FBI probeert lek op te sporen MANN Mr. Nelissen genoemd als nieuwe premier 1 SALINGERDOCUMENTEN AFKOMSTIG UIT OFFICIËLE BRON „Wettelijk tuchtrecht voor journalisten nodig" pijnstillers INT fe 0? Q Tv J Saneringsplan Van Gelder Identiteit vermoorde vrouw nog niet bekend wmm binnenland buitenland I commentaar Geheim rapport Zeker niet EEG: prijzen in Nederland blijven stijgen helpen direkt Burgemeester en hoofd politie afgetreden RINVS WEHRMANN DOLGELUKKIG THUIS „Voor mij is het voorlopig nog twee jaar" Verdcch te in zaak cloocl weduwe in Echt aangehouden edet zestienhonderd. wt'n maffenaam. nogal dikdoenerig, v/nd je zelf} ook n/et? war ik heb nou eenmaal zestienhonderd vellen van de beste kwaliteit toiletpapier)n hun pak. da 's meer dan een ander. zachtaardige hygiene un zineden. haha het alterna tieve toiletpapier, weet je wel. fze6, als ju nou I eerst eens fat- isoenluk je haar liet knippen DE New Vork Times, wel de be langrijkste krant van Amerika, heeft de hand weten te leggen op een geheim rapport van het Ameri kaanse ministerie van Defensie over de oorlog in Vietnam. Tot dusverre zijn drie uittreksels uit dit rapport gepubliceerd. De Amerikaanse rege ring is daardoor zodanig in paniek geraakt, dat zij de rechter te hulp heeft geroepen. Die heeft nu de New York Times een voorlopig pu- blikatieverbod opgelegd, een „onge kend voorbeeld van censuur" in het land van vrijheid en democratie. Een dergelijke beslissing is daar nooit eerder genomen. De opeenvolgende Amerikaanse regeringen hebben volk en wereld steeds willen doen geloven, dat de Verenigde Staten min of meer „toe vallig" bij de moeilijkheden in Viet nam betrokken zijn geraakt. Hoewel nog slechts een klein gedeelte uit het officiële geheime rapport gepu bliceerd is, is het nu al duidelijk, dat die voorstelling van zaken onjuist is geweest. De Trumans, Eisenhowers, Kennedy's en Johnsons (de Nixon- administratie wordt in dit rapport niet behandeld) zijn uit eigen vrije wil aan het Vietnam-avontuur be gonnen, waarna zij welover wogen van kwaad, tot erger zijn vervallen. En terwijl men zich in het diepste geheim op een intensive ring van de oorlog voorbereidde hield men het Amerikaanse volk de vredesplannen voor. Het steeds sterker wordende on behagen van het Amerikaanse volk over de oorlog in Vietnam spruit voor een goed deel voort uit het gevoel dat de woorden van de Ame rikaanse regering anders zijn dan haar daden. Dat instinctief gevoel is nu wel op onthutsende wijze be waarheid geworden. Overigens wordt door deze af faire voor de zoveelste maal bewe zen, dat een onafhankelijke pers onmisbaar is voor het goed func tioneren van de democratie. DE veertig organisaties voor het buurt- en clubhuiswerk mogen al dan niet terecht het gevoel hebben een halfjaar geleden blij gemaakt te zijn met een dode mus, het trieste feit ligt er dat de brood nodige subsidieverhogingen zijn uit gebleven. En volgens de buurt- en clubhuiswerkers zelf betekent dat niets meer of minder dan dat een deel van het werk stilgelegd zal moeten worden. Dat is een treurige zaak, want vooral in de grotere en kleinere steden wordt er in en rond buurt- en clubhuizen onmisbaar werk gedaan. Juist de jeugd uit so ciaal minder bedeelde milieus in veelal grauwe volkswijken heeft ernstig behoefte aan de vorming en begeleiding die van een buurt- of clubhuis kan uitgaan. Daar komt nu bij dat van het (waarschijnlijk) nieuwe kabinet van confessionelen plus DS'70 en VVD weinig soelaas te verwachten is: De bezuinigingsroes van Drees jr. en de zijnen belooft met name weinig goeds voor dit belangrijk stuk vor mingswerk. De geldmiddelen voor welke nieuwe regering dan ook zul len de komende jaren krap zijn, maar vergeet niet dat ieder kabinet te allen tijde geld te weinig zal hebben. Het gaat in deze zaken veel meer om het belang dat men aan bepaald te subsidiëren werk hecht. V\aar als zelfs minister Klompé niets los heeft kunnen krijgen van haar collega van financiën, Witte- veen, zullen minder van dit belang overtuigde ministers, hetzij con fessioneel, hetzij VVD of DS'70, het zeker niet loskrijgen. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON De FBI is gisteren in opdracht van de Amerikaanse regering begonnen met het ondervragen van alle personen, van wie bekend is dat zij tóegang hadden tot de geheime documenten van het Pentagon betreffende Viet nam, waarover de New York Times onthullingen heeft ge daan. (Deze publikaties zijn tot vrijdag verboden door een federale rechter). Maar de geruchten, dat de geheime documenten uitgelekt zijn uit officiële Amerikaanse bronnen worden steeds sterker. Pierre Sa linger, die woordvoerder is geweest van president Kennedy, zei: „De publikatie van deze documenten kunnen slechts in het belang zijn van president Nixon. Het zou mij niet verbazen als iemand in de Amerikaanse regering de publikatie heeft bevorderd". Het onderzoek van de FBI strekt zich in de eerste plaats uit totde genen die normaal toegang hadden tot de vijftien wettige exemplaren van het betrokken rapport-McNa- mara. Degenen d'ie 't rapport aan de Times hebben doen toekomen en in beginsel degenen die het heb ben ontvangen, kunnen volgens de wet op de spionage tot tien jaar ge vangenisstraf en/of 10.000 dollar b#ete wordën veroordeeld. Witte- Huiswoordvoerder Ronald Ziegler deelde mee dat de regering niet van plan is de documenten van de lijst van geheime stukken af te voeren. De New York Times meldde gis teren zijn lezers dat weliswaar be roep aangetekent zal worden tegen opschorting van de publikaties, maar dat een dergelijke stap zelden succes heeft. In een lang commentaar noemt de NYT de opgelegde schor sing (vrijdag wordt een hoorzitting gehouden over het verzoek aan de rechter van de VS-regering) van de publikatie een censuurmaatregel zonder weerga. Het blad verzekerde zijn lezers echter dat zoveel moge lijk gepubliceerd zou worden, „niet om het standpunt van wie dan ook over de oorsprong en de ontwikke ling van de Amerikaanse deelneming aan de oorlog te bewijzen, noch om blaam op wie dan ook te werpen, maar om mededeling te doen over het nemen van regeringsbeslissingen over een van de belangrijkste pro blemen die ooit van invloed op ons leven is geweest". De regering Johnson heeft eind 1964 niet al haar bondgenoten vol ledig ingelicht over het plan voor de luchtoorlog tegen Noord-Viet- nam, zo blijkt verder uit de onthul lingen. Volgens tot dusver door de Times gepubliceerde gegevens werden de plannen voor de luchtoorlog op 1 december 1964 op een bijeenkomst m het Witte Huis besproken. Een van de opstellers van de geheime studie is van oordeel, dat Johnson bij die gelegenheid „een voorlopige beslissing" over het bombarderen nam, door opdracht te geven de voor bereidende fase uit te voeren en door in beginsel de tweede fase de luchtoorlog zelf goed te keu ren. (ADVERTENTIE) BRUSSEL (ANP) De prijzen in Nederland blijven nog steeds sterk stijgen. Dit staat in het jongste maan delijkse conjunctuuroverzicht van de EEG. Het versnelde tempo van de prijsstijgingen doet zich in bijna alle lid-staten voor. Behalve in Frankrijk bleven de prijsstijgingen van voe dingsmiddelen echter enigszins ach ter bij de algemene beweging van de consumptieprijzen. DEN HAAG „Het bestaande tucht recht voor journalisten is zo ontoe reikend, dat hier een wettelijke re geling voor zou moeten komen." De Wageningse hoogleraar prof. mr. J. M. Polak schrijft dit in het Neder lands Juristenblad in een voor bespreking van de algemene verga dering van de Nederlandse Juristen vereniging, die vrijdag en zaterdag in „Het Turfschip" in Breda wordt gehouden. De juristen zullen op die vergade ring na een discussie stemmen over de vraag of er een wettelijk tucht recht moet komen voor verpleegkun digen, dierenartsen, praktiserende psychologen, maatschappelijk wer kers, journalisten en voor de voetbal sport. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM In een volgens Van Gelder in een goede sfeer verlo pen bespreking tussen de vakbonden en het papierconcern zijn gisteren de „reorganisatieplannen 1971-1972" aan de orde geweest. Voor wat betreft de papierdivisie van het concern wijzen de plannen uit, dat 'deze voor de be drijfsonderdelen Velsen, Crown-Van Gelder Velsen, Renkum 2 en Wormer vrijwel zeker geen consequenties voor het personeel zuilen hebben. De rap porten geven voor de onderdelen Renkum 1, Apeldoorn en Wapenveld re organisaties aan, welke een inkrimping van het personeelsbestand zullen betekenen Hierbij neemt de papierfabriek Apeldoorn een bijzondere plaats in omdat de sanering aldaar naar verwachting relatief sterk zal ingrijpen. Gesteld wordt, dat totale bedrijfssluiting in Renkum en Wapenveld niet aan de orde is. Voor de ven "«wen d» rannorten een aan zienlijke personeelsinkrimping aan in de fabriek van Cats-Neparofa in Rot terdam. De bezetting van het hoofdkantoor zai worden aangepast. poeders cachets-tabletten EEN ongeveer 35-jarige man heeft uit de woning van een Parijs leven de Amerikaan juwelen ter waarde van ZVi miljoen gulden ontvreemd. PRINS Bomhard heeft op Soestdijk in zijn kwaliteit van president van het World Wild Life Fund een com biwagen in ontvangst genomen die bestemd is voor een reservaat in Ruanda. KONINGIN Juliana heeft op Soest dijk, ter aanbieding van hun geloofs brieven ontvangen de ambassadeurs van Argentinië, Birma en Costa Rica. NEGEN Bulgaarse vissers hebben vergiftigingen opgelopen tijdens vis vangst in de wateren bij Zuid-Afri- ka. Twee „chemische bommen" wa ren in hun netten gekomen. DE KUNSTENAAR K. B. (26) en de ex-provo H. T. (29) zijn betrapt op diefstal uit parkeermeters op de Nieuwe Herengracht en de Amstel in Amsterdam. GISTEREN is het 322 ton metende motorscheepje „Marie", geladen met zand en grint, op de beneden-Merwe- de ter hoogte van de Dordtse Cen trale, overvaren door het Duitse schip „Heinrich Kaufer" en gezon ken. Het schippersgezin kon worden gered. HET PARLEMENT van het eiland Man bij de kust van Engeland zal proberen een geassocieerd lidmaat schap van de EEG voor dit eiland te verkrijgen. OP 69-jarige leeftijd is na een ern stige ziekte de Russische geleerde Vassili Parin overleden. Hij was een bekend fysioloog en verwierf ver maardheid door zijn onderzoekingen op het gebied van de ruimtevaartge- neeskunde. KOPPELBAAS Juan Corona, die verdacht wordt van het plegen van zeker tien moorden op seizoenarbei ders in „de boomgaard des doods" bij Yubo City heeft aan de vooravond van het voorverhoor plotseling zijn advocaat de laan uitgestuurd. DE NEDERLANDSE Federatie van Naturistenverenigingen hee^t paus Paulus en kardinaal Alfrink uitgeno digd een bezoek te brengen aan één van de honderden naturistenterrei nen in West-Europa waar zondag aanstaande „wereldnaturistendag 1971" wordt gehouden. (Van onze redactie buitenland) MEXICO-CITY. De burgemees ter van de stad Mexico, Alfonso Mar tinez Dominguez, alsmede het hoofd van de politie, zijn afgetreden na de aanval van vorige week van gewa pende jongelieden op deelnemers aan een linksgeoriënteerde studentenbe toging in de stad Mexico, waarbij minstens tien doden vielen. Beide afgetredenen zijn door de linkse studenten beschuldigd van ver antwoordelijkheid voor de aanval op de betogers door gewapende jonge ren, terwijl honderden politiemannen toekeken zonder tussenbeide te ko men. Geruchten over het aftreden van genoemde functionarissen deden de ronde kort nadat president Echeverria verklaard had, dat naar zijn mening huurlingen", die gelieerd waren aan lagere autoriteiten, verantwoordelijk waren voor de aanval op de linkse studenten. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG ltinus Wehrmann is gisteravond na zijn vrijlating eerst een pilsje gaan drinken om wat op verhaal te komen. Na een uurtje durfde hij de stap naar huis weer aan. Hij was hij geestelijk verzorger Waasdorp van het huma- nistisch verbond. In de Haagse Wolmaranstraat is Rinus uitbundig begroet door ziin familie. Dolgelukkig op een bank naast zijn vader, moeder en een enkele maanden oud neefje Rinus, vertelde Rinus Wehrmann zijn ver- haai. Pas om tien over zes hoorde hij van de adjunct-directeur van het huis van bewaring van Schevenin- gen, dat hij vrij was. „Ik had het helemaal niet verwacht'", zegt Ri nus, die in het huis van bewaring zijn haar verder heeft laten groei en, zodat het nu iets over zijn schouders valt. In „De Sprang" had hij nog een soldaat met lang haar ontmoet, „maar die heeft zich „bekeerd" en heelt huilend zijn haar laten af knippen", aldus Rinus. Over zijn behandeling in „De Sprang" heeft hij alleen maar lof. In de drie maanden die hij er versleet kreeg hij duizenden brieven van mensen die het niet met het krijgsraadsvon- nis eens zijn. Tot de behandeling van zijn zaak door het hoog militair gerechtshof hoeft Rinus niet naar zijn onder deel terug. De twee jaar gevange nisstraf door de krijgsraad opge legd, noemt Rinus „een rare on rechtmatige straf'. „We moeten in liet leger vechten voor vrijheid en vrede voor de mensen. Dan mag je toch ook wel vechten voor je per soonlijke vrijheid", vindt hij. Van de krijgsraad had hij een straf ver wacht gelijk aan de tijd die hij in voorlopige hechtenis had doorge bracht. „We hebben het nog niet gewon nen. Voor mij is het voorlopig nog twee jaar", zegt hij. Wat er na de behandeling voor het hoog militair gerechtshof gaat gebeuren weet Rinus nog niet. „Als het moet ga ik weer terug in dienst. Ik heb tot nu toe maar twee uur gediend, maar dat was blijkbaar nog te lang, want ik werd meteen al opgesloten", grapt hij. Zijn 65-jarige vad.er valt zijn zoon geregeld bij. Over de haar dracht van zijn zoon zegt hij: „Van mij hoeven ze hun haar niet te knippen, sinds ik gemerkt heb dat ze er als kind al verdriet om had den, als ze ertoe gedwongen wer den. Het is gewoon iets van de nieuwe generatie". (Vervolg van pag. I) Aan het Binnehof circuleren al heel wat namen van kandidaten voor een ministerspost. Het is de grote vraag, of mr. Nelissen (KVP) zal «wichten, als de KVP sterke aan drang op hem uitoefent om het nieu we kabinet te gaan leiden. Hij wordt vooral in KVP-kring genoemd als kandidaat voor het premierschap, naast mr. Biesheuvel. Mocht de laat ste geen premier worden, dan zal hij waarschijnlijk minister van Buiten landse Zaken worden, zodat deze post dan aan de neus van oud-frac tievoorzitter Schmelzer (KVP) voor bijgaat. Mr. Nelissen wordt ook als een heel serieuze kandidaat voor „financiën" beschouwd. De KVP'er Andriessen zal vermoedelijk ir. Schut op Volks huisvesting en Ruimtelijke Ordening gaan opvolgen. De WD'er De Kos ter, nu staatssecretaris van Buiten landse Zaken, wordt genoemd als mi nister van Economische Zaken. Deze post zou ook door de CHU'er Udink bezet kunnen worden. Dat de WD'er Geertsema op Binnenlandse Zaken komt is haast een vanzelfsprekend heid. Staatssecretaris Van Veen van Binnenlandse Zaken zal vermoedelijk naar een ander ministerie verhuizen. Vandaag zullen in overleg met de Informateur met de vijf fractievoor zitters diverse namen de revue pas seren. Hoewel de uiteindelijke keuze van de ministers voor het nieuwe ka binet een zaak van de formateur is. Te verwachten valt dat het aantal staatssecretarissen zal worden uit gebreid. Vrijdagmiddag zullen de confessio nele fracties zich beraden over het ontwerp-akkoord, het 'bezuinigings plan en de zetelverdeling over de vijf partijen. Bij deze stukken bevindt zich ook het unanieme advies van de eommissie-Geurtsen, waarin wordt gepleit de strafbaarstelling op abor tus op te heffen, maar deze ingreep overigens met een aantal waarborgen te doen omgeven. Ook DS '70 verga dert vrijdag, de VVD-fraetie komt pas maandag bijeen. Dinsdag brengt Informateur Steenkamp zijn eindver slag aan de koningin uit. Verwacht wordt dat woensdag al de koningin de formateur een op dracht tot kabinetsformatie zal ge ven. Met het kiezen van de vijftien ministers zal dan naar schatting nog twee weken gemoeid zijn. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM De bejaarde man, die door de Amsterdamse moordbri gade werd gezocht in verband met de mysterieuze dood van de 72-jari- ge weduwe Oosterling-Jacob is op gespoord. Het is de 73-jarige veehou der A. G., die in de loop van woens dag in zijn woonplaats Echt (Lim burg) werd aangehouden. Meer bijzonderheden kon de re cherche niet verstrekken. „Er is ver der nog niets zinvols over de zaak te zeggen", aldus commissaris T. San ders d'ie het onderzoek leidt. Hij zei er nog steeds niet van overtuigd te zijn dat de vrouw door misdrijf om het leven was gekomen. Het stoffelijk overschot werd maan dagavond in verregaande staat van ontbinding aangetroffen in haar wo ning. Vrienden, het is in deze dagen zaak op je tellen te passen. Immers wat krijgen we zoal te lezen: „De vijf zijn het eens", waarmee we dus aan de wieg van een nieuwe regering van vijf partijen staan; en „Zes dichter bij elkaar", waarmee de EEG-partners worden bedoeld. Daar staat tegenover dat de (grote) vier het sinds de oorlog al niet met elkaar eens zijn. Hetgeen op zijn beurt weer niet heeft kunnen verhin deren dat de (kleine, haastige, weet u nog uit de verkiezingsstrijd?) drie het tot nu toe best met elkaar kunnen vinden in het alternatieve kabinet, dat nu wel voorgoed in de schaduw zal blijven. (Wat ze zelf niet eens zó erg vin den). De twee grootsten in ons nationale voetbalwereldje hebben meer met po litiek te maken dan u zou denken, want ze spelen elkaar zo niet de bal dan toch de beker toe. Maar wat praat ik over politiek, er is er maar één die het maakt, en dat is „rooie" Piet (Steenkamp)die er na zijn jongste karwei overigens nog nooit zo bleek heeft uitgezien. „Vrouwtjes, nu dat ge méé moogt kiezen, wordt ge wel eens geflodderd en aangehaald, eiNu ziet g'al die lelijke venten, die u heel uw leven voor dom hielden, mamourkens voor u maken; 't scheelt niet veel of ze knielden voor u, en zoenden den zoom van uw kleed, die deugnieten'." (Aldus de Gazet van Antwerpen, een halve eeuw geleden in een stemadvies ten gunste van de katholieken). Na wat gekijf tegen liberalen en so cialisten vervolgt de Gazet: „Dus vrouwtjes, laat ze lonken en flodde ren, en mamourkens maken; gij, ge doet als kwamet ge van Sint Anne- ken, maar eens in 't kiesbureeltje, geeft ze dan maar van de veeg, en wreekt u op de trouweloze politiekers die bij 't opvorderen uwer rechten u den voet dwarszetten, en dan nog zoo cyniek vermetel zijn naar uwe kies- gunst mede te dingen. Zet liberalen en socialisten 'nen fermen neus, op 24 april, 't zijn valschaards!" Zo flodderden de katholieke poli tiekers destijds tegen de pas met het kiesrecht begiftigde vrouwtjes aan. Naar mijn bescheiden mening wordt er nog geflodderd, en niet alleen bij de zuiderburen. Die klimatologisch moeilijk zitten de (oftewel aan klimatologiefobie lij dende) collega van mij is bij de snel le nadering van zijn vakantie toch niet zo pessimistisch meer. En dat is prettig om te horen. Tot morgen. 4S. MERIJN (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN. De Leidse politie heeft nog steeds niet de identiteit kunnen achterhalen van de vermoorde vrouw, die dinsdagmorgen in een sloot aan de rand van Leiden werd gevonden. Het rechercheteam is wel geruime tijd bezig geweest met een in Den Haag als vermist opgegeven prosti tuee, wier signalement op veel pun ten overeenstemde met de vrouw die in Leiden is gevonden. Dc Haagse vrouw bleek echter in het Belgische Tongeren te zijn opgedoken. In het onderzoek speelt wel een melding mee van een automobilist, die maandag- of dinsdagmorgen een man achter een vrachtwagen heeft zien staan bij de plaats waar het lijk werd gevonden. De tipgever weet zich niet precies te herinneren op welke ochtend hij de man heeft zien staan, omdat hij een geregelde ge bruiker is van de weg. De automobi list meent in een flits te hebben ge zien dat de man een lang stuk plastic bij zich had. Het wegleggen van de gedode vrouw moet met grote koelbloedig heid zijn gebeurd, aldus de Leidse po litie. Het lichaam was in een deken gewikkeld en in een jutezak verpakt, waarover weer een stuk plastic is gedaan. Het hoofd was bedekt met een vuilniszak waar het gemeente wapen of het merk zorgvuldig is uit geknipt. De vrouw is om het leven gebracht door een harde slag met een hard voorwerp op het hoofd

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 13