Soepeler houding Vaticaan MILITAIREN WILLEN IN GEWOON PAK negen doden in mexico Fietsnemen Politie doe niets bij moord op studenten Personeel dreigt te nemen on LEGER WEIGERDE VERZOEK WAVER )e^ejyci vanaf f6.390^-^^1 rrico Koningin opende binnenland buitenland ECHTSCHEIDING MAKKELIJKER Enig mogelijke Menselijke waardigheid moet erkend GEKNEVELD PSYCHOLOOG GESCHORST „Ik kon dienst niet uit" ei v? Kunst, met kaas Uniek in prijs en kwaliteit Nu bij uw Ford Dealer Uitkiezen en wegrijden VATIC A AN (KNP) Het Vati caan een nieuw „proprio" Tan paus Paulus gepubliceerd, waarin een nieuwe regeling van de huwelijks processen wordt bekendgemaakt. Deze nieuwe regeling, welke na een proefperiode van een jaar in de Verenigde Staten, thans voor de he le kerk gaat gelden, brengt de duur der processen, die voorheen jaren lang en soms zelfs tientallen jaren kon duren, terug tot een half jaar. De nieuwe voorschriften en nor men worden per 1 oktober 1971 van kracht. Zijj moeten worden beschouwd als een overgangsmaatregel, totdat een uitgebreidere hervorming van de huwelijksprocessen opgenomen wordt tm het nieuwe kerkelijke wet boek. Zoals de kaarten nu liggen ziet het er naar uit dat informateur prof. Steenkamp de koningin bin nen een dag of tien kan melden, dat er een vijf-partijenkabinet ge vormd kan worden, steunend op de K.V.P., A.R., C.H.U., V.V.D. en D.S/70. Die verwachting lijkt ge rechtvaardigd, nu de informateur deze week met genoemde vijf par tijen overeenstemming heeft bereikt over het grootste obstakel: de beias- tingpolitiek als instrument van een vooruitstrevend beleid. Trouw aan zijn eigen (K.V.P.j-pro gram heeft prof. Steenkamp in eer ste instantie geprobeerd voor de ko mende vier jaar een belastingverho ging aanvaard te krijgen, die -ge bruikt zou kunnen worden voor de financiering van allerlei noodzake lijke algemene voorzieningen. Dat is niet gelukt. D.S/70 en de V.V.D. zijn mordicus tegen zo'n belastingverho ging. Uiteindelijk is er een compro mis tot stand gekomen, inhoudende dat in de eerste twee jaar van het nieuwe kabinet volstaan zal worden met de extra belastingopbrengst als gevolg van het progressie-effect, waarna dan bekeken zal worden of voor de volgende twee jaar via be lastingverhoging meer gedaan kan worden aan collectieve voorzienin gen. De meningen over dit compromis lopen sterk uiteen. Er wordt gezegd dat de confessionele partijen nu de gevangenen zijp geworden van D.S/70 en de V.V.D. Er wordt ge sproken van verraad aan eigen pro gramma's etc. Dit oordeel onder schrijven wij niet. Laten wij reëel blijven. Op het ogenblik is de financieel-economi- sche situatie van ons land zeer zorg wekkend. Zelfs het meest progres sieve bewind zou in de komende twee jaar een zeer zuinig beleid moeten voeren. Maar daarna dan? Na die twee jaar kan er van alles gebeuren. De noodzaak van extra uitgaven voor woningbouw, milieubeheer- sing, stadssanering etc., is zo evi dent, dat ook D.S/70 niet kan vol harden in het afwijzen van belas tingverhoging. Tenzij dr. Drees jr. kan aantonen, dat er inderdaad op het huidige overheidshuishouden zonder bezwaar aanzienlijk bezui nigd kan worden. Als D.S/70 en de V.V.D. ook na twee jaar dwars blijven liggen, zul len de confessionele partijen dit on mogelijk kunnen accepteren. Dan wordt het voor alle betrokkenen kiezen of delen. Dan kan er ook een nieuwe verhouding ontstaan tussen de confessionele partijen, tegen die tijd wellicht verenigd in één christe lijke volkspartij en de P.v.d.A. c.q. een algemene volkspartij. Samenvattend is onze mening dat er op het ogenblik geen ander werkbaar alternatief is dan het vijf- partijenkabinet, waaraan prof. Steenkamp zo naarstig timmert. Her nieuwde verkiezingen zouden nu, noch naar de ene kant, noch naar de andere kant zo'n alternatief opleve ren. (Van een onzer verslagge vers). TILBURG Het militaire cere monieel heeft zichzelf overleefd. Het heeft vrijwel geen praktische betekenis meer. Groetplicht, bui tengewone vlaggenparades, en het militaire uniform hebben nu veel minder dan vroeger te betekenen. Helaas kunnen velen dat maar moeilijk erkennen^ Ze vinden min of meer dat ze door zulk een erkenning zo ongeveer het „geloof der vaad'ren" afzweren. I)e verou derde groetplicht, hijvoorbeeld, stoelde op overleefde hiërachi- sche opvattingen over de krijgs macht. Die groetplicht functioneer de al lang niet meer. Ze is onlangs gewijzigd. Maar het is verdrietig, dat ook de minister van defensie daarbij niet heeft willen uitgaan van de wetenschap dat de gevoe lens van saamhorigheid en hiërar chisch denken waarop die plicht nog steeds berust niet Aeer be staan. Dat zei de voorzitter van ,.Si.- Martinus", de katholieke vereni ging van militaire ambtsnaren be neden de rang van tweede luite nant op de feestvergadering ter gelegenheid va het zestigjarig be staan in Tilburg. De heer H.JJ. Hoogenboom wees erop, dat in 't militair ceremo nieel heel veel zaken hun zin ver loren hebben. Ook de buitengewone vlaggenparades hebben zichzelf overleefd. Het militaire personeel ziet er de betekenis niet meer Van. Het tracht er zich aan te onttrek ken. Even kritisch stelde de heer Hoog'rtboom zich op ten aanzien van de betekenis van het militaire uniform Die betekenis is in ve'e opzichten achterhaald binnen de dienst zelf', maar ook naar buiten. In ieder geval zal het militaire uniform slechts strikt noodzakelij ke aanduidingen moeten vertonen. „Hele, halve en niet-gelauwerde leeuwen op petten hebben als randverschijnsel geen betekenis meer"- Het gaat daarbij niet om buitenissigheden' van vakbondsbe stuurders. Het gaat erom dat men de menselijke waardigheid erkent. Binnen het kader van een ceremo niële gebeurtenis wordt er met de mens gemanipuleerd Dat gebeurt niet ter bevordering van de doel stellingen van de krijgsmacht, maar van uit een overleefd histo risch denken. Vanuit dezelfde opvatting over de mens en zijn rechten pleit St.- Martinus in haar actieprogramma voor een militair straf- en proces recht binnen de algemene wetge ving. Ze wenst geen afzonderlijke wet op de krijgstucht. Het discipli nair recht waaraan de leden van de krijgsmacht onderworpen zijn, moet een publiekrechtelijk karakter dragen. Voor de beroepsmilitair dient de normale, voor elke ambte naar geldende beroepsprocedure open te staan. De feestelijke bijeenkomst van Sint-Martinus begon met een eu charistieviering waarin kardinaal B- Aifrink de mis celebreerde. (Van onze redactie buitenland) MEXICO-CITY De Mexicaanse regering heeft gisteren ontkend dat er relaties bestaan tussen haar en de 500 ge wapende jongelui die in nacht van donderdag op vrijdag een grote groep studenten aanvielen die tegen de rege ring betoogde. By de vechtpartijen vielen minstens 9 doden en 160 gewonden. Stu denten en journalisten hadden verklaard dat de rechtse aanvallers leden zijn van een ongeregelde politie-eenheid, bekend als de „havi ken". Een woordvoerder van president Echeverria van Mexico zei echter dat de regering niet beschikt over een dergelijke eenheid en dat zy niets te maken heeft met de aanvallers. Hij gaf echter geen verklaring voor het feit dat de politie bij de vecht partijen niet tussenbeide is gekomen. Politieke waarnemers achten het ech. ter mogelijk dat de politie niet in gegrepen heeft om de politiek van verzoening tegenover de studenten die president Echeverria voert, in diskrediet te brengen. Vele rechts georiënteerde Mexicanen menen dat de nu zes maanden aan het bewind zijnde regering van president Eche verria te veel concessies aan de link se groeperingen heeft gedaan. De vechtpartijen braken uit toen de circa 8.000 studenten die onder meer spandoeken bij zich hadden waarop stond dat de Mexicaanse pre sident verantwoordelijk is voor de dood van vele jongemannen in 1968 Echeverria was toen minister van buitenlandse zaken ongeveer een half uur betoogd hadden. De bewa pende rechtse jongelui zouden op de betogende studenten geschoten heb ben. Zij vielen ook journalisten aan die in de buurt van de oproerpolitie stonden. Twee fotografen kregen sla gen met ijzeren staven. Hun fototoe stellen werden meegenomen. De Nederlandse journaliste Marlise Simons, die correspondente is van NRC/Handelsblad en enkele Mexi caanse journalisten werden gekne veld en geblindoekt met bussen en auto's naar een buitenwijk van Mexi- co-City gebracht waar zij langdurig zijn ondervraagd. Marlise Simons verklaarde na haar vrijlating dat zij in de bus en het huis waar zij naar toe werd gebracht had horen praten via een walkie-talkie. Men had proppen in haar oren ge stopt om te voorkomen dat zij iets van de conversatie begreep. De vechtpartij was de ergste sinds de onlusten vlak voor het begin van ACHTTIEN WESTEUROPESE en Amerikaanse charterluchtmaatschap- pijen waaronder Martinair uit Ne derland. hebben gisteren in Straats burg een internationale organisatie gevormd ter verdediging van hun belangen. de Olympische Spelen die in 1968 in Mexico zijn gehouden. Toen vielen er vele doden. Dé studenten achten pre. sident Echeverria hiervoor verant woordelijk. Een groep van enkele tientallen fietsers heeft gistermiddag de IJ- tunnel gebruikt om van Amsterdam- Noord naar Centrum te gaan. De als demonstratie bedoelde tocht verliep zonder strubbelingen, al greep de politie wel in. Hier. enkele van de demonstranten met hun stalen rossen bij de tunnelingang. PREMIER TRAN THIEN KHIEM v-an Zuid-Vietnam heeft gisteren zijn kabinet ingrijpend gewijzigd door vier ministers te ontslaan. HET NIEUWE NOORDVIETNAME- SE parlement dat op 11 april werd gekozen, heeft Ton Doec Thang her kozen tot president van Noord-Viet.- nam, zo is gisteren in Hanoi bekend gemaakt. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG „Ik heb nooit geweigerd officieel ontslag als kort verband vrijwilliiger uit de militaire dienst aan te vragen. Maar het indienen van een re quest hiertoe werd mij gewoon onmogelijk gemaakt, doordat mijn commandant herhaalde malen weigerde dit document te onder tekenen en door te zenden". De 23-jarige Amerikaanse deser teur Ralph Waver, die al tien maan den in Nederland verblijft, en nu op grond van het NAVO-Status-verdrag dreigt te worden uitgeleverd aan de V.S.-autoriteiten, beschreef gister middag voor de president van de Haagse rechtbank mr. J. Slotemaker de vergeefse pogingen, die hij had ondernomen om vam zijn verplich tingen als kort-verband-vrijwiUiger af te komen- Het kort geding was door de ad vocaat mr. W. van Bennekom na mens Waver aangespannen tegen de Staat der Nederlanden, direct nadat mr. Wiersma donderdagavond tot uitlevering van de Amerikaan had besloten. Mr. Van Bennekom bracht naar voren, dat indien ook maar de geringste twijfel bestaat of Waver nog in militaire dienst is, al geen uitlevering volgens het NAVO-Sta tus-verdrag kan plaatsvinden. Getuige-deskundige prof. P- Kap- teyn, hoogleraar in het recht der internationale organisatie in Utrecht en mede-ondertekenaar van de pro-I Waver publicatie, bracht een reeds in 1953 geconstateerd „gat" in het status-verdrag ter sprake. Volgens de regels mag slechts worden uitge leverd, indien de deserteur in een NAVO-land op doortocht was of ge stationeerd. Maar Waver is tijdens zijn verblijf in Nederland naar Zweden geweest. Toen hij daarvan daan terugkeerde en de Nederlandsej Speijer'heeft"het algemeen Xestuur (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. De gehele staf van de zwakzinnigenafdeling Dennendal van de Willem Amtzhoeve in Den Dolder heeft met ontslag gedreigd als de in het rapport-Speijer voorgestel de maatregelen ten uitvoer worden gelegd. De staf heeft zich solidair verklaard met de directeur van Den- nendaal, de psycholoog drs. C. Mul ler, die naar aanleiding van het rap port werd geschorst. De patiënten van Dennendal lopen een. verhoogd risico. Dat staat in het rapport van de commissie onder lei ding van prof. N. Speijer, die in op dracht van staatssecretaris Kruisinga (volksgezondheid) de situatie van Dennendal onderzocht. Dat sleurde nadat in het nieuws was gekWmn dat drie patiënten waren gelfcrven door veronachtzaming door het verplegend personeel. Volgens de coinmissie-Speijer kan bij een van deze drie sterfgevallen sprake zijn van falen van het toe zicht. Dit geval wijst in elk geval op een tekort aan zorgvuldigheid in de zorg besteed aan de zwakzinnigen. Na kennisname van het rapport- grens passeerde, was er geen sprake meer van desertie. Landsadvocaat mr. E. Droogleever Fortuijn, optredend namens de staat sprak o.a. van het scheppen van een precedent. Mr- Slotemaker zal uispraak doen op vrijdag 18 juni, .,of zoveel eerder als mogelijk". (ADVERTENTIE) van de W.A.-Stichting twee directeu ren geschorst. Daaronder zijn de di recteur van Dennedal, de psycholoog drs. C. Muller. De andere is de direc teur- van de afdeling psychiatrie, prof. A. Poslavsky, zenuwarts. De medisch directeur van de derde afdeling, die voor geriatrie (bejaarden), de zenuw arts S. Pruyt, is gevraagd de algehe le leiding van alle drie de afdelin gen van de W.A.-Stichting op zich te nemen. Drs. Muller overweegt nu een proces om zijn schorsing ongedaan te maken, zo heeft hij gisteren laten weten. Het rapport-Speijer maakt duide lijk dat in Dennendal het experiment met een vernieuwde aanpak van zwakzinnigenzorg door gebrek aan leiding van drs. Muller en gebrek aan deskundige begeleiding van met na me medici totaal uit de hand is ge lopen. Maar vooral op het bestuur heeft de commissie-Speijer veel aan te merken. Het merendeels jonge personeel dat Muller aantrok, werd volgens de cen trale personeelsdienst van de W.A.- Stichting onvoldoende geselecteerd. Het sexueel verkeer onder het per soneel is ontoelaatbaar groot, aldus het, rapport-Speijer. Er was een toe neming van het aantal ongewenste zwangerschappen en geslachtsziekten, voornamelijk gonorrhoe. De huisarts van de stichting heeft aanwijzingen dat enige tijd een aborteur op het terrein werkzaam was. Nadat hij be sloot aan het vrouwelijk personeel zo spoedig mogelijk de pil te verstrek ken, kampt hij nu nog met een toene mend aantal geslachtsziekten. 9 modellen naar keuze Sola-Elite edelstaal in étui 2,25 »Society-Pleet zwaar verzilverd in étui f 3,70 in étuis met 6 verschiliende Old-Timers In Sola-Elite f 13,50 of Sola Society-Pieet 22,50 (Van een onzer' verslaggevers) HOEK VAN HOLLAND Konin gin Juliana heeft gisteren de defini tieve toegang tot het havengebied van Europoort-Maasvlakte officieel geopend. Het betekent een mijlpaal in de werkzaamheden die de toegan kelijkheid van dit gebied vanuit zee moet verbeteren. ftotterdam beschikt nu over een twaalf kilometer lange toegangsgeul, die geschikt is voor tankers tot 250.000 ton, met een diepgang van 65 voet, terwijl de aanleg van de nieuwe havenmond goede voortgang maakt. De definitieve toegang is gesitueerd op de plaats van het oude Zuiderha venhoofd, Lage Dam en Afsluiter, die in hun geheel moeten worden opge ruimd. Een splitsingsdam scheidt nu de nieuwe toegang van de Waterweg en sluit de tot nu toe gebruikte tijde lijke toegang af. J Er zijn van die tijden, wanneer ik er nou niet zo heel erg trots op ben ingezetene te zijn van het koninkrijk der Nederlanden; het land dat histo risch -gezien een „uitwijkhaven" voor iedere vluchteling heette te zijn. En dat er tevens prat gaat (behalve Luns) een redelijk objectie ve rechtspraak te hebben. In deze dagen ben ik met enige nadruk duidelijk niet trots een Ne derlander te zijn. Ik hoef u maar even te herinneren aan de affaires Ralph Waver (een Amerikaan die het niet eens is met de Vietnam- politiek van zijn regering) en dpi. sld. Rinus Wehrmann, die twee jaar moet zuchten omdat hij zijn haren niet wilde laten knippen. Wat de uitslag van het kort ge ding van Waver tegen de staat ook is of wordt, alleen het feit, dat het zo ver moest komen stemt mij zeer droevig. Trouwens ook staatssecretaris Wiersma, die dit vonnisbekrach tigde vond overlevering een conclu sie, „waarover ik me niet verheug". Waarom doet die man dat dan ook? Doordraver van de week, die Wiersma. En hij was niet zo lang geleden nog zo'n goede (back). Waar een journalist toe kan ko men, maakt het volgende verhaaltje wel duidelijk. In het Zwitserse dorp Tartegnin schoot een Zwitserse jour naliste haar jachtgeweer leeg op een zeer hinderlijke helikopter, die in de buurt velden besproeide met een insektenverdelgend middel. De journaliste (verbonden aan een grote krant) had meer dan genoeg van het lawaai en de luchtvervui ling, zoals die ook het eens zo scho ne Zwitserland treffen. Hoewel ze uitermate kwaad was, zag ze nog terwijl ze naar haar huis rende om het vuurwapen te pakken het betrekkelijke van een en ander in en schoot daarom naast de wentelwiek. De politie zegt dat ze er „gelukkig" naast schoot. Als collega meen ik te weten dat ze er met enige nadruk naast schoot. En daarom vind ik het zo flauw van de Zwitserse autoriteiten om haar toch voor de rechter te sle pen. Maar misschien zijn ze daar wel redelijk. Trouwens, de EEG vindt ook al niet dat het best gaat in ons land. Denkt u er dit weekeinde ook nog even om dat er iedere 12 minuten één verkeersdode valt te betreuren in de EEG. Namens de overleven den, hartelijk dank. Voor de rest wens ik u een prettig weekeinde. En dinsdag gaan we wéér verder. MERIJN. (ADVERTENTIE) niet vergeten.,. Fr'tco eten FORD ESCORT 'Adviesprijs (incl. BTW) af Fabriek Amsterdam

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 13