NEGENLING IN SYDNEY Dodenbocht in Oss: 2 coureurs verongelukt ONDER INDRUK AANGRIJPENDE DOCUMENTAIRE Nederland offert voor Pakistaanse vluchtelingen ISRAËL NEEMT TANKER INCIDENT HOOG OP Chauffeur (70) zaait paniek in De Koog: één dode: Prijs varkens vlees hoger Zoekgeraakt jacht zat vast op Oosterschelde MARGARINE GOEDKOPER Vliegen wordt duurder Voorzitter werkende jeugd CNV bedankt voor CHU MAANDAG 14 JUNI 1971 No. 6572 Kosmonauten brengen hun stem uit Kwartiermakers Volkerenmoord Van Lennep wint Le Mans Man verdrinkt bij poging zoon te redden Haven Liverpool gesloten na wegstromen nafta Wandelaar redt zicli door op motorkap te springen en reageert zich op bestuurder af Inktvissen op Walcheren stierven - natuurlijke dood MEISJE (2%) IN BRESKENS VERDRONKEN VPRO GAAT WELLICHT SAMEN MET NVSH Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Lejjendekker Redactie- en administratie-adres Nieuwstraat 9, Terneuzen, tel. (011501—7920 Abonnementsprijs: 11.15 per kwartaal; per maand 3,90. Losse nummers 15 cent, inclusief 4% B.T.W. Gironummer 1945433. 25e Jaargang Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie 2,40, exclusief 4% B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummer: Vrijdag tot v.m. 11 uur. Uitgeefster N-V. Uitgevers Maatschappij De Stem (Van onze redactie buitenland) SYDNEY De 29-jarige me vrouw Geraldine Brodrick, echtge note van een slager, heeft zater dag in Sydney negen kinderen ter wereld gebracht. Zeven drie jon gens en vier meisjes waren gisteravond nóg in leven. Drie van hen hadden ademhalingsmoeilijkhe den. Zij wegen allen tussen de een en twee pond. Artsen verklaarden gisteravond de zeven baby's onge veer dezelfde levenskansen hebben als bij andere meervoudige geboor ten. Zij zijn in couveuses geplaatst en de eerste 48 uur worden als kri tiek beschouwd. De voornaamste problemen zijn het suikergehalte in het bloed, de zuurstof en het voeden. Het negental is acht weken te vroeg geboren. De vrouw is te voren met hormonen behandeld die de vruchtbaarheid kunnen bevor deren, ofschoon dit niet de bedoe ling was. Het echtpaar Brodrick had al twee kinderen, meisjes van mier, William McMahon, heeft een telegram aan de moeder,, die het goed maakt gezonden. Hij felici- 4 en 5 jaar. De Australische pre- teert haar daarin met de zeven kinderen die nog in leven zijn. „XI hebt alle recht trots te zijn op uw zeven kleine Australiërs." GERALDINE BRODRICK MOSKOU De kosmonauten aan boord van het Russische ruimtestation Saljoet hebben op de dag van de verkiezing van de Opperste Sovjet in een ra dioboodschap „hun stemmen ge geven aan de kandidaten van het onwrikbare blok van com munisten en niet-partjjieden". (Van onze sportredactie) OSS Tijdens de 24-uurs-motorrace in Oss zijn twee motorcoureurs om het leven gekomen. Zaterdagavond slipte de Belgische coureur Herman Hertsens (29) uit Lier met zijn 750 cc Laverda in een flauwe bocht, raakte enkele strobalen en verloor de macht over zijn machine. Bij de daaropvolgende valpartij kon een aantal rijders hem niet meer ontwijken. Hertsens overleed tijdens het verv/ier naar het ziekenhuis. De Westduitser Mulder en de Nederlanders Scholtze (Oisterwijk I en De Wil (Bergen op Zoom) raakten licht gewond. Zondagmiddag eiste de 24-uursrace in Oss een tweede slachtoffer. In dezelfde bocht waar zaterdagavond de Belg Hertsens om het leven kwam, verongelukte de 26-jarige Ossenaar Lambert Schuurmans. Hij slipte met zijn 650. cc Yamaha en werd daarbij op slag gedood. (Zie ook onze sportpagina's). (Van onze redactie buitenland). HAIFA-TEL AVIV Een door Israël gecharterde Liberiaanse olie tanker, op weg van de Golf van Aden naar de Rode Zee, is met ba zooka's beschoten vanaf een niet geïndentificeerde particuliere speed boot. Dit heeft een woordvoerder van de El-Yam maatschappij, de agenten van het schip, zondag be kend gemaakt- De 80.000 ton metende „Coral Sea" is vrijdag beschoten, toen hij de straat van Bab-el-Mandad doorvoer op weg naar Israël. De brand die na de beschieting aan boord uitbrak kon spoedig worden geblust. Nie mand van de bemanning werd ge wond, aldus de woordvoerder. In Israëlische-regeringskringen wordt het incident zeer zwaar opge vat. Premier Golda Meir waarschuwde gisteren dat Israël alle nodige maat regelen zal nemen om de vrije scheepvaart op zijn havens te bevei ligen. (Van een onzer verslaggevers) BREDA/MIDDELBURG Nog onder de indruk van de aangrijpende televisie-documentaire over de nood van de Oost- pakistaanse vluchtelingen is Nederland zondagavond naar de kerken en de brievenbussen getrokken om zijn gave voor de acute vluchtelingenhulp zo snel mogelijk effect te laten sor teren. Evenals bij de actie voor Tunesië het geval was zijn duizenden PTT'ers op pad geweest om door extrabuslichtingen de met geld of betaal kaarten gevulde enveloppen onder nummer 999 in de kortste keren naar het centrale teladres in Amsterdam te krijgen. In de kerken stonden bussen waarin men zijn giften kon deponeren. Het begin van de actie werd met klokgelui hoorbaar gemaakt. len er vierentwintig uur per etmaal. De giften van het Nederlandse volk zijn bestemd voor kindervoe ding, vaccin tegen de cholera, tenten en dekking. Kamervoorzitter mr. F. van Thiel, voorzitter van het Vluch telingenhulpcomité, gaf na de docu mentaire de kijkers de verzekering dat de gelden niet alleen snel, maar ook verantwoord zullen worden be steed. «Uit Zeeland werd onmiddellijk na de uitzending „een meer dan nor male reactie" geconstateerd, met na me in de dorpen. Er werden nogal wat spontane buurtcollectes gehou den, waarbij jampotten en sigaren kistjes bruikbare inzamelingsmidde len bleken. Bovendien waren in vele kerken reeds 's morgens onder de dienst extracollectes ter leniging van de nood in Pakistan gehouden. De algemene indruk in Zeeuwsch- Vlaanderen was gisteravond, dat er met gullen hand is gegeven. Bij de Goede-Herderkerk in Terneuzen was de collectebus grotendeels gevuld met bankbiljetten waaronder brief jes van honderd en vijfentwintig niet tot de uitschieters behoorden. Vol gens een voorlopige telling bedraagt de collecte in Terneuzen alleen al verscheidene duizenden gulden. Bij de katholieke kerk in Hulst bleek men niets over een hulpactie af te weten. Er is bij de parochie kerk dan ook niet voor de vluchte lingen gecollecteerd. In Koewacht en andere dorpen heeft men wel voor dit doel gecollecteerd. De hervormde kerk in Hulst heeft wel aan de actie deelgenomen door collectebussen be schikbaar te stellen. Ook in Axel is op grote schaal geofferd voor de hulp aan de Pakistaanse vluchtelingen. Weinigen zullen onberoerd zijn ge bleven bij het zien van de verschrik kelijke beelden van de acht miljoen naar India gevluchte Oostpakistani, van wie twee miljoen jonger dan acht jaar zijn. Mensen of schaduwen van mensen die, zoals het commentaar luidde, „te lang gelopen, te weinig gegeten en te veel meegemaakt hebben" om nog veel weerstand te kunnen opbren gen tegen de honger en de cholera. Slechts één op de tien verjaagden vindt een plaats in een kamp dat ten minste een tentzeil boven het uitgeputte lichaam en een hap eten voor de rammelende maag belooft. Veel rust vindt deze krioelende men senmenigte er niet: de kinderen hui- (Van onze redactie binnen land) DE KOOG Een 70-jarige auto mobilist heeft zaterdagavond tegen zes uur in de Dorpstraat van de badplaats Koog op Texel - een voor alle rijverkeer afgesloten winkel straat - paniek gezaaid: Hij reed een groot aantal voetgangers omver, waarvan er gisteren één. een Duitse vakantieganger, is overleden. Tien mensen moesten met ernstige verwondingen in een ziekenhuis wor den opgenomen. De automobilist reed na het gebeuren door. Hij ge hoorzaamde bij Koksdorp - bui ten De Koog - aan een stopsignaal van een politieman in burger. Toen deze vroeg wat hij in De Koog had gedaan, antwoordde de 70-jarige, dat hij helemaal niet in De Koog was geweest. Hij bleek zich niets van zijn rit door De Koog te herinneren en verkeerde in de mening, dat hij rechtstreeks van Oudèschild naar de Koksdorp was gereden. Ondervra ging van de politie bracht toen aan het licht, dat de man wel eens meer „even weg" was. Hij is hiervoor onder doktersbehandeling en ge bruikt er medicijnen voor. De auto mobilist is niet gearresteerd, maar aan een medisch onderzoek onder worpen. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Het ziet er naar uit dat de tijd van de lage prijzen voor varkensvlees voorbij is. Het zich aftekenende herstel van de var- kensmarkt is voor de Europese Commissie aanleiding geweest om de interventie op deze markt te beëindigen. De zgn. interventie-bu reaus zullen met ingang van 19 juni geen contracten voor de particuliere opslag meer afsluiten. In vakkringen rekent men algemeen op een gelei delijk oplopen van de varkensmarkt in de komende maanden. (Van onze correspondent) Het Nederlandse acht meter lange en vier ton grote jacht Baracuda, een christcraf-kruiser die een snel heid van 50 kilometer per uur kan varen, met aan boord de heer A. de Looy uit Amstelveen met diens dochters was zaterdagavond om half acht uit Scheveningen over de Noordzee naar Kortgene vertrok ken. Toen het schip zondagmorgen om één uur nog steeds niet was gearri veerd ging men zich zorgen maken. De reddingsboten President Jan Leis uit Burghsluis, de Koning Wilhelmi- na uit Hoek .van Holland, de Presi dent Wiersma uit Stellendam, Hr. Ms. mijnenveger Bruinisse uit Vlis- singen en de RP 18 van de rijkspo litie te water uit Wameldinge voe ren alle uit om het zoekgeraakte jacht op te sporen. Bij het morgen- gloren steeg tevens een vliegtuig van de Koninklijke Marine uit Valken burg op om aan de opsporingsactie deel te nemen. Om 11 uur meldde de eigenaar van het jacht zich laconiek te Kortgene bij de havenmeester van de jachthaven Delta Marina. Dit tot opluchting van mevrouw Looy, die in haai vakantiehuis te Kamper land verbleef- Het jacht, dat geen radio aan boord had, was op de Oosterschelde ter hoogte van Colijns- plaatvastgelopen op een aldaar in deze vaarweg liggende zandbank. Dit was rond twee uur gebeurd. Op eigen kracht is het jacht in de loop van de morgen vlotgekomen, en heeft het de reis voortgezet. De artsen K. E. Bos en H. Scheer zijn zondagmiddag van Schiphol ver trokken naar Calcutta, waarzij .voor de stichting Terre des hommes" de overkomst van een medisch team zullen voorbereiden. Als het team welkom blijkt te zijn 'en êen standplaats is gevonden, zul len de vijf verpleegsters, drie artsen en twee assistenten van „Terre des hommes" 21 juni naar India vertrek ken. De Londense Sunday Times is za terdagavond in de eerste edities op straat gekomen met een verslag over de ramp in Oost-Pakistan onder de kop „Volkerenmoord". In het verslag stond: „Het Westpakistaanse leger heeft sinds eind maart systematisch duizenden burgers in Oost-Pakistan vermoord". Ongeveer 5.000 Oostpakistani, die ten tijde van het verzet tegen de centrale regering waren uitgewezen, zijn uit India naar hun land terugge keerd, aldus berichten die zaterdag de provinciale hoofdstad Dacca be reikten. (Van onze redactie binaienland) DEN HAAG De prijs van mar garine wordt met ingang van van daag verlaagd met twee cent per pakje van 250 gram, zoals wij enige dagen geleden al aankondigden. De prijsverlaging is mogelijk geworden door de prijsdaling op de wereld markt van de grondstoffen voor margarine. VAN LENNEP tVan onze sportredactie) LE MANS De 24-uurs-race van Le Mans, „de grote prijs van het uithoudingsvermogen", ls een grandioos succes gewor den voor de Nederlandse cou reur Gijs van Lennep (foto). Met zijn ploeggenoot, de Oosten rijker Helmut Marko eindigde Van Lennep in deze slopende race op de eerste plaats met zijn Porsche 917. Van Lennep en Marko deden het aanvankelijk rustig aan. Zij reden lange tijd op de zesde en zevende plaats, maar tegen het einde sloeg de Nederlands/Oos tenrijkse formatie bikkelhard toe. Het was de tweede maal in successie dat een Porsche de zwaarste auto-race ter wereld won. Vorig jaar zegevierden Attwood, die nu met Herbert Muller tweede werd, en Her- mann. (Zie ook onze sportpagina's) Een Oostpakistaanse vluchteling zit op de grond bij het ziekenhuis van Kalyani (India). In zijn armen het lichaam van zijn dode zoontje, een choleraslachtoffer. (Van onze redactie buitenland)- SINGAPORE De luchtvrachtta rieven naar de meeste gebieden in de wereld zullen met vijf procent omhoog gaan. In verband met nog niet opgeloste geschillen bestaat er nog geen for mele overeenkomst voor het noor- en en Midden van de Stille Oceaan en voor routes over het Noorden van de Atlantische Oceaan. Dat heeft de International Air Transport Associa tion (IATA) bekendgemaakt na af loop van een bijeenkomst over vrachtvervoer in Singapore. (Van onze parlemantire redac tie) UTRECHT De heer II. Groene- veld, voorzitter van de CNV-jonge- renorganisatie „Werkende Jeugd' zal bedanken voor het lidmaatschap van de CIIU naar aanleiding van de verwikkelingen tijdens de zaterdag in Utrecht gehouden Unieraadsver gadering van de CHU. De beer Groeneveld is lid van de Unieraad en acht de met grote meerderheid aangenomen motie over het (veroordeelde) optreden van de heer H. Kikkert en het daarin uitge sproken vertrouwen in het huidige belang van fractievoorzitter drs. B.i Udink en Unievoorzitter prof. dx. J-W. van Hulst onaanvaardbaar. (Zie verder pagina binnen- en bui tenland I). LEEUWARDEN (ANP) In Leeu warden is zondagavond de heer Tjeerd Feddema (38) verdronken bij een poging zijn zoontje uit het wa ter te redden. Het kind is tijdig door omstanders in veiligheid ge bracht. DE VREEMDELINGENPOLITIE te Naarden heeft twee Turkse broers aangehouden, die daar reeds enige tijd clandestien vertoefden. Zij werkten op een kwekerij woonden in een schuurtje op het bedrijf. De Turken waren niet liet bezit van een verblijfs- werkvergunning en zijn door vreemdelingenpolitie overgegeven aan de marechaussee. de (Van onze redactie buitenland) LIVERPOOL De haven van Li verpool is zondag voor alle scheep vaart gesloten nadat meer dan twee miljoen liter zeer ontvlambare naf ta uit een tank was gestroomd. Havenautoriteiten noemden de toe stand gevaarlijk. Alle havenlichten werden gedoofd en de bewoners werd gevraagd niet de kaden te na deren en in geen geval te roken. Volgens een woardvoerder van de Esso, waartoe de tank behoort, is het wegstromen van de nafta veroor zaakt door „onbekenden" die een van de kranen hebben geopend. (Van onze correspondent) GOES Zaterdagmiddag om vier uur wandelde op de Opril te Goes de heer J. M. T. uit Baar land netjes op het trottoir toen hij in deze nauwe corridor bijna werd -klemgereden door een personenauto, bestuurd door D. B. uit Goes. De wandelaar wei felde geen moment en redde het vege lijf door op de motorkap te springen. De bestuurder van de auto kreeg de schrik van zijn le ven en reageerde verkeerd. Hij wilde afremmen maar in plaats daarvan gaf hij gas, waardoor de motorkapberijder met een flinke vaart dertig meter werd verplaatst. Dit was voor hem op deze vreemde plaats niet te hou den en hfj slingerde dan ook van de wagen, waarop de bestuur der nu goed handelde en direct remde. Zijn onverwachte kap- passagier meende dat de be stuurder opzettelijk gas had ge geven. Hij opende het portier en gaf de bestuurder een flinke tik. Dit was voor de toch al van de kook zijnde bestuurder wat al te gortig en hij greep direct naar een bijl die in de auto lag, waar mee hij zijn belager te lijf wilde gaan. De onfortuinlijke voetgan ger nam de benen en belde snel het politiebureau, waar even la ter ook de autobestuurder een klacht kwam indienen. VLISSINGEN ANP De vele dode inktvissen op het Walcherse strand tussen Vlissingen en Zoute- iande zijn grotendeels verwijderd. In opdracht van de plaatselijke VVV's zijn veel kadavers opgeruimd en ook zijn bij hoogwater veel dode vissen naar zee afgedreven. De meeuwen hebben bovendien veel dode vissen opgegeten. Volgens een deskundige van het Delta-instituut te Yerseke behoeven de inktvissen niet per se door ver giftiging om het leven te zijn geko men, zoals werd verondersteld. In het voorjaar trekken de dieren uit het zuiden komend namelijk o.a. naar de Nederlandse kust om er eieren te leggen. Vermoedelijk sterft daarna een groot deel van de inkt vissen op natuurlijke wijze. Het rot tingsproces verloopt snel, waardoor het inwendige kaükgedeelte vrij komt. Dit zijn de bekende kalk- schubben die zo geliefd zijn bij volière-vogels. Volgens strandjutters die geboren en getogen zijn aan de kust, waren de hoeveelheden dode vissen die deze week aanspoelden abnormaal groot. Voor alle zekerheid laat de vereniging milieuhygiëne Zeeland daarom enkele vissen onderzoe ken. (Van onze correspondent). BRESKENS Zaterdagmorgen is het tweeëneenhalf jarige meisje Ma ria Straus uit Gronau (Duitsland) in een vijver in Breskens verdronken. De moeder, die het meisje in het water zag liggen, riep om hulp waarop het kind door een buurtbe woner uit de vijver werd gehaald. Een plaatselijke arts heeft nog eer ste hulp verleend, maar redding was niet meer mogelijk. UTRECHT (ANP) Het ledenaantal van de VPRO is de afgelopen zes maan den met bijna 38.000 geste gen tot 146.900. Hiervan zijn 90.204 leden/abonnees en 56.969 leden/contribu anten. VPRO-voorzitter J. Kassies deelde dit zaterdag op de Iedenraadvergade- ring van de VPRO in Utrecht mee. De mogelijkheid bestaat, dat dit aantal in de nabije toekomst belangrijk gro ter zal worden. Het be stuur zal namelijk nagaan, welke mogelijkheden er zijn tot een samengaan met de Nederlandse Ver eniging voor Sexuele Her vorming (NVSH). Een eventueel samengaan werd bepleit door het nieuwe bestuurslid, de Leidse arts F. Wafelbak ker, zulks in verband met het feit dat de minister de NVSH met ingang van 1 oktober a.s. de zendmach tiging heeft ontnomen De heer Wafelbakker meen de, dat beide organisaties voldoende gemenschappe- lijke interessen hebben om een samengaan te kunnen overwegen. Het bestuur zal hierover in een openbare bijeen komst een beslissing ne men. Het bestuur van de VPRO heeft trouwens be sloten om in het vervolg in het algemeen in het openbaar te vergaderen. De heer J. Kassies heeft zaterdag zijn functie van voorzitter van de VPRO neergelegd. Hij is opge volgd door drs. H. J. Pen- ders, directeur van het in stituut voor voortgezet agogisch beroepsonderwijs te Amsterdam.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 1