Grote Prijs van Nederland al vroeg beslist Jacky Ickx triomfator NEDERLAND VIERDE IN EUROPESE ATLETIEK Nederlandse atletes in Erfurt ontluisterd PHILIPS CH&yp RODRIGUEZ LANG AAN DE LEIDING U maakt de mooiste vakantie-foto's met Philips flitslampjes Punten gaan voor prestatie [°fó;>Kö De waarheid ouer Hans uan Z. door breekt de Koepel uan Breda Vorstelijke beloning Deze week in sport VERDAL TWEEGEVECHT BEKWAAM UITSLAGEN HN 'T KORT VIJFDE SPORTPAGINA VAN MAANDAG 21 JUNI 1971 FRAAI DEBUUT GIJS VAN LENNEP (ADVERTENTIE) ZANDVOORT (ANP) Jackie Ickx had voor niemand en niets respect Hij vreesde zijn tegenstanders niet. Noch de regen, die gestadig neer viel op het circuit van Zandvoort toen de coureurs zich opmaakten voor de Grote Prijs van Nederland. Tijdens de training op de droge haan had de talentvolle Belgische Ferraririjder alle moeite gehad de Tyrrell-Ford van Jackie Stewart achter zich te laten. Toen de regen kwam was de Belg ongenaakbaar. Hij beheerste de Nederlandse Grand Prix volkomen. Slechts de Mexicaanse BRM-coureur Pedro Rodriguez kon strijd met Ijem leveren. Stalgenoot Clay Reggazoni moest hem een ronde toestaan. De overige wagens hadden twee of meer ronden achterstand. Jackie Ickx moest overigens wel winnen. Wanneer hij op de baan. die hem zo goed ligt vier jaar geleden verraste hij zelfs de ken ners door in een formule II Matra een absoluut baanrecord te vestigen, niet zou toeslaan zou zijn positie in de strijd om d.e wereldtitel wel uiterst moeilijk worden. Immers, zo wel in de grote prijzen van Spanje als die van Monaco was oud-wereld kampioen Jackie Stewart ongenaak baar geweest. De voorsprong die de snelle Schot zich daardoor had opge bouwd in de competitie om de titel bedroes maar liefst 14 punten Het is een afvalrace geworden, waarin Jackie Stewart slechts twee ronden de hoop heeft mogen koeste ren met zijn V 8 Tyrrel Ford een goede klassering te bereiken. De 12-cylinder Ferrari's en de BRM's bleken oppermachtig. AI na een tiental ronden waren eigenlijk alleen Jackie Ickx en Pedro Rodri guez nog werkelijke kanshebbers. De Zwitser Clay Reggazoni was met de tweede Ferrari toen al weinig meer dan een outsider. Hij volgde de rijders op een kleine twintig secon den. Stewart was inmiddels terugge vallen tot de negende positie, op korte afstand gevolgd door de wel zeer succesvol debuterende Gijs van Lennep in zijn. lichtelijk verouderde Surtees TS 7 ren/wagen. Steeds dui delijker werd het dat de winnaar geen Reggazoni zou heten en dat de Nederlandse grand orix zich zou toespitsen op een tweegevecht tus sen Ickx en Rodriguez. De Mixicaan nam in de negende ronde de leiding over en voerde tot de dertigste het veld aan. Niet zonder de steun overigens van andere coureurs, die Ickx in het bochtige gedeelte van Tarzanboeht tot. Hunserug geen ruimte lieten om te passeren. Op het rechte einde ging Ickx zijn tegenstander voorbij, vergrootte in enkele ronden de voor sprong tot een drietal seconden en bouwde die uit tot uiteindelijk bijna acht volle seconden Een opmerkelijke prestatie onder voor hem moeilijke omstandigheden leverde Gijs van Lennep. De Neder lander had niet op de natte baatt kunnen trainen. Tot veler verbazing besloot John Surtees namelijk dat zijn wagen en ook die van Van Lennep zaterdag morgen niet op de baan zouden ko men, omdat de regen gestadig neer viel en een verbetering van de trai- nimgstijdien een onmogelijkheid was. De oud-wereldkampioen ontnam daardoor de Nederlander de kans op een natte baan aan de TS 7 renwa gen te wennen. Slechts in het kwar tier extra training, dat de organisa toren uit veiligheidsoverwegingen aan de wedstrijd lieten voorafgaan, moest Van Lennep leren welke de mogelijkheden en meer nog de onmogelijkheden van zijn wagen waren. De Nederlander nam bij de start geen risico en werkte zich daarna met grote regelmaat naar voren. Toen de rood-witte bolide voor de tiende maal de tribunes passeerde lag hij in elfde psoitie, voor oud-wereldkampioen Graham HH1. Nog meer groten uit de grand prix-wereld zou hij achter zich la ten. dat lot trof onder meer oud- wereldkampioenen Jackie Stewart en Dennis Hulme. In de 27e ronde kwam Van Lennep als achtste door, een plaats die hij zeer bekwaam verdedigde. Dat een natte baan zelfs bij be trekkelijk lage snelheden verrade' lijk is, ondervonden de standaard (ADVERTENTIE) toerwagens in de race die het pro gramma besloot. In de beginfase schoot ook de Simca-rallye van Roe lof Wunderink na het rechte einde door om in de vangbekken tot stil stand te komen. De coureur was nog niet bekomen van zijn eerste schrik of een nieuwe slag kondigde zich aan. Jos Govaars bleek niet in staat zijn NSU im het rechte spoor te houden en ramde de Shnea. Beido waigens werden totaal vernield 1 Jackie Ickx (Belg) met Ferrari 70 ronden (293,51 ton-) 1 uur 56 min. 20,9 seconden (gem. snelheid 151.379 km.-uur), 2 Pedro Rodriguez (Mex) met BRM P 160 1.56.28.8 (151.204 km uur), 3 Clay Reggazoni (Zwits) met Ferrari op twee ron- Gijls van Lennep leverde tijdens zijn debuut in de formule 1-klasse te den: 4 Ronnie Peterson (Zweden) wa9en. met March 711, 5 John Surtees (GB) met Surtees TS 9, 6 Jo Siffert (Zwits) met BRM P 160 op vier ronden: 7 Howden Ganley (N.Z.) met BRM op vijf ronden: 8 Gijs van Lennep (Ned) met Surtees TS 7, 9 Jean Pierre Beltoise (Fr) met Matra MS, 10 Graham Hill (GB) met, Brabhana BT 34, 11 Jacky Stewart (GB) met Tyrell Ford op zeven ronden: 12 Dennis Hulme (N.Z.) met MaeLaren M 19 A op acht ronden: 13 Henri Pescarolo (Fr) met March 711 op tien ronden: 14 Skip Barber (VS) met March 711, 15 Peter Tethin (GB) met MaeLaren M 14 A. De snelste ronde: Jackie Ickx 1.34.95 (gem. 158-976 km.-uur). TOURWAGENS (15 ronden of 62,9 km.) Tot 1000 cc: 1 Slotemaker, Sun beam, 30 min. 39,2 sec., (gemiddel de snelheid 123,109 km.-u.), 2 op een xonde Dijkstra, Fiat Abarth 1000. Snelste roinde: Slotemaker. 2.00.7 (125.060 km.-u.). 1000-1150 cc: llvan Oorschot, Au- di-NSU TT, 20.55,2 (122.047 km.-u-). Snelste ronde: Van Oorschot 2.01.1 2.01.1 (124.647 km.-u.). 1150-1300 cc: 1 Hezemans, Alfa Romeo 1300 GTA, 20.22.8 (124.216 km.-u.), 2 De Vries Austin Cooper S. Snelste ronde: Hezemans. 1.57-4 (128.575). 1300-2000 cc: 1 liane Engeman, Alfa Romeo 1750 GTAM, 33.01.2 (114.284 km.-u.), 2 Op 1 ronde Akersloot, Ford Escort RS 1600, snelste ronde: Chiotakis, Alfa Ro meo 1750 GTAM. 1.55,6 (135.77 km.- u.). VOETBAL. Arnold M-uhren van Votendam volgt het voetspoor van zijn oudere broer Garrie. De 20- jairige spits- en middenvelder heeft zaterdagmiddag een contract voor twee jaar getekend bij de Europese bekerhouder. Finish van de 100 m heren tijdens de zeslandenatletiekwedstrijd in Brussel. Winnaar Monsels (Ned. nummer 4) wordt gevolgd door de Span jaard Paraiso (nummer 5). ERFURT (ANP) De spiegel, die de Oostduitse damesploegen in Erfurt aan Nederland hebben voor gehouden, vertoonde zaterdag een weinig opwekkend beeld. Natuurlijk was de nederlaag tegen Oost-Duits- land, het sterkste land ter wereld op het gebied van de damesatletiek, ingecalculeerd, maar dat deze zo zwaar (40-95) zou uitvallen, had zelfs de grootste pessimist niet kun nen denken. Ook het verschil met de Oostduitse B-ploeg was aanzien lijk: 58-77. Opnieuw is duidelijk geworden hoe zwak de technisohe nummers in Nederland zijn. Een gunstige uitzon dering vormde alleen Els van Noorduyn. Ma-ar bij het kogelstoten kon de Amsteixlamse een dubbele nederlaag toch ook niet voorkomen. Het was een varn in totaal acht, die de Nederlandse vertegenwoordiging tegen de Oostduitse A-selectie leed. Alleen op de 100, 800 en 1500 meter was het beeld wat minder ongun stig. Ondanks een voortdurende re gen en bij een temperatuur, die niet hoger kwam dain 12 graden bleek het Georgi Dimitroffstadion onder deze voor atletiek weinig ide ale omstandigheden een razendsnelle tairtanbaam te hebben. Dat kwam vooral tot uiting op de 1500 meter en de 4 x 400 m estafette. Op het langste damesloopnummer benader de Regine Kleina/u het wereldrecord, dat de Tsjechische Jaroslava Jehli- kov-a bij de Europese kampioen schappen twee jaar geleden in Athe ne op 4 minuten 10,7 seconden had gebracht, tot op 0,2 seconden. Ook op de 4 x 400 m bleef het Duitse A- kwartet op 0,2 seconden van het wereldrecord, dat met 3.30,8 in han den is v-an Engel-and en Frankrijk steken. Dat het viertal Stans Bi-ehm, Marianne Burggraaf, Thea van Waard en Corrie Bakker met 3.40,7 het Nederlandse record op de 4 x 400 m een halve seconde scherper stelde, gaf nauwelijks reden tot eni ge vreugde. Dit estafettenummer, dat de IAAF twee jaar geleden offi cieel invoerde, spreekt internatio naal nauwelijks aan, omdat slechts enkele landen een echt goede ploeg kunnen opstellen. Op de sprint lijkt de toonaangevende positie, die Wil- ma van den Berg de laatste jaren heeft opgebouwd, aan het wankelen. De Udense werd op de 100 m welis waar tweede achter Renate Stecher, maar het verschil was vroeger aan merkelijk minder da-n de 0,4 secon den, die er nu tussen het twee-tal zat: 11,2 en 11,6. Op de dubbele afstand moest Wilma van den Berg zelf/ drie Oostduitse loopsters laten voorgaan. Achter Renate Stecher, die dit jaar waarschijnlijk de wereld records op de 100 meter (11,0) en •200 m (22,4) gaat breken, bleven het nieuwe Oostduitse talent Ellen Strofhal (23,2) en Christine Hei'nch (23,5) de Nederlandse recordhoud- ster voor. Wilima v.d. Berg werd in 23,5 vierde. Voor Trudie Ruth, die op de 200 meter duidelijk sterker liep dan o-p de korte sprint (11,9 en vijfde), wei'd 23,6 seconden afge drukt. De slanke Hilversumse, een ideaal type voor de 400 meter, haai de daarmee voor de derde maal die Helsinkinorm (23,8). De Nederlandse herenatletiek maakte enkele jaren geleden een ernstige inzinking door. Het toch al niet hoge niveau zakte bedenkelijk en het is eigenlijk opzienbarend dat herstel nog zo snel is gevolgd, zon der dat echter van een hausse kan worden gesproken. De loop- (met name de midden- en lange afstand) en springnummers zijn veelal sterk verbeterd. Maar de andere landen versaagden evenmin. Spanje heeft zich enorm ontwikkeld en België bleef op kracht. Slechts Zwitserland heeft wat moeten terugnemen, mede omdat vedetten als Hubaeher en Hess ontbraken. Nederland boekte drie overwinningen in koud, winderig en regenachtig Brussel: Eddy Monsels op de 100, Rijn van den Heuvel op de 400 en Bram Wassenaar op de 1500 meter. Daar naast was er een groot aantal twee de en derde plaatsen, terwijl de klasseringen bij de laatste drie rede lijk binnen de perken bleven. Zeer zwak waren de werpnummers: een vierde, een vijfde en twee zesde plaatsen De zeges kwamen op onderdelen, waarvoor de verwachtingen niet hoog waren gespannen. Zo zou Eddy Monsels op de 100 meter de Zwit serse schicht Philippe Clerc en de Spanjaard Paraiso nooit kunnen houden. Maar Clerc, voor zijn afsluitende examen in de medicijnen, was ge heel uit vorm. startte traag en heeft slechts Monsels' rug gezien. De Leid- se student in de geologie lag met zijn verende pas dadelijk op snel heid. verloor op de tweede vijftig meter wel wat op Paraiso, maar wiep zich toch als eerste door de finish. Ook Rijn van den Heuve] deed dat. Die 400 meter was echter wel zeer zwakjes bezet, omdat 'Spanje bij ontstentenis van Madari- nos en Gayose zijn derde keus moest inzetten. Evenals Wim Braaksma op de 400 meter horden liet de Rotterdammer op de tweede 109 meter de wind door zijn tegen standers wegvangen, om in de laat ste bocht toe te slaan. Het ging vrij gemakkelijk, maar de tijden wek ten wrevel, (van 48,2 tot 49,7) Dat bij de zeslandenwedstrijd de punten belangrijker zijn dan de prestatie, hebben Sjef Hensgens en Jos Hermens voor eens en altijd ondervonden. De jonge Nederlanders, van wie eerder een overwinning of een tweede platas was verwacht, daar van Monsels of van Van den Heuvel bezweken in Brussel toch wel onder de druk hun tijden van Papendal waar te moeten maken. De zege van Bram Wassenaar op de 1500 meter was echter geen sur prise. De felle middenafstander heeft echter wéér een gelegenheid om de Helsinkilimiet te halen voor bij moeten laten gaan, om dezelfde reden als voor Hensgens gold: in een landenwedstrijd maakt niemand teimpo. Ondanks veel duw- en trek- werk in de laatste bocht - Wasse naar kreeg een forse trap van een spike op zijn been - wurmde de Nederlander zich naar voren en bleef daar: eerste in 3.46.5. Op de nieuwe, zachte tartanpiste van het Heyselstadion illustreerden Hans van Enkhuizen en Bert Krijnen met hun ervaringen van de nationale re cords op de 100 meter horden en het polsstokhoogspringen het niveau van de Nederlandse verrichting: vol doende, soms zeer bevredigend, maar zonder echte toppers. Bert Krijnens ï-oyale 4 meter 70 doet ooit nog wel een vijf meter sprong vermoeden. Van de springers vol deed voorts Ad de Jong met zijn 7.55 meter vei-, zij het met te veel rugwind. De nationale estafetteploe- meter zullen het in deze samenstel ling bij de Europese kampioenschap pen in Helsinki weinig bereiken, zo zij de limieten (40.- en 3.08,0) ooit halen. GARANTIE OP DE WATERDICHTHEID j EN KONDENSVRIJHEID I I HET STERKSTE HORLOGE 1 TER WERELD Zandvoort een opmerkelijke prestatie met zijn verouderde Surtees ts 7 race- BRUSSEL (ANP) Nederland is op de Europese atletiekranglijst twee plaatsen gestegen. De nationale herenploeg werd dit weekeinde tijdens de zeslandenwedstrijd in het Heyselstadion in Brussel vierde achter Spanje, België en Zwitserland, maar voor Denemarken en Oos tenrijk. Twee jaar geleden in Madrid bij de eerste uitgave van de strijd tussen Europa's lage middenmoters eindigde Nederland duide lijk als zesde en laatste, een gevolg van vrijwel louter vijfde en zesde plaatsen, slechts opgefleurd door de overwinningen van Hans van Enkhuizen en Aad Steylen op respectievelijk de 110 meter horden en de marathon. VOETBAL. Bayern Münohen, twee de in de Westduitse buixdesliiga ach ter Borussia Mönchengladbach, heeft zaterdag in Stuttgart de eindstrijd van het toeirnooi om de Westduitse voetbalbeker gewonnen. Bayern ver sloeg voor 71.600 toeschouwers, het Neckair-stadion was tot de laatste plaats bezet, FC Köln, na verlenging met 21. WIELRENNEN. De Zweedse win naar van de Ronde van Italië Gösta Pettersson zal als kopman van de Italiaanse fabrieksploeg Ferretti rij den in de Ronde van Frankrijk. De beslissing Gösta Pettersson reeds voor de start als kopman aan te wijzen, hij eindigde vorig jaar ach ter Merekx en Zoetemelk als derde, was voor Italo Zilioli aanleiding af te zien van deelneming. VOETBAL. In de eerste wedstrijd voor- de halve finales van het Spaan se bekertoernooi heeft Barcelona zondag in Madrid met 10 gewon nen van Atletico Madrid. Een dag eerder versloeg Valencia Sevilla met 20. De return-wedstrijden vinden zaterdag a.s. plaats. Zondag 4 juli is de finale in Madrid. VOETBAL. Fortxxna Düsseldorf en VFL Bochum zijn gepromoveerd naar de bundesliga. Beide clubs wonnen zondag hun voorlaatste wedstrijd in de promotiecompetitie, respectievelijk met 30 tegen Wac- ker*04 en met 42 tegen Tasmania 1900. Fortuna en Bochxxm kunnen niet meer ingehaald worden. KORFBAL. Ons Eibernest heeft zondag in Antwerpen de Europacup voor korfbalkampioenen gewonnen. In de finale werd Luto met 63 verslagen. Het was voor de derde maa,l dat Ons Eibernest beslag legde op de Europacup. WIELRENNEN. De wielerkampi oenschappen voor profs en dames van Luxemburg, die zaterdag in Kayl werden gehouden, hebben geen verrassingen opgeleverd. Eddy Schauta werd voor de zesde keer in successie kampieon van Luxemburg bij de profs. Hij reed de 33,6 km in 53 min. 50 sec. De andere Luxem burgse prof, Johnny Schleek, startte niet. Hij heeft een aehillespeesbles- sure. Elsy Jabobs, 38 jaar, werd voor de twaalfde maal kampioene bij d'e dames. (Van onze sportredacteur) VALKENBURG Joop Zoete melk heeft zijn ploegmaats van Mars-Flandria in het kampioenschap van Nederland vorstelijk beloond voor hun steun bij het veroveren van de titel. Hij stond zijn royale premie van de firma af en dat was een bedrag van 100.000 Belgische franks, ruim 7 mille dus. Voorts schonk hij de eerste prijs van dit kampioenschap, zijnde f 1100,-. Zo doende kregen Dolman, Van Leeu wen en Bravenboer (Tabak viel uit door pech) meer dan f 8.000,- te verdelen. (ADVERTENTIE)

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 13