Raadsels rond ruimtevaarltragedie Drieënzestig dagen na de verkiezingen: f\ 1 k ,<jïa DESSERT KOFFIE bont Etherpiraterij spoedig I strafbaar GROTE VERSLAGENHEID IN DE GEHELE WERELD Kovacs gaat Ajax trainen Zeeuwsch- Vlaanderen heeft districts- GGD nodig Inbrekers gingen met buit concurrenten vandoor 'T&icVi zomer prijzen tlmSMang Gratis Kinderspelletje, Nü in de winkels. DEN HAAG - Mr. Barend Biesheuvel heeft gisteravond zijn 10He- poging met succes afgerond. Met de fractieleiders van KVP, ARP, CHU, VVD en DS '70 heeft hij toen na moeizame onderhandelingen overeenstemming bereikt over de politieke zetelverdeling en over de aan te wijzen ministers in het kabi net-Biesheuvel. deze week bij BURGEMEESTER ASCHOFF: OirecteurDr. W. A. J. M. Harkx HoofdredacteurL. Leijendekker Kedactie- en administratie-adres Hieuwstraat 9, Terneuzen, tel. (01150) 79 2' Abonnementsprija13,70 per kwartaal; per maand 4,80. Losse nummers 15 cent, inclusief 4% B.T.W. Gironummer 1945433 DONDERDAG 1 JULI 1971 VRIJE 25e Jaargang No. 6587 Uitgeefster N V Uitgevers Maatschappij De Stem Advertentieprijs: per mm 16 cent: minimum per advenentie 2,40. exclusief 4% B.T.W. Rubiiek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,15 Iedere regel méér 23 cent Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad. 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m 11 uur. Voor het maandagnummer: Vrijdag tot va 11 uur. (Van onze redactie buitenland) MOSKOU In de gehele we reld heerst grote verslagenheid over de tragedie van het Russische ruimteschip Sojoez-11. Het aanvan kelijke enthousiasme, gemengd met grote bewondering om de re cordvlucht van de drie Sojoez-kos- monauten is verkeerd in uitingen van diepe getroffenheid en mede leven met de nabestaanden van de slachtoffers. Met name in Moskou werd de dramatische afloop van de specta culaire vlucht als een grote schok ervaren. Vele vrouwen lieten hun tranen de vrije loop en de televisie toonde de zwartomrande portretten van de drie ruimtevaarders. De Russ'sche leiders werden over stelpt met deeln nvngshetu'sngen van staatshoofden en politici uit alle delen van de wereld. Inmid dels zijn ook de discussies op gang gekomen over de vraag wat de gevolgen van de ramp zullen zijn voor de ruimtevaart in het alge meen en de Russische ruimtevaart in het bijzonder. Hoewel de oor zaak nog niet bekend is gelooft men In ruimtevaartkringen met ze kerheid te kunnen stellen dat de uitvoering van het ruimtevaartpro gram van de Russen in een klap een vertraging van maanden, zo niet jaren heeft opgelopen. De Sojoez-11 is in de vroege woensdagochtend na een record vlucht van bijna 24 dagen het graf geworden voor drie Russische kos monauten. Evenals Sojoez' kos monaut Vladimir Komarov in april 1967 keerden Georgi Dobro-. olsk'" (43), Vladislav Volkov (35) en Viktor Pasajev (38) dood op de aardterug. Omdat van Russiche zijde oen volkomen stilzwijgen werd bewaard over de mogelijke doodsoorzaak hangen er vele raad sels omtrent de vraag hoe het tot dezo ruimtevaarttragedie beef: kunnen komen. Waaraan zijn de drie kosmonauten die langer dan enig mens voor hen ïai een toe stand van gewichtloosheid hebben verkeerd eigenlijk gestorven? Westerse ruimtevaartmedici en -deskundigen concentreerden woensdag, enkele uren na het be kend worden van de ramp, hun vermoedens op drie theorieën: 0 De drie mannen kunnen aan boord van hun ruimteschip gestor ren zijn tengevolge van een plot seling wegvallen van de druk in hun cabine. Er kan sprake zijn geweest van gebrek aan zuurstof 0 Mogelijkerwijze echter zijn er giftige gassen in het zuurstofsys teem gekomen of zijn ze het slacht offer geworden van oververhitting bij het binnentreden van de Ion-kring. De meeste aandacht gaat uit naar de mogelijkheid dat de be manning zich lichamelijk niet meer heeft kunnen aanpassen na 24 dagen gewichtloosh"'d. (Zie ook elders in dit blad) ■nUk De drie omgekomen kosmonauten (v.l.n.r.) commandant Dobrolskie, Volkov en Pasajev, gefotogra feerd aan de vooravond van de voor hen zo fataal afgelopen reis met de Sojoez -11. «y§siifc siK - r '"U I 13 Boersma De Koster Udink Drees jr. Van Veen Lardinois Engels Geertsema NEDERLAND HEEFT WEER REGERING (Van onze parlementaire redactie) Formateur Biesheuvel zal vandaag koningin Juiana eind verslag over zijn formatie-arbeid uitbrengen. Verwacht wordt dat de constituerende vergadering van het ministerie-Bies heuvel maandag 5 juli a.s. zal plaatsvinden. Daarna volgt de beëdiging op dinsdag 6 juli. De lijst van ministers ziet er als volgt uit: Mr. B. W. Biesheuvel (ARP): mi nister-president en minister van Al gemene Zaken. KVP: (zes zetels) Drs. W. K. N. Schmelzer, Buiten landse Zaken. Mr. R. J. Nelissen, Financiën. Ir. P. J. Lardinois, Landbouw en Visserij. Prof. mr. A. A. M. van Agt, Justitie. Dr. L. B. J. Stuijt, Volksgezondheid en Milieuhygiëne. P. J. Engels, Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk. ARP: (3 zetels) Dr. C. Boertien, minister zonder portefeuille betreffende Hulp aan Ontwikkelingslanden. Drs. J. Boersma, Sociale Zaken. (Mr. Biesheuvel, premier). WD: (3 zetels) Mr. W. J. Geertsema, Binnenlandse Zaken. Prof. mr. drs. H. Langman, Econo mische Zaken. H. J. de Koster, Defensie. CHU: (2 zetels) Drs. B. J. Udink, Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening. Mr. C. van Veen. Onderwijs. DS'70: (2 zetels) Dr. W. Drees jr., Verkeer en Wa terstaat. (ADVERTENTIE) Jhr. mr. W. M. de Brauw, Weten schapsbeleid en Hoger Onderwijs. Het nu geformeerde kabinet-Bies heuvel volgt het ministerie-De Jong op en is het dertiende kabinet dat na de beëindiging van de tweede wereld oorlog optreedt. Het ministerie-De Jong trad op sinds 5 april 1967 en bleef gedurende meer dan een vol ledige periode van vier jaren aan het bewind. De ministers die niet in het kabinet- Biesheuvel werden opgenomen en die niet als zodanig terugkeren zijn minister-president P. de Jong, dr. N. Witteveen (Financiën), drs. J. A. Bakker (Verkeer en Waterstaat), mr. J. Luns (Buitenlandse Zaken), prof. mr. C. Polak (Justitie), mr. H. Beer- nink (Binnenlandse Zaken), W. den Toom (Defensie), ir. W. Schut (Volkshuisvesting en Ruimtelijke Or dening), B. Roolvink (Sociale Zaken en Volksgezondheid), mej. dr. M JAARLIJKS overlijden in New York 10.000 mensen als gevolg van luchtverontreiniging- Dit is twaalf procent van het aantal mensen dat in die periode in de stad sterft. AFGEVAARDIGDEN van de soci alistische partijen uit de Euromarkt- landen zijn van mening dat de toe komstige vorm van het Verenigd Europa de federatie moet zijn. Maar liefst 150 letters en (ekens om zelf één, twee, drie te drukken op boeken, schriften, tassen en buttons. Net echt! Let nu op in de winkels: bij groente soep, tomaten-groentesoep en de nieuwe selderijsoep van Knorr. De lek kerste. A Gewoon een leuk vakantie kadootje van meneer de Knorr. «S Klompé (Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk Werk). De kabinetsformatie duurde vanaf de verkiezingen gerekend (28/4) 63 dagen. Formateur Biesheuvel begon zijn arbeid op 22 juni nadat prof. dr. P. Steenkamp op die dag zijn werk zaamheden als informateur na een periode van 5Vz week had afgesloten. Op maandag 21 juni werd volledige overeenstemming bereikt over fit regeerakkoord, over de zetelverde ling en over de voor te dragen kandi daat-formateur tussen de vijf betrok ken partijen. (ADVERTENTIES) ter introduktie 235 J85 (Vraag onze nieuwe bontfolder) Grote markt 25. Breda. Tel. 01600-30650 BIESHEUVEL premier NELISSEN financiën (Van onze sportredactie). AMSTERDAM De Roemeen Stephan Kovacs heeft gisterenmor gen in Amsterdam een tweejarig contract getekend als oefenmeester van Europacupwinnaar Ajax. Hij is de opvolger van Rinus Michels, die Ajax aan het eind van het seizoen 1970-1971 na een verbintenis van zeven jaar heeft verlaten. (Van onze parlementare redac tie) DEN HAAG Het uitzenden via een piratenzender buiten de kust en het verlenen van mede werking aan dergelijke zenders kan spoedig worden gestraft met een halfjaar gevangenis of een boete van vijfduizend gulden. Dit blijkt uit het gisteren bij de Tweede Kamer ingediende wets ontwerp tegen de etherpiraterij. Het zenden wordt daarin een misdrijf, het medewerken een overtreding genoemd. Overigens gaat het in het wets ontwerp - goedkeuring van het verdrag van Straatsburg tegen de etherpiraten en wijziging van de telegraaf- en telefoonwet - niet alleen om schepen, vanwaar uit gezonden zou kunnen worden. Ook „de aanleg van radiotelegra- fen en -telefonen aan boord van luchtvaartuigen" is straks verbo den. Hieronder vallen dus niet alleen vliegtuigen, maar ook luchtballons en Zeppelins, om nog maar niet te spreken van ruimtevaartuigen. BAKKER KLOMPé In de memorie van toelichting wordt gezegd, dat de uitzendin gen van de tot voor kort enige piratenzender tot nu toe geen in grijpen nodig maakte. Nu echter nog een schip met uitzendingen is begonnen (bedoeld wordt Ra dio Nordsee naast Radio Veronica) en er mogelijk nog meer zullen volgen, is volgens de regering het gevaar voor storingen in het nor male radioverkeer en de interna tionale noodfrequentie voor sche pen vergroot. Nadat de Nederlandse regering meer dan zes jaar de ratificatie van het anti-piratenverdrag van Straatsburg heeft opgehouden, gaat zij thans in haar iormu erin- gen tot goedkeuring van dat ver drag nog verder in die zin. dat de formuleringen concreter zijn. Zo zij,n de diverse vormen van medewerking aan piratenzenders duidelijker omschreven. Het ter beschikking stellen van een zend- inrichting of van een schip of luchtvaartuig voor uitzendingen buiten nationaal gebied is straf baar, evenals het onderhoud of herstel van zo'n schip of lucht vaartuig, de bevoorrading, het vervoer van personen en goede ren en het maken van program ma's of onderdelen daarvan, die voor uitzendingen buiten natio naal gebied zijn bestemd Zelfs het geven van opdrachten tot het uitzenden van programma's of onderdelen daarvan of het verie- nen van bemiddeling om deze opdrachten te krijgen (adverteer ders en advertentiebureaus, bij voorbeeld) worden strafbaar ge steld. (Van een onzer verslaggevers). TERNEUZEN „Er zijn heel wat redenen aan te voeren waarom de stichting van een Districts-Genees- kundige-GGD en Gezondheids-Dienst (GGD) in Zeeuwsch-Vlaanderen noodzakelijk is. Die redenen zijn: de groei van de bevolking, de te ver wachten toeneming van de indus trialisatie en de daarmee in verband staande problemen op sociaal- ge neeskundige en gezondheidsdienst gebied. De structuur van onze maat schappij is duidelijk aan het veran deren. Vroeger had je alleen voor zieningen op het gebied van de ge neeskundige en gezoendlieidsdienst in de grote steden. Dergelijke voor zieningen zijn in een gebied als Zeeuwsch-Vlaanderen ook nodig". Aan het woord is de burgemeester J.C. Aschoff van Terneuzen. Hij noemt tegelijk een aantal voorbeel den van dit soort voorzieningen: ge neeskundige regelingen voor bejaar den, de verpleging van langdurig zieken, kleuterdagverblijven, pensi ontehuizen, werkplaatsen voor zwakzinnigen, het medisch toezicht op zweminrichtingen en kampeerter reinen, maatregelen ter voorkoming van tbc en andere volksziekten. Ook zouden de gevolgen van druggebruik bestudeerd moeten worden. Uit de verschillende mogelijkhe den heeft een subcommissie in Zeeuwsch-Vlaanderen uiteindelijk gekozen voor een districts-GGD. (Vervolg op pag. Stad en Streek 2) (Van een onzer verslag gevers) EINDHOVEN De Eind- hovense politie heeft onge veer de helft van de kraken, die in de afgelopen zes we ken met gróte frequentie zijn gezet in de magazijnen van de Technische Unie te Eindhoven achterhaald. De andere helft van de buit, die bestond uit o.m. zestig t.v.- toestellen en andere elektri sche huishoudelijke appara ten, en die een totale waar de van twee ton had, is nog spoorloos. Die werd vorige week namelijk voor de tweede keer gestolen op het woonwagenkamp te Waalre. Dat gebeurde op het mo ment dat een van de inbre kers, de 31-jarige H. P. uit Best, met een aantal woon wagenbewoners onderhan delde over de verkoop van de gestolen spullen. Vier in brekers zijn ingerekend. Het zijn de 27-jarige M. R„ de 19-jarige J. J„ en de 27- jarige A. R. uit Eindhoven, en de eerder genoemde man uit Best. Ze zijn inmiddels voorgeleid aan de officier van justitie en in verzeke ring gesteld. M. R. en J. J. zijn werknemers van de Eindhovense vestiging van de Technische Unie. Zij zorgden voor duplicaatsleu- tfcls van de magazijnen en leverden bovendien een ac tief aandeel bij de inhrat-en. Aangehouden zijn ook vijf helers. Daarna zijn er vier na verhoor weer naar huis gestuurd. Een, de 28- jarige P. K. uit Eindhoven zit nog te wachten op zijn voorgeleiding. De politie verwacht bin nenkort nog meer arresta ties te kunnen verrichten. En dan met name in de kringen van de mensen (waarschijnlijk woonwagen bewoners) die op het woon wagenkamp p, beroofden van de spullen die hij en zijn maten hadden buitge maakt bij de inbraken te Eindhoven. Zij verdwenen toen met de vrachtwagen, waarop P. de hele zaak ge laden had. en zij hadden bo vendien de personenauto waarin zij zouden kunnen worden achtervolgd, on klaar gemaakt. P. heeft de vrachtwagen inmiddels re tour gekregen. Zonder af zender overigens. (Vervolp op pag tiirnie»- buitenland 2)

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 1