Dialoog met Zuid-Afrika tijdverspilling Weer jongé vrouw vermoord ÉEG-LANDEN ONDERLING NOG ONEENS Karstens en De Pel weer vrienden KEIZER HAILE SELASSI: ROME WIL PASTORALE RADEN KWIJT Bisschoppen van Mozambique geven itte Paters trap na Aandeelhouders vergadering van de PZEM misschien openbaar PHANTOM BOORT ZICH IN DE GROND Twee Amerikanen omgekomen Slechte weer bedreigt kersenoogst De Britse toetreding India weigert Nederlands medisch team VAN DER VLEUTEN IN PLOEG GOUDSMIT-HOFF Dienstplich tigen prins Bernhardt moet maar eens een iveek. in de kazerne komen eten Auto over kop geslagen: een dode in Axel 1 Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactie- en administratie-adres: Nieuwstraat 9, Terneuzen, tel. (0X150)7920 Abonnementsprijs: f 11.15 per kwartaal; per maand 3,90. Losse nummers 15 cent, inclusief 4% B.T.W. Gironummer 1945433. DINSDAG 22 JUNI 1971 VRUE ZEEUW 25e Jaargang No. 6579 li- Advertentieprijs: per mm 16 cent: minimum per advertentie 2,40. exclusief 4% B.T.W. Rubiiek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad. 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummer: Vrijdag tot vjn. 11 uur. f Uitgeefster N V. Uitgevers Maatschappij De Stem (Van onze sportredactie) BREDA Gerben Karstens gaat toch naar de Tour. Gistermiddag bij de voorstelling van de Tourploeg van Goudsmit-Hoff bleek dat Kar stens zich met ploegleider Pelle- naars had verzoend en, ondanks het feit dat slechts een gedeelte van de voorwaarden, die Pellenadrs voor de verzoening had gesteld, werd in gelost, werd het probleem toch ter zijde geschoven. Daarnaast had Pel- lenaars nog enige verrassingen in petto: onder andere de deelname van Jos van der Vleuten, die in het team van Goudsmit-Hoff werd op genomen, en het weg laten vallen van Leo D ,-ndam. „Die", verklaar de „de Pil" heeft niet de juiste mentaliteit (Zie ook onze sportpagina) De Pel (links) en Karstens hebben elkaar de verzoenende hand toegestoken. In het midden Pellenaars' nieuwste aanwinst: Jos van der Vleuten. (Van onze redactie binnenland) UTRECHT „Een moeilijk verteerbare zaak", aldus kwalifi ceert de Vereniging van Dienst- Iichtige Militairen (VVDM) de opmerking die prins Bernhard in zijn functie van inspecteur-gene raal van de krijgsmacht heeft ge maakt over de wijze waarop de Nederlandse soldaat zijn wedde zou besteden. De prins maakte zich in een interview in het blad van de luchtmacht „De Vliegende Hol lander" zorgen over een te hoge salariëring van de dienstplichti gen. „Wat gebeurt er als de wed de wordt verhoogd? Ik heb het gezien. Een groot percentage verdwijnt aan snoepgoed. Al dat extra eten van worstjes en koe ken kan niet goed zijn voor de lichamelijke conditie van de sol daat", zo merkt de prins in het blad op. Hij vindt het eten in de kazerne goed en vraagt zich af of de soldaten het snoepgeld niet beter zouden kunnen sparen voor liet toekomstig gezin". „Zijn uitlatingen zijn ons in ziens op zijn minst overdreven", aldus het VVDM-hoofdbestuur. De VVDM vraagt zich af waarop de prins zijn stellingen baseert dat de dienstplichtige een aan zienlijk deel van zijn wedde om zet in worstjes. Voorts merkt de vereniging op dat het kazerne eten doorgaans wel van goede kwaliteit is maar dat de variatie in de maaltijden en de wijze van voedselverstrekking „alles-op- een-bord"-p!ates) nogal te wen sen overlaat. „Misschien zou het goed zijn als de prins eens een weekje in de eetzaal mee-at", suggereert de, VVDM. Bovendien is prins Bernhard volgens de vereniging als lid van het koninklijk huis staatsrechte lijk buiten zijn boekje gegaan door zich te mengen in een „poli tiek gezien bijzonder omstreden kwestie in de krijgsmacht: de be zoldiging van de dienstplichti gen". PRINS BERNHARD (Van onze redactie buitenland) ADDIS ABEBA Keizer Haile Selassi van Ethiopië meent dat een dialoog tussen de zelfstandige Afrikaanse landen en Zuid-Afrika in de huidige omstandigheden verspilling van tijd en zelfbedrog zou zijn. Het Ethiopische staatshoofd zei dit gisteren in de Afrika-Hal in Addis Abeba, waar hij de achtste conferentie opende van de leiders van bij de Organisatie van Afrikaanse Eenheid aangesloten staten, Op twee na zijn alle 41 lidstaten vertegenwoordigd. De wegblijvers zijn Oeganda en de Centraal-Afri- kaanse Republiek. „Het zou zelfbedrog en tijdverspil ling zijn een dialoog voor te staan met hen die niet bereid zijn tot luis teren. Het ligt voor de hand dat de vrijheid van miljoenen geen koop waar is en waarover men kan loven en bieden", aldus keizer Haile Se lassi. Hij riep zijn gehoor op „voor eens en voor altijd een eensgezind stand punt van de Organisatie voor Afri kaanse Eenheid tegenover de huidige situatie in Zuid-Afrika te bepalen". De basis van dit gemeenschappelijke standpunt zou volgens het Ethiopi sche staatshoofd de afspraak moeten zijn dat geen Afrikaans land tegen de wensen en de rechten van „mil joenen Afrikaanse broeders en zus ters in Zuid-Afrika" handelt. Hij waarschuwde niet „in de val te trap pen van hen die graag zien dat wij voortdurend met elkaar overhoop liggen en dat onze organisatie voor altijd machteloos blijft." De keizer zéi dat in Afrika ver scheidene meningen heersen over hoe men de apartheidspolitiek in Zuid- Afrika tegemoet zou moeten treden. Sommigen hebben voorgesteld on verwijld een gesprek met Zuid-Afri ka te beginnen omdat dit huns in ziens thans de enige doeltreffende weg is om de Zuidafrikaanse leiders ertoe te brengen hun houding tegen over de zwarte bevolking te wijzigen. Anderen vrezen dat, gezien de po litiek die de autoriteiten in Pretoria tot nog toe voeren, een dergelijke dialoog de „Afrikaanse broeders, die voor hun vrijheid strijden, zal ont moedigen", terwijl weer anderen de opvatting huldigen dat een gesprek alleen dient plaats te'vinden tussen de leiders van de bevrijdingsbewe gingen en de Zuidafrikaanse rege ring. Het Ethiopische staatshoofd herin nerde aan zijn al eerder bekendge maakt standpunt: aangezien de Zuid afrikaanse regering het manifest van Loesaka heeft verworpen en verder toegeven onmogelijk is, moet Afrika onverdeeld op de reeds gekozen weg voortgaan. Dit is te meer noodzake lijk nu de wereldopinie en in het bij zonder kerkelijke organisaties druk op de Zuidafrikaanse regering uitoe- fenen om haar systeem van apart heid te wijzigen. Het is thans meer dan ooit nood zakelijk dat Afrika een gemeenschap vormt. Het mag niet verdeeld zijn Pretoria dient naar het oordeel van Ethiopië rechtstreeks met de bevrij diogsbewegingen te onderhandelen. De Afrikaanse landen moeten de strijd van deze bewegingen steunen, aldus de Ethiopische keizer. ZüRICH (KNP) „Leken heb ben noch 't recht noch de plicht de hiërarchie van advies te dienen. Als ze het in de praktijk soms toch doen, dan is dat alleen, omdat de bisschop om raad vraagt. Overi gens behoeft geen enkele bisschop een pastorale raad op te richten". Dit is het beginsel, dat ten grondslag ligt aan een nieuw ont werp, dat Rome heeft gemaakt en onder geheimhouding van de bis- scheppen heeft voorgelegd, omtrent en kerkrechtelijke status van de diocesane pastorale raden. Op in stigatie van het concilie zijn deze raden overal opgericht. Tegen de wil van de Canadese kardinaal Wrighy, die het ontwerp diocesane pastorale raden aan de bisschoppen heeft rondgestuurd, hebben de Duitse bisschoppen het ontwerp vast aan de bestaande dio cesane raden oin advies toegezon den. Verder heeft het internatio nale theologische tijdschrift Orien- tjerung in zijn nummer van vorige week de Duitse vertaling van de Latijnse tekst gepubliceerd. Uit de letterlijke tekst blijkt dat volgens Rome wanneer de bisschop eenmaal een diocesane raad heeft opgericht, hij hem niet behoeft bij een te roepen. Bijeengeroepen hoeft hij er niet naar te luisteren, en als hij luistert hoeft hij er zich niets aan gelegen te laten liggen. Bij overlijden van een bisschop houdt de raad op te bestaan, ook bij diens vertrek. Orientierung dat felle kritiek op het ontwerp uitoefent stelt, dat dit ontwerp van Rome dezelfde geest ademt als het nieuwe ontwerp van een grondwet voor de kerk, waar over 220 theologen een paar dagen geleden hun afkeuring hebben uit gesproken. UITHOORN (ANP) In de Zuiderlegmeerpolder is gisteren middag omstreeks half twee het Ijjk aangetroffen van een plm. achttienjarige vrouw. Zij is ge wurgd. Een loonmaaier, die zich bezighield met het maaien van een slootkant, trof omstreeks die tijd in dit lande lijke gebied, gelegen in de gemeente Uithoorn, nabij de woonkern De Kwakel het lijk in een sloot aan. Hij waarschuwde de rijkspolitie. De iden titeit van het slachtoffer is tot op dit moment nog niet vastgesteld. Gezien het feit dat het lichaam werd aangetroffen in geheel ontkle de staat wordt tot op dit moment aangenomen, dat het gaat om een zedenmisdrijf. De patholoog-ana toom dr. J. Zeldenrust, heeft in de loop van de avond sectie op het li ehaam verricht. (Van onze correspondent) AXEL De 32-jarige J. V. uit Hulst is gistermorgen in Axel met zijn auto over de kop geslagen en ter plaatse overleden. V. reed op de Der de Verkorting, richting Hulst en wil de een vrachtwagen passeren. Hij week iets te ver naar links uit, raakte met zijn auto in de berm en begon te slippen. De auto sloeg" over de kop en kwam in de sloot terecht. De me de-inzittende P. A. M. uit Sint Hubert (Duitsland) werd zwaar gewond naar het Sint Liduinaziekenhuis in Hulst overgebracht. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Er bestaat een, kans dat de aandeelhoudersvergade ring van de P.Z.E.M., die vanmiddag om vier uur in het P.Z.E.M.-centrum in Middelburg begint, „te elfder ure" openbaar zal worden gemaakt. Waar schijnlijk zal de vergadering deze kwestie als eerste agendapunt be handelen, maar de mogelijkheid moet niet worden uitgesloten dat men hiertoe al tevoren een oplossing be reidt. Zoals bekend zijn de aandeelhou dersvergaderingen van de meeste nutsbedrijven in ons land (zoals ook bijvoorbeeld de 'waterleidingmaat schappij iin Zeeland) openbaar. De P.Z.E.M.-vergadering van vandaag zal verder onder meer het ontslag van directeur Bogerd, het beleid in het bedrijf en het beleid in de Raad van Bestuur en het dagelijks bestuur evenals de verschillende sinds enke le dagen gerezen bestuurskwesties behandelen. Het dagelijks bestuur van de PZEM zal voorlopig de zaken van directeur Bogerd waarnemen. De wrakstukken van de Phantom (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG De twee inzitten den van de gistermiddag hij het Be- tuwse dorp Maurik neergestorte Phantom jachtbommenwerper, zijn allebei om het leven gekomen. Zij maakten deel uit van het in Soès- terberg gelegerde squadron van de Amerikaanse luchtmacht. Het toestel is 150 meter van een boerderij in het land terechtgeko men. Over grote afstanden lagen wrakstukken van het toestel ver spreid. Ooggetuigen verklaarden dat het toestel _in glijvlucht naar bene den is gekomen. Het vliegtuig boor de zich in de grond en vloog in brand. De brandweer van Maurik heeft het vuur geblust. Deskundigen zijn met een onderzoek naar de oor zaak van het ongeval begonnen. De namen van de slachtoffers zijn nog niet bekendgemaakt, omdat de fami lieleden nog niet waren ingelicht. ELST (ANP) Vele fruittelers in de Betuwe vrezen dat de kersen- oogst voor een belangrijk deel zal mislukken als het weer niet snel om slaat. De aanhoudende regenval en en kele hagelbuien van de afgelopen da gen zijn er de oorzaak van dat veel kersen aan de bomen zijn beginnen te rotten. De kersen die al rijp zijn, vertonen scheuren en worden in de mindere kwaliteitsklassen uitgesor teerd of zijn slechts geschikt voor de jamfabrieken. De aardbeienkwekers Magen op het ogenblik eveneens over het snel rotten van hun vruch ten, waardoor grote schade wordt aangericht. LUXEMBURG (ANP). Nadat de leider van de Britse onderhandelings- delegatie, Geoffry Rippon, maandagmiddag nog geen uur lang had gesproken met de ministers der zes EEG-landen, en deze onderling nog geen stap verder waren gekomen, werd in Luxemburg de mogelijkheid niet geheel uitgesloten dat ook deze maal weer geen akkoord met de Britten zal worden bereikt. Dit omdat de Britse premier Ed ward Heath, door de stemming in het Britse parlement over een toetre dingsakkoord uit te stellen tot het na jaar, zelf de noodzaak tot het berei ken van een akkoord op dit moment minder dringend heeft gemaakt. Anderzijds kon men echter toch vernemen dat Frankrijk het bijzonder op prijs zou stellen dat nog tijdens de periode dat de Franse minister van buitenlandse zaken het voorzitter schap van de EEG-ministerraad be kleedt,, overeenstemming met Enge land over de toetreding tot de ge meenschappelijke markt wordt be reikt. Voordat Geoffrey Rippon het ge bouw op de Luxemburgse Kirchberg binnenkwam en zich bij de Zes voeg de, hadden de ministers der EEG- landen slechts een "tour d'horizon" gemaakt van de voornaamste proble men. De standpunten die door de verschillende delegaties waren inge nomen waren de volgende Frankrijk had betoogd dat de Brit ten minstens 11 a 12 procent zouden moeten beginnen te betalen aan de Europese begroting. De Nederlanders verklaarden dat een beginpercentage van vijf aanvaardbaar zou zijn. De Belgen vonden acht a negen procent een redelijk begin, een percentage dat naar Italiaans oordeel iets te hoog was. NAMPULA (KNP) De bisschoppen van Mozambique hebben het vertrek van de Witte Paters bitter bekom- mentarieerd. In een speciaal aan het vertrek van de Witte Paters gewijde bisschoppen vergadering hebben de bis schoppen van Mozambique de beslissing van de Witte Pa ters „betreurenswaardig en niet zuiver evangelisch" ge noemd. De bisschoppen wij zen er in een verklaring over hun vergadering op dat de „Witte Paters slechts twee procent van het volledige missiepersoneel uitmaken en slechts zes procent van de niet-Portugese missionaris sen". De redenen die de Witte Paters voor hun ver trek hadden opgegeven kon den door de bisschoppen van Mozambique niet woi-den aanvaard. „We bevestigen nogmaals de niet-inmenging in de poliaiek en de onafhan kelijkheid van de kerk tegen over de staat. Maar deson danks respecteren we de wet telijk ingestelde macht en werken we met hen samen voor het algemeen welzijn", aldus de bisschoppen in hun verklaring. De bisschoppen vinden het onjuist wanneer priesters en missionarissen „politieke stellingen inne men". Aan het slot van de verkla ring wordt er voldoening uit gesproken over het feit, dat andere missionerende con gregaties in Mozambique het besluit van de Witte Paters niet nagevolgd hebben. De Witte Paters blijven, aldus een reactie van dezen, de loyaliteit van de bisschop pen in Mozambique met het koloniale bewind van Portu gal betreuren. Bovendien vinden zij het „eigenaardig" dat de bisschoppen van Mo zambique in hun verklaring met geen woord gerept heb ben over „het feit dat de Witte Paters op bevel van de politie op 25 mei uit Mozam bique zijn gezet". „Zouden ze het misschien eens zijn met dat besluit tot verbanning?", zo vragen de Witte Paters zich af. Toen de Franse voorzitter, de mi nister van buitenlandse zaken Mauri ce Schumann, had geconcludeerd dat men met dit onderwerp geen vorde ringen maa-kte, begonnen de zes het probleem van de zuivelimport in het Verenigd Koninkrijk uit Nieuw-Zee- land te bespreken. Ook op dit stuk waren maandag avond omstreeks zeven uur nog geen vorderingen gemaakt. SCHIPHOL (ANP). De Indiase regering heeft geen visum willen ver lenen aan het medische team van de Stichting „Terre des Hommes", dat gisteren van Schiphol naar Calcutta zou vertrekken. De reis van het team is derhalve geannuleerd. Reeds eerder heeft de Indiase re gering medegedeeld meer behoefte te hebben aan geld en hulpgoederen voor de miljoenen Pakistaanse vluch telingen, dan aan medici ter bestrij ding van de onder hen heersende cho lera en andere ziekten. Vorige week zondag had „Terres des Homines" reeds de artsen K. E. Bos en H. Scheer naar India vooruit gezonden om de komst van het me dische team voor te bereiden; Aan hen was wel een visum verleend. In tussen hebben zij de Stichting het be richt gestuurd, dat met hulp van Ca ritas op 15 km afstand van Calcutta een opvangpost voor vluchtelingen was ingericht, waar het medische team terstond had kunnen beginnen. V i

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 1