Van raad Terneuzen mag bestuur PZEM aanblijven Alleen in dubro citron zit echt citroensap Eerste steen uitbreiding winkelcentrum Zuidpolder Fractievoorzitters stellen over vertrouwensbasis in vragen G.S. Aardappelopslag is duurder dan teelt MET TWAALF TEGEN ACHT STEMMEN Vismijn Vlissingen zet miljoenen om stad streek Een halve citroen in dit flesje Dure klappen met zweep Daag, zon Strandweer waterstanden Nehalennia" trok al ruim 2.000 bezoekers Puntgaaf altaar uit Oosterschelfle De Ruyterschool heeft tekort Aanbieding „Kabinet van Zeeuwse gezichten aan mr. Van Aartsen Containerterm in al kent grote drukte STIJGEND VERVOER OP ZEEUWSE VEREN Nu citroen frisheid voor uw hele afwas ORDERS VOOR 760 MILJOEN Rijn-Schelde ontwerpt totale vuilverbrander Terneuzens burgemeester startte tweede bouivfase VANDAAG IN STATEN NAAR AANLEIDING VAN MOTIE OVER DE PZEM Vertrouiven Leiding PZEM Voorjaar in gebruik Magneet Vrijdag 25 juni 1971 (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De boer krijgt op dit moment 3,5 cent voor een kilo aardappelen. De consument betaalt er 25 cent voor. Wie is nu 't haasje: de boer of de consument? Deze vraag legden we voor aan het Pro- duktschap voor Aardappelen in Den Haag. Het antwoord luidde: geen van de twee hoeft zich bedot te voelen. De boer, die op dit moment nog oude aardappelen te slijten heeft, krijgt er inderdaad niet meer dan drie tot vijf cent per kilo voor. Dat komt omdat de tussenhandel nog voldoende aardappelen van de oude oogst in voorraad heeft. Voornoemde teler kan gemakke lijk zijn oude produktie demonstra tief op straat gooien. Hij raakt zijn voorraad vrijwel zeker niet meer kwijt. Zeker niet nu de nieu we oogst al weer op de markt komt; voor zeer lage prijzen nog wel (22 cent veilingprijs). Wie nu nog oude aardappelen aan de handel kwijt wil, heeft zelf de narigheid gezocht, aldus de mening bij het produktschap. Eind vorig jaar kon men voor dezelfde voor raad acceptabele prijzen maken (on geveer 15 cent voor een kilo). Dege ne, die dat niet deed, wachtte eigen lijk op betere prijzen. Die kwamen niet, zodat de gokker pech had. De consument mag zich nu niet blindstaren op het prijsverschil, meent de woordvoerder van het pro duktschap. De tussenhandel verdient eclit niet twee dubbeltjes op één kilo. De voorraad heeft namelijk gedurende de winter opgeslagen ge legen in speciale bewaarplaatsen. Dat kost geld. Bovendien moeten de aardappels van opslag naar winkel getransporteerd worden. En ook daarmee zijn kosten gemoeid. Ten overvloede zij nog vermeld, dat de tussenhandel personeel in dienst heeft. Personeelskosten ste gen de laatste jaren aanzienlijk. Al bij al kan niet worden gezegd, dat boer en consument zijn gefopt door de handel en dat de handel zich te buiten gaat aan woekerwin sten, aldus het Produktschap. (ADVERTENTIE) (Van onze correspondente) MIDDELBURG C.O. uit Mid delburg had op 13 februari zijn zwageir N.A.H. afgetuigd met een zweep een ingenieus martelwerktuig met aan de uiteinden ijzeren kram metjes. Samen met zijn vriend, ook in het bezit vam een soortgelijke zweep, bracht hij een bezoek aan het gebouw van de Evangelische Geemeente t-e Middelburg, waiair hij N.AR. onitwaai-hde, met bovenge noemd gevolg. „Waarom droeg u een zweep bij u", vroeg de politierech ter. „Wel, ik had ruzie met zijn vrouw en ik verwachtte daarom een pak rammel van mijn schoonfami lie", verklaarde O. De vrede was inmiddels a-1 lang weer getekend. De onfortuinlijke ontmoeting kostte verdachte toch nog f 70,-, zo besliste de politierechter. Er moesten nog meer mensen voor -de politierechter verschijnen omdat zij geweld hadden gepleegd. C.W.V. uit Domburg bad in de tijd van 29 juni to-t 21 februari hernaaldelijk de voorruit van een bestelauto van een eiste tegen verdachte een geldboete van f 150,-, 'waarvan f 100,- voor waardelijk en een proeftijd van twee jaar en toezicht van de protes tants-christelijke reclassering. De politierechter hield bij het toeken nen van de straf rekening met het feit dat de man ail meer dam f 600,- len. Het vonnis werd hem bij ver stek verleend en luidde: een geld boete van f 100,- waarvan f 75,- voarwaardelijk, plus een proeftijd van twee jaar. Vooruitzichten voor zaterdag en zondag, opgesteld door het K.N.M.I. op donderdag om 18.00 uur: Enkele buien met kans op onweer en enige daling van tempe ratuur. Weersvoorzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor zaterdag: aantal uren zon: 2 tot 8; min.-temp.: 0 tot 4 graden bo ven normaal; max.-temp.: omstreeks normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 60 procent: kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. Voor zondag: aantal uren zon: 3 tot 9; min.-temp.: omstreeks nor maal: max.-temp.: 0 tot 4 graden on der normaal: kans op een droge pe riode van minstens 12 uur: 70 pro cent; kans op een geheel droog et maal: 40 procent. Ook vandaag overwegend goed strandweer met zon, later op de dag iets meer bewolking. Slechts een kleine buienkans. In de middag zwakke zeewind, bij 18 tot 20 gra den, zeewater 15. Vooruitzichten: een depressie die Engeland nadert gec.ft de komende dagen wat wisselvallig maar over het algemeen toch vrij goed strand weer. n m. £_si Konstanz 401 (onv.), Rheinfelden 291 (-7), Straatsburg 322 (onv.), Plittersdorf 468 (-20 Maxa-u 529 (- 25), Plochingen 143 (-3), Mamnhekn 386 (-36), Steinbach 163 (-13), Maims 278 (-19), Bingen 276 (-18) Kaub 316 (-24R), Trier 272 (-16) Koblenz 314 (-25), Keulen 326 18), Ruhixjrt 514 (-5), Lobith 1139 (plus 14), Pannerdense kop 1101 (pl 13), Nijmegen 925 pl.16). IJssel- kop (971 (pl.15). Eelde IJssel 468 (pl.16), Deventer 350 (pl.15), Mom sin 5492 (pl.18) Borgharen 3938 (pl.ll), Belfeld 1108 (-22), Grave beneden de sluis 502 (onv.). 99 (Van onze correspondente) MIDDELBURG De Nehalennia- tentoonstelling iin de Vleeshal van het Middelburgse stadhuis heeft op de eerste zes openingsdagen iets meer dan 2000 betalende bezoekers getrokken. Hierin zijn niet begrepen de deelnemers vain het Nehalenmia- sympo-siu-m. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Donderdag, de dag waarop duikers van de genie troepen voor het laatst op de bodem van de Oosterschelde nabij Colijns- plaat naar altaren van de godin Ne- halennia hebben gedoken, heeft on verwacht een prachtig puntgaaf al taar opgeleverd. Het gaat hier om het mooiste exemplaar dat tot nu toe is opgevist. De meeste altaren, zo'n 120 in ge tal, werden vorig jaar en begin van dit jaar omhoog gehaald via de vis netten van het schippers-vaartuig de Tholen-6 van schipper Bout. Een groot gedeelte van de gevonden al taren staat momenteel opgesteld in de tentoonstellingshal van het Mid delburgse stadhuis. Het ligt in de be doeling om, als de financiën het toe laten, in september de jacht op al taren te hervatten. iVdn een onzer verslaggevers) VLISSINGEN De gemeenteraad vam Vlissingen bracht gisteren een bezoek aan het internaat van de Zeevaartschool De Ruyter. Het Vlis- singse „marktdeel" in de tien Ne derlandse stuurmansopleidingen is maar liefst dertig procent, aldus di recteur G. Brouwer, die de gasten deelgenoot maakte van de bijzonder moeilijke financiële situatie van de Nederlandse zeevaartscholen. Met honderd gulden tekort per leerling komt de Vlissingse school het best uit „de bus", waarin Den Helder met f 3.300,- en Rotterdam met f 3.000,- tekort per leerling de kroon spannen. Het aantal leerlingen gaat hard achteruit. Dit jaar zal het totale tekort van de De Ruytersehoo f 160.000,- worden. De zomerverhuur en het voorschot uit eigen beheer moeten dit vereffenen. (Van onze correspondente) MIDDELBURG Maandag aan staande zal de commissaris van de koningin, mr. J. van Aartsen het eerste exemplaar van het „Kabinet van Zeeuwse gezichten", samenge steld door Herman Besselaar en ge drukt bij uitgeverij Tibula van Dis- hoeek te Bussum in ontvangst ne men. Het gaat hier om een fraai plaatwerk met ongeveer tachtig af beeldingen van oude gravures, teke ningen, schilderijen en dergelijke van Zeeland in de 16e tot en met de 19e eeuw. Morgen, zaterdag 26 juni Ber gen op Zoom 6.07 en 18.24, Harfs- weert 5.20 en 17.36 Terneuzen 439 en 16.57. Vlissingen 4.06 en 16.28, Wemeldinge 5.57 en 18.14. (Van een onzerv erslaggevers) VLISSINGEN De contai-nerter- minal in Vlissingen-Oost heeft in drie weken haar eerste drie schepen „verwerkt". Daarbij werden 2000 wolcontainers gelost. „Dit is min stens tweemaal zoveel als ver wacht", aldus directeur C. Oreel van de n.v. Haven van Vlissingen. Tij dens het bezoek van de VLIS SINGSE GEMEENTERAAD AAN DE CONTAINERHAVEN STONDEN 300 containers van een juist een dag tevoren geloste lading van 700 stuks in imposante, honderden mieters lan ge „onneembare" linies, als blinken de muren in de woestijn van het Sloegebied. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Met 12 te gen 8 stemmen heeft de ge meenteraad van Terneuzen een motie van de PvdA afge wezen, waarin gesteld werd, dat het dagelijks bestuur van de n.v. PZEM dient af te tre den. Voor de motie stemden de fracties van de PvdA, van D '66 en de VVD alsmede de PvdA-wetliouder R. Hol, die een minderheidsstandpunt in hel college van 1». en w. innam. In de motie werd de vertegen woordiger van de gemeente Terneuzen, wethouder P. Lin- denberg, uitgenodigd in de eerstvolgende algemene aan deelhoudersvergadering van de PZEM, te houden op 9 juli a.s. te stemmen voor het aftre den van het gehele dagelijks bestuur van de PZEM. De heer P. Huybrecht van de PvdA en de heer S. Vlieger meenden dat de houding van het dagelijks bestuur van de PZEM hun aftreden noodza kelijk maakte. De heer Huybrecht stelde dat de PZEM-affaire een brok anti-reclame voor Zeeland is gewor den. Ook het VVD-raadslid van Breda Vriesman zei dat het vertrouwen in het dagelijks bestuur van de PZEM (Van onze correspondente) MIDDELBURG Het vervoer saanliod van de Provinciale Stoom bootdiensten vertoont, zoals steeds de laatste tijd, een flinke verhoging. Dit jaar werden er door de drie veren van Vlissingen-Breskens, Ter- neuzen-Hoedekenskerke en Kruinin- gen-Perkpolder 2.479.811 passagiers in de eerste vijf maanden vervoerd. Vorig jaar omstreeks dezelfde tijd waren dat er 2.274.901. Het aantal auto's steeg van 829.627 tot 918.882. Alleen al in d>e maand mei werden er 704.252 passagiers vervoerd; vorig jaar mei 702.728. Vooir de auto's waren die cijfers resp. 229.826 en 219.695. Heet aiamtail auto's dat wegens tekort aan capaci teit een boot over moest slaan daal de in totaal met 2206 eenheden. niet meer aanwezig was, „De heer Kaland doet er verstandig aan zijn zetel beschikbaar te stllen", aldus de heer van Breda Vriesman. Burgemeester J. Ashcoff, die lid is van de raad van bestuur van de PZEM, en wethouder Lindenberg, hadden verklaard dat zij achter het ontslag van directeur T. Bogerd staan, maar dat zij niet zover wilden gaan om ook het gehele dagelijks bestuur naar huis te sturen. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN „Een combi natie van de gemeenten op Wal cheren zal het vuilnisprobleem moeten aanpakken. Zelfs de grootsten van deze gemeenten zijn nog te klein voor e eneconomische afzonderlijke aanpak. Het inge nieursbureau dat de Rijn-Schel- degroep enige tijd geleden heeft ingesteld voor het vuilverwer- kings- en waterzuiveringspro bleem, is druk bezig met een nieuw procédé. Het ontwerpt mo menteel een installatie voor tota le verbranding van het huis- en industrievuil, die geen enkele lucht-, water- of bodemverontrei niging produceert" Aldus ir. J. Bout, president-direc teur van de Koninklijke MaatschaD- pij De Schelde in Vlissingen, giste ren tijdens een excursie die de Vlissingse gemeenteraad langs een aantal objecten op eigen grondge bied maakte. De heer Bout maak te bekend, dat de vergadering van de ra-ad van commissarissen van de Rijn-Seheldegroep zich akkoord heeft verklaard met de nieuwe naam: Rijn-Schelde-Verolmeconcern. Men hoeft niet bang te zijn voor ingrijpende veranderingen m het concern. „Verokne is duidelijk ge specialiseerd in mammoettankers en dat is een goede aanvulling vnm onze groep". De Schelde zal t.z.t., als het zou passen in het produk-tieschema. ze ker meedoen aan de bouw van de brug-tunnelcombinatie in de Wester- schelde. „Het is naast de deur. dus zeker aantrekkelijk", aldus de presi dent-directeur, die vertelde da: de topname van het aantal leerlingen van de bedrijfssohool boven normaal is: vorig jaar en dit jaar 80 in plaats van 50. Hierdoor kan men de ver grijzing redelijk opvangen. De ge middelde leeftijd is nu 42 jaar. Ook boven-normaal is de huidige orderportefeuille. Met 760 miljoen eind 1970 (tegenover 325 miljoen eind 1969) heeft men meer dan eenderde van de totale orderporte feuille van de Rijn-Scheldegroep. „En dat is nog nooit voorgekomen", aldus de heer Bout. Het personeelsbestand is gegroeid tot 3360 Nederlandse en 180 tdit blijft het streefgetal Joegoslavische arbeidskrachten. Hiervan wonen er 500 op de Bevelenden en in Zeeuwsch-Vlaanderen. Dc maatschappij De Schelde heeft een meerderheidsdeelname in o.m. de stichting tot verbetering van de volkshuisvesting. Deze woningbouw vereniging is nu bezig met de plan nen voor de bouw van drie toren flats aan de rijksweg in Souburg (omgeving oude waterzuivering), al dus een nieuwtje dat door directeur Hermsen werd meegegeven aan de raadsleden. Voor het einde van dit jaar moet de „schop in de grond". Er zal ook een nieuw kinderspeel- veld komen, ver van het verkeer. Een ander recent plan is da.t voor de bouw van 192 eengezinswoningen in Souburg-Noord. In Terneuzen-Zuid is de tweede de bouwjase van het winkelcentrum Zuidpolder ofjicieel begonen met het metselen van de eerste steen door burge meester J. A. Aschoff (inzet). (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Hoewel men enige tijd geleden bij de opening verwacht te, dat de nieuwe Vlissingse vismijn een jaaromzet van drie miljoen zou halen, is dit na bijna vier maanden nu al vier miljoen. De vismijn is eigenlijk al veel te klein. Dit bleek de leden van de Vlis singse gemeenteraad, die gisteren in het kader van een ekcursie door hun eigen gemeente een bezoek aan de mijn brachten. Visser De Nooyer ver telde dat de (20) Arnemuider en Vlissinger schepen vaak vier uur op hun losbeurt moeten wachten. Het aantal Urker en andere Noord-Ne derlandse kooplui, die hun zaken ook voor buitenlandse afnemers doen. is daarom niet „in opmars". (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Burgemeester J. C. Aschoff metselde de eerste steen voof de tweede bouwfase van het winkelcentrum Zuidpolder in Terneuzen-Zuid. Hij deed dat zo (burger)-meesterlijk, dat hij ermee een zilveren troffel verwierf, aangeboden door de heer J. H. Cobben, directeur van het aannemersbedrijf Intervam n.v. uit Rijs wijk. Het nieuwe wijkwinkelcentrum heeft een oppervlakte van bijna 7000 vierkante meter en omvat drie supermarkten (Albert Heijn, P. de Gruyter en G. Mattheeuws) en verscheidene aparte winkeleense den. De tweede bouwfase, waaTmee nu officieel een begin is gemaakt, meet ruim 2500 m2. Behalve een super markt van G. Mattheeuws komen er een slagerij van de heer W. Kal- jouw, een zaak in baby- en kleuter artikelen en speelgoed van W. Wijn- acker, een textielbedrijf van A. G. Murre, een bedrijf voor chemisch reinigen van A. Karreman, een fili aal van de Nederlandse Midden- standsbank, een rijwielzaak van C. Klaassen en een drogisterij van W. Dingemanse. Onderhandelingen met (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG In de verga dering van Provinciale Staten, die vandaag gehouden wordt, zullen Gedeputeerde Staten ant woorden op schriftelijke vragen, gesteld door de fractievoorzit ters van de KVP, CHU en VVD. De vragen hebben betrekking op de stemming in de staten over de motie-Prins, vorige week vrij dag, waarin het aftreden van het dagelijks bestuur van de PZEM werd geëist. Zoals gemeld stem den twee gedeputeerden, de heer Boersma en Van Poelje toen voor de motie, waarmee zij dus instem den met het aftreden van de G.S.- leden Kaland en Van Poelje als lid van het dagelijks bestuur van dé PZEM. 1. Is er in de vergadering van uw college van 22 juni j.l. ook op open hartige wijze gesproken over de ontstane situatie na verwerping van de motie van dr. Prins c.s. in de statenvergadering van 18 juni j.l.? 2. Wil het college, alvorens de geschorste vergadering van 18 dezer voort te zetten, verklaren, dat de vertrouwensbasis voor verdere colle giale samenwerking toch nog onver kort aanwezig is? Toelichting: in de betreffende sta tenvergadering stelde een lid van uw college (gedeputeerde Kaland. red.) de vertrouwenskwestie naar aanleiding van voornoemde motie. Blijkens de uitslag van de hoofdelij ke stemming hebben twee leden van uw college hem het gevraagde ver trouwen onthouden. De vragen zijn ondertekend door W. R. V. Dusarduijn (KVP), C. P. van der Peijl (CHU) en W. Land heer (VVD). Drs. W. Dusarduijn zei ons: „Door voor de motie-Prins te stemmen, hebben de gedeputeerden Boersma en Van Poelje in feite twijfel ge zaaid over de vertrouwensbasis in het college van Gedeputeerde Sta ten. Met onze vragen wensen wij duidelijkheid over de collegialiteit in het college. Ik hoop en ver wacht eigenlijk ook wel dat het antwooi-d van G.S. positief zal zijn en dat dit die rechtlijnigheid in het college van Gedeputeerde Staten ten goede zal komen. De dagelijkse leiding bij de PZEM is tijdens de afwezigheid van de directeur ir. Bogerd in handen van het dagelijks bestuur ,d>at daar bij nauw zal samenwerken met de adjunct-directeuren. Deze hebben tegenover de heer Ka-land, als voor zitter van het dagelijks bestuur, hun bereidheid en vertrouwen toegezegd om de leiding van het bedrijf op deze wijze op zich te nemen. Het dagelijks bestuur heeft ook een on derhoud gehad met de externe ac countant vam het bedrijf naar aan leiding van vragen over de controle van de administratie. Het dagelijks bestuur zal een rapport over dit accountantsonderzoek ontvangen. andere middenstanders zijn gaande- Er is plaats voor de branches slijte rij, brood en banket, doe-het-zelf artikelen, kantoorboekhandel, bloe men en een cafetaria-snackbar. Het gedeelte dat nu ter hand is genomen zal komend voorjaar in gebruik worden genomen. Tijdens een bijeenkomst in Hotel Rotterdam blikte burgemeester Aschoff terug op de wat moeizame totstandkoming van het winkelcentrum in Zuid, na dat reeds in 1965 de eerste bespre kingen over het project waren ge voerd. In januari 1968 verkocht de ge meente de bouwgrond voor iets min der dan anderhalf miljoen. Begin september 1969 werd de supermarkt van Albert Heijn geopend. De heer Aschoff sprak van een blijde dag voor een groot deel van de Terneu- zense bevolking. Het winkelcentrum zal de leefbaarheid in Terneuzen sterk kunnen verbeteren. Burge meester Aschoff meende, dat het winkelen in de oude binnenstad niettemin zijn aantrekkelijkheid zal behouden. Het nieuwe en het oude winkelcentrum zullen bijdragen tot de harmonische opbouw van de ge meente, aldus de burgemeester. De heer J.C.J. den Toonder, voor zitter van het Handelscentrum Ter neuzen, merkte op, dat de opzet van het winkelcentrum niet geheel aan de eerste verwachtingen heeft be antwoord. Na een, aanvankelijke terughou- denheid van de middenstanders ten opzichte van het winkelcentrum in Zuid hebben de winkeliers in de binnenstad nu veel van hun zorg en vrees afgelegd. „Het nieuwe winkel centrum kan zelfs als een magneet werken voor de gehele regio, als we een actieve VVV hebben, mogelijk zelfs tot over de Schelde en in de randstad toe", voegde de heer Den Toonder er aan toe. Nadat de heer J-H. Cobber burge meester Aschoff dank had gezegd voor zijn metselwerk („precies ze ventig seconden voor een steen") werd nog het woord gevoerd door dr. A.W. Luijckx van het ontwikke lingsbureau winkelcentra.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 3