62 4.15 i/i 1l39 75 79 -ar 59 98 *fï90 ïÈjatf 89 42^109 ntra ZOETEMELK: „MERCKX KOMT ZEKER TERUG" Tour is weer zoals in vroegere tijden Jan Janssens visie op de Tour AFSTAPPEN VAN MERCKX LANG NIET UITGESLOTEN jr 69 49 Jfltf 89 Beulswerk van Ocana brengt Merckx op de knieën KLIMMERS TIJDPERK IS VOORBIJ VAN KM TOT KM Merckx: geen emotie Janssen antwoordt lezers en teren Minuien sport [ELENBURG HOOG TEMPO Redactie Hein Groothuis nderdag 8 juli 1971 Heinz gram gram ?5 liter /i buk jsxf 98 X)gram 0 stuks 0 gram 0 gram turkaas 0 gram 5 stuks opisehe rassing ocolade g t/m zaterdag 10 juli 1971. uitverkocht voorbehouden. bouwcomplex te deel „Oosterheide") Lucien van Impe leidt hier de kopgroep. Links achter hem Ocana en Pettersson, rechts vaiï hem Eddy Merckx, die even later door een lekke band zou wegvallen, en Joop Zoetemelk. (Van onze speciale verslaggever, GRENOBLE De koning is dood, leve de koning. Gejoel voor Eddie Merckx, daverend applaus in Grenoble over het ranke lijf van Joop Zoetemelk. Zo is het wielervolk en het vergat een staande ovatie te brengen voor Luis Ocana, de man, die onweerlegbaar verantwoor delijk was voor de dreun, die Eddy Merckx in de tiende etappe (een achterstand van 1.36 op de kopgroep met Zoetemelk, Ocana, Gosta, Petterson en Bernard Thevenet, die de rit won) en daardoor indirect ook Joop Zoetemelk in de gele trui hielp. Op deze historische wieler- dag die van Merckx' eerste duidelijke aftakeling in een grote ronde en de opmars van de jeugd, die ook Zoetemelk vertegenwoordigt veranderde Luis Ocana het gezicht van de Tour en Joop Zoetemelk was eerlijk genoeg om dat toe te geven. „Ik reed niet best vandaag. Ocana was formidabel". Joop Zoetemelk was ook zo nuchter om vast te stellen: „Ik ben nog niet klaar met Merckx. Hij komt terug, dat weet ik zeker". En Luis Ocana: „Mensen, laten we nog geen hosanna loepen". Lodewijk Napoleonlaan- klaan tel. 01620-3524, 's-avonds. •ijk /zond en enbeleid Joop Zoetemelk hiad bij het vero veren van de gele trui (die hij nu m^t een minuut voorsprong op kx vierde in het algemeen nent thans draagt) veel te ken aan hem, Luis Oeana.'Want reageerde als eerste („en ontzef- 1", vond Zoetemelk) toen Eddy Merckx een halve kilometer na de top van de Col de Cucheron lek viel. Kt beslissende moment. Dé grote klap voor Merckx, die tegen zijn gewoonte in niet hypernerveus op het materiaalherstiel stond te wach ten. Meestal trilt hij dan van opge kropte spanning, maar nu was hij de kalmte zelve. De reparatie kostte hiern 25 seconden, meer niet. Voor een klassecoureur als Eddy Merekx van geen betekenis. Maar achteraf ging toen voor hem de noodklok Bilden. Uit een kopgroep, die in eerste instantie zijn beslag kreeg bij de bfeklimming van de Col de Croix Bayard (ongeveer 30 renners) en daarna uitdunde tot een club van 8. Letort, Zoetemelk, Ocana, Merckx, Thevenet, Gösta Pettersson en Van Impe, demarreerde Luis Ocana op het moment dat Merckx platviel. „Volgens mij", zei Joop Zoetemelk, „kreeg hij diie lekke band, toen hij in een bocht van de weg raakte en in de berm terechtkwam". Meteen Wrong Luis Ocana als een tijger weg. Hij greep als eerste de kans om Eddy Merckx tot een krachtsin spanning te dwingen. De rest ging dankbaar in zijn wiel mee. Met duivelse snelheid vlogen ze de berg at een korte pauze en dan de be klimming van de Col de Porte, waarop Eddy Merckx zo in moei- Hjtchedi zou komen, dat hij met twee minuten achterstand de toD Bereikte Die inzinking tekende zich af in 4e eerste kilometers van de beklim ming. toen Eddy Merckx tot op tweehonderd meter van de kopgroep was gekomen. •i Hij leek moeiteloos de aansluiting te volbrengen. De afstand tussen hem en zij, die een vernietigende slag wilden maken, kon de veel ide wielermeester niet te veel Zo was het wel. Vooral dank zij Luis Ocana, wiens beulswerk aan de kop, een onophoudelijk dicteren van het ritme, Guimard en Danguillaume te veel werd. Ze losten. Achter Fran'krijks meest populaire renner 'al is hij dan Spanjaard) wiegden Joop Zoetemelk, Gösta Pettersson, Luoien van Impe en Bernard The venet mee naar boven. Onmachtig om over te nemen. „Ik weet niet wat het is", zei Joop Zoetemelk, ({maar op de Col de Porte kom ik nooit goed vooruit. Dit was de derde keer dat ik hem beklom en het ging feen haar beter dan de voorgaande eren. Gewoon slecht". Beukend op de pedalen wrong Luis Ocana de topgroep in haastige spoed naar het hoogste punt van de Col de Porte. Alleen, helemaal alleen knapte hij het zware werk op. „Hadden Zoete melk en Pettersson maar gereden", irde Ocana in Grenoble, „dan en we Merckx op minuten en Lten gezet hebben' Hun winst en de schande vaa door peter heerkens Eddy Merckx, die voor zijn doen zwaar tobbend tegen de Porte om hoog kroop, bleef nu beperkt tot alles bij elkaar 1.36. 24 seconden minder dan op de top, waar Merckx zo'n onwaarschijnlijk grote achterstand opliep en waar Joop Zoetemelk iets later doorkwam dan Luis Ocana. Enkele seconden maar. 500 m voor de top loste Ocana ham, „omdat" verontschuldigde Zoetemelk zidh- „Pettersson een gat liet vallen. Bang ben ik nooit geweest toen dat gebeurde Wordt het teveeil, dacht ik. dan maak ik het in de afdaling wel weer goed. Jazeker. Dan had ik laten zien hoe veel ik durf". Pettersson en hij kwamen zonder noemenswaardige inspanning terug bij Luis Ocana, aan wiens krachten geen eind leek te komen. „Hij was" sprak Joop Zoetemelk gemeend „de sterkste van ons allemaal. Ongeloof lijk, zoals hij reed". En Luis Ocana zelf: „Toch vind ik dit een mindere prestatie van mezelf dan op de Puy de Döme. Daar deed ik als eerste wat men in deze Tour van iemand verwacht: Merckx aanvallen". Triomfantelijk wordt Joop Zoetemelk in de gele trui gehesendie tot nog toe vrijwel alleen op de maat van Eddy Merckx werd gesneden. (Van een speciale verslaggever) GRENOBLE Vandaag rijdt Ed die Merckx in een witte trui. Het geel siert nu de schouders van Joop Zoe temelk. Het geel dat hij, Merckx, tot zijn wapenkleur had verheven. In de drie laatste Tours de France zag men hem 58 dagen in die gele trui. Over de Tourradio klonk elke dag: le „maillot jaune", en dan volgde de naam, Merckx. Maar vandaag dan rijdt hij in een witte trui, die van de leider van het combinatie-klassement. Wit is een moderne rouwkleur, pas send bij de situatie want hij, Merckx, is van zijn voetstuk gevallen. Het onaantastbare is verdwenen. Eerst de Puy de Dome en dan nu de Col de Porte. Twee nederlagen, waar. aan het excuus van die ene lekke band niets kan veranderen. Zoete melk, Ocana en Pettersson hadden het voor die lekke band al ge zien. Merckx is de Merckx van het vorig jaar niet meer. Hij klom moei lijk, beantwoordde geen enkele de marrage en kon slechts „volgen". Merckx zelf zei bij aankomst in het door hoge Alpen ingesloten Olympische Stadion van Grenoble: „Ik kon niet meer, ik durfde ook niet te forceren, want ik was er te zwak voor". Op dat moment moest men terugdenken aan de woorden van Merckx' ploegleider Driessens, die welgeteld slechts drie daigen geleden hooghartig had uitgeroepen: „Zoete melk, wie is dat?" Nee, dan was Tourdirecteur Jac ques Goddet, 30 jaar in de schaduw van het peloton rijdend, eerlijker: ,4k heb altijd geweten dat Zoetemelk het in zijn benen heeft. En ik heb steeds gedacht: op de dag, dat hij het ook in zijn hoofd krijgt, wordt hij een hele grote. En dat is dan vandaag gebeurd". Toch was de vreugde over deze grote omwenteling in de Tour niet algemeen. Het publiek applaudiseer- de weliswaar voor Zoetemelk, de journalisten wreven zich eveneens in de handen, maar Tour-directeur Le- vitan (de grote baas) zei misprij zend: „Zoetemelk heeft de gele trui gepakt door weer gewoon mee te gaan. Hij had evenals Ocana moeten aanvallen". Maar Zoetemelk ver klaarde dat hij een minder goede dag had gehad en dat hij vandaag in de rit naar Merlette, die op de top van een col van eerste categorie eindigt, wel zal aanvallen. „Dat heeft hij al drie keer tegen mij gezegd", ant woordde Levitan, „hij zegt steeds: morgen, morgen". Je zou met recht kunnen vaststel len, dat de man de situatie nog niet helemaal duidelijk is of dat hij moei te heeft de evolutie in zijn eigen Tour te volgen. Want gedurende tweeëneenhalf jaar heeft Merckx zwaar op die Tour geleund en nu er dan eindelijk, in dit Wat een geweldige koers. D» 4) 9t mannen hebben het er niet bij laten zitten. Ze zijn ge slaagd in hun opzet. Merckx verslagen. Een goeie minuut achter stand. Fantastisch. En wat een ge weldig succes voor de Hollanders. Joop Zoetemelk in de gele trui. Ik ben blij dat ik in Grenoble was om dat mee te kunnen maken. Ik geloof dat ze Zoetemelk de trui niet zo gauw af zullen nemen. Zijn ploeg is wat aan de zwakke kant, maar Zoe temelk heeft nog gelegenheid ge noeg om zelf toe te slaan. Drie etap pes in de Pyreneeën. Als hij daarna nog op de eerste plaats staat, is de kans heel groot dat Nederland een tweede Tourwinnaar krijgt. De grote man van gisteren vond ik echter Luis Ocana. Zijn ploegma ten hadden het pad geëffend, o.k., maar Ocana heeft daarna verschrik kelijk veel werk verricht. Hii was de morele winnaar. Hij had ver diend te winnen. Maar ja, er wordt niet altijd beloond naar werken. Voor mij zijn er nu nog drie man nen die voor de eindzege in aan merking komen: Zoetemelk, Ocana en Pettersson. Wie het wordt kan ik uiteraard nog niet zeggen. In Merckx geloof ik niet meer. Ik acht het zelfs niet uitgesloten dat Merckx voortijdig naar huis gaat. Hij heeft zo'n morele deuk gehad. Hij zal gisteren tijdig naar bed zijn gegaan en steeds maar ge dacht hebben. Ik heb dat zelf ook wel eens ondervonden. Ja, het is heei goed mogelijk dat hij het niet kan verwerken en het spektakel gaat verlaten. Wat op zich geen schande is. Maar al rijdt hij hem uit, zijn kansen zijn gisteren tot een minimum gereduceerd. De coalitie Merckx is doorbroken. De mannen waren eerst bang voor Merckx. Ze zagen tegen hem op als een onoverwinnelijke. Dat hebben ze nu van zich af gezet. Er is een keerpunt in de wielersport gekomen omdat de episode Merckx ten einde is. Merckx had misschien gisteren weer zijn goede dag niet. Dat kan zijn. Maar ik vind hem toch niet meer de grote Merckx. Hij kwam gisteren tot op 25 seconden terug. Merckx in zijn beste dagen had dat gat zeker dicht gemaakt. Wat gisteren eigenlijk wat onop gemerkt is gebeurd door de slag die aan Merckx is toegebracht is het einde.van deze Tour van Tino JAN JANSSEN Tabak. Ik zag hem doodziek in de ambulance liggen. Voor mij heeft hij met ere het strijdtoneel verla ten. Ik kan alleen maar bravo zeg gen. Geweldig zoals hij gereden heeft. Hij heeft zich voor de eerste keer alleen een beetje misrekend; hij heeft een beetje teveel hooi op zijn vork genomen. Maar hij heeft tenminste een prestatie gele verd. Ik denk dat we volgend jaar nog wel meer van hem zullen horen. klimmers-loze tijdperk er een Zoete melk en Ocana in deze ronde rond rijden, nu de Fransen zelf een Theve net en een Guimard hebben, nu er ook nog een Pettersson of een Van Impe achter de hand zijn, allemaal coureurs, die eindelijk zijn opgestaan om aan de alleenheerschappij een eind te maken, nu kankert Levitan over een gebrek aan aanvalslust. Weet hij dan niet dat de tijd van de grote klimmers als Gaul, Bahamon- tes en Jimenez voorbij is? De renners van vandaag rijden in zo'n hoog tem po en met zo'n grote versnelling de cols op, dat er van demarreren met een kleine versnelling geen sprake is. Daarom zag men ook de allerbeste op de Col de Porte, Luis Ocana, geen enkele poging doen via een tempo versnelling zijn drie concurrenten te lossen. Ocana deed hetgeen alle niet- klimmers in deze dagen doen: zo snel mogelijk tegen die immense Alpenbuiten oprijden om. de concur renten langzaam uit te putten. Zo heeft Merckx het immers ook ge daan. In een paar dagen is de Tour weer geworden, zoals hij vroeger was, spannend, mysterieus en onbereken baar. Merckx kan nog terugkomen, maar ook niet. Ocana kan winnen, maar hij kan ook evenals hij dat zo vaak tevoren heeft gehad een slechte dag krijgen. Zoetemelk kan winnen en Guimard en ook Pettersson. Ais het zo warm blijft zullen er nog vreemde dingen gaan gebeuren in deze ronde, die door de avandt-garde van de zo vaak vernederde naamlo zen opnieuw naar hoge toppen wordt verheven. JEAN NELISSEN (Van onze speciale verslaggever) GRENOBLE Wie er ook onder de indruk mag zijn van de gele-trui- verwisseling in de Tour en de manier waarop dat gebeurde, niet Eddy Merckx. Die maakte een indruk als of hij zo juist de basis had gelegd voor zijn derde overwinning. La chend en vlot pratend verwerkte hij de klap, die Joop Zoetemelk uitdeel de door leider te worden in het al gemeen klassement. Op de massage tafel in het Alphotel maakte hij een ontspannen indruk. Alsof de dag niet vernietigend was geweest. „Voor het eerst in mijn wielerle ven", redeneerde Merckx, „ben ik een man, die zijn koers kan afstem men op de anderen. Nog nooit maak te ik dat mee. Het was steeds zo dat ik alle coureurs op mijn wiel had. Nu kan ik het hunne nemen. De anderen moeten er nu voor gaan vechten en ik zal ervan kunnen profiteren". Bij dit alles wilde Eddy Merckx best vaststellen, dat hij in geen beste doen is. „Het ging niet makkelijk vandaag. Ik reed trouwens gisteren al slecht. Maar toch ben ik ervan overtuigd dat ik die achterstand niet had opgelopen als ik niet was plat- gevallen en wanneer Lomme Dries sens niet zo ver achter had gereden toen het gebeurde. Het was een slecht moment. Lomme moest eerst Rini Wagtmans helpen bij een band breuk, daarna Van Springel drinken geven". Driessens: „Normaal is het geen drama dat je even moet wachten, maar soms kunnen 100 meter be langrijk zijn. Dat was vandaag. Ik heb het nog eens mee gemaakt. In een Parijs-Nice met Van Looy. Die verloor op die manier de ronde. Door 100 meter". Over zijn mislukte poging om te rug bij de kopgroep te komen, vertel de Eddy Merckx de grote inspanning niet aangedurfd te hebben toen hij merkte dat het moeilijk ging. „De wind stond ongunstig, ik wilde niet tot het uiterste gaan, wat ik had moe ten doen om die kopgroep te achter halen". Losjes, zonder een spoor van de slag die hem halfweg de Ronde van Frankrijk trof, liet Eddy Merckx zijn gedachte gaan over deze voor de wie lersport gedenkwaardige zevende juli. Een dag, waarop hij het slachtoffer de minst geëmotio neerde was. E. Elbertse, Zomerweg 51, Kloe- tinge: „Waarom stuurt Eddy Merckx een luitenant van hem mee met een ontsnapping? Wat voor nut heeft dat?" JAN JANSSEN: „Om een ont snapping zo weinig mogelijk te laten opleveren. Want een man van Merckx rijdt uiteraard niet in een vluchtgroep. Hij zal proberen af te stoppen." J. de Graaf, Havermanstraat 37, Breda: „Denkt u dat er een kans is dat Zoetemelk de Tour wint?" -'JAN JANSSEN: „Ik geef hem een grote kans. Z'ijn kans is giste ren flink gestegen." F. de Boij, Markt 2, Hulst: „Zou Zoetemelk, als hij dezelfde pech als Merckx gehad had, ook zo vaak als Merckx door Fred de Bruyne genoemd zijn op de Belgische tele visie?" JAN. JANSSEN: „Fred is een Belg en Eddy ook. Fred Racké en Jean Nelissen hebben het ook meer over Nedérlanders dan Bel gen." C. Wagemakers, Steenovense- baan 32, Oosterhout: „Hoe is de puntentelling voor het bergklasse- ment en voor het puntenklasse ment?" JAN JANSSEN: „De punten telling voor het bergklassement varieert, al naar gelang van de categorie van de cols. Voor een berg van de eerste categorie krijgt de eerste 15 punten, de tweede 10 enz. voor een berg van de tweede categorie krijgt de eerste 12 en de tweede 9 punten. Des te mak kelijker de berg, des te minder punten worden er dus uitgedeeld. De eerste vijftien aankomenden in een etappe krijgen punten voor het puntenklassement. De eerste krijgt 30, de tweede 25, de derde 20, de vierde 16, de vijfde 14, de zesde 12, de zevende 10 en ver volgens gaat het met een punt naar beneden." G. Moret, Langenoordstraat 132, Zevenbergen: „Hoe zwaar is in de Tour een fiets in de vlakke etappes en hoe zwaar in de berg etappes?" JAN JANSSEN: „Doorgaans worden dezelfde fietsen gebruikt. Alleen in speciale ritten met de aankomst op een berg, zoals bij voorbeeld de rit naar de Puy de Döme, wordt wel overgestapt op lichtere fietsen. Een normale fiets weegt 9 kilo en een lichte 7,5." Wanneer u Jan Janssen een vraag wilt stellen over Tour-zaken die u bezighouden, kunt u dat vanavond doen tussen 18.30 en 19.30 uur. Men dient daarvoor onze sportredactie te bellen, telefoon Breda (01600)- 22341. toestel 215 of toestel 143. TIENDE ETAPPE 13,5 km Doorkomst op de col Du Grand Bois (derde categorie). 1 Guimard, 2 Merckx, 3 Motta, 4 Van Impe. 5 Zoetemelk, 6 Ocana, op 5 seconden het peloton. 24 km Demarrage van Rivory. 25 km Rivory heeft 40 seconden. 30 km Peloton ligt drie minuten achter. 45 km Rivory heeft 7 minuten voorsprong. 46 km Tino Tabak staakt de strijd. De afgang van Eddy Merckx. Hier tijdens zijn vertwijfelde poging om bij de leiders te komen. 6b km Voorsprong Rivory daalt: 5 minuten. 75 km Voorsprong Rivory nog maar 1.30. 89 km Rivory ingelopen door het peloton. 109 km Letort demarreert. 111 km Groep in de achtervol ging: Merckx, gebroeders Pettersson, Zoetemelk, Van Impe, Ocana, Gui mard, Thevenet, Roger de Vlaeminck, Paoline, Zubero, Mortensen en La- bourdette. 112 km Peloton pakt groep Merckx terug, Letort 20 seconden voor. 120 km Doorkomt op col de Croix Bayard (vierde categorie). 1 Letort, op 40 seconden 2 Wagtmans, Eddy Merckx en vervolgens het eer ste deel van het peloton dat in stuk ken gevallen is. 139,5 km Doorkomst op col de Berlond (vierde categorie). 1 Letort, op 15 seconden 2 Van Impe, 3 Zoete melk en vervolgens de rest van het eerste deel van het peloton, waaruit Wagtmans teruvalt door lekke band. 150 km Danguillaume en La- bourdette uit het eerste peloton op jacht naar Letort. 156,5 km Doorkomst op de col du Cucheron (eerste categorie). 1 Letort, op vijf seconden 2 Van Impe, 3 Merckx, 4 Zoetemelk, 5 Oca na, 6 Thevenet, 7 Gösta Pettersson, 8 op 20 seconden Mortensen. Op 25 seconden het eerste deel van het peloton onder leiding van Guimard. 157 km Eddy Merckx rijdt lek, Luis Ocana demarreert, rest van de kopgroep gaat mee. 159 km Danguillaume en Gui mard lossen uit de kopgroep die 40 seconden voorsprong heeft op Merckx 169,5 km Doorkomst op de col de Porte (eerste categorie). 1 Ocana, 2 Thevenet, 3 Gösta Pettersson, 4 Zoetemelk, op 35 seconden Van Impe, op 1.05 Guimard, op 1.40 Lopez- Carril en Agostinho, op 2 minuten Merckx, Mortensen, Tamames, Zu bero en Danguillaume. 188,5 km Thevenet wint de tiende etappe, Joop Zoetemelk ver overt de gele trui.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 13