Sensatie in kwart finales op Wim bledon RIVALITEIT MET ROGER DE VLAEMINCK Eddy Merckx neemt groot risico in sprint 4^ieb GODDET: DE TOUR HEEFT RENNERS ALS JOOP ZOETEMELK BROODNODIG UITSLAGEN EN KI,ASSEMENTEN Agostinho op tien minuten iifliiiiropigs VAN KM TOT KM sport Dinsdag 29 juni 1971 De sprint tussen de twee rivalen Merckx en Roger de Vlaeminck, die de leider in de Tour met ge ring verschil wint. (Van onze speciale verslaggevers) STRAATSBURG Wat hij zelden doet, presteerde Eddy Merckx in de finale van de tweede Tour-etappe: Hij nam enorme risico's. Op de glib berige lemen baan van Straatsburg balanceerde hij als een acrobaat langs de smalle cementen rand. Zijn verbetenheid, waaruit die waaghal zerij werd geboren, gold Roger de Vlaeminck met wie hij in de koers op voet van oorlog leeft. Daarbuiten kunnen de twee Belgen het met elk aar vinden als normale concurrenten, maar eenmaal in de wedstrijd kent hun rivaliteit 'geen grenzen. „Hoe het in deze ronde ook loopt", ver klaarde Roger de Vlaeminck bij de start in Mulhouse, „ik zal het Merckx zo moeilijk mogelijk maken tot ik er desnoods bij neerval". In Straatsburg leken die woorden letterlijk werkelijkheid te worden toen Eddy Merckx op kop de dooi de regen gevaarlijke baan in kwam. Hij werd keurig gelanceerd door su perknecht Herman van Springel, die in de laatste kilometers zoveel werk verzette, dat Eddy Merckx zich latei- uitputte in bewonderende opmerkin gen over die steun. Het geel van de Tourleider voerde de kopgroep trots aan, tot Roger de Vlaeminck met een paar krachtige slagen langszij kwam en Merckx voorbij ging. Het gevecht aan het front, de meest directe strijd die men van het Belgische duo kon verwachten, was begonnen. Eddy Merckx won die slag. In de paniek bij de gedachte dat hij vernederd zou kunnen worden door Roger de Vlaeminck, trok Eddy Merckx harder over de baan dan verantwoord was. Hij ontkwam niet aan de gevaren, raakte in een slip maar stuurde zo behendig bij, dat hij overeind bleef en Roger de Vlae minck kon passeren. „Ik mpest dal risico wel nemen", zei Merckx also! hij plotseling van het bestaan van erie Roger de Vlaeminck niet wist. „omdat ik het. Herman van Springel niet kon aandoen te verliezen na alles wat hij voor me deed". En Ro ger de Vlaeminck? Die vloekte eerst hardgrondig over zijn mislukte po ging om Merckx op zijn knieën te brengen en zei toen: „Eddy had ge luk dat hij na die schuiver niet viel. Ik verloor omdat hij meer risico nam Of, als je het zo noemen wilt, ik me niet waagde aan dat linke werk. Ik heb zo hard gereden als ik kon en ik verloor. Allez, dat is alles". Gorman schakelt favoriet Laver uit LONDEN (ANP) De Austra lische tennisser Rod Laver is gis- teren in Londen in de kwartfina les herenenkelspel van de open Engelse kampioenschappen op de banen van Wimbledon uitgescha keld door de Amerikaan Tom Gorman. Laver, winnaar van Wimbledon in 1961, 1962, 1968 en 1969, verloor in drie sets: 79, 68, 36. Laver was als eerste t geplaatst. Waar ©en fillil-itime prof als Tom Oiklker fatalde, daar slaiaigde een man, die door he spelen van tennis wat van de wereld wil zien. Tom Gor man, de 25-jarige afgestudeerde eco noom uiit Seattle gunde Rod Laver, 's werelds meest geharde tennisprof geen set en baande zich een weg naar de halve finales tegen Stan Smith mat een overwinning van 9 7 86 en 63. Het publiek knip perde verbaasd mat de ogen, want het had allerminst voor mogelijk gehouden, dat- de op intelligentie steunende spelvreugde van liefheb ber Gorman, het geroutineerde auto matisme van Layer's service-volley beweging zou kunnen ontregelen. Het 'liet trouwens geen traan, toen bleek dat Gorman bezig was Layer's einde, dat het vorig jaar met de nederlaag tegen Taylor begon te schemeren, in versneld tempo na derbij te brengen. De sproetige Au straliër heeft het tenniisgebeuren te lang en met te harde band gere geerd om bij zijn onvermijdelijke terugval op 33-jarige leeftijd te kunnen rekenen op medeleven. Voor de toekomst van het tennis beidt het uitermate hoopvolle per spectieven dat juist Gorman het vonnis 'mocht voltrekken. Er blijkt uit dat het nog altijd mogelijk is studie en sport te combineren. Er Miijfct ook uit dat niet altijd de mannen met de brede schouwergor del en spieren als kabeltouwen het laatste woord hebben. Gorman slaagde er op de één of andere wijze in zijn laatste service-game op love te winnen, maar hij kon niet verhielen dat hij verging van de pijn. De naweeën van een zeer ern stige rugblessure, die hij zeven jaar geleden opliep bij een partij Ameri kaans voetbal en die de aanleiding vormde voor zijn afkeuring voor militaire dienst,s peelden hem par ten, „Na de overwinning op Drysda- le in de eerste ronde, wilde ik de volgended ag oefenen, maar het ging niet. Zo stijf was ik. Het zal morgen wel hetzelfde zijn. Gelukkig hoef ik donderdag pas tegen Smith te spe len", aldus Gorman. UITSLAGEN Herenenkelspel, kwartfinales: Gorman (VS) Laver (Aus-1) 97, 86, 63, Smith (VS) - Perun (Nw-Zeel.) 86, 63, 64. Damescnkelspel, kwartfinales: Ju dy Dalton (Aus) Kerry Melville (Aus) 62, 3(5, 63, Evonne Goolagong (Aus-3) - Nancy Gunter (VS-6) 63, 6—2. Billy Jean King (VS) - Fran&oise Dunr (Fr) 26, 6—2,6—2. Damesdubbelspel derde ronde: Gunter-Melvillle (VS-Aus) - Boni- eelli-Fernandez (Feru-Col) 62, 8 6. MJ 'T~ (Van onze speciale verslaggever) STRAATSBURG. Voor het eerst had Tour-directeur Jacques Goddet gisteren woorden van lof voor Joop Zoetemelk. Goddet had in zijn voor beschouwingen de prestatie van Zoe temelk van het vorig jaar (hij werd toen tweede) min of meer geklei neerd door er telkens op te wijzen dat Zoetemelk toen geen enkel initia tief had genomen. Nu echter Zoete melk in het Schwartzwald tot twee keer toe bergop demarreerde en als eerste op de top van de cols over kwam en ook gisteren weer als eer ste op de top van de Firstplan boven kwam wijzigde Goddet onmiddellijk zijn mening en zei hij: „Renners als Zoetemelk heeft deze ronde zo brood nodig." 9 De sprintzege die Eric Leman in boekte, was zijn dertiende overwinning in een massasprint dit jaar. Hij startte het seizoen immers zeer goed in ParijsNice toen hij drie etappes won, maar daarna z'n kof fers pakte omdat de dood van zijn vriend Jean-Pierre Monseré hem te zeer had aangegrepen. Een paar we ken later zou Leman, die altijd voor iedereen een vriendelijk woord heeft, ook nog zijn jonge vrouw verliezen. De Tour levert ook oud-kam pioenen nog goed geld op. Naast Ray mond Poulidor, van wie wij reeds ge meld hebben dat hij als reporter fun geert voor Radio-Luxemburg, zijn ook Jacques Anquetil, de vijfvoudige Tour-winnaar, en de Duitser Rudi Altig in de ronde. Anquetil beant woordt in het Parijse sportblad l'Equipe vragen van lezers en schrijft ook elders nog een commentaartje. Rudi Altig is gecontracteerd door de Duitse televisie om z'n indrukken te geven. Dagelijks groepen de oud-ren ners in de perszaal samen en worden belevenissen van vroeger opgehaald. Twee renners zijn gisteren te laat aan de finish gearriveerd. Het zijn de Fransman Botherel, in San Sebastiaan wereldkampioen bij de amateurs, en de Italiaan Zini. Zij ar riveerden 6.26 te laat en werden uit de strijd genomen. Morgen starten dus 128 renners voor de derde etappe. De wedstrijdcommissarissen deelden gisteren hun eerste boetes uit. Beboet werden 13 renners waar onder ook Jos van de Vleuten, om dat hij zich had vastgehouden aan een van de volgauto's. Zwaarst ge straft werd de Belg Pieter Nassen, die 25 frank boete kreeg en een mi nuut straftijd. Hij had lange tijd ach ter de auto van assistent-ploegleider Foré gestayerd. De assistent-ploeg leider kreeg eveneens een vermaning. TWEEDE ETAPPE 1 Merckx (Bel-Driessens) 144 km in 3 uur 5 min. 27 sec. (met tijdver- goeding 3.05,07); 2 Roger de Vlae minck (Bel-Schotte) z.t. (m.t. 3.05,17); 3 Van Springel (Bel-Dries sens) z.t. (ip-t. 3.05,22); 4 Zoetemelk (Ned.-Schotte) z.t.; 5 Motta (Ita- Adomi) z.t.; 6 Tabak (Ned.-Schotte) z.t.; 7 Paolini (Ita-Giganti) z.t.; 8 Raymond (Fra-Paud) z.t.; 9 Gösta Petterson (Zwe-Martini) z.t.; 10 Ocana (Spa-De Muer) z.t.; 11 Mor tensen (Den-De Muer) z.t.; 12 Tho mas Pettersson (Zwe-Martini) z.t.; 13 Thevenet (Fra-Plaud) z.t.; 14 Van Impe (Bel-Stablinski) z.t.; 15 Delisle (Fra-Plaud) z.t.; 16 GrosSkost (Fra- De Muer) op 8,05; 17 Wagtmans (Ned-Driessens) op 9,27; 18 Karstens (Ned-Pellenaars) z.t.; 19 Teirlinck (Bel-Stablinski) z.t.; 20 Wolfshohl (Dld-Caput) op 9,32; 21 Hoban (GB- Stablinski) z.t.; 22 Van Katwijk (Ned-Pellenaars) op 9,27; 23 Jimenez (Sp-Langarica) z.t.; 24 Bruyère (Bel- Driessens) op 9,25; 25 Grande (Sp- Momene) op 9,27; 26 Steevens (Ned- Pellenaars) z.t.; 27 Krekels (Ned.- Pellenaars) z.t.; 34 De Koning (Ned- Pellenaras) op 9,32; 74 Prinsen (Ned- Pellenaars) op 9,32; 80 Van der Vleu ten (Ned-Pellenaras) z.t.; 110 Ha- rings (Ned-Pellenaars) op 11,32; 112 Benjamins (Ned-Pellenaars) z.t.; 113 Vianen (Ned-Caput) z.t.; 114 Rent meester (Ned-Pellenaasr) z.t. ALGEMEEN KLASSEMENT 1 Merckx (Bel-Driessens) 8 uur 41 min. 16 sec.; 2 Van Springel (Bel- Driessens) op 21 sec.; 3 Roger de Vlaeminck (Bel-Schotte) op 32 sec.; 4 Gösta Pettersson (Zwe-Martini) op 37 sec.; 5 Paolini (Ita-Giganti) op 42 sec.; 6 Tabak (Ned-Schotte) z.t.; 7 Zoetemelk (Ned-Schotte) z.t.; 8 Motta (Ita-Adorni) op 44 sec.; 9 Thomas Pettersson (Zwe-Martini) op 47 sec.; 10 Van Impe (Rel-Stablinski) z.t.; 11 Delisle (Fra-Plaud) z.t.; 12 Raymond (Fra-Plaud) z.t.; 13 Theve net (Fra-Plaud) z.t.; 14 Mortensen (Den-De Muer) z.t.; 15 Ocana (Sp-De Muer) z.t.; 16 Grosskost (Fra-De Muer) op 8,52; 17 ex aequo op 9,59: Van Vlierberghe (Bel-Mgrtini), Huysmans (Bel-Driessens) en Van Schil (Bel-Driessens); 20 Eric de Vlaeminck (Bel-Schotte) op 10,06; 21 Bruyère (Bel-Driessens) op 10,12; 22 ex aequo op 10,13: Hoban (GB-Sta- blinski) en Godefroot (Bel-Plaud): 24 ex aequo op 10,14 onder meer Karstens (Ned-Pellenaars) en Kre kels (Ned-Pellenaars). 33 ex aequo op 10.19 ouder meer: De Koning (Ncd.-Pellenaars), Prin sen (idem), Van der Vleuten (Idem), 85 Wagtmans (Ned.-Driessens) op 10.59, 101 Van Katwijk (Ned- Pellenaars) op 13.14, 105 ex aequo op 15.09 Rentmeester (Ned-Pellenaars), Vianen (Ned-Caput), 116 ex aequo op 17.37 onder meer: Harings (Ned- Pelenaars), Benjamins (idem), 127 Steevens (idem) op 24.03. ALGEMEEN BERGKLASSE- MENT: Zoetemelk 34 punten 2 Van Impe 16 3 ex aoquo: Motta (It-Adorni), Guiimard (Fra-Caput), Merckx (Bel- Driessens) em Fuente elk 10 puinten, 7 ex aequo: Gosta Petiterson (Zwe- Martini) en Ocana (Sp-BIC) elk 8 punten. 9 Tabak 7, 10 Raymond 6 punten. PLOEGENKLASSEMENT: Ploeg Schotóe 9 uur 16 min 21 sec, 2 ploeg Flaiud zt, 3 ploeg De Muer op 8,05, 4 ploeg Diiessens op 9.27, 5 ploeg Martini zt, 6 ploeg Stablinski op 18.54, 7 ploeg Adomi op 19.04, 8 ploeg Gigainti zt, 9 ploeg Pellenaars op 28.21, 1-0 ploeg Momene op 28.31, 11 ploeg Longarica zt, 12 ploeg Ca put op 28.36, 13 ploeg Geminiani zt. MEER RIVALEN VOOR MERCKX Agostinho: niet langer bij con currenten van Merckx. TWEEDE ETAPPE MULHOUSE - STRAATSBURG 12 km Ontsnapping van Manzane- que en Swerts. 21 km Koplopers (25 sec. voor) ko men voor gesloten overweg in Raedersheiim. 25 km Peloton haalt koplopers terug. 33 km Gesloten peloton aan de voet van de Col de Firstplan (tweede categOTie). 34 km Demarrage van Armani, Sanquer en Bruyère. 36 km Leiders ingehaald. 39 km Demarrage van Delisle, Zoe temelk erachter. Leiders terug gepakt door de groep, peloton valt in stukken. 40,5 lun Demarrage van Raymond, Zoetemelk erachter en voorbij. 41,5 km Doorkomst op de top van de Col de Firstplan: 1 Zoete melk, 2 (op- 10 sec.) Fuente, 3 (op 15 sec.) Van Impe, 4 Ray mond, 5 (op 20 sec.) Merckx, Tabak, Mintjens, Mortensen, Ocana, Gösta en Thomas Petters son, Roger de Vlaeminck, Van Springel, Motta, Thevenet, Pao lini, Delisle en Zubero. Peloton op 50 seconden. 42 km Zoetemelk ingehaald door achtervolgers, Mintjens, Fuente en Zubero vallen terug. 50 km Kopgroep heeft 1 minuut. 60 km Kopgroep ligt 1 min. 20 sec. voor, waarna de voorsprong steeds sneller gaat oplopen. 144 km Eddy Merckx wint de twee de etappe, peloton komt op 9 min. en 27 seconden binnen. (Van onze speciale verslaggever) STRAATSBURG Een enkele hel ling, niet eens zo lang en steil, heeft ervoor gezorgd dat de Tour heel wat aan duidelijkheid gewonnen heeft. Op de natte flanken van de col First plan verbrokkelde het peloton en vooraan bleven alleen de sterken over. Toen Eddy Merckx op de as- piste van Straatsburg zijn 66e etap pezege behaalde, gleden in zijn spoor de vedetten althans degenen die deze benaming in deze Tour (voorlo pig) verdienen over de eind streep. Zoetemelk, Gösta Pettersson, Ocana, Motta, zij allen hebben in de slagregens en de stormwind het beeld van de etappen en de Tour be paald. Gaandeweg het vorderen van de rit werden een aantal dingen dui delijk. Ten eerste: dat Eddy Merckx niet meer de impulsieve, kraohtenverspil- lende renner uit zijn eerste Tour is. Ook hij heeft geleerd dat er zelfs voor een superman grenzen zijn. Sloopte hij in 1969 het moreel van zijn tegenstanders nog door na langë soloritten met 5 tot 8 minuten voor sprong te eindigen,gisteren reed Merckx opnieuw aan de zuinige kant. Hij deed wel zijn werk in de kop groep als het zijn beurt was, maar al de extra inspanningen liet hij aan zijn trouwe meesterknecht Van Springel over. Als een schrikbeeld moeten Merckx zijn ineenstortingen óp de Mont Ventoux ,Tour van 1970) en dit jaar in de klassieker Luik- Bastenaken-Luik) (hij verloor toen in een man-tegen-man-duel 4 minu ten op Pintens) in de herinnering liglgen. Hij heeft daarvan geleerd. Ten tweede: dat de groep rivalen in aantal en inhoud blijkt gegroeid te zijn. Merckx zelf gaf dat gisteren volmondig toe. „Ik sta versteld als ik zie hoe een Zoetemelk bergen rijdt. Ik wist wel dat hij in vorm is, maar dat hij zo sterk reed, had ik niet'ge dacht". Aldus Merckx. Wie ziet hoe onbevreesd ook Ocana, Zoetemelk en Gösta Pettersson inderdaad Merckx tot nog toe tegemoet treden, ervaart een sprankje hoop op toch een mooie en vooral spannende ronde. Het is alsof de groep Ocana-Zaetemelk- Pettersson de mentale mokerslagen van het fenomeen Merckx te boven komen. Het lijkt erop dat er een ze kere gewenning is opgetreden. Men heeft in het peloton leren leven met het fenomeen Merckx en vanuit die gedachtengang wordt het gemakke lijker zelf weer tot initiatieven te ko men en niet tien onder te gaan in een zeker fatalisme. Ten derde: dat de enige Neder landse ploeg geen renners heeft die op een goede plaats in het algemeen klassement kunnen rijden. Op de Firstplan reed driekwart van Pels ploeg in het achterste gelid. Het komt er dus op aan wil deze Tour succesvol voor Goudsmit-Hofl verlopen in de vlakke etappen re sultaten moeten worden geboekt. Met name Karstens en Krekels, de snelle sprinters, zullen daarvoor moeten zorgen. Eveneens is in dit verband verheugend het herstel van Harry Steevens, die voor de start in Mulhouse opnieuw een spuit in zijn knie kreeg. Ten vierde; dat voor een aantal renners gisteren reeds de dag van de waarheid aanbrak. Voor de Portu gees Joaquin Agostinho bijvoorbeeld die door de Franse pers de laatste tijd enorm is opgehemeld. Joaquin eindigde als negenenzestigste, met een achterstand van bijna 10 minuten op de kopgroep, daarmee een eind makend aan de show die zijn ploeg leider Geminiani elke dag opvoerde dobt> luidkeels te vérkondigen dat Agostinho in de Alpen en Pyreneeën de nederlaag van Merckx zou inlui den. Duidelijk werd ook dat het klassement in de Ronde van Spanje en dat in de Ronde van Italië dit jaar geen serieuze zaak was in die zin, dat men er een conclusie kon trekken voor de Tour de France. Met uitzondering van Gösta Pettersson en Van Springel, kunnen al de ren ners, die in die ronden op het voor plan streden, in de Tour niet mee ko men. De winnaar van de Vuelta, de Belg Bracke, kreeg gisteren ook 10 minuten aan zijn broek. De Italiaan Claudio Miehelotto, negen dagen lang leider van de roze leiderstrui in de Giro en slechts door een valpartij naar de achtergrond verdwenen, be vond zich in het gezelschap van Bracke. Zoals altijd maakt en breekt de Tour ook nu carrières. JEAN NELISSEN. ALGEMEEN PLOEGENKLASSE MENT: Ploeg Schatte 27 uur 13 min 39 sec, 2 ploeg Plaud op 48 sec, 3 ploeg Driessens op 7.13, 4 ploeg De Muer op 8.14, 5 ploeg Martini op 8.59, 6 ploeg Adomi op 20.01, 7 ploeg Sta blinski op 20.04, 8 ploeg Gigainti op 20.30, 9 ploeg Pellenaars op 29.22, 10 ploeg Langarica op 30.01, 11 ploeg Geminiani op 30.46, 12 ploeg Caput op 31.08, 13 ploeg Momeiie op 31.19. ALGEMEEN PUNTENKLASSE MENT: 1 Roger de Vlaeminak (Bel-Schot te) 47 puoten, 2 Karstens (Ned- Pellenaars) 32, 3 Merckx (Bel- I Driessens) 30, 4 Paolini (Ita-Gigan- ti) 27, 5 Godefroot Bel-Plaud) en jjj Guimard (Fra-Caput) elk 26, 7 van f Vlierberghe (Bei-Martini en Rey- broeck (Bel-Adorni) elk 22, 9 Le man (Bel-Schotte) 20, 10 Van Springel (Bel-Driessens) 17, 11 Eric de Vlaeminck (Bel-Schotte) 16, 12 Zoetemelk (Ned-Schotte) 14 pun ten. Algemeen combinatie klassement: 1. Merckx 9 pnt, 2. Zoetemelk 20 pnt., 3. Motta 24 pnt., 4. Gosta Pettersson 28 pnt., 5. Tabak 28 pnt. riiwlBrm Herman van Springel: zwaar werk opknappen voor baas Merckx, die wat zuiniger met zijn krachten omspringt dan vorig jaar. (FOTO: JOHAN VAN GURP)

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 8