Mijnheer X hield land in spanning VEEL GASTARBEIDERS BLIJVEN LANGER DAN WERD VERWACHT 125 WO 165 VERDACHTE DELFTSE WURGMOORD VOOR RECHTBANK Nieuwe landbouwprijzen voor EEG voorgesteld MASSA I VERKOOP 279 395 Telefoontjes Buschauffeur hoort tien jaar ontzegging eisen Twaalf procent nooit meer terug Of Tel rustig haar snorharen». binnenland buitenland Schuilnaam Angstbeeld Heksen jaclit" mm „heinz" TOMATEN KETCHUP ons: koop prijsbewust! koffiemelk choco.melk tsinaas cinzano koffie appeltjes vissticks fruitmix koeken rijst steelpan Barzel kandidaat bondskanselier Kerk opbouwen KINDEREN JONG WENNEN AAN ALCOHOL Rome geeft richtlijnen voor nieuwe katecliismussen Ziekteverzuim-rapport gmistig ontvangen Vrijdag 18 juni 1971 (Van een onzer verlsaggevers) DELFT „Ik ga even mijn bromfiets schoonmaken en daarna gaan we naar „In de boogaard" een ca deautje kopen voor jouw verjaardag. Tot straks, hè." In een flatgebouw aan Poptahof-Zuid in Delft gaat de 25-jarige Hans K. met de lift naar beneden. Als chef van de groentenafdeling in een levensmiddelenzaak heeft hq op dinsdag vrij en is vroeg op gestaan om die vrije dag nuttig te besteden. Eenmaal op de begane grond gekomen gaat hq niet verder de trap af naar de kelder. Hij stapt naar buiten, de nevelige schemering in, het is dinsdag 24 no vember 1970 en de klok wijst acht uur aan. De persconferentie waarop het nieuws over de arrestatie van „Mijnheer X" werd bekend gemaakt, be tekende vooral voor de in Delft woonachtige vrouwen een opluchting. Zij zagen iedere vreemde man die bij hen aan de deur kwam voor de Delftse wurger aan. Van links naar rechts officier van Justitie, mr. Wessel, commissaris Bakker en hoofdinspecteur Van de Ven. Op de achtergrond het vignet dat de verdachte mede fataal is geworden. Hij zit met een financieel pro bleem, waar hij zelf geen schuld aan heeft. In een bergkast in de huiskamer van zijn flatwoning had een doosje gestaan met 320 gulden spaargeld, vooral bestemd voor het verjaardagscadeau voor zijn echt genote, waarmee hij 3% jaar ge lukkig getrouwd is. In de nacht van vrijdag 30 op zaterdag 31 ok tober was echter iemand zijn wo ning binnengedrongen en er met het geld vandoor gegaan. Op die zaterdag heeft zijn vrouw na de ontdekking aangifte gedaan bij de Delftse politie. Het is nu ruim drie weken later en de politie is er nog steeds niet in geslaagd de dief te achterhalen. En dat is voor Hans eesn bron van ergernis. Zodoende loopt hij al een poos te redeneren als een jon gen bij wie ze het achterlichtje van de bromfiets ontvreemd heb ben en die dan in een opgewonden buii het lampje van de eerste de beste brommer pikt om de verlich ting van zijn eigen voertuig weer in orde te maken. Hans zit zonder geld voor het geschenk. Men heeft dat ongestraft uit zijn woning gehaald en hij, die zichzelf een intelligente knaap vindt, moet toch ook in staat kun nen zijp om de pioen op dezelfde wijze terug te krijgen. Gewapend met eed dubbelgebogen stuk ijzer- draad loopt hij naar een flatge bouw aan de Papsouwselaan, waar hij „zijn geluk gaat beproeven" bij een woning op de achtste verdie ping. Onvoorbereid is hij niet. Met een verrekijker heeft Hans al ge ruime tijd de gangen van een daar wonend jong echtpaar nagegaan. Hij weet dat de echtgenoot naar zijn werk is. Die stapt elke mor gen om kwart over zeven in de auto bij een collega van de zaak- leunend over de balustrade vol be langstelling naar het spitsuur-ver keer op de kruising schuin voor hem. De man loopt in zijn richting, hij is op weg naar het trappenhuis. Hij draagt een grijze mohaiir jas en heeft een zelfde kleur hoed op het hoofd. Zij groeten elkaar. Hans wordt ongeduldig en gaat over tot de reserve-methode, belt aan en de jonge vrouw, nog in nachtkleding, opent de deur. Hij „legitimeert" zich als de man van de woningbouwvereniging, dde be last is met de controle van de televisie-aamsluiitingen en toont een lijst met namen en handtekeningen van andere flatbewoners. Na enige aarzeling geeft Ada Lansbergen- Hölscher hein toegang tot de wo ning vrouw uit Schiedam, die tweè maanden na haar bruiloft in de pas betrokken woning aan de Pap souwselaan gewurgd werd door haar „achterbuurman"; Arnoud Lansbergen, haar 23-jarige echtge noot, die haar bij thuiskomst van zijn werk vond en door vele men sen lange tijd als de dader werd beschouwd, en tenslotte Hans K., de geestelijk gestoorde 25-jarige venkoper, bij het publiek nu beter Bovendien heeft hij uiit voorzorg een lijst bij ziah. Die heeft Hans overgehouden van een priivé-enqu- ête in zijn eigen flatgebouw naar aanleiding van de slechte televisie ontvangst dóór storingen in het centraal antënnesysteam. De lijst droeg het stempel van de woning bouwvereniging. In de hal van het flatgebouw aan de Papsouwselaan neenit hij de lift naar de negende verdieping. Daar stapt hij uit en gaat via de trap naar de achtste. Door de tochtdeur komt hij op de galerij, loopt twee woningen voorbij en stopt bij nummer 372. Hij steekt de draad door de brievenbus en probeertdeze aftas tend achter de deurknop te haken. Een verdieping lager slaat een deur dicht. Hans raakt in paniek en vlucht naar de neigende verdie ping. Als een luguber stilleven steekt de dubbelgebogen draad uit de brievenbus van de tweede deur op een verlaten galerij. Na van de schrik bekomen te zijn, keert Hans naar zijn werkterrein terug en morrelt verder. Uit een woning verderop komt een man naar bui ten. Hans draait zich om en kijkt Hierna ontwikkelde zioh een on geveer anderhalf uur durend dra ma, dat tenslotte aam Ada het le ven kostte. Hans kwam eigenlijk alleen voor geld, maar de jonge man viel van het ene angstbeeld in het andere, hij -Wilde voorkomen dat Ada hem later zou herkennen. Eerst drong hij haar enkele glazen jenever op. Wanhopige Ada dronk, in de hoop dat de zwakzinnige haar verder, zoals hij beloofde, met rust zou laten. Toch bleek Hans na de geslaagde poging haar te bedwelmen niet volledig gerust gesteld en wurgde haar. Na alle mogelijke sporen zorg vuldig uitgewist te hebben, verlaat Hans tegen tiien uur de woning. Ruim zeven uur later wordt de jonge vrouw door Arnoud, haar echtgenoot, gevonden. Het verdere verloop van dit ver haal is nog geen half jaar geleden een luguber feuilleton van gebeur tenissen geweest. Voor de laatste aflevering van het feuilleton, dat zes weken duurde leverde Hans K. zelf de tekst en gebruikte als schuilnaam „mijnheer X". De krantenredacteuren behoefden de kopij slechts te herschrijven tot leesbare stukken. Iedere lezer kent de namen van de hoofdpersonen nog als de dag van gisteren: Ada Lansbergen-Hölscher, de 21-jarige (Van een onzer verslagge vers) De zaak van de Delftse wur ger („Mijnheer X") komt vol gende week opnieuw in de be langstelling. Dat gebeurt op vrijdag 25 juni als hij, de 25- iarige Delftse verkoper Hans K-, getrouwd en vader van een kind, voor de Haagse rechtbank terechtstaat. Met zijn anonieme telefoontjes na de lugubere moord op mevrouw Ada Lans bergen-Hölscher hield hij we kenlang de gemoederen in be weging. De stem van „Mijnheer X" werd twee keer op de tele visie ten gehore gebracht in de hoop dat er kijkers waren die de stem zouden herkennen. bekend als „mijnheer X", die na een tweede moordpoging (op Joke van Staaijeren) als de echte dader ontmaskerd werd. Met vele telefoontjes, brieven en briefkaarten zorgde Hans K. er voor, dat iedere vrouw in Delft (en ver daarbuiten) elke onbeken de man voor de wurger aanzag en zichzelf als mogelijk slachtoffer beschouwde. Met zijn zucht naar publiciteit (en zelfvernietiging) heeft K. het onderzoek, waaraan dertig mensen ruim zes weken meer dan een dagtaak hadden, deels bespoedigd en deels vertraagd. Door het bellen en schrijven als „Mijnheer X", le verde hij zelf de touwen, waarmee het net rond hem steeds strakker ■kon worden aangehaald- Ander zijds stuurde hij de rechercheurs „met vele kluiten in het riet", want per slot van rekening was het zijn opzet via allerlei medede lingen de aandacht van zich af te leiden. De Delftse wurgmoord vormde ook de aanleiding van een discus sie op landelijk niveau. Directe aanleiding was het tweemaal op verzoek van de Delftse politie ten gehore brengen van de „Stem van Mijnheer X" op de televisie. Men vergeleek dit met het Duitse pro gramma „XY Ungelöst", waarin niet opgeloste misdrijven op een populaire manier aan het publiek worden voorgezet. De kritiek over heerste, alom werd het woord „heksenjacht" in de mond geno men. Een ander veel besproken onder werp was de kwestie van de twin tigduizend gulden smartegeld, die de Delftse politie over moest ma ken op de bankrekening van Ada's echtgenoot, Arnoud Lansbergen. Dit op straffe van een Jweede moord, die „X" zou plagen voor 12 januari. Hans K., die met deze „sociale chantage" het leed dacht te kunnen vergoeden bij een 23- jarige weduwnaar, is hard op weg geweest om zijn dreigement uit te voeren, want vier dagen na her- verstrijken van de sluitingster mijn, 31 december, viel hij een werkster aan in een flat aan de Debussystraait. Hij sloeg op de vlucht, toen zij begon te trappen en te schreeuwen. Het was het begin van de ontknoping. Men zag hem wegrijden op een bromfiets, die later in de kelder van zijn flat werd aangetroffen door recher cheur H. B. van Strien, die Hans K. ook arresteerde en die de on derbuurman was van Ad-a van Lansbergen. Zo werd IC aangehouden door de echtgenoot van de vrouw, die hij vlak na de moord opbelde met de mededeling, dat zij het slacht offer had moeten zijn maar dat hij zich in de etage vergist had. (ADVERTENTIE) of lach vriendelijk ais Hare Majesteit de feeuwin uw portierraampje controleert. Samen met de 52 andere leeuwen en de jachtluipaarden- bezorgt ze u een niet te vergeten safari-tocht. En daarna heerlijk relaxen aan het strand, op het meer, in de bossen of speelweiden! Vee! voorpret 1 SAFARIPARK EN ONTSPANNINGSPARADUS HILVARENBEEK (BIJ TILBURG). ROTTERDAM (ANP) De offi cier van justitie bij de rechtbank heeft gisteren tegen de 31-jarige bus chauffeur W. B. uit Rozenburg een gevangenisstraf van vijf maanden ge- eist en de maximale ontzegging van de rijbevoegdheid, n.l. tien jaar. De chauffeur stond terecht, omdat hij tweemaal met zijn autobus een ongeluk had veroorzaakt op precies dezelfde plaats in Rotterdam. Beide keren verleende, volgens de dagvaar ding, verdachte geen voorrang. Uit spraak op 30 juni. (ADVERTENTIE) (Van onze pariem. redactie) DEN HAAG Het idee dat gast arbeiders slechts tijdelijk in Neder land zijn. gaat vaak niet op. De gemiddelde verblijfsduur in Neder land is veel langer dan tot nu toe werd aangenomen. Ongeveer een kwart van de buitenlanders die elk jaar binnenkomen, moeten worden beschouwd als langverblijvenden (meer dan vijf jaar). De helft daar van zal zich wel blijvend in Neder land vestigen. Dit blijkt uit een onderzoek door de Nederlandse Stichting voor Sta tistiek in opdracht van de ministe ries van CRM en Sociale Zaken. Daartoe werden in de eerste zes maanden van 1968 ruim duizend vraaggesprekken gevoerd. Onder de vier meest voorkomende groepen gastarbeiders, Italianen, Spanjaar den, Turken en Marokkanen, werd hiervoor een representatieve steek proef genomen. Italianen kwamen al vóór 1960 naar Nederland. De gemiddelde ver blijfsduur van deze groep is 5,7 jaar. De Spanjaarden, van wie in 1961 de eersten kwamen, zijn gemiddeld 3,7 jaar hier. De Turken en Marokka nen kwamen in 1963 voor het eerst. Hun gemiddelde verblijfsduur in ons land bedraagt op dit ogenblik respectievelijk 2,4 en 2,5 jaar. Uit de ondervragingen kwam de indruk naar voren, dat de gastarbeiders minder zeker zijn van terugkeer naar hun vaderland, naarmate ze langer hier werken. Uit het onderzoek bleek, dat drie kwart van de geiWvde buitenlan ders na een verblijf van 2,5 jaar nog steeds van hun echtgenote geschei den leven. Als belangrijkste reden waarom zij hun vrouw niet laten overkomen, werd opgegeven gebrek aan goede huisvesting. De onder vraagden, die wél hun vrouw had den laten overkomen, bleken duide lijk meer tevreden. Als maatregelen ter verbetering beveelt de begeleidingscommissie aan woningwetwoningen en krediet garanties beschikbaar te stellen. Ge meenten met veel buitenlandse ar beiders zouden extra woningcontin genten toegewezen moeten worden. Nieuwkomende buitenlanders zou den zich direct bij aankomst moeten laten inschrijven als woningzoeken de. Vrijwel alle ondervraagde gehuw de Italianen hadden hun vrouw in Nederland. Dat goldt ook voor de helft van de Spanjaarden. Bij de gehuwde Turken en Marokkanen was het percentage gering. Span jaarden en Marokkanen kunnen overigens het geëmancipeerde ge drag van de Nederlandse vrouw maar moeilijk aanvaarden. Van hen keurde de helft dit gedrag af. De ondervraagde Italianen en Turken stonden er meestal tolerant tegeno ver. De woonsituatie van de niet in gezinsverband wonenden blijkt slecht. Velen wonen in pensions en hotels. Meer dan driekwart moet het slaapvertrek delen met anderen. Meestal zelfs met drie of meer. De meesten willen geen kosthuis, pensi on of hotel, maar een zelfstandige woonruimte. Gastarbeiders hebben in ons land veelal dezelfde rechten als Neder landers, Maar door de taalbarrière en de onbekendheid met hun rech ten kunnen ze er vaak slecht ge bruik van maken. Een vadecum en voorlichtingscursus voor nieuwko mers zou dat kunnen veranderen, aldus de commissie. Tijdens het ver dere verblijf in Nederland zouden vormingscursussen gegeven moeten worden. Vooral de Marokkanen staan vrij hulpeloos in deze samen leving wanneer zioh problemen voordoen. Slechts een minderheid van de ondervraagden had het gevoel door de Nederlanders ongunstig beoor deeld te worden. Bijna de helft van de ondervraagden was bereid te zeggen wat ze vonden van de vreemdelingenpolitie. Het merendeel van de opmerkingen was positief. Van de Italianen en Spanjaarden is 15 procent lid van een vakbond. Turken en Marokkanen hebben zich veel minder georganiseerd. BRUSSEL (ANP). De Europese Commissie is met nieuwe prijsvoor stellen gekomen voor het landbouw- seizoen 1972/1973. Voor melk wordt globaal een prijs verhoging van 2 procent voorgesteld. De richtprijs gaat van 109 naar 111,20 rekeneenheden (dollars) per ton. De interventieprijs voor boter blijft on gewijzigd. De interventieprijs voor magere melkpoeder stijgt van 470 tot 494,20 rekeneenheden per ton. De oriëntatieprijs voor rundvlees (levend gewicht) die nu varieert van 720 tot 750 rekeneenheden per ton gaat naar 772,50 rekeneenheden per ton. De basisprijs voor varkensvlees (geslacht gewicht) gaat van 772,5 naar 80 rekeneenheden per ton. De minimumprijs voor suikerbieten gaat van 17 naar 17,20 rekeneenheden per ton, de richtprijs voor suiker komt van 238 op 239,60 rekeneenhe den per ton en de interventieprijs gaat van 226,10 naar 227,60 rekeneen heden per ton. Voor oliehoudende za den, koolzaad en draadzaad gaan noch de richtprijzen, noch de basisinter ventieprijzen omhoog. Voor vlas gaat de toeslag per hectare van 110 naar 125 rekeneenheden en voor hennep van 80 naar 95. i I°"»'?.I| \fcTO##l| FLES normale prijs 1)351 tijdelijke prijs SS literfles .GOUDEN KAN" normale prijs ira blik magere gesteriliseerd normale prijs [65] gezinsfles J „ORVETTA" met zuiver, bronwater fles echte WIT OF ROOD normale prijs I .3® reuze pak pittige - LET OP! 500GRAM normale prijs rafg 125gramszakjc GEDROOGDE schijfjes of stukjes m „ESKIMO" kabeljauw normale prijs fj 250gramszak zacht snoep IN DE PRIJSSLAG O/.PAREIN" £J\ BASTOGNE heerlijk bros baal (2lbs) droogkokende normale prijs 50gramsbusje NOOTMUSKAAT of WITTE PEPER normale prijs ALG0FL0N kookt niet aan^- met koudgreep 69 75 I 1 79 BONN De Westduitse C.D.U. heeft bekendgemaakt dat zij voor de bondskanseliersverkiezingen van september 1973 de fractieleider in het parlement, Rainer Barzel, kandidaat zal stellen. Barzel zei tot het bestuur van de partij dat hij hiertoe bereid is, en eveneens tot het aanvaarden van het voorzitterschap der C.D.U. Brieven voor deze rubriek moeten met vol ledige naam en adres worden ondertekend. Bij publicatie zullen deze vermeld worden. Slechts bij hoge uitzondering zal van deze regel wor den afgeweken. Naam en adres zijn dan bij de redactie bekend. Publicatie van brieven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redactie het in alle gevallen eens i» met in houd, c.q. strekkina. Wij zijn het volkomen eens met de ingezonden brief van de heer C. v.d. Westen in Prinsenbeek („Kerk uit het slop"). Wanneer ieder gelo vig mens zou meehelpen aan de opbouw van onze kerk dan zou het kerkbezoek weer toenemen. Wij le ven in een tijd van afbraak en waarom feitelijk? Men komt met uitspraken, zoals „het zegt me niets meer" of men geeft de priesters de schuld. Priesters zijn ook mensen zoals wij allemaal, met fouten en gebreken zij leven ook in een ui terst moeilijke tijd. Wij moeten hen helpen door ons medeleven. Als ie der gelovig mens leeft, zoals men van een christen verwacht, dan komt er meer geluk in de gezinnen. Dan keert de roomse blijdschap weer terug. Mensen besef toch wat er op het spel staat! Een katholiek zonder geloof of godsdienst, is erger dan een ongelovige die nooit heeft kennis gemaakt met de rijkdom van ons geloof, die weet niet beter. DONGEMOND S.R. VAN HET GRIENDTELS DEN HAAG (ANP) Ouders moeten hun kinderen al jong wen nen aan alcoholgebruik, maar dan wel zo dat zij een drinkpatroon ontwikkelen, waarin het ongewoon is eclit dronken te worden. Dat komt naar voren uit een Amerikaans onderzoek. Er blijkt verband te bestaan tussen het drink patroon van bepaalde groepen en het voorkomen van drankmis bruik- Weinig alcoholmisbruik komt voor wanneer mensen gewend zijn bij het drinken ook te eten, wanneer het drinken van alcohol normaal be standdeel is van het dagelijks leven, wanneer er duidelijk onderscheid leeft tussen drinken o-p zich en dronkenschap, en wanneer het drin ken steeds een geïntegreerd onder deel blijft van een groter geheel van activiteiten. ROME (KNP) Gisteren is in Rome na een arbeid van jaren, een handleiding uitgegeven, die bisschop, pen, bisschoppenconferenties en ka- techetische instituten richtlijnen geeft hoe de verkondiging van de geloofs leer in de toekomst moet worden aangepakt. Kardinaal Wright, prefect van de congregatie voor de geestelijkheid heeft in een persconferentie het 116 bladzijden tellende boek ingeleid. Hij was daarmee natuurlijk wel rijkelijk laat, want in verschillende landen, te beginnen met Nederland, zijn de nieuwe katechismussen en ook de nieuwe methodieken in het geloofs onderricht al ingeburgerd. De nieu we Nederlandse katechismus heeft zelf in vele landen model gestaan voor interne vernieuwingen. Bij enige soepelheid is het docu ment intransigent op het gebied van de geloofsinhoud. Een beslissend oor deel bij alle katechismusonderricht wordt gereserveerd aan de bisschop pen en in laatste instantie aan de paus UTRECHT (ANP) Het enige tijd geleden door het Verbond van Nederlandse Ondernemingen en het Nederlands Christelijk Werkgevers verbond gepubliceerde rapport „ziek teverzuim" heeft een gunstige beoor deling gekregen van het N.V.V. On danks enkele bezwaren tegen enige voorlopig gesuggereerde maatrege len maakt het rapport in het al gemeen een bijzonder progressieve indruk, zo oordeelt het N.V.V. in zijn officieel orgaan „De Vakbewe ging". Zoals gemeld werd in het rapport de verontrustende stijging van het ziekteverzuim nader onder de loep genomen. Het aantal oorzaken wordt groot genoemd en daarom menen de werkgevers het probleem niet met één vuistregel te kunnen oplossen. De in het werkgeversrapport ge suggereerde maatregelen om het ziekteverzuim terug te dringen, heb ben bij het N.V.V. een plezierige indruk gemaakt. Aangezien uit het rapport blijkt welk een grote factor voor het ziekteverzuim de werkom standigheden en werkvoorwaarden kunnen zijn, beveelt het N.V.V. aan de oplossing eerst daar maar eens

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 13