CONTROLE OP FRISDRANKFLES WORDT SCHERPER Lang haar mag: Rinus W ehrmann vrijgelaten India blijft smeken om hulp FORMATEUR WORDT VRIJDAG BEKEND GEMAAKT Positie van twee gedeputeerden in de waagschaal UP of COLA 2 literflessen 130 bont homburg- Een goed be loeide been fn ïiTun hui/ in Cuyh oen de fikte/ DEN TOOM DOOR DE KNIEéN Gekortwiekte ooievaars in beslag genomen zomer prijzen ÉlniSiaug Vier mensen gered van omgeslagen boot Zeeuwse Staten wacht bewogen zitting bij drie Pliilipsbedrijven Onzichtbaar (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG laten. Rinus Wehrmann is vrij ge- Bans, voor wilde acties bij komst Mansholt Toogdag boeren niet in Schoondijke. maar in 's-Gra venpolder Starfighterpiloot ontdekt drenkelingen TROS 1 oktober B-omroep Meer ministers in nieuwe kabinet Twee stromingen Meisje in Nauw van Bath verdronken week bij Directeur: Dr. W. A. J. M. Hark* Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactie- en administratie-adres: Nieuwstraat 9, Terneuzen, tel. (01150)—7920 Abonnementsprijs: 11.15 per kwartaal; per maand 3,90. Losse nummers 15 cent, inclusief 4% B.T.W. Gironummer 1945433. DONDERDAG 17 JUNI 1971 ZEEUW 25e Jaargang No. 6575 Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie 2,40, exclusief 4% B.T.W. Rubiiek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels f 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummer: Vrijdag tot v.m. 31 uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG ROTTERDAM DELFT De frisdrankflessen zul len binnen afzienbare tijd aan strengere kwaliteitseisen moeten voldoen. Bovendien is het niet on waarschijnlijk, dat voor de flessen een maximale gebruiksduur zal worden vastgesteld. De hoofdinspectie levensmidde len van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid is over deze te treffen maatregelen over leg begonnen met de frisdranken en met de glasindustrie. De inspectie beschikt sinds kort over het rapport van het onderzoek, dat het T.N.O. te Delft in opdracht van het ministerie heeft ingesteld naar de kwaliteit van de flessen. Hoewel het onderzoek niet zo on gunstig lijkt te zijn uitgevallen heeft liet T.N.O. verschillende aan bevelingen gedaan ter verbetering van de kwaliteit en de veiligheid van de flessen. Die aanbevelingen vormen de belangrijkste punten van bespreking in het overleg tus sen overheid en bedrijfsleven. De T.N.O.-adviezcn gaan, naai verluidt, niet alleen in de richting van de produktle van nog betere flessen, maar houden ook een plei dooi in voor de vaststelling van een maximale gebruiksduur. Het onder zoek heelt namelijk o.m. uitgewe zen, dat frisdrankflessen, die gerui me tijd in omloop zijn, gemakkelijk min of meer onzichtbare gebreken kunnen krijgen, die ze tot de be ruchte „plofflessen" kunnen ma ken. Het is de bedoeling, dat de T.N.O.- aanbevelingen zullen worden ver werkt in wijzigingen van de wa renwet en eventueel van andere wetten, die in dit verband van be lang zijn. Het streven is die wijzi gingen eind dit jaar kracht van wet te laten krijgen. Tijdens zijn onderzoek heeft het T.N.O. duizenden flessen van aller lei typen en maten beproefd onder normale, minder normale en extre me omstandigheden. Volgens di recteur Kievits van het Centraal Bureau voor de Bierhande! en Mi- neraalwaterfabrikanten in Rotter dam heeft de frisdrankenindustrie volledig meegewerkt aan het on derzoek. Om te kunnen bepalen welke technische mogelijkheden er zijn voor het maken van nog betere flessen, is ook de glasin dustrie bij het onderzoek betrok ken geweest. Naar de mening van de heer Kievits vormen het onderzoek en het overleg tussen overheid en be drijfsleven in zekere zin „het logi sche gevolg van het permanente streven van de frisdrartkenin dustrie naar verhoging van de vei ligheid van de flessen". Feit is echter, dat de jongste ont wikkelingen tenminste zijn ver sneld, toen begin dit jaar in de t.v.- programma's van VARA's ombuds man Marcel van Dam en in de kranten zoveel aandacht werd be steed aan de plofflesaffaires. Er werden toen ook vragen in de Tweede Kamer gesteld. Mede naar aanleiding daarvan kreeg het T.N.O. opdracht voor het onder zoek. Rinus Wehrmann, de dienstplichti ge soldaat, die heeft geweigerd om zijn haren te laten knippen en daar voor door de krijgsraad in Den Haag tot twee jaar gevangenis is veroor deeld werd vrij gelaten op last van de advocaat-fiscaal van de krijgs macht, mr. F. baron Van Voorst tot Voorst. Officieel luidt de motivering van de advocaat-fiscaal: „Gezien de te verwachten nieuwe voorschriften in Minister Den Toom (Defensie) is binnen 24 uur radicaal van koers veranderd. Onder druk van de publieke opinie en van de meerderheid van de Tweede Kamer heeft hg besloten de haardracht-keuze voor militairen in principe vrij te laten. Het ministerie van Defensie maakte dat besluit gistermiddag bekend, na dat de heer Den Toom dinsdag nog, tegen de leden van de vaste commissie voor defensie uit de Tweede Kamer had gezegd, voorlopig de haardracht voorschriften voor militairen niet te willen of kunnen veranderen. verband met de haardracht voor mili tairen". De behandeling van het be roep dat Wehrmann tegen zijn von nis had aangetekend bij het Hoog Mi litair Gerechtshof zal naar alle waar schijnlijkheid gewoon doorgang vin den. Het besluit om de haardracht vrij te laten is door minister Den Toom genomen na een gesprek met de be velhebbers van de drie krijgsm/acths- onderdelen. De enige beperking die nog wordt gemaakt is: „lange haren mag wel, als het maar niet in strijd komt met de bedrijfsveiligheid". Blijkbaar heeft de werkgroep, die bijeengeroepen is door de chefs van staven van de drie krijgsmachtonder delen en die de minister moest rap porteren over het „lange haren-pro bleem" tussen dinsdagmiddag kwart over vier en woensdagmiddag vijf uur na een gedegen onderzoek ge concludeerd, dat de Nederlandse sol daat er beslist niet minder om is, als hij evenals zijn Zweedse, Deense en Duitse collega zijn haren lang laat groeien. Minister Den Toom had gistermid dag tegen de commissieleden gezegd in ieder geval op het advies van de werkgroep te willen wachten. De veiligheidseisen waaraan moet worden voldaan, zullen als basis die nen voor de op zo kort mogelijke termijn vast te stellen regeling hieromtrent. Daartoe wordt thans een interdepartmentale wergroep ge vormd, bestaande uit vertegenwoor digers van de ministeries van Defen sie en van Sociale Zaken en Volks gezondheid, welke de criteria zal for muleren. Minister Rooi vink (Soc. Za ken) heeft inmiddels zijn medewer king aan zijn ambtgenoot van Defen sie toegezegd. De vader van Rinus Wehrmann zei over de vrijlating van zijn zoon: „Ik ben zo verschrikkelijk blij, we heb ben wel 4500 kaarten gehad. Ik ben blij om zijn standvastigheid. Zonder zijn haar zou hij zijn persoonlijkheid hebben verloren. Hij leek met korte haren wel op een jongen van 14 jaar". Rinus Wehrmann is vrijgelaten na dat hij sinds 13 maart in voorarrest heeft gezeten. <D (Van een onzer verslaggevers) GOES Het bestuur van de CBTB West-Nederland sectie Zuid, heeft gistermiddag na overleg met de politie besloten de confrontatie van 1200 boeren met de heer Mansholt op de zomertoogdag vrijdag in Schoondijke (Zeeuwsch-Vlaande- ren) geen doorgang te laten vinden, maar te verplaatsen naar 's-Graven- polder (Zuid-Beveland). Men hoopt op die manier te be reiken, dat met name de felle Bel gische actievoerende boeren geen bedreiging voor de vice-voorzitter van de Europese Commissie zullen vormen. Het CBTB-bestuur heeft zich gistermiddag met politiefunctio narissen beraden over de plannen van actiegroepen om in Schoondijkp te komen demonstreren. Het bestuur heeft zijn grote te leurstelling uitgesproken over deze wilde acties, juist nu een groot aan tal ondernemers in de gelegenheid wordt gesteld met de heer Mansholt over het Europese landbouwbeleid te discussiëren. „Wij betreuren het in hoge mate deze beslissing te heb ben moeten nemen, maar de over tuiging dat de democratie en de land- en tuinbouw met het eventueel uit de hand lópen van deze demon stratie niet is gediend hebben ons tot deze beslissing ebracht", Juóus secretaris E. Barends van de CBTB Zuidwest. De toogdag zal nu vrijdag worden gehouden in de hallen van de gebr. Mol. een exportbedrijf te 's-Graven polder. LEMMER (ANP) Gistermid dag om half drie is op het IJssel- meer in de vaarroute Lemmer-Am sterdam op 12 km afstand van Lemmer, het motorschip „Almien" een binnenvaartschip uit Gro ningen gezonken. Vier opvarenden, schipper B. Timmerman (33), zijn vrouw (26), zijn schoonzuster Jeannette de Jong (17) en hun zoontje Alexander (VA jaar), wis ten zich te redden in de roeiboot en konden zich vasthouden aan de stuurhut, die nog boven water bleef. Een half uur lang heeft het viertal drijfnat op het ruwe IJssel- meer gedobberd tot er redding kwam. Het schip is gezonken, doordat de lading begon te schui ven. De tanker 288 van Damco heeft de. vier opgepikt. De hulp kwam van alle kanten. Vanuit de roeiboot hadden de schipper en zijn vrouw naar een Starfightér gezwaaid. De piloot zag de drenkelingen en gaf onmiddellijk zijn nieuws door aan de verkeerstoren van de vliegbasis Leeuwarden. De basis waarschuwde de reddingspost van de KNZHRM en 5 minuten later voer de redding boot „Hilda" uit Lemmer uit. Van af de vliegbasis steeg op hetzelfde De vier geredde mensen: v.l.n.r. Jeanette de Jong, mevrouw Timmer man met haar zoontje Alexander en schipper Timmerman. moment een helikopter op om eventueel hulp te bieden. Toen red dingboot en helikopter arriveer den, waren de opvarenden net op gepikt door de tanker. Het viertal is naar Lemmer gebracht, waar ze aan boord van de „Dankbaarheid" uit Beerta wachtten op vervoer naar Groningen. De „Almien" was onderweg van Nuis (Duitsland) naar Groningen. Het 500 ton metende schip een Kempenaar had een lading schuimaarde aan boord. NEW DELHI (Reuter) De In diase regering gaat haar diplomatie ke pogingen uitbreiden om de wereld te wijzen op de grote behoefte aan hulp voor de bijna zes miljoen Oost- pakistaanse vluchtelingen. Zes Indiase ministers gaan binnen kort naar het Midden-Oosten, Noord- Afrika en Oost- en West-Europa om de netelige positie van hun regering uiteen te zetten. Hun bezoeken vol gen op de huidige rondreis die minis ter van buitenlandse zaken Swaran Singh langs de voornaamste hoofd steden van de wereld maakt. Minister van arbeid Khadilkar zei tegenover verslaggevers in New Delhi dat het internationale antwoord op het vluchtelingenprobleem tot nu toe teleurstellend en onvoldoende is ge weest. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM De TROS zal met ingang van 1 oktober zendtijd als B-omroep toegewezen krijgen. De minister van Cultuur Recreatie en Maatschappelijk werk heeft dit schriftelijk aan het bestuur van de TROS meegedeeld. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Vandaag buigen informateur Steenkamp en de frac tievoorzitters van KVP, A.R., CHU, VVD en D.S. '70 zich over het bezuinigingsplan van de commissie-Nelissen. Dit unanieme plan becijfert op welke wijze volgend jaar vele mil joenen guldens op de rijksbegroting moet worden bezuinigd. De commis si e, bestaande uit vertegenwoordigers van de vijf partijen, heeft flink het mes in de begroting gezet. De voor gestelde bezuinigingen benaderen een bedrag van in totaal een miljard gulden. Het rapport zal ongetwijfeld op onderdelen door kritische kant tekeningen worden voorzien, maar het unanieme standpunt van de com missie zal waarschijnlijk wel worden overgenomen. De informateur en de vijf fractie voorzitters hebben gisteren in eerste ronde gepraat over de verdeling van de departementen. Daarbij kwam ook het rapport van staatssecretaris Van Veen over herverkaveling van de de partementen ter sprake. Afspraken DEN HAAG (ANP) Bij een dierenhadelaar in Den Haag heeft de politie acht jonge ooievaars in be slag genomen. De handelaar had de vogels Via een ad vertentie te koop aange boden. Hij zegt de be schermde vogels, die hier niet mogen worden ver kocht of te koop aange boden, met een vliegtuig uit Pakistan te hebben la ten komen. Met dezelfde zending zou hij ook twee aasgieren en een aantal pelikanen en kraanvogels hebben binnengekregen. Deze vogels waren ai door verkocht, maar zijn nog niet achterhaald. Volgens de politie, die de zaak bezocht met een controleur van de vogel- wet, zijn de ooievaars in Pakistan „op schandalige wijze" gekorwiekt. De vo gels zijn in overleg met de officier van justitie naar het ooievaarsdorp ,,'t Lies hout" bii Groot-Ajnmers gebracht. De handelaar zegt voor de ooievaars 25 dollar per stuk te hebben betaald. Het is de politie nog niet duidelijk hoe de man erin is geslaagd de vogels zon der invoervergunning Ne- drland binnen te krijgen. Tegen de handelaar is proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding van de vogelwet. over de zetelverdeling hebben de fractievoorzitters met de informateur nog niet gemaakt, omdat zij gister avond nog overleg wilden plegen met hun fractiespecialisten. Dat overleg betreft voornamelijk de vraag voor welke nieuwe beleidsonderdelen er bewindslieden moeten komen. Het is wel duidelijk dat het aantal ministers zal worden uitgebreid, waarbij allereerst kan worden ge dacht aan een bewindsman voor mi lieubeheer. Ook zal er vermoedelijk een speciale bewindsman voor grond wetszaken komen. Het is te verwach ten dat enkele beleidsonderdelen over de ministeries worden herver deeld, en zo ver zijn de „vijf" met de informateur gisteren nog niet geko men. Vanmiddag praten zij hierover verder en willen zij tot besluiten ko men. Ook de vraag wie formateur moet worden staat nog helemaal open Van daag hoopt informateur Steenkamp met de vijf fractievoorzitters tot een keuze te komen. Die keuze hangt sterk af van de wijze waarop de de partementen over de verschillende partijen worden verdeeld. Nog steeds is de formule 6,3, 2, 2,2, van kracht (zes ministersposten voor KVP, 3 VVD, 2 AR, 2 CHU en 2 DS'70). Zou mr. Biesheuvel (AR) geen minister president worden, dan probeert de AR 3 ministerszetels in de wacht te slepen. Maar de kans dat dit lukt is minimaal. (Vervolg op pag. binu.-buitenland 1) (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Goed ingelichte politieke kringen in Zeeland vragen zich af of het verwachte ontslag van de directeur van de n.v. PZEM, ir. Bogerd, niet tevens gevolgen zal hebben voor zeker één en misschien zelfs twee leden van Gedeputeerde Staten. Het gaat hier om de heren A. J. Kaiand (CHU) en M. van Poelje (PvdA), die als leden van het dagelijkse bestuur van het Zeeuwse Energiebedrijf de politieke verantwoordelijkheid dragen voor de zachte-heelmeester- nolitiek welke in het PZEM-schandaal is gevolgd. Vandaag vergaderen achtereenvol gens de Raad van Bestuur van de n.v. PZEM en het College van Gede puteerde Staten, terwijl morgen de Zeeuwse Staten bijeenkomen. Ge woonlijk goed ingelichte figuren veronderstellen dat het ontslag van de directeur reeds vanavond een feit zal zijn, maar ook dat de beide gedeputeerden eigener beweging hun portefeuilles ter beschikking zullen stellen. Voorts is het denkbaar dat de vraag wordt opgeworpen of Provin ciale Staten een kwestie kunnen be handelen die „sub judice", bij de rechter is. De officier van justitie heeft de zaak van de verschrijvin gen immers in onderzoek en het staat te bezien of al voor de staten vergadering een besluit over het al dan niet strafrechtelijk vervolgen van ir. Bogerd genomen zal zijn Overigens betekent het afzien van een strafvervolging niet dat er geen aanleiding is tot het nemen van maatregelen in de beleidssfeer, dis ciplinaire sancties inbegrepen. Het wordt niet aan de PZEM vertegenwoordigers in Gedeputeerde Staten toegeschreven dat dit college de PZEM-directeur zou verzoeken heen te gaan. De indruk is gewekt dat dit verzoek is voortgevloeid uil een eerdere vergadering van de Raad van Bestuur van de PZEM. Dat is echter duidelijk niet het ge val. De Raad van Bestuur verklaar de zich immers in een marathonzit ting maandagavond en -nacht alleen (Van onze redactie binnenland) EINDHOVEN Gedurende een aantal weken met ingang van augus tus zullen bij de produktiebedrijven te Groningen en Hoogeveen van de hoofdindustriegroep „huishoudelijke apparaten" van Philips resp. 318 en 160 personeelsleden een of meer da gen per week minder werken. Ook bij Philite een metaalwarenfa- briek van Philips te Eindhoven wordt voor 700 mensen werktijdver korting aangevraagd. (Van onze correspondent) In het Nauw van Bath tussen boei 79 en 81 is de vijfjarige Bianca Brug man overboord gevallen en verdron ken. Het meisje voer met haar ouders op het Nederlandse motorschip Ma- rito, groot 589 ton, en was onderweg van Hansweert naar België. Om 16.30 uur was het meisje nog aan boord van het schip aan het spelen. Even later zag de matroos haar in de Wes- terschelde liggen en sprong haar na, maar liet kind verdween in de diepte. Bianca was de jongste van vier kin deren. De rijkspolitie te water stelt een onderzoek in. akkoord met een voorstel van het dagelijks bestuur dat neerkwam op een herroeping van het advies geen disciplinaire maatregelen „tegen wi» dan ook" te treffen. In de dinsdag gehouden vergade ring van Gedeputeerde Staten zou den zich twee stromingen hebben afgetekend. Er zou een lijn-Kaland zijn geweest, neerkomende op een bevriezing van de situatie tot een eventueel justitieel onderzoek zou worden ingesteld, en een lijn-Van Aartsen, neerkomende op het trek ken van de consequenties uit het geen door twee getuigen in het on derzoek van de Algemene Rekenka mer is meegedeeld. De zwaarste buien zullen zich ont laden boven het hoofd van gedepu teerde Kaland, die in de december- zitting van de staten zijn politieke carrière in verband met de PZEM- affaire in de waagschaal heeft ge legd. De positie van de heer Van Poelje wordt wat milder beoordeeld omdat hij wegens ziekte en afwezig heid meer toeschouwer dan deelne mer in het spel aan de PZEM-top is geweest. Vanuit zijn eigen partij is er intussen ongezouten kritiek op zijn lankmoedige houding geoe fend. Het provinciaal comité .van de Anti-Revolutionaire Partij in Zee land heeft zich gisteravond bezigge houden met de kwestie rond de n.v. PZEM. Gezien alle publikaties en inlichtingen omtrent deze aangele genheid, was men unaniem van oor deel dat de directeur van genoemde n.v. niet langer in zijn functie kan worden gehandhaafd. (Zie commentaar op pagina Stad-en-streek 2) (ADVERTENTIES) 98 ^anciers/%. r fÉf (Vraag onze nieuwe bontfolder) Grote markt 25,Breda,Tel.01600-30650 VLEESWARENFABRIEKEN CUYK Let op de Homburg advertentie van a.s. zaterdag.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 1