Bevolking in Z.-Vlaanderen kan met 26.000 toenemen SiSi cassis De ongewone dorstlesser Jeugd Terneuzen heeft druk vakantieprogram Scheldedijk: tenten taboe VOORBEREIDINGSBESLUIT NATUURGEBIEDEN BORSELE K. v. K. PRAAT OOK OYER OOSTERSCHELDESLUITIN IN 9 JAAR stad streek Speeldag in -Heerenhoek IJzendijke TIJDELIJK VERLAAGD IN PRIJS! Badgasten blusten duinbrandje HULPCENTRUM VAN I Z.-VLAANDEREN Brand in keuken door wasautomaat Terneuzen Automobilisten gewond na aanrijding SCHADE 25 MILLE Felle brand in opslagloods KREEG IN JUNI 165 MELDINGEN Donderdag 8 juli 1971 (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Indien naast de thans aanwezige „groeibedrij ven" nieuwe enigszins omvang rijke vestigingen komen zal de groei van de Zeeuwsch-Vlaamse bevolking tot 1980 met 26.000 kun nen toenemen. Wanneer de groei- tendensen van nijverheid en diensten zich minder schoksge wijs zullen voortzetten kan de be volkingsgroei met 14.000 mannen en vrouwen toenemen. (Van onze correspondent; 'S-HEERENHOEK. Op woens dag hield men in 's-Heerenhoek de tweede speeldag vur de jeugd. Voor de kinderen van 9 Wt 12 jaar werden de drie dorpen, namelijk Heinkens- zand, Borsele en Ovezande op de fiets voor een zogenaamde dorpskwis bezocht. Voor ieder dorp kreeg men een lijst met 20 vragen die moesten worden beantwoord. Uiteraard een heel ge zoek voor de kinderen om die kwis tot een goed einde te brengen. Op het gemeentehuis te Heinkenszand werden de kinderen door burgemees ter G. H. E. M. van Waes ontvangen en op limonade getracteerd. Op vrij dag houdt men weer een speeldag en worden de kinderen met spelen in en buiten de jeugdhoeve bezig ge houden. De uitslag van de dorpskwis zal op zondag, de laatste dag van deze speelweek, worden bekendge maakt. Voor zondag worden de ouders en familieleden uitgenodigd hierbij aanwezig te zijn. (ADVERTENTIE) Deze prognose wordit gesteld in het Benelux-rapport over de arbeids markt in de kanaalzone Gent-Ter- neuzen. Er wordt rekening gehouden met een verdere daling van het aan tal arbeidsplaatsen in de landbouw. Het aantal arbeidsplaatsen in de nij verheid en -dienstensector zal daaren tegen stijgen. Aangenomen wordit dat er een nauw verband zal bestaan tus sen de groei van de beroepsbevolking en de groei van de werkgelegenheid. Hoewel wordt aangenomen dat het aantal gehuwde vrouwen dat aan het arbeidsproces zal gaan deelnemen in de toekomst een stijging zal gaafi vertonen wordt toch verwacht dat deze ontwikkeling zich in een ge staag tempo zal voordoen, zodat de vraag naar vrouwelijke arbeidskrach ten het aanbod nog wel geruime tijd zal overtreffen. De werkgelegenheid zal waarschijnlijk sneller groeien dan de beroepsbevolking. In verband hier mee wordt rekening gehouden met een toename van de inkomende pen del vooral vanuit België. Tot eind 1968 waren in de Zeeuws- Vlaamse kanaalzone totaal 35.860 mannen en vrouwen in het arbeids proces ingeschakeld. Van hen waren 4960 werkzaam in de landbouw, bos bouw en visserij, 15.450 in de nijver heid en 15.450 in de dienstensector. In het Belgishe kanaalzonegedeelte waren deze cijfers resp. 16.800, 106.400 en 111.300. Aanrijding Gisteravond gebeur de bij de Oranjestraat een ongeluk, waarbij de 12-jarige Frans Ocké ge wond raakte. De jongen kwam op de fiets met grote snelheid de Molen dijk af. Op hetzelfde moment kwam een auto, bestuurd door dokter L. uit Aken aangereden. Hij kon de jongen niet ontwijken. Met een gebroken linkerbeen en aan het rectherbeen wat kleine ver wondingen is de ojngen, na behan deld te zijn door een arts, naar het ziekenhuis te Oostburg overgebracht. GEVITAL1SEERD MET MEERPUURSAP (Van onze correspondent) TERNEUZEN Het jeugd vakantieprogramma 1971, georganiseerd door het jeugdvakantiecomité Terneuzen, met medewerking van de centrale stichting voor sociaal en cultureel werk in de gemeente Terneuzen heeft voor dit jaar een zeer uitgebreid programma samen gesteld. Daarbij zijn ook de kernen Biervliet, Zaamslag, Hoek en Sluiskil niet vergeten. Het programma van dit jaar is grootser van opzet dan de voorgaan de jaren, en zeer afwisselend van samenstelling, waarbij ook de wat oudere jeugd meer dan voorheen aan haar trekken kan komen. Naast verschillende mogelijkheden voor deelname alle kernen open staand, zijn plaatselijke aktivi-tedten in het programma opgenomen- De aktiviteiten duren van 20 juli tot en met 6 augustus. Het programma bevat onder meer: voor deelname uit alle kernen en Terneuzen: 20 juli, groot speelinstuif in Breda, met keuze uit 40 moge lijkheden van huttenbouw tot email leren, alles mag, niets hoeft, leeftijd 5 tot 11 jaar. 22 juli, sight-seeing in Brussel, voor 12 jaar en ouder, met een rondleiding in de studio's van de BRT. 23 juli, dagje dierentuin te Antwerpen, leeftijd 5 tot 11 jaar. 26 juli. naar jeugdland te Middelburg, met een optreden van t.v.-komiek Swiebertje. 29 juli, te gast te Gilze op de vliegbasis met daarna een bezoek aan Breda. 12 jaar en ouder. 28 juli, Meliland, een geweldig pret park in Adinkerke, 5 tot 11 jaar. 4 augustus. Gent-tour, met bezoek aan audio-visueelspel en gravensteen, 12 jaar en ouder. 2 augustus, Bobbe- jaansland te Licbtaart. sprookjesthe ater, texastrein en speeltuin, 5 tot 11 jaar. 5 augustus. Eftelingdag, 5 tot 11 jaar. Verder voor Terneuzen op 27 juli 's morgens om 10 uur een poppen kast op het marktplein, en diezelfde dag 's avonds om 19.30 uur op een terrein bij de sportvelden aan het zuidersportpark een „free air festi val" met muziek, lichtshow en slap sticks. Op 23, 25, 31 juli, en 1 augustus een disco-bal in „De Sluis" en op 6 augustus een filmmiddag in het patronaat. (Van onze correspondent) KOUDEKERKE. Om drie uur gistermiddag is nabij de Dishoek een duinbrand uitgebroken. Tweehon derd meter duin is bij de brand ver loren gegaan. Vele badgasten hebben snel ingegrepen en zo voorkomen, dat de brand zich verder heeft uit gebreid. Men was zelfs zo actief dat, toen de brandweer arriveerde, de brand reeds was geblust, wel vermel denswaard aangezien er een bijzon der sterke zeewind stond. Bij het haventje van de Griete aan de Scheldedijk in Zeeuwsch-Vlaanderen is het opzetten van tenten en windschermen niet tahoe. Op de nieuwe Deltadijk is het gebruik van dit materiaal echter wel uit den boze. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Tal van mensen die zich, aangelokt door het warme weer, op de nieuwe Scheldedijk ten oosten van Terneuzen hadden geïnstalleerd met tenten en windschermen moesten ervaren dat het waterschap Ser Lippens dit gebruik van de zeewering niet op prijs stelt. De bezitters van tenten en windschermen werd aangezegd dat dit materiaal niet voor stoffering van de dijk mocht dienen, met andere woorden dat het gebruik ervan verboden is. Verscheidene mensen die sinds ja ren hun recreatie op de Scheldedijk zoeken en vinden kunnen weinig begrip opbrengen voor het stand punt van het waterschap „Al als kind waa de dijk voor ons zomers de plek waar wij ontspan ning vinden. Nu opeens mag het niet meer," vertelt mevrouw F. Die- leman-Harte die in het dorpje Othe- ne woont. Er kwamen twee amb tenaren naar ons toe net toen we onze pasgekochte vierpersoonstent hadden opgezet. Of we die tent maar weg wilden halen. Een nadere verklaring gaven de mannen niet." Mevrouw Dieleman:„Zonder tent of windscherm is het op de dijk bij na niet te doen. Waar we wel met een tent mogen staan is het stukje oude dijk bij de Griete, ma-ar daar ligt het vol slik en andere rommel. Ik vind het een schandaal dat ons op deze manier een stuk ddjkrecrea- tóe wordt ontnomen" Van de zijde van het waterschap gaf men als commentaar dat het verbod wan het gebruik van tenten en windschermen gegrond is op het politiereglement voor waterschap- (Van een onzer verslaggevers) 'S-HEER ARENDSKERKE. In de keuken van mej. K. A. van Weele aan de Torenring te 's-Heer Arends- kerke is brand uitgebroken. Dit ge schiedde te 14.30 uur. De brandweer korpsen uit Goes en 's-Heer Arends- kerke waren spoedig ter plaatse en wisten de brand na 20 minuten te blussen. De vermoedelijke oorzaak is kortsluiting. Mej. K. van de Weele was buiten in haar tuin, toen ze de brand in de keuken ontdekte. In de keuken stond een wasautomaat te draaien en zij ontdekte daar de brand. Haar eerste reactie was de stekker uit het stop contact te trekken, wat haar brand wonden aan beide handen opleverde. Zij is door de plaatselijke arts behan deld. Aan de keuken en aan de gang is veel schade toegebracht. Men kon de schade nog niet vastsetllen. Mej Van Weele was tegen brand ver zekerd. Aanrijding. Woensdagmorgen om half tien verleende de bromfietser G, S. uit Axel op het kruispunt Van SteenbergenlaanEmmalaan, geen voorrang aan de automobiliste, me vrouw J. A. H.-P. uit Terneuzen. De bromfietser werd bij de daardoor ont stane aanrijding aan het been ge wond. Na behandeling in het Juliana- ziekenhuis kon hij naar huis terug keren. pen. Op oude dijken wil men wel eens een oogje dichtdoen tegen tent en schermbouwers, m-aar de dijk tussen Othene en de Griete is pas op Deltaindveau gebracht en is jong ingezaaid. „We kunnen ons inden ken dat er mensen zijn die het niet leuk vinden dot ze geen tent op de dijk mogen neerzetten, maar we moeten ons aan de voorschriften houden, anders zou het nieuwe talud van de dijk gauw beschadigd wor den. Er zijn overigens plaatsen ge noeg op de Scheldedijk waar wel tenten en windschermen geplaatst mogen worden. De mensen moeten alleen een stukje verder lopen of fietsen en de meesten hebben het er niet voor over," aldius een ambte naar van het waterschap. (Van onze correspondent) BRUINISSE. Om kwart over drie gistermiddag heeft op de krui sing Rijksweg 18-Bredeweg een aan rijding plaatsgevonden tussen twee personenauto's, respectievelijk be stuurd door J. van de W. uit Brui- nisse en H. B. M. uit Kampen. De heer J. v. d. W. moest met een been fractuur en de heer H. B. M. met een kniefractuur worden overgebracht naar het Rode Kruisziekennhuis te Zierikzee. Beide auto's werden ge heel vernield. (Van onze correspondent) 'S-GRAVENPOLDER. Gister morgen tien uur is.door onbekende oorzaak brand uitgebroken in een opslagloods van nylon uienzakjes van de N.V. Gebrs. Mol Handelmaat schappij in Land- en Tuinbouwpro dukten. De bedrijfsbrandweer heeft in eerste instantie getracht de brand te blussen. Dit gelukte niet, doch weldra waren ter assistentie aanwe zig de brandweerkorpsen van 's-Gra- venpolder en Kwadendamme, die de brand met zes stralen hebben be streden. Om de brand beter te kunnen be reiken, heeft men in een muur van de loods met een heftruck een in gang gemaakt, waardoor van beide zijden de brandende zakken uit de loods konden worden verwijderd. Dit heeft echter niet kunnen verhinderen dat de schade aan de loods geschat wordt op 5000. De waarde van de verloren gegane goederen wordt op 20.000 geraamd. De eigenaar is om principiële redenen niet tegen brand verzekerd. (Van onze correspondent) TERNEUZEN. Gedurendt maand juni kwamen er bij het centrum Zeeuwsch-Vlaanderen Terneuzen (01150 - 44 44) 165 me^ gen binnen, - waarvan alleen j)| Terneuzen 140, als volgt vei Terneuzen-stad 111, Biervliet 7, 6, Sluiskil 11 en Zaamslag 5. Er waren 39 meldingen van ad dingen en 10 aanrijdingen metl| De jeugd was in de junimaand; keer baldadig en er waren 12 tJ en vechtpartijen. Dertien maal J via het alarmnummer diefstal ge en er waren 8 brandmeldingen, senhulp moest slechts een keen den ingeroepen en driemaal wet politie gealarmeerd naar aanlei van luchtverontreiniging. ^amëhs GOES Examens Stichting opleiding Bouwbedrijf: Geslaagd voor het diploma J rantgezel metselen. M. van r Arnemuiden, F. J. Domma Hansweert, M. Dijkwel YerseJ van Gilst, P. van Gilst beideul lijnsplaat, P. Jonigepier Westk; J. M. de Looff Kortgene, J. man Arnemuiden, A. Moens Mij burg, S. de Nooyer Arnenv. A. Nijsse Wolphaartsdijk, K. I.' Stolpe Goes, P. Wisse Kattendi;' Geslaagd voor het aspirantgej ploma timmeren (2). N. P. M. Berghe Hansweert, M. C. van Goes, C. v. Iwaarden Kruiningj J. Karman Colijnsplaot, A. B, teyn Krabbendijke, M. Ryn Got C. J. Tramper Goes, G. D. van Kattendijke, M. J. Visser Goj Dekker Grijpskerke, P, A. H-> Westkapelle, J. van Loon Mi burg, M. Louws Domburg, C nerd Vlissingen, C. A. de 1 Vlissingen, W. F. Murk Dombn] P. de Waele Middelburg, W. dergem Oostkapelle. Voor het diploma aspiranl timmeren (1). B. J. Dijke Am- den, C. L. Dijke Biezelinge, A) Gelderland Souburg, J. P. van Wisserkerke, M. H. G« Nieuwdoirp, J. J. van Hoorn Ril Bath, C. Jacobsen Serooskerkt Klap Souburg, W. Kleinepier burg, G. H, Koek Souburg, G.r d. Kreke Middelburg, J. Mirxe: Aagtekerke, G. P. Murre phaartsdijk, G. P. de Reiger kenszand, C. Roelse Meliskerl- Schets Arnemuiden, J. A. Simj Goes, W. M, van Vossen Wer ge, J. J. Walrave 's-Gravenmi Wattel Serooskerke, L. A. Veere, A. N. Zomneveille Nisj A. Zuydtwegt Wemeldin-ge, J, Oostkapelle. Voor het gezeldiploma timd H. van Alphen Westkapelle. van Beek Souburg, F. vain de( he Krabbendijke, B. C. Caljon; nemuiden, M. Dieleman, J. del mer beiden Zaamslag, D. Klof man, M. A. van Loo beiden haarsdijk, T. J. M. Rombouts F. M. Rijk Nieuwdorp, J. D. Si vers Arnemuiden, F. M. Sink! pelle-Biezelinge, B. L. Segen Jansteen, J. J. M. v. Tomgerei delburg, N. de Vos 's-Heer-A' kerke, J. P. de Vos Zaamslag. DEN HAAG Geslaagder Nederlands, R.D. Stufkens (Si- burg), E.M. Verstraete (Ai burg.) (Van een onzer verslaggevers) BORSELE De gemeenteraad van Borsele heeft ondanks de be zwaren van raadslid A. de Jager (WD) een voorbereidingsbesluit voor de natuurgebieden binnen de gemeentegrenzen vastgesteld. B. en w. verwachten dat het betreffende ontwerp-plan begin oktober ter in zage kan worden gelegd. De bezwaren van de VVD richtten zich met name op de te verwachten toekomstige ontheffingen voor aan leg van wegen en andere infrastruc- turle voorzieningen. Hierbij baseer de bij ziich op een artikel iin „De Stem" van dinsdag waarin een op somming wordt gegeven van de in de gemeente bedreigde natuurgebie den. Hij achtte éuitstel wenselijk tot en meer zicht is op de planologische bonnen de gemeentegrenzen. De raad verklaarde conform het ooorstel van b. en w. het bezwaar van de Commissie voor Wijkverple ging van de Groene Kruis vereni- gingenmDriewegen, Ovezande, Elle- woutsdijk en Oudelande tegen het beëindigen van de gemeentelijke bijdragen in de vervoerskosten van kleuters en zuigelingen naar het consultatiebureau ongegrond. De heer P. J. Peeters (KVP) wilde voor die mensen die in de polder wonen en geen eigen vervoer heb ben een uitzondering maken r hen bijvoorbeeld een taxi M baar stellen. De heer I. A Royen vond dat de regeling it zou moeten worden in de sul regeling. De CHU fractie, bij e van de heer Fietloos, bepleit# spoedig benoemen van een co: sie die de subsidie verordenini een nader onderzoek zou ondi pen. De heer A de Jager wil wijkverpleging dit jaar nog I* en daarna de veronleoing deü bezien in oktober. De raad ging vervolgens sk met de helft van een voorstel en w. om benoemingsbevoegd) voortaan aan dit college te ren. (Van onze correspondente) MIDDELBURG Tijdens de ver gadering van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Midden- en Noord-Zeeland, die woensdag in Middelburg werd gehouden, stelde een der leden, de lieer Zuidweg uit Krabbendijke, het Oosterscheldepro- bleem aan de orde. Hij vroeg zich af of de Kamer van Koophandel zich niet kon verdiepen in de problema tiek Hij stelde voor in de eerstko mende vergadering twee deskundi gen, een voor- en een tegenstander van de afsluiting van de Ooster- schelde aan het woord te laten. De heer Zuidweg meent dat de Oostersohelde nog het enige schone water is in Europa, waar nog grote viskweekgebieden worden geëxploi teerd. Het bestuur meent dat het voorstel van de heer Zuidweg in overweging dient te worden geno men. De heer van der Peyl, lid van het bestuur, juichte het initiatief ten zeerste toe. De heer Zuidweg stelde nog een probleem aan de orde. Hij noemde de beunhazerij in de veehandel. Veel veehandelaren laten zich niet inschrijven bij het bedrijfsschap of bij de Kamer van Koophandel. Dit is volgens de heer Zuidweg een onhoudbare toestand. Volgens de voorzitter van de kamer, de heer Kameraad, kan de kamer niemand dwingen lid te worden van de ka mer. Men kan zelfs niet vervolgen. Wij kunnen alleen de justitie naam en adres van de betrokkene opge ven, en deze kan de economische controledienst op het spoor zetten. Deze kan dan een proces verbaal opmaken. Dit gebeurt echter maar zelden omdat deze dienst al overbe last is. De vergadering ging met algeme ne stemmen akkoord met de statu tenwijziging van de stichting Econo mische Technologisch Instituut voor Zeeland. Dinsdagmorgen stond in de staatscourant de samenstelling van de Kamer voor de periode 19721976 afgekondigd. Deze samenstelling week af van de ideeën van de Kamer van Koophandel in Zeeland zelf. Achter af is gebleken dat een brief, op 5 februari verzonden, zoektgeraakt is op het ministerie. Daarin werden suggesties van Zeeuwse zijde ge daan over de samenstelling van de kamer. Dank zij slordigheden van het mi nisterie zijn wij nu al twee keer de dupe geworden, zo meende de voor zitter. Tijdens de vergadering werd ook he' probleem van een Goese ondernemer aan de orde gesteld. Door uitbreiding van zijn zaak zag deze zich genoodzaakt meer stroom te gaan gebruiken De PZEM kon deze stroom niet via de bestaande transformator leveren. Er moesten voorzieningen worden getroffen, zo als het installeren van een grotere transformator, en het aanleggen van kabels. Bovendien moest hij grond be schikbaar stellen voor de bouw van een transformatorhuisje. Anderen zouden in de toekomst ook gebruik van deze transformator gaan maken. De ondernemer echter kreeg een gepeperde rekening gepresenteerd voor het geheel. Daartegen protes teerde hij fel. Een delegatie van de KamS| Koophandel heeft daarop sprek gehad met de directtj PZEM. Deze wilde wel watet f wijn doen, maar dit hield is betaling mocht worden uitrf over een langere tijd. Maar f j rest veranderde er niets. Enkn den van de kamer achtten Wl ter niet redelijk dat als je WJ kopen van een bedrijf, en drijf kan dat niet leveren, dan niet mag verwachten afnemer eerst de uitbreiding *T bedrijf gaat betalen, en da: produkt pas koopt. Het bestuur zegde toe com zoeken met de betreffende or mer om diens standpunt te inzake het antwoord v!< PZEM. f

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 2