Bouw in Biervliet hangt af van toewijzing Onderzoek giflozing Transpor ter I MOOIE JENNIFER OP POSTZEGEL ONDERWIJSNOTA BORSELE AL JAAR IN DE IJSKAST NIEUW 1 rar pak ze... ze zijn er weer! VOLGEND JAAR 39 WONINGEN Auto driemaal over de kop Grote aanvoer frambozen Muziekschool kreeg meer leerlingen v* Recreatie op Scheldedijk éi stad streek 1 Koewacht Kapelle KOSTEN BESTEK Inschrijvingen handelsregister Terhole Zwembad Goes kreeg 100.000ste bezoeker Diplomazwemmen Vogelwaarde Bredaas bedrijf ontvangt Tsjechische miljoenenorder Zomer houdt a Strandweer RIJSBERGSE DIERENARTS NAAR KENYA Dinsdag 6 juli 1971 Dinsdag 6 juli 1971 -> (ADVERTENTIE) GOUDEN BOROBUDUR PENNING Gezet met een echte zeldzame smaragd. Deze unieke penning wordt uitgegeven in het kader van de restauratie van de Borobudur waar Nederland zo'n belangrijk aandeel in heeft. Op de achter zijde is de Wajang Ardjuna, het symbool van moed en wijs* Iieid, afge beeld. 1000 ex. 6 gr. 0 22,8 mm f 99 500 ex. 12 gr. 0 28 mm 175 100 ex. 25 gr. 0 38 mm 350 50 ex. 50 gr. 0 38 mm 650 Zuiver zilver zondur smaragd 25 gr. 0 38 mm f 39 Alle gouden munten zijn genummerd en voorzien van een garantie verzekeringsbewijs. Goudgehalte 14 karaat. Prijzen inclusief B.Ï.W. Levertijd plm. 14 dagen. Te bestellen bij banken, juweliers en rechtsstrceks bij de ORANJE MUNT DEN HAAG Lange Poten 5A - Tel. 070-64.69.24* Eveneens te bestellen bij Stand - Stichting Behoud Borobudur tijdens de Pasar Malam, Oen Haag. Hengelwedstrijd Zondag orga niseerde de hengelvereniging een wedstrijd op de konijnenputten om het clubkampioenschap 1971. De uitslag luidt: 1 J. Ivens St-Jansteen, kampioen 1971, 482 punten. 2 G. Verstraeten Koewacht, 297. 3 Th. van Dam Sas van Gent, 283. 4 E. de Rijbel Temse (B). 173. 5 J. Vercau- teren Stekene (B). 167. 6 M. de Letter Koewacht, 165. 7 W. Cerpen- tier Koewacht, 164. 8 A. de Guchte- neire Moerbeke, 158. 9 F. Meche- linck Westdorpe, 158- 10 R. Lam mens Koewacht. 154. Schieting Aan de schieting op de staande wip, georganiseerd door de schuttersvereniging St.-Sebasti- aan bij A. de Schepper hebben 35 schutters deelgenomen. De uitslag luidt: Wip: Eerste hoogvogel Th. de Waele Koewacht. Tweede hoog vogel E. Inghels Koewacht. Eerste zij vogel R. Adam. Tweede zij vogel L. van Remoortere. Derde zij vogel Th. Inghels. Vierde zijvogel E. Inghels, allen uit Koewacht. Eerste kal Th. de Waele Koewacht- Tweede kal T. Valck St.-Jansteen. Derde kal Th. de Waele. Vierde kal A. Aperes beiden uit Koewacht. Wip 2: Hoog vogels: 1 Th. Inghels, 2 E. Verman dei, beiden Koewacht. Zijvogels: 1 R. Adam. 2 R. Adam, 3 R. van Gaven, allen uit Koewacht en 4 R. Duim uit Moerbeke. Kallen: 1 A. de Vos Moerbeke, 2 A. de Vos Sint Niklaas, 3 R. Duim Moerbeke, 4 A- Angenae Koewacht, 5 K. de Schep per Moerbeke. Meeste kleine vogels: A. van Damme Koewacht (vijf stuks). Diplomauitreiking Tijdens een bijeenkomst in de lagere agrarische school in Kapelle hebben 20 leerlin gen het einddiploma van deze schooi ontvangen. Op deze bijeenkomst werd in aanwezigheid van de com missie van toezicht en de ouders der geslaagden ook afscheid genomen van drie leerkrachten van deze school die een andere functie heb ben aanvaard. Het betrof de heren G. Grooters die een betrekking aan vaardde bij het mavo-onderwijs in Goes: D. L. Koppenhol die als leraar bloementeelt vertrekt naar de Lage re Agrarische-school in Zwolle en A. v. d. Vrie die leraar wordt aan de Centrale School voor Tuinbouw techniek te Ede- Schoolsportdag Op het gemeen telijk sportterrein in Kapelle werd de jaarlijkse schooldag gehouden voor de lagere scholen in Kapelle. Alleen de chr. school van Wemel- dinge en de o.l. school van Sehore deden niet mee aan dit gebeuren. Er deden ruim 200 kinderen aan mee. De wisselbeker voor de nchool die de beste prestaties leverde was in het bezit van de chr. school van Biezelinge en ging nu naar de o.l. school van Wemeldinge. De uitslag van de estafettewed strijd meisjes: 1 chr. school Kapelle, 2 chr. school Biezelinge, 3 o.l. school Kapelle. Jongens: 1 o-l. school Ka pelle, 2 chr. school Kapelle. 3 chr. school Biezelinge. In de middag zijn er kastiebal- wedstrijden geweest. De uitslag: Meisjes: 1 chr. school Kapelle, 2 o.l. school Kapelle, 3 chr. schoolBieze- linge. Jongens: 1 chr. school Kapel le, 2 o.l. school Kapelle, 3 chr. schoo Biezelinge. (Van een onzer verslaggevers) 1EKNEUZEN De verwijten die het contactorgaan Biervliet heeft gericht aan b. en w. van Terneuzen met betrekking tot onder meer het uitblijven van nieuwe woningen in de kern Biervliet zgn volgens loco-burgemeester R. Hol onverdiend. „Wij stellen als gemeentebestuur alles in het werk om de buitenker nen leefbaar te houden. Daartoe be hoort ook de bouw van nieuwe wo ningen. Wij zijn echter afhankelijk van de toewijzing door het rijk van het bouwvolume. Wij hopen dat we eind dit jaar of begin volgend jaar het bouwvolume kunnen krijgen voor een plan van 39 woningwetwo ningen in Biervliet. Zonder de toe wijzing van het bouwvolume kun nen wij ook niets uitrichten, hoe spijtig het ook voor Biervliet is", aldus wethouder Hod. een bouwslroom. waarvan ook Bres- kens en IJzendijke kunnen profite ren. Ook de heer P. de Putter, direc teur van de woningbouwvereniging Terneuzen, bevestigt dat het wach ten is op de toewijzing van het bouwvolume voor Biervliet. De wo ningbouwvereniging "heeft sinds 10 april 1970 het bestek en de tekenin gen van de woningen in Biervliet gereed liggen. Aanvankelijk zouden in Biervliet maar 20 woningen wor den gebouwd, maar men heeft er een dubbelplan van gemaakt. Het bouwplan ligt momenteel op de pro vinciale griffie in Middelburg. De heer De Putter verwacht dat eind augustus de aannemingsprijs voor de 39 nieuwe woningen in Biervliet bekend zal zijn. De bouw van deze eengezinswoningen zou gerealiseerd kunnen worden in het kader van (Van onze correspondent) TERNEUZEN Bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen zijn de navol gende zaken als nieuw ingeschre ven: Vishandel Van Dijk te Hulst, kleinhandel in vis. Pension „Brak man. eigenaar J. G. Meijer, Groede, Oostburg. Ambulante handel in aard appelen, groente en fruitbedrijf A. L. C. Schout, Hulst. W. de Jonge, Sluisk-il. Terneuzen, kleinhandel in kledingmode, woningtextielgoederen babygoed en bedden, café-restaurant „Scaldis" eigenaar, H. de Weers, Breskens. Oostburg. Bemiddelings bureau de Schepper, Hulst, café- bar-discotheek „de Drie Schouwen" eigenaar. J. C. M. Jonkergauw, Axel. A. M. Faasse, exploitatie van een motorvlet, Terneuzen. W. E. Steel, Axel. groothandel in con sumptieijs en diepvriesprodukten. Mossel- en palinghuis Lensen, cafeta- riabedrijf, eig. J. L. Lensen, Axel. „Neveko" (Nederlandse Vleespro- duktie Kombinatie) handel in var kens, rund- en pluimvee, het plaat sen van vee bij derden ter afmes- ting, het houden van toezicht, han del in veevoeders, het inrichten van stalling. Hontenisse, Kruispolderha ven Nieuwstraat 31, post Klooster- zande. Loco-burgemeester Hal merkte nog op dat de belangstelling voo-r de bouw van particuliere (premie)wo- ningen in Biervliet sterk teruggelo pen is vainwege de aanzienlijk ge stegen bouwkosten. „Daar heeft de gemeente geen enkele invloed op" zei de heer Hol. Ten aanzien van de aanleg van speelgelegenheden voor de jeugd in Biervliet zei de heer Hal dat ook deze voorzieningen de voortdurende aandacht hebben van het Terneuzense gemeentebestuur. „De buitenkernen warden echt niet vergeten", verzekerde de loco-bur gemeester. (Van onze corresnondent) MIDDELBURG —Te 13.15 uur heeft gisteren op rijksweg 58 nabij Nieuw- en St.-Joosland een vrij ern stig verkeersongeval plaatsgevon den. De bestuurder van de personenau to, de heer G. E. B. uit Vlissimgen die vanuit de richting Goes in de richting Vlissingen reed is nabij het viaduct van Nieuw- en St.-Joosland 125 in die rechterberm gereden. Dit is hoogstwaarschijnlijk veroorzaakt door het feit dat hij te ddchit langs de kant van het verharde gedeelte van de weg reed. Dahrna is hij 30 meter schuin over de weg geschoten, om vervolgens via de linkerberm in een naast de weg gelegen sloot te belanden maar niet alvorens hij driemaal over de kop was geslagen. De bestuurder is in zeer zorgwekkende toestand over gebracht naar het Bethesdazieken- huiis te Vlissingen. Zijn auto werd geheel vermeld. Schieting In café De Kraai bij G- Bogaert-De Vijlder werd een prijsschieting gehouden op de lig gende wip, waaraan 68 schutters deelnamen. Er werd geschoten op twee wippen. De uitslag luidt: Wip 1: hoogvogel E. de Waal Ossenisse. eerste zij'.ogel E. Noens Sluiskil, tweede zijvogel A. Schelfhaut Ra penburg, meeste kleine vogels, 7 stuks, R. de Bodt Terhole. Wip 2: hoogvogel P. Claessens te Lams- waarde, eerste zijvogel P. Bogaert Wychen, tweede zijvogel P. Stevens St.-Jansteen. Meeste kleine vogels. 5 stuks J. v. Damme Hulst (Van onze correspondent) KAPELLE Door het warme weer van de laatste dagen is het rijpings proces bij frambozen bijzonder snel gaan verlopen. De telers van dit prn- dukt, waarvan de meeste wonen in en rond Kapelle op Zuid-Beveland, staan voor de zware opgave om alles tijdig geplukt te krijgen. Op de vel ling in Kapeile-Biezelinge was maan dag een aanbod van 40 ton frambozen in doosjes, dat wil zeggen niet min der dan 160.000 doosjes frambozen. Alvorens deze zijn geplukt moet er heel wat gebeuren. De vraag was goed, zowel voor de binnenlandse markt als voor de industrieën. De fa brieken verwerkten de frambozen in blik of glas op sap of vriezen ze in. De prijs van de frambozen in doosjes voor verse consumptie lag maandag in Kapelle rond 2,75 per doosje met 250 gram inhoud en de fabriek be taalde toen voor dit produkt rond 2,43 per kg. De frambozentelers hebben in de komende tijd droog weer nodig maar ze hopen toch dat het minder warm zal worden want voor het plukken zijn de scholieren op grote schaal in geschakeld en reeds maandagmiddag moesten verschillende telers ervaren dat zwembad en strand meer aantrek kingskracht had op de jongelui dan de frambozenpercelen waar het tus sen 25 en 30 graden warm was. :i=EES=3yga^e!s:ytttui-t|- (Van een onzer verslaggevers) GOES De Zeeuwse muziek school ondervindt nog steeds een groeiende belangstelling. Zo blijkt uit haar jaarverslag over het vorige cur susjaar (1969 1970). De school telde toen 3012 leerlingen tegenover 2538 het jaar daarvoor. Middelburg met 644, Vlissingen met 471, Goes met 429, Axel met 140, Kapelle met 128, Hontenisse met 106, Oostburg met 119, Borsele met 58, Sluis met 21, Reimerswaal met 71 en Zaamslag met 49 leerlingen nemen in dit getal een belangrijke plaats in. In de vakken is er een opvallende verschuiving naar de „algemene mu zikale vorming" (1402 tegenover 917 het jaar daarvoor), terwijl het vak accordeon met 39 (105) een belang rijke achteruitgang boekte. Er waren 23 leerlingen „stemvorming" tegen over nul in het jaar daarvoor. De afdeling harmonie en fanfare-oplei ding steeg van 300 tot 375. de piano werd minder bespeeld482 tegen over 517 en bet harmonium/elektro nisch orgel meer 152 tegenover 145 Het aantal violisten daalde van 94 tot 86 en het aantal „blokfluit-engeltjes" van 306 tot 300. Het aantal gitaristen werd bijna gehalveerd23 tegenover 43. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) WEMELDINGE De rijkspolitie te water stelt, in overleg met de officier van justitie in Middelburg, een onderzoek in naar de juistheid van berichten als zou het tankschip „Transporter I" grote hoeveelheden giftige afvalstoffen in de Westerschelde lozen. De kapitein van het tankschip heeft de opdracht deze van Bayer- Antwerpen afkomstige stoffen te lozen 40 mijl uit de kust in de Noordzoe. De 22-jarige Jennifer Hosten van het Britse Caraïbische eiland Grenada werd op 20 november van het vorige jaar tot miss World gekozen. De regering van het eiland was zo enthousiast, dat zij besloot het meisje op een postzegel te vereeuwigen. Er is een serie van zes postzegels verschenen, waarop de mooie, in badpak geklede Jennifer samen met de kaart van het eiland staat afgebeeld. Om het geheel nóg mooier te maken, zijn de postzegels op zijde papier gedrukt. De justitie kam tegen een even tuele illegale lozing optreden op grond van de algemene politieveror deningen vam de gemeenten, die aan de Westerschelde grenzen. Vervolging op grond van de wet op de water verontreiniging is momenteel nog niet mogelijk. De wet is wel in be handeling maar nog niet officiéél van kracht geworden. De raadsleden J. de Koster (PPR) en I. van Royen (PvdA) van Borsele hebben gisteren verklaard uit goede bron vernomen te hebben dat de „Transporter I" van Bos en- Kalis N.V. inderdaad omvangrijke hoeveel heden verdund zwavelzuur op de Westerschelde overboord heeft gezet. De raadsleden wilden hun zegsman niet noemen. Andere informaties doen vermoe den dat gegevens over de mogelijke illegale lozing afkomstig zijn van een bemanningslid van de „Transporter I", dat niet lang geleden is ontslagen, Zoals gisteren bericht heeft direc teur M. Meijers van Bos eh Kalis N.V, besloten een aanklacht in te dienen tegen het avondblad dat de gegevens zaterdag heeft gepubliceerd. De heer Meijers heeft gisteren getelefoneerd naar de heer-J. Bannink, bestuurslid van de Vereniging Milieuhygiëne Zeeland en hem verzekerd dat van de lozing op de Westerschelde geen sprake is. Volgens de raadsleden De Koster en Van Royen van de gemeente Bor sele vaart de tanker „Transporter I" nu al een maand van Bayer naar de Noordzee. Het chemisch afval komt, aldus de raadsleden, nu op de stran den van Walcheren, Z.-Vlaan- deren en Zuid-Beveland terecht, met name op de door veel inwoners van Borsele en toeristen gebruikte stran den van 's Gravenpolder en Baar land (Schelde-oord). (Van een onzer verslaggevers) BORSELE Ergens in de gemeen te Borsele ligt al bijna een jaar lang een geheime nota in een „ijskast" te wachten op het moment dat zij nodig is. Alle hoofden van openbare lagere scholen, de stichting Opbouw West- Zuid-Beveland, een aantal inspec teurs van het onderwijs en 'n school arts hebben een aantal vergaderingen gehouden over de mogelijkheid dat in de gemeente Borsele de kleine openbare lagere scholen te zijner tijd zullen opgaan in een of meer streek scholen. Na de serie besprekingen werd een nota opgesteld. Men sprak echter af, dat de inhoud daarvan pas bekend zou worden gemaakt als de situatie dit vraagt. Het betreft hier de kwestie van de onrendabele een. of tweemansscho- len. In onderwijskringen in Borsele weet men echter te vertellen dat de nota uit de ijskast zal worden ge haald, als de gemeente aanstalten maakt zich in de problematiek rond de kleine schooltjes actief te gaan mengen. „Hetzij denkend, hetzij pratend". De nota zou behelzen: een opsomming van de voor- en nadelen van de kleine school, vooral in rela tie tot het kind zelf". Ook wordt een aantal voor- en na delen van de streekschool opgesomd. Daarnaast bevat de nota een aantal opmerkingen over de leefbaarheid van de kleine dorpskernen die na de herindeling door het wegvallen van gemeentehuizen en vaak ook van ouds bij gebrek aan een dorpshuis geen bindend element maar binnen hun grenzen hebben en in hun school het laatste gemeenschapsge bouw hebben. De nota zou in feite na wikken en wegen tóch neer komen op een pleidooi voor het be houd van de kleine scholen, zonder dat daarover echter een duidelijke uitspraak wordt gedaan. (Van onze correspondent) GOES Het Goese zwembad heeft gisteren de 100.0'00ste bezoe ker van dit seizoen gekregen. De Goese tweelingzusjes Ina en Lisette Reuvers, die weliswaar de zwem kunst nog niet goed machtig zijn, maar toch het bad regelmatig bezoe ken werden beiden als 100.000ste aangewezen. Wethouder J. Roose zette de beide zusjes in de bloemetjes en schonk hen ieder een paan- gymnastiek schoenen, een taart en een gratis abonnement voor 1972. Badmeester Hans de Ridder deelde mee, dat vorig jaar de 100.000ste bezoeker zich op 22 juni meldde. Hij hoopte dat, ondanks de koude junimaand waarin het bezoek aan het bad ge ring was, toch ook dit jaar de 200 000ste bezoeker nog te kunnen verwelkomen. (Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN De zone die nu in volle hevigheid ontbrand heeft duizenden gang gezet naar het verkoelen: water. De openluchtzwembad): kunnen de enorme toeloop nat welijks verwerken en ook de stranden krioelt het van i creanten. Wie het niet zo ve: wil zoeken heeft in Zeeuwse! Vlaanderen nog altijd de Schel dedijk (de Zeedijk, zegt men i Terneuzen) bij de hand. Behal ve van zon, een verfrissen! windje en lekkere ontspanniii kan men er voor hetzelfde geli genieten van een weids en boe end panorama over de Westel schelde. De foto is genomen ni bij de Watertoren in Terne: zen. ïi T p H r - t ttiTT (Van onze correspondent) IJZENDIJKE In zwembad Watergat" aan de Mlauritsweg den zaterdag de examens su^^_. zwemmen afgenomen. Voor het e ste diploma waren 17 kandida^j voor het tweede diploma 31. Het gemeenschapswerk V waarde gaat donderdag met bussen met schoolkinderen uit nisse, Hengstdijk en Vogelw naar het provinciaal domeis Wachtebeke in België. Gearceerde is water in natuurgebiedVli betekent r BREDA (ANP) De N.V. chinefabriek „Breda" voorheen ker en Rueb, lid van de Rijn-S de-groep, heeft een opdracht onl gen van een Tsjechisch ingenii bureau voor de levering van aantal belangrijke apparaten stemd voor enkele nieuw te bom kunstmestfabrieken in Oost-C land. Met deze cmninternatii concurrentie verkregen opdr.ck! een bedrag van meer dan acht 1 joen gulden gemoeid, aldus een 3 dedeling van het bedrijf. De bal de apparaten worden geheel is fabriek in Breda vervaardigd Vooruitzie voor woei en dondei opgesteld het K.N.» maandag om 18.00 Mooi zomerwee Weersvooruitzichten in c ij f middeld over Nederland. Voor woensdag: aantal ure 8 tot 14; min.-temp.: van om normaal tot 3 graden boven nt max.-temp.: van 0 tot 4 graden normaal; kans op een droge van minstens 12 uur: 95 p kans op een gehel droog etm procent. Voor donderdag: aantal ure 8 tot 14; min.-temp.: omstree] maal; max.-temp.: van 0 tot 4 boven normaal; kans op een periode van minstens 12 uur: cent; kans op een geheel dr< maal: 90 procent. Een hogedrukgebied bover oost Engeland komt dichter i Noordzee. Vandaag zonnig er bij een zwakke tot matige no ke wind. Temperaturen onge graden, zeewater 17 graden uitzichten: voorlopig zonnig strandweer. Morgen, woensdag 7 juli gen op Zoom 02.43 en 15.0: (Van een onzer verslaggevers) RIJSBERGEN De Rijsbi dierenarts P- Grondhuis gaat eet zijn vak niet zo veel voorkom stap doen: hij gaat werken in ontwikkelingsland. Op 25 juli hij af naar het Afrikaanse K1 waar hij, naar de bedoeling is, elk geval ruim zes jaar blijven. Aan het eind van de zomer - "fe weert 01.56 en de heer Grondhuis op een sta» 1 01.20 en 13.42; VTissinigen boerderij in de buurt van het sta:'; 13.13; Wemeldinge 02.33 en 14. Kitale, waar zijn werkterrein 1100 pinken uit Nederland ver»'" ten. Na kunstmatige inseminï worden de dieren verspreid over particuliere boerderijen. Met tussr pozen van ongeveer een jaar kot er nog vijf van die zendingen Nederland. Een interessante bijkomstigheid] voor de heer Grondhuis dat hij e een inbreng zal hebben in een derzoek naar de gedragingen Nederlands rundvee in de trof-, De heer Grondhuis (39) ongein») kwam 12 jaar geleden naar RijsK gen. Zijn opvolger in dat dorp, :i heer W. van Campen uit Zeeland,! al enige tijd aan het inwerken. De Rijsbergenaren krijgen 1 woensdag gelegenheid van de Grondhuis afscheid te nemen. E: 1 dan 's avonds-van half acht tot t'j-' tien een receptie in café restaU-'T] De Zwaan aan de St. Bavostraat i Konstanz 407 (-2); Rhe 283 (-8); Straatsburg 302 Plittersdorf 444 (-16); Maxai 14); Plochingen 132 (-5); Ms 344 (-22); Steinbach 128 (-6) 336 (-19); Bingen 236 (-12) 266 (-14); Trier 249 (-9); 263 (-14); Keulen 264 (-9); 440 (-3); Lobith 1062 (-6); dense kop 1028 (-6); Nijme (-10); IJsselkop 907 (-7); Ee sel 434 (-7); Deventer 31: Monsin 5458 (-24); Borghai (-82): Belfeld 1135 (pi. 7) beneden de sluis 500 (-1).

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 2