EX-POLITIEKE GEVANGENEN DEDEN EEN DAGJE ZEELAND Werk van Perdeck geweerd Zeeuwen ruw en woest met zwak geloof BEJAARDEN IN MAATSCHAPPELIJK WERK TERNEUZENSE MUSICUS SLAAT ARTISTIEKE DISCUSSIE LOS stad streek EEDE Zeeuwse eollecte bracht bijna f 40.000.- op Te koud Strandweer waterstanden Hoecbst bundelt Nederlandse dochter ondernemingen Hagel schaadt fruit aanz Kamerlid: SCHOOLKEUZE DOOR OUDERS DIENT VEILIGGESTELD Symbolen van een £odin Water bedekt nog veel OPGEDOKEN 's-Gravenpolder Boete voor wapenbezit Vrijdag 18 juni 1971 (Van een onzer verslaggevers en correspondenten) MIDDELBURG/HULST/EEDE Ruim 350 deelnemers aan liet jaar lijkse congres van de vereniging Ex- poge (ex-politieke gevangenen in oorlogstijd) brachten gisteren met bussen een bezoek aan de provincie. Zeeland. Er werden onder meer be zoeken gebracht aan Middelburg, Ee- de en Hulst. In de middaguren werd het gezel schap ontvangen door het provinciaal bestuur van Zeeland. Op het pro gramma stond o.a. een bezoek aan de abdijgebouwen, waarbij enige pro vinciale bestuurders als gids fungeer den. Tijdens een ontvangst sprak mr. Van Aartsen. de commissaris der ko ningin, de voormalige politieke ge vangenen toe. Hij wees er op dat de vereniging Expoge onder dwangmatige omstan digheden is geboren, maar werd ge voed door de vrijheidsidee. De heer Van Aartsen werkte het thema van de vrijheid wat nader uit en besloot met de tegelijk hoopvolle en ont moedigende constatering, dat de vereniging geen leden meer zal win nen. doch tot uitsterven is gedoemd Uit naam van de vereniging dankte de voorzitter, de heer J. Aalders het provinciaal bestuur. Als herinnering aan deze „Zeelanddag" overhandigde hij de heer Van Aartsen een kaar' van het eiland Tholen Daarna maakte het gezelschap de oversteek naar Zeeuwsch-Vlaanderen. Bezocht werd het dorp. Eede (ge meente Aardenburg), de plaats waar koningin Wilhelmina op 13 maart 1945 in het bevrijde vaderland terug keerde. Bij het herdenkingsmonu ment werden de congresgangers be groet door burgemeester M. G. M van Berkel. Met een uur vertraging arriveerde het gezelschap tegen de avond op het met vlaggen versierde Marktplein van Hulst. Daar werden de leden van de vereniging verwelkomd door bur gemeester P. Molthoff van Hulst, zelf voorzitter van de afdeling Zeeland van de vereniging Expoge. De burge meester vond het een eer dat Hulst op deze dag door de vereniging werd bezocht. Hij hoopte dat de bezoekers iets zouden proeven van de typisch Vlaamse geest van de stad. Vervolgens werd een stoet gevormd met de talrijke Expoge-vlaggen uit de verschillende afdelingen en ste den voorop. Bij het monument De Gevallenen sprak de heer P. Brand de congressisten toe. Hij hoopt dat de jeugd zou begrijpen wat er in het verleden is gebeurd en dat zij er een voorbeeld aan zouden nemen. Hierna werd door voorzitter Aalders en de heer Van Baarn namens de vereni ging een krans gelegd. De dames Ra demakers en Tieleman legden een krans namens de afdeling Zeeland en de heer Molthoff voor het gemeente bestuur van Hulst. De herdenking werd besloten met het blazen van The Last Post. Na de plechtigheid ging het gezel schap naar de sporthal Den Dullaert, waar het een aperitief kreeg aange boden door de gemeente Hulst. Daar na volgde een diner, mpgelijk ge maakt door het Zeeuwse bedrijfsie- ven. De rest van de avond stond in het teken van het amusement, waar voor o.a. zorgden de Hulsterse Boe- renkapel, de majoretten van Hulst en Kieldrecht en een dansgroep uit Goes. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De bruto-op- brengst van de Zeeuwse Collecte 1970 heeft f 39.561,23 bedragen, wat tên opzichte van 1969 een verminde ring van f 1.000,- betekende. Na aftrek van de verwervingskosten, alsmede de achttien procent ten be hoeve van plaatselijke sociale cultu rele doeleinden resteerde ongeveer f 28.000,- voor de in overleg met de Nederlandse Federatie voor Vrouwe lijke Vrijwillige Hulpverlening vast gestelde projecten. Door omstandigheden werd in twee van de 36 gemeenten de col lecte niet gehouden. Vooruitzichten voor zaterdag en zondag, opgesteld door het K.N.M.I. op donderdag om 18.00 uur: Zonnige perio des, later toe nemende kans op regen en tempe raturen aanhoudend beneden nor maal. Weersvooruitzichten m cijfers ge middeld over Nederland. Voor zaterdag: aantal uren zon: 3 tot 10; min. temp. 0 tot 5 graden onder normaal; max. temp: 1 tot 5 graden onder normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent; kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. Voor zondag: aantal uren zon: 0 toi 6; min. temp. van ongeveer nor maal tot 4 graden onder normaal; max. temp.: 0 tot 5 graden onder normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent; kans op een geheel droog etmaal 50 procent. Aan de aanvoer van koude lucht kumt een eindt. Na vandaag zal de wind afnemen e>n wat meer naar zuidwest draaien. Er is vandaag nog een kleine buienkans maar aan zee overwegend zonnige periodes. Tem- 7 peratuur 14 tot 16 graden, zeewater 14 graden. Vooruitzichten: geleidelijk wat zachter met zon, later iets meer bewolking maar aangenamer strand- "'"1 I Morgen, zaterdag 19 juni Ber gen op Zoom 12,27, Hansweert 11.50, -Terneuzen 11.19 en 23.45, Vlissmgen cl 0.47 en 23.16, Wemeldinge 12.17. pTrr-T fel.,i DEN HAAG (ANP) Konstanz 385 plus 3, Rheinfelden 319 plus 12, Straatsburg 348 plus 10, Plittersdorf -1494 plus 14, Maxau 547 plus 10, Plochingen 165 - 15, Mannheim 379 - - 6, Steinbach 138 - 13. Mamz 357 10, Bingen 254 - 11, Kaub 286 - 18, iTrier 238 - 4, Koblenz 278 - 17. -■■Keulen 274 - 17, Ruhrort 462 - 6 "Kobith 1092 plus 6, Pannerdense "Kop 1057 plus 6. Nijmegen 883 plus n-8 IJsselkop 943 plus 4. Eefde IJsel ■452 plus 6, Deventer 330 plus 4, Monsin 5460 plu= 6 R - - 62, Belfeld 1093 - 9, Grave bene den de sluis 501 onv. (ADVERTENTIE) Fa. Van Dronkelaar, Zuidzance, tel. 01170-2161 Terneuzen, Zuidlandstraat 14, tel. 01150-3529 meubel- Iedere vrijdag kijkavond tot 21 uur in Zuidzande en Terneuzen AMSTERDAM Vijf Nederland se dochterondernemingen van Farb- werke Hoechst AG zullen in de loop van 1971 haar activiteiten onder brengen in een vennootschap onder de naam Hoechst Holland n.v- De vijf ondernemingen zijn Hoeehst-Vlissingen n.v., Polymeerfa- brieken Breda n.v., Weerter Kunst- stoffenfabrieken n.v., Tercanal n v. en de Nederlandse Hoechst-maat- schappij n.v De naam van de ver koopmaatschappij Hoechst-Holland n.v. zal worden gewijzigd in Hoechst Holland Verkoop n.v- De te nemen maatregelen dragen, naar Hoechst mededeelt, het karakter van een interne reorganisatie ter onder steuning en bevordering van de uit breidingsplannen van elk der be trokken bedrijven. De vakbonden zijn inmiddels over de reorganisatie ingelicht. De personeelsbezetting van de Hoechst-bedrijven in Neder land omvat ruim 2000 medewerkers. Verwacht wordt dat dit aantal zal «rn^-en tot omstreeks 6000 in 1930. van het 25-jarig bestaan van de Oos tenrijks-N ederlandse culturele betrek kingen zal Nederland vertegenwoor digd worden door Marie-Cécile Moer dijk uit Zuiddorpe. Zij zal voor de Oostenrijkse televisie Nederlandse volksliedjes zingen in het programma van Heinz Conrad. Carlos Moerdijk en Benny Ludeman (Breda) werken als begeleiders aan het programma mee. De opname is gisteren gemaakt. De uitzending heelt waarschijnlijk volgende maand plaats. (Van onze correspondent) ROTTERDAM Op initiatief van de 22-jarige Rhoonse rechtenstudent Joop de Blieck wordt op het ogenblik een felle strijd uitgevochten tussen het Rotterdams Philharmonisch Orkest en een groep muziekliefhebbers, waarvan de Rhoonse student spreekbuis is. Inzet is de compositie Scherzo voor piano en orkest van de in Leiden geboren en in Terneuzen werkende componist Rudolf Perdeck. A-1 maandenlang wordt de directie van het Rotterdams Philharmonisch Orkest overstroomd met brieven waarin wordt aangedrongen op een uitvoering van deze compositie. Om artiestieke redenen echter weigert het Rotterdams Philharmonisch Or kest dit werk op zijn reperto;re te nemen. De 22-jarige Joop re Blieck woon de anderhalf jaar geleden in Middel burg de première van Perdeek's werk bij. Hij en vele erkende mu ziekcritici mét hem waren enthousi ast over de compositie. In januari van dit jaar schreef hij het Rotter dams Phi-lharmoniscj Orkest een brief, vergezeld van hond-erdvi.ifitg adhesiebetuigingen waarin hij erop aandrong dat het orkest het scherp wp zijn repertoire zou nemen. In middels zonden zovwel de VPRO als Radio Nederland Wereld Omroep het werk uit, waarna zich de fan club van Perdéck snel uitbreidde. De rechtenstudent gaat het naar zijn zeggen juist niet alleen orrr deze ene compositie. „Je moet alleen een kapstok hebben om je grieven aan op te hangen", vindt hij. „Het is toch te gek dat goede eigentijdse muziek, die al bij de premiere uit stekend wordt ontvangen, op het repertoire van het R.Ph.O. moet wij ken voor experimentele stukken die in feite voor vrijwel lege zalen wor den uitgevoerd! Waar Joop de Blieck en zijn niet geringe achter ban naai- toe wille, is in feite een situatie waarin het concertpubliek inspraak krijgt in de samenstelling van het repertoire. Willem de Vos, een van de directieleden van het R.Ph.O., die alle brieven betreffende de affaire Perdeck op zijn bureau krijgt, is niet bijster gelukkig met een dergelijke situatie. De heer De (Van onze correspondent) KAPELLE Op Zuid-Bevelana is donderdagmiddag plaatselijk door hagel vrij ernstige schade toege bracht aan het aan de bomen han gende fruit. Tijdens onweersbuien viel rond Kapelle Biezelinge maar ook elders in Zeeland veel hagel, waardoor vooral de jonge appels werden beschadigd. De peren had den er minder van te lijden. De omvang van de schade is moeilijk vast te stellen. Soms is ze aanzien lijk, vooral rond de kern Kapelle. Het is echter nog vroeg in het seizoen zodat de toegebrachte wonden op de vruchten nog wel wat kunnen ver- - groeien. Vos gaat ervan uit, dat een dirigent die een bepaald werk moet' uitvoe ren, er voor honderd procent achter moet kunnen staan. Rudolf Perdeck zelf uitte zich vol dankbaarheid over de steun die hij van Joop de Blieck en diens mede standers ontvangt. Met nakie had 't hem getroffen dat een van zijn com posities aa-nleding heeft gegeven tot een hoogstaande discussie over mu ziek, Zelf heeft hij daar noga] om lijnde ideeën over: „Muziek die 't publiek, niet boeit is slecht,, dat geldt voor de mijne zo goed als voor elke andere. Zielige, aan een mis lukte genie-complex lijdende com ponerende figuren en snobistische kringetjes kunnen slechts een ande re mening hebben". Perdeek's Scherzo heeft nu drie uitvoeringen achter de rug, een vierde is het volgende seizoen op komst bij het Gelders ookest. waar de Franse pianiste Janine Daeosta de solo-partij zal spelen. (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG Het Tweede Kamer lid K. van Dijk (VVD) pleit ia schrif telijke vragen aan de staatssecretaris Van onderwijs en wetenschappen voor meer inspraak van ouders bjj de se lectie van hun kinderen bij het ver laten van de basisschool. De heer Van Dijk verwijst in zijn toelichting op de vragen naar een ar tikel in De Stem van 31 maart, waar in wordt bericht dat in Oostelijk- Zeeuwsch-Vlaanderen een selectieme thode wordt toegepast, waarbij de kinderen in handen komen van com missies die bestaan uit leerkrachten van het basis- en voortgezet onder wijs. Acht de staatssecretaris het toelaat baar dat op deze wijze de inspraak van de ouders bij het kiezen van een toekomst van hun kinderen wordt uit geschakeld, zo vraagt de heer Van Dijk, die ook wil weten hoe de staats secretaris denkt te bereiken dat in spraak van ouders wordt veilligge- steid. Volgens de heer Van Dijk komen uit steeds meer delen van het land klachten over weigering van plaat sing op scholen, waarheen ouders hun kind dachten te sturen. Zijn de Zeeuwen nog steeds barbaren? Deze vraag konden de Nehalennia-congressisten zich gisteren stellen na afloop van een opzienbarende en onthullende in leiding. „Nehalennia onder de barbaren", door dr. C. Dekker. Nehalennia is een Germaanse naam, stelde hij vast. Het was in de zesde, zevende en volgende eeuwen voor de missionarissen van de nieuwe christelijke gods dienst dagelijks werk om tempels en heidense beelden te vernieti gen. In de periode tussen de Romein se terugtocht tot de kerstening waren de heiligdommen in stand gehouden. De tempel bij Colijns- plaat moet echter omstreeks 275 door het water zijn verzwolgen ten gevolge van de veranderde klimatologische omstandigheden: de Duinderken II transgressie, die de grondslag heeft gelegd aan het middeleeuwse en het huidige uiterlijk van Zeeland. De bevol king van Domburg (vanaf onge veer 500 belangrijk handelscen trum voor het Angelsaksische Britannia) gebruikte de Nehalen- nia-tempel voor Domburg nog. Het Was vöor de. Delta d.e tijd van Saksen, Friezen, Germanen en Sueven (Zeeuwen?). De heilige Eligius is volgens de kronieken als missionaris bij de „barbaren van de kuststreken" bij de Scheidemond geweest. Daar heeft hij tempels en beelden ver nield. De heilige Willebrord (acht ste eeuw) is, zo heeft men in de archieven kunnen ontdekken, in een „villa" (dorp?) op Walcheren geweest, waar hij nog een heilig dom van de „oude dwaalleer" aantrof. Dit is waraschijnlijk de Domburgse Nehalennia-tempel. Opmerkelijk is ook de melding van drs. Louwe Kooijmans, eerder op de dag, dat in de buurt van de tempel in Colijnsplaat later een klooster zou hebben gestaan. De Zeeuwse moederkerk. Ook een Willibrorduskerk, zou vermoede lijk bij het Domburgse „Suevi- sche" handelscentrum, bij de tem pel, gestaan hebben. De kanu.nik- ken van het Utrechtse bisdom, waaronder Zeeland toen ressot- teerde, beschrijven de Zeeuwen in 1113 als een „ruw en woest volk met een zwak geloof". De heer Dekker: „Ik durf nu echter na acht eeuwen devoot katholicisme en vier eeuwen min of meer streng calvinisme niet te stellen dat Nehalennia weer te rug is onder de barbaren". Omtrent een groot aantal attri buten en ornamenten op de re cente Colijnsplaatse en op de oude Domburgse Nehalennia-altaren bestaat grote onzekerheid. Dr. P. Stuart (een van de initiatiefne mers en leiders van de campagne bij Colijnsplaat) bracht gistermid dag een aiantal theorieën te ber de: Het roer dat de godin vaak in de hand houdt, zou met name symbolisch zijn: de godin bestiert het lot van öe mensen. De hoorn des overvloeds (met Zeeuws fruit): de godin bevordert het „wel-var'en" van de aanbidder die naar Britannia overstak. De haar dracht: een Zeeuwse „kap" (hoed?). Het schoudermanteltje: Zeeuwse klederdracht anno 200 lopen bijna identiek aan de hui dige omslagdoeken. Het Schelp gewelf: geen hemelgewelf of ver wijzing naar water maar slechts een ordinair (veel voorkomend ornament). De hond: symbool van de waakzaamheid en trouw van de godin voor degenen die op haar „dichtvaren". Of een tem pelhond (vaak gehouden om won den te likken). In West-Brabant zou, aldus de heer Stuart, nog een landbouwer zijn die zijn hond om diens ge neeskrachtige werking houdt.... „Wie weet wat er in de Zeeuw se wateren nog verborgen zit, en waar we nooit achter komen?!", riep ir. J. A. Trimpe Burger uit Aardenburg, conservator van de rijksdienst voor het oudheidkun dig bodemonderzoek gistermiddag In zijn inleiding „Nehalennit en Romeins Zeeland" tijdens het Ne- halenniasymposium uit. Hij vei- telde dat het hoogtepunt van de Romeinse periode in deze provin cie tussen 170 en 270 na Christus moet hebben gelegen. De Romein se concentratie lag toen vanwege de belangrijke handelsroute en de strategie aan de kust en veel min der in West-Brabant. De heer Trimpe vermoedt Romeinse ver sterkingen tussen Walcheren en Schouwen te vinden. Voor het eerst in de geschiede nis van de Nehaiennia-expeditie ls in de nacht van woensdag op donderdag, toevalligerwijs samen vallend met het begin van de in- ternatonale Nehalenna-coinferen- tie en de Nehalennia-tentoonstel- ling in Middelburg, door duikers een altaar uit het Oosterschelde- water opgevist. Het was de eerste vondst die duikers van de genie na veel vergeefse pogingen heb ben gedaan. Het bijzondere is, dat men nu een exactere plaatsbepa ling van de -tempelresten heeft. Benoeming onderwijzeres verband met het vertrek van de heer G.H. van der Hoven, tijdelijk onderwijzer aan de openbare school voor basisonderwijs te 's-Gravenpol- der, is tot onderwijzeres in vaste dienst (3e leerkracht) benoemd mej. M. de Bruijne te Baarland. (Van een onzer verslaggevers) BERGEN OP ZOOM/ULVENHOUT Voorzitter J. de Jaeger van de katholieke bond van bejaarden en gepensioneerden in bisdom Breda heeft er tijdens de 22ste jaarverga dering in Ulvenhout op gewezen dat de activiteiten van bejaarden meer en meer op een terrein komen te lig gen, dat gerangschikt zou kunnen worden onder „maatschappelijk werk". Dat laatste bedoelt hij dan wel in algemene zin. Sprekend over het „bestaansrecht van bejaardenorganisaties" stelde hij vast dat er nog steeds een taak is. Hij ziet die taak in de eerste plaats in het hebben van vertegenwoordigers in die instanties en instellingen, waar beslissingen over de bejaarden wor den genomen. In de tweede plaats ziet hij in de organisatie de moge lijkheid om de bejaarde mens ook in de politiek mee te laten spreken. Hij wees dan ook met enige voldoening naar de politieke programma's van de verschillende partijen, die het sa men met de stuwkracht van de bon den, de unie en de COSBO mogelijk maken bin-nen afzienbare tijd grote veranderingen te brengen in de le vensomstandigheden van de bejaar den. Veranderingen die liggen op het terrein van de AOW (optrekken tot minimumloon), welvaartsvast pensi oen van 70 procent, bouw van bejaar denwoningen, huren dienstencentra, plaats na de samenleving en inko mensbeleid. Met name de kwestie van de bouw van bejaarden- denwoningen bleek de voorzitter na aan het hart te liggen. Uit de inleiding van voorzitter De Jager bleek dat de bond in het afge lopen jaar 500 nieuwe leden heeft in geschreven, waarmee het totaal eind 1970 op 25.430 kwam verdeeld over 98 afdelingen. De vergadering, die door 298 leden werd bijgewoond, had weinig moeite met de jaarverslagen van penning meester en secretaris en de begroting. Er was veel lof voor het beleid van het bestuur, waarin vijf leden werden herkozen en vier nieuwe leden wer den gekozen. Voorzitter De Jaeger werd eveneens herkozen. Nadat voor zitter Imkamp van de landelijke bond de nieuwe adviseur pastoor J. Koen- raadt had verwelkomd werden, er een aantal voorstellen aangenomen. Op voorstel van Wouw werd besloten dat een commissie de zaak van het open bejaardenwerk zal gaan bestu deren. Eis daarbij is volledige in spraak. Een bestuursvoorstel om de contributie van 18 naar 20 cent te verhogen werd eveneens goedge keurd. Van die 2 cent extra zullen de kosten van het aantrekken van een medewerker voor de administratie worden bekostigd. De secretaris be gint het namelijk druk te krijgen. Een voorstel van Ossendrecht om maat regelen te nemen tegen leden, men sen die lid van twee bonden zijn. werd afgestemd, omdat dergelijke maatregelen praktisch niet uit te voe ren zijn. Voorzitter De Jaeger riep de leden bij de mededelingen op de formulie ren voor de landelijke enquête van de bond in te sturen. Die enquête licht de hele bejaardenproblematiek door. 'Van onze correspondente) MIDDELBURG De caféhouder J. H. W. uit Vlissingen had in Bel gië twee flobert-geweren met bij passende patronen ter tvaarde van 600 gekocht. Het mooiste exemplaar had hij doorverkocht. „Ik vind zo iets ontzettend dom", zo voegde de politierechter verdachte toe. „U weet hoe de zaak betreffende liet in bezit hebben van vuurwapens mo menteel op scherp staat. Vooral om dat gewapende overvallen tegen woordig aan de orde van de dag zijn". De officier stelde in zijn requisi toir dat hij bezitters van vuurwa pens in twee groepen verdeelde. Ten eerste degenen die het wapen voor de sport gebruiken, en dan nog we] .legaal, en ten tweede mensen die vuurwapens kopen om te verko pen. Dit soort handelingen komt vaak in de cafés voor, waar boven dien nogal eens van handwapens gebruik wordt gemaakt. Volgens de officier kon H, tot de handelaars gerekend worden. Hij eiste vier weken gevangenisstraf waarvan twee voorwaardelijk, een proeftijd van twee jaar, en ver beurdverklaring van het in beslag- genomene. De uitspraak was twee weken gevangenisstraf voorwaardelijk, twee jaar proeftijd en 500,plus verbeurdverklaring.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 3