Baggeren door Saeftinghe Indrukwekkende prestaties van diverse Zeeuwse muziekkorpsen ZEEUWS LANDSCHAP NODIGDE OVERHEDEN UIT VOOR KIJKJE IN NATUURGEBIED Krediet voor plaatsing EHBO-post gevraagd Verrassend verlies van Havee pak ze... ze zijn er weer KN F-CON COURS ONDER AUSPICIëN ZEEUWSE BONI) mm, i n streek Reis bejaarden Zaamslag Feestelijke avond De Branding BRIEVENBUS VOOR HONTENISSE S. Andriessen clubkampioen van Neutraal Hengelwedstrijd ONI Ook Zaamslag en Zuidzande Uitslagen m P Kermisschieting met 95 schutters Nieuw bedrijf garage Cito in Terneuzen EZ AC kan in Hoek beter zweefvliegen dan in Hulst V Dinsdag 15 juni 1971 (Van een onzer verslaggevers) HULST „Tot op heden ben ik het land van Saeftinghe alleen maar tegengekomen in kranteberichten en rapporten. Ik ben blij het nu eens ge zien te hebben, want nu weet ik echt waar ik over praat als ik het over het verdronken land heb". Aan het begin van de tocht vielen de ontberingen nogal mee. Aldus gisteren de reactie van de heer J. Roodenburg, die in gezel schap van de statenleden A. Roelse, G. de Waal, A. Maljaars, Kapenga, het college van b. en w. van Honte nisse, baron Collot d'Escury, oud statenlid E. van Ruymbeke en ruog een aantal genodigden onder leiding van de bekende Saeftinghekenmer de heer P. van de Zande uit Clinge een excursie maakte dooi dit be roemde gebied van schorren en slikken. De excursie was opgezet door de stichting het Zeeuws Landschap, waarvan de voorzitter de heer Th. Lebret de deelnemers hartelijk wel kom heette in het knusse cafeetje nabij de Emmahaven. De heer Lebret stelde in zijn speechje dat Saeftinghe behouden moet blijven. „Het gebied is zohi 3000 ha groot, de schaal grootte is unieik", aldus de heer Le bret. Hij stelde dit gebied voor alis ware het een reserve voor het milieu. „Het milieu is doodziek en het herstel en evenwicht hiervan moet komen uit dit soort gebied, echter om in deze een juoist beleid te voeren is een grondige kennis noodzakelijk. Een kennis die hier als het ware voor het oprapen ligt. Het verdronken land van Saeftinghe is een reusachtige computer voor de ecologie". Na de woorden van de heer Le bret ginig het gezelschap op pad. Een drenzerig regenbuitje drukte het enthousiasme niet. Uitvoerig werd flora en fauna bekeken. Na een trek tocht van zo'n anderhalf uur be reikte men een scheepje van de del tadienst uit Yerseke, waar een sma kelijke lunch werd aangeboden. Om dit scheepje te bereiken speelden de wethouders Everaert en Lambert voor „Christoffeltje", voor de deelne mers die wegens te kleine laarzen niet droogvoets hun maaltijd kon den bereiken. Na de lunch ging de toch naar het Hondsgat, de motregeen was intussen In een soort waterval veranderd, en nadat men de kreek was overgesto ken volgde nog een tocht door een moerasachtig terrein juist voor de zogenaamde „aardgasdijk", waar gro te kolonies kapmeeuwen op het na deren van de in gazepas optrekkende excursie opvlogen. Een vermoeid, nat en toch tevreden gezelschap toog daarna buswaarts om thuis, en niet alleen daar, over de ervaringen in het unieke natuurgebied te vertellen. De opkomst voor deze excursie viel tegen. Er waren veel meer overheids functionarissen uitgenodigd. Wat later moeten de wandelaars door de blubber sjouwen. (Van onze correspondent) ZAAMSLAG De Algemene Bond van Bejaarden, afdeling Zaamslag, heeft zijn jaarlijkse reis gemaakt en wel deze keer naar Nijmegen en omgeving. Onder lei ding van de heer C.J. de Visser vertrok het gezelschap met drie bus sen 's morgens oim 7 uur. In Breda, in het Mastbos, werd de eerste halte gehouden, waar de koffie gereed stond. Vervolgens ging de reis naar Berg en Dal. Hier was voor de lunch alles gereed en werd geruime tijd vertoefd. Via Nijmegen en Arn hem, waar een boot gereed lag voor een drie kwartier durende tocht op de Rijn naar Westerbouwing, kon men genieten van de mooie natuur en de prachtige bebouwing. Terug aan land ging de reis via Oosterbeek en Wageningen naar Rhenen, waar nogmaals werd gepau zeerd, om daarna in zuidelijke rich ting af te zwenken; via Tiel, Gor- kum en Breda naar Antwerpen. Voor de organisatie van deze reis werd de heer De Visser door vele particulieren persoonlijk bedankt. Namens het gehele gezelschap voer den de heren J.W. Kusse en Jac. Dieleman het woord, die de heer De Visser een pluim op zijn hoed sta ken voor zijn vele werk en perfecte organisatie. (ADVERTENTIE) (Van onze corresponrent) TERNEUZEN Woensdagavond zal de wethouder van onderwijs in de gemeente Terneuzen, drs. R.C.E, Barbé, in het Zuidland-theater de diploma's uitreiken aan de geslaag den van de gemeentelijke mavo- school „De Branding". Aan deze avond wordt nog een feestelijk tintje gegeven. Hoofdscho tel daarvan is wel de opvoering van een operette-musical in drie bedrij ven, met geleende melodieën naar eigen ideeën en met tekst en decors van eigen fabrikaat, door leerlingen van de school, getiteld „Liefde in de Branding". Na het eerste bedrijf van de musical wordt door boetiek „Chickens Place" uit Terneuzen een modeshow verzorgd. Verder staat op het programma nog een optreden van een accordeon-duo. (Van onze correspondent) OOSTBURG In de raadsverga dering der gemeente Oostburg welke donderdag 17 juni wordt gehouden krijgt de raad een voorstel van b. en w. voorgelegd tot het voteren van een krediet ad 35.000 voor de aan schaf en plaatsing van een EHBO' strand- en bewakingspost. Deze bewakingspost zal gebouwd worden op het strand te Nieuwvliet, nabij de camping „Eldorado". De post zal uitgerust worden met toiletten, reddingsmiddelen, zuurstofappara- tuur, EHBO-hulpmiddelen en een mobilofoon. Ook aan de orde komen een drie tal bezwaarschriften van evenzo vele campinghouders. Op een daarvan, van de heer A. Cappon te Breskens, hand haaft het college haar standpunt, geen uitbreiding te geven aan de aantallen vermeld in de aan de heer Cappon verleende vergunning, mede in verband met de sanitaire voorzie ningen. Met betrekking tot de twee andere van de heren J. J. de Visser te Cadzand en A. de Winter te Cad- zand, is nog overleg gaande met Ge deputeerde Staten van Zeeland. (Van onze correspondent) HONTENISSE Op verzoek van het gemeentebestuur van Hontenisse heeft de PTT een brievenbus ge plaatst in de Leliestraat, te Klooster- zande. De brievenbus die onlangs in de Bossestraat te Vogelwaarde, nabij het politiebureau is geplaatst is op verzoek van het gemeentebestuur van Hontenisse verplaatst naar de andere zijde van de straat, dit om het oversteken van de drukke straat te voorkomen. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Het einde van de clubcompetitie vaii de biljartclub „Neutraal' 'te Terneuzen werd in café „Neutraal" besloten met de uitrei king van de kampioensbeker aan S. Andriessen. De tweede prijs was voor de nog zeer jeugdige L. Oele en de derde prijs voor G. Kombrink. (Van onze correspondent) ZAAMSLAG De hengelaarsver eniging „ONT' te Terneuzen hield op de uitwatering van de Otheense Kreek een viswedstrijd, meetellend voor het clubkampioenschap 1971 van de vereniging. Het was voor een wedstrijd in binnenwater een record aantal deelnemers dat had inge schreven, namelijk 132. De uitslag: 1. S. Briquet, westdorpe met 235 punten. 2. G. Droes 115, Westdorpe, 3. C. Jansen, 103 Othene, 4. C. Hamelink 74 Biervliet, 5. A. de Roo 71 Terneuzen, 6. P. Calle 68 West dorpe, 7. Mevrouw Federman 59, Sluiskil, 8. K. Florussen 58 Terneu zen, 9. M. Everaert 52 Ertvelde, 10. C. Hamelink, Sluiskil en F. Don-ze, Othene, beiden met 46 punten. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG. Op de twee de dag van het nationaal-federa- tief concours 1971, onder auspi ciën van de Zeeuwse Bond, afde ling Zeeland van de Koninklijke Nederlandse Federatie van Har monie- en Fanfaregezelschappen, uitgekomen Zeeuwse korpsen hebben enkele indrukwekkende prestaties geleverd. Het concours vond plaats in de Middelburgse concertzaal. Koploper daarbij was de brassband „Excelsior" uit Kloetinge. Onder leiding van di rigent Ko den Toonder behaalde deze band in 1969 het nationaal kampioenschap en zij mocht in verband daarmede in 1970 deel nemen aan het internationaal brassbandfestival in de Royal AI- berthal in Londen. Ko den Toon der bewees thans opnieuw zijn bijzondere leiderskwaliteiten in de magistrale uitvoering van met name het keuzewerk „Resurgam" Van Eric Ball. Deze uitvoering kenmerkte zich door afgewogen, transparant en ho mogeen musiceren, waarin grote musikaliteit duidelijk werd ge schraagd door een uitstekende tech nische scholing van deze Kloetingse muzikanten. Voor dit fraaie samen spel kende de KNF-jury, dit keer bestaande uit de heren Joh. Pala, M. Ogier en J.H. Klaassens, „Excelsior" 169 punten toe: de hoogste op dit concours behaalde score. Voor het verplichte werk kreeg dit korps 162 punten toegewezen, samen 331 pun ten (le prijs met lof) en daarmede ook het hoogste totaaipuintental van dit concours. De harmonie „De Volharding" uit Zaamslag, onder leiding van de heer J. Meijers, met zijn geheel eigen klankkleur door de samenvoeging van hout- en koperblazers, zorgde voor een nauwelijks minder indruk wekkende uitvoering van „Het daghet in he t Oosten", bewerkt door Fr. C.D. 'Hayer als verplicht werk en de door Meijns gearran geerde ouverture „Tancredi" van Rossini, samen goed voor 327Vs pt., eveneens een eerste prijs met lof, Deze beide Zeeuwse korpsen zijn daarmede, samen met de op de eer ste concoursdag in de Vaandelafde- ling uitgekomen fanfare „Veronica" uit Zuidzande (eveneens onder lei ding van de heer J. Meijers), ge rechtigd tot deelneming aan het top- NKF-concours 1972. Een uitstekende derde in de Vaandelafdeling op deze tweede concoursdag werd de Zeeuwse fan fare „Vlijt en Volharding" uit Sou burg o.l.v. de heer A.L. van Wallen burg, met o.a. een fraai uitgebalan ceerde en markante vertolking van het verplichte werk Othello van D. Rimmer. De totaalscore van 315% punt was ruim voldoende voor een le prijs, maar kwam 8% punt tekort voor de toevoeging „met lof", waar door de mogelijkheid tot deelneming aan het topconcours-1972 niet kon worden gegrepen. Op dit concours is duidelijk aan getoond, dat Zeeland over een groot aantal op hoog niveau musicerende blaasorkesten beschikt, zowel in de helaas slinkende categorie harmonie, als in de categorie fanfare en de tot stormachtige ontwikkeling komende categorie brassband. In dit verband zij nog vermeld, dat a.s. zaterdag 19 juni in Utrecht het eerste nationale brassconcours wordt gehouden, waaraan ook enkele Zeeuwse brass bands zuilen deelnemen. Uitslagen 2e concoursdag: Tweede afdeling fanfare: Jeugdfanfare „Vlijt en Volharding" Souburg, dirigent A.L. van Wallenburg, 298% punt, le prijs. Eerste afdeling fanfare: „Wil- helmina" Colijnsplaat, dir. Fh. Fey, 271% punt, 2e prijs. Afdeling uit muntendheid fanfare: „Postfanfare" Apeldoorn, dir. C. de Koning, 296 punten, le prijs. Afdeling uitmun tendheid harmonie: „Animato" 's- Gravenzande, dir. W.JJ. van den Berg, 288 punten, le prijs. Ere-afde- üng fanfare: „Sempre Crescendo" Middelharnis, dir. W. Vernooys 290 punten, le prijs; „Lefckerkerkse Mu ziekvereniging" Lekkerkerk, dir. G. D. Fokkema, 296% punt, le prijs. Vaandelafdeling Fanfare: „Flora" Aalsmeer, dir. J. Zwagerman, 293 punten, le prijs; „Vlijt en Volhar ding" Souburg, dir. A.L. van Wal lenburg, 315% punt, le prijs; „Apol lo" Goedereede, dir. W. Vernooys, 292%, le prjjs; „O.B.K." Pernis, dir. A. den Arend, 287 punten, 2e prijs. Vaandelafdeling Brassband: Excel sior" Kloetinge, dir. K. den Toonder, 331 punten, le prijs met lof. Vaan delafdeling harmonie: „De Volhar ding" Zaamslag, dir. j. Meijers, 327% punt, le prijs met lof. '%pP' (Van onze correspondent) LAMSWAARDE Aan de schie ting in café Heijens te Lamswaarde namen een respectabel aantal schut ters deel, nl. 95. Er werd geschoten op twee wippen. De uitslagen wa ren: wip een: hoge vogel, AU. Mahu Lamswaarde. Eerste zijvogel G. van Driessche, Lamswaarde. Tweede zij vogel, R. Herrewegh, Lamswaarde. Grootste aantal kleine vogels J. de Waai, Groenendijk met 4 stuks. Wip twee: hoge vogel, J. Vetter, Stuyvensberg. Eerste zij vogel J. van Dorsselaar, Hansweert. Tweede zij vogel D. van de Bergen, Lamswaar de. Grootste aantal kleine vogels met 5 stuks J. Eij ackers te Lams waarde. (Van een sportmedewerker) TERNEUZEN In poile A van de zomeravond voetbalcompetitie in Ter neuzen bleef DOW 1 ongeslagen, en speelde PAC '70 tweemaal gelijk. Mistrappers raakte verder achter en verloor door slechts een puntje uit de twee laatstgespeelde wedstrijden te behalen alle kansen op een even tueel kampioenschap. Woensdag 16 juni wordt de belang rijke wedstrijd PAC '70-DOW ge speeld. De Post Advendo combinatie moet winnen om haar kansen op de titel te behouden, zelfs een draw is daarvoor niet voldoende, al krijgen de mannen van DOW-Chemical het in de daarna nog volgende twee wed strijden zeker niet gemakkelijk, om dat zij een week later in het veld moeten treden tegen Van der Poel (de grootste concurrent) en Philips. Aangenomen dan dat deze tegen res pectievelijk HKC en het onderaan- staande RWS geen fouten zullen ma ken. In poule B leed het leidende Havee een verrassende nederlaag tegen de Philips-reserves. Hier is de strijd om de titel ook nog volledig open, met voor aanstaande vrijdag op het pro gramma de wedstrijd Havee-Mistrap- pers 2. Onderaan hebben de bouwvakkers van Van der Poel in de tot nu toe gespeelde wedstrijden nog geen en kel geldig doelpunt in het doel van de tegenstanders kunnen scoren. Het contact met de natuur viel niet altijd zwaar, zoals hier blijkt tij dens de kennismaking met een uogel. ^Van onze correspondent) TERNEUZEN Vrijdagmiddag 18 juni opent 's middags om drie uur Cito-service Terneuzen n.v. haar bedriji aan de Sehuttershofweg te Terneuzen. Verder is er een show o.a, van Alfa Romeo aan verbonden die vrijdagavond 20 uur opent. Za terdag en maandag is die show geo pend van 10 tot 22 uur, en op zondag van 12 tot 20 uur. Degenen met korte laarzen wer den broederlijk geholpen door met gezellen. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Op het terrein van de „EZAC" te Hoek is het afge lopen weekend weer druk geweest met zweefvliegen. Zaterdag werden 30 starts gemaakt. Aanwezig was de gastinstructeur de heer A. Szabo. Termisch was het gunstig, de kort ste vlucht duurde tien, de langste veertig minuten. De heren L. Jansen, W. Verstraeten en G. Clemens be haalden het C-brevet. Daarvoor moet men 30 minuten, gerekend vanaf het moment van loskomen van de lier, in de lucht blijven. Ook zondag was het termisch gun stig en werden 45 starts gemaakt on der leiding van instructeur de heer N. de Hoencamp uit Middelburg. De 16-jarige E. de Leeuw maakte een overlandvlucht naar Huist waar hij in de omgeving van zijn woning het toestel aan de grond zette. In de tijd dat het veld in Hoek in gebruik is. is gebleken dat het ter misch gunstiger ligt dan het veld in Hulst. Van de aanwezige toeschou wers maakte een tiental gebruik van de mogelijkheid een passagiervlucht mee te maken. i

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 2