Charly Bosveld trapt na Malta nu baas in eigen haven HARTPATIËNTEN- VERENIGING WIL UITSLUITSEL OVER LOT 66 PATIËNTEN Vakantie- stroom op gang: drukte erg mee gevallen KARSTENS RIJDT IN IIET GROEN Vijftienjarige verwondt twaalfjarige Mirages voor Zuid-Afrika BORSELE VOELT ZICH GEPASSEERD Verdere democratisering onderneming niet nodig AMERIKAANSE OORLOGSBODEMS NIET WELKOM PRINS MORGEN 60 JAAR Inwoner van Rilland Bath verongelukt Lijkje kleuter bij Rilland-Bath aangespoeld Rose Kennedy: Mijn zoon heeft geen haast Twijfel Steekpartij in Goes DC-9 met Nederlandse toeristen maakt noodlanding Toeristen in Italië moeten zeil' bed opmaken Moord op schietterrein MR. PAUL VAN BOVEN, VOORZITTER CHRISTELIJKE WERKGEVERS: Directeur: Dr W A. J M Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactie- en administratie-adres: Nieuwstraat 9. Terneuzen, tel. (01150)—7920 Abonnementsprijs: t 11.15 per kwartaal; per maand 3.90 Losse nummers 15 cent, inclusiel 4% B I W Gironummer 1945433. S5-' MAANDAG 28 JUNI 1971 25e Jaargang No. 6584 Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie 2,40. exclusief 4% B.T.W. Rubiiek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels f 1,15 Iedere regel méér 23 cent Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m 11 uur. Voor het maandagnummer: Vrijdag tot vm. 11 uur. Uitgeefster N V Uitgevers Maatschappij De Stem (Van onze verslaggevers) MIDDELBURG/BREDA/DRIE BERGEN. Het is met de ver keersdrukte tijdens het weekein de volgens de verkeerscentrale van de rijkspolitie in Driebergen erg meegevallen. Het losbreken de vakantieverkeer als gevolg van het sluiten van de lagere scholen in Noord-Brabant, Zee land en Limburg en het van de XT in Assen terugkerende auto mobilisme zorgden voor enkele hausses, maar deze stelden de politie niet voor grote proble men. Vrijdagavond was het op de Nederlandse wegen al vroeg druk met verkeer dat rich naar Assen spoedde. Knelpunten deden zich hierbij niet voor. Evenmin zater dagavond toen de TT-bezoekers zich weer huiswaarts spoedden. Zaterdagmiddag zorgde het va kantieverkeer op enkele plaatsen voor langgerekte files. Tussen Bodegraven en de brug over het Amsterdam-Rijnkanaal in de route Den Haag/Rotterdam Arnhem had zich rond het mid daguur een file van 20 km lengte gevormd. Op het enkelbaansweg- gedeelte LeendeMaarheeze in het traject EindhovenMaas tricht stone toen een file van 5 km lengte. Tussen Roosendaal en Bergen op Zoom vormde zich een file van 5 km en op de ver keersweg Bergen op ZoomMid delburg een van 4 km. De files losten zich geleidelijk op zonder dat zich grote moeilijkheden voordeden. Hier en daar ontstond een kettingbotsinkje waarbij in enkele gevallen personen licht gewond raakten. Het verkeer op zondag heeft de politie niet voor grote proble men gesteld. Het weer heeft de mensen kennelijk niet naar bui ten gelokt. Zelfs hadden de man nen van de verkeerscentrale van de rijkspolitie te Driebergen de indruk, dat er minder verkeer was dan op „gewone" zondagen. NEW YORK (AP). Mevrouw Rose Kennedy, nu tachtig jaar, zegt dat noch zij noch haar laatste zoon, senator Edward Kennedy, ook maar de minste haast heeft met een eventuele kandidatuur voor het president schap van de Verenigde Staten. Toen mevrouw Kennedy werd gevraagd of zij graag ou zien dat de senator uit Massachusetts een gooi naar het Witte Huis zou doen, vertelde zij interviewer David Frost in een televisieprogramma: „Nou, hij heeft mij ervan verzekerd dat hij helemaal geen haast heeft En hij heeft mij ook verzekerd dat ik nog steeds campagne voor hem zal voeren, al moet ik 90 jaar worden. Wat mijn plannen betreft heb ik dus ook al geen haast. KLAGENFURT. De 30-jarige jparta-speler Hendrik Willem (Charley) Bosveld uit Arnhem is in het weekeinde na een vechtpartij met een Duitse vakantieganger door de politie van Oberdrauburg gear resteerd. Bosveld was met zijn vrouw en schoonmoeder na in het buitenland de vakantie te hebben doorgebracht per auto op weg naar huis. Op de verkeersweg ten zuiden van Ober drauburg, die vo bochten zit werd hij door Ludwig Bucher uit Lohof bij Miinchen, eveneens een vakan tieganger, op een riskante manier ingehaald en gesneden. Bosveld haalde de man in en be duidde hem te stoppen. Op de brug over de Drau, in Oberdrauburg, kwam het daarna tussen de twee tot woorden en hierop tot handgem-en. Bosveld zou hebben geprobeerd Bu cher over de leuning van de brug te werken, maar een rode kruischauf feur kwam tussenbeide en kon dit verhinderen. Toen Bosveld de politic zag na deren stapte hij in zijn auto en reed weg, maar kon daarna tot stilstand worden gebracht en vervolgens ge arresteerd. CHARLY BOSVELD (Van onze speicale verslaggever) MULHOUSE Al in de eerste twee dagen van de Tour de Fran ce zijn de Nederlandse renners erin geslaagd voor opmerkelijke resultaten te zorgen. En die kwa men dan grotendeels op naam van Gerben Karstens, die na een na genoeg verloren vorig seizoen wel hijzonder sterk is teruggekomen. De Prinsenbeker won gisteren het tweede gedeelte van de tweede etappe. Doordat de Goudsmit- Hoffcoureur ook in de twee ande re delen van de etappe bij de eer sten eindigde, mag hij vandaag in de groene trui voor de leider in het puntenklassement ver trekken. De rennerskaravaan zorgde gis teren voor een vrij uniek feit, door niet op het startschot te rea geren. Dat gebeurde uit protest tegen het verlagen van de prijzen in vergelijking me vorig jaar. La ter ging de meute tergend lang zaam rijden. Pas nadat Felix Lé- vitan een compromisvoorstel had gedaan, kwam er vaart in het pe loton. Eddie Merckx beijverde zich gisteren seconden winst op zijn concurrenten te pakken door deel te nemen aan de tussensprintjes tijdens de rilten, die bonificatie opleveren. .V» Janssen daarover in zijn rubriek: „Ik geloof dat Merckx een beetje bang is. An ders kan ik het niet verklaren. Een man die zich superieur voelt, laat het koud een paar seconden te winnen". (Zie ook onze sportpagina's). (Van een onzer verslaggevers) BREDA Het bestuur van de Nederlandse vereniging van hart patiënten zendt vandaag een brief naar dokter J. de Jong, de coör dinator tussen de departementen van volksgezondheid en weten schappen, waarin het zijn ernstige ongerustheid uitspreekt over de publikatie van zaterdag in dit blad met betrekking tot 66 hart patiënten. Zoals wij berichtten zijn hun na men en medische situaties in januari vertrouwelijk en voor verwijzing doorgegeven aan dokter de Jong door prof. dr. J. Wieberdink, die in die maand ontslagen werd als hart chirurg bij het Utrechtse academisch ziekenhuis. Daardoor ook werd de toen juist afgebouwde hartkliniek nooit voor zijn doel in gebruik geno men. Het bestuur van de vereniging vraagt op korte termijn uitsluitsel over het tot van deze patiënten. „Door het ernstig tekort aan opera tie-accommodatie vrezen wij dat de ze patiënten, voor wie een directe ingreep enof onderzoek noodzake lijk zijn, nog niet zijn geholpen, of in het ernstigste geval reeds zijn overleden". Het bestuur herinnert aan de actie die de hartpatiënten vereniging op 25 januari op touw heeft gezet in het Utrechtse SAZU (academisch zie kenhuis) naar aanleiding van het ontslag van de hoogleraar. Toen kreeg men van de SAZU-voorzitter, prof dr. I. A. Diepenhorst, de verze kering dat alles in het werk zou worden gesteld om zo spoedig moge lijk de kliniek te openen. De datum van een oktober werd toen door de heer Diepenhorst als „een rampzalig uiterste datum" gekenschetst. De vereniging dringt in haar brief nog' maals tot spoed aan en geeft als verzekering: „Wij zullen als hartpa tiëntenvereniging geen moment aar zelen om tot parlementaire of indien noodzakelijk tot buitenparlementaire acties over te gaan", als op een oktober nog geen aanvaardbare op lossing gevonden is. (Van onze correspondent). GOES Bij het eenjarig bestaan van het koopcentrum De Bussel in Goes heeft een ernstig incident de feestvreugde getemperd. De 12-jarige Wim V. uit Goes, kreeg daar woorden met de 15- jairige M. H. eveneens uit Goes. Laatstgenoemde trok een mes en stak daarmee zijn opponent in de periferie van de long. Het slachtof fer werd overgebracht naar het St.- Joanniaziekenhuis te Goes waar di rect operatief ingrijpen noodzakelijk bleek. Het slachtoffer verkeerde gis teravond buiten levensgevaar De politie heeft het mes in beslag geno men. De dader zal voor de kinder rechter moeten verschijnen. Aan de vaste Tweede Kamercom missie voor volksgezondheid zal men vandaag eveneens een brief zenden. De commissie wordt ge vraagd een onderzoek in te stellen in het thorax-centrum Van het Utrechtse St.-Antoniusziekenhuis in verband met het gesignaleerde hoge sterftecijfer aldaar (zie dit blad van zaterdag). Ook ai hierom vraagt men om een onderzoek omdat het hoofd van dit centrum, de cardioloog dokter J. van Nieuwenhuizen, straks als bijzonder hoogleraar aan de Utrechtse medische faculteit, samen steller zou moeten worden van het hartteam van het academische zie kenhuis „Bij alle hartpatiënten in Nederland bestaat gerede twijfel en ongerustheid over de vraag of dit wel de juiste man op de juiste plaats is", aldus de brief. Het be stuur herinnert de commissie er aan, dat gerustheid en vertrouwen bij de patiënt noodzakelijke voorwaarden zijn, juist bij de coronaire chirur gie. (van onze redactie buitenland) WASHINGTON/MALTA/ LONDEN De socialistische regering van Malta heeft A- merika meegedeeld, dat zij voorlopig geen bezoek wenst van Amerikaanse oorlogssche pen. Een Amerikaanse regerings woordvoerder heeft dit gister avond in Washington bekendge maakt. Eerst, aldus de regering van Malta, moeten „algemene re gelingen worden herzien". Onze correspondent op Malta te- lexte ons gisteravond, dat daarmee wordt gedoeld op de voorwaarden waaronder de NAVO op Malta kan blijven. Deze voorwaarden zullen deze week bekend worden. Hoogst waarschijnlijk zal de Italiaanse ad miraal Gino Birindelli, de bevelheb ber van de geallieerde zeestrijd krachten in Zuid-Europa, niet terug keren naar het eiland. Italiaanse regeringswoordvoerders bagatelliseerden de afkeer van de nieuwe premier van Malta, Mintoff, tegen hun land; een afkeer die te ruggaat tot de tijd van Mussolini. Ze zeiden, dat Mintoff door Birindelli er uit te zetten eerder de NAVO schade doet dan Italië of Birindelli zelf. In het NAVO-hoofdkwartier legde men er de nadruk op dat het gaat om een persoonlijk geschil tus sen Mintoff en Birindelli. Overigens zal Birindelli automatisch door een andere Italiaan worden opgevolgd. Het is duidelijk dat Birindelli Mintoff geërgerd heeft. Kort nadat hij was benoemd, drong hij aan op de stationering van meer vliegtuigen op het eiland en op de verlenging van een startbaan. Dit zijn vloeken voor Mintoff, die onder de druk van de NAVO uit wil. Mintoff wil Malta uit de klauwen wringen van de grote machten, waarvan het eiland lange tijd de prooi is geweest. Hij wil de baas blijven in zijn eigen haven. En dat hij dat al is demon streerde hij door de Amerikaanse oorlogsschepen te weigeren, Tegelij kertijd stelt Mintoff zich open voor aanbiedingen van allerlei kanten. Voorbereidende gesprekken zullen beginnen over een herziening van de militaire en financiële regelingen met Groot-Brittannië, met het oog op een grotere economische hulp voor het eiland. Verder zal de Russi sche ambassadeur in Londen, Smir- novsky, op een nog niet nader be paalde datum een bezoek brengen. (Vam onze redactie binnenland) WADDINXVEEN De 45-jarige beroeps-sergeant-majoor J. O. C. Kalau uit Rilland-Bath is overleden na een ongeluk dat hem gistermor gen in Waddinxveen is overkomen. Bij een' inhaalmanoeuvre op de weg Utrecht - Den Haag kwam de heer Kalau met zijn auto tegen een boom terecht. Hij overleed op weg naar het ziekenhuis in Gouda. Gewond werden zijn echtgenote (52), zijn dochter (17) en een vriendinnetje (17). RILLAND BATH (ANP) Za terdagmorgen spoelde bij Rilland Bath het lijkje aan van de 5-jarige Bianca Brugman. Het meisje voer vorige week mee op het schip van haar vader, het Nederlandse motor schip „Marito" groot 589 ton, dat onderweg was van Hansweert naar België. Tijdens het spelen moet het meisje overboord geraakt zijn. De ouders van het kind, die momenteel in Gent vertoeven, zijn op de hoogte gebracht van de droeve vondst. Prins Bernhard wordt morgen 60 jaar. Ter gelegenheid hiervan maakte Max Koot deze foto. PRETORIA (REUTER) Zuid- Afrika gaat Franse gevechtsvli-gtul- gen van het type Mirage in licentie bouwen. Dit is gisteren door de wapenont- wikkeling en -produktiemaatschap pij Armscor, een staatsonderne ming, in Pretoria bekendgemaakt. Armscor en Dassault, de Franse vliegtuigfabriek, hebben daartoe een technisch en industrieel samenwer kingsverdrag gesloten. De Zuidafri- kaanse vliegtuigfabriek Atlas, een nevenbedrijf van Armscor, zal de Mirages-3 en F1 maken. De directie van Armscor wilde niet zeggen om hoeveel toestellen het ga-at. Men hoopt zo spoedig mo gelijk met de produktie te beginnen. De Zuidiafrikaanse luchtmacht be schikt reeds over een aantal Mira ges. BELGRADO (REUTER) - Een Zuidslavisch chartervliegtuig met 112 terugkerende Ned rlandse toe risten heeft zaterdag op het vlieg veld Brnik, bij Ljoebijana, een noodlandkng gemaakt. Het toestel, een DC-9 kreeg een lekke band toen het uit Ohrid, een plaats in het zuiden van het iand vertrok. De piloot wist de DC-9 echter toch in de lucht te krijgen en vloog toen naar Brnik, waar een goed verlopen noodlanding werd ge maakt. Passagiers en bemanning, bleven ongedeerd. ROME (AFP) De toeristen in Italië zullen als zij in hotels logeren van 1 tot 3 juli zelf hun bed moeten opmaken en buiten de hoteldeur moeten eten, want het personeel van deze instellingen gaat weer in sta king De vakbonden hebbe een na tionale staking van 72 uur afgekon digd ter ondersteuning van loonei sen. (Van een onzer verslaggevers) DRIEWEGEN-HEIN KENSZAND „De bij de wet gestelde taak kunnen wij niet goed uitvoeren als niet wordt onderkend dat het be stuur ener gemeente het primaire orgaan is dat verantwoordelijk be hoort te kunnen worden gesteld voor datgene wat zich op haar grondgebied voltrekt. Zonder te wil len miskennen dat het gemeentebe lang ondergeschikt is aan het pro vinciale en landelijke belang, menen wij toch duidelijk te moeten stellen dat wij die verantwoordelijkheid gaarne dragen, maar daartoe alleen goed in staat zijn als de hogere overheid de bereidheid toont, ons vroegtijdig te betrekken in zaken die ten nauwste met de ontwikke ling van deze gemeente verhand houden". Aldus b en w vain Borsele die_ in e.e.a. reden hebben gezien om zich met een dringend verzoek tot Ge deputeerde Staten van Zeeland te wenden, teneinde vanaf het eerste stadium betrokken te worden bij studies en uitwerking van planologi sche gedachten over een mogelijke uitbreiding van de industriële ont wikkeling in oostelijke richting. Bet gemeente-bestuur voelt zich met name ten aanzien van de Total- pijpleiding en de Total-steigerbouw met daarbij geprojecteerde installa ties „totaal" gepasseerd. De Provin ciale Planologische Dienst voor Zee land deelde (zoals wij enkele weken geleden berichtten) b en w mee, dat door de nv Ned. Gasunie in op dracht van Total een Naphta-pijplei- ding zal worden gele-gd van de in het Sloegebied te bouwen raffinade rij naar Dow-Chemical in Terneu zen. Deze leiding loopt, zo bena drukken b en w, onder meer door een natuurgebied ten westen van de kern Ellewoutsdijk, terwijl ook el ders een welengebied daarbinnen valt. Verder zal de leiding globaal lopen door de Borssele-Polder, Hol- lestellepolder, Blazekoppolder, en Driewegenpolder. „Bij het beschou wen van dit tracé kondien en kun nen wij ons niet aan de indruk onttrekken dat het mede beoogt, aan te geven: de begrenzing van een toekomstig industriegebied ten oos ten van het dorp Borssele, zich zo ver uitstrekkend dat ook de kern Driewegen volledig daarbinnen zou komen te liggen. Een begrenzing die bovendien de veelbesproken artikel- vier-lijn" aanzienlijk overschrijdt. We hebben ons dan ook op het standpunt gesteld, dat die gre-ns veel meer westelijk behoort te worden oepaald," ald-us b en w in een me dedeling aan de raad, dde volgende week dinsdagavond in Heinkenszamd vergadert. Het is tevens de beant woording van een aantal vragen die vorige week door de WD-fractie aan b en w werden gesteld. B. en w. merken tevens op, dat zij zich „o-p geen énkele wijze gebon den achten aan een grens voor een oostelijk industriegebied" en „dat wij ons over de vraag „wel" ol' „geen" oostelijk industriegebied zelf nog moeten beraden". Op de van de PPD ontvangen schets van het leidingtracé hebben wij de vrij heid genomen op de tekening in rood aan te geven: een alternatief tracé, namelijk langs de 's-Heeren- hoekseddjk, Westeindseddjk en Hooglandse Dijk. Het tracé wordt hierdoor niet alleen korter maar ook veel eenvoudiger bereikbaar", aldus b en w. „De vraag laat zich nog stellen of er (wettelijke) mogelijk heden zijn waarmee de gemeente met succes zou kunnen verhinderen dat de leiding wordt gelegd over eenkomstig het door de PPD (zon der voorkennis van of «verleg met het Borseler gemeentebestuur Red.) geplande tracé. Hierop k-an worden geantwoord dat een aanleg- vergunning is vereist voor het leg-, gen van de leiding voor zover deze loopt door het natuurreservaat ten westen van Ellewoutsdijk" DUScELDORF (DPA) Op een schietterr in bij Iserlohn in de Westfalen zijn gisteren de lijken van twee mannen en twee ontklede vrouwen gevonden Zij waren met een nekschot gedood. Mén heeft de slachtoffers nog niet kunnen identi ficeren. HILVERSUM (ANP). Naar het oordeel van de voorzitter van het Nederlands Christelijk Werkgevers verbond (NCW), mr. Paul van Bo ven, bestaat er op dit moment geen enkele behoefte aan een verdere uitbreiding van de democratisering van de onderneming. Hij zei dit za terdagavond in een radio-actualitei tenrubriek, naar aanleiding van het regeerakkoord van prof. Steenkamp, dat wel in zo'n uitbreiding voorziet. „Wij hebben pas een grote her ziening van het ondernemingsrecht Nederland afgesloten on in At wet vastgelegd en om dat tot leven te roepen is tijd nodig. Daarvoor is scholing van de mensen nodig en daarvoor zullen weer instituties bin nen de onderneming moeten worden gevormd. Dat zal niet allemaal in eens kunnen gaan Vandaar, dat er Dp dit moment naar mijn mening geen enkele behoefte bestaat aan nieuwe wettelijke maatregelen," al dus de voorzitter van het N.C.W, Mr. Van Boven kantte zich ook tegen een uitbreiding van de be voegdheden van de ondernemings raad. Het is naar zijn oordeel in de eerste plaats nodig, dat de werk nemers, die in de ondernemingsraad zitting hebben, voor hun taak wor den opgeleid. De organen, die daar voor moeten zorgen zijn er volgens de heer Van Boven nog niet. Hij zei het dan ook onverstandig te vinden om in een periode, waarin de werknemers nog moeten teren leven met de bevoegdheden, die zij nog maar kort geleden hebben ge kregen, nu al weer met nieuwe wet telijke maatregelen te komen. Mr. Paul van Boven

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 1