was al be kend da', zij in de komende jaren voor de pauselijke commissie „justi- tia et pax" gaat ijveren. Oud-pre mier De Jong is r.og te jong (56) om op zijn lauweren te gaan rusten. Waarschijnlijk zal hij worden be noemd tot lid van de Raad van State, een verzamelplaats voor „wij ze mannen die hun sporen hebben verdiend". Van ir. Schut (50) zijn de toekomstplannen log niet be kend.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 11