y VEEL BEJAARDEN TE VROEG NAAR EEN TEHUIS Eén op de tien Vlucht voor slecht rapport OVERWINNING SOEHARTO COMPLEET Verplichte keuring jonge werknemers HONDERDEN SCHOLIEREN UIT ANGST AAN DE HAAL Mobex overdag id Absolute meerderheid regeringspartij ADVIES AAN MINISTER: VERZOEK AAN ARTSEN: NIET ROKEN n deze functie open. Naast het de verkoper ook n de artikelen, lartjes. Zijn s het magazijn, ïlijk alles maken de genoem- snel contact int u inlich- •ergen, Oosterhout, )0 uur kunt u eer ct3, binnenland Pi Grote bejaarden tehuizen zijn getto'shet is om te huilen' MATIG „VER, VRIJ LAND" Verboden STAF DEN IS EN DAL SCHORT ULTIMATUM OP Mr. van Boven KUNSTFRAUDE THE BEST THERE IS... 0 1 Dinsdag 6 juli 1971 i '1chting oliek onderwijs :enhage en effen voor de Mariaschool, imarkt 3, Breda e vijfde klas. aties te richten juli a.s. t Secretariaat van de ig. laan 47, Breda. IJIT EEN verklaring van de direc teur van de Katholieke Vereniging van Bejaardentehuizen, drs. A. Jans sen, blijkt dat dertig procent van «nze bejaardentehuizen niet deugt. Dat wil zeggen dat liefst 550 tehui zen zouden moeten worden afge keurd omdat ze niet voldoen aan de eisen van veiligheid, hygiëne en op pervlakte. Ombudsman Marcel van Dam heeft aangetoond wat voor ten Jemelschrcierule toestanden er in sommige bejaardentehuizen heersen. Vooral de bejaardenoorden op com merciële grondslag hebben wat dit betreft vaak een kwade naam en daarvan hebben we er nog altijd ruim 600 met samen meer dan 10.000 bedden. Maar ook als winst maken niet het motief is voor het onder dak brengen van bejaarden, dan is er niet zelden sprake van «rregaande betutteling. Slechts een klein deel acht procent van de oudere Nederlanders woont in ver- zorgingstehuizen voor bejaarden. (Samen met de verpleegtehuizen en de overige inrichtingen komt men op bijna 11%). Soms lijkt het erop dat het gehele ouderdomsvraagstuk ten onrechte wordt vereenzelvigd met die toch vrij kleine groep. An derzijds vragen ze om verschillende redenen zeer veel aandacht, want deze bejaarden vormen een kwets bare groep. Viereneenhalf procent van hen is praktisch voortdurend bedlegerig, negen procent is volledig hulpbehoevend. Er is dit jaar al heel wat te doen geweest over de verzorgingstehui zen, eerst omdat minister Schut de bouw .ervan is gaan afremmen en toen omdat uit een rapport bleek wat voor toestanden er in veel be jaardentehuizen wel heersen. Vaak wordt gezegd dat oude mensen een tehuis in„vluch-ten" bij gebrek aan alternatieven. Maar hebben we teveel huizen? Dr. C. Leering. ge neesheer-directeur van het Arnhem se verpleegtehuis ..Regina Pacis" heeft eens gezegd: Wr lopen het risico dat er op den duur te veel gebouwd wordt, maar beter één bed te veel dan één te weinig. Eén te weinig betekent dat je mensen die er aanspraak op hebben niet kunt helpen. Vorig jaar is er voor het eerst een nagenoeg volledige „statistiek van de bejaarden - oorden" gepubliceerd, namelijk die over 1967. Slechts 4 bejaardentehui zen leverden het CBS geen gege vens. Op 31 december 1967 waren er in ons land 1856 bejaardenoorden. In die 1856 tehuizen werden toen 19.713 bejaarden verzorgd. Gemid deld was er toen voor 8 van de 100 bejaarden een bed beschikbaar, maar tussen de provincies onderling waren nogal grote verschillen. De provincie Utrecht spande de kroon met bijna 11 bedden voor elke 100 bejaarden, dan volgden Gelderland en Noord-Brabant met elk 9,7 en het laagst stond Drente met 5,9 bedden. Opmerkelijk was het krappe aanbod van bedden in de drie grote steden: Amsterdam 4,3, Den Haag 5,3 en Rotterdam 5,4. Volgens prof. Hattinga Verschure (doceert ziekenhuis wetenschappen in Utrecht) worden de oudere land genoten uit de maatschappij verdre ven door de bouw van mooie ver pleeg- en bejaardentehuizen, „keuri ge getto's", waar zij evenals gehan dicapten schandelijk worden gedis crimineerd omdat ze niet serieus genomen worden. Een rapport van de provinciale commissie van de be jaardenoorden in Overijssel schudde in juni veel mensen wakker. Bewo ners van bejaardentehuizen bleken geen gerechtvaardigde klachten te diurven uiten uit vrees voor repre sailles. Angst voor de directies en besturen, angst evengoed voor ver zorgsters en helpsters die zonder kloppen binnen komen, die eigen machtig medicijnen in bewaring ne men, die er bij willen zijn als de dokter op visite komt. Een provinciale inspectrice die drie jaar lang bejaardenoorden had gecontroleerd op het naleven van voorschriften verzuchtte: „Ik ben geneigd God op mijn blote knieën te bidden dat ik zelf het bejaardente huis nooit nodig zal hebben". Ze meldde ook: „De bejaarde krijgt vaak niet zelf de sociale bijstand en de AOW in handen, je moet 's morgens om 10 uur op het verplich te gemeenschappelijke koffie-uurtje komen, ze dringen er op aan dat je je spaargeld in bewaring geeft. Toen de politieke partij voor bejaarden vroeg of er een politieke voorlich tingsbijeenkomst in een tehuis mocht worden gegeven, antwoordde een directrice: „Nee, die politieke voorlichting geef ik zelf wel". Dr. Munnichs heeft erop gewezen dat veel bejaarden ook te vroeg naar een tehuis gaan. Wanneer de gemiddelde verblijfsduur nu zo'n zeven jaar zou kunnen worden gehalveerd, zou dat van enorme be tekenis zijn. Het zou ook betekenen dat de capaciteit van de tehuizen verdubbeld wordt. Nu is het zo dat veel bejaarden zichzelf nog wel kunnen redden, maar dat ze nu al in het tehuis gaan om er zeker van te zijn een plaatsje te hebben als het echt niet meer gaat. Dr. Munnichs over grote bejaardentehuizen: Het zijn getto's, het is om te huilen. Oude mensen accepteren dat gewoon omdat er geen alternatief is. De samenleving is zo ondoorzichtig ge worden dat oudere mensen zich vei lig willen stellen, ze willen een surplus aan zekerheid. Alleen een „pukkeltje" mee op reis naar het onbekende. Uit angst voor een slecht rapport. (Van een onzer verslaggeefsters) BREDA Elk jaar weer, als de schoolrapporten komen, lopen er leerlingen van huis weg. Uit angst voor slechte cijfers. Jaarlijks worden er in onze grote steden vooral Amsterdam is in trek vele honderden weggelopen tieners aangehouden en naar huis teruggebracht. Daarbij komen dan nog de 400 a 500 jongelui, die bij de grensposten «Joor de marechaussee worden teruggestuurd. Een onbekend aantal komt wél in het buitenland terecht. Alleen al in de maanden juni, juli en augustus worden gemiddeld meer dan honderd Nederlandse tieners als „vermist naar het buitenland" opgegeven. Vaak zijn het scholieren, die niet bevorderd werden. Soms gaat het om één onvoldoende. Meer dan eens zit er echter meer achter. Overal in ons land gaan elk jaar weer scholieren in paniek aan de haal. Een paar voorbeelden die de krantekolommen haalden; Maarten O. (16) ging er van door toen het eindrapport op komst was. Hij besloot naar Iran te vluchten. Na een liftreis van vier weken door Frankrijk en Tu- ^nis werd de berooide scholier weer thuisbezorgd. In november gingen vier Utrechtse jongens van 18 en 16 jaar er tegelijk vandoor. Zij namen een luxe vervoermiddel: de Lorelei express tot Basel, waarna de reis 1 liftend werd voortgezet naar Ita lië. Mark R. vreesde het paasrap- port. Van z'n spaarcentjes kocht hjj in maart een vliegticket naar Belfast (Noord-Ierland). Daar vond hij in de haven een baantje op een Nederlands schip, voor 2 shilling per uur en kost vrij. In een logement kon hij - samen met zeven mannen op een kamer sla pen, a raison van zeven shilling per nacht. Totdat zijn signalement ook in Belfast was doorgedrongen en een Ierse agent hem op de schouder tikte. Mark is nu weer thuis en terug op het lyceum, of althans nu met vakantie. De politie van ons omringende landen weet er over mee te praten. Aan de grenspost Maubeuge tussen Frankrijk en België voorbij Ber gen, vertelt politieagent Guy Bour geon: „Als bij jullie in Ned rland rapporten zijn uitgedeeld, kunnen we dat duidelijk merken aan een verhoogde toeloop van jongelui. Scholieren zo te zien. We zijn dan altijd wat wantrouwig". In Düssel- dorf vertelt hoofdcommissaris Met- zeler: „In de weken voordat de vakanties en vooral de grote va kanties beginnen, vindt hier een ware invasie van buitenlandse scholieren plaats. Het gaat dan echt niiet meer om enkelen, maar om honderden jonge mensen. Alle maal minderjarig. Ze komen op een schoen en een slof, rugzak op de rug, en ze vinden steun aan elkaar. De eenling krijgt gezel schap". In West-Duitsland heeft het weglopen van minder succesvolle scholieren al een zodanige omvang aangenomen (enkele zelfs met do delijke afloop: zelfmoord), dat door de stad München een „Not- dienst fur Sechserschuler" in het leven werd geroepen. („Sechser schuler" zijn leerlingen die be loond werden met een 6, het laag ste rapportcijfer in Duitsland, waar een één de hoogste waarde ring is - red. Vaak is het slechte rapport niet de direkte oorzaak, maar meer een gevolg van een relatiestoornis tus sen ouders en kinid. Mejuffrouw drs. H. v. d- Vliet, coördinerend inspectrice van vwo, havo en mavo (Den Haag e. o.) is van mening, dat het dikwijls fouten in de op voeding betreft: „Een vader en moeder diie de problemen van het kind soms niet begrijpen, omdat ze zelf geen middelbaar onderwijs hebben gehad. Vaak ook overdre- v n strengheid en dreigementen. Het is tegenwoordig vaak ook een statu'S'kwestie. Drijfveer is inder daad vaak de te hoge verwachtin gen, die ouders van hun kind heb ben.. Dan begint het met jokken over proefwerkcijfers. Uit angst. En dan ziet het kind het rapport natuurlijk met wanhoop tege moet. Onderzoekingen onder oudleer lingen van lysea in Leiden (1967) en Heerenveen (1970) hebben aan getoond, dat „goede cijfers op school geenszins een geslaagde maatschappelijke carrière garande ren". En omgekeerd ook dat meni ge „matige scholier later een top functie wist te bereiken"- Uitblinkers op school die het ook later tot succes brachten, wa ren bijvoorbeeld: Cornells Verol- me, Simon Vestdijk, (prof) Jan Tinbergen en (rabbijn) Jacob Soe- tendorp, die allen cijfergeiniddel- den van 8 tot 9 haalden op de middelbare school. Middelmatige leerlingen waren bijvoorbeeld: (Daf's) Huub van Doorne, Bert Haanstra en Bouke Roolvink, die respectievelijk op de lagere school, de kweekschool en de ambachtsschool met 6-jes en ma gere 7- tjes thuis kwamen. Slechte rapporten met onvol doenden, herexamens en doublu res, waren de weinig hoopvolle studieresultaten van de middelbare scholieren Sydney van den Bergh (nu Unilevers topman), Willem Albeda (nu hoogleraar en Eerste Kamerlid), Maarten Toonder (nu internationaal bekend stripteke naar van o. a. Tom Poes). „Maar succes is een zeer betrek kelijk begrip", aldus oud-minister mr. Maarten Vrolijk die zijn ge slaagde carrière toeschrijft aan het feit, dat hij het grote geluk heeft gehad vrijwel altijd werk te kun nen doen, dat klopte met zijn be langstelling. Er is dus voldoende hoop voor .lentvolle, maar op school niet altijd even succesvolle leerlingen. Het mag hun voorts tot troost die nen, dat er bij onderwijs op hoog niveau gesleuteld wordt aan de afschaffing „op lange termijn" van het huidige systeem van jaarlijks overgang en zittenblijven. Intussen blijven de scholieren weglopen naar een „ver, vrij land met grazige weiden, waar geen rapporten en geen problemen zijn". „Hij is het nu wel vergeten ten wij praten er niet meer over", zegt de moeder van Mark R. (die nu 16 is). „Hij praat er zelf trouwens ook niet meer over. Volgens de kinderpolitie was dat slechte rap port ook slechts een van de motie ven waardoor hij van huis gedre ven werd. Hij wilde vooral laten zien, dat hij ook zondier school wel wat kon presteren". DJAKARTA Het ziet ernaar uit dat de door de regering-Soeharto gesteunde organisatie Sekber Golkar de Indonesische parlementsverkie zingen gaat winnen met een grotere voorsprong dan verwacht. In ver scheidene delen van het land heeft zij meer dan vijftig procent van de Stemmen gekregen. De regering lijkt verzekerd van een absolute meer derheid in het 460 zetels tellende parlement, ook al omdat president lOeharto na de verkiezingen hon lerd parlementsleden mag benoe men. ■Maar de leiders van de twee grootste politieke partijen, de mo hammedaanse Nahdatul Ulama (N U) en de nationalistische partij PN1. hebben beschuldigingen geuit over geknoei met de uitslagen. Het officiële Indonesische pensbu- ;eau Antara meldde gisteren dat de Jolkar, een coalitie van zgn. functi onele groepen (militairen, ambtena ren, boeren enz.), in Midden-Java 50,52 procent van de stemmen had gekregen, In Oost-J-ava, bolwerk van Golkars grootste rivaal de Nahdatula Ulama, verwierf het regeringsblok hier en daar meer dan 60 procent, waar tegenover staat dat het op sommige plaatsen niet verder kwam dan 23 procent. De Golkar haalde ook in Medan, de hoofdstad van Noord-Sumatra, de 50 procent, aldus Antara. Volgens de zondagavond be kendgemaakte officiële uitslag voor Djakarta verwierf de Golkar daar 45 procent tegen de N U 24 procent. Ook in Midden-Java kwam de NU op de tweede plaats, en wel met 22.6 procent. Het waren de eerste parlements verkiezingen in zestien jaar in Indo nesië. Tijdens de verkiezingscam pagne is de Golkar beschuldigd van intimidatie en geweldpleging. Ook werden arrestaties gemeld, en inci denten die mensenlevens kostten- Van ongeregeldheden tijdens de ver kiezingen zelf, zaterdag, is geen ge wag gemaakt. Intussen heeft het leger het in Djakarta verschijnende studenten blad Hariah Kami voor onbepaalde tijd verboden. Volgens een militaire woordvoerder is dit gebeurd omdat het blad de „week van stilte" voor afgaande aan de verkiezingen had verbroken door publikaties over ge arresteerde mohammedanen. Voor de verkiezingen had de Gol kar zelf 30 tot 40 procent van da stemmen voorspeld. De Nahdatul Ularaia heeft onge veer 100 zetels gewonnen en is daarmee de tweede partij gewor den. De door wijlen Soekarno in 1927 opgerichte nationalistische partij (PNI) zal waarschijnlijk niet boven de 25 zetels komen. De katholieke en protestants-christelijke partijen de Partai Katolik en de Parkindo zullen met twee a drie zetels genoe gen moeten nemen. De kleinere partijen zoals de par tij van proletarische trotzkisten Par tai Moer ba, de nationalistische partij ter verdediging van de onafhanke lijkheidsproclamatie IPKI, de fede ratie van socialistisch georiënteerde moslims PSSI en de bond van ortho doxe moslims PERTI, zullen zo goed als zeker in het 460 leden tellende parlement geen enkele zetel krij gen. DEN HAAG (ANP). Een minis teriële werkgroep heeft in een inte rimrapport aan de minister van So ciale Zaken en Volksgezondheid ge adviseerd medische keuring van jonge werknemers verplicht te stel len. Deze verplichte keuring zou vergezeld moeten gaan van een be roepskeuze-advies voor de jeugdige of zijn ouders en van de afgifte van een verklaring, waaruit blijkt, dat tegen het verrichten van normale arbeid geen bezwaar bestaat of, wanneer wel bezwaar bestaat tegen het verrichten van normale arbeid, welke arbeidsbeperkingen dan nood zakelijk zijn. De „Werkgroep geneeskundige keuring van jeugdige werknemers" wil het onderzoek laten verrichten door de schoolartsen, die daartoe dan een opleiding in beroepskeuze en arbeidsgeneeskunde dienen te ont vangen. Mocht de voorarbeiidskeu- ring (het onderzoek van de school arts, dat gericht is op de geschikt heid van de betrokken jeugdige voor het verrichten van normale arbeid) niet positief uitvallen, dan zou de jeugdige moeten worden onderzocht door een speciaal daartoe opgeleide arts, de zg. beroepokeuze-arts. Dit onderzoek noemt de werkgroep de complementaire voorarbeidskeuring. Deze keuring kan ertoe leiden, dat a) de jeugdige alsnog in staat wordt geacht tot het verrichten van norma le arbeid., b) de jeugdige ten aan zien van de te verrichten arbeid zekere beperkingen in acht moet nemen, of c) omtrent de tewerkstel ling van de jeugdige overleg moet worden gepleegd met het geweste lijk arbeidsbureau, waarna een ver dere medische begeleiding aanbeve ling verdient. De werkgroep vindt dat de door haar aanbevolen maatregel de mees te bescherming biedt voor de meest kwetsbaren. De beide andere moge lijkheden, die aanwezig zijn, wijst zij van de hand. Deze andere moge lijkheden zijn een niet verplicht gestelde keuring plus een beroeps keuze-advies en een verplichte keu ring plus beroepskeuzeadvies zonder een verplichte melding van het re sultaat van de keuring aan de aan staande werkgever. Het VNO zegt in een commentaar in zijn weekblad, dat het certificaat van de complementaire voorarbeids keuring, waarop de handicaps van de jeugdige staan vermeld, een be paald stempel op hem of haar drukt- De jeugdige kan daardoor econo misch in een nadelige positie gera ken, ook al komt hij later wellicht over de geconstateerde afwijkingen heen. Er zal met die verklaringen dan ook voorzichtig moeten worden gehandeld en er zal zeker een be roepsmogelijkheid moeten komen. De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft enkele we ken geleden bij de behandeling van de voorgestelde wijziging van de Veiligheidswet de Tweede Kamer op haar verzoek toegezegd, dat hij eerst met de Kamer overleg zal plegen voordat hij de keuring van jeugdige werknemers bij algemene maatregel van bestuur zal regelen. UTRECHT (ANP) Na een ge sprek met het interimbestuur van de Willem-Amtshoeve heeft de staf van de zwakzinnigenafdelmg Den nendal gisteravond besloten het ulti matum, waarbij werd geëist dat de buitendienststelling van Dennendal- directeur J, C. Muller vóór maan dagmiddag twaalf uur ongedaan werd gemaakt, op te schorten. Dit heeft de heer J. C. Muller gisteren namens de staf meegedeeld. Vanmiddag zal het interimbestuur vergaderen met de onlangs ingestel de adviescommissie. Het verloop van dat gesprek zal beslissend zijn voo-r de terugkeer van drs. Muller, aldus de woordvoerder van de staf. AMSTERDAM (ANP) —De Ne derlandse vereniging voor jeugdge zondheidszorg, een vereniging van schoolartsen en artsen in een lei dinggevende of uitvoerende functie, die verbonden zijn aan consultatie bureaus van zuigelingen en kleuters, heeft er bij haar leden op aange drongen zich tijdens het onderzoek van jeugdigen van roken te onthou den. De vereniging doet dit in navol ging van de Algemene Nederlandse Onderwijzers Federatie (ANOF). papier oor uw pen Brieven voor deze rubriek moeten met vol ledige naam en edre* worden ondertekend. Bij publicatie zullen deze vermeld worden. Slechts bij hoge uitzondering zal van deze regel wor den afgeweken. Naam en adres zijn den bij de redactie bekend. Publicatie van brieven (verkort of onverkort) betekent niet det de redactie het In alle gevallen eens Is met 'wt houd, cq. strekking. De heer Van Boven kan mij nog meer vertellen. Jarenlang hebben de werkgevers, de goeden zijn hier niet in het geding, de democratisering in de bedrijven tegengewerkt. Perso neelsleden, die op verzoek van de vakorganisaties in de gelegenheid worden gesteld een cursus te volgen voor de ondernemingsraad, worden zelfs vaak verhinderd door een botte weigering van de werkgever, deze opleiding mee te maken. Daarenbo ven wordt bij toestemming de vak beweging de verletrekening met in gecalculeerde sociale lasten, gepre senteerd. Met deze achtergrond is het te begrijpen, dat de vakbewe ging zich volledig blijft inzetten om een verdere democratisering te be vorderen. De werkgever schijnt nog steeds niet te begrijpen, dat een goed functionerende ondernemings raad, die een open en constructief overleg voert, in het belang van de gehele onderneming werkt. De werkgever moest het op prijs stellen als bekwame kritische werknemers ook onder het lagere personeel zich beschikbaar zouden stellen voor de O. R. en daardoor deze raad meer inhoud zouden geven. Om begrijpe lijke redenen laten deze mensen zich weinig in met een onderne mingsraad. Voordat een verdere democratisering zal kunnen worden ingevoerd zullen nog verscheidene jaren verlopen. Er is geen reden voor de heer Van Boven zich zorgen te maken. ROOSENDAAL C. M. VAN DE POEL bestuurslid St. Willibrordus SCHIPHOL (ANP) De kunst en antiefegalerij op de omloop boven Schiphols vertrekhal heeft een roemloos einde gekregen en de con- cessiehoudster, de 49-jarige mevr. L. M. ter L. uit Amsterdam, is op grond van fraude in voorlopige hechtenis gesteld. Van de fraude zijn vrijwel alle 45 kunstenaars, die hun werken via deze art-shop op Sahiphol aan de man poogden te brengen, de dupe. (ADVERTENTIE) Zo'n geheugensteuntje is vandaag de dag heel gewoon. Meer dan een half miljoen mensen in Nederland kopen geregeld condooms. In de winkel of uit de automaat. Even makkelijk als een rol drop of een tube tandpasta. Ruim 70% van de verkochte condooms is 1 V Durex. En dat percentage stijgt nog steeds. Logisch. Want Durex geeft zekerheid en is niet storend in het gebruik. En er zijn geen bijverschijnselen, ook niet op langere termijn. Dat is ook de reden dat veel huisartsen het gebruik van condooms adviseren,'n veilig gevoel. Durex, een wereldbekend merk van de London Robber Company.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 9