antal werklozen eemt nog toe bogerd ;aak erger BA ALHOEKKANA AL meningen zijn verdeeld Materiaalfout oorzaak PZEM-explosies Boudewijn in M'burg TEKST VAN MOTIE TEGEN PZEM-TOP IS BELANGRIJK Telling van loeristen in Zeeland x stort OVERZICHT IN ZEELAND VERKEERSBORD.JE SCHIETEN KOST 200 WILDEN Laar: gedood MELKPRIJZEN ZIJN TE LAAG ONDERZOEKERS VERMOEDEN: Bogerd-paard bleef op stal stad ad Zaamslag maakte bezoeker w. Vlissingen eegt iding Ritthem waterstanden koren uit dplaat op reis leuzen oogwater mslaq Minder warm Strandweer Leden melkfabriek willen actie voeren oorw aardelijke straf en boete voor diefstallen Vrijdag 9 juli 1971 ze corresDondenU Donderdagmorgen zjja nbouw zijnde wonin» andihof in Goes-Nootj en in elkaar gezakt. Dt se uit Schoore (64), tor bekneld tussen cl» iten en de aanhangwa. auto. ito arriveerde begon hei elementen te laden 'an een kant de elemen. ijderen hetgeen inhield bepaald moment een stond waardoor de els. telden. Op dit moment de aanhangwagen en de e eher Stevense. Hij boog raakte zijn hoofd bs. de elementen. Onderweg -Joanna-ziekenhuis is h( )e man was gehuwd. onze correspondent) AG Donderdagmidda; t gemeentelijk zwembad irtlaan te Zaamslag, d( ■zoeker geregistreerd. de zes-jarige Jan de Vos ag. Hij ontving uit handt: o-burgemeester van Te;, wethouder van Sociali! Volksgezondheid Milieu- heer R. Hol, die was ver- de heer F. van de Ploe; ïaar van sportzaken, eei waarin een bewijsnummer ratis abonnement voor he: en 1972. Ook de tradioneil lade van het personeel var Dad ontbrak niet. (Van onze correspondent) MIDDELBURG Zeeland krijgt zo langzamerhand ie maken met een stijgende werkloosheid. Deze ontwikkeling vond in liet begin van dit jaar een aanzet. Een werkelijke stijgende werkloosheid begon zich in de arbeidscijfers van juni te manifesteren. Eind juni waren er in totaal 995 mannen en 2G4 vrouwen werkloos Vorig jaar iuni bedroe gen deze cijfers 895 en 216 bij de andere fabrieken. Daardoor kón het gebeuren dat de vraag daal de. De grootste vraag naar personeel valt waar te nemen in Goes. 600, in Middelburg 340, d'aar vooral metaal arbeiders. terwijl Vlissingen 333 personeelsleden kan gebruiken. Daar komt de vraag vooral uit de chemi sche nijverheid waar onderhouds monteurs en operators worden ge vraagd. De heer Minderlicud van het districtsbureau te Middel-burg om schrijft de bouwwerkloosheid als se lectiewerkloosheid. Dat betekent dal als er geen nieuwe objecten worden aangevat, vooral de ongeschoolde ar beiders aan de kant komen te staan Voor de vakman zal er voorlopig nog voldoende werk overblijven. n onze correspondent) NGEN Een stampvoll tribune is er getuige va lat het college van burg! in wethouders van de gr Vlissingen de nota in ah van Ritthem nader c ng gaat nemen aangezie gote meerderheid van i ie Ruimtelijke Ordening «a s dat een dorpsuitbrcidin van het ontworpen beste» n in tegenstelling met k< vel aanvaardbaar is. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Katholieke Bond van Overheidspersoneel (KA- BO) is blijkens een commentaar in KABO-Post, ingenomen met het be sluit van ir. T. Bogerd ontslag te nemen als directeur van de PZEM. In het commentaar wordt er op ge wezen dat de vertrouwensrelatie tussen vakbonden en ir. Bogerd al vóór de bungalow-affaire „weinig meer te betekenen had". Al lange tijd bestonden binnen het bedrijf ernstige spanningen als gevolg van de drastische koerswijziging, die di recteur Bogerd bij zijn komst in het pwsoneelsbeleid aanbracht, zo ver volgt het commentaar. De affaire is volgens de KABO oRriigens onverkwikkelijker verlo pen dan strikt nodig was geweest. „Ir Bogerd heeft daar zelf nogal wat sobuld aan. Met naime zijn pogingen om dre verantwoordelijkheid voor de gebeurtenissen op het personeel af tSsohuiven had hij beter achterwe ge fcunn-en laten. De directeur deed het [voorkomen alsof het personeel hem gedurende het onderzoek nog even te grazen heeft willen nemen door dé zaak ernstiger voor te stel lens dan zij was. Dit moet de heer Bogend bijzonder kwalijk worden ^^pmen", aldus de KABO. Vooral in de bouwnijverheid o Zeeland begint zich een nieuwe ont wikkeling af te tekenen. De i-ndus- triebouwwerken in Zeeuwsch-Vlaan- deren en in het Sloegebied naderen hun voltooiing. Bij het districtsbu reau voor de arbeidsvoorziening in Zeeland te Middelburg, ziet men ook niet goed hoe de vrijkomende arbeiders uit de bouw in de toe komst mo en worden opgevangen. Vooral vooi deze groep werknemers is het jammer dat de bouw van de olieraffinaderij Total, waarvan die bouw oorspronkelijk gepland was voor dit jaar, tenminste een jaar U uitgesteld. De werkloosheidscijfers voor de bowvakarbeidrs in de bouw- en utiliteitssector namen toe van 21 vo rig jaar juni tot 58 eind juni dit jaar. Voor de water-, spoor- en grondwerken lagen deze getallen nog iets verder uit elkaar, namelijk 21 vorig jaar juni tot 75 eind vorige maand. In de sectoren landbouwper- soneel werden tien mensen meer werkloos en bij het handelsoerso- neel zestien man meer. Bij d-e vrouwen steeg de werk loosheid in verhouding tot vorig jaar ook iets, namelijk met 48. Dit getal heeft echter hoofdzakelijk betrek king op de jongeren. Terwijl de werkloosheid in Zeeland steeg .daal de de vraag, namelijk van 2295 eind juni vorig jaar tot 1981 eind juni dit jaar. Van deze 1981 worden er ech ter 671 jongeren gevraagd. Vorig jaar juni werden er in Zeeland 502 bouwvakkers gevraagd. Dit jaar juni nog maai' 381. Van de 962 benodigde metaalbewerkers, kunnen er 327 plaatsen door jeugdigen bezet wor den. Van de 146 man gevraagd kan toorpersoneel moeten er 74 jonger zijn dan 18 ja-ar. De afname van de vraag naar vrouwelijk personeel is terug te brengen tot het feit dat kortgeleden twee confectiefabrieken in Goes en Bruinisse hun deuren sloten. De naaisters van deze bedrijven konden gemakkelijk worden onder-gebracht i onzer verslaggevers) DPLAAT Het dam t kinderkoor en de acoliet ienaars in Hoofdplaat M geslaagde reis naar Brut' ving achter de rug. rugge werd een rondv: grachten gemaakt wal oek werd gebracht aan ijnpark met het dolfinarï bustocht langs de Belg" erd tot slot de speelt iska in Knokke bezocht. al olielampen Van de nmel uit Oud Vossemeer, ■rkzaamheden uitvoert aan hoeksedijk, werden twee r die bij opgravingen gepli ontvreemd. jentepolitie De aspirant neuzense gemeentepolitie. F. van Opdorp, werd 1 erd tot agent. Op dezelfde erd agent J. J. Piso (ges» te Zaamslag) bevorderd gent en eveneens per 1 ie hoofdagent-rechercheur lten bevorderd tot brig3' deling recherche. •wfonstanz 403 (-1); Riheinfelden 261 (-6); Straatsburg 276 (-10); PMttersdoif 419 (-15); Maxau 476 <- 14) f Plochingen 132 (pl. 12); Mann heim 310 (-13); Steinbach 122 (-8); Mainz 306 (-11): Bingen 209 (-5); Kaub 229 (-7); Trier 238 (-5),; Ko blenz 236 (-3); Keulen 212 (-12); Ruhrort 381 (-22); Lobitli 1015 (- 21); Pannerdense kop 982 (-19); Nijmegen 808 (-21); IJsselkop 876 (-15); Eefde IJssel 412 (-8); Deven ter 300 (onv.); Monsin 5470 (-2) Borgharen 3883 (-32); Belfeld 1102 (-16): Grave beneden de sluis 500 (-4). (Van een onzer verslaggevers) HULST Loco-burgemeester 1*. Brand van Hulst heef! donderdag in een eerste voorzichti-nge reactie op de nola over het Baalhoekka- naal verklaard, dat voor hem geen van beide voorgestelde tracés vol strekt onaanvaardbaar zijn, maar dat hij de voorkeur geeft aan be scherming van Saeftingiie. C'BTB-vonrzitter P. vail Hoeve uit Axel heefl desgevraagd ver klaard, als voorzitter van een land bouworganisatie de voorkeur te geven aan liet buitendijkse tracé en er aan te willen meewerken, dat Antwerpen zijn Baalhoekka- naal zo snel mogelijk heeft. ,.)Ye moeten", aldus de voorzitter „de aandacht van Antwerpen afleiden van Gent. Het Baallioe1'kanaal moet er komen, voordat Antwer pen en Gent met industrie naar elkaar gaan groeien". Voor liet wa terschap Axeler Ambacht, waarvan de lieer Van Hoeve dijkgraaf is, hebben geen van beide tracés con sequenties. Dat laatste kan niet gezegd wor den over het waterschap Hulster Ambacht, waar men zich gisteren reeds over de nota beeft beraden. Het binnendijkse Baalhoek-tracó beeft namelijk als consequentie, dat bet gemaal bij de Paal i er- plaatst c.q. afgebroken zal moeten worden. Het heeft enkele miljoe nen guldens gekost en is zelfs nog niet geheel gereed. Bij dit water schap maakt men zich dan ook enigszins ongerust over de gevol gen van de aanleg van het kanaal. Dijkgraaf \V Staal heelt gisteren toegegeven, dat verplaatsing van bet gemaal bij de Paal, vertraging van enige jaren betekent bij de uitvoering van de ruilverkaveling Kieldreeht. Dit ruiverkaveliugs- plan was reeds voor de stemming erover een veelomstreden project met lal van tegenstanders, in ver band met de hoge kosten Verder heeft dijkgraaf Staal nog geen na der commentaar willen geven, om dat de zaak in een nog veel te prematuur stadium verkeert en al le consequenties nog niet geheel zijn te overzien. Als je het goed beschouwt zijn eigenlijk beide plannen onaan vaardbaar, maar dan zou je een alternatief mueten kunnen bieden eu dat is er niet", zo verklaarde donderdagmiddag loco-burgemees ter P. Brand bij afwezigheid van burgemeester P. Molthoff van Hulst. „Helemaal van de hand ij zen kan ik geen van beide tracés. Het plan binnendijks is misschien liet meest economisch voor het plan zelf". Over de procedure, die nu wordt gevolgd is loco-burgemeester Brand erg tevreden. Hij Iaat er evenwel geen twijfel over bestaan heel deze materie zo'n specialisti sche zaak te vinden, dat naar zijn idee van werkelijke inspraak van de bevolking nauwelijks sprake zal kunnen zijn. „Zelfs het college van b en w zal er wel enige moeite mee hebben. Ik ben wel blij", zo voegde hij er aan toe, „dat er in Nederland zoveel begrip bestaat voor bet Land van Saef- tinghe". Zoals wellicht bekend blijkt uit de gepubliceerde nota, dat de Nederlandse regering bet Verdronken Land van Saeftinghe zoveel mogelijk in tact wil hou den. (Van een onzer verslaggevers). TERNEUZEN Het komende weekeinde start de Provinciale Pla nologische Dienst Zeeland een grool- j scheepsc telling en enquête over bet recreatiebezoek aan de Zeeuwse stranden en meren Tussen de 400 en 450 tellers, en quêteurs en instructeurs zullen cij fers en andere gegevens verzamelen over de herkomst en spreiding van de recreanten, de voertuigen waar mee zij zich verplaatsen, het ge bruik van caravans, tenten en der gelijke bijzonderheden. Het merendeel van de tellers en enquêteurs zijn middelbare scholie ren. Zij zullen zich voornamelijk op stellen bij de str-a-ndtoegang en of ingangen van de meergebieden zoals het Vee'•se Meer en de Braakman. In 1962 werd in Zeeland voor het laatst een telling van recreanten ge houden, maar dat beperkte zich toen tot het strandbezoek. Naar schatting zullen 20.000 enquêteformulieren no dig zijn. Voor het vergaren van documentatiemateriaal zal onder meer ook gebruik worden gemaakt van een vliegtuig dat bepaalde re- creatieeoncentra-ties vanuit de lucht zal fotograferen. ïzwerm Bij de weduwe- in de Donze Visserstra31] izen streek donderdagm°r^ achterplaats een flinke leer. De imker, de heer J-1 uit Hengstdijk, wist de z idelijk te make- lecte Groene Kruis [®J komst van medewerkers (s1-; het wijkgebouw van ■ne Kruis" te Zaamslag de st geteld van de in deze P den Emma-bloemcollecte. een bedrag van f 1045. ngezameld. Aan diegene o 'noraf gedane opgaaf dit het dichtst benaderd een prijsje uitgereikt, te nej. Verbrugge, mevr. de neer, de heer de BlaeiJ en man. Bii deze gelegenheid de voorzitter van het y van Zaamslag, de heer meegedeeld dat nog goede kracht gevonden is rien in de vacature van wU (ster. Borgen, zaterdag 10 juli Ber gen op Zoom 5.07 en 17.27. Hans- weert 4.19 en 16.30. Terneuzen 3 40 en 15.52. Vlissingen 3.06 en 15.23 \WjneLdiiige 4.57 en 17.17. Vooruitzichten voor zaterdag en zondag, opgesteld door het KNMI op donderdag om 18.00 uur: Tijdelijk be wolking, over- regens droog en minder warm. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 6 tot 12. Min. temp.: van ongeveer normaal tot 3 graden boven normaal. Max. temp.: 0 tot 4 graden boven Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent. "Kans op een geheel droog etmaal 30 procent. Voor zondag: Aantal uren zon: 5 tot 12. Min. temp.: van ongeveer normaal tot 3 graden boven normaal. J Max. temp.: 1 tot 5 graden boven njrmaal. ans op een droge periode van [stens 12 uur: 95 procent, ians op een geheel droog etmaal: Blprocent. rst veel zon en warm. In de na- ag of avond meer bewolking mei een kleine buienkans. Daarna iets koeler bij zeewind. Temperatuur 22 tot 24 graden. Zeewater 17 graden. Vooruitzichten: een nieuw hoge- gebied nadert van Engeland en geeft tijdens het weekeinde iets koe ler maar wel zonnig strandweer. (Van een onzer verslaggevers) IJZENDIJKE De huidige melk prijzen zijn voor een aantal leden van de coöperatieve zuivelfabriek „Eensgezindheid" te IJzendijke aan leiding om een actie te voeren om deze prijzen wat op te schroeven. Er is ontevredenheid over het aankoop beleid van de fabrieksdirectie, onder meer over de invoer van gesterili seerde melk in kunststofverpakking vanuit België Daardoor zouden de melkprijzen in Zeeuwsch-Vlaande- ren gedrukt worden. In Middelburg bijvoorbeeld ligt de melkprijs drie cent hoger. Zowel van de zijd» van het land- bouweonsulentschap te Goes als de directeur van de zuivelfa briek in IJzendijke, de heer J.P. van Oers, wordt ontkend dat de invoer van Belgische melk de Zeeuwsch-Vlaamse melkprijzen na delig zou beïnvloeden. Vanavond wordt in zaal Lieveins in IJzendijke een ledenvergadering gehouden van de zuivelfabriek, waarin de melkprijs-affaire aan de orde wordt gesteld. (Van onze correspondent) .MIDDELBURG Donderdagmor gen zag politierechter mr. S. Note- boom een viertal overtreders van de vuurwapenwet voor het hekje ver schijnen. De eerste was P. M. de J. uit Arnemuiden. Deze zou met zijn grendelbuks de constructie van een paar verkeersborden aan een behan deling hebben onderworpen. Hij schoot voor t 200 aan borden ka pot Ja. de schade was al lang betaald, maar hoe kwam de J. nu aan het geweer, zo wilde de politierechter weiten. Wel, dat was simpel. Dat zou hij van een Belg hebben gekocht, teen hij zich wat in het recreatiege bied de Piet verpoosde. De officier van justitie, mr. T Lebret, eiste f 250 boete tegen ver dachte en verbeurdverklaring van het geweer. De uitspraak was iets milder, f 200 boete en aan deze straf werd tevens verbeurd verklarin a van het geweer verbonden. Daarna kwamen twee plaatsgeno ten, M. L. D. en M. Q. uit Borsele aan de beurt. De derde C. van W. kwam niet opdagen. Deze twee ne ren moesten zich ook verantwoorden wegens overteding van de vuurwa penwet. De eerste hoorde f 200 en de tweede f 250 tegen zich eisen. De uitspraak luidde voor D. 150 boete en voor Q. f 200 boete, plus ver- heurdverkiaring van de geweren (Van een onzer verslaggevers) GOES Vermoedelijk is een materiaalfout de oorzaak geweest van de ontploffing van twee PZEM-elektriciteitsstalions bij Kattendijke eergistersen, waardoor geheel Goes en omgeving zonder stroom e- geheel Zeeland zonder tv-heeld kwam te zitten. V.l.n.r. koning Boudewijn, prins Philip, consul Couwenberg, burge meester Walters en commissaris van de koningin mr. Aartsen. (Van onze correspondent) MIDDELBURG Koning Boudewijn van België heefl gistermiddag een privébezoek aan Middelburg gebracht. In gezelschap van de 11-jarige prins Philip, de oudste zoon van prins Albert en persoonlijke vriend, de industrieel George van den Abeele en twee adjudanten, bracht dc koning een bezoek aan de Nelialennia-tentoonstelling die momenteel in Middelburg wordt gehouden. De commissaris van de koningin in Zeeland, mr. J. van Aartsen, de Belgische ambassadeur, dr. W. van Cauwenberg, de burgemeester van Middelburg, drs. P. Wolters, de commissaris van politie te Middelburg, dr. I). van Ooyen waren ter begroeting naar het sportpark aan de Breeweg te Middelburg gekomen. Om vijf voor half vijf landden twee helikopters van de Belgische luchl- (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het rijpaard van de PZEM-directeur Bogerd gisteren, ter gelegenheid van zijn 48e verjaardag als geschenk va» een onbekend aantal en anonieme personeelsleden van het Zeeuwse energiebedrijf aangeboden zou krijgen, staat nog op stal bij de Middelburgse paardenhandelaar M. Vader. Mevrouw Vader zei ons dat het paard wel is gekocht, maar dat bet dier pas aan ir. Bogerd zal worden afgeleverd, wanneer hij van zijn ziekte hersteld zal zijn en thuis is gekomen. Ir. Bogerd verblijft op een geheim gehouden adres builen Middelburg. Naar alle waarschijnlijkheid zal hij niet aanwezig zijn op de algemene aandeelhoudersvergadering van de PZEM, die vanmiddag in bet Provinciehuis te Middelburg wordt gehouden. macht met aan boord de gasten. In vier auto's begat het gezelschap zich naar de Vleeshal in het Middelburgse stadhuis. Daar werden ze opgewacht door dr. P. Stuart en drs. Louwe Kooymans, conservators van het rijksmuseum voor oudheden -in Lei den en prof. J. E. Bogaers van de universiteit te Nijmegen. Na een welkomstwoord door burgemeester Wolters hield dr. Stuart een korte toelichting over de tentoonstelling De opmerking van dr. Stuart dat naar zijn mening de Nehalen-nia- altaren gebeeldhouwd waren in de Belgische plaats Doornik deed de koning zichtbaar plezier. De heer George van den Abeele vertelde ons, dat de koning zich de laatste twintig jaar bijzonder heeft geïnteresseerd in archeologische opgravingen. En dat hij bijzonder geboeid raakt bij het bestuderen van aanknopingspun ten met hel verleden. Ten gevolge van deze vermoede lijke materiaalfout (het grondige on derzoek naar de definitieve oorzaak zal nog geruime tijd in beslagne- men) is de hoogspanningsinstallatie van het transformatorstation aan de Bergweg te Kattendijke. onmiddel lijk daarna gevolgd door het seha- kelstation van Kattendijke. geëxplo deerd en in brand gevlogen. De schade wordt door PZEM-technisch adjuct-direkteur ir. R. Roijen ge schat op f. 30.000. Het schakelstation in geheel vernield, liet transfostation is alleen va-n binnen verwoest. Dooi de enorme rook- en roetomtwikke- ling is het onderzoek nog niet goed van de grond kunnen komen. De oorzaak van de totale stroomstoring is, aldus de heer Roijen, te wijten aan een samenloop van omstandig heden waardoor het voedingspunt Goes ook zonder spanning kwaim te zitten. Overbelasting door kortslui ting, ten gevolge van de explosie in Kattendijke, zorgde namelijk in bet hoofdstation in Goes voor een derde ontploffing. Dit was niet gebeurd els daar niet toevallig op dat moment tijdelijke maatregelen in verband met revisiewerkzaamheden genomen waren. Op dat punt worden de ka bels naar Kattendijke afgetakt. Door de explosie is onder dc grond ca. 600 meter kabel totaal verschroeid. De PZEM heeft thans bovengronds 600 meter nieuwe kabel moeten aan leggen. In de loop van gisteravond kon Kattenidujke dat ook de gehele dag van stroom verstoken gebleven is weer aangesloten worden op het PZEM-net. zij het dan dat er nog steeds sprake is van een noodvoor ziening. (Van onze correspondent) .MIDDELBURG. J. de L. uit Oost-Souburg had in december en maart diefstallen gepleegd iu Goe* en Vlissingen. Hij nam o.a. een patro- nengordel iveg. Er liep nog een proeftijd tegen hem. want de jonge man was ook al een goede bekende van de kinderrechter geweest. Mr. Lebret wilde hem echter een kans geven, omdat het nu de eerste keer was. dat hij met de gewone rechter in aanraking kwam. De offi cier eiste een voorwaardelijke ge vangenisstraf van zes weken, twee jaar proeftijd en een geldboete van f 200. De politierechter vonniste conform. (ADVERTENTIE) Fa. Van Dronkelaar, Zuidzance, tel. 01170-2161 Terneuzen, Zuidlandstraat 14. tel. 01150-3529 meubÊÊ Iedere vrijdag kijkavond' (ot 21 uur in Zuidzandc en Terncuzen (Van een onzer verslaggevers» MIDDELBURG Vandaag is be» de beurt van de PZEM-aandeelhou- ders om over de directeur van liet bedrijf (ir. T. Bogerd) te praten. En de omstreden directeur wordt gele genheid gegeven zijn beleid bij de PZEM te verdedigen. Zo staat bet althans op de agenda voor de open bare aandeelhoudersvergadering. Maar insiders weten al te goed. dat genoemde twee agendapunten zeer snel van tafel worden geveegd. Wat valt er nog over ir. Bogerd te praten? Iedereen weet wat er zich in het afgelopen halt jaar heeft af gespeeld. welke feiten aan het licht zijn gekomen en iedereen is het erover eens, dat ir. Bogerd dient op te stappen. Daar komt nog bij. dat de man in kwestie zijn ontslag al heeft aangeboden. Niemand ver wacht hem op deze aandeelhouders vergadering. Hij is trouwens met ziekteverlof Voorzitter mr. J. v. Aartsen krijgt en dat mag ook geen geheim meer heten wel een voorstel op tafel om de agenda met één punt uit te breiden: een discussie over hel dagelijks bestuur van de PZEM. Daar zullen de aandeelhouders r.et langst over praten. En zodra dit voorst-el op de agenda is geplaatst, komt er een motie tegen het dage lijks bestuur. Hier houden de zekerheden op. Want wie dient de motie in?; ornaat de motie het hele dagelijkse be stuur?: of richt de motie zich uit sluitend tegen de figuur van de voor zitter, gedeputeerde Kaland? Van de tekst in deze motie hangt af of z'j wordt aangenomen of niet. Of de motie nu gericht is tegen het hele dagelijks bestuur of alleen tegen de persoon Kaland, zeker is dat het bedrijf PZEM op de voorgrond staat. Dit bedrijf heeft een directie nodig en een dagelijks bestuur. Nu de directie ontbreekt, blijft het dage lijks bestuur over om de vaart in de bedrijfsvoering te houden. Zuiver zakelijk gezien mag niet worden verwacht, dat het bedrijf helemaal stuurloos raakt. Maar wat is zakelijkheid in een affaire, die drijft op emoties, politie ke overwegingen en persoonlijke voorkeuren? Dat maakt een door zicht in de aandcelhoudersvergade ring van vandaag onmogelijk. We kunnen proberen aan de hand van uitingen een voorspelling te doen. Als beginpunt van deze verken ning moge de statenvergadering van 18 juni dienen. Toen bleek dat niet alleen de directeur van dc PZEM maar ook de voorzitter van het da gelijks bestuur (Kaland) de politie ke storm moest doorstaan. De voor zitter werd door zijn politieke colle ga's tenminste grove onachtzaamheid verweten.Met de manoeuvre van functie-koppeling wist Kaland nch toen te handhaven. Na de bewuste «tatenvergaderin gen kwamen de pionnen op het PZEM-schaakbord pas goed in be weging. De pionnen (gemeenten, aandelenpakket 33 procent) lieten de een na de ander hun mening over dè affaire los Zij richtten zich uitsluitend tegen het dagelijks be stuur, omdat immers op de directeur geen vat meer te krijgen was. En zij moesten toch tegen iemand hun sg- gressie kwijt. Op dit moment zijn de kaarten geschud. Het belangrijkste deel van de gemeenten heeft als mening uit gesproken, dat ook het bestuur dient op te stappen. Enkele hebben de boot nog wat afgehouden, door hun vertegenwoordigers in de aandeel houdersvergadering naar bevind van zaken te laten handelen. Een kleine minderheid wil het dagelijks be stuur handhaven opi het PZEM-schip niet stuurloos te maken. Met de belangrijkste aandeelhou ders u-it de provinciale staten samen kunnen de gemeenten misschien net het dagelijks bestuur wippen. Zij hebben een hele kleine kans. Veel hangt af van het standpunt van de KVP. De woordvoerder van de KVP. drs. W. Lockefeer. laat zich achter nieit uit over een standpunt. Hij wil eerst in de vergadering praten, me ningen tegen elkaar afwegen en dan pas een besluit nemen, dat geheel in het belang is van liet bedrijf. Vooral over dat laatste laat hij geen twijfel bestaan. Belangrjj'k in de gehele ontwikke ling zijra zijn vragen aan Gedepu teerde Staten of het standpunt van een partij in de vergadering van Provinciale Staten moet blijver aan gehouden in de vergadering van aandeelhouders. Dat blijkt uit het antwoord dat G.S. niet lie! geval te zijn. De KVP mag nu tegen het dagelijks bestuur stemmen, dus voor de motie. Met de aandelenstemmen van de KVP mee maakt de motie een zeer royale kans van slagen Maar. cn dat dient nog eens gezegd, veel hangt af van de motie-tekst of de KVP zich inderdaad achter de motie opstelt Zo is de motie van wantrouwen het aftreden van het gehele dage lijks bestuur wordt geëist, heeft de indiener geen kans van slagen. Dan wordt het een kwestie van weggaan of blijven zitten, hetgeen uii'mondt m liet - zittenblijven van bet daae lijks bestuur. Een tussenoplossing maakt meer kans van slagen. Hoe die oplossing zal zijn? Dat ligt aan de werkelijke motieven van de oppositie. Is men va-n mening, dat de directeur onder een hoedje speelde met de voorzit ter? Dan hoeft alleen het heengaan van de voorzitter te worden be werkstelligd. De onmacht van de rest van liet bestuur tegen die twee hoeft hele maal geen incompetentie van de be stuursleden te bewijzen. Vraag i« namelijk of de bedrijfsstructuur en niet te vergeten de persoonlijke ver houdingen een ontwikkeling zoals we die hebben meegemaakt in de hand werkten. In dat geval getuigt liet van valse schaamte indien dage lijks bestuursleden hun zetel be schikbaar stellen. In dat geval zou liet van de aan deelhouders niet verstandig zijn het hele dagelijks bestuur aan de kant te zetten. Zij moeten zich overigens er wel van vergewissen hoe de ver houdingen precies hebben gelegen. Komen zii uiteindelijk lot de con clusie, dat het bestuur op de voor zitter na kan aanblijven in Zee land heerst deze mening nogal alge meen dan moeten zij consequent zijn. Dan moeten zij er bij Van Poelje. Filius en andere opstappers aandringen op zitten blijven. Aldus blijft de PZEM één be stuurlijke top behouden. Alleen een motie met een dergelijke strekking maakt kans van slagen.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 3