VERWACHTING IN BOCHUM Spoedig nieuwe Sojoez ruimte in BIESHEUVELS A UIT KY WIL WEL DATUM TERUGTREKKING Drees nieuwe aanpak 00 7'duikt op in Amsterdam jan 1 en g BOM klui: DRAMA IN EGYPTISCHE WOESTIJN NOG GEEN BESLUIT ABORTUS KLINIEK Zeker tien doden in verkeer Ieder een Verruiming van regeling huursubsidie binnenland buitenland 1 (Van ónze redactie buitenland) BOCHUM/MOSKOU - De directeur van liet observatorium in Bochum, professor Heinz Ka- minski, beeft verklaard dat rekening moefc wor den gehouden met de spoedige lancering van een nieuwe kunstmaan in de Sojoezserie. RADIOSTILTE New York Times onthult verder Berichten over terugkeer Peron houden aan Ongunstig jaar voor Perscombinatie KRITIEK Radio doe verslag Wolkers imm uun vc kwallen Maandag 5 juli 1971 Ondanks het tragische ongeval van de bemanning van de Sojoez-11 zullen volgens Kaminski de experimenten met het ruimtestation Sal joet worden voortgezet. de ruimtestation ter wereld, deed deze voorspellingen in een lang arti kei in het Russische Pravda van gis teren. „Men kan met vertrouwen zeggen dat de zeventiger jaren een tijdperk zullen worden van de ontwikkeling en het gebruik op grote schaal van bemande ruimtestations met wisse lende bemanningen", aldus Petrov. „Ondanks het ongelukkige verloop van de missie van de Sojoez, aldus Petrov, „heeft de bemanning haar uitgebreide programma volledig afge werkt en met groot succes. Er is nog steeds geen officiële verklaring over de doodsoorzaak van de Sojoez-be- manning. Maar van onofficiële zijde is gemeld dat de mannen op slag zijn overleden aan „een explosie van bloed naar de hersenen"." Deze snelle toeneming van de bloeddruk, aldus de woordvoerders, is veroorzaakt door het plotselinge weg vallen van de druk in de cabine van de kosmonauten toen him zuurstof- voorraad door een klein lek in de wand van de cabine in de ruimte stroomde. Het luistercentrum "Torre Bert" van de gebroeders Achile en Gian Battista Cordiglia in Turijn heeft sei nen van de Sojoez-11 op de band op genomen. De gegevens omtrent de werking van de apparatuur aan boord en de lichamelijke toestand van de ruimtevaarders blijken even voordat de radiostilte intrad opeens ongeco ördineerd en onlogisch te zijn gewor den. Het is nog moeilijk vast te stel len of deze slechte werking het eerste optrad in de apparatuur of in de re gistratie van de lichamelijke toe stand. Het Russische maanwagentje Loe- nochod-1, dat sinds 17 november van het vorig jaar op de maan verblijft, heeft gisteren na de maannacht van veertien dagen zijn werkzaamheden hervat. Alle apparatuur werkt nor maal, aldus een mededeling van Tass. Vertegenwoordigers van het Chine se ministerie van buitenlandse zaken, de Chinese academie van wetenschap pen en de Chinese regeringsdelegatie voor de grensonderhandelingen met de Sovjet-Unie hebben een bezoek gebracht aan de Russische ambassade om hun leedwezen te betuigen met het overlijden van de drie kosmonau ten. Dit berichtte zaterdag het pers bureau Nieuw-China. KAMINSKI Dit is wel nodig omdat de Saljoet volgens berekeningen van het obser vatorium in Bochum nog hoogstens drie weken in een baan om de aarde kan worden gehouden. Daarna zal het ruimtestation weer binnen de aardse dampkring komen en verbranden. In de afgelopen tien dagen is de baan van de Saljoet steeds lager ko men te liggen. De nieuwe Sojoez zal het ruimtestation van nieuwe energie moeten voorzien waardoor een stabie lere baan kan worden gevolgd, alduz Kaminski. Een vooraanstaand Russisch ruim- tegeleerde heeft gisteren verklaard, dat er meer Saljoet-ruimtestations in een baan om de aarde zullen worden gebracht en in de zeventiger jaren druk gebruikt zullen worden, on danks de tragische dood van de eer ste Saljoet-bemanning vorige week. Boris N. Petrov, wiens werk op het gebied van automatische vluchtsyste- men van het grootste belang is ge weest bij het in een baan brengen van de Saljoet, als het eerste beman- (Van onze redactie buitenland! SAIGON/NEW YORK. De Zuidvietnamese vice-president N'goeyen Cao Ky ziet wat Zuid- Vietnam betreft geen bezwaren in het vaststellen van een datum voor de terugtrekking van de Amerikaan se troepen. Ky reageerde daarmee op het nieuwe vredesvoorstel van de Vietcong-delegatie in Parijs, kort nadat president Thieu weigerde commentaar te leveren op het voor stel. Het Zuidvietnamese antwoord zou in Parijs worden gegeven, aldus Thieu. Vice-president Ky was het ook eens met het Vietcong-voorstel voor een interne Vietnamese oplossing van het conflict, zonder inmengine van buitenaf. De adviseur voor de buitenlandse veiligheid van president Nixon, dr. Henry Kissinger, heeft gisteren in Saigon vertrouwelijke gesprekken gevoerd met de Zuidvietnamese pre sident Ngoeyen Van Thieu en hoge diplomatieke en militaire functiona rissen. Vandaag zal dr. Kissinger een onderhoud hebben met vice-presi dent Ngoeyen Cao Ky. Na het uitbreken van het Tet- offensief van de Vietcong in februa ri 1968 hebben de Amerikaanse ge nerale staf en generaal William Westmoreland geprobeerd, president Johnson tot afkondiging van een nationale mobilisatie te bewegen. Dit meldde de New York Times gisteren in de achtste aflevering van haar serie over de geheime docu menten van het Pentagon De verlangens van de militaire leiders hadden heftige discussies binnen de regering tot gevolg. De president moest overwegen het. iand vrijwel op voet van oorlog te bren gen terwijl er juist steeds meer verzet kwam tegen uitbreiding van het conflict. Uiteindelijk onthief Johnson generaal Westmoreland, wiens optimistische rapporten niet hadden gerept van de mogelijkheid van een vijandelijk offensief, van het opperbevel. Intussen heeft de Amerikaanse in dustrieel, Cyrus Eaton, verklaard dat Hanoi, Moskou en Peking van vrijwel alle acties die de Verenigde Staten in Indo-Chima beraamden vooraf op de hoogte waren" en dat de geheimen van het Pentagon slechts „geheimen waren voor d" bondgenoten van Washington en voor het Amerikaanse volk". De 87- jarige Eaton kent veel communisti sche leiders persoonlijk. In decem ber 1969 bracht hij nog een bezoek aan Hanoi. Na de mislukte invasie in de Cu baanse Varkensbaai leefden de Amerikaanse president, John Ken nedy, en de geheime inlichtingen dienst CIA op voet van oorlog. Ken nedy probeerde namelijk sindsdien de activiteit van de CIA binnen da perken te houden. Dit zei een voor. malig medewerker van de CIA, lui tenant Fletcher Prouty, vrijdaga vond in een interview met de BBC Kennedy had zich de woede van de CIA op de hals gehaald door het verstrekken van twee richtlijnen' toekomstige operaties van het soori Varkensbaai dienden of zo beperkt te zijn dat geheime agenten de op dracht alleen, zonder hulp van der den, konden uitvoeren, of ze moes ten worden overgelaten aan het ver enigd comité van chefs van staven. Op de vraag of de moord op Kennedy op een of andere manier verband zou kunnen houden met het conflict met de CIA, antwoordde Prouty voorzichtig: „Dat heb ik veel mensen wel horen vermoeden, en het is natuurlijk mogelijk. Ik ben er niet van overtuigd dat de huidige wijze van voorstellen juist is. Ik geloof niet dat Oswald Kennedy al. leen heeft vermoord." ROSARIO (AFP) —De in bal lingschap in Madrid wonende oud- president generaal Juan Domingo Peron zal kandidaat worden gesteld voor de komende presidentsverkie zingen in Argentinië. Dit heeft hel Franse persbureau AFP vernomen na afloop van een geheime bijeenkomst in Rosario van de peranistisohe beweging. In Argentijnse peronistische krin gen heeft men erop gewezen dat de kandidatuur van Peron de voor naamste oorzaak is van het misluk ken van het door president Alejan dro Lanusse gepropageerde „grote nationale akkoord". Mr. Barend Biesheuvel was zaterdagavond met echtgenote te gast bij Seth Gaaikema in het Paviljoen Theater in Scheveningen. De aankomende premier amuseerde zich in de pauze best. Ook Willeke Alberti, naast Seth, zelj de grote ster van zijn nieuwe show, mengde zich in het gesprek. Het zou wel eens de laatste vrije avond van de minister-president in spe kunnen zijn. (ADVERTENTIE) DEN HAAG-BEVERWIJK <ANP) Er vindt momenteel interdeparte mentaal beraad plaats over de vraag of het besluit van de gemeenteraad van Rotterdam om door het garan deren van een geldlening medewer king te verlenen aan de totstandko ming van de STIMEZO-kliniek (de kliniek van de Stichting Medische Zwangerschapsonderbreking aan de Eben Haezerstraat in Rotterdam) in strijd is met de wet. Bij het beraad zijn betrokken de ministeries van Justitie, Binnenlandse Zaken, Sociale Zaken en Volksgezondheid en CRM. Aldus heeft minister mr. II. K. J. Beernink van Binnenlandse Zaken geantwoord op vragen van het Ka merlid P. Jongeling (GPV). Het zal niet mogelijk zijn het beraad nog voor het aftreden van het kabinel- De Jong af te ronden. Het gemeentebestuur van Bever wijk gaat op korte termijn een on derzoek instellen naar de oprichting van een abortuskliniek in liet voor malige Wit-Gele Kruisgebouw in Beverwijk. Eerder deze week heeft de Rotterdamse stichting STIMEZO aangekondigd, dat er spoedig een kliniek zal gaan werken. Alle huis artsen in Noord-Holland zouden via een schrijven hiervan in kennis worden gesteld. Het bericht van STIMEZO heeft bij het gemeentebestuur verwonde ring verwekt. Het gemeentebestuur is niet op de hoogte gesteld van de plannen. Ook de directie van het plaatselijke Rode-Kruis-ziekenhuis uit Beverwijk is niet door de stich ting benaderd en weet officieel van niets. Op de Amstel ter hoogte van de Magere Brug werden zaterdagoch tend de opnamen gemaakt voor de nieuwste James Bond film „Diamonds for ever". Op de foto zien we „007" terwijl hij aanwijzingen krijgt van regisseur Guy Hamilton. Sean O'Con- nery, de „enige echte 007" en het filmende gezelschap trokken veel be kijks. AMSTERDAM (ANP) Voor de Perscombinatie N.V. (Het Parool-De Volkskrant) is 1970 een ongunstig jaar geweest. Het verlies bedroeg f 2.383.000, terwijl 1969 nog een winst opleverde van f 1.739.000. In het jaarverslag wordt er gewag van gemaakt dat de dagbladreclame steeds duidelijker de gevolgen on dervindt van ontwikkelingen die een aantal jaren geleden reeds zijn ingezet. Genoemd wordt het steeds grotere aanbod van reclamemedia, zowel massamedia als selectieve me dia. Ondanks deze ontwikkelingen toont het toenemend aantal kranten lezers aan, aldus het jaarverslag, dat het dagblad een wezenlijke functie in het gezin vervult, zodat de toe komst van de krant, ook als recla memedium, niet somber behoeft te worden ingezien. BIJ BEINSDORP hebben vissers za terdagmiddag in liet riet langs de ringvaart van de Haarlemmermeer liet lijkje gevonden van een pasge boren baby. IN ITALIë is het nog niet zeker of vandaag het personeel- in de hotels het werk zal hervatten. De staking beperkt zich overigens tot de grote steden- VIER INDIASE gevechtsjagers en een helikopter hebben zaterdagmor gen een aanval gedaan op een dorp in het district Dinajpoer in Oost- Pakistan. Dit heeft de Pakistaanse regering in Islamabad meegedeeld. IN MIDDELKERKE is een 160 ton metend zeiljacht, toebehorend aan de Antwerpenaar Jean Claessens, op een strekdam gelopen en geëxplo deerd. Het jacht, de Caravelle. had de eigenaar 175.000 gulden gekost. IN 1970 is door brand in totaal voor f 251 miljoen directe schade aange richt. Dat is 70 miljoen gulden meer dan in 1969. Verreweg het grootste deel van dit bedrag kwam voor rekening van handel en industrie. Het aantal branden in 1970 was 17.292. In 1969: 17.779. DE BOLIVIAANSE volksambassade heeft zaterdag besloten de massa te mobiliseren om de uitwijzing van de Amerikaanse militaire missie van de CIA en FBI te bewerkstelligen. (Van onze redactie binnenland: DEN HAAG-VEGIIEL In de gemeente Leende zijn gisterochtend twee mensen bij een verkeersonge val omgekomen. Het waren de 21 jarige heer C.M. Pot uit Amsterdam, die met zijn motor door verkeerd inhalen op een tegemoetkomend» bestelauto was gebotst, en de jarige heer A.H.F. Lanslots uit Brunssum, die naast de bestuurder van de bestelauto zat. Zaterdag is de 19-jarige F. Bouw man uit Amsterdam in de gemeente West-zaan verongelukt. De jongeman, die od de bromfiets was. werd door een personenauto gegrepen, toen hij de weg Buitenshuis-Purmerend overstak. Een op de weg liggende bromfiet ser is zaterdagnacht, even na mid dernacht, in de Karstraat in Huissen (Gld.) overreden door een personen auto, waarvan de bestuurder de man niet had opgemerkt. Het slacht offer, de 54-jarige H. Joosten uit Huissen, overleed ter plaatse Bij een botsing tussen twee oerso- nenauto's op een oprit van rijksweg 9 in Uitgeest is gistermorgen de heer L.N. Tummers. inzittende van een der auto's, om het leven geko men. De heer Tummers was 40 iaar oud en woonde in Alkmaar. De 37-jarige ongehuwde Thea Swinkels uit Eindhoven is zaterdag morgen op slag gedood toen zij met haar auto frontaal in botsing kwam met een inrachtauto. Het ongeluk gebeurde op de provinciale weg V eghel-St.-Oedenrode. Zaterdagavond zijn in de Lim burgse gemeente Meiick-Herken- bosch twee 15-jarige jongens, van wie er een bij de ander achter op de fiets zat, bij het oversteken van een weg door een auto gegrepen. Een der jongens, H. Krotjé uit Roer mond. kwam om het leven de ande re werd zwaar gewond. Een inzit tende van de auto liep lichte ver wondingen op. Bij een botsing tussen twee perso nenauto's zijn zaterdagavond in AJp- hen a.-d. Rijn de 62-jarige Leidce rijksambtenaar H.F. Miggels en diens naast hem zittende Alpheuse schoondochter, de 25-jarige J. Mig- gels-Jongleen, om het lev.en geko men. De bestuurder van de andere auto werd ernstig gewond. Elders kwamen nog minstens twee personen in het verkeer om het leven. (Vervolg van pagina I) Het kabinet-Biesheuvel, aldus dl. Drees, is dat van de nieuwe aaimak Veel van het bestaande zal Kritisrj worden bezien, er zal met energii aan de toekomst worden gewerkt Hij noemde hierbij vraagstukken als de overbevolking, het aantrekkt; van buitenlandse arbeiders. |i| noodzaak om de groei van het ivei. ten af te remmen ten gunste vu andere delen van het land. Het had volgens dr. Drees, weinij zin nu al opgewonden te raken ov«| bezuinigingsmaatregelen, die in nota van het ministerie van Finc,\ ciën zijn opgesomd. Elk jaar worij zo'n nota gemaakt, het is geen stul| van het katinet-De Jong. Wat n aan afspraken is gemaakt, is n* kend. Als de nieuwe ministers o; hun terreinen met voorstellen Uj men, is er nog tijd genoeg om reageren", aldus de heer Dree». Hij kon de ongerustheid van m Amsterdamse uitgever Van Oorschoj ten aanzien van de benoeming vas drs. Schmelzer tot minister van bin tenlandse zaken niet delen, ft Drees geloofde niet dat de Schmelzer aan de positie van Nerlm land binnen de NAVO wil tornen. De nieuwe fractievoorzitter, heer Berger, zei dat op basis vas het regeerakkoord niemand hij recht heeft het kabinet-Biesheimi „rechts" te noemen. Jhr. mr. De Brauw, de nieuw minister voor het wetenschapshele.:, zei wat ongerust te zijn gewortel door de berichten over mogelijki| bezuinigingen. Een gesprek me; mr. Biesheuvel, zaterdag in (hes huis in Aerdenhout. had hem gerus- gesteld. Grotere groepen jongere zullen hoger onderwijs moeten kd nen genieten. Maar de maatschano» lijke verspilling moet worden tegen! gegaan. In het, wetenschappelijk or- derwiis zullen, bij minder doublu res, grotere vrijheden worden gels. ten dan nu het geval is. aldus ra De Brauw Maandag 5 juli 1971 (Van onze r.t.v.-rei Vanuit de vergadering werd kri tiek geuit op de benoeming van dn Udink (CHU) tot minister va Volkshuisvesting en Ruimtelijke 0-| dening „De slechtst mogelijke keu- ze", zo werd gezegd. Uitgever Van Oorschot vond hi onjuist als DS'70 naar voren ki als de partij die de bijl in de ki zet. Dr. Drees verzekerde hem d; het kabinet-Biesheuvel kunst cultuur zal blijven bevorderen, rad een aantal uitgaven kritisch zal btl zien. In zijn overzicht van het kabinet formatie roerde hij de keuze ra drs. Schmelzer op buitenlandse a ken aan. „Hier en daar wordt herin nerd aan de „Nacht van Schmelw in 1966. Dan ivordt gesuggereerd de Partij van de Arbeid niet met met hem zou willen werken. Dat onjuist. De PvdA is dit voorjar voor de verkiezingen, gaan pratc met de KVP-top oin alsnog akkoord te sluiten. Er is dus ge» sprake van dat de linkse drie dergelijk akkoord zouden weiti ren". DEN HAAG (ANP) Vanaf 1 juli kunnen ook bewoners van bepaalde voor 1960 gebouwde woningen voor aanvullende KUursubsidie in aanmerking ko men. Het gaat hierbij, aldus een mededeling van het ministerie van volkshuisvesting en ruimte lijke ordening, om woningen waarvan de huurprijs, in het kader van de huurharmonisatie, met een hoger percentage is verhoogd dan dat van de ver plichte jaarlijkse huurverhoging (voor 1971 zeven procent en voor volgende jaren zes pro cent). Voor de aanvullende huursubsidie komen zij in aan merking, die een belastbaar jaarinkomen lager dan f 17.000 hebben en hiervan meer dan eenzesde of eenzevende deel aan huur betalen- Minister Schut had deze verruiming van de regeling voor aanvullende huursubsidie toegezegd bij de parlementaire behandeling van het wetsontwerp inzake de huurharmonisatie. DE SCHRIJVERS Go mans en Jan Wolkers z een week lang moeder op het eiland Rottumer doorbrengen. Slechts van een tent, proviar radiozendertje. Dat laa contact te houden met vanwaar dit even vreen vallende initiatief vanc Het idee komt name! seerd op een Deens van de Vara. De Vara in samenwerking met een groot aantal uitzem der de titel „Alleen op e verzorgen. Godfried Bomans zoel zaamheid op van 10 tot 17 na wordt hij afgelost doo kers die tot 24 juli op zal blijven. Elke dag wore verbinding met de tydelij merplaters tot stand gebr de radioluisteraars kenr nemen van hun bevindini Deense voorbeeld ginger zeven schrijvers naar een eiland. Zjj namen toen z| banden op, waaruit later programma werd gemonte Producent van de uit: Vara's Gé Gouwswaard. „We hebben voor ons bouwvakantie uitgezocht, eiland dan werkelijk onb Normaal worden er werk: verricht. Bomans maakt zorgen dat er misschien ngen komen kijken. Hij i, er ongelukken zullen ge dat wil hij onder geen zijn geweten hebben. VI goede contacten met de te water, die in de omgi scherpt zal patrouilleren. I trouwens met alle autori stekende contacten. Indiër er zelfs een helikopter var macht worden ingeschake Beide schrijvers krijgen lyke hoeveelheid benodigd! zoals tentmateriaal, geree kookspullen. Er is een zgi Siedoos" waarin een exti maaltijd zit, bestemd voo ment dat het slachtoffei moeilyk heeft. Wolkers h verklaard dat hij van all meekrijgt niet of z0 mir gebruik zal maken. Zo ook geen foto's mee. Hij zijn herinneringen aan iet< ie op ideeën wordt geb kunt makkelijker niets bh wan .een beetle." Bomans zowel als Wolke: Ivan plan op het eiland te g ven. Beiden mochten drie drie platen meenemen. dacht oorspronkelijk aan „I „Stijfkopje verloofd" en herten riepen", maar liet inzien deze werkjes toch r Wel neemt hij zakjes blai om het zeewater schoon Bomans daarentegen neen en vrede", „English socii IN CAIRO is de 35-jarige Egypti sche ingenieur, Atia Dahmy El-Is- kander, op 17 mei gearresteerd op verdenking van spionage voor Israël, aldus werd zaterdag door het pers bureau voor het Midden-Oosten meegedeeld. CAIRO (AP) In april 1968 vloog een Egyptisch vliegtuig, met zes geologen en drie bemannings leden van de oase Siwa naar Cairo. Het is er nooit aangekomen- Het mysterie werd opgelost toen, in juni, een groep geologen liet vlieg tuig en de lijken van de negen mannen, allen Kgyptenaren. vond. Het vliegtuig had een noodlan ding moeten maken wegens pro blemen met de besturing en door brandstoftekort. In het blad Al Achram wordt verteld hoe men de lijken van acht mannen had gevonden liggend on der de vleugels en de romp van de kleine machine, een Havilland Do ve. Maar het lijk van de man die liet langst had geleefd, de tweede piloot Samir Farid, werd een kilo meter verder gevonden. In zijn zak vond men enige brieven geschre ven door de mensen aan boord, en ook van hemzelf. Farid had gezien hoe zijn lotge noten de een na de andere omkwa men van dorst en uitputting. Toen hij alleen over was schreef hij zijn laatste brief, hier en daar onduide lijk, kennelijk door de tranen die erop waren gevallen. Farid vertelt hoe al zijn metgezellen uitgeput raakten, toen bewusteloos werden, en tenslotte de geest gaven. „Ik zal spoedig aan de beurt zijn. Dit is mijn testament", schreef hij. Farid ivas van de machine weg gelopen. omdat de lijken begonnen te ontbinden en hij door de stank bevangen iverd. Hij kon zich een kilometer door de woestijn heen slepen, zakte(oen in elkaar en stierf. De lijken van de negen mannen, volkomen uitgedroogd en mum mies gelijk, zijn een paar dagen geleden naar Cairo gebracht. AS-32 I

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 4