Wethouder Ramondt behoudt vertrouwen WEDEROPBOUW ELOPAK TERNEUZEN Vechtpartij wacht al jaar op berechting Inspraak naast kansen voor het experiment Discussie rond Perdeck-scherso TWAALF TEGEN ACHT STEMMEN IN TERNEUZENSE RAAD Prachtige reis Terneuzense bejaarden Terneuzense jeugd gaat kamperen stad streek mia ZEEVISWEDSTRIJD IN OSSENISSE Kermis St.-Jansteen Midden- en kleinbedrijf W oningbouwvereniging Koewacht Schaduw van ramp met BR 16 over visserijdag in Breskem Gaaibolling in Westdorp e Handboogschieting in Zuiddorpe WESTZELLER BLASKAPELLE SPEELT IN BELGIë Bejaarden uit Breskens gingen op reis Kwasr Elitair Subsidie Van Beethoven Overtuiging Vrijdag 25 juni 1971 1 (Van een onzer verslagevers) OSSENISSE Na de geslaagde in ternationale zeehengelwedstrijd die afgelopen zondag onder auspiciën van de zeehengelclub „De Vogel"- werd gehouden, zal deze club mor gen wederom een wedstrijd uit' schirijven.Het is de vierde in een reeks clubwedstrijden. 'Er wordt ge vist in de Westersohelde nabij het kanaal te Ossetnisse. De wedstrijd begint om kwart over vier 's mid dags en eindigt om kwant over ze ven. De inschrijving vindt plaats in café Zeezicht te Walsoorden waar ook de prijsuitreiking zal zijn. (Van onze correspondent) St.-JANSTEEN Vandaag, mor gen, maandag en dinsdag wordt in Sint-Jansteen de traditionele kermis gehouden. Het gehele centrum van het dorp is gevuld met kermisattrac ties zoals autoscooters, paardemolen, rupsbaan en diverse kramen. De kermis wordt vandaag geopend met schietingen op staande en lig gende wippen. Ook op de andere kermisdagen zullen schietingen ge houden worden. Een grote meubel supermarkt heeft door het besohik- baar stellen van extra-prijzen vooral de schietingem op de staande wippen aantrekkelijk gemaakt' Duivensociëteit De Zwaluw houdt zondag ter gelegenheid van het fes tijn speciale wedvluchten. In diverse zalen en café's in het dorp bestaat de gelegenheid tot dansen. Als klapstuk van de kermisdagen wordt dinsdagavond een criterium voor amateurwielrenners gehouden. Aanvang half zeven. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Een feestelijke ontvangst door de „Harmonie Ter- neuzen" met majorettenpeloton. vele belangstellenden die hen op de markt opwachten, was voor driehon derd Terneuzense bejaarden het slot van een prachtige dag met stralend weer, die zij dankzij het Comité Bejaardenreizen Temeuzen, ook dit jaar hebben kunnen maken- Met zes Z.V.T.M.-bussen vertrok' ken ziiij 's morgens om half acht naar de „Meli" bij Adinkerke tegen de Franse grens. Er was een oponthoud te Knokke bij „Sisfea", waar de koffie blaar stónd. Om hialf twaalf arriveerde het gezelschap aiam de Meli, waar prachtige wandelingen konden wonden gemaiaikt en een uit stekend diner wachtte. Hier werd het woord gevoerd door de voorzit ter van het comité, de heer J. v. d. Poel. loco-burgemeester, R. Hol, de eigenaar van het Mel'i-restaurant. die de bejaarden een kleine herin nering aanbood en tenslotte door de voorzatter van de afdeling Terneu- zen van de bej aardenbomd. Op het einde van de reis stond het muzi kaal welkom. Opnieuw werd door diverse sprekers het woord gevoerd, waarbij men voorna! de Temeuzena- ren dankte, die deze reis mogelijk hadden gemaakt. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Met acht stemmen voor de motie van wantrouwen tegen de wethou der van openbare werken, de heer A. Ramondt (PvdA) en twaalf stemmen tegen, heeft de raad zich gisteravond, al thans voor het grootste gedeel te. voor handhaving van de heer Ramondt uitgesproken. Voor de motie stemden de fracties van de PvdA. Boeren partij en D'66. De VCP en an dere christelijke partijen, als mede de VVD. konden er hun stem niet aangeven, evenmin als de PvdA-wethouder. de heer R. Hol. Voor de motie m stemming werd gebracht vroeg de heer P.J. Huii- breoht (PvdA) zich af, welke finan ciële consequenties er voor de ge meente het gevolg zoudien kunnen zijn, nu het werk aan de bouw van de nieuwe Raiffeisenbamk aan de Herengracht (de zaak waar het ei genlijk om gaat) wegens een beroep bii de Kroon is stilgelegd De voorzitter, burgemeester Aschoff zei: „Geen enkele". Dat het werk is stilgelegd, hangende het on derzoek is een normale zaak", zo deelde de voorzitter mede. (Zoals men weet is de bouw opgeschort wegens een klacht van de neven bank wonende tandarts, de heer Vermeulen). Mevrouw L. van der Plas-Tanis (VCP) had weinig goede woorden over voor de wijze waarop deze kwestie in de vorige raadsver gadering (waarbij zij niet aanwezig was) is behandeld. Zij pleitte voor een betere onderlinge verstandhou ding. De heer S. Vlieger (D'66), een Van de ondertekenaars Van de motie, zei. dat hij zijn standpunt niet kon wijzigen, omdat er, waar zijn zeggen, steeds meer' klachten over deze wet houder binnenkomen. D.e heer J. de Putter (GPV) zei tenslotte niet alles te kunnen goedkeuren van wat er gebeurd is, maar dat hij toch tegen deze motie zou stemmen De heer Van Breda Vriesman (VVD) zei in het begin van de vergadering het te betreuren, dot het kruispunt bij St.-Annapolder nog niet beveiligd is. zoals hem werd toegezegd. Hij kreeg ten ant woord dat de bestellingen voor het benodigde materiaal geplaatst, maar nog niet uitgevoerd ziian. Op de publieke tribune was er een opvallend grote belangstelling van de zijde van de handeldrijvende middenstand in verband met het b en w.-voorstel tot vaststelling van de overlegverordening midden- en kleinbedrijf. Dit punt werd voor de tweede maal behandeld, omdat men de vorige keer nog niet over vol doende gegevens beschikte. Tijdens de vergadering van bet Handelscentrum Temeuzen, die een dezer dagen werd gehouden, besloot men b. en w. te vragen om het oVerleg betreffende het midden- en kleinbedrijf openbaar te doen zijn. Niet ieder was (en is) daar even gelukkig mee, omdat er vaak perso nen en financiële zaken zullen wor den besproken, Op advies van voor de heer P. J. Huijbrecht (P.v.d.A.) schreef het H.C.T. een brief aan b. en w. Burgemeester Molthoff wilde eerst nog de partners in de kernen horen, maar o.m. dhr. Huijbrecht en mevr. Doppegieter-Thiel vonden dit vrouw Doppegieter-Thiel vonden dit niet noodzakelijk. Tenslotte gaf de voorzitter toe. dat tijdens de verga dering twee vertegenwoordigers van de raad en twee plaatsvervangers zouden worden gekozen. Mevrouw Doppegieter en de heer Strijbos werden als lid en de heren De Jonge (die eerst gevraagd had om ook aan de grootste groep, die erbij ontbrak, n.l. de landbouwers te den ken) en de heer Vlieger werden als plaatsvervanger aangewezen. Daarna werd het voorstel aangenomen. Diverse malen werd de wethouder van financien, de neer R. Barbè aangevallen in verband met zijn be leid inzake het verstrekken van bu sabonnementen aan kinderen van b.l.o.- en lom-school. Die aanvallen werden geopend door de heer S. Vlieger (D'66) die zei dat de heer Barbé de wet al te streng uitvoert en te weinig menselijkheid toont betreffende het verstrekken van ab onnementen voor de bus aan die kinderen. Deze abonnementen werden tot nu toe viia de school verstrekt, hetgeen niet volgens de wet is. Ook me vrouw W. Kes-Spmijt (PvdA) was het er lang niet mee eens en stelde Hulst aal voorbeeld, waar men naar een goede oplossing zoekt. De heer E.W. Rooo. baar partijgenoot, pleitte op een normstelling van fl. 35.000,- als inkomen, zoals in Middelburg gebeurt. Wethouder Barbé betoogde telkens opnieuw, dat het bij hem er niet om garat de wet in al haar gestrengheid toe te passen, maar dieze toch ook niet te ontduiken. Hij herbaalde ook, dat hij het, bij het aanvragen van een schoolabonne- ment, niet de ouders moeilijker wffl maken dan strikt noodzakelijk is. Over de hoogte van de norm kon hij alleen maar zeggen, dat dit nog in overleg is. maar dat deze in ieder geval zo hoog mogelijk zal gesteld worfen. „Het enige wat. van uw klacht overblijft is dus dat de ou ders een formuliertje zullen moeten invullen en dit vind ik nieit onover- komenlijk", aldus de wethouder voor onderwijszaken. .De heer Huijbrecht bad nogal kri- teik op het beleid van de regionale Zeeuwsch-Vlaianderen. Aanleiding hiertoe was de controlerapporten van het Centraal Bureau voor Veri ficatie en Financiële Adviezen. Het ging voornamelijk om het huurmu- tatieregister, de jaarrekening 1969. die nog niet ter controle was inge zonden en de jaarrekeningen van 1965 tot 1967. Wethouder P.A. Lim- denbemgh (financiën) zei deze gang van zaken eveneens te betreuren. Bij de woningbouwvereniging had men hem gezegd dat ziekte en per soneelsgebrek deze achterstanden veroorzaakten, maar hij beloofde de heer Huijbrecht, dat hij op spoed zou blijven aandringen. Schietingen Morgen houdt de schuttersmaatschappij de sportvrien den een sohieting op de liggende wip. Plaats van handeling: J. de Guchteneire te Koewacht. Men be gint om drie uiur. Eveneens morgen wordt een schie ting gehouden in café de Ruisduif van Alb. de Kindt. Ook die begint om drie uur fe"" '"if-lil At «IÉ!' (ADVERTENTIE) interieurverzorging Fa. Van Dronkelaar, Zuidzance, tel. 01170-2161 Terneuzen, Zuidlandstraat 14, tel. 01150-3529 meubeu Iedere vrijdag kijkavond tot 21 uur in Zuidlzande en Temeuzen (Van onze correspondent) BRESKENS Op zaterdag 14 augustus zal in Breskens wederom Visserijdag worden gehouden. Grootse feesten zullen echter niet worden gehouden, omdat de ramp met de BR16 nog te vers in het geheugen ligt. Die dag zal wel de wimpel wor den uitgereikt aan de visser die dé hoogste gemiddelde prijs in het af gelopen jaar heeft gekregen. Gedu rende het gehele weekend zal het hospitaalschip De Hoop in Breskens liiggen. Een voetbalelftal van Bres- kense vissers zal een wedstrijd spe len tegen vissers uit Heist. Voor de jeugd zal er 's morgens de jaarlijkse hengelwedstrijd zijn in de Vissers haven. Het visrestaurant in de vis mijn zal ook weer geopend zijn. De vereniging „Zewebel" houdt op die dag een reünie. (Van onze oorrespondent) WESTDORPE Ter gelegenheid vam de jaarlijkse kermis wordt in de zaial van „Het Oud Raiedihuys" bij M. Pluijm een wedstrijd gehouden in gaaibofllan. Deze zeer oude sport begint nu ook bij de jeugd weer populair te worden. De gaaibolling zal plaatsvinden op maandag 5 en dinsdag 6 juli a.s. De inschrijving duurt beide dagen tot half tien 's morgens. Er is een aantal mooie prijzen beschikbaar gesteld. (Van onze correspondente) MIDDELBURG Gistermorgen kreeg de Middelburgse politierech ter de vechtpartij te behandelen die vorig jaar in de nacht van 8 op 9 augustus enorme beroering teweeg had gebracht in het jongerencen trum Open de Beuk in Middelburg. Van de drie verdachten die voor het hekje moesten verschijnen was er maar een op komen draven; G.WA.K. uit Middelburg. Zijn vrienden W. 't G. en J.H.J.V. uit Maastricht lieten het afweten. Op de bewuste avond in augustus werd de sfeer van het anders zo vreedzaam aandoend jongerencen trum geducht aangetast. Hat begon toen de dóe verdachten, niet beho rend tot de vaste kring van bezoe kers, een jongen aan de bar te duwen en te plagen. Snel ontstond een algemene vechtpartij. Projectlei der Bos, liep verscheidene gaiten in zijn hoofd op en 24 snijwonden. Op straat zette de vechtpartij zich voort en wend veel schade aangericht. Schade overigens die na tien maan den nog niet was vergoed. Drie ge tuigen verschenen voor de politie rechter. De rechter wilde wel genoe gen nemen met de schriftelijke ver klaring van de laatste getuige, waar in hij een soortgelijke getuigenis aflegde als drie medeslachtoffers eerder hadden gedaan. Maiar de ver dachte heeft bij de rechtbank het laatste woord. Hij eiste verschijning van de laatste getuige. Zo bon het gebeuren dat de rechtbank de zaak nog langer moet aanhouden dan nu al het geval is, namelijk eüicf maan den. (Van onze correspondent) ZUIDDORPE Ter gelegenheid van de kermis te Zuiddorpe heeft de handboogmaatschappij St.-Sebas- tiaan haar traditionele schieting op de staande wip gehouden. Ten ge volge van de bar slechte weersom standigheden was de deelname zeer matig. De uitslag luidde: eerste hoogvo gel E. Cranenburg te Zuiddorpe, tweede hoogvogel Joh. Caessens te Axel, zijvogels: A. van Hecke en R Beghijn, beiden te Temeuzen, kal len: H. Audenaerde, te Overslag (B) en A. Poittelberghe te Zuiddorpe. (Van onze correspondent) WESTDORPE De Westzeller BlaskapeRe, het Ober Bayemorkest uit Westdiorpe, zal op zondag en maandag a-s. optreden in het Belgi sche dorp Kluizen. Ter gelegenheid van de kermis aldaar speelt het orkest, o.Lv. W. de Oausemaeker, in de zaal „Ober Bayern". Tijdens op tredens in verscheidene Belgische plaiatsen hebben de muzikanten van dit ensemble de laatste tijd opmer kelijke successen geboekt. (Van onze correspondent) BRESKENS Honderdveertig bejaarden 'hebben vanuit Breskens de jaarlijkse reis gemaakt. Vanuit Breskens ging de reis met drie bus sen naar Oudenaarde, Waterloo, Sa- ventem (vliegveld), Kluisberg, Mys- se en Lokeren. Vele bezienswaardigheden werden bezichtigd. De Oranje vereniging Prinses Marijke bood de bejaarden een maaltijd aan. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Bij de melkkar- tonfabriek Elopak n.v. aan de Mr. Haarmanweg in Temeuzen is de we deropbouw van de papïeropslaghal, die vorige maand door brand werd verwoest, in volle gang. De materiële schade bedroeg verscheidene miljoe nen. Het aannemersbedrijf gebr. Van der Poel is met man en macht aan het werk getogen om een geheel nieuwe hal op te bouwen. Men ver wacht dat de nieuwbouw nog voor het eind van dit jaar voltooid zal zijn. Op de foto: De nieuwe opslag loods bij Elopak in aanbouw. Van onze correspondent) TERNEUZEN Zaterdag begint de eerste van de kampen van de centrale stichting voor sociaal cultb- reel werk in de gemeente Terneu zen. Aan deze kampen, die in sa menwerking met het kindervakan- tiecomité worden georganiseerd, ne men ongeveer 300 jongens en meis jes uit alle kernen van Temeuzen deel. De 6 tot en met 9 jarigen gaan naar een boerderij van het recrea tieoord De Leistert te Roggel in midden-Limburg en de 10 tot en met 15-jarigen krijgen de beschik king over het een paar kilometer verderop gelegen jeugdkampeerter- rein „Kirkelsberg" te Heibloem. Naast een vijftal beroepskrachten van de stichting, die permanent deel uit maken van de kampstaf, zijn in totaal twintig vrijwillige medewer kers voor een week of langer bij deze kampen betrokken. De 6 tot en met 9-jarigen houden steeds een kamp voor een bepaalde woonkern. Zo'n kamp duurt 4 a 5 dagen. Voor de 10-jarigen en ouderen worden weekkampen gehouden, waaraan steeds alle kernen deelnemen, die per week op basis van leeftijd wor den ingeschreven. De kampweken eindigen op zater dag 17 juli, waarna een paar dagen later wordt begonnen met een drie weken durend vakantieprogramma, Waaraan ook alle Terneuzense ker nen kunnen deelnemen en waarbij zowel de lagere schooljeugd als de Jongere tieners aan hun trekken kunnen komen. Hoofdleider van de gehele organisatie is de heer P. de Ridder van de centrale stichting. TERNEUZEN Het Scherzo voor piano en orkest van de Terneuzense toonkunstenaar Rudolf Perdeck is aanleiding geworden tot een leven dige discussie over de moderne mu ziek in het algemeen en de concert praktijk in het bijzonder. Zoals wij reeds berichtten werd het Scherzo, dat in Temeuzen zelf en ook voor de radio met veel succes werd uit gevoerd. door het Rotterdams Fhil- harmonisch Orkest geweigerd. Een student en muziekliefhebber, de heer Jan de Biieck. verzamelde daarop talrijke handtekeningen om het stuk toch op het Rotterdamse repertoire te krijgen. In ons biad van woensdag hebben we, in een commentaar, de vraag gesteld of de opvatting van de heer Perdeck dat muziek die het publiek niet boeit, slecht is, wel de juiste is, gezien ook de kansen van een muzikale ver nieuwing. Zoals te verwachten viel, is de heer Perdeck ons het weerwoord niet schuldig gebleven. Wij laten bet hieronder volgen: „Het commentaar op het interview met mij van dinsdag j.l. noopt mij tot een repliek, omdat een uwer redacteuren mij in alle opzichten bestrijdt, allereerst in kennis van het vak. Welnu, uw redacteur is slecht op de hoogte van de muziek geschiedenis. Mozart en Beethoven hadden in hun tijd al heel snel een groot en enthousiast publiek. Mo- zarts maatschappelijke ondergang is juist het gevolg van het feit dat hij in zijn muziek niet meer tegemoet kwam aan de wensen van de elite maar zich richtte tot een breder publiek. Zijn muziek werd toen fel ler en minder precieus (zie de Pris ma-biografie). Ravel en Debussy hadden tijdens hun leven al miljoe nen bewonderaars en Stravinsky (nu pas gestorven) had die al in 1920 In feite wens ik helemaal niet te discussiëren over een stuk van mij zelf. Laten echter alle muzieklief hebbers in hun oren knopen, dat de geheimzinnige redacteur van De Stem in zijn cultureel quasi-pro- gressieve ivoren torentje, in zijn grote wijsheid hen voor cultureel onvolwassen uitmaakt. Hij zegt nl. over een stuk, dat toevallig het mij ne is, dat het geen nieuwe wegen naar de toekomst van de muziek opent, omdat, ik herhaal: omdat het gemakkelijk in het gehoor ligt bil de muziekminnaars. Geachte, onbekende redacteur, de muziekminnaars hebben groot ge lijk, dat zij als volwassen en vrije mensen, ondanks uw vermanende vingerduizendmaal liever de vijfde horen, of van onze tijd twee liedjes als Michelle en Yesterday, dan de door u belangrijk gevonden saaie produkten waar ze voor weg lopen. En in die vijfde en die twee liedjes zitten helemaal geen nieuwe technische foefjes. De vijfde symfc nie van Beethoven is, technisch ge zien, geen vernieuwing ten opzichte van Haydn en Mozart. Maar met de traditionele middelen van zijn twee voorgangers zegt Beethoven dingen die ook nu nog boeien. Het al of niet boeiend zijn van een stuk hangt dus niet samen met stuk hangt dus niet samen met zim zijn technische eigenaardigheden of vernieuwingen. De meningen, ver kondigd door uw redacteur en ik heb het nu niet over mijn eigen stuk zijn anti-democratisch, eli tair en gebaseerd op onkunde. Zij zouden, als ze toegepast werden, het muziekleven vermoorden door cultu reel sectarisme. Wat mijn eigen stuk betreft geeft uw redacteur mij onverdiend een groot compliment, als hij mij vergelijkt met Saint- Saëns. Welke Nederlandse compo nist heeft het niveau van Saint- Saëns bereikt? Maar het is, geloof ik, beter om te proberen een stuk te maken, zonder je kop er over te breken of het belangrijk is wat je doet. Het resul taat kan je niet beoordelen. Dat doet het publiek. Dat zint uw autoritaire redacteur slecht, want hij vindt het publiek niet capabel en staaft die bedillerige mening met historische onzin. Dat De Stem dit ondeskundig gebabbel, niet ondertekend en dus. redactioneel, voor zijn rekening neemt, is een eigenaardige zaak, die enige uitleg vraagt. Het is, dacht ik. niet de taak van een krant om de feiten van de muziekgeschiedenis te verdoezelen ten behoeve van snobis tische groepjes". Aldus de heer Perdeck. Onzerzijds zouden wij daartegen ons >n de mimte beperkende het volgende willen opmerken: „Voorbijgaande aan de wat per soonlijke toon van onze geachte op ponent vatten wij ons standpunt nog eens samen. Het dunkt ons niet juist om „het puibliek" tot uitsluitend uit gangspunt voor de samenstelling van het concertrepertoire te maken. Als dat principe ook op andere terrei nen zou gelden, zou in de radio bijvoorbeeld geen enkele serieuze muziek een schijn van kans maken. Wlij zouden het minder juist vinden indien als gevolg van een dergelijke opvatting het componisten onmoge lijk werd gemaakt te experimente ren omdat de subsidiekraan zou worden dichtgedraaid. Juist omdat „het publiek" uit zichzelf aan derge lijke terreinverkenningen nog niet toe is. dienen ze gesubsidieerd te worden Voor het overige: Van Beethoven heeft inderdaad veel weerklank ge vonden, niet minder waar is dat er bij de ee.rste uitvoering van de Eroi- ca werd geroepen: „Een stuiver, als 't maar ophoudt", dat „Fidelio" na een paar opvoeringen van bet repertoire moest worden genomen en dat er voor de Missa Solemnis geen uitgever te vinden was, zoals de studie van Norbert Loeser ver meldt. Prof. dr. A. Smijers wijst erop dat Van Beethoven veel onver schilligheid ontmoette en dat in We nen eigenlijk alleen zijn muzikaal onbelangrijke „Wellington's over winning" populair is geweest. De rollen om Strawlnsky's Sacre zijn bekend, ook vele latere werken weiden koel bejegend, met name Oedipus Rex en The Rake's Progress (zie Robert Sio'han). Als de heer Perdeck vraagt: „Noem mij een Nederlandse componist die zich met, Saint-Saëns kan meten", kunnen we het antwoord spontaan geven: Wage naar. Voormolen. Badings" Het verheugt ons dat deze pole miek de belangstelling van andere muziekbelangstellenden onder onze lezers heeft gewekt. Zo ontvingen wij van de heer Ferdi de la Koelie een uitvoerige brief waaruit wij het volgende overnemen: „Dagelijks verschijnen er kritie ken en recensies in de krant over muziek. Uit de inhoud van het arti kel is meestal wel af te leiden tot welke groep de betreffende auteur behoort. Zo was dit ook djtidelijk het geval met het interview in De Stem van dinsdag j.l. waarin de heer Perdeck zijn ideologie ten toon spreidt. Het is een goed recht van de heer Perdeck dat hij zijn positie als componist, die hij overigens zeer verdienstelijk weet waar te maken, wil veilig stellen; dat neemt niet weg dat er naar mijn bescheiden mening in zijn betoog een paar schoonheidsfoutjes geslopen zijn. Eerst stelt hij terechtdat een muziekstuk een functie als commu nicatie te vervullen heeft, maar daar verbindt hij meteen de minder juis te conclusie aan dat het stuk dat het meeste publiek trekt, ook objectief het hoogst gewaardeerd dient te worden. Dat dit hanteren van de ultracommerciële maatstaf, in wezen zonder meer absurd is zal de heer Perdeck bij nader inzien wel met me eens zijn. Hoeveel grote kunste naars zouden dan geen kans gehad hebben om te worden als ze niet werden geïntroduceerd door een kleine groep deskundigen die voor spelde wat de massa er pas jaren later in zou ontdekken. Als men het kwantitatieve publiek gaat uitroepen tot kwalitatieve maatstaf dan is de tijd niet ver meer dat men Beetho ven als een matige voorloper van Ekseption gaat graderen. Als het groepje kenners en fijnproevers (de buffer tussen de smaakloze massa en de misleidende show- en platen- businesswegvalt is het hek van de dam Diezelfde deskundigen zijn het die de massa opvoeden in het kritisch beschouwen van een kunstwerk. Niet door indoctrinatie maar donr overtuiging zullen zij de kunstgenie- ter behoeden voor bedrog. In dit opzicht is er wel degelijk sprake van opvoeding. Datgene wat we vandaag nog niet zo goed begrijpen, kan morgen ook de massa bekoren en die zou er dan wel eens spijt van kunnen krijgen dat ze het overboord geworpen heeft Probeer de meerderheid op de hand te krijgen en beloof ze in spraak! Het is erg mmmer, maar uit het voorgaande blijkt overduidelijk dat inspraak in de programmakeuze erg dubieus is. De heer Perdeck gaat toch, naar ik hoop, ook niet eerst informeren bij het publiek of het een scherzo, symfonie of piano concert wil? En of het misschien twaalftoons, causaal, intuïtief, serieel moet worden? Natuurlijk kan men het publiek niet negeren, maar wie kent niet dat jochie van zes dat het liefst de hele dag drop eet en al het vitaminerijk voedsel laat staan?"

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 2