„Roemeense lente" naar einde CHIPS bónt HOND REDT ZICHZELF Moeder liet kind van 2 jaar uit nood in park achter ZOETEMELK IN 'T GEEL 1111 CEAUSESCU KONDIGT CULTURELE ZUIVERING AAN ratis Kinderspelletje. Nü in de winkels. Stieren-straatgevechten in Pamplona Week „Nieuwersluis" uiteindelijke straf voor R. Wehrmann Zeeland een uur zonder t.v. zomer prijzen tlniSiaug MEfêSEl - MOSSEL- HANDEL KAN DOORGAAN LUXEMBURG VERGAT LOPER UIT TE LEGGEN y&uEVl land Achttien Portugezen moeten uit en kunnen dan terug komen DONDERDAG 8 JULI 1971 No. 6594 Zeeland: gelijk aantal werklozen Dr. Kildare BABY GESTIKT deze week bij m m COMPENSATIE VOOR VERSCHIL MET VOORARREST WORDT OVERWOGEN Explosie bij PZEM Juliana alleen op staatsbezoek hrecteu: Dr. W. A. J. M. Harkx loofdred lacteurL. Leijendekker tedactie- en administratie-adres lieuwstraat 'I, Terneuzen, tel. Oil 50) 79 2 Abonnementsprijs 13,70 per kwartaal: icr maand 4,80. Losse nummers 15 cent, nclusief 4% B.T.W. Jirunlimmer 1945433. ZEEUW 25e Jaargang Advertentieprijs: per mm 16 cent: minimum per advertentie 2,40. exclusief 4% B.T.W. Rubuek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels f 1,15 Iedere regel méér 23 cent Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding Brieven ondei nummer, of Adres bureau van dit blad. 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m 11 uur. Voor het maandagnummer: Vrijdag tot vm U uur. Uitgeefster N V Uitgevers Maatschappij De Stem (Van onze correspondent) ■OTTERDAM Gisteravond rond half tien zijn de achttien illegaal in ons land verblijvende Portugezen op een trein gezet, die hen naar hun geboorteland moet terugbrengen. De vreem delingenpolitie heeft de Portu gezen uitgewezen op advies van de afdeling Buitenlandse Ar beidsmarkt-zaken van het mi nisterie van Sociale Zaken. De minister van Justitie speelde het advies door aan de Vreem delingenpolitie. In hun land kunnen de acht tien! zich onmiddellijk melden bij een Nederlands wervingsbu- reau, dat in verband met de krappe arbeidsmarkt in het Rijnmondgebied al enige jaren in Portugal werkzaam is. Als de groep Portugezen aam enkele vA waarden voldoet, zal zij naar ons land bunnen terugke ren. De Portugezen werkten aan vankelijk bij een Rotterdams uijfcenbedrijf maar traden later, toen de koppelbaas in het Rijn- m<J»dgebieG taboe werd, in dienst bij Verolme op Rozen burg. Kort hierna hebben zij zichlvrijwillig bij de Vreemde lingenpolitie in Rotterdam ge meld, die mets anders kon doen dan j de achttien man vasthou den. Verolme heeft laten weten b^Hgstelling te hebben voor de adhttien Portugezen. De heeti-en-weer methode wordt wel waker toegepast om van il legale buitenlanders legale ar beidskrachten te maken. Volgens vakbondskringen werkte,-, in het Waterweggebied wél 2,5 tot 3 duizend buitenlan ders illegaal. DEN HAAG (ANP) Eind juni waren er in Nederland 35.500 man nen, dit is 1,2 procent van de man nelijke beroepsbevolking, zonder werk. Ten opzichte van mei is dit aantal raet ruim 2,1 procent en ver geleken met een jaar geleden met ruim 42 procent gestegen. Noord- Brabant gaf echter een lichte daling te zien, terwijl de cijfers voor Zee land gelijk hieven. Volgen:- het overzicht van het mi nisterie van sociale zaken en volks gezondheid waren er in juni 9600 vrouwen werkloos. Van hen waren er 3400 gehuwd. Vergeleken met mei is dit aantal met ruim 10 procent toe genomen. Naar verhouding is het aantal werkloze mannen 't hoogst in Drente (2,1 procent), gevolgd door Gronin gen (1,9 procent). BEDUM (ANP) Hoewel een jonge herdershond een jute zak met 20 kilo stenen om de nek had, heeft het dier kans gezien uit het rivier tje de St.-Annermaar in Groningen bij Bedum te komen. De zware zak was met een snijdend nylondraad om de hals gebonden. Als de eigenaar van de hond zich met binnen 24 uur meldt, zegt de groepscommandant van de rijkspoli tie, zal men proberen met gebruik making van het reukorgaan van de hond de eigenaar op te sporen. De 2-jarige Monica. (Van onze correspondent) DEN HAAG Na een dag en een nacht zoeken is gisteren de moeder van een twaej .ige meisje, dat dinsdagmiddag alleen in het Zuiderpark in Den Haag werd aangetroffen, opgespoord. De vrouw, een 24-jarige ongehuwde moeder uit Den Haag, werd in de loop van de dag na enkele tips door de politie aangehouden. Tegenover de politie verklaarde zij dat maatschappelijke zorgen haar ertoe hadden gebracht haar kind, de 2-jarige Monica Yvonne Ragnulda, aan haar lot over te laten. Zij vertelde geen woning te hebben en geen geld. Zij zou nok van geen enkele instantie geldelijke steun ontvangen. De vrouw werd aangehouden in een onderkomen, dat volgens de politie voor een moeder met kind nauwelijks als woonruimte aange merkt kan worden. Het meisje was moederziel al leen aangetroffen door de beheer der van d» rolsc' ats-nhaan in het Zuiderpark. Hij haalde het kind naar binnen en waarschuwde de Haagse politie. Het kind bleek niet in staat te vertellen ho- het heette. Haar voornaam kwam men te we ten doordat men in hel plastic luierbroekje van het meisje het merkje „Monica" vond. Vandaag zal beslist worden wat er met de vrouw zal gebeuren. Tot dan verblijft zij ook al omdat woonruimte ontbreekt op het politiebureau. De 2-jarige Monica blijft volgens de politie voorlopig in een Leger des Heiis tehuis. GRENOBLE De heerschappij van Eddie Merckx lijkt voorbij. Gisteren in de rit naar Grenoble kreeg de gedoodverfde Tourwin naar een bijzondere gevoelige klap te'incasseren, twee dagen naiia. hij op de Puy de Dóme ook al was losger den. Joop Zoetemelk nam de gele trui van de Belg over. die ook Ocana op een seconde achter Zoetemelk, E Gösta Pettersson voor zich in het algemeen klasse ment kreeg. De concurrentie profiteerde van een lekke band van Merckx. Oca na, de grote animator rader de kopstukken, demarreerde en kreeg de andere kanshebbers Ir» zijn wiel. Merckx kwam nog terug tot 25 seconden, maar moest uiteinde lijk toch met een verlies van ruim iliïiiiiliiiiidli ZOETEMELK anderhalve minuut op winnaar Thevenet, die Pettersson, Ocana en Zoetemelk in zijn spoor door de finish voerde, genoegen nemen. Of Merckx het moreel heeft oir terug te komen, moet worden afge wacht. Joop Zoetemelk vreest vai wel: „Ik denk", zegt hij, „dat Merckx hard terug zal slaan" (ADVERTENTIE) (Van onze redactie buitenland) WENEN/BOEKAREST De „Roemeense lente" lijkt haar laatste dagen te zijn ingegaan. De Roemeense president en partij leider, Nicolae Ceausescu heeft in oud-communistische termen een grootscheepse culturele zui vering aangekondigd. In een instructie aan het dagelikjs bestuur van het centrale partijcomi té, gesteld in een jargon dat volgens deskundigen herinnert aan vroegere communistische tijden, heeft Ceau sescu opgeroepen tot een nationale campagne voor het herstel van de communistische zuiverheid en disci pline op alle terreinen van de sa menleving. De zuivering kaïn een einde ma ken aan de vertoning vam westerse tv-programma's en films in Roeme nië en zal een klap betekenen voor de Roemeense jeugd, die gefasci neerd is door de 'meeste aspecten van het westerse leven, zo zeggen waarnemers. De Roemeense leider is pa-s terug gekeerd van een reis naar Azië, waar hij o.m. de resultaten van de cdiltarele revolutie in China heeft bestudeerd. Van groter belang lijkt echter de sterke drang die Moskou al langere tijd op de Roemeense partijleiding uitoefent. De presidentiële instructie, gepu bliceerd door het officiële persbu reau Agerpres, bepleitte verder een verbod van sterke drank in jeugde- tabliissem-eniben, het toeroepen van een halt aan „parasitisme", toewij ding aan de marxistische idealen en vervanging van bourgeois-amuse ment door Roemeense nationale lie deren, opera's, dansen en satire. In dergelijke programma's zouden va ker Roemeense boeren te zien moe ten zijn, aldus de president. Al jaren zendt de Roemeense tele visie westerse programma's uit zoals de series van dr. Kildare en de Untouchables. In de Roemeense lite ratuur begon een vrijere stroming op te treden. Het politburo van de Roemeense communistische partij heeft de voor stellen van Ceadsesc-u unaniem aan genomen, zo meldt Agerpress. Speciale aandacht krijgt de jeugd, met name de „parasieten" zoals de jongelui worden genoemd die op kosten van hiun ouders leven. De partij moet hen aanmoedigen in de bouwnijverheid en openbare nutsbe drijven te werken. De politieke op voeding op scholen en universiteiten zal versterkt worden. De jeugd moet de wereld bekijken vanuit de visie van de werkende klasse. „Kosmopolitisme" in het algemeen moet bestreden worden, maar de kunstenaars worden nog eens met name gewaarschuwd tegen „lenen van de kapitalistische wereld". Maar liefst ISO letters en tekens om elf één, twee. drie te drukken op boeken, '-'"riften, tassen en buttons. Net echtl Let nu op in de winkels: bij groente- oep, tomaten-groentesoep en de lieuwe selderijsoep van Knorr. De lek- erste. JÊÊS ewoon een leuk vakantie adootje van eneer de Knorr. Gisteren werd in het Spaanse Pamplona deze opname gemaakt van de beroemde stieren-straatgevechten, de „encierros". (Van een onzer verslaggevers) KERKRADE De een-jarige baby T. D. uit Heerlen is dinsdagavond dood aangetroffen in een kinder bedje bij familie van zijn ouders te Kerkrade. De baby was in de lakentjes ver ward geraakt en gestikt. Zijn ouders waren bezoek bij familie. (ADVERTENTIE) familiezak, paprika of potato 69 (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Rinus Wehrmann is door het hoog militair gerechtshof in Den Haag veroordeeld tot een week militaire detentie (Nieuwer- sluis red.) De eis van de advocaat fiscaal bij het HMG was twee weken geleden 12 dagen verzwaard. Het gisteren uitgesproken vonnis heeft voor Rinus Wehrm'ann geen verdere koneekwenties. Door zijn gevangenisstraf van ruim drie maanden, nadat hij door de krijgs raad tot twee jaar was veroordeeld wegens het niet opvolgen van het dienstbevel om zijn haar te laten knippen, heeft Rinus de week mili taire detentie van het HMG al uit gezeten Volgens zijn advocaat mr R. M. Schutte overwegen de militaire au toriteiten om het verschil tussen het uitgezeten voorarrest en de uit spraak van het HMG te compense ren. Ln welke vorm is niet gezegd. In wezen is de week militaire detentie zwaarder dan de eis van de advocaat fiscaal mr. F. J. G. baron van Voorst tot Voorst twaalf dagen verzwaard. Laatstgenoemde had de afdoening van deze zaak in de krijgstuahtelij.ke sfeer getrokken, het HMG in strafrechtelijke sfeer. Volgens de president van het H.M.G. mr. M. G. Kikkert, was het bevel aa-n Rinus om zijn haar te laten knippen, juist. Door dat niet op te volgen heeft Rinus Wehrmann zich. aldus mr. Kikkert, schuldig gemaakt aan opzettelijke ongehoor zaamheid. „Dat is een ernstig» mis drijf", zei hij, „maar het hof wil met een geringe straf volstaan- om dat Rinus gebrek had aan aanpas sing aan de militaire situatie en onvoldoende inzicht had in de door de militaire dienst gestelde eisen". Zoals hekend kreeg Wehrmann dat bevel op de eerste dag dat hij onder de wapenen kwam. (Van een onzer verslaggevers) GOES Door nog onbekende oorzaak zijn gisteravond twee scha kelstations van de P.Z.E.M- geëxplo deerd en in brand gevlogen, waar door Goes en omgeving geheel zon der stroom en geheel Zeeland zon der televisie kwamen te zitten. Met een daverende klap en grote steekvlammen ontploften om precies veertien minuten voor acht een af- takstation en een transformatoxstati- on bij Kattendijke. De ravage was enorm. Een van de theorieën ter verklaring is dat door de hitte van de afgelopen dagen een of meer pak kingen zijn gaan smelten en/of krimpen, waarna kortsluiting met vonkvorming ontstond, waardoor de met teer en ander brandbaar materi aal samengestelde pakkingen in brand vlogen. Doordat de steunzender van de televisietoren in Goes-Noord uitviel, zat heel Zeeland naar een zwart of zwak (tweede net) beeld te staren. Een groot deel van Goes was na een uur weer van elektriciteit voorzien, andere „stroomgebieden" werden in de loop van de avond door nood voorzieningen weer op het net aan gesloten. Ten gevolge van de storing is de spoorwegovergang tussen Rilland- Bath en Krabbendijke versperd ge weest, waardoor een kilometers lange file ontstond. Het verkeer over Rijksweg 58 richting Bergen op Zoom kon tijdelijk worden omgeleid langs een onbewaakte overweg. Richting Goes lag volkomen stil. (ADVERTENTIE) (Vraag onze nieuwe bontfolder) Grote markt 25, Breda.Tel. 01600- 30650 Ei i jflil ti-J Sr? JÈ e. w - m „Een hengelaar", zeggen som migen, „is een stok met aan het ene uiteinde een worm en aan het andere een gek". Zo begint onze sportredacteur Jo Simons vanaf morgen een we kelijkse rubriek over de hengel sport, die in ons land al meer dan een miljoen aanhangers telt. Specifiek zal hij zich toeleg gen op, wat hijzelf noemt „de psychologie van de vis", een tot nu toe nog vrij braak liggend terrein, dat volgens hem de sleu tel is om binnen te dringen in de „magische praktijken" van de hengelspecialisten. die deze sport zo intensief en prettig mogelijk hebben leren beoefenen. Hengelsportverenigingen en hen gelaars kunnen zich, indien zij menen geschikte onderwerpen of problemen te hebben, tot onze sportredactie richten. Jo Simons zal dan daaraan in onze weke lijkse hengelrubriek de nodige aandacht schenken, en daarbij zo veel mogelijk het vissers latijn vertalen in gangbaar Ne derlands. IJMUIDEN (ANP). De mossel- handel kan gewoon doorgaan. Prof. dr. P. Korringa, directeur van het Rijksinstituut voor Visserij-Onder zoek (RIVO) te IJmuiden, ziet geen aanleiding, stillegging te adviseren. Nadat van Zeeland uit verschillen de eters van zelfgeplukte mosselen zich ziek hadden gemeld, nadat ver volgens het vermoeden was gerezen dat, net als tien jaar geleden, het giftige plankton procentrum mi- cans daaraan debet was, zijn mede werkers van het RIVO dinsdag in Zeeland mossel- en watermonsters gaan nemen. Daarbij, zo vertelde prof. Korrin ga gisteren, zijn wel verdachte orga nismen gevonden, maar niet zo veel. Van een „wolk van giftig plankton", waarmee men tien jaar geleden wel te maken had, lijkt nu geen sprake te zijn. Wel is er waarschijnlijk iets niet in orde geweest met mosselen afkomstig uit het meest westelijke deel van de Oosterschelde. De ziekgeworden „zelfplukkers" hebben vermoedelijk met deze mosselen te doen gehad. Ook zijn er, omdat de mossel hier het snelst vet kan worden, in dit deel van de Oosterschelde kweekpercelen aangelegd. Mosselen, afkomstig van die per celen, zijn beland in enige restau rants rond het Veerse Meer, waar ze de gasten ook niet goed zijn beko men Zelfs in de mosselstad Yerseke heeft een aantal mensen, die er bepaald niet allergisch voor zijn, last gekregen na het eten van goed ge kookte mosselen, die uit de zelfde buurt afkomstig moeten zijn ge weest. Het onderzoek bij het RIVO is nog gaande. LUXEMBURG (ANP) Een vlar- gend Luxemburg heeft koningin Ju liana woensdag, bij het begin van haar tweedaags staatsbezoek, op ge heel eigen wijze ontvangen. Vanaf het ogenblik dat de Fokker Fellow ship het door de felle zon geblakerde platform van 't Luxemburgse vlieg veld op taxiede, verliep alles op de bekende, gemoedelijke Luxemburgse manier. De loper, waarover de vorstin en haar gevolg zich naar de erewacht zou begeven, was nog niet uitgelegd. Twee functionarissen van het vlieg veld renden met de zware rol onder de arm in de richting van het vlieg tuig, om maar net op tijd voor het gewenste decorum te kunnen zorgen. Zoals gemeld moest de koningin het staatsbezoek alleen afleggen, om dat prins Bernhard ziek is. Koninging Juliana en prins Bern hard zullen hoogstwaarschijnlijk eind augustus een officieel bezoek brengen aan Indonesië. Bij de Rijksvoorlich tingsdienst was echter niets bekend over een bericht dat prins Claus en prinses Beatrix het koninklijk paar op deze reis zouden vergezellen. Koningin en prins zullen te gast zijn van president en mevrouw Soe- harto. Het officiële bezoek zou vijl dagen duren, daarna zouden de ko ninklijke bezoekers nog ongeveer een week willen rondreizen om onder meer Bali te bezoeken. De nieuwe minister van buitenlandse zaken drs. Schmelzer. zou het koninklijk paar vergezellen De recente kabinetswisseling in Ne derland heeft ertoe geleid dat over vee] zaken rond het komende bezoek aan Indonesië nog Si ets vast staat. 1 i i

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 1