Bod aan ZVTM- aandeelhouders gaat spoedig uit Nieuwe service van de KLM in Rotterdam KLM CLAY HOEFT NIET TE BROMMEN f 550,- voor een aandeel van f 75,- NU DREIG BRIEVEN VOOR RINUS WEHRMANN Gangstermoord in New York Franz Stangl overleden Arbeiders doen werk met liefde Weer sterk gestegen verlies bij de N.S. Grensrechter in Italië doodgeschoten Drie werknemers commissarissen bij Rijn-Sclielde-Verolme Belgische familie Doodvonnissen in Amerika nietig verklaard Pater Krekelberg verzet zich tegen overplaatsing Luchtmachteskaders met stille trom uit Europa vertrokken Zestien doden bij vliegramp in Californië Straks lig je met een kaalgeschoren hoofdje in een kistje Alarmcentrale ANWB soms moeilijk te bellen Stroom van kritielC in België op snelheidsbeperking DWARSGEBAKKEN Bijna helft Nederlandse directeuren meent: Zorgenkind Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactie- en administratie-adres: Nieuwstraat 9. Terneuzen, tel. (01150)—7920 Abonnementsprijs: 11.15 per kwartaal; per maand 3.90. Losse nummers 15 cent, inclusief 4% B.T.W Gironummer 194543' DINSDAG 29 JUNI 1971 VR3JE 25e Jaargang No. 6585 Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie 2,40, exclusief 4% B.T.W. Rubiiek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummer: Vrijdag tot van- 11 uur. Uitgeefster N V. Uitgevers Maatschappij De Stem (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON Het Ameri kaanse hooggerechtshof heeft maandag tijdens zijn zitting in Was hington het in 1967 uitgesproken vonnis wegens dienstweigering over de oud-wereldkampioen bok sen in het zwaargewicht, Cassius Clay alias Mohammed Ali, vernie tigd. Clay was sinds zijn ver oordeling, bijna vier jaar geleden, op borgtocht vrij. Indien liet hooggerechtshof het vonnis zou hebben gehandhaafd, zou Clay vermoedelijk een gevan genisstraf van vijf jaar hebben moeten uitzitten. Ten gevolge van de veroordeling in 1967 werd Clay zijn wereldtitel zwaargewicht ont nomen. Bovendien werd hem ver boden nog in de ring te verschijnen. Dit verbod werd eind vorig jaar opgeheven. Na een „Oefenpartij", verloor Clay op 8 maart van dit jaar het gevecht tegen wereldkam pioen Joe Frazier, waarbij de titel op het spel stond. Het hooggerechtshof achtte zich niet bevoegd te beoordelen of Clay's stellingneming tegen oorlog „selectief" was, met andere woor den: of hij gekant was tegen oor logen in het algemeen of tegen een of enkele in het bijzonder. Het hof verklaarde dat de ver oordeling onjuist was om „een ge heel andere, onafhankelijke reden". De militaire autoriteiten zou'den in dertijd zijn misleid door een brief van het ministerie van justitie. Al le negen leden van het hoogge rechtshof stemden voor vernietiging van het vonnis, behalve rechter Thurgood Marshall. CASSIUS CLAY (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Vandaag besluiten Gedeputeerde Sta ten van Zeeland over het laten uitgaan van het aanbod aan de aandeelhouders van de n.v. Zeeuwsch-Vlaamse Tramweg- Maatschappij (ZVTM) tot overneming van de aandelen van dat streekvervoerhedrijf. Deze transactie heeft op fifty-fifty-basis in samenwerking met de n.v. Nederlandse Spoorwegen plaats. Aan de houders van de 2110 aandelen van de ZVTM wordt een bedrag van f 550,- per aandeel geboden. De oorspronkelijke nominale waarde der aandelen bedraagt f 75,-. Het geboden bedrag is echter to overeenstemming met de intrin sieke waarde van het over te nemen busbedrijf. Volgens de accountants dienst van de Nederlandse Spoorwe gen is dat op f 1.160,500,- geschat. De Zeeuwse Staten hebben het College van G. S. al eerder tot de overneming gemachtigd, echter on der voorwaarde dat de rijksbijdrage in het exploitatietekort - dat thans voor 100% wordt vergoed - behou den blijft. Aangenomen mag worden dat die zekerheid inmiddels is ver kregen. De directie van de Neder landse Spoorwegen heeft vrijdag vernomen dat de minister van Ver keer en Waterstaat tegen de overne ming geen bezwaar heeft gemaakt. Binnenkort wordt het. aanbod san de aandeelhouders officieel uitge bracht. De meeste stukken bevinden zich bij de Belgische familie Lip pens. In het bedrijf zelf bevinden zich tien nimmer uitgegeven priori teitsaandelen die de ZVTM moesten beschermen tegen „overvallen" van buiten af. De overneming van de ZVTM be tekent een belangrijke stap naar de vorming van een Delta-vervoerbe drijf, waarvan de kern zal worden gevormd door de RTM en waarbij ook de busbedrijven van Streekver voer Walcheren (volledig NS-doch- ter) en Stoomtram Breskens-Mal- deghem (met een substantiële min derheidsdeelneming van NS) zullen worden betrokken. WASHINGTON (REUTER) Het Amerikaanse hooggerechtshof heeft gisteren de doodstraffen van 35 men sen nietig verklaard. Onder de veroordeelden bevindt zich Richard Speck, die ter dood door middel van de elektrische stoel werd veroordeeld wegens moord op acht verpleegsters in Chicago in 1966. Het hof zal in zijn volgende zittingsperi ode in de herfst beslissen of de dood straf een wrede en ongebruikelijke straf en daarom grondwet is. in strijd met de (Van onze redactie binnenland) DELFT De jezuïetenpater Ed Krekelberg is door zijn provinciaal overste overgeplaatst van Delft naar Nijmegen. Een en ander is het ge volg van de spanningen die reeds vorig ja-ar juli zijn gerezen tussen de overste van de Delftse patersge- meenschap van het St.-Stanislascoi- lege en de pater, die onder meer de aandacht op zich vestigde door in Maastricht een steen te gooien door de ruit van een sexboeti-ek. Tijdens de eucharistievieringen, die in het. afgelopen weekend m de Delftse interparochie zijn gehouden, heeft pater Krekelberg de aanwezi gen de brief voorgelezen die bij heeft geschreven aan de provinciaal Daarin liet de pater onder meer ■weten dat het hem moeilijk valt om te voldoen aan de wens van de overste, hoewel hij beseft dat weige ren hem in conflict brengt met zijn gelofte van gehoorzaamheid. Hj vraagt zich echter af of men door hem over te plaatsen wel juist han delt, vooral ook omdat de beshssmg is genomen naar aanleiding van eer aantal conflictsituaties. Naar zijn mening worden de span ningen dïe er thans zijn in de Delft se patersgemeenschap door zijn ver trek niet weggenomen maar slechts omzeild. Of pater Krekelberg uitein delijk gehoor zal geven aan de wens van de provinciaal is niet bekend. De pater is voorlopig enkele dagen met vakantie. WASHINGTON (AF) Ondanks beloften van president Nixon en de overheid om de Amerikaanse mili taire macht in Europa op peil te hou den zijn vorig jaar twee Amerikaan se luchtmachteskaders met stille trom uit Europa verdwenen. Dit is pas onlangs bekend gewor den uit de verklaring van een hoge officier voor de commissie voor toe wijzingen van het Amrikaanse Huis van Afgevaardigden. (Van onze redactie buitenland) EUREKA (Cal.). Een DC-3 met 23 mensen aan boord is, kort na de start in de buurt van het Caiiforni- sche Eureka in de Stille Oceaan neer gestort. Zestien van de inzittenden vonden de dood. Het toestel heeft bij het opstijgen een gebouw geraakt. Het was gechar terd door een onderneming, die grond verkoopt nabij San José. De meeste inzitters waren dan ook kandidaat kopers. i (Van een onzer verslaggevers) BREDA. Rinus Wehrmann, met zijn geslaagde lang-haar-actie de meest besproken soldaat in Neder land, ontvangt de laatste tijd ge regeld dreigbrieven. Ze zijn onder meer afkomstig van dé zogenaamde „Molenaarsgroep". In de dreigbrie ven staan opmerkingen als: ,,Wij zullen je wel weten te vinden" „Je komt nog éénmaal in de publiciteit, maar dan lig je met een kaalgescho ren hoofdje in een kistje." „Het zullen wel maniakken zijn," aldus Rinus Wehrmann vlak vóór hij zich weer bij zijn onderdeel in de Cort Heyligerskazerne in Bergen op Zoom meldde. „Maar intussen Io/p je niet rustig op straat en geeft het ook je ouders een onrustig gevoel," zo voegde hij eraan toe. Rinus Wehrmann meldde zich gis termiddag om twaalf uur bij de wachtcommandant van de Cort Hey ligerskazerne waar een deel van liet Artillerie Opleiding Centrum is ge vestigd. Hij kreeg in Bergen op Zoom ai gauw te horen dat liij on- midöteliijx zou worden overgeplaatst naar een schoolbatterij in 't Harde, waar soldaten worden opgeleid tot kanonnier. Voornaamste reden van deze over plaatsing is dat de lichting, waartoe hij behoorde, de chauffeursopleiding in Bergen op Zoom reeds lieeft af gesloten. Zijn lichting is intussen parate troep geworden. Rinus Wehrmann op weg naar de toegangspoort van de Cort Heyli gerskazerne. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG De alarmcentrale van de ANWB in Den Haag - 264426 - blijkt soms moeilijk te bereiken. Deze centrale heeft hetzelfde telefoonnum mer als het ANWB-hoofdgebouw. Vaak moeten gestrande Nederlanders in het buitenland of in het binnen land meermalen het nummer draai en voor ze een lijntje naar de alarm centrale krijgen. In het hoogseizoen blijkt de cen trale overbelast. De ANWB beschikt over 65 netlijnen, 20 uitgaand, 39 in- en uitgaand en een zestal voorberei- dingslijnen voor interlokaal telefoon verkeer. In december, als de nieuwe centrale gereed is, wordt de situatie met 60 inkomende lijnen en 25 uit gaande lijnen een stuk beter. Een apart alarmnummer wordt niet in overweging genomen. TIVOLI (AP). In het plaatsje Vicovaro, in de Romeinse Heuvelen, heeft een Siciliaanse wegenbouwar beider zondag een grensrechter dood geschoten na een ruzie over een doel punt in een vriendschappelijke voet balwedstrijd. De dader, de 45-jarige Calogero Cicero, kon door de politie met veel moeite beschermd worden tegen een woedende menigte die dreigde hem te lynchen. (Van een onzer verslaggevers) BRUSSEL Het besluit van de Belgische regering om voor praktisch 't heie land een maxi mum snelheid van 90 kilometer per uur in te voeren, heeft zo veel kritiek losgeslagen, dat de regering zelfs televisiezendtijd gevorderd heeft om de achter gronden van het besluit toe te lichten. Minister Bertrand van verkeer kwam gisteravond na 't nieuws van acht uur hoogstper soonlijk vertellen dat het besluit was ingegeven om mensenlevens te redden en om de drukke va- kantielijd met zo min mogelijk verkeersdoden door te komen. Het aantal verkeersdoden in Bel gië steeg vorig jaar met acht procent tot drieduizend. De oor zaken van de verkeersongevallen met dodelijke afloop waren voor 28 proeent het gevolg van rijden met te hoge snelheden. Een be roep van minister Bertrand op zelfbeheersing van de Belgische automobilisten heeft vorig jaar niets uitgehaald. Vandaar dat het Belgische kabinet vorige week vrijdag de knoop heeft doorge hakt. (Van onze redactie buitenland) NEW YORK Joe Co lombo (48) oprichter van de Italiaans-Amerikaanse liga voor de burgerrechten, is bij een aanslag op zijn leven tijdens een bijeen komst van de liga in New York levensgevaarlijk ge wond. De man, die de aan slag pleegde, de 25-jarige neger Jerome Johnson, die een lang strafregister had, werd doodgeschoten. Wie op zijn beurt die aanslag heeft gepleegd, is niet be kend. Joe Colombo stond officieel aan het hoofd van 'n liga, die druk wilde uit oefenen op degenen, die de Amerikanen van Italiaanse afkomst een slechte naam bezorgen door hun contac ten met de maffia en het georganiseerde gangster- dom. Zijn naam werd ech ter verscheidene keren ge noemd in verband met ac tiviteiten van de georgani seerde onderwereld in New York. Hij ontkende echter met de gangsters iets te maken te hebben. Wel was hij op het tijd stip van de aanslag vrij op een borgtocht van 90.000 gulden. Dit hield echter verband met zijn activitei ten als makelaar in onroe rende goederen. Hij werd ervan beschuldigd met speelholen in Manhattan en Long Island ongeveer 18 miljoen gulden per jaar te hebben verdiend. Vol gens de politie zou Joe Co lombo de leiding hebben gehad over een bende, die de controle had over een groot net van speelholen en woekerbedrijven in en rond New York. Een senaatscommissie noemde hem enkele jaren geleden het hoofd van New Yorks grootste mis daadsyndicaten. Talloze conflicten met de FBI leid den ertoe, dat hij zelf de laatste tijd ook deelnam aan protestdemonstraties. (Van onze correspondent) DüSSELDORF De ex-comman- dant van het concentratiekamp Tre- blinka in Polen, Franz Stangl, is gisteren in een gevangenis in Düsseldorf op 63-jarige leeftijd overleden. In december 1970 werd bij in Düsseldorf wegens moord op zeker 400.000 joden tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. Een be waker vond hem levenloos in zijn cel. Er is nog kunstmatige ademha ling toegepast, maar de gevangenis arts stelde vast, dat hij was overle den. Men vermoedt, dat hij aan een hartinfarct (zijn derde) is overle den. Om alle twijfel uit te sluiten is bepaald dat sectie zal worden ver richt. Het vonnis van de ex-concen tratiekampcommandant was nog niet rechtsgeldig daar Stangl tegen zijn veroordeling beroep had aangete kend. Het hof had daarover nog geen beslissing genomen. De in Oos tenrijk geboren Stangl was, na zijn vlucht, in 1967 door Simon Wiesen- thal opgespoord en korte tijd daarna door Brazilië aan de Bondsrepubliek uitgeleverd. Hij had tot zijn aanhou ding als technicus bij de Volkswa genfabriek in Brazilië gewerkt. Zijn vrouw en kinderen wonen nog in Brazilië STANGL (ADVERTENTIE) botermals natuurwit, boerenbruin en verse broodjes horen erbij. daar hap je van harte in! (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Bijna een kwart van de directeuren van. industriële ondernemingen meent dat de meeste werknemers negatief staan tegeno ver het bedrijf, dat zij zich zoveel mogelijk aan hun verplichtingen trachten te onttrekken. Bijna 40 procent van de direcr teuren meent daarentegen dat de meeste arbeiders een positieve ar- beidsbereidheid vertonen, dat zij hun werk met liefde doen. De overige directeuren nemen een tussenpositie in. Dit is een van de uitkomsten van een onderzoek in opdracht van de stichting stuurgroep sociaal-weten schappelijk onderzoek in de jaren 1968 en 1969 is uitgevoerd door het Instituut voor Toegepaste Sociologie (ITS) te Nijmegen en het Sociolo gisch Instituut van de katholieke universiteit. Voor dit onderzoek, waarvan het rapport thans is gepu bliceerd, zijn bijna 600 directeuren geïnterviewd, terwijl bovendien per bedrijf een vragenlijst werd inge vuld inzake het gevoerde perso neelsbeleid. Bijna 20 procent van de directeu ren meent dat de meeste werkne mers alleen werken om een zo hoog mogelijk inkomen te verdienen en dat de bedrijven gezien de maat schappelijke ontwikkeling in Neder land geen maatregelen kunnen nemen, die de arbeidsbereidheid van de werknemers en dan vooral van de jonge handarbeider in positieve zin zouden kunnen beïn vloeden. Bijna 40 procent van de onder vraagde directeuren gelooft dat de meeste werknemers niet alleen stre ven naar een hoog inkomen, maar ook trachten hun persoonlijke capa citeiten in en door hun werk te ontplooien en dat de bedrijven wel degelijk in staat zijn daaraan iets te doen. (Vervolg op pag. binnen- buitenland 1) (ADVERTENTIES) r!"~~- (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT De Nederlandse Spoorwegen boekten over hetafge lopen jaar een netto-verlies van 141 miljoen gulden. In 1969 was het nog tachtig miljoen. Bovendien zijn in die 141 miljoen de rijksbijdragen tot een totaal van honderd miljoen gul den voor bedrijfsvreemde lasten en rentevergoeding over de opgestapel de tekorten van de laatste jaren - al meer dan een half miljard1. - verre kend. Die ongunstige financiële ontwik keling vormt wel een domper op de voldoening die uit het jaarverslag van de spoorwegen spreekt over het gestegen personen- en goederenver voer. Er waren acht miljoen reizi gers meer, wat het totaal op bijna 188 miljoen kaartjeskopers bracht, die samen acht miljard kilometer aflegden. In het goederenvervoer werd bijna vierhonderdduizend ton versleept, met een totaal van 25,4 miljoen ton. Dat alles leverde ne gentig miljoen gulden meer omzet op, maar die werden ruimschoots te niet gedaan door een kostenstijging van 150 miljoen. Het goederenvervoer blijft tot 1977 een zorgenkind van NS, met uitzondering van vrachtrijdersdoch ter Van Gend en Loos, die tenmin ste voor 'n tot f 3,1 miljoen gestegen winst goed was. Maar behalve het zich florissant ontwikkelende contai nervervoer naar 't buitenland - maar liefst 88.000 containers reden over de grens - vormen wagenladingen en stukgoed schadeposten, waarvan NS zich zo gauw mogelijk willen bevrijden. De spoorwegdirectie wijdt een flink deel van haar verslag over 1970 aan de vervoerspolitiek in het algemeen, waarbij haar een ver voersmodel voor ogen staat waarin de heffingen op alle soorten vervoer (de kaartjes van de reizigers, de belastingen van de automobilisten) de instandhouding van een ver keerssysteem (rail en weg) moeten verzekeren. (Van onze correspondent) ROTTERDAM De werknemers van het nieuw gevormde scheeps- bouwconcern Rijn-Schelde-V erolme n.v. krijgen drie vertegenwoordigers in de raad van commissarissen. De vakorganisaties hebben voorgedra gen de heren drs. P. Bogaers, J.H. jansma en M. Eykenaar. De heer Bogaers is oud-minister van volkshuisvesting en vertegen woordigt het NKV. De heer Jansma is oud-werknemer van de NDSM, en gaat voor het NW meepraten. .De heer Eykenaar tenslotte is voorge steld door het CNV en is oud werknemer van Wilton-Feijenoord. Het voorstel om het drietal te be noemen is tijdens een besloten ver gadering in Den Haag gepresen teerd. De benoeming wordt defini tief als het fusieberioht openbaar gemaakt wordt, een formaliteit die begin juli wordt verwacht. De raad van commissarissen zal in totaal twaalf man sterk zijn- Als verdere gegadigden wordeh genoemd dr. J. de Vries, drs. J.W. de Pous, jhr. M.E. van Lennep, prof. ir. W.P.A. van Lammeren, mr. JC.S. Nijen- branding de Boer en dr. J. van den Brink (allen voor Rijn-Schelde). Prof. mr. P. Sanders, A.T. v.d. Lecq en B. Scheffers worden genoemd als commissaris van Verolme. Vanaf 1 juli zullen de KLM-bussen naar Zestienhoven en Schiphol vertrekken vanaf het Auburo-busstation bij het Centraal Station (Oostzijde). Het wachten op de bus is daar een stuk comfortabeler voor u. De bussen naar beide luchthavens vertrekken overigens 2 maal per uur.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 1