SCHREEUWEND TEKORT AAN BEJAARDENWONINGEN Eén op de tien „In vredesnaam maar met dit kabinet" GERUCHTEN OVER ONTSLAG 1100 MAN IN GRONINGEN Kunstschilder verduisterde eigen werk NIEUWE MAN OP JUSTITIE, PROF. v. AGT: gametuwtijdmee-ganaardenmb! OOK VOOR EEN PERSOONLIJKE LENING binnenland buitenland autobedrijf oudenbosch Geen reden tot hoera-roepen over plannen FIJN PUNT DRUGBELEID BAREND EN HET VUILE WERK" CHOCOLADE TELERAMA Waarom meer bars? Zaterdag 3 juli 1971' NIEUW! NIEUW! NIEUV; Gratis autorijden voor iedereen. Zonder aanbetaling op 1 elke wagen 1 jaar oil 30.000 km schriftelijke garantie. (Bij ons veilige auto mobielen garantie). Elk» wagen kan gekeurd wor. den door de A.N.W.B. (o: aanvraag) Keuringsrappor aanwezig. Arbeidsloon e- onderdelen vallen ook or. der de garantie. Wij ruiter alles in. Gratis taxatie. Lange proefrit toegestaar. Kom gauw en overtnic Uzelf. Keuze uit plm. 7; automobielen. Verlichte showroom. 0o» kunt U telefonisch uw f. nanciering doorgeve- volgens een nieuw Ameri. kaans systeem. Grote tes'. baan aanwezig; blijvendi service. Let op reklame of Radio Veronica Plymouth Valiant '66 325C NSU Sport '66 165(1 Cortina 1500 '67 185! Opel Coupé '66 1 85! Fiat 850 Spec. '69 325! Opel Kadett carv. '68 320! Fiat 600 '70 285! Opel Kadett '67 Daf 44 '68 V.W. 1200 '64 Cadillac '63 V.W. Variant '65 Opel Rekord 1700 '67 Taunus 17 M '68 Taunus 12 M T.S. '65 Taunus 20 M T.S. '66 Fiat 150 Spider 175S 205! '65 '68 '69 '64 '66 '68 '66 Fiat 124 Fiat 124 V.W. 1200 Fiat 850 Fiat 1800 Fiat 1100 Taunus 12 M Coupé '65 Austin Glider Renault Maj. Fiat 1500 Jaguar 3.4 Jaguar 3.8 aut. spaakwielen '65 Jaguar 4.2 Fiat 850 Renault 4 L Fiat 600 Fiat 850 V.W. 1300 de luxe '67 Fiat 600 Fiat 124 Opel Kadett Simca 1000 Taunus 17 M Opel 1700 Thunderbird Landau '65 '66 '67 '68 '63 '63 '66 '65 '67 '66 '69 '68 '67 '66 '67 '65 695!j EIND 1969 woonde 83% van de Nederlandse bejaarden in gewone ■gezinswoningen, 6% beschikte over een specifieke bejaardenwoning. Dr rest, iets meer dan 10%, zat in eei tehuis of inrichting. Deze wijze var ■luisvesting is eigenlijk in grote te genspraak met het uitgangspunt va ue bejaardenzorg: ze zo lang nrogi lijk zelfstandig te laten wonen. Tu: sen eigen gezinswoning en eei eventueel tehuis zou het beschikke over een wat aangepaste woning eei normale zaak moeten zijn. Dat is he niet, want er is een ontstellend te kort aan bejaardenwoningen. Natuurlijk zijn er wel gewone ge sinswoningen die geschikt zijn vooi «bewoning door bejaarden Het gaat dan om woningen die niet te groot of te bewerkelijk zijn, die zich par- ijerru of op de eerste verdieping bevinden ofwel per lift bereikbaar zijn als ze hoger gelegen zijn. Be- aarden woningen zijn volgens de ot iciële definitie huizen waarvan bi de bouw rekening is gehouden me! Je speciale behoeften van bejaarden Dank zij wat aanpassingen kan de bejaarde er op verantwoorde wijze zelfstandig blijven wonen. De mees te bejaardenwoningen zijn bestemo voor twee personen. Nog een andere vorm van zelf standige bewoning bieden de zoge naamde serviceflats: uit zelfstandige flatwoningen bestaande gebouwen .vaarin de bewoners bepaalde dien sten worden aangeboden, terwijl in iet gebouw tevens gemeenschappe- ijke ruimten zijn opgenomen. Heel wat problematiek van be iaarden is terug te brengen tot een dechte woonsituatie. Het stoken van een oude kolenkachel, een toilet ouiten met een tonnetje, een tochtig huis. Bij het al eerder genoemde \msterdamse onderzoek bleken mei minder dan 75.600 hoofdstedelijke oejaarden in huizen te wonen die vóór 1930 zijn gebouwd. En die lekkages, vochtigheid en tocht ver tonen. Dat is een situatie waardooi bejaarden wel moeten zeggen: ik gf naar een bejaardenhuis. In „Op leeftijd" zei mej. drs. W van Neck, adviseuse voor het be- jaardenwerk in Noord-Holland: Het bouwen van de bejaardenwoningen is op een ontstellende wijze achter gebleven. Men heeft het bouwen van verzorgingstehuizen altijd veel interessanter gevonden dan bejaar denwoningen. Er is ook veel te wei nig aandrang uitgeoefend op Volks huisvesting om nu eens op forse wijze woningen voor bejaarden te bouwen. De aangekondigde bouw van 60.000 bejaarden woningen in de komende vijf jaar achtte mej. Van Neok veel te weinig reden om hoera te roepen. Het ministerie van Volks huisvesting stelt dat 30 van de bejaarden een aangepaste woning nodig heeft. We tellen op het ogen blik 1.300.000 bejaarden en als we de bezettingsgraad van die wonin gen vrij hoog op 1.5 stellen, dan zijn er 260.000 woningen nodig. Momen teel hebben we 45.000 bejaardenwo- niragen. Er is dus een tekort van 215.000 woningen en we zou den er daarom 43.000 per jaar moe ten bouwen. Dan zitten we nog niet aan de ruime kant. want in 1975 zullen we 160.000 bejaarden meer hebben dan nu. Ze ziet in een fors plan voor de bouw van bejaarden woningen ook een bijkomend voor deel: veel grote en vrij goedkope buizen zouden vrij komen ten gun ste van jonge echtparen. Ze bewo nen vaak een huis waarvan de helft helemaal niet meer benut wordt Maar ze bebben ook haast geen keus: goede, aangepaste woningen zijn er nauwelijks. Overigens weet ook niemand exact hoeveel bejaar den inwonen bij een gezin of hoevee] ar zelf inwoning .hebben. De begrippen zelfstandig wonen n dienstencentrum horen bij elkaar Een dienstencentrum moet die hulp aan de zelfstandig wonende bejaar den versohaffen die het hun moge lijk maakt zelfstandig te blijven Zo'n dienstencentrum kan een hele boel functies hebben: Directe dienstverlening: warme maaltijden, pedicure, bad, wasseret te, haarverzorging enz. Signalering van noden bijvoor beeld via bezoekdiensten. Coördinatie van de dienstverle ning aan de bejaarden in het be trokken gebied. De vele langs elkaar werkende organisaties maken het al lemaal veel te onoverzichtelijk. De hulp is dan wel beschikbaar, maar wordt door de bejaarde gewoon niet gevonden. Voorlichting, bemiddeling en verwijzing naar allerlei instanties. Ontmoetingscentrum voor oude- ren. Hulp- of wijkposten zijn te beschou wen als dienstencentra op kleinere schaal. De ruimtelijke voorzieningen bestaan veelal uit een kleine recrea tie- en hobbyruimte. Soms is ook een keuken aanwezig voor verstrek king van warme maaltijden. Ook aan deze voorzieningen om het zelf standig wonen langer mogelijk te maken is een groot tekort. In het gehele land zijn er nog maar een goeie vijftig dienstencentra. Geluk kig gebeurt er op het stuk van de dienstverlening ook incidenteel heel wat, maar dienstverlening aan be jaarden zal in de eerste plaats over zichtelijk en nabij moeten zijn. Daaraan ontbreekt nog heel wat. Tel. 01652-2451 Keuze uit plm. 20 inruil auto's v.a. 50,-. Ons verkoopshowroom is gt vestigd op het nieuwe if dustrieterrein van Ouder bosch, dat gelegen tussen Oudenbosch Hoeven. Tel. 01652-245' U kunt v.a. de weg witte gevel van ons bt drijf zien. Wij zijn zon dags geopend en aan wezig zijn wij maanda! t.m. vrijdag van 10.00 W'(J 22.00 uur. Zaterdags va' 10.00 tot 18.00 uur. Zo' dags van 12.00 tot 17.0tj uur. Tel. 01652-2451 Bel en U wordt door on!fj afgehaald. Alle wage"1;- zijn gekeurd door ged' olomeerde vakmensen. (Van een onzer verslaggevers! NIJMEGEN „Hoe het is om als minister gevraagd te wor den? Een mengeling van gevoe- Llens. Je eerste gewaarwording I is er een van vereerd zijn, dat je er voor in aanmerking wordt gebracht. Maar tegelijk word je bevangen door het idee, dat je zoveel problemen over je heen zult krijgen, dat het op zijn [minst een onrustig leven gaat worden. De opdracht is boeiend en he-»« aarlijk tegelijk." Dit zegt prof. nr. A. A. M. van I Agt (41). de nieuwe KVP-minister I van Justitie in de regering-Bies heuvel. Tot zijn ministerschap was I hij sinds 1968 hoogleraar straf- en itrafprocesrecht aan de Nijmeegse niversiteit. Prof. van Agt is overigens niet van plan naar Den Haag te verhui zen. Misschien een flatje in Den I Haag om een paar dagen per week te kunnen overnachten. I Hoe mijn kinderen reageerden? Ze waren er trots op dat pappie zo vaak in de krant stond, maar per lido waren ze niet erg enthousi- i ast, want ze vonden het beroerder dat ik 's avonds niet meer met ze kan dammen". De nieuwe minister staaf bekend I als een bekwaam, tolerant en voor- uitstrevend jurist, die niet 'als enig onderwerp van gesprek het „law en order" probleem kent. Een imago dat wel bijv. zijn collega-minister drs. B. J. Üdink (Volkshuisvesting I en Ruimtelijke Ordening) aan- deeft. Professor Van Agt: „Och, een [imago geeft vaak een vertekend eld van iemand. Maakt er soms f zelfs een karikatuur van. Ik geloof tiet dat de heer Udink zo'n ge- zagshandhaver door dik en dun is. Al leg ik zelf de accenten wel wat anders. Bovendien, hij heeft als ninister van Volkshuisvesting wei- nig met dit probleem te maken. vijl ik op Justitie er middenin zit". U was lid van de stuurgroep a, het kernprogramma van de KVP heeft ontworpen. Het regeerak- I koord is nu niet direct op dat zgn. I programma-Steenkamp gebaseerd. I Toch heeft u een ministerspost ge- accepteerd, ook al staat u volgens uw eigen woorden „mentaal nog dicht bij het kernprogramma" Waarom heeft u dan „ja" ge- I zegd? I Prof. Van Agt: „In de eerste 1 plaats doe ik toch mee, omdat al- PR OF. VAN AGT druggebruik uit de straf wetgeving thans een stuk van hei programma van Steenkamp wel is overgeko men. De twee sterkste voorbeelden hiervan in het regeerakkoord vind ik de hoge prioriteit die er gege ven gaat worden aan de sociale woningbouw, terwijl ook de demo cratisering van het bedrijfsleven in mijn ogen een fijn punt in het regeerakkoord is. Dn daar zal ik ten nauwste mee te makem krij gen". „Een andere overweging is dat ik erg gevoelig ben voor de filosofie van Steenkamp dat het land toch regeerbaar moet blijven. En als we eenmaal met z'n allen in een situa tie zijn terechtgekomen, dat er geen ander kabinet gemaakt kan worden dan dit, dan vind ik het eigenlijk je plicht om, als ze dan een beroep op je doen, te zeggen: dan in vredesnaam maar met dit kabinet. Al zou in een laboratori umsituatie, dit niet het kabinet van mijn keuze geweest zijn". Van 1963 tot 1968 bent u op het ministerie verbonden geweest aan de stafafdeling wetgeving. Ho« wordt daar gereageerd op uw te rugkomst als „top-man"? „Ja, niet iedereen op het depar tement zal even enthousiast zijn over m'n terugkeer in deze positie. Ik heb er echter alle begrip voor wanneer bij de hoofdambtenaren van het departement, die me nog zo kort geleden gekend hebben, een zekere reserve aanwezig is tegenover mijn terugkeer. Dat zal aanvankelijk misschien in sommi ge verhoudingen wat moeilijk lig gen. Ik heb vroeger echter met bijna alle hoofdambtenaren een vriendschappelijk contact gehad en de reacties op m'n ministerschap warqn tot nu toe nog hartelijk" De secretaris-generaal van uw departement, nar. Mulder, was voorzitter van de gelijknamige commissie, die een rapport heeft uitgebracht over justiële rellen- bestrijding. De commissie pleit hierin voor vergaande verruiming van de bevoegdheden van politie en justitie om preventief te kun nen optreden tegen ordeverstorin gen. Dat rapport is vrijwel una niem „afrgekraaikt". Wat vindt u ervan? Prof. Van Agt: Er zijn mensen die het rapport verdedigen. Gezien de wijze waarop het in ons land is ontvangen, is het denk ik echt heel moeilijk om het uit te voeren, gesteld al dat ik het zou willen. Het gaat naar het oordeel van <Je meeste mensen veel te ver en ik ben ook geneigd t.o.v. een aantal denkbeelden van het rapport een kritische houding aan te nemen. Maar dat we nu aan de bevoegdhe den van politie en justitie geen jota moeten veranderen, durf ik ook niet te zeggen. Maar zoals het rapport er nu ligt, lijkt bet me bijna niet haalbaar het ongewij zigd te realiseren". Over het drugbeleid: „Er is een duidelijke tendens de laatste jaren de druggebruikers steeds minder te vervolgen. De vervolging wordt in toenemende mate geconcen treerd op de handel. Gebruikers worden steeds minder justitieel bejegend. En die kant moeten we op. Ik heb grote bezwaren tegen de strafbaarstelling van gebruikers en ik ga dan ook zeker overwegen de gebruikers uit de strafwetge ving te halen". „Wie een strafbepaling in staind houdt, blijft bij voortduring belast met hot bewijs dat die strafbedrei ging ook noodzakelijk is en reëel belang dient, dat niet op een ande re wijze kan worden behartigd. Ik dacht dat de wetenschappelijke ze kerheid over de schadelijkheid van een aantal drags te onvast is, om op die basis en strafbepaling te kunnen grondvesten". „Door de strafbaarstelling drijf je bovendien de druggebruikers bijeen in een moeilijk toegankelij ke underground cultuur. En daar komen vaak de ontmoetingen tot stand met die lang niet altijd fris se handelaren en daar vinden vaak de overstapjes plaats van soft naar hard drugs. Wat aanvankelijk niet zo verschrikkelijk was, wordt niet zelden tot een grote persoonlijke problematiek, om niet te zeggen een ramp". „Dat is niet zelden het negatieve effect van het inzetten van de justitiële macht tegen dit ver schijnsel". (Van een onzer verslaggevers) ALKMAAR De Alkmaarse kunst schilder Karei Pulil heeft 24 uur vastgezeten op het politiebureau op besehuldiging -an verduistering van zes schilderijen, die hijzelf had ver vaardigd, maar door de contra-pres tatieregeling eigendom van het mi nisterie van CRM zijn geworden. Twee jaar terug ontving Puhl f 4.000,- van het ministerie, waar voor hij zes schilderijen in ruil gaf De schilderijen werden bij CRM op r geslagen, zoals met het meeste werk gebeurt, dat door de overheid van noodlijdende kunsten-» wordt aan gekocht. Kort daarop verzocht de kunstschilder zijn werk terug, om dat hij een tentoonstelling in Alk maar wilde organiseren. Dit gebeurde naar de schilderijen kwamen nooit neer terug. Puhl gaf de schilderijen van vrienden en kennissen, verspreid •ver het hele land. Twee jaar lang is het ministerie bezig geweest om ze terug te krijgen. Toen dit niet lukte werd de justitie ingeschakeld. ,De heer Puhl hebben we uitgeno- ligd op het bureau te komen", ver- 4de de hoofdinspecteur J. Volwerk isteravond. „Toen hij daaraan geen evolg gaf hebben we hem aange- i ouden". Puhl verstrekte aan de politie de adressen waar de schilderijen zijn en werd vrijgelaten. De schilderijen zijn gisteravond opgehaald. Tegen de kunstschilder is verbaal opgemaakt wegens verduistering. De iff icier van justitie beslist of er een ■ervolging wordt ingesteld. „Dit is een unieke zaak", aldus oofdinspecteur Volwerk. „Ik heb sterk de indruk, dat dit •en test-case was". De beroepsvere- ïiging voor beeldende kunstenaars BBK), waarvan Puhl lid is, heeft iltijd geprotesteerd tegen het feit. dat kunstwerken, verkregen uit de con- tra-presttaie, eigendom worden van de overheid. Als er een rechtszaak van komt verwacht men een duide lijke uitspraak over het eigendoms recht. (Copyright 'Het Parool) RUIM BINNEN DE TERMIJN die hij zichzelf had gesteld, kon mr. Barend Biesheuvel meedelen dat zijn formatie was geslaagd. Nou ja zijn formatie. Mr. Biesheuvel moge dan de officiële formateur geweest zijn, het „vuile werk" heeft hij door anderen laten doen. De vijf fractie voorzitters van de in het nieuwe kabinet samenwerkende partijen komt de eer toe van de geslaagde formatie. Mr. Biesheuvel ontvangt weliswaar de complimenten en de bloemen, maar de „vijf", en mis schien nog meer prof. Steenkamp, hebben zich moeten uitsloven Die vijf hebben de formateur de kandidaat-ministers op een gouden schaal aangedragen. Samen hebben zij onaer leiding van de formateur zitten passen èn meten. Urenlang heet dfe formateur hen gevangen gehouden, net zo lang tot er voldoen de pasklare oplossingen waren. „Va rianten" heet dat in het jargon van het Binnenhof. Zo van: als Drees niet op volkshuisvesting of op on derwijs mag, dan moeten we hem zo ver zien te krijgen dat hij verkeer en waterstaat neemt. Maar willen we dan de tweede man van DS'70 op wetenschapsbeleid krijgen, dan moet die „portefeuille" veel zwaar der worden. Anders trapt Drees er niet in.. Men weet het resultaat: Drees is erin getrapt, omdat het ministerie van onderwijs en wetenschappen ongeveer gehalveerd is. Men hoeft zich niet lang af te vragen wat voor soort kabinet dat van mr. Biesheuvel is. In parlemen tair opzicht is het net zo puur als de volle melk die Barend vroeger op de boerderij bij Haarlemmerliede recht van de koe dronk. Dit parlementaire kabinet is namelijk tot stand geko men dank zij een groot aantal af spraken tussen de vijf deelnemende partijen en dank zij het formatie- werk van de vijf fractieleiders. Na Willem de Zwijger kwam er lange tijd niets, toen Abraham Kuy- per de geweldige, Colijn de zuinige en dan nu Barend de ongenaakbare. Lang en geduldig heeft mr. Biesheu vel gewacht op het premierschap. Hij zet zijn (grote) stappen in het voetspoor van grote anti-revolutio naire figuren. Weloverwogen heeft hij gewerkt aan de opbouw en nu de bekroning van zijn politieke car rière. Open-Barendkan zich nu waar gaan maken door het bestuur dich ter bij de mensen te brengen, het beleid openei te maken. Wat dit betreft is hij veel aan zichzelf ver plicht. Hij heeft zijn verschijning mee. Als hij een krachtig en eigen tijds beleid weet te voeren, dan kan dat zijn populariteit alleen maar versterken. Voorlopig moet worden betwijfeld of de oppositie veel aan dat populaire beeld af zal kunnen doen. (Van onze verslaggevers) GRONINGEN „Ik acht het op dit moment nauwelijks denkbaar, dat in het noorden van het land een industrie met elfhonderd werkne mers de poorten zal sluiten". Dat is de reactie van de heer L. Doeve, bestuurder van de CNV-textielbond „Unitas" in Enschede, op berichten die momenteel in Groningen circule ren als zou de „Groninger Kleding Unie" (GKU) in dusdanige moei lijkheden verkeren dat het werk van de elfhonderd werknemers op het spel staat. De GKU wordt gevormd door S. Muller en co nv, de nv Grol en Zoon en de „Wekotex". De GKU heeft vestigingen in Groningen, Drachten, Hoogeveen en Nieuwe- schans. De „Wekotex" heeft vesti gingen in Tilburg en het Belgische Forst Wel zei de heer Doeve dat er bij de GKU enige organisatiebureaus werkzaam zijn Er is overeenstemming te ver wachten over de voorwaarden waar onder koninklijke Drostefabrieken nv in Haarlem een bod zal uitbren gen op de aandelen van Radema- ker's koninklijke cacao- en chocola defabrieken nv in Den Haag. Dit bod zal inhouden een vergoe ding van 190 pet voor de gewone aandelen (geplaatst f 180.000) en van 100 pet. voor de 6 pet. preferente aandelen (geplaatst f 10.000). Op de 25 bewijzen van winstaandeel zal een bod worden gedaan van f 1000, Indien een naar het oordeel van Droste voldoende aantal aandeelhou ders van Rademaker het bod accep teert, ligt het in de bedoeling te komen tot een concentratie van de activiteiten van Rademaker in het bedrijf van Droste in Haarlem. Voor de 60 personeelsleden van Rademaker is een afvloeiingsrege ling getroffen, hoewel dit niet uits luit dat een enkeling naar Haarlem komt, zo deelde directeur Savrij Droste van Droste desgevraagd mee. Alle zaken van Telerama, een handelsonderneming in elektrische apparaten, in Nederland zijn sinds woensdag gesloten. Deurwaarders hebben in Haarlem, Alkmaar, IJ- muiden, Utrecht en Leiden beslag gelegd op de in deze zaken aanwezi ge apparatuur van Philips. De direc teur van Telerama is de heer H.J. Mertens (41). De heer Mertens is onbereikbaar. Ook zijn personeel (het juiste aantal is niet bekend) dat in grote onzekerheid <>rt, weet niet waar hij verblijft (ADVERTENTIE) leder mens staat wel eens voor onverwachte uitgaven. Oplossing? Een persoonlijke lening bij de NMB. Dat gaat zonder veel pape rassen of plichtplegingen. U leent bijvoorbeeld 2000,—. U lost af 18 x 127,07. Of 3500,— en u lost af 24 x 168,23. Rente en kosten zijn daar al bij inbegrepen. Stap even naar de NMB. Binnen enkele dagen is alles voor elkaar. nederlandsche middenstandsbank de bank waar óók u zich thuis voelt! Brieven voor deze rubriek moeten met vol ledige naam en adres worden ondertekend. Bij publicatie zullen deze vermeld worden. Slechts bij hoge uitzondering zal van deze regel wor den afgeweken. Naam en adres zijn dan bij de redactie bekend. Publicatie van brieven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redactie het in alle gevallen eens ik met in houd, c.q. strekkina. Met ontsteltenis verneem ik de berichten, die de laatste dagen door ons dorp (Made) de ronde doen. Alweer een bar bij in de Markt straat! 'Misschien zelfs twee, alhoe wel Made echt geen behoefte meer heeft aan weer een bar. De laatste tijd echter verschijnen zij als pad destoelen uit de grond in Made. Indien we het gaan vergelijken met dorpen in de omtrek dan komt al leen Geertruidenberg met meer ba'i s uit de verf. Maar als we gaan kij ken welke positieve punten die bars in Geertruidenberg hebben, dan moeten wij concluderen, dat die er niet zijn. Neen, het zijn alleen maar negatieve punten, die men kan aan voeren tegen de bars in Geertrui denberg. Toenemend gebruik van drugs, alcoholmisbruik en het ont staan van vechtpartijen. Als je naar het publiek gaat kijken, dan moet je constateren, dat slechts weinige be zoekers uit Geertruidenberg komen. Het merendeel zijn „buitenlanders": Rotterdammers, mensen uit Gorkum, Dordrecht, en Sliedrecht. Dat wil dus zeggen, dat de bars niet in een plaatselijke behoefte maar in een inter-regionale behoefte voorzien. Ook in Made zie ik een dergelijke ontwikkeling ontstaan die m.i- voor de plaatselijke bevolking gevaarlijk is. De ontspanningsmogelijkheden voor de plaatselijke jeugd zijn m.i. wel voldoende. Er is een Jongeren centrum „Rotonde" en daar is de Buitelaar, die leuke beatavonden or ganiseert. Het schijnt echter een verschijnsel van onze tijd te zijn, dat de jeugd daar geen genoegen mee neemt. In een tijd als de onze, waarin gestreefd wordt naar wel vaart en welzijn, schijnt de mens een steeds grotere behoefte te krij gen aan meer en betere uitgaansmo gelijkheden, Deze mogelijkheden moeten geschapen worden, maar zij moeten dan wel gericht zijn op het zo-veel-mogelijk mensen bij elkaar brengen, omdat alleen de wereld leefbaar wordt, indien de mensen goed en verstandig met elkaar kun nen praten. Daarom wordt het ook voor Made m.i. onderhand tijd om te gaan denken in de richting van het culturele werk en het professioneel opzetten daarvan, maar diat is een andere discussie. Om terug te komen op mijn uitla ting, dat veel bars in een klein dorp gevaarlijk zijn voor de mensen, die in dat dorp wonen. Want zou u zich deze situatie voor kunnen stellen. Uw zoon is met zijn vrienden in zo'n bar een pilsje gaan drinken. Er zit daar ook nog een groep „buitenlanders". Om een of andere reden ontstaat er tussen de twee groepen een ruzie. De volgende dag leest u in De Stem: Jongeman neer gestoken tijdens ruzie- Kunt u zich dat indenken? Ik vind het natuurlijk niet erg. dat er bars zijn, maar mensen die nou een erg dolle avond willen heb ben kunnen toch naar de Haver markt in Breda gaan. Verder ligt er natuurlijk nog het punt van de Marktstraat zelf. Dacht u, dat al de winkels in de Marktstraat er ten eerste financieel op vooruit gingen, dat ze meer waard worden? Vergeet u het maar, ze worden steeds min der waard en 's avonds kun je, als je er woont van het lawaai niet meer slapen. En 's maandags kun je beginnen de troep op te ruimen. Juridisch kan men het vestigen van een bar niet tegengaan, maar de publieke opinie valt niet te onder schatten. Daarom roep ik alle men sen op om te protesteren tegen „De ondergang van ons rustige dorp Ma de". Verder vraag ik de Gemeente raadsleden ran Made. deze zaak eens aan de orde te stellen. MAD E BAS VAN MEGGELEN KARDINAAL Paul Gouyon, aarts bisschop van Rennes, heeft twee stu dentenpastores uit hun priesterlijke ambtsbediening ontslagen, omdat de taakopvatting van de studentenpas tores naar zijn mening niet te rij men viel met de opdracht die hij hun had verstrekt. t

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 11