Ernstige brand in buitenhaven op schip Hans weert zou volgens ook Ir. Bogerd zou volgens geruchten ook vrienden hebben geholpen Het Vrije van Sluis nam afscheid van griffier Van Zuilen Incident bij hulp verlening ZEEUWSE WIELRENNERS IN BRABANT R. Perdeck: publiek onbevangener dan fijnproevers Hulst Biervliet Raad Sas van Gent over PZEM-affaire Aardenburg Burgerlijke stand Koewacht jtM' Namens het bestuur van het Vrije van Sluis biedt dijkgraaf Becu de scheidende griffier de erepenning van verdienste met oorkonde aan. (Van een onzer verslaggevers) HANSWEERT Bij de brand aan boord van de Damco 266 heeft zich bij de blussingswerkzaamheden een incident voorgedaan tussen hel bergingsbedrijf L. Polderman uit Hansweert, en Muller uit Terneuzen waarbij een employé van Muller, de heer D. Bruinshoofd, dusdanig werd gewond dat hij onder doktersbehan deling moest worden gesteld. De politie te water heeft besloten deze zaak in nader onderzoek te ne men. Bedevaart De afdeling Zeeuwsch-Vlaanderen heeft een be zoek gebracht aan de bedevaart plaats Beauiraing. Drie bussen, ver sierd met de Zeeuwse vlag, zijn naar dit Belgische bedevaartsoord geweest. De vlaggen waren ontwor pen door de dames De Waal uit Kloosterzande. Het succes van de bedevaart is mede te danken aan ijverige propagandisten. Rectificatie In het onderschrift van de foto bij het artikel over de bedevaart n/aar Kevelaer in de krant van gisteren is een fout geslopen. De dame, die samen met de heer J. Stevens op de foto stood, was niet zijn vrouw, zoals wij abusievelijk vermeldden, maar mevrouiw J. Ver- ket, die evenals de heer Stevens verantwoordelijk is voor de organi satie van de bedevaart. Supporters Vandaag (vrijdag) om 20 uur houdt de supportersclub van de Hulsterse amateur-wielren ner P. Godde een algemene leden vergadering in clublokaal Café Cen trum. Tijdens deze vergadering zal een nieuwe voorzitter worden geko zen. Voorts staan op de agenda de bespreking van het programma voor de komende winter en de regeling van de contributie-ophaling. Wielrennen Ter gelegenheid van de kermis wordt op maandag 26 juli de wielerronde voor amateurs verreden over een afstand van 100 kilometer. Aanvang 14.30 uur. (Van onze correspondent) BAKOE (Azerbeidsjan. CSSR): De familie van de architect Lev Ber- berov in Bakoe trekt veler blikken tot zich als het geliefde huisdier mee gaat op een wandelingetje in het plaatselijke park: het huisdiertje is (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG Te midden van gezworenen, hoofdingelanden, perso neelsleden, oud-gedienden en familieleden heeft de heer C. H. M. van Zui len wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd afscheid geno men als griffier van het waterschap het Vrije van Sluis. De heer Van Zui len heeft deze functie een kwart eeuw bekleed. Tijderus een afscheidsreceptie in ho tel „Du Commerce" in Oostburg is hem bijzonder veel dank en waarde ring toegezwaaid voor de wijze waar op hij het waterschap heeft gediend. De door verscheidene sprekers uitge sproken lof werd vertaald in een reeks prachtige geschenken, waar over de heer en mevrouw Van Zui len zich zichtbaar beduusd toonden. De heer Van Zuilen kwam op 1 april 1946 als de derde griffier sinds de oprichting in 1941 van het water schap het Vrije van Sluis via de pro vinciale griffie in Middelburg naai West-Zeeuwsch-Vlaanderen. In to taal was hij 41 jaar in overheids dienst. Dijkgraaf J. B. Becu overhandigde de scheidende griffier de erepenning van verdienste van het Vrije van Sluis met bijbehorende oorkonde, een bandrecorder, een foto van het waterschapskantoor en een aantal kopjes met het wapen van het Vrjje van Sluis. Waarderende woorden werden vervolgens gesproken door de heer A. Kostense, namens het dagelijks bestuur en de oud-gezworenen. Hij fiets en een tuinparasol aan. Namens bood als afscheidsgeschenken een het personeel en oud-gedienden sprak de heer A, de Gaag. Van die zijde 'treeg de heer Van Zuilen een schommel stoel en mevrouw Van Zui len een bloemstuk ten geschenke. De heer De Loof bracht de complimen ten over van de griffiers van Zeeuw se waterschappen en hij stelde een cadeau in het vooruitzicht. niets minder dan een leeuw van 14 maanden, weliswaar nog jong, maar alleszins het (voorzichtig) aanschou wen waard. De reuzenpoes voelt zich evenwel helemaal thuis in de men senmaatschappij. de Westerschelde de haven van Hansweert kwam binnenvaren was als eerste bij de brand en kon direct gaan blussen. Later arriveerden nog meer sche pen van deze dienst uit Terneuzen waaronder de En Avant 15, De Hol land, de Rilland, terwijl van het bergingsbedrijf L. Polderman uit Handweert ter assistentie arriveer den. De Inktvis en de Tjjgerhaai. Ook de brandweer uit Kruiningen was spoedig met twee wagens aan wezig. Nadat al dit materiaal was ingezet was de brand spoedig ge blust. Brandweerlieden van de vrij willige brandweer uit Kruiningen zijn met zuurstofmaskers de ruimte van de roef en machinekamer bin nengedrongen om de brand geheel de kop in te drukken. Ook de Saeftinge van Rijkswaterstaat uit Hansweert heeft met zijn tank van 4800 liter schuim aan de blussingswerkzaam heden deel genomen. De Saeftinge kwam echter vrij laat, namelijk een uur na de brand. Het was een toe vallige omstandigheid dat dit vaar' tuig dat normaal van 0600 uur tot 23.00 uur op de Westerschelde ope reert op het kanaal lag afgemeerd. Het diende dus eerst naar de bui tenhaven te worden geschut, het geen een uur tijd in beslag nam. In de buitenhaven lag wel een ander vaartuig van rijkswaterstaat, t.w. De ir. Harmsen, doch deze boot heeft geen blussingsapparatuur. Naar ons van de zijde van rijkswaterstaat werd meegedeeld is het aanbrengen van blusapparatuur op dit vaartuig praktisch niet uitvoerbaar. Gezien het feit dat via het kanaal door Zuid-Beveland vele vaartuigen met explosieven passeren heeft de veiligheid de volle aandacht van rijkswaterstaat. De veiligheid van opvarenden, omliggende schepen en omwonenden van het kanaal staat primair. Vandaar dat als aanzet tot grotere beveiliging reeds de Saaftin ge van rijkswaterstaat te Hansweert is gestationeerd. Met de gemeente van Kapelle en Reimerswaal is nauw overleg gaande over de bevei liging van deze vaartuigen en de gehele procedure is zo goed als rond. Gewezen werd op het vaartuig Stuyvesant van rijkswaterstaat dat gestationeerd is te Vlissingen en zo nodig bij rampen kan assisteren waarbij dit vaartuig is voorzien van zeer moderne vindingen op het ge bied van rampbestrijding te water. „Zowel van de zijde van de ge meente Reimerswaal als Kapelle zal men ten aanzien van de beveiliging op en rondom het kanaal door Zuid- Beveland steeds attent zijn en blij ven en naar een zo optimale beveili ging streven aangezien deze nog niet is bereikt", aldus Rijkswaterstaat. (Van onze correspondent) SAS VAN GENT Woensdag 7 juli om half acht zal de raad van Sas van Gent de rapporten met bij lagen bespreken met betrekking tot de PZEM-affaire. Tevens zal men over een standpunt ter zake bepalen en tot aanwijzing van een vertegen woordiger en diens plaatsvervanger ter algemene vergadering van aan deelhouders van genoemde N.V. overgaan- Veekeuring In de wijk „De Biezen" te Eede organiseerde de plaatselijke K.P.J.-afdeling de jaar lijkse veekeuring, waarbij het aantal inzendingen dat van voorgaande ja ren overtrof. De uitslag: Stieren la G. Willems; jongvee le Martha van G. Goossens; le kalfskoeien la Lau ra van G. Willems; 2e kalfskoeien la Sonja van O- van de Wijnckel; 3e kalfskoeien la Sjoukje van J. van Hal; 4e kalfskoeien la Marleen 2 van L. van Parijs; oudere koeien la Lidy van J. van Hal; la prijs groe pen: J. van Hal ;koe met de best verzorgde uier Marleen 2 van L. van Parijs. Produkti-ekoeien: 1 Betje 12 van G. Willems: 2 Pietje 29 van L. van Parijs; 3 Suzan 2 van G. Wil lems. Kampioene werd Lidy van J. van Hal. Reserve-kampioene Mar leen 2 van L. van Parijs. ONA In het café bij P. Wentz- ler kwamen de leden van de biljart club ONA bijeen voor het houden van prijskamp en de prijsuitreiking. De uitslag van deze wedstrijd was als volgt: le pr. E. Wentzler de Wolf, 2e pr. J. de Wit Wentzler, 3e pr. M. de Wit Wentzler, 4e pr. Fr. de Beyn Seghers, 5e pr- A. Picavet Steyaert, 6e pr. D. Segers Jacobs, 7e pr. J. de Wilde Segers. Voorzitter J. de Wilde reikte na deze wedstrijd de kampioensprijs uit aan M. de Wit. Ch. Fr. P. D. B. W. L. Brand In de Molenstraat te Clinge is bij de weduwe M. de Block brand uitgebroken in een berjprlaatsje achterop het erf. Dit plaatsje was gemaakt van hout en aan de zijkan-ten met riet afgezet. De brandweer was spoedig ter plaatse en kon de brand vrij snel meester worden. De schade was be perkt. WSV In de wandelsportclub WSV te Clinge hebben enkele be stuurswijzigingen plaatsgehad. Et. de Deckere heeft bedankt als be stuurslid. Verder heeft P. van Geer- truy zijn functie als secretaris neer gelegd. Mevr. I- de Deckere-Reyns is als nieuw bestuurslid gekozen en zal zich belasten met de functie van secretaresse. Verder werden nog als nieuwe bestuursleden gekozen M van Tienen-Kuycks en T. Meyel. (Van onze verslaggevers) MIDDELBURG De rijksrecherche onderzoekt in op dracht van de Middelburgse officier van justitie de waarheid van de geruchten dat de PZEM-directeur ir. T. Bogerd niet alleen ten gunste van zichzelf maar ook ten gunste van vrien den verschrijvingen heeft laten plegen. De officier van justitie, mr. T. Lebret, deelde ons mee: „Het onderzoek richt zich duidelijk op alle onregelmatigheden bij de PZEM. dus ook op de mogelijke verschrijvingen die ten gunste van niet-personeelsleden ofwel - vrienden van ir. Bogerd gedaan zijn. Tot deze vrienden zouden niet alleen industriële relaties uit Zeeland behoren, maar ook buiten de provincie wo nende kennissen van de PZEM-directeur. Intussen heeft zich in de PZEM- affaire weer een geheel andere ont wikkeling voorgedaan. Een minder heid van het PZEM-personeel heeft de aantijgingen tegen de directeur niet kunnen verkroppen en is een anonieme inzamelingsactie begonnen voor een verjaardagscadeau. Het cadeau: een paard voor de door de Zeeuwse bevolking „Ponderosa" ge doopte omstreden bungalow van T. Bogerd. De heer Bogerd is 8 juli ja rig. Hij zou dan ook een felicitatie briefje van de volgende inhoud ont vangen: Mijnheer Bogerd, hartelijk gefeliciteerd met uw verjaardag, wij hopen dat u dit geschenk van zeer velen van ons zult aanvaarden als een blijk van waardering voor het geen u voor ons in het verleden heeft gedaan. Wees ervan overtuigd dat er nog medewerkers zijn die uw goede naam nooit zullen vergeten. De al lerbeste wensen voor u en uw gezin. Personeelsleden PZEM. De actie heeft een anoniem karak ter omdat men de tegenstellingen onder het personeel niet zou willen aanwakkeren. Een tegen het „zitten blijven" van het dagelijks bestuur van de PZEM in de aandeelhoudersvergadering van deze Zeeuwse energiemaatschapoij in te dienen motie, maakt een kleine maar reële kans van slagen. Als alle gemeenten die hun standpunt nog moeten bepalen, vóór een dergelijke motie zouden stemmen, zit de beno digde meerderheid er in. Als een aantal gemeenten zich echter tegen zouden verklaren, zijn de „levens kansen" voor de motie afhankelijk van het nog onzekere standpunt van de KVP-fractie in de Provinciale Staten. Deze fractie heeft steeds ver klaard, haar handelwijze af te laten hangen van eventuele „nieuwe ont wikkelingen" De gemeente Goes is een zeer be langrijke „stem in het chapiter" van de PZEM. Goes heeft als een van de grote gemeenten 131 aandelen stemmen). Vlissingen heeft er 140. Terneuzen (dat als epige tot nu toe tegen is) 97. Middelgrote gemeen ten hebben minder stemmen Borsele 43. Axel 56, Hulst 63 Een kleine ge meente als St.-Philipsland heeft 3 aandelen. Van de 1000 gemeente-aan delen zijn er 55 nog niet uitgegeven. Tot nu toe hebben de volgende ge meenten zich vóór de motie ver klaard: Vlissingen, Reimerswaal, Sluis (evenwel zonder vastomlijnde I opdracht voor de vertegenwoordiger) Kapelle, Kortgene, Aardenburg Zierikzee, Hulst, St.-Philipsland er Brouwershaven. Voor een meerderheid in de aan deelhoudersvergadering zijn 1460 stecrunen nodig. De provincie heeft 2000 aandelen, waarvan 26 nog on uitgegeven. De PvdA, PPR en D'6i waarvan men verwacht dat zij una- I niem voor zullen stemmen, hebber, samen 714 stemmen. TERNEUZEN De discussie over moderne muziek, welke in ons blad in gang werd gezet door het bericht dat in Rotterdam een actie gaande is om hét Scherzo voor piano en orkest van Rudolf Perdeck bij het Rotter dams Philharmonisch Orkest op het repertoire te plaatsen, wordt van daag afgesloten. Wij laten nog één keer de Terneuzense toonkunstenaar zelf aan het woord: Bij deze gelegenheid mag wel eens worden uitgesproken, dat De Stem recht heeft op grote erkentelijkheid voor de royale plaats, die deze krant, zeker in vergelijking met veel andere bladen, altijd geeft voor culturele aang 'egenheden. Het blijkt ook in deze discussie. Dan, zo kort mogelijk, eerst: begripsverwar ring: met „publiek" bedoel ik blij kens het interview de mensen, die orkestconcerten bezoeken. Het gaat om inspraak binnen die groep. Deze groep zal de zendtijd voor serieuze muziek voor de radio juist wel kan sen willen geven, meer en niet min der. Dan Beethoven: eerste uitvoe ringen van de Eroioa: er was „geest drift en bewondering" en „tegen stand en wanbegrip". „Zijn (Beetho- vens) groeiende populariteit" in die dagen in Wenen (liiesers studie blz. 143). Stravinsky's Sacre: inderdaad rellen bij de première (tegen- en voorstanders), onmiddellijk daarna geweldige successen. Ander punt van ons gesprek: U kunt, geloof ik, niet volhouden, dat de door u ge noemde Nederlandse componisten het niveau van Saint Saens hebben. Immers, in elk cultuurcentrum, New York, Berlijn, Buenos Aires en wat u verder wilt noemen, is deze Fransman een levend begrip, wor den b.v, zijn pianoooncerten door de grootste musdci uitgevoerd en jammer genoeg voor Nederland Wagenaar, Voormolen en Badings zijn voor iedereen in zulke steden onbekende namen, uitgezonderd een enkele vakman, als die er is. De heer De la Ruelle zou ik willen antwoorden: inderdaad, het muziek stuk, dat duurzaam de meeste men sen boeit is het beste. De absurditeit hiervan is helemaal niet aangetoond door de heer De la Ruelle, die ik ook zijn vertrouwen in de deskundi gen, „die de massa opvoeden", wil ontnemen. Deze deskundigen hebben n-1. veel grotere blunders gemaakt, dan het publiek: Debussy hebben ze de Prix de Rome ('een soort gebrui kelijke oomponistentest in die tijd) eerst geweigerd en later gegeven, toen hij een tweede stuk voorlegde, dat hij met opzet slechter, maar meer in de smaak van de commissie had gemaakt. Ravel is deze Prix steeds geweigerd.... En de heer De Ia Ruelle zou de namen eens moeten zien van diegenen nu al lang vergeten die de Prix in die tijd wel kregen. Verklaring: deskundi gen zijn weinig objectief, omdat ze persoonlijk verbonden zijn met het muziekleven. Het grote orkestpu- bliek is onbevangener en de „ken ners en fijnproevers" van de heer De la Ruelle zijn altijd besmettelij ker voor snobisme. En wat er voor verkeerds aan is om eventueel bij een publiek te informeren of men een symfonie of een pianoconcert wil begrijp ik niet. Mozart heeft ziah voor zoieits noodt gegeneerd. Of is schrijven op bestelling amoreel? Experimenten: een tot het absurde doorgevoerde steun aan de1 meest vervelende experimenten speelt die groeperingen in de kaart, die alle experimenten willen bevriezen en ook de subsidies voor onze grote culturele verworvenheden (b.v. mu ziekscholen, orkesten) willen be snoeien. Profeten, die kunnen ver tellen welke muziek de weg wijst naar „een nieuwe muziek" zijn er nieit, al lijkt het dat schrijver van het eerste commentaar denkt dat hij zo'n profeet is. Wat saai bovendien, als we aldoor naar „vrij veel mis lukkingen" moeten luisteren, omdat ze telkens weer de weg wijzen naar de muziek van morgen, En morgen dan? Belangrijkste resultaat m.i. van de discussie op dit moment: de stelling van de hiervoor genoemde commen tator, dat de grote meesters „Van Beethoven voorop" in hun tijd wei nig waardering ondervonden, is weerlegd- TERNEUZEN R. PERDECK Geboren: Nancy dv J Overmeire I en D de Vriend, Saskia dv E Bonte I en G Bonte, Carla dv A Minnaert en M de Groote. Ondertrouwd: Louis Brusselle 231 jaar kantoorbediende te Brugge en I Jacomina Pieters kantoorbediend- 26 jaar te Aarden burg, Noël Maes 251 jaar landbouwer en Annie de Millie no 21 jaar onderwijzeres beiden tel Aardenburg, Noël Cornelissens 22 jaar schrijnwerker te Aalter (B) en j Gonie van den Bekke 23 jaar mod. nette 'te Aardenburg. Gehuwd: Alex de Smet uit Egkh en Emma de Vriend, Denis Dhont t uit Maldegem en Ilona de Wind:. Christiaan Moeyaert uit Brugge en Maria van Quekelberghe, Martinus Robijn uit Groede en Jannetje Lol>- hezoo- Overleden: Abraham Assenberg 77 f jaar echtg. van J Klaaijsen, Alphon- sius Dhondt 84 jaar geh gew. met S Pille, Francina Lere 83 jaar, Emma Moens 79 jaar echtg. van C Musson, Karei de Koeijer 70 jaar. In de Sint Baafskerk te Aarden burg heeft burgemeester M. G. M. van Berckel een tentoonstelling van werken van Jan Lokerse uit Oud- Vossemeer geopend. De landschap pen en stillevens zijn te bezichtigen tot en met 15 juli a.s. Grote schieting Zaterdagmid dag organiseert „Sint Sebastiaan" een grote beschrijfschieting op 2 staande wippen op de Gaaiperswei- de aan de Herendreef. Beide zijn berekend op 50 schutters. Boven 70 schutters wordt geschoten met groe ne vogels. Aanvang 15.00 uur. Parkeergelegenheid In de Rei naertstraat worden door de gemeen te parkeerstroken aangelegd om ver keersmoeilijkheden in de toekoms; zoveel mogelijk te vermijden in de ze vrij smalle straat. Het trottoir aan de noordzijde wordt opgescho- ven tot tegen de woningen Schieting Zondag 4 Juli organi seert de schutterssoriëteit „Sint-Se- bastiaaouit Koewacht een schie ting op de staande wip bij A. de Schepper te Koewacht. Tevens wordt er een schieting gehouden op de liggende wip bij J. de Vlieger. Beide schietingen beginnen om 3 HANSWEERT De machinekamer en de bovenliggende roef van het Zwitserse 1169 ton metende motorschip Damco 266 is gistermorgen geheel door brand verwoest. De vermoe delijke oorzaak van de brand is het warm lopen van een van de machineonderdelen in de machinekamer. Het schip was geladen met 747 ton rollen papier onderweg van Terneuzen naar Frankrijk en lag juist afgemeerd in de buitenhaven van Hansweert. ROOSENDAAL Traditiegetrouw rijden In de jeugdronde van West- drabant Zeeuwse coureurs mee. Vooral Zeeuwsch-Vlaanderen is in de ronde goed vertegenwoordigd. De ploeg van B.P. bestaat dit jaar al leen uit Zeeuwen, terwijl er ook een paar zijn ondergebracht bij de equi pes van Juweelbrood en Stella Ar- tois. Op de foto staande v.l.n.r.: Martien Joos, Paul Pieters, Jacques Knuit, Johnny v. d. Boogaert, Jacques Sa- man, Freddy Boussen, Jos Sturm, Tonny Nagelkerke, Huub Breijaart, Jos Dophemont, Anton van Hape ren, BP-ploegleider Van Meel en Jos i Magnus. Zittend v.Ln.r.: Stem-ploeg leider Wim Hendrickx uit HulstJM Tuur Neve, Ronny van Overloop, H Ronny Helms, Theo Sponselee, Ben- ny v. d. Boogaert, Charles v. d 3 Brand, Eric Krekel en Jean Paul Ca-fl Ion. Kapitein F. Admeit en zijn twee matrozen ontdekten bij het binnen varen van de haven van Hansweert rookontwikkeling. In de machineka mer stonden twee 400 pk-motoren en enkele vaten smeerolie. Verdei was daar de brandstofvoorraad van 18.000 liter gasolie. De Comby M. van het Bergingsbedrijf W. Muller uit Terneuzen die toevallig juist van

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 2