BUITENLANDERS IN BELGIË TE SNEL VERKEER EN WATERSTAAT GAAT „OM" prees trekt ten strijde tegen particuliere auto Kapers geven zich over PLOEG-SOEHARTO NA VERKIEZINGEN VASTER IN 'T ZADEL Weduwe van 82 in huisje te Oosteind beroofd en mishandeld Hitte werd Karstens te machtig Marechaussee getroffen door kogel van collega DUIT: 40 GULDEN EN WAT PORSELEIN TERKEERSFONDS KIND VERDRINKT IN ZWEMBAD Geknoei Ravage v Koekoek vraagt verbod van schoolagenda's DODE OP OVERWEG MIJN STORT IN VIER DODEN Rijkswaterstaatplan over Reimerswaal VEERDIENST KRUININGEN PERKPOLDER MOET WEG Vicaris Roermond Dr. Simonis nam vriend tegen adviezen in mee naar Rome BIJ VECHTPARTIJ MET ARRESTANT Studente.0 tyirecteur Dr. W. A. J. M. Harkx HoofdredacteurL. Leijendekker Redactie- en administratie-adres Nieuwstraat 9, Terneuzen, tel. (01150) 79 2 Abonnementsprijs 13,70 per kwartaal; per maand 4,80. Losse nummers 15 cent, inclusief 4% B.T.W. Gironummer 1945433. MAANDAG 5 JULI 1971 25e Jaargang No. 6590 Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie 2,40. exclusief 4% B.T.W. Rubiiek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels f 1,W iedere regel méér 23 cent Kleine advertentie» bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad. 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummer: Vrijdag tot vm. 11 uur. Uitgeefster N V Uitgevers Maatschappij De Stem ar BRUSSEL (ANP) Een eerste voorlopige balans die op te maken valt na de invoering van een alge mene snelheidsbeperking op de Belgische wegen geeft het volgen de beeld: ,De Belgen zelf houden zich in de regel wel aan de sinds^ 1 juli geldende maximum snelheid van 90 km per uur. Buitenlanders ech ter rijden veelal sneller en ze wor den dan ook in grote aantallen bekeurd. Vaak blijkt dat de buitenlanders de nieuwe bepaling niet kennen. Daar komt bij dat hun verwarring in de hand gewerkt wordt door het nog in grote aantallen voorkomen van borden langs de Belgische we gen die een maximum-snelheid van 100 km per uur aangeven- De overheid heeft die borden nog niet laten verwijderen of bedek ken. In de steden en agglomeraties geldt de al lang bestaande maxi mum-snelheid van 60 km per uur, maar in Brussel bijvoorbeeld is er geen automobilist die zich aan die snelheid houdt. Het vreemde ver schijnsel doet zich dan voor dat in Brussel snelheden van over de 100 km per uur worden aangehouden terwijl buiten de stad (België is nog niet erg rijk bedeeld met vier baanswegen en autosnelwegen die uitgezonderd zijn van de maxi mumsnelheid van 90 km per uur) de snelheid dan n'otseling terug valt tot 90 km per uur. De reacties van rijkswacht en politie zijn verdeeld, maar over het algemeen toch gunstig. De rijkswacht heeft geconstateerd dat er over het algemeen veel ka'mer wordt gereden. De politie en de rijkswacht houden overigens wel rekening met het feit dat de Belg binnenkort (als door personeelsge brek bij de politie ook de controle noodzakelijkerwijs wat moet ver slappen) toch wel weer harder zal gaan rijden. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Op Verkeer en Waterstaat is het stuurwiel om. De voorman van DS'70 heeft op de zaterdag in Den Haag gehouden partijraadsvergadering van de democratisch socialisten laten blijken dat hij als minister van verkeer en waterstaat het openbaar vervoer een warmer hart toedraagt dan zijn voorganger, drs. J. A. Bakker. Dr. W. Drees jr. spak zich uit voor een selectief autogebruik, waar mee hij bedoelt dat in het bijzonder de grote vervoersstromen in het woon- en werkverkeer door trein en bus moeten worden overgenomen. ADe term „selectief autogebruik" werd in 1967 het eerst gelanceerd door de Koninklijke Nederlandse Ver eniging van Transportondernemingen t(KNVTO), die het begrip op een con gres en in een memorandum introdu ceerde. Minister Bakker voelde er niet zo veel voor; hij sprak zich meer dan eens uit voor de vrije keuze van dejconsument, ook waar het de vorm ■p zuiver vervoer betreft. Tiet laatste jaar is al een zekere kentering in het beleid bij verkeer '•4£ waterstaat gekomen. Dat was voor een deel te danken aan de staatsse cretaris. de heer M. J. Keyzer, waar van bekend is, dat hij zelf geen auto meer rijdt, sinds hij met een gruwe lijk auto-ongeluk werd geconfron teerd. Bovendien gingen de partijen waarop iiet kabinet De Jong steunde, steeds meer oog krijgen voor het openbare vervoer. Zo kon het gebeuren dat bij de jongste begrotingsbehandeling een vam de liberalen in de Tweede Ka mer voor een motie van de socialis tische drs, Ed van Thijn stemde, waarin de instelling van een ver- keersfonds werd bepleit. Deze ge dachte is in het regeer-akkoord- Steenkamp overgenomen. Van anti-revolutionaire zijde ver scheen tezelfdertijd een studie waar in het prijs-mechanisch rijden meer betalen voor het autogebruik, naarmate men op drukker tijden gn voller wegen verkeert en parkeert werd aanbevolen. Soortgelijke opvattingen kwamen vorige week in de actualiteit naar aanleiding van het jaarverslag van de Nederlandse Spoorwegen. In dat ver band schreven wij toen ook, dat de uitvoerende ambtenaren van het de partement van verkeer en waterstaat wel wat zwaar aankijken tegen de praktische uitvoering van deze theo rieën. Zeker is, dat men bij N.S. en bij de KNVTO meer verheugd zal zijn over de uitspraak van dr. Drees die overigens ruimte wil laten aan de automobiel in het recreatieverkeer dan bij de grote automobilisten- en wegvervoersorganisaties. (Zie over de partijraadsvergadering van DS '70 verder op pag. binnen/ buitenland). OMMEN (ANP) In het zwem bad in Ommen is gistermiddag de 6- jarige Basje Gieling uit Bergen (N.- H.) verdronken. Ongemerkt is het kind in het diepe gedeelte van het zwembad geraakt. In DE NOORDIERSE hoofdstad Belfast heeft zich in de nacht van zaterdag op zondag weer een golf van homaanslagen voorgedaan. Ver scheidene daarvan waren gericht te gen het Britse leger. (Van onze redactie buitenland) DJAKARTA De eerste uitsla gen van de zaterdag in Indonesië gehouden parlementsverkiezingen wijzen op een overwinning voor de door de regering gesteunde „Sekber Golkar", een losse groepering van 260 organisaties. In Djakarta heeft Golkar een voorsprong op de negen andere politieke partijen tesamen- Vo'gens de plv. gouverneur van de hoofdstad, generaal Ali Sadikin, he°ft Golkar" 80 pet. gekregen van de 2300 ambtenaren bij de stedelij ke overheidskantoren. Alle ambtena ren werden in het begin van dit jaar voor de keus gesteld: aansluiten bij Golkar of ontslag nemen. De officiële uitslag van de verkie zingen wordt eerst op 7 augustus Mevrouw Soeharto zaterdag bij de stembus. Hier wordt de kaper (in het midden) door politiemannen en recher cheurs weggevoerd nadat hij zich had overgegeven. (Van onze redactie buitenland) BUENOS AIRES Bijna 20 uur nadat hij een Amerikaanse Boeing 707 had gedwongen te landen op het vliegveld van Buenos Aires heeft de Amerikaanse kaper, Robert Lee Jackson, zich overgegeven aan de Argentijnse federale politie. Zijn metgezellin, de 23-jarige Guatema- laanse Ligia Lucrecia Sanchez, was al een uur eerder uitgestapt- Voordat bij uit bet vliegtuig kwam vroeg Jackson de 100.000 dol lar, diie hij van de maatschappij Braniff had gekregen als losgeld voor de 102 passagiers die tijdens de landing In Monterrey, Mexico, mochten uitstappen, over te maken aan zijn drie kinderen in de Ve» Staten. Het tweetal kaapte het vliegtuig vrijdag op een vlucht van Acapulco, Mexico, naar New York. Ze maak ten tussenlandingen in Mo-nterrey, in de Peruaanse hoofdstad Lima, in Rio de Janeiro en stonden sinds zater dagmiddag op het vliegveld van Bu enos Aires. Daar werden ze omsin geld door een cordon gewapende politie, die er in slaagde de banden leeg te laten lopen om te voorkomen dat het toestel weer zou opstijgen. Het schijnt dat de Argentijnse president Lanusse persoonlijk op dracht heeft gegeven tot het sturen van politie om vertrek te verhinde' ren, hoewel de Amerikaanse ambas sade bepleitte het vliegtuig te laten gaan om het leven van de zes be manningsleden niet in gevaar te brengen. Jackson was nj. gewapend en had een koffer met explosieven bij zich. De Verenigde Staten zullen om uitlevering van Jackson verzoeken, De 36-jarige kaper blijkt te zijn gedeserteerd uit de marine. In Washington deelde het minis terie van defensie mee dat Jackson als deserteur werd beschouwd, kort nadat hij op 18 mei uit gevangen schap ontsnapte. bekendgemaakt, maar men verwacht vanavond over voldoende uitslagen te beschikken om de trend te kun nen vaststellen. Maar reeds gisteren zag het er naar uit dat de regering Soeharto steviger in het zadel is komen te zitten. Volgens de tot dusver getelde stemmen zou „Golkar" in Djakarta 45 pet. hebben gekregen, in Sema rang een bolwerk van de nationa listische (regerings-) partij 60 pet, in Bandoeng 70 pet, op Bali 80 pet, in Palembang 82 pet. en in Soerabaja ongeveer 50 pet. Het Indonesische leger heeft twee kranten in Djakarta een verschij ningsverbod opgelegd, omdat ze be richten hebben gepubliceerd, die de openbare orde tijdens de verkiezin gen konden verstoren. De leiders van de beide grootste Indonesische partijen de moham medaanse „Nahdatul Ulama" en de nationalistische partij PNI heb ben gisteren melding gemaakt van geknoei met de stembussen bij de verkiezingen. De voorzitter van de „Nahdatul Ulama", Subchan Nurl Echsan, zei dat in verscheidene de len van het land de vrijheid en het geheim van stemmen niet is nage leefd. Veie stembureaus stonden on der toezicht van leden van de „Gol kar". (Van vers) een onzer verslagge- OOSTERHOUT De 82-jarige weduwe G. van Broelthoven- Peeters kreeg in de nacht van vrijdag op zaterdag om ongeveer drie uur de schrik van haar le ven. toen een onbekende man en vrouw haar huisje aan de Hoog straat 106 in Oosteind (Ooster- houfbinnendrongen en haar on der het uiten van dreigementen van haar geld beroofden. De man mishandelde haar bovendien en bracht haar met een schroeven draaier verwondingen aan haar pols toe. De daders, volgens de oude da me een man een een vrouw van middelbare leeftijd, doorzochten het hele huisje en namen onge veer veertig gulden en vijf por seleinen borden mee. Het duo liet een enorme ravage en een hevig verschrikt slachtoffer achter. De weduwe is om ongeveer kwart over drie een buurman gaan waarschuwen. Zij werd in een shock-toestand en met een diepe snijwond aan haar pols opgeno men in het St.-Josephziekenhuis te Oosterhout. Het tweetal kwam, aldus de politie, eerst binnen door een open raam in de bijkeuken, maar trof de deur naar keuken en gang gesloten. Daarna forceerden zij de voordeur, maakten ook de ge sloten deur tussen gang en voor kamer, waar de w.duwe Van Broekhoven in een alkoof lag te slapen, met scii.„evend aa.c.s open en drongen de slaapkamer van het slachtoffer binnen. Toen de vrouw de kasten in die slaapkamer doorzocht pro beerde de oude dame, die wak ker was geworden van het la waai, via gang en keuken haar huisje uit te vluchten. De man pakte haar echter vast, gooide haar op de vloer en bond een doek om haar mond. Dreigend met het gereedschap waarmee ook de deuren waren geforceerd, vroegen ze haar toen om haar geld. Nadat het slachtoffer verteld had waar haar geld lag, maakte het tweetal zich uit de voeten. Ze lieten alles in een enorme ravage achter. Enkele deuren waren uit de sponningen, matrassen waren opengesneden, alle kasten leegge gooid, alle laden leeg en de in houd ver de grond verspreid. De heer Timmermans, buurman van het slachtoffer, vertelde ons dat hij 's nachts wakker werd door het kreunen van de vrouw, die on ziin erf in een tuinstoel zat. Hij heeft toen onmiddellijk dokter en politie gewaar schuwd. DEN HAAG (ANP) De over heid moet naar de mening van het kamerlid H. Koekoek (BP)„bepaal- de schoolagenda's zo snel mogelijk In beslag nemen en voorts verbieden dat deze in de handel worden ge bracht". Het kamerlid stelt dit in schrifte lijke vragen aan de demissionaire ministers Klompé van CRM, Polak van Justitie. Veringa van Onderwijs en Roolvink van Sociale Zaken en Volksgezondheid. Hij doelt op de schoolagenda's waarin kinderen worden aangezet te lezen in wat hij noemt het „beruch te rode boekje voor scholieren" en op agenda's waarin „in hoge maite zedenkwetsende, in strijd met de moraal zijnde tekeningen" voorko men. Ook komen in beide soorten agen da's volgens het kamerlid adressen voor. waartegen vele oudera ernstige bezwaren hebben. UTRECHT (ANP) Tussen Wier den en Rijssen is gistermiddag in de spoorlijn naar Enschede op een niet- beveiligde overweg een auto onder de trein gekomen. Daarbij is de bestuurder, de 21- jairige H. Borkent uit Daarle, om het leven gekomen. De 18-jarige mejuf frouw J. Harmsen. eveneens uil Daarle. die ook in de auto zat. moest levensgevaarlijk gewond in een zie kenhuis in Enschede worden opge nomen. (Van onze speciale verslaggever) nieuw tegen het plaveisel. De toegesnelde artsen wis ten toen Karstens met wa- NEVERS. De verzen- ter op te knappen, gende hitte was Gerben Karstens te machtig gewor- Het instorten van Kars- den. Na zijn felle spurt met tens was niet alleen te wij- Eric Leman, die hij trou- ten aan de hitte van giste- wens verloor, zeeg de don- ren, maar ook aan dP gewel- kerblonde Prinsenbeker in dige krachtexplosies die de elkaar. Hij had gebrek aan super-sprinter van Pelie- lucht. Eerst herstelde hij naars moest leveren. Im- vlug, maar even later, nadat mers, hij kon op 200 meter hij de journalisten te woord van de finish nog maar am- aad gestaan, zakte de ren- per de neersmakkende Ro ger de Vlaeminck ontwij ken. Karstens, op volle snel- lig terug naar de amateurs, heid, viel bijna stil, moest De Bredanaars starten begin opnieuw aanzetten en reikte september in de derde klas- dan toch naar de tweede se. plaats. John Ncwcomhe pro- De KNVB heeft zater- Iongeerde zaterdagmiddag dagmiddag op een buiten- in een boeiende finale tegen gewone algemene ledenver- de Amerikaan Stan Smith gadering de definitieve sa- op Wimbledon zijn titel in neringslijst opgesteld. Bij de het herenenkelspel. De Aus- acht „verdoemden" die te- traliër had hier vijf sets rug moeten naar de ama- voor nodig, teurs, behoort ook het Roo- sendaalse RBC. Zoals be- (Zie verder onze sport- kend keert Baronie vrijwil- pagina's) SAARBRüCKEN (Duitsland) (AP) Vier mijnwerkers zijn bij Saarbrücken omgekomen, toen zij bedolven raakten bij een instorting op 120 meter onder de grond. IN AMSTERDAM heeft een groep van ruim zeventig Surinamers zater dag op folkloristische wijze gede monstreerd voor de onafhankelijk heid van hun land per 1 juli 1972. IN OOST-BERLIJN maakte afgelo pen weekeinde een Oostdoitse luite nant een geslaagde vlucht naar het Westen, aldus meldde de Westber- lijnse politie. (Van een onzer verslaggevers) REIMERSWAAL De raad van Reimerswaal komt vrijdag in een extra vergadering bijeen naar aan leiding van een brief die ontvangen is van rijkswaterstaat betreffende de vaste oeververbinding onder en over de Westerschelde. Volgens rijkswaterstaat moet de veerdienst Kruiningen-Perkpolder vervallen en het geld dat nu aeschiknaar is om de bootdienst te exploiteren, in de vaste oeververbinding gestoken wor den. Behalve over de structurele conse quenties hiervan gaat de raad ook vergaderen over een brief die door b. en w. aan rijkswaterstaat ge schreven is en waarin plannen zijn neergelegd over verbreding en ver dieping van en aanleg van sluizen in het kanaal door Zuid-Beveland. (Zie ook pag. Stad-Streek 2). (Van een onzer verslaggevers) ROERMOND De vicaris-gene raal van het bisdom Roermond, mgr. drs. P. van Odijk, heeft verklaard dat bisschop dr. A. Simonis van Rotterdam tegen de adviezen van de kerkelijke autoriteiten in, samen met ziji. vriend dr. J.M. Gijsen naar Rome is gereisd. Zoals bericht zien conservatieve groeperingen in het bisdom Roer mond dr. Gijsen als de ideale opvol ger van mgr. Moors. Het samen naar Rome gaar. heeft voedsel gegeven aan de veronderstelling dat mgr. Simonis zijn vriend bij paus Pauliis VI als kandidaat voor de bisschops zetel in Roermond naar voren wil schuiven. Mgr. Van Odijk noemde dp beslis sing van mgr. Simonis om ziin vriend toch mee te nemen, pube raal. ACHT JONGE AMBONEZEN heb ben zaterdagmorgen vroeg in het Vondelpark in Amsterdam twee jon gens totaal honderd gulden afhandig gemaakt. Zij hadden hun eisen kracht bijgezet met krissen en dol ken. (Van onze correspondent) AMSTERDAM Een samenloop van omstandigheden heeft ertoe ge leid dat de 25-jarige op een van de Amsterdamse afdelingsbureaus ge detacheerde wachtmeester-mare chaussee J. Helms levensgevaarlijk gewond is geraakt door een kogel uit het dienstpistool van een collega met wie hij op het punt stond twee mannen te arresteren. Dat gebeurde zaterdagmorgen om streeks 9 uur na een wilde jacht op twee mannen, de 21-iariige timmer man J. B. en de eveneens uit Am sterdam afkomstige 24-jarige M. K Toen de marechaussee J. Hendriks de zich heftig verwerende K. door een klap met het dienstpistool rot de overgave probeerde te dwingen, ging plotseling een kogel af die zich door het hoofd van marechaussee Helms boorde. In een fractie van een seconde viel er nog een schot. In zorgwekkende toestand werd de wachtmeester naar het zieken huis overgebracht, waar de artsen gisteren nog voor ziin leven voch ten. Aanvankelijk bestond er veel ver warring over de juiste toedracht van het ongeluk Volgens de eerste be richten had K tiidens de scherm ot- selingen het Distoni van wachtm. es ter Helms uit diens hand gestagen en hem daarmee in koelen bloede tw e keer door het nooid gescho ten. De prelude op dit dramatische in- Icident had plaats om 8 uur op de Nieuwedijk, waar Helms en diens collega naar toe waren gestuurd om een eind te maken aan een hevige vechtpartij K en B., die de hele nacht al aan de „rol" waren ge weest, probeerden daar de 18-jange uit België afkomstige studente Do minique Vonk en de evenoude uit Vught afkomstige en in Amsterdam studerende Josephine Raven te mo lesteren. Toen de surveillancewagen arri veerde. namen B. en K. in een witte Volvo de vlucht, die na een dolle achtervolging waaraan alle beschik bare „zes maal twee"-wa,gens deel namen, bij een café in de tuinstad Slotervaart door Helm en diens col lega werd gesignaleerd. Het tweeta) nam echter een zoda nig dreigende houding, aan. dat de bemanning ijlings per mobilofoon om bijstand vroeg. Die arriveerde op het moment dat het dramatische incident juist had plaatsgehad en Helms in een grote plas bloed bewe gingloos op straat lag.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 1